Nummer 42. Donderdag 26 Mei 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eenc geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. De Echo van het Zuiden, Waalwijksclic en Langstraalsriic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden- 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Terwijl de houding der Fransche kamer over 't geheel zeer koel is te noemen ten aanzien van de door de regeering voorge - stelde verscherping der perswet, en van geest drift bij maar zeer weinigen iets valt te be speuren, zóó zelfs dat sommigen 't nog lang zoo zeker niet achten, dat het regeerings- voorstel tot wet zal worden verheven, heeft de volksvertegenwoordiging der republiek in haar overgroote meerderheid toch getoond dat haar gebrek aan enthousiasme voor de verscherping der bepalingen tegen persover tredingen meer voortvloeit uit een overdre ven, bijna zou men 't kunnen heeten een ziekelijk streven naar vrijheid zelfs al zou men 't eer bandeloosheid kunnen heeten dan wel uit sympathie of angst voor de anar chisten. Met 471 tegen 30 stemmen heeift de kamer namelijk Zaterdag een motie aan genomen, waarbij de verklaringen van de regeering over de arrestatien der anarchisten en haar houding in deze, werden goedge keurd. En 't geen de regeering zoo bij monde van den premier Loubet over de anarchie deed verhalen, was lang niet malsch. 't Was de socialist Lavy, die het gouvernement in de gelegenheid stelde zijn meening in deze eens kort en bondig te doen hooren. Lavy had 't over de machteloosheid der politie en gispte de regeering, die 174 onschuldige bur gers liet arresteeren een maatregel, welke eigenlijk als intimidatie moest dienen tegen de Meibetooging der socialisten aldus re deneerde Lavy. Nadat Loubet had gezegd, dat in alles de wet was gevolgd, zoowel bij de arrestatien als bij de uitwijzingen, legde hij de plechtige belofte af, dat hij met de vervolging der individuen zal voortgaan, die gewone misdadigers zijnen onderscheid tus- schen de anarchisten der theorie en die der praktijk, zeide Loubet niet te kennen: men schen, die beweren dat men oorlog mag voeren tegen de maatschappij en die aan den drank verslaaiden oi geestelijk overspan- 35 XVI. Mary zuchtte diep. Hetty, dat is het juist wat mij zoo eindeloos rampzalig maakt. Mijzelve kan ik vergeten, maar dat ik ook hem in zijn ongeluk moet zien loopen en geen hand mag uitsteken, dat dat is het wat mij tot vertwij feling brengt I Met uw verlof! Ik steek mijne handen ge ducht uit, heb ook andere handen in beweging gebracht en hoop dat ook gij nog aan mijne zaak zult deelnemen. Daar Robert geklapt heeft, weet gij immers wat mijn doel is. NooitNooit Hoe Mary Meent gij dat sir Crispe Gas- coyne en ik op een verkeerden weg zijn Hare vriendin antwoordde niet. Mary, ik vraag u op uw geweten af, welken indruk hebt gij van de terechtzitting in Old Bailey medegebracht Dat hebt gij immers zelve geziendien van afschuw en ontzetting Dat was het niet alleen. Houdt gij de hei dens voor schuldig? Gelooft gij, dat Elisabeth Canning de waarheid gesproken heeft Neen, neen, antwoordde Mary zacht. Dan is het uw plicht voor de waarheid te getuigen I Ik kan niet, ik mag niet! Het komt mij zoo onedel voor, op te treden als tegenstandster van haar, die mij het hart van William ontroofd heeft. Gij wilt hem liever in de handen van de bedriegster, de moordenares laten Hetty Ja, van eene moordenaresWant zij ver moordt in koelen bloede ongelukkige menschen, die onder den vloek van het vooroordeel staan, door hare valsche getuigenis. IJselijk 1 zuchtte Mary. De liefde voor William, de zuch tot rechtvaar digheid, moet u overhalen u bij ons aan te sluiten. neuen aanzetten tot de misdaad, zijn even schuldig als de misdadigers zeiven. Dat is flink gezegd, dat is gedurfd en ver blijdend is, dat het kabinet naar aanleiding van die verklaringen zulk een enorme meer derheid verwierf, bijna al de stemmen der aanwezige afgevaardigden. 't Is alleen de zonderlinge meening die de Fransche natie in 't algemeen en de Fran- schen afgevaardigden in 't bijzonder, van 't begrip vrijheid hebben, welke de perswet, zooals de regeering die wil gewijzigd zien „naar de eischen van 't oogenblik," niet al gemeen doet deelen in het enthousiasme, dat noodig is voor 't welslagen van elk wets voorstel. Vermakelijk, als 't niet zulk een ernstig fond had, zou men 't geschrijf kunnen hee ten, dat nu reeds sinds eenigen tijd bij tus- scbenpoozen wordt gevoerd tusschen som mige Fransche en sommige Duitsche bladen over de politieke beteekenis van het Fransche turn- en studentenfeest, in 't begin der vol gende maand te vieren te Nancy en dat zal worden bijgewoond door den president der republiek en den premier Loubet. Vermake lijk zouden we de betoogen heeten, omdat 't weer het oude koddige spelletje is van den pot en den ketel, die elkaar als om strijd hun min aanlokkelijk uiterlijk plegen te ver wijten. 't Zijn de Fransche bladen, die ver schillende Duitsche organen er van betichten, door hun geschrijf en hun opvallende waar schuwingen aan 't adres der Elzassers tegen een bezoek aan Nancy, de gemoederen in agitatie te hebben gebracht en het karakter der feesten te hebben miskend en 't zijn de Duitsche bladen, die in de feesten zeiven iets uitdagends zien en onbedektelijk dreigen met represaille-maatregelen als er 't een of ander mocht voorvallen. Al dat geschrijf, niet altijd even vleiend voor den vijand van 1870, kan tot niets goeds leiden waarom zou de president der republiek niet evenzeer het recht hebben een groote Fransche stad te bezoeken nabij Duitschlands grens, als Duitschlands keizer een groot wapenvertoon Hij zal mij haten, mij verachten, als hij mij ook aan de zijde van Elisabeth's vijanden vindt. Daar raag de ware liefde niet naar vragen. Laat mij op den achtergrond blijven; welk nut heeft het, dat ook ik optreed met eene aan klacht, die toch niemand kan bewijzen Omdat wij dat nog niet kunnen, juist daar om is het noodzakelijk, dat ieder, die het met ons eens is, ook de hand aan het werk sla. Weldra zal de keten, dien wij onzichtbaar om Elisabeth spannen, sterk genoeg zijn om dien te sluiten maar dan moeten er velen tegen haal kannen getuigen, want de strijd zal niet licht zijn; zij heeft eene machtige bondgenootede macht van het vooroordeel. Er ontstond eene lange pauze; Mary ging met zichzelve te raden, Hetty zat stil naast haar, en wachtte tot zij weer het woord zou nemen. Welk plan hebt gij ontworpen? vroeg Mary; Robert heeft mij daarvan niets medegedeeld. Omdat hij zelfs niets, weet; hij behandelt de zaak te zeer als tijdverdrijf, om hem geheel in het vertrouwen te nemen. Gij echter zult alles weten. Zij boog zich dicht tot haar over en fluisterde haar ijverig in het oor. En gelooft gij dat dit voldoende zal zijn? Om een bevel tot inhechtenisneming tegen haar te verkrijgen, ja; het verdere zal dan van het vernieuwde onderzoek afhangen; dr.arvoor moeten wij ons toerusten en daarbij moet ook gij ons ter zijde staan. Gaarne, zeide Mary, haar de ha; d toeste kende; maar Hetty, voegde zij er aarzelend, als beschaamd bij, ik zal wedra op reis gaan. Hetty had in een juichtoon willen uitl ir- ten, en haar een warmen dank willen toebre/L. voor de gedane belofte; maar toen zij den si/ hoorde, verstomde het woord op hare lipp< op slependen toon vroeg zij Gij /J Mama en ik hebben eene uitnoodiging( Parkwater bij lord en Lady Trevelyn aang, men, voegde er Mary zacht bij. Naar Parkwater in IlamspireEn uw v; gaat daar ook heen op de vossenjacht bij;' WaversfordO, nu begrijp ik alles. Mary, Ik? doe dat niet! smeekte zij met tranen. Ik kan niet terug, de uitnoodiging van Waversford is gedaan en aangenomen en gij dat mijn vader zijn woord houdt in alles. Word dan ziek. te organiseeren nabij de grens der Groote republiek en in het rijksland en te Metz groote parade te houden Laat elk meester blijven in zijn eigen huis en elk zich bemoeien met zijn eigen zaken en men prate en schrijve er zoo weinig mogelijk overZelden, wan neer men over dergelijke delicate aangele genheden aan 't praten en schrijven gaat, blijft 't daar bij, voornamelijk niet wanneer meer of minder bedektelijk allerlei bedrei gingen worden geuit. In Belgie wil men over het geheele land de politie reorganiseeren, en wel zoo, dat ze rechtstreeks komt te staan onder den mi nister van justitie. Zondag hebben de verkiezingen plaats gehad tot vernieuwing van de helft der provinciale raden. Veel verandering schijnen ze niet gebracht te hebben en iedere partij behield ongeveer wat hij heeft. Wel is hier en daar van bezit gewisseld, maar het eind resultaat blijft hetzelfde. Te Gent verloren de met socialisten samengaande progressisten het tegen de gematigde liberalen. Overal ging het ordelijk toe. Alleen te Leuven hebben de socialisten een optocht houdende triumfeerende katholieken aange vallen, en is, onder deelneming der studenten, hevig gevochten. Fraaie stukken weet de Parijsche Matin, die het vernam uit een schrijven uit Brazza ville, te vertellen van den staat van zaken in het Belgische Congo-gebied. Op eene karavaan van ivoor zou eenvoudig namens de regeering beslag zijn gelegd en de 1800 Arabieren, die het droegen, zouden „als een voorbeeld" gefusilleerd wezen, terwijl naar oud gebruik, slechts een werd gespaard om de schrik-mare in het binnenland ter ver spreiden. Op deze wijze kan minister Beer- naert gemakkelijk zeggen, dat er geen Arabier meer in het land is De jongste min of meer protectionistisch getinte uitlatingen van den Britschen premier, markies van Salisbury, op handelsgebied, hebben de vrienden van het kabinet niet voldaan, hoeveel te minder dan zijne Dat gaat niet. Mary, ik bid, ik bezweer u, gij moogt u thans nog niet onherroepelijk verbinden. Waarop zou ik nog wachten Op de veroordeeling van Elisabeth Canning. Mary schrikte op. Op de schande, op het verderf van een natuurgenoot zou ik mijne hoop bouwen NooitNooitAls ik mij bij u voeg, tegen dat meisje handelen en getuigen zal, dan kan ik dit slechts doen met een rein hart. Om William uit onsvaardige boeien te bevrijden, om onzalige vooroordeelen te bestrijden, kan ik het doen, maar nooit met het vooruitzicht, dat daar uit voor mijzelve eenig voordeel zou kunnen ontspruiten. Beloof mij dan ten minste ééne zaaklaat u in Hampshire niet overhalen den graaf eene verbindende belofte te doen. Wat denkt gij dan van mij Wie Mary Wintlebury tot echtgenoote verlangt, moet haar zoeken in het huis harer vaderen O, dan is nog niet alle hoop verloren I Ge zegend zij de oude Abdy en de trots der Wint- lebury's op dit schoonc erfgoed De diepe stilte, die de meisjes omgeven had, werd afgebroken door het naderen van zachte, vlugge mannenschreden. In jachtcostuum, met het geweer over deu schouder, en gevolgd door zijn lievelingshond, kwam Robert Wintlebury de laan af en trad op de bank toe. Men zegt mij, dat miss Davistown hier is en daarom haast ik mij haar mijn onderdanigst compliment te maken. Dij zijt 'langzaam genoeg 'komen aanslente ren- van een al tc grooten haast heb ik niets gemerkt, hernam Hetty lachende. Zij gevoelde hoe pijnlijk het voor Mary zou geweest zijn, indien Robert had bespeurd, welk een diep aan grijpend gesprek zij met elkander hadden gevoerd, en om zijne aandacht af te leiden, trachtte zij zijne scherts nog te overtreffen. Dit gelukte haar. Zie die kleine Hetty eensWat verbeeldt zij zich nu wel zeide hij plagend. Kan liet anders, daar gij mij zoo verwent De rechtvaardige moet veel lijden, riep hij met een kluchtig pathos. Gij weet, Heere, dat ik aan die zonde onschuldig ben, even onschuldig als aan den dood der patrijzen, die heden ge schoten werden, want ik heb er geen enkele ge- tegenstanders. Dat is o. a. gebleken uit eene te Huddersfield door den oud-minister Mor- ley gehouden redevoering, waarin deze ver klaarde dat Salisbury met zijne zwenking op dit gebied of eene strategische bedreiging bedoelde, in welk geval hij de kiezers be driegt, of inderdaad de uitvoering van re presaille-maatregelen op handelsgebied beoogt en deze kunnen niet anders dan uitloopen op den ondergang der Britsche nijverheid. Omtrent den juisten datum der parlements- outbinding verkeert men meer dan ooit in het onzekere. Vijf of zes weken zullen er nog wel mede heengaan en in zijn boven besproken redevoering heeft ook Morley ver klaard eerst einde Juni het besluit te ver wachten. Bij de aanstaande opening der Italiaan- sche kamers zal door het nieuwe ministerie spoedeischende behandeling worden aange vraagd voor verschillende wetontwerpen, met name voor de wijziging der kieswet en het handelstractaat met Zwitserland. Crispi houdt eerstdaags te Palermo weer eene openbare redevoering. Door den minister van oorlog zijn een aantal hervormingen ontworpen, waardoor in het loopende jaar eene bezuiniging van twee drie millioen lire zal worden verkregen, in het volgende jaar van vier of vijf millioen en binnen vijf jaar van vijftien millioen lire. Te Gent heeft een brand plaats gehad met zeer noodlottige gevolgen. De eigenaar van den winkel, waar de brand ontstond, was reeds beneden, toen hij zich bedacht, dat zijn vrouw, zijn kind en een winkeljuffrouw nog boven waren. Om hen te redden, ging hij weer het huis in, maar de brand sneed hem den weg af, zooaat allen moesten trach ten zich het leven te redden door uit de vensters te springen op matrassen, welke door hulpvaardige buren waren neergeworpen. zien. Met een beklagenswaardig gezicht keerde hij zijne weitasch om. Maar ik weet wel wie u verwent, ging hij voort. Wie dan Misschien mijn broeder William? Vermoedt gij dat soms, omdat gij zulk een voor beeld van een galanten broeder zijt? Zij zag daarbij schalkachtig naar Robert, die zonder veel omslag zijne zuster op zijde geschoven en tus schen de beide meisjes plaats genomen had. Gij hebt wel gelijk, met de tegenwoordige jongelieden is niets meer aan te vangen, zij zijn stokstijf en weten niet eens meer een behoorlijke buiging te maken. Zeer jui9t, Robert, gij moe9t een voorbeeld nemen aan uw vader. Of aan sir Crispe Gascoyne, hernam hij eenigszins spottend; de lordraayor van Londen is zeker wel een cavalier uit de oude school. Als het eene oude school is, waar hij zijne manieren geleerd hoeft, dan was het eene zeer goede, antwoordde Hetty een weing scherp. Waarheen ook de jeugd moet gaan Zooals gij zegt. Sir Crispe heeft echter Iniet alleen onberispelijke manieren, maar wat veel meer is, hij heeft bij ziine grijze haren nog de volle geestdrift der jeugd behouden; hij kan nog in een edel vuur ontgloeien, waar hij onrecht I ziet; zonder te wikken en te wegen is hij bereid tusschenbeiden te treden voor verongelijkten en i verdrukten. Gij zijt eene zeer warme lofredenaarster van den lordmayor, zeide Robert, en zijne zuster, die het tooneel als eene stomme, maar opmerkzame toehoorster bijwoonde, meende in zijn toon een zweem van geraaktheid te hooren. Ik schat en vereer hem hoog, want hij is een man uit één stuk 1 Men zal hem den heidenbeschermer noemen, spotte Robert. Hij vreest noch de vijandschap dergedachte- looze menigte, noch den spot der beschaafden en gevoelloozenwat hij voor recht houdt, dat doet hij en zal het altijd doen, en de achting en be wondering van alle weidenkenden zullen zijn loon zijn zeide Hetty met vuur. En bovenal die van ziine vriendin Hetty Davistown, voegde Robert er bij, maar het kwam met uit volle borst. ("Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1