BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. ven bij ons oude ambacht, dat ons lief is ge worden. Mijne vrouw heeft zich aangegeven als kinderverpleegster, om zoo mogelijk voor ons vierjarig dochtertje te mogen blijven zorgen. Nieuwe belemmering van het huwelijk van Frans en Agnes helaas! Frans is wel is waar aangesteld als letterzetter, maar in Leipzig, terwijl Agnes een plaats als linnennaaister in Berlijn heelt gekregen. Daar er voortaan maar één courant meer verschijnt: „De Voorwaarts," die voor niet aan alle huizen wordt bezorgd, zijn er heel wat minder letterzetters noodig dan vroeger. Ik ben dan ook in plaats van meesterknecht weer gewoon zetter geworden. Dat Frans naar Leipzig moet, heett hij mis schien wel ten deele te danken aan zijne scherpe critiek in zake de spaarbankquaestie. Het lijkt wel een nieuwe socialistenwet, zegt Frans. Ik tracht hem hiermee te troosten, dat er zelfs wel getrouwde menschen van elkaar gescheiden zijn. Het huwelijk is vol gens Bebel, enkel privaatquaestiehet kan naar ieders willekeur gesloten en ontbonden worden. In de naamregisters worden de kin deren dus voortaan met den familienaam der moeder ingeschreven. De staat kan natuur lijk geen rekening houden met betrekkingen, die ieder oogenblik kunnen verbroken wor den. Alle menschen zijn nu gelijk voor de wet, mannen en vrouwen moeten dagelijks 8 uur werken, van het 21e tot het 65e levensjaar. Beneden dien leeftijd worden zij op staats kosten opgevoed, daarboven op staatskosten verpleegd. Er zijn geen militairen, geen be lastingen meer. Dokters en advocaten wor den door den staat betaald en verleenen hunne diensten dus kosteloos. Als jager heb ben zich in Berlijn meer personen aangege ven, dan er tien mijlen in den omtrek hazen rondloopen. Voor gemakkelijke postjes zijn er sollicitanten genoegmet het zware en vuile werk is men verlegen. De regeering be houdt zich het recht voor daartoe aan te wijzen hen, die zich jegens de nieuwe maat schappij vergrijpen. Ook denkt men, volgens Bebel's aanwijzingdikwijls wisseling van werkzaamheden te verordenen. Om de vol strekt noodige posten terstond bezet te krij gen, heeft men geloot. Frans meent, dat men vroeger honden- en paardenloterijen had, maar onder de nieuwe bedeeling menschenverloting invoert. Ik weerlegde hem door er op te wijzen, dat wij nog den invloed der vorige, verkeerd ingerichte maatschappij te boven moeten ko men, maar hij liet zich niet overtuigen. Alle 20jarige jongelieden zijn binnen drie dagen onder de wapenen geroepen, daar de boeren zich niet goedschiks voegen in de verordening, dat zij grond en bodem, huis, hof, vee en ander eigendom moeten afstaan aan de nieuwe maatschappij. Zoo'n boer wil met alle geweld in zijn eigen spul blijven en zich liever half dood werken dan te genieten van het genoegelijke leven, dat door de so ciaal-democraten aan ieder bij een verplich ten werkdag van 8 uur wordt verzekerd. Eerst waren de knechten en daglooners fel voor de nieuwe orde van zaken, toen de groote landgoederen, waar zij werkten, tot algemeen eigendom werden verklaard. Allen stroomden, velen met vrouw en kind, naar de hoofdsteden, liefst naar Berlijn, waar zij meenden de gebraden duiven door de lucht te zien vliegen. Natuurlijk moesten zij met geweld terug worden gebracht naar de plaat sen, vanwaar zij kwamen, wat kwaad bloed zet. De grootsche organisatie van productie en consumptie, toch al een zware taak voor de regeering, zou door dat heen en weer trekken totaal in de war worden gebracht. Nu eens zouden ze als sprinkhanen op het bijeengebrachte aanvallendan weer den voorraad ongebruikt laten bederven en ver rotten. (Slot volgt.) Het is bepaald, dat eerstdaags alle gear resteerde dynamietmannen voor de rechtbank zullen verschijnen. Het voorloopig verhoor zal den 22en dezer geëindigd zijn. De anarchist Duvivier, die de menigte tot ongeregeldheden aanspoorde, is tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. Uit de voltallige gemeenteraden zijn nu in geheel Frankrijk de zoogenaamde muni- cipaliieiten (het dagelijksch bestuur, burge meester en wethoudera) gekozen. De uitslag kon, gegeven het bekende feit, dat 2146 raden eene republikeinsche, 488 eene con servatieve en 141 eene onzekere meerderheid hebben, betrekkelijk weinige verrassingen op leveren. In de groote steden werden bijna alle burgemeesters herkozen, alleen Marseille gunde zich een nieuwen, een socialist, en te Roubaix schijnt men voor het ambt niemand beter gevonden te hebben dan een marchand de journaux, wat echter zoowel als kranten- venter als houder van dagblad-agenturen kan worden overgezet. Te Saint-Prix was senaats verkiezing en een republikein kwam uit de stembus. In Pas de-Calais heett de prefect, wegens het heerschen van besmettelijke koortsen, voorloopig alle kermissen en veemarkten in het departement verboden. De minister van landbouw verbood, vo'gens den Courier du Soir, den varkens-invoer over de Belgische en Italiaansche grens. Het geheele zuidelijk gedeelte van het departement Algiers is overstelpt geworden door een zwerm sprinkhanen. In het district Medeah en de omgeving zijn door dit onge dierte geduchte verwoestingen aangericht en werd al het te velde staande graan verslon den. De wijngaarden zijn echter tot nu toe gespaard gebleven. De Russische gezant is gemachtigd mede te deelen, dat de keizerlijk Russische admiraliteit hare beschikkingen zoo genomen heeft, dat in 1893 eene Russische vloot de vlag zal vertoonen in de Fransche wateren en daarmede voor het bezoek aan de Fransche vloot zal bedanken. Te Parijs is een Belg, die weigerde in een restaurant zijn diner te betalen en algemeen schrik om zich heen verspreidde door uit te roepen„Ik wil niet betalen, ik ben een vriend van Ravachol en zal alles in de lucht laten springentot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor den rech ter verklaarde hij, dat 't slechts een grap van hem was geweest en dat hij Ravachol in 't geheel niet kende. Deze ongepaste aardigheid is hem duur te staan gekomen. De nood in Durham. De Daily News heeft een zijner verslag gevers gezonden naar de streek, waar sinds acht weken de bekende werkstaking heerscht, en welker einde nog niet te voorzien is. 90- rt 100,000 personen, die voor acht weken nog in welvarenden toestand verkeerden, zijn thans aan eene groote ellende ten prooi. Alles, levensmiddelen en brandstof, ontbreekt hun en het huisraad is verkocht of beleend. De toestand doet aan de hongersnood- periode in Ierland denken. De noodlijdenden zijn niet alleen de werk- stakende mijnwerkers; de arbeiders in andere takken van nijverheid, dokwerkers en varens gezellen zijn eveneens tot ellende gedoemd. Sinds den 30en Maart wordt getracht in den nood te voorzien door een fonds, dat onder beheer staat van den burgemeester van Midd lesborough en gevormd werd door particu liere bijdragen. Tot voor weinige dagen werd daaruit per week ongeveer 400 pond besteed tot ondersteuning, maar thans is het uitgeput, hoewel slechts drie, vier of vijf shillings werd gegeven voor elk gezin. Die uitkeeringen in geld heeft men echter moeten staken; men bepaalt zich tot het geven van een kosteloos maal of brood. Verder is onder de armsten nog 350 ton cokes verdeeld, daartoe door het gemeente bestuur beschikbaar gesteld. De noodlijdenden werden ook gesteund door de werklieden van de scheepstimmerwerven, maar men vreest, dat, bij gebrek aan bouw stoffen, ook daar het werk zal moeten eindi gen. De eigenaar van een der grootste wer ven, waar 30U0 man arbeid vinden, gaf zelf 10,0000 gulden voor de door deze werksta king zoo zwaar getroffen arbeiders. De Vrijdag aangevangen onderhandelingen hebben tot niets geleid, maar al ware aan de werkstaking een einde gekomen, dan nog zou het eenige weken kunnen duren, eer de geheele n'jverheid weer zoo op dreef was, dat allen werk kunnen vinden. In de maand September zal de keizer geruimen tijd in het Rijksland vertoeven. Hij zal tegenwoordig zijn bij de onthulling van hel standbeeld van Wilhelm I te Metz, doch zal ook te Straatsburg vertoeven. Baron von Lyncken, maarschalk van het keizerlijk huis, vertoeft te Straatsburg, om in het paleis alles gereed te maken, opdat er luisterrijke festiviteiten gegeven kunnen worden. In de Duitsche bladen komt thans eene opheldering voor omtrent de ware oorzaak van het zoo overmatig prijzend optreden van keizer Wilhelm tegenover grenadier Ltlck, die, gelijk men weet, op post staande iemand, die hem had aangeraand, doodsch )Ot. Het blijkt, dat Lück geen rust had, nadat hij dit op zijn geweten had, ja zich de zaak zoo aantrok, dat men ernstig beducht werd voor zijn verstand. Dat hoorde de keizer, die toen de bijzondere onderscheiding, door hem aan Lück verleend, zekerlijk met loffelijke humane bedoeling, als geneesmiddel heeft willen toe passen om den man van zijne zwaarmoedig heid af te helpen. Gerloff, beambte bij het huis Rothschild, neef van Jager, is Zaterdag onder verdenking van medeplichtigheid (in de zaak van Jager) in hechtenis genomen. De ministerieele crisis in Italië is thans op de volgende wijze opgelost. Giolitti wordt president, met binnenlandsche zaken en ad interim ook schatkist, welk departement dus weer niet vereenigd wordt met financien, gelijk eerst het plan was. Laatstgenoemde portefeuille, geen sinecure waarlijk in de tegenwoordige omstandigheden, wordt aan vaard door den heer Ellena. Generaal Pel- loux blijft minister van oorlog, wat dus handhaving der hooge militaire credieten zou moeten beteekenen. Voorts hebben in het ministerie zitting de hh. Brin (buitenl. zaken.) Genola (openb. werk.,) Lacava (koophandel,) Finoechiaro (postwezen,) admiraal Saint Bon (marine,) Martizi (onderwijs) en Bonafi (Jus- ti-ie.) Maandag heeft dit ministerie in handen des konings den eed afgelegd en met spanning ziet men zijn programma tegemoet. De vrees schijnt gewettigd, dat Ellena's benoeming tot minister van financiën nieuwe belastingen beteekent. De voorzitter der kamer, de heer Biancheri, heeft zijn ontslag ingediend. De heer Zanar- delli wordt als zijn opvolger genoemd. De twee eerstvolgende consistorien zullen den 20 en 22 Juni gehouden worden. Over de te benoemen nieuwe kardinalen is nog niets bekend. Alleen is zeker tot dusver dat de primaat Vasary van Hongarije, den kardinaalshoed zal bekomen. Het Mannlicher - magazijngeweer van 6.65 kaliber is definitief door de regeering aangenomen. De Italiaansche soldaat zal dan 30 patronen meer hebben dan de anderen. Den 8 Juni zal in Hongarije de 25ste verjaardag van de kroning van den keizer en de keizerin van Oostenrijk tot koning en koningin van Hongarije, worden herdacht. Ter eere van dit feit zal in alle staatscholen van het rijk drie dagen vacantie gegeven worden en in het geheele land zullen open bare vermakelijkheden voor de jeugd worden georganiseerd. De keizer zal gedurende de feestelijkheden uitsluitend door Hongaren omringd zijn. Blijkens den tot dusver bekenden uitslag der verkiezingen zal Trikotipis in de nieuwe kamer eene verpletterende meerderheid, waarschijnlijk van drie vierde der stemmen hebben. Alle oud ministers van het laatste kabinet-Trikoupis zijn gekozen. Over Weeneti komen berichten betreffende talrijke arrestaties van hoofdofficieren be- hoorende tot het garnizoen te Kieff. De oorzaak dezer aanhoudingen is onbekend, zelfs de betrekkingen der officieren weten dienaangaande niets. Ook uit Litovsk, Minsk en Lodz komen dergelijke berichten. In Volhyniö zijn eenige Duitschers en Czechen gevangen genomen en te Warschau 14 Duitschers. Bijna allen zijn naar Kieff overgebracht. De lijkschouwing van den prefect van politie, generaal Gresser, heett vermoeden van vergiftiging gewekt en de uitvinder der „Vitaline," de ingenieur Gatschkowsky, is gearresteerd en zijne woning verzegeld. WAALWIJK, 18, Mei 1892. In weerwil van het minder gunstige weder was het concert, verleden Zondag door de harmonie l'Espérance in den tuin van den heer Besier gegeven, zeer druk bezochtdit mag wel een bewijs genoemd worden, dat dergelijke uitspanningen in den geest van 't publiek vallen. Te verwachten is 't dan ook, dat een volgenden keer er nog veel meer volk zal komen en ook de inwoners van na burige gemeenten dan zullen profiteeren van 't geen op het terrein van den heer Be sier te genieten wordt aangeboden. Nadat de handel in hooi eenige dagen in de Langstraat stil was geweest en de prijzen fluctueerende waren, is de handel opnieuw levendig geworden en overtreft de vraag wederom het aanbod. Voor de le qualiteit wordt weder f 19 a 20 per 500 kg. besteed, terwijl voor de 2e of miskleurde soort f 17 a 18 geboden wordt. Stroo zonder handel. Te Landseck in Tirol zal Donderdag a. s. eene conferentie van spoorwegbesturen gehouden worden over de quaestie van de invoering van den Greenwich- of den Mid- deneuropeeschen tijd. Ook de Nederlandsche spoorwegen zullen op die conferentie vertegen woordigd zijn. Een overeenkomst is door het departe ment van oorlog met den heer Roussel te Batavia aangegaan voor de levering van schoenen, die door den gouverneur-generaa' is goedgekeurd. De heer Roussel is reeds met eenige geldinstituten bezig over de ver schaffing van het benoodigde kapitaal voor de oprichting der fabriek. De zaak tegen J. Corbeij, ontslagen burgemeester te Wessem, veroordeeld door het hof te 's Bosch tot 3 jaren gevangenis straf, zal op den 30en dezer in cassatie be handeld worden door den hoogen raad. Te Nijmegen zijn, blijkens officieele afkondiging van den burgemeester in die gemeente, gedurende de week van en met 8 tot 14 Mei zeven nieuwe gevallen van pok ken geconstateerd en zijn twee lijders aan die ziekte bezweken. Door den burgemeester werden tien besluiten genomen en afgekon digd tot onteigening en vernietiging van bedde- en andere goederen van pokkenlijders. Wegens het heerschen der pokken in de gemeente Wijchen zal de jaarmarkt op aan staanden Woensdag aldaar niet gehouden worden. Als een niet alledaagsch feit meldt het Mil. Weekbldat de sergeant majoor-titulair Jan Brul, schrijver bij het 2e reg. vesting artillerie, den len dezer een diensttijd van 59 jaren achter den rug had, en dat bij de voordracht tot het bekomen van pensioen van dezen braven onderofficier een blanco strafregister kon worden overgelegd. Onze landgenoot, de heer Kiderlen, de bekende wielrijder, vertoevende te Bor deaux, wilde eenige dagen geleden, na den geheelen dig op zijn fabriek werkzaam te zijn geweest, nog een luchtje scheppen en wandelde de kade op, alléén gewapend met een dun stokje. Deze fabriek is op een half uur afstands van Bordeaux gelegen. Onver wachts werd de heer Kiderlen van achteren met beide handen de keel dichtgenepener ontstond een worstelstrijd en beiden vielen op den grond, doch de aanvaller, die nog altijd de keel dichtkneep, lag onder. Nu wist de heer Kiderlen hem met dat stokje zoo danig op het hoofd te ranselen, dat de aan valler geheel bebloed losliet en bewusteloos op den grond bleef liggen. Onmiddellijk daarop deed hij aangifte bij de politie, die zich naar de plaats begaf waar de snoodaard was blijven liggen, doch de vogel was ge vlogen; men vond niet anders dan sporen van bloed. Den volgenden morgen meldde zich een man aan, wien een oog was uitge slagen, en zoo kwam de justitie achter den naam van den aanvaller. Zaterdag morgen vond J. v. O., in dienst bij de gemeente politie te's Hertogen bosch, toen hij ten 61/2 ure van nachtdienst huiswaarts ging, de deur zijner woning ge sloten, en ze werd hem na lang kloppen ge opend door zijn 7-jarig zoontje. Aan een touw, gespannen tusschen 2 balken, zag hij toen zijne huisvrouw opgehangen, zonder eenig teeken van leven meer te geven. De ongelukkige, die in den laatsten tijd niet wel bij het hoofd was, heeft deze daad vermoedelijk in een vlaag van waanzin ge pleegd. v. O., een zeer oppassend man, blijft met 3 jeugdige kinderen over. Te Workum gingen Zondagmiddag vier jongelieden uit pleizierzeilen. Op het zoo genaamde Zandmeer, waar gewoonlijk de zeil wedstrijden worden gehouden, sloeg het ranke bootje om en geraakten alle vier te water. Drie jongelingen zonken onmiddellijk en zijn verdronken. Slechts één mocht het gelukken weder op het omgekantelde vaartuig te komen. Eerst anderhalf uur later werd hij opgemerkt en kon hij, hoewel ir. deerniswaardigeu toe stand, nog gered worden. Men hoopt hem in het leven te behouden. Te Maastricht werd Zondag onder be gunstiging van fraai weder, de groote of St. Servatius-processie gehouden. Duizen den, onder welke velen uit Belgie, woonden deze plechtigheid bij. Het provinciaal- en het gemeentebestuur was daarbij als naar gewoonte vertegenwoordigd. Alles liep in de beste orde af. Aan de stoom-stroocarton fabriek te Leeuwarden zijn Zaterdagavond ongeveer 100 werklieden ontslagen, waarvan 80 hoofden van huisgezinnen. Nog tijdens de blussching van den brand in de drukkerij, voorheen Gebrs. Din ger, in de Warmoesstraat te Amsterdam, werd door een der brandmeesters de aandacht ge vestigd op eenige vrij verdachte omstandig heden, welke door hem waren opgemerkt. De toen gerezen vermoedens hebben sedert in kracht gewonnen, daar der directie van een op die drukkerij uitgegeven blad bleek, dat een deel der boeken niet in de brand kast aanwezig was, maar op een kamertje bij oude boeken lag. Nog ernstiger werden de vermoedens, daar het haar reeds eenige dagen te voren was gebleken, dat de boeken, welke men aldus aan de vernieling had willen prijsgeven, blijk gaven van belangrijke vervalschingen, welker bedrag nog niet is te bepalen. Door de di rectie werd daarop van een en ander mede- deeling gedaan aan de justitie. Deze liet den boekhouder, die belast was geweest met het bijhouden der vervalschte boeken, bij zich ontbieden, maar na het on dergaan van eenige voorloopige verhooren, is de man genaamd R. A. B verdwenen. Ondanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken den vermiste op het spoor te komen. De eerste verkeerde posten in de boeken moeten reeds voor eenigen tijd ontdekt zijn. Daar de boekhouder reeds 22 jaar bij de firma werkzaam was en zich steeds van een gunstige zijde had doen kennen, werd aan vankelijk niet aan kwade trouw gedacht. Men meende, dat er eenige onwillekeurige ver zuimen hadden plaatsgehad, en sprak daarom met den boekhouder at, eerstdaags eens een avond te bestemmen, om te zamen de fouten op te zoeken. De boekhouder is daarop eenige dagen la ter, in afwijking der gewoonte, des avonds op het kantoor gekomen, tegen den huisbe waarder zeggende, dat hij de boeken kwam natellen. Reeds na een kwartier verliet hij het kantoor, terwijl kort na zijn vertrek de

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2