Duitschland. Denemarken. Italië. Amerika. BINNENLAND. welke reeds Maandag 30 Mei j.l. in werking is getreden. De inhoud van dit verdrag, waarover zoo eindeloos veel woorden zijn gewisseld, komt hierop neer, dat men elkander wederkeerig voor onbepaalden tijd de laagste tarieven be willigt. In het kamp te Chdlons is een treurig ongeluk veroorzaakt door onvoorzichtigheid. Zes soldaten droegen een kist kruit naar het arsenaal en rookten daarbij cigaretten. Daar ontplofte opeens het kruit. De zes mannen werden twaalf meter ver weggeslingerd en vier van hen werden doodelijk gewond. Een man die den len Mei den direc teur van een mijn te Bernay bedreigde en in 't bezit van acht dynamiet-kardoezen was gevonden, is tot een maand gevangenisstraf en honderd gulden boete veroordeeld. De procureur der republiek te Mont- brisson en de rechter van instructie, hebben Zaterdag Ravachol te Saint-Etienne opnieuw in verhoor genomen. Op zeer luchthariigen toon heeft hij het vroeger vei klaarde omtrent de misdaad van Chambles erkend. Een Nederlandsche dame, de barones van Tuyll van Serooskerken, is te Parijs in haar hotel bestolen. Toen zij dezer dagen van een rijtoer door het Bois de Boulogne terugkeerde in het hotel de Bellevue, Avenue de BOpera, bevond zij, dat een reisiasch met f5000 aan kleinoodien en twee bankbiljetten van 1000 francs uit hare kamer verdwenen waren. De hotelhouder liet onmiddellijk on derzoek doen en de tasch werd ergens in het hotel teruggevonden, maarledig. Ontvangst der Nederl. Koninginnen. Ofschoon de komst der Nederlandsche koninginnen eerst tegen haltacht Maandag avond verwacht werd, liep de extra-trein, die de hooge gasten overbracht, reeds bijna een half uur vroeger het klein Wildpark-sta tion binnen, dat de halte vormt voor het nieuwe paleis, waar de keizerlijke familie woont en de bezoeksters verblijf zullen hou den. Het stationsgebouw is klein, van hout, in Noorweegschen stijl en ligt als verscholen te midden van het groene woud. Het was voor deze gelegenheid van onder tot boven met Nederlandsche vlaggen en Oranjewim pels versierd, tusschen welke, te midden van guirlandes van groen en frissche bloemen, de wapens van Nederland, Waldeck en Duitschland waren aangebracht. Op het perron, dat niet meer dan een honderdtal schreden lang is, stond een schit terend gezelschap de reizigsters op te wach ten. Aan het hoofd de Duitsche keizer en zijne gemalin. Aan hunne rechterzijde de leden van het Nederlandsche gezantschap, de eerste legatie-secretaris Van Eijs van Lie- nen, de tweede legatie-secretaris jhr. Van Citters, de kanselier dr. Jansma van der Ploeg en de consul generaal, de heer George. Links zag men in hunne schitterende unifor men den rijzigen, blonden prins Albrecht van Pruisen, die voor deze gelegenheid uit Brunswijk overgekomen was; voorts den jon gen prins Friedrieh Leopold van Pruisen met zijne gemalin; heitog Johann van Mecklen burg en een aantal andere vorstelijke perso nen, o. a. ook de hertogin van Edinburgh. Onder de dames van het hof merkte men in de eerste plaats op de vrouw van den gezant, mevrouw van der Hoeven, in een koperkleurig zijden gewaad. Zij hield twee hij geheel oor was voor dengene, met wien hij zich onderhield, zoo zwierf ziin oog toch altijd weder langs de laan, met overoude eiken en kastanjes bezet, die van de poort naar het slot voerde, en waarin het van ruiters, rijtuigen en voetgangers wemelde. Eindelijk verspreidde zich een glimlach van voldaanheid over zijn gelaat. Naast de squire, die in vol jaehtcostuum naar Parkwater gereden was om zijne vrouw en doch ter af te halen, reed op een prachtigen goudvos, dien de graaf zelf tot dit doel had laten africhten en overbrengen, Mary Wintlebury. Zij droeg een donkerbruin rijkleed, een vilten hoed met een lange, door den windbewogen veer, rijhandschoe- nen en eene karwats met ivoren greep. De graaf ging deze gasten nog een paar schre den verder tegemoet dan alle andere, liet het zich niet ontnemen Mary zelf van het paard te helpen en verwelkomde daarop vol eerbied me vrouw Wintlebury, die met hare gastvrouw, lady Trevelyn, en eenige andere dames in een groote, zware koets kwam aanrijden. De huisheer moest overeenkomstig het gebruik de oudste en aanzienlijkste der aanwezige dames, eene hertogin-weduwe, nan tafel geleiden, en kon zich met Mary, ofschoon hij haar in zijne nabij heid had geplaatst, slechts zeer weinig bezig houden, daar zijne plichten als gastheer hem ge heel in beslag namen. Hij schikte er zich in met geduld, de dag van heden zou en moest toch wel gelegenheid geven eene beslissing uit te lokken. Het ontbijt was afgeloopen, het teeken tot ver trek weid'gegeven, de paarden werden voorge bracht. Die te paard reed, wierp zich in den zadel, de dames stegen in hunne rijtuigen, de voetgangers volgden, en voort ging het naar de in het park aangewezen vereenigsplaats, waar zi.di eene groote menigte toeschouwers verzameld hadden. Het donkere park en het .helderder groen van het gresperk vormden, door den zon verguld, een zeer fraaien achtergrond voor de roode jagers buizen en de bruine en zwarte paarden de saam- gekoppelde honden snuffelden in de lucht in on geduldige alwachting van het oogenblik, dat het hun vergund zou zijn het wild op te sporen. (Wordt vervolgd.) fraaie bloemruikers in de hand. De gezant zelf was de koninginnen tot Maagdenburg tegemoet gereisd en kwam nu met den extra- trein mede. Onze keizerin had een lichtblauw zomer- gewaad aan, met eene breede zijden Oranje sjerp. Keizer Wilhelm droeg de Nederlandsche orden, van welke hij ridder is. Een knap scherpschutters-bataljon in donkergroene uni form en witte broek stond met het geweer bij den voet als eerewacht, terwijl een ware zwerm van in glinsterende uniform pronkende officieren en grootwaardigheidsbekleeders het vorstelijke gezelschap omringde. Zoodra de koninklijke extra trein de spoor weghal inreed, klonk er een krachtig hoera, en speelde de muziek het Wilhelmus v?n Nassouwe in de oude koraal zetting, welke bijzonder plechtig klinkt, en dat de keizer uitdrukkelijk gewenscht heeft in dezen, door den ouderdom gewijden vorm te hooren. Het Wilhelmus heeft keizer Wilhelm tijdens zijn verblijf te Amsterdam zoo buitengewoon bevallen, dat hij het niet heeft kunnen ver geten en het ook ter eere zijner gasten in beiderlei vorm den ouden en den nieu wen op de taptoe morgen avond zal laten uitvoeren. De trein stond nog niet volkomen stil toen de keizer reeds voor de deur van de coupé der koninginnen stond en haar zijne beide handen toestak, ten einde de regentes uit het rijtuig te helpen, en daarna de kleine koningin met groote zorgvuldigheid te doen uitstappen. Toen kuste hij eerst de regentes de hand en de wangen, en maakte daarna eene diepe buiging voor het koninginnetje, wier handje hij ridderlijk kuste. Intusschen was ook de keizerin naderbij gekomen, die zich nederboog en hartelijk de kleine konin gin met eenen kus op beide wangen omarmde. Zij nam met moederlijke vriendelijkheid haar handje in hare hand en spoedig was de krachtige, rijzige vrouw in een levendig ge sprek gewikkeld met hare kleine bezoekster. Ook tusschen de keizerin en de regentes was de begroeting recht hartelijk. De beide dames waren spoedig in een vroolijk gesprek. Intus schen had de keizer aan de twee koninginnen ieder een heerlijken ruiker Meibloemen aan geboden. Tegelijk kwam mevrouw Van der Hoeven, die door de regentes vriendelijk begroet en door de kleine koningin met een han Idruk en een kus welkom geheeten werd, naar voren, en bood koningin Emma, als eerste welkomstgroet van eene Nederlandsche hand, een bouquet aan van prachtige, gele „Maréchal Niel rozen," en aan koningin Wilhelmina een ruiker van „Rose la France." Met deze bloemen in de hand gingen de koninginnen den kring rond der op het perron verzamelde hooge personen. Het was een kluchrig, en tegelijk eenigszins aandoenlijk gezicht, de reusachtige figuur van prins Al brecht zich te zien neerbuigen en zijn nichtje Wilhelmina de kleine hand eerbiedig te zien kussen. Ditzelfde huldebetoon ontving de jonge vorstin van ieder der Pruisische prinsen, wier aangezichten door de militaire voorjaarsoefe ningen donkerbruin gebrand er uit zagen. Zij zelve maakte voor ieder eene nette buiging en knikte met kinderlijke waardigheid met het hoofd. De koningin zag er allerliefst uit en uit den mond van alle aanwezigen hoorde men de betuiging „Wat een verruk kelijk kind!" Zij zag er inderdaad uit als een bekoorlijke vlinder, liet donker blonde haar los over den hals hangende Zij droeg een licht stroohoedje en een kleedje van lichtblauwe stof, waarvan het benedenste ge deelte der mouwen met zilver geborduurd was. In de hand droeg zij de twee groote bouquetten. Zij zag met een hoogst ernstig gezicht de groote heeren en heel vergenoegd de keizerin aan, aan wier hand zij ging. Het toeval had gewild dat de keizerin en het koningskind een kleed droegen van volkomen dezelfde kleur, zoodat het was alsof de eene een miniatuur afbeeldsel van de andere was. De keizer onderhield zich eerst hoogst min zaam met den Nedcrlandschen gezant en gaf zijne blijdschap te kennen, dat de hooge gasten de vermoeienissen der reis gelukkig doorstaan hadden. Ook tot de heeren Van Eys en jhr. Van Citters richtte de keizer het woord Vervolgens verlieten de vorstelijk personen het station. Eerst de keizer met k iningin Emma, die haar zwart weduwenkleed, met zwarte hoofdbedekking en witte voile droeg; daarna de keizerin met koningin Wilhelmina. Zij gingen langs het front der eere com- pagnie, die salueerde en daarna defileerde. Na van mevrouw Van der Hoeven vriendelijk afscheid genomen te hebben, bestegen de beide paren de gereedstaande galarijtuigen en spoedig daarna verkondigden tromgeroffel en hoera geroep het vertrek naar het nieuwe paleis, dat ongeveer tien minuten van het Wildpaikstation gelegen is. Zoowel de vroege aankomst van den trein als de afgelegenheid van het station waren oorzaak, dat er betrekkelijk niet veel menschen op de been waren. Het Wildparkstation was gekozen, ten eerste om zijne gemakkelijke ligging nabij het paleis, maar vooral ook omdat het niet wenschelijk gevonden werd, de vorstelijke bezoeksters na eene lange spoorwegreis, in eene brandende hitte, een vermoeienden rit te midden eener woelige menigte te doen afleggen. Het weder is hier prachtig, maar zóó heet, dat de parade een uur vroeger zal moeten beginnen. De kleine keizerlijke prinsen, die de alge- meene repetitie van de taptoe in den tuin van het paleis in den middag nog bijwoon den, waren bij de ontvangst in het station niet tegenwoordig. Men schrijft uil Kopenhagen Kopenhagen viert op oude wijze feest. Niet één, niet twee, maar zeven dagen houdt het aan, en steeds begunstigd door het schoonste wedermet eene tentoonstelling van de traaiste damestoiletten, die men zich denken kan. Vrijdag hebben de oudstrijders, zij die bij de Duppler schansen hebben gestreden, een huldebetooging gebracht aan han aan voerder van destijds, hun thans feestvieren den koning. Nog kranig marcheerden zij, ten getale van 3000, op den vroolijken marsch uit het vaderlandsche tooneelstuk De dappere Land soldaat, het slotplein op. Zoowel van hunne zijde als van die des konings de hartelijkste begroeting en de ongeveinsdste geestdrift. Zij wilden niet scheiden alvorens de czaar, die te Kopenhagen het bedorven kind is, zich voor het geopende venster vertoond had en vriendelijk lachend in het Deensch hun dank zeide, waarop stormachtig hoerageroep volgde. Ongelukkig viel weinig oogenblikken later op Kong Nytorv een der oud-strijders, door de verschrikkelijke warmte, dood neder. Zaterdag gingen de koning en de koningin met groot gevolg, waaronder ook de keizer en keizerin van Rusland, in gala-rijtuigen, levendig door de menigte toegejuicht, naar de universiteit, waar de rector magnificus eene plechtige rede hield. De studenten zongen zeldzaam schoon. Zondag heeft de groote optocht plaats ge had van neringdoenden, kunstenaars en be oefenaars van welk bedrijf ook, terwijl 'savonds met een fraai vuurwerk werd besloten. Eerst Dinsdag was het gouden bruilofstfeest ten einde. De provincie Allessandrie is dezer dagen zwaar geteisterd door een ontzettenden ha gelslag. In tachtig gemeenten werd de oogst volkomen vernield en in negen en dertig andere grootendeels. Naar men berekent is bij deze ramp ruim 1,600.000 hectoliter van de fijnste wijnsoorten verloren gegaan. Van den voorzilterszetel bezitnemende richtte Biancheri een beroep op gematigd heid en eendracht aan de kamerleden. De beraadslaging over het handelstractaat met Zwitserland is gesloten, De minister-president Giolilti diende eene wetsvoordracht in tot voorloopige voorziening in den begrootings- dienst voor zes maanden, en vroeg daarvoor de urgentie en verzending naar eene com- misie. Daartoe werd besloten. Niettegenstaande alle door de ministers aangewende pogingen om de regeeringscan- didaten tot leden der begrootingscommissie te doen benoemen, zijn daartoe de leden der oppositie benoemd. KANSAS CITY, 28 Mei. Een hier ver schijnend dagblad heelt bericht ontvangen uit Wellington (Kansas), dat die stad door eene cycloon ten deele verwoest is. Er zijn vijfhonderd dooden en gewonden, de stad is in brand geraakt. De orkaan trok dwars over de stad en verwoestte alles op zijnen weg. NEW-YORK, 28 Mei. De orkaan bereikte Wellington (Kansas), eene stad met tiendui zend inwoners, gisteren avond te 9 uur, ko mende uit het Zuidwesten. De voornaamste straten werden verwoestde huizen stortten in als door eene aardbeving. De gasbuizen raakten in brand en de gasleidingen moesten zoo spoedig mogelijk afgesneden worden om de vlammen te beperken. Op vier groote pleinen werd ieder huis verwoest. Het opera gebouw, de kerken, vele kantoren, vier dag bladbureaux en verscheidene scholen zijn vernield. WAALWIJK, 1 Juni 1892. Door het bestuur der 14e Atdeeling der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, is de volgende circulaire verzonden De leden van de 14e AfdeeÜng der Noord Brabants ;he Maatschappij van Landbouw, die verlangen hun aardappelvelden besproeid te hebben met de Bordeausche pap van vvege het Bestuur dier Afdeeling, gelieven daartoe aanvrage te doen vóór den 15n Juni e. k. aan den heer secretaris te Baardwijk, met opgave van dc juiste ligging en van de uit gestrektheid dier velden in oude roeden uitgedrukt. De verbouwers zijn verplicht voor de be- noodigde tonnen en het aanbrengen van water te zorgen, terwijl de onvermijdelijke kosten der besproeiing zelve eveneens voor hunne rekening komen. F. Bogaerts alhier, die een zieken hond hat, liet hem door den veearts onderzoeken; deze constateerde vermoedelijke dolheid waarom de districts-veearts werd ontboden, die de ziekte hoogst verdacht vond; de hond werd daarop afgemaakt en het cadaver op gezonden naar 's rijks veeartsenij-school te Utrecht. Naar aanleiding^ hiervan is door den bur gemeester bepaald, dat de honden in deze gemeente gemuilband moeten zijn. (Zie be kendmaking aan het hoofd der courant.) Maandag sprong een 13jarige knaap op eene tramwagen te Sprang, met het doel staaiijzer te helpen lossen; hij had het ongeluk van de wagen te vallen en een stuk staaf- ijzer op het hoofd te krijgen, wat waarschijnlijk zijn dood tengevolge zal hebben, als hij niet reeds overleden is. Thans is verschenen het voorloopig programma der tentoonstelling van paarden, rund- en wolvee, pluimgedierte, landbouw- voortbrengseleu enz te Oosterhout te houden op 19, 20 en 21 September a s. De inzenders zijn verplicht van hunne in zending opgave te doen vóór of op 30 Au gustus aan het uitvoerend bestuur; inzenders van werktuigen, perken en collecties bloemen, moeten hunne opgaven echter doen vóór 1 Augustus e. k. De bekroningen zullen bestaan in gouden, verguld-zilveren en zilveren medailles en getuigschriften. Na bekomen goedkeuring zal bij genoegzame deelneming een verloting worden gehouden van paarden, vee of voor werpen op de tentoonstelling aan te koopen. Deze tentoonstelling zal worden opgeluisterd met een festival voor harmonie - en fanfare gezelschappen op Maandag 19 September. De heeren J. M. van Kempen en Zonen, te Voorschoten, hebben aan de internationale sporttentoonstelling te Scheveningeneen prachtig gedreven zilveren bocaal geschonken ter waarde van f 1000 om als eerste prijs te dienen bij den te houden zeilwedstrijd. Zaterdagmiddag omstreeks half een ontstond op de zoogenaamde Lange Reit, langs de baan tusschen Gilze en Chaam, een hevige bosch- en heidebrand. Ouden van dagen beweren, dat zij nog nimmer in die streken zoo'n hevigen boschbrand hadden bijgewoond. Naar schatting, zijn over eene uitgebreidheid van 2 uren gaans, 7 a 800 hectaren hei en bosch verbrand. Ook eene boerderij, bewoond door A. van Opstal, is in de vlammen opgegaan.Tot zelfs in Breda en omstreken (ook hier te Waalwijk) zag men den rook opstijgen, tengevolge waar van velen er heen snelden. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft uit 's Herlogenbosch Vleiden wij ons dat de capaciteit van onze gemeente waterleiding thans van dien aard zou zijn, dat van watergebrek wel geen sprake zou kunnen zijn en stelde het hoofd der gemeente ons, enkele dagen geleden, in eene openbare raadszitting nog volkomen gerust, Zaterdag jl. werd ons namens B. en W. offi cieel bekend gemaakt„dat dagelijks gevaar bestaat voor de noodzakelijkheid om den toevoer (van leidingswater) af te sluiten." Het aantal nog bestaande pompen is gering, het Diezewater, door tal van daarop uitloo- pende privaten verontreinigd, onbruikbaar en daarbij de zomer in aantocht. Men is druk bezig met de bouwvallige gedeelten der door brand vernielde kerk te Roermond af te breken. Nog voortdurend treft men brandende puinhoopen aan en is men genoodzaakt bluschmiddelen te gebruiken. De vermoedelijke dief van het geld uit de offerbus, staande in de St. Catharinakerk te 's Bosch, is door de gemeentepolitie aldaar naar het huis van bewaring getransporteerd. Het is een koopman in plumeaux, wonende te Wel en te Zuilichem geboren. In Februari j.l. werd te Echt een be jaarde vrouw door zekeren E. M., oud 28 jaren, ernstig mishandeld en verwond. Sedert was E. M. voortvluchtig, doch Zaterdag is hij door de marechaussée der brigade Echt gearresteerd en naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Te Born (L.) werden in den laatsten tijd eenige honden dood gevonden. Uit een door de justitie te Maastricht bevolen on derzoek van deskundigen is gebleken, dat de dood een gevolg is geweest van vergiftiging door middel van strychnine. Als vermoede lijke dader wordt thans vervolgd een onbe zoldigd rijksveldwachter. Uit Maastricht meldt men Een meisje, dat Zaterdag avond eene bood schap deed bij dén spekslager H., maakte e:ne aanmerking op het haar toegereikte vleesch. Hierover werd H. zóó woedend, dat hij een mes greep en het kind een steek in den rug gaf. Het kind werd naar het gast huis vervoerd om verbonden te worden, en de politie was spoedig ter plaatse om van het gebeurde procesverbaal op te maken. Te Hilversum is Zondagmiddag de bak kerij met woonhuis van C. van Dongen in de Kleine Drift afgebrand, tijdens Van Don gen en zijn vrouw naar de kerk waren. Door de droogte nam de brand zoo snel toe, dat de knecht, die boven lag te slapen, zich moest redden door uit het raam te springen. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Van de dienstbode zijn ongeveer f 500 ver brand, welke zij onlangs had geérfd. Besoijcn, 30 Mei. Heden werd alhier door de echtelieden Johannes Mosselveld en Wilhelmina Verhoeven, de dag herdacht, waarop zij, j.l. Vrijdag voor .50 jaren, door den band des huwelijks met elkander ver- eenigd werden. Reeds in den vroegen ochtend van Vrijdag, was uit alle woningen in de Bezooischc

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2