T Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. fr-i K. De man en het kind kwamen er goed af; maar zijn vrouw brak eenige ledematen en wierp al springende nog een voorbijganger van een ladder,, die er op was geklommen, om zoo mogelijk de ongelukkigen te helpen. Ook deze werd gekwetst. Beide gekwetsten maken het vrij wel maar de toestand der winkeljuffrouw laat geen hoop meer. De brand zelf is met groote moeite be dwongen geworden. De voornaamste getuige A charge, Chau- mentin genaamd, in de zaak, welke thans door de rechtbank te Saint Etienne tegen Ravachol wordt behandeld, is door de auar- chisten in de bijeenkomst van den 17en de zer ter dood veroordeeld. Nacht en dag wordt zijn woning bewaakt en wanneer hij naar het gerechtshof gaat om met Ravachol gecon fronteerd te worden, is hij door agenten in burgerkleeding omringd. In Saint-Etienne heerscht groote spanning. Elk individu, dat er een weinig verdacht uit ziet, wordt gearresteerd en in bewaring ge houden, tot hij zijn identiteit heeft kunnen bewijzen. Vrijdagnacht hebben te Parijs een drie tal branden gewoed, waarvan met name een in de Rue des trois couronnes, aan kwaad willigheid wordt toegeschreven. De beide an dere, in de passage Gatbois en op de Jem- mapeskade, waren mede zeer ernstig. Bij den eersten ontstond eene vreeselijke paniek on der de dicht opeengepakte bewoners, geluk kig echter zonder dat iemand letsel bekwam, maar bij den tweeden, die groote schade aanrichtte, zijn eenige personen ernstig ge kwetst. De bladen melden het overlijden van den ultra-monarchaalgezinden Senator Numa Baragnon, een der mannen van 16 Mei. In het ministerie De Broglie was hij vice-minister van binnenlandsche zaken. De werkstaking te Durham duuit voort. De patroons hebben een voorstel van de mijnwerkers om de loonsvermindering op 10 pet. te stellen, verworpen en houden aan hunnen eisch van 13 pet. afslag vast. De mijnwerkersboud heeft nu een manifest uit gevaardigd, waarin alle verantwoordelijkheid voor een vreeselijke worsteling op de pa troons geworpen wordt,, zijnde de mijnwer kers besloten vol te houden. The Times verneemt uit Lagos (Opper- Guinea), dat een Britsche krijgsmacht het leger van den Jebusstam versloeg, 400 man er van doodend. De koning werd krijgsge vangen gemaakt. De Engelschen verloren verscheidene dooden en hadden 33 gekwet sten, waarvan drie officieren. Naar de Post tegenover alle andere be richten verzekertligt toch eene verdere omvangrijke vermeerdering van het Duitsche leger in de voornemens. Het cijfer der jaar lijksche recruteering zal in overeenstemming Let pa ver biij >en voJj mginnt ijn, er. mma, JNa gedeji rijden lijke groo 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke bij Potsdam een galadiner plaats, dat prins Friedrich Leopold, vroeger gemaal van wijlen prinses Hendrik der Nederlanden, de Nederlandsche vorstinnen aanbiedt.Woens- dagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneelvoorstelling gegeven. Dondeidag vertrekken de hooge bezoeksters weder naar Nederland. Kort vóór de komst der Nederlandsche koninginnen, komt ook de hertogin van Edinburgh met hare twee oudste dochters hier aan. De hier bestaande vereeniging „Nederland en Oranje" laat een kunstig adres vervaar digen, om dit aan de vorstinnen door het bestuur te doen aanbieden. De politie op Sicilië heeft een rijken land eigenaar bevrijd, die een maand geleden door een bende roovers werd meegevoerd en al dien tijd gevangen werd gehouden. Reeds is door den afgevaardigde Cava- lotti eene interpellatie over de buitenlandsche staatkunde der regeering aangekondigd, naar aanleiding van een aan Von Bismarck toe geschreven artikel in de Hamburger Nach- richten over het Drievoudig Verbond. Het cijfer van elf mil'ioen dollars, waarop de door de overstroomingen teweeggebrachte schade begroot is, moet nog beneden de werkelijkheid zijn. De oogst is voor dit jaar vernield. In den omtrek van St. Louis zijn 8000 menschen zonder dak en 15,000 arbei ders zonder werk. Tusschen Kaïro en St. Louis is de verwoesting op beide oevers van de Missisippi vreeselijk. Ook daar zijn duizenden menschen van woning beroofd en vele kudden vee verdronken. Over eene uit gestrektheid van 500,000 acres is het uitge zaaide gewas vernield. Tengevolge eener plotselinge verzakking van den grond nabij de rivier kwamen er Zaterdag vijf personen om, makende op dezen dag, met de vroeger gebeurde gevallen, dertig dooden. Naar uit Montevideo gemeld wordt, is het Braziliaansche oorlogschip Soli uioes den 21sten 1.1. bij Polonio verongelukt. Slechts vijf der bemanning werden gered. Men schat het aantal der omgekomen op 125, onder welke de gezagvoerder. Het schip maakte deel uit van de flotille, door de Braziliaansche regeering afgezonden om den opstand in Mattogrosso te bedwingen. Polonio is een kaap op de kust van Uruguay. De Brazilaansche senaat heeft in eerste lezing een ontwerp goedgekeurd om amnestie te verleenen aan allen, die wegens redenen van staatkundigen aard werden gedeporteerd. WAALWIJK, 25 Mei 1892, Bij kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Juni, tot raadsheer in het gerechts hof te 's Hertogenbosch, mr. W. Gorter, thans rechter in de arr.-rechtbank te Assen. Tot bestuurslid van het waterschap de Binnenpolder van Vrijhoeven-KappeD i benoemd de heer A. P. de Bruijn, al- aar. Zondag avond werden aan den Maas bond, onder Drongelen, door enkele polder- tngens ongeregeldheden gepleegd. Zij ver- .eenden door een der opzichters te kort te jn gedaan bij het opmeten van het ver- chte werk. Onder den invloed van drank erden enkelen mishandeld en lieten zij cb uit dat zij den opzichter zouden ver- rinken. Dientengevolge zijn Maandagmor en maatregelen genomen, teineinde de ploeg, aartoe de ontevredenen behoorden, dien dag i ontslaan. Er waren er echter onder, die ex- uses kwamen maken, zoodat men zich be- aalde tot ontslaan der belhamels. Verdere ongeregeldheden zijn niet voor- ekomen. De rechtbank te s Bosch heeft de evangenhouding bevolen van de gebr. B., ewezen machinisten van de boterfabriek an de firma Van Leeuwen, te Os. Zij wor- en verdacht van diefstal ten nadeele van ie firma en ook dat zij on de een of Oosterru. L»cn -• Nederlandsche gasien. in hei Stadtschu Potsdam wofdt daarna gedejeuneerd luz'ekvereemg ring Harmonie/ een ■stival wordei louden, waarvoor m :ds >pcn hu:-ne meclewerki:. •bn toegezegd Men scl rijft ure Doorwerfch d Met het ha <ken en schillen in de uitgk;- kiekte bcssch en deze week alhi egin gemaakt Go k op de Yeiuwe 'er ;>nige dagen il Ier v egea niet het hak |eu S l# t sCh'hen een a S v, orden gemaal: f Het eiken- •hel- of teioout (ai. was) is geheel verzonden voor gemiddeld f8 8.50 per vim (104 bos.) en de schors was f 4 per Hl., zoodat de houtkoopers zeer tevreden kunnen zijn. Er hebben zich 255 adspiranten aan gemeld voor het in Juni af te nemen toe latingsexamen voor de K. M. A. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt ten behoeve van het leger hier te lande 10 voor de infanterie; 4 voor de cavallerie; 6 voor de artillerie6 voor de genie ten behoeve van het leger in Ned. Indie 18 voor de infanterie; 8 voor de artillerie; 2 voor de genie. De ontslagen burgemeester van Wes; sem, Corbey, die door het gerechtshof te 's Hertogenbosch tot 2 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, vertoeft thans in Belgie. De regeering aldaar weigert hem uit te leveren, op grond dat, volgens haar, het feit, waar voor hij is veroordeeld behoort tot de //de bts politiques," welke bij het uitleverings- tractaat zijn uitgesloten. Door den directeur-generaal der staats spoorwegmij. is gelast, dat het geheele per soneel der firma Van Gend en Loos, het welk in verband met de nieuwe overeenkomst bij genoemde maatschappij tijdelijk werk zaam is, en geen voldoend gezichtsvermo gen bezit, niet onder het vaste personeel mag worden opgenomen en zoodra mogelijk buiten dienst der maatschappij moet worden gesteld. Wilhem Schroder de beruchte in breker van de Siddebuurtsterveen afkomstig is Vrijdag door de arrond -rechtbank te Winschoten tot 9 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Onmiddellijk werd dit gevaarlijk persoontje achter slot en grendel geborgen. Maar zijn naam zou geen Schroder zijn, in dien hij zich ook niet op de kunst van uitbreken verstond. Toen dan ook Zaterdag in den vroegen morgen, het dienstdoend personeel zijn dagtaak begon, bleek dat de vogel gevlogen was. De ijzeren voorwerpen, betrekking hebbende tot zijn slaapplaats, schij nen te zijn verbroken of losgewerkt om vervolgens te dienen tot verbreking van het slot van de deur der cel. Eenmaal op de gang was ontvluchting door een deel van het raam in den zuidelijken gevelmuur van het cellulair gebouw, door middel van aaneengeknoopte fragmenten van een deken en een laken niet zeer moeielijk. Die muur grenst aan den pastorietuin van ds. E. Van Loon. Eene poging, eenige weken geleden door den veroordeelde tijdens zijn voorarrest aan gewend, om nl. door het loswerken van ijzeren staven in het luchtraam zijner cel, te ontvluchten, slaagde niet. Op de moge lijkheid eener ontvluchting op de wijze als nu heeft plaats gehad, schijnen de autoriteiten niet bedacht te zijn geweest. Als men weet, dat W. S. van tengere gestalte is, staat men verbaasd over het verbreken van het slot en de tralie. Politie en justitie zijn onvermoeid bezig om den vluchteling op te sporen Het schijnt, dat het uitbreken van het slot en de tralie weinig geluid heeft veroorzaakt, want slechts een enkele gevangene heeft dien nacht iets gehoord, evenmin als de beambten, die wel in hetzelfde gebouw, maar niet in de ge vangenis sliepen. Men veronderstelt, datW. S., toen hij buiten de gevangenis was, de vlucht genomen heeft door het St. Vitus Hout en de Westerleesche venen, want een arbeider, met name Gerrit Ravensberg, moet hem daar gezien hebben. Hij moet dan eenige breede slooten doorwaad, of overge sprongen zijn. De vluchteling Wilhelm Schroder is te Noordbroek gearresteerd en naar de cel te Winschoten gebracht. Maandag middag ontstond te Moer- kapelle een hevige brand. Zeven huizen werden eene prooi der vlammen, en daardoor zijn twaalf of dertien gezinnen van hun dak beroofd. In den nacht van Zondag op Maandag is wederom onder Noordbroek ingebroken bij den landbouwer Bureraa te Korengarst. Eene macht van politiebeambten en maré chaussee is op de been. Men vermoedt hier alleen te doen te hebben met den beruchten inbLxer Schroder, uit de gevangenis te W inschoten losgebroken. Te Zevenbergen zijn door de maré chaussee in beslag genomen circa 160 Kg. zout, welke men frauduleus in die gemeente trachtte in te voeren. Een der drie smok kelaars werd door de maréchaussée gevat, terwijl de twee anderen wisten te onsnappen. Vrijdag tegen half vier, woedde boven Arnhem en omstreken een heftig onweder, dat zich tegen half zeven herhaalde. Bij die bui is de bliksem geslagen tegen den muur van het huis, bewoond door den agent van politie Van der Veen, op Schaarsbergen, waardoor de muur op twee plaatsen is ge scheurd en dakpannen van zijn huis en dat van zijnen buurman zijn stuk geslagen. Een van de kinderen van Van der Veen werd bedwelmd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Verdere ongelukken hadden niet plaats. Door de gemeente politie te Breda werd Vrijdagavond een soldaat gearresteerd en aan de militaire autoriteiten overgeleverd, die als oppasser van een officier diens por- temonnaie met geld en een gouden ring had gestolen. Te Venloo sloeg Vrijdag avond de bliksem in de synagoge, zonder echter brand te veroorzaken. Alleen het groote koepellicht werd gedeeltelijk verbrijzeld, en eene gas kroon zeer beschadigd. Een bakkersjuffrouw te Parijs ontving onlangs een ongeteekenden brief met de aan kondiging, dat haar huis in de lucht zou springen. Zij deed aangifte bij de politie en deze nam eenige voorzorgsmaatregelen, maar er gebeurde niets. Onlangs ontdekte de bakkerin, dat de dreigbrief geschreven was door eene haar vijandige schoonzuster, om haar te plagen en schrik aan te jagen. Die schoonzuster werd voor de rechtbank gedaagd en thans is zij wegens die „grap" veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Vier vrouwenmoorden op eenzelfden avond of nacht gepleegd, hebben te Denison, Texas, (Ver. Sl.) groote onsteltenis veroor zaakt. Het eerste slachtoffer is de vrouw van dr. Haynes. Zij was dien nacht alleen in hare woning, welke door den moordenaar of de moordenaars geplunderd is. Het tweede is eene jonge dame, miss Hawley, die bij hare ouders woonde in het midden der stad. Het derder slachtoffer was eene vrouw van slechte zeden even als het vierde, welk meisje door den moordenaar werd doodge schoten, terwijl zij uit het venster keek toen hij, na het plegen van den derden moord, de straat opsnelde. Men heeft den moordenaar nog niet ont dekt. Wel zijn verscheidene personen in hechtenis genomen. Honderden burgers hel pen de politie bij het opsporen van den misdadiger. Men gebruikt ook speurhonden daarbij. Drunen, 23 Mei. Onze nieuw opgerichte liedertafel heeft zich de naam „Drunensch Mannenkoor" gekozen. Op Maandag 30 Mei, bij gelegenheid der kermis zal zijter openingtevens ter kennismaking voor het publiek, voor de in gezetenen van Drunen eene soirée geven. Het is te hopen, dat velen de pogingen der zangers krachtig zullen steunen door eene flinke opkomst en toetreding als honorair lid. Moge deze eerste stap op den muzikale» weg naar wensch slagen, dit is onze oprechte wensch. Loonopzand, 53 Mei. De gilde St. Huber- tus", onder haar hoofdman jhr. Mr. F. X. Verheijen Sr., herdenkt dit jaar haar vijftig jarig bestaan. In eene algemeene vergade ring is gisteren besloten, dit jubilé op 13 Juni a. s. feestelijk te herdenken. Naar wij met genoegen vernemen, is door Z. E. den minister van W. H. en N. goedgunstig beschikt op een verzoekschrift van den gemeenteraad, om Loonopzand tele fonisch met het telegraafkantoor te Kaats heuvel te verbinden. De Sophia's-Vereenigiging deed gisteren in den vroegen morgen reeds een uitstapje naar Dongen (Vaart.) Uiterst tevreden over hare ontvangst aldaar, keerde zij tegen den avond huiswaarts. Haar matinée bij den heer Van Gorkum aldaar was druk bezocht. De heer Panis bracht de fanfare een hartelijk woord van dank en hulde voor het geschonken muzikaal genot. Besoijen. De heer P. B. Moll, die onlangs benoemd werd tot onderwijzer alhier en als zoodanig reeds eenige dagen werkzaam is, is ook benoemd te Stoppeldijk (Zeeuwsch-Vlaan- deren), voor welke benoeming hij echter bedankt heeft. Sprang'. Het provinciaal kerkbestuur van Noordbrabant heeft geweigerd den heer J. Boss, predikant te Maria Hoorebeeke, wien door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier toezegging van beroep in de be staande predikantsvacature gegeven was, aan een colloquium doctum te onderwerpen. Die weigering berust o. a. op het niet aanwenden van pogingen door genoemden kerkeraad, om een predikant of candidaat uit het eigen kerkgenootschap te bekomen, en door aan stonds een beroep uit te brengen op iemand, die te Kampen of elders gestudeerd heeft, zou de deur te wijd opengezet en zouden predikanten en candidaten uit eigen genoot schap verongelijkt worden. Kerkbrand te Roermond. Donkere onweerswolken pakten zich Vrij dagavond in de omstreken van Roermond samen, waaruit van tijd tot tijd felle blik semstralen het luchtruim doorkliefden. Het was ongeveer 7 uur toen een hevige donderslag de inwoners van Roermond ver ontrustte, vooral toen men kort daarna be speurde, dat het hemelvuur in den toren der fraaie, groote Roomsch-Katholieke Kerk, de Cathedraal, was geslagen.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2