BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. gesteld, worden de hoofden der werkplaatsen door de arbeiders zeiven gekozen, en ter stond afgezet, zoodra zij van hun macht ge bruik maken. Daar de productie voortdurend afneemt, heeft de regeering zich gedwongen gezien ons op half rantsoen te zetten. Maar dat is een tijdelijke maatregel, en alles zal wel beter worden, wanneer wij van den zuur- deesem der kapitalistische maatschappij zul len verlost zijn en het sociaal-democratische beginsel nieuwe menschen zal hebben te voorschijn geroepen, ten volle waard om in onze nieuwe maatschappij te leven. Helaas, er staan groote moeielijkheden met het buitenland voorde deur. Tengevolge van de gebrekkige productie in de openbare werk plaatsen, heeft de regeering zich verplicht ge zien om, wilde ze niet het publiek van hon ger doen omkomen, aanzienlijke voorraden eerste levensbehoeften uit het buitenland te betrekken. Natuurlijk hebben wij de ver plichting op ons geladen het buitenland te betalen met waarde-artikelen, in onze werk plaatsen voortgebracht. Maar we kunnen niet betalen. En nu eischt Frankrijk tot vergoe ding Elzas-Lotharingen en Rusland wil Prui sisch Polen hebben. Een vreeselijke oorlog staat voor de deur. De regeering heeft zich verplicht gezien een groot leger samen te stellen en, opdat de productie daaronder nog niet meer lijde, het aantal werkuren van 8 op 12 te brengen. Ach, waren het maar enkel buitenlandsche vijanden, waartegen we hebben op te trekken! In het binnenland neemt de ontevredenheid zoo kolossaal toe. Mijn oude huisdokter ver zekerde mij, dat het aantal zelfmoorden een ongeloofelij ke hoogte heeft bereikt. Schimpend noemt men de tegenwoordige maatschappij een slaven-huis. Nu het ten strengste ver boden is het land te verlaten, tracht men door list of geweld over de grenzen te komen. Ook mijn lieve oudste zoon is gevlucht en heeft Agnes meegenomen. Gelukkig meldde mij een brief, dat zij goed en wel in Amerika zijn aangekomen. Overal ontevredenheid en oproerMijn vrouw kwijnt weg, daar wij ons dochtertje verloren hebben, dat, aan de moederlijke zorgen onttrokken, weldra kou heeft gevat. De moeder had zich altijd voorgesteld als verpleegster in hetzelfde huis met haar kind geplaatst te worden. Doch juist opdat er gelijk recht aan allen zou geschieden en de ouders niet hun eigen kroost zouden voor trekken, zijn moeders en kinderen zorgvuldig gescheiden. Het schijnt, dat van dien billijken maatregel mijn arm kind het slachtoffer is geworden. Het laatste bericht is, dat de vrouw krank zinnig is geworden en dat de grootvader onder vreemden van hartzeer is gestorven. Het slot van het dagboek is door den overlevenden tweeden zoon geschreven. Hij vermeldt, dat de contra-revolutie is losge barsten en dat zijn vader toevallig op straat is doodgeschoten. Zondag hebben in Belgie belangrijke ver kiezingen plaats, die namelijk voor de ver nieuwing der helft van de provinciale raden. Ongeveer drie weken later (14 Juni) zullen die gevolgd worden door de algemeene ver kiezingen voor de Constituante, die de grond wetsherziening vaststellen zal. De verkiezing van Zondag echter zal niet als voorproet kunnen gelden van de groote, die volgen zal, omdat hier geheel andere kiezers aan het woord zijn. Ook is de wijze van stemmen eene andere. Beide verkiezingen volgen dus wel op elk ander maar staan tot elkaar betrekkelijk slechts in zeer los verband. De anarchisten Moineaux, Jamotte en Marhay verschenen Woensdag te Luik voor de rechtbank, onder betichting van opstand en bedreiging gewapenderhand in den nacht van 1 Mei. Jamotte is tot 4 en Moineaux tot 3 jaren gevangenis veroordeeld en elk tot 50 franc boete. Marhay is vrijgesproken. Tot 22 April hadden er 19 arrestatien plaats gevonden in verband met de ontplof fingen van den boulevard St, Germain, de rue de Clichy en de kazerne Lobau en van die 19 heeren werden er 12 vrijgelaten en 7 (waaronder Ravachol) veroordeeld. Na den 22sten hadden er te Parijs 56 arrestatien van anarchisten plaats, waarvan er slechts 8 werden gehandhaafd, terwijl er in de pro vincie in 't geheel 167 anarchisten werden opgepikt, van welk getal er 49 ter nader gerechtelijk onderzoek werden gevangen ge houden. In strijd met een loopend gerucht kan medegedeeld worden, dat Méliue en andere protectionistische afgevaardigden het voorne men hebben voor te stellen, niet om tot eene verlaging van de douanetarieven met Spanje over te gaan, maar om op Spanje toe te passen de zeer hooge tarieven van het te genwoordige maximum tarief. Ingeval er van Spanje's zijde geen tegemoetkoming wordt betoond, zou men handelen gelijk indertijd tegen Italië. De gewezen koning Milan van Servie, die een hartstochtelijk speler is, zat onlangs weer in zijn club te Parijs aan de speeltafel, toen hij zich driftig omkeerde en tot een achter hem staand clublid zeide: „Wees zoo goed, heen te gaan, mijnheer. Als gij achter mij staat, verlies ik altijd." „„Monseigneur,"" was het antwoord, „„ik stond toch niet achter u, toen gij uwe kroon verspeeldet."" De jonge koning Alfonso XIII van Spanje heeft Dinsdag zijn zesden geboortedag ge vierd. Dien dag werd een feestelijke receptie ten hove gehouden. Z. M. moet zeer schrander voor zijn jaren zijn. Hij is nog steeds zeer stijfhoof dig, en als hij niet krijgt wat hij verlangt, wordt hij woedend. Alleen zijne moeder kan hem dan tot bedaren brengen. Hij verlangt er sterk naar een man te zijnmaar wat deze monarch boven alles wenscht iseen knevel. Uit nadere bijzonderheden omtrent de jongste aardbeving op de Philippiuen blijkt, dat in de provinciën Pangasinan, La Union en Nuova Biscaya vele huizen en openbare gebouwen zijn vernield en dat vele inwoners het grootste deel van wat zij bezaten ver loren. Op verscheidene plaatsen scheurde de grond van een en er ontstond een vulkaan ongeveer op het punt, waar de drie genoemde provinciën aan elkander grenzen. Te Binalonan is het gerechtsgebouw in gestort en ile dienstdoende rechter werd met beambten, getuigen, beschuldigden, enz., on der het puin bedolven. In het dorp San Esteban werd een pries ter onder zijn instortende kerk bedolven. De parlements-ontbinding wordt algemeen als zeer aanstaande beschouwd. Er is iets in de lucht, er zweeft iets in het huis rond, dat het voorspelt. Op verdienstelijke wijze vindt men dit in beeld gebracht in het jongste nummer van Punch, waar een zwart schim mig ontastbaar monster, Dissolution geheeten, met een stembus lot kop en de klauwen naar links en rechts uitslaande en als een tweede Horla of Intruse niet gezien, maar wel ver moed en gevoeld, de in het huis aanwezigen in een toestand van ongerustheid en onge durigheid brengt. Het rechtsgeleerde-comity van den Privy- council heeft het hooger beroep van den Australischen moordenaar Deeming tegen zijn doodvonnis, wegens beweerde krankzinnig heid, verworpen. De Magdenburger Volksstimme is in be slag genomen wegens een artikel over den „Gefreiten" Ltlck, die een burger doodge schoten heeft. De rechtbank zag in dat artikel majesteitsschennis. De militaire rechtbank te Wtlrzburg veroordeelde den luitenaut Vogel van het achtste regiment te Metz, wegens mishande ling van soldaten, tot vier maanden vesting arrest. De politie heeft te Vallières, bij Metz, twee werklieden gearresteerd, verdacht van dynamiet te smokkelen. Bij eene huiszoeking vond men vijf dyna- mietbomir.en en een pak lonten, in 't vorige jaar door diefstal verkregen. - Een kamenier te Leipzig is plotseling millionnaire geworden. Zij is de onechte dochter van een graaf, die op zijn sterfbed zich met hare moeder liet trouwen en haar tot erfgename benoemde minder uit plichts gevoel dan wel uit ergernis tegen zijne bloedverwanten, die hunne blijdschap over de erfenis, welke hen te wachten stond, niet konden verbergen. Volgens de Italiaansche dagbladen is bij de overdracht der portefeuille van de schat kist aan den nieuwen minister-president, die gelijk men weet, ook ad interim minister van de schatkist is, de toestand gunstig ge bleken. Zij is als volgt: Voor de betaling in goud van de rente voor het buitenland met Juli is in kas 110 millioen, voor de betaling van de rente van de schuldbrieven op naam in Italië circa 26 millioen in kas, terwijl veider een actief over is van circa 40 millioen, zijnde 10 mil lioen meer dan het gemiddelde gewone be drag. Voorts is de betaling van de October- en Januari-coupon, zijnde een bedrag van 115 millioen, verzekerd. Ook werd een hoewel langzame, toch trapsgewijze stijgende verbe tering der inkomsten geconstateerd. De invoer in Italië bedroeg gedurende de eerste vier maanden van 1892 43,838,200 lire minder en de uitvoer 41,554,969 lire meer dan in het tijdsverloop van 1891. De in- en doorvoer van vee uit Italies is door de Fransche regeering weer vrijgegeven. Ernstig vermoeden bestaat, dat het stoom schip „Alexander Wolkow" met man en muis vergaan is. Met een zware deklading verliet het een Perzische haven met bestem ming naar Baku; 200 passagiers waren aan boord. Men vermoedt, dat het schip 29 Maart in een hevigen storm, welke op de Kaspische zee woedde, is vergaan en wel doordien ingevolge de zware belading der brug, het schip zal zijn omgeslagen. Een treurig spoorongeluk wordt uit de Vereenigde Staten bericht. Te Cleves, in Ohio, zijn een passagiers- en een goederen trein, de een met een snelheid van 20, de ander in een vaart van 45 mijlen per uur, in botsing gekomen. De schok was geweldig; de locomotieven schoven in elkaar tot een vormloozen klomp, de wagens werden ver brijzeld en het spoor werd vernield overeen lengte van 30 meter. Geen enkel persoon in een der treinen bleef ongedeerd. De machinisten en stokers van beide treinen en nog een treinbeambte werden gedood en velen werden ernstig ge wond; eenigen bevrijdde men treurig verminkt, uit de verbrijzelde rijtuigen. De remmer van den goederentrein, die bovenop een waggon was op het oogenblik van de botsing, werd over de telegraafdraden heen in een water geslingerd op dertien meter afstands. Een zoo volslagen ongeluk kwam nog zel den voor. RIO-JANEIRO, 17 Mei. Men vertrouwt algemeen dat het Braziliaansche Congres zijne goedkeuring hechten zal aan de hande lingen der regeering, die de algemeene denkwijze op hare hand heeft. De bevolking is zeer rustig. ST. LOUIS (MISSOURI, V. S.), 18 Mei. Tengevolge van het aanhoudende hooge water is de toestand ernstig. De Mississipi blijft rijzende. Vierhonderd vierkante mijlen vruchtbaar land in de nabijheid dezer stad staan onder water. Vijftienhonderd gezinnen zijn uit hunne woningen moeten vluchten. OMAHA (NEBRASKA V. S.), 18 Mei. De toegang tot de groote brug van den Union-Pacific spoorweg over de Missouri is op den Oostelijken oever tengevolge van het hooge water weggespoeld. Het verkeer is dientengevolge gestaakt. De bewoners der oevers vluchten. WAALWIJK. Zondag 22 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. 1. Op het Kerkhof. De Vliegh. n a Verlassen. T.. b Spin Spin. Jungst" 3. Opwaarts. Hol. WAALWIJK, 21 Mei 1892. Het heeft Z. H. Paus Leo XIII behaagd te benoemen tot Bisschop van 's Hertogen- bosch, den hoogeerwaarden heer W. van de Ven, plebaan van St. Jan aldaar. Bij den algemeenen slechten stand van het weigras in de Langstraat, was de handel in hoornvee sedert de vorige noteering toch van vrij grooten omvang. Wel werden voor het buitenland zoo goed als geen zaken ge daan, doch de vee- en weiboeren zetten onderling menige koe om. De noteeringen zijn thanskalfkoeien le soort f 230 a 250, 2e soort f 175 a 210, kalfvaarzen le soort f 160 a 200, 2e soort f 100 a 160; Wei beesten f 90 a 140, jarige kalveren f 40 a 60, nuchtere dito f 8 a 10; vette koeien naar qualiteit 60 a 65 ct. per Kg.; weilammeren f 4 a 7; biggen met veel aanvoer uit den Ticlerwaard f 1.50 a 1.70 per week. Hooi. Het vooruitzicht op het nieuwe ge was is zeer ongunstig, van daar dat de prijzen stijgen. In de Beneden Langstraat werd zelrs f 45 a 46 besteed de gewone marktprijs bedraagt echter f 40 a 41 per 1000 Kg. voor de le qualiteit, mindere en afwijkende soor ten f 34 a 38. Stroo zonder handel. De voorraad aardappelen in de Boven- Langstraat, is grooter dan men gedacht had; vooral uit het Land van Heusden worden dagelijks geheele karvrachten door de geheele Langstraat langs de huizen gevent. De prij zen wisselen naar qualiteit tusschen t 3.50 en f 5 per Hl. en bij de kleine maat 20 a 25 ets. per 5 L. Ofschoon het weder voor de jonge tuiugroenten zeer ongunstig blijft, wordt de aanroer van week tot week grooter. Wol. Voor de fabrieken in Tilburg en voor particuliere rekening wordt de ongewasschen wol tegen 60 a 65 ets. per Kg. opgekocht. De handel in dit artikel is niet zoo levendig als verleden jaar. Geslaagd voor de vrije en ordeoefe ningen P. C. Keuning, te Capelle. Met vergunning van gedeputeerde staten zal, ten behoeve van de werken tot verleg ging van den Maasmond, vanwege den rijks waterstaat worden overgegaan tot afdamming van een gedeelte van het Oude Maasje, en wel van 250 meter beoosten de brug te Gan- sooijen tot de Waalwijksche haven. De waterloozing zal gedurende den tijd der afdamming geschieden door het Zuider-kanaal. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft, uitspraak doende op het hooger beroep van de weduwe De Kraker, die moord op haren echtgenoot pleegde, het beklaagde vonnis, voor zoover daarvan was geappelleerd, ver nietigd, wegens een gebrek in de bewijsvoe ring, en opnieuw rechtdoende, de appellante weder tot twintig jaren gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank heeft tegen den ontslagen bedelaar, die de 1 Mei aan de Bezuidenhout een anderen ko lonist vier messteken toebracht, welke spoedig diens dood tengevolge hadden, zes jaar gevangenisstraf geeischt wegens doodslag, subsidiair mishandeling met doodelijken afloop. Bij een hevig, doch kortstondig onweder, dat Donderdag namiddag boven Andel en omgeving woedde, is de bliksem geslagen in den Uitwijkschen watermolen, waardoor brand werd veroorzaakt, welke bij de afzending van dit bericht nog voortduurde. Bijzonderheden ontbreken. In de Maas, ter hoogte van Boksmeer, is Zondag de machinist van een stoombagger- molen, vait den heer Hillen te Blerik, over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Om nooit te vergeten Terwijl de opperman Coppes bezig was aan de Roomsch Katholieke kerk te Oldenzaal eenige werkzaamheden te verrichten, had hij het ongeluk toen zijn vrouw, die hem koffie had gebracht, hem iets toeriep, een misstap te doen, waardoor hij van boven van den steiger met verbrijzelden schedel voor de voeten zijner vrouw nederviel. Hoewel de ongelukkige nog niet bezweken is, bestaat er weinig hoop op behoud. Eén oogenblik van onbedachtzaamheid Een arbeider, die met een paar anderen bij de stoommachines eener fabriek te Gronau was, wilde, indien zij hem drie mark gaven, door dc hooge stoompijp naar boven klimmen. De anderen beloofden hem dit en de tocht wordt ondernomen. Zonder ongelukken komt hij boven en vertoont aldaar nog eenige gym nastische toeren, doch toen hij wederom dalen wilde, wordt hij door een duizeling overvallen en tuimelt naar beneden. Hoewel nog levend opgenomen, is hij toch weldra bezweken. De ongelukkige, die gunstig bekend stond, laat een vrouw met twee jeugdige kinderen achter, Een 20-jarige schoenmaker te Amster dam, die gisteren schoenwerk was gaan halen bij zijn klanten, maar in dien tijd flink „den prins gesproken had", geraakte bij zijn thuis komst in een hevige woordenwisseling met zijn tante, welke zoo hoog liep, dat de jonge man in de Looiersgracht sprong en even daarna er levenloos werd uitgehaald. Zekere Adrien Ernest van Bavel, oud 21 jaar, wordt verdacht zich te Antwerpen aan misbruik van vertrouwen schuldig ge maakt en eene som van fr. 135,000 verduisterd te hebben. Hij is voortvluchtig en waar schijnlijk in gezelschap van E. Fersman. Uit Brussel is voortvluchtig Jean Rigot, oud 45 jaar, koopman, laatst wonende te Molenbeek St. Jean, verdacht van verduiste ring van fr. 25000 en frauduleus bankroet. In geval van aanhouding wordt zijne uitleve ring aangevraagd. De groote katholieke kerk te Roermond stond, blijkens een bericht gisteren avond aan de N. R. Ct. verzonden, in volle vlam. De brandweer uit Venlo was ontboden en derwaarts vertrokken. In het grensdorpje Zeisten, bij Sittard kwam Donderdag avond zekere Krekelberg in beschouken toestand huiswaarts. Daardoor ontstond eene woordenwisseling, daarmede eindigende, dat K. zijne echtgenoote met een mes zoodanig verwondde, dat zij ter aarde stortte. K., dit ziende, ging ijlings een geneesheer ontbieden. Alvorens deze echter ter plaatse was, had vrouw K. tengevolge van bloedverlies den geest gegeven. K. werd gearresteerd, terwijl de justitie een plaatselijk onderzoek instelde. Met den trein van 5.20 werden Don derdag namiddag door de politie van het station Beurs naar Rosendaal op transport gebracht, ter verdere uitleiding naar de zijde van Belgie, tien vreemdelingen, grootendeels Duitschers, van wie er vier waren aange houden als verdacht te zijn „kwartjesvinders." Een dezer had bij zijne aanhouding in het logement aan de Koningsteeg 7, waar dit soort van lieden veel komt, achtergelaten een handkoffer, die, toen hij van wege de politie uit dat logement gehaald werd, bleek te zijn opengebroken, terwijl er eenige klee ding uit vermist werd. De bestolene, wiens kleedmg de politie niet weer vond, moest thans zonder kleeding, ondanks zijn protes teeren, dit transport medemaken, over welke wijze van handelen hij te kennen gaf zich te zullen beklagen. Terwijl vrouw A. L., te Vries, een buurpraatje hield, en hare jonge kinderen zonder opzicht te huis waren, kwam het haardvuur in aanraking met de wieg, waarin een zuigeling lag. De wieg verbrandde en het kind kwam om het leven. Wij zijn gaarne bereid, zegt een Ame- rikaansch blad, om een groot gedeelte der berichten van de Westersche couranten over

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2