Nummer 48. Donderdag 16 Juni 1892. 15e Jaargang. gewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIBLEN het Zuiden, isrhr en Langstraalstlie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Frauco per post door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden .stukken, gelden enz., franco te aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitsclr- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. UITTREKSEL uit het Verslag der kamer van koophandel en fabriekente Waalwijk, betreffende den toestand van handel,scheepvaart en nijverheidover het jaar I891. Algemeene beschouwingen. De.handel was over't geheel tamelijk druk, hoewel de hoofd takken onzer industrieleerlooierij eu schoenmakerij nog steeds niet die gunstige resultaten opleveren welke men er rechtmatig van verwachten mag. In deze gemeente bepaalde hij zich hoofdzakelijk tot den handel in huiden leder en schors zoomede tot den aan- en verkoop van schoenmakersfournituren, leestklaar werk en ge maakte schoenen en laarzen en verder in de Beneden- en Boven- Langstraatsche dorpen in 't algemeen tot den handel in hoorn vee, paarden, hooi, stroo, fruit en andere landbouwvoortbreng- selen. Klaagt men over 't algemeen en met recht over geringe verdiensten, toch is er op bijna eiken tak van handel van meer omzet te gewagen. Dit blijkt ook uit het toenemend verkeer op de Waalwijksche jaar- en weekmarkten evenals uit het mouvement op het rijks post- en telegraafkantoor en den omzet bij het correspondent schap der Nederlandsche Bank welk laatste in verschillende richtingen meer en meer uitbreiding verkrijgt. Voeg hierbij de niet onbeduidende vermeerdering van vervoer en drukke passage op spoor en tramweg alsmede de steeds toenemende scheepvaart in onze haven, dan mag men, althans in dit opzicht, van vooruitgang spreken. Slechts een faillisse ment deed zich hier voor van eenig belang. Eene firma in leder en schoenmakersfournituren staakte in de maand Februari hare betalingen. Fabrieks— en handelsnijverheid. De schoenenfabiikanten werkten zooals gewoonlijk druk doch niet met veel voordeel. De ongunstige zomer van 1891 was oorzaak, dat de meeste onder hen vroeger dan anders voor hun magazijn, dus zonder commissies moesten werken; vandaar dat er een groot deel van het fabrikaat in den winter en meer in T voorjaar tegen goedkoope prijzen van de hand gedaan is. Vooral de kleinere schoenraakersbazen hadden hieronder te lijden. Sommigen daarentegen breidden hunne werkzaamheden aanzienlijk uit en konden liet aantal hunner knechts vermeer deren. Aan werkkrachten was blijkbaar geen gebrek, daar de uitbreiding van het getal werklieden geleidelijk door aanbod van die zijde kon plaats hebben. Bij pubiieke aanbestedingen voor rekening der departementen van oorlog en koloniën, zoomede bij ondorhandsche contracten, werden groote partijen schoenen en laarzen aan onze fabrikanten 5fij beklagen zich echterdat het tijdsverloop te groot is alvorens men hen met den uitslag der keuring in het rijks centraalmagazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Am sterdam bekend maakt. Overigens leverden de keuringen gunstige resultaten op. De aannemingsprijzen waren echter ook dit jaar wederom laag en voor fabrikanten weinig winstgevend. Over het algemeen hebben de schoenenfabrikanten nog heel wat te kampen tegen de lage prijzen van het buitenland, doch gaandeweg wordt de concurrentie minder bezwarend, daar het fabrikaat dezerzijds veel solider en deugdelijker blijkt te zijn. De afnemers beginnen dit zeiven in te zien. Ondanks den minder gunstigen gang van zaken in den leder handel, werkten de voorname leerlooiers in deze gemeente met kracht door. Dit naar aanleiding van de met 15 a 20 pet. verlaagde hui-* denprijzen en de goedkoope inlandsche schors, die men thans minstens een gulden per 65 Kg. minder koopt, dan verleden jaar. Mochten de leerprijzen op dezelfde hoogte blijven, dan zou den de uitkomsten niet slecht zijn. Dat deze tak van industrie zeer belangrijk is kan blijken uit het feit, dat er te Waalwijk alleen 20.000 tot 25.000 zool- lederhuiden, meestal in de beste qualiteiten, verwerkt zijn, behalve de inférieure en lichte soorten, welke men gezamenlijk veilig kan berekenen op een bedrag van pl. m. f 300.000, en de daarvoor benoodigde schors en andere looimiddelen op pl. m. f 130.000. De paardeleerlooierijen, welke zeer druk werkten en waarvan de uitslag gunstiger was, hier niet onder begrepen. Er werden verwerkt pl. m. 15.000 paardehuiden, tot een kapi taal bedrag van pl. m. f 150.000, de schors en andere hiev- voor benoodigde looimiddelen eveneens niet mede gerekend. De minder gunstige toestand der schoenmakerijen en leer looierijen in de laatste jaren kan voorzeker ook wórden toege schreven aan de algemeen heerschende malaise, maar de oorzaak moet ook grootendeels gezocht worden in de ongelijke heffing van rechten tegenover het buitenland. De hooge rechten onder anderen, welke Duitschland heft, en waardoor de grenzen van dit land voor onze nijverheid gesloten zijn, en de vrije iivoer van leder, leestklaar schoenwerk in Nederland, werken nadeelig. Overigens kan een gunstige zomer, vooral voor de schoen makerijen, veel goed maken. Er zijn dan ook gelukkig eOnige teekenen ten goede, daar de verzendingen en de zomercommis- siën veel drukker zijn, dan verleden jaar op het correspon- deerend tijdstip. De werkzaamheden in de Nederlandsche Fabriek van Lecler- Artikelen te Baardwijk zijn in het jaar 1891 aanzienlijk toege nomen, zoodat in den loop van dit jaar het aantal knechts verdubbeld is. Aan werkkrachten was geen gebrek. Voor rekening van de Departementen van Oorlog en Koloniën werden bij onderhandsche contracten en publieke aanbestedingen, vooral door genoemde inrichting aanzienlijke hoeveelheden schoenen en laarzen ver vaardigd. Ook hier beklaagt men zich over den langen duur der keurin gen meestal eerst 10 weken na de levering, werd de directie der fabriek met de resultaten hiervan in kennis gesteld. Dienten gevolge is het tegenwoordig regel geworden, dat de leveringen voor dat Departement verricht, eerst na een tijdsverloop van omstreeks vier maanden worden voldaan. In dat opzicht wordt door het Departement van Koloniën met de belangen der leve ranciers veel heter rekening gehouden de keuringen loopen daar gewoonlijk in 2 a 3 weken af. De voornaamste reden van de vermeerdering der werkkrachten was gelegen, in de toenemende vraag, zoowel van de zijde van grossiers als winkeliers, naar de machinaal-vervaardigde heeren-artikelen. Geruimen tijd werd de machinaal-vervaar digde heerenbottine achtergesteld bij de door handarbeid ge maakte. Door voortdurende verbetering van den macbinalen arbeid heeft de fabriek het zoover gebracht, dat groote afne mers haar fabrikaat boven den handenarbeid stellen. Maar wat vooral voor dezen talc van nijverheid van belang is te achten, is de overwinning, die behaald is op het buiten- landsch fabrikaat. Want daar, waar het fabricaat dezerzijds eenmaal genomen is, wil men het buitenlandsche machinale manswerlc niet meer, zoodat dit op vele plaatsen reeds verdrongen is. De reden daarvan ligt in de meerdere soliditeit van dit artikel. Thans heeft men nog tegen de prijzen te kampen. liet min der Bolide buitenlandsche fabrikaatwaaraan- net papier of hout veelal niet gespaard blijft, wordt tegen zeer lage prijzen verkocht. De afnemers kunnen er zich nog niet mede vereenigen, dat goed machinaïtl werk weinig of niets goedkooper-is dan hand werk, zij houden te veel rekening met de prijzen, waartegen het minder solide buitenlandsche fabrikaat geleverd wordt. Hier zal verandering moeten komen, en deze zal dan ook niet lang uitblijven, wanneer de verbruikers zeiven de deugd van het artikel hebben ondervonden, en hierdoor de vraag zal blijven stijgen, zooals in den laatsten tijd in toenemende mate het geval geweest is. Het behoeft niet gezegd, dat de handenarbeid in deze streek hierdoor terrein verliest, doch dit neemt niet weg, dat voor den handenarbeid wel is waar een kleiner, maar toclf een vruchtbaar veld* ter - bewerking overblijft. Op de eerste plaats het fijnere tverk en ten tweede het zoogenaamde maat werk, hetwelk voor de machinale fabrieken eigenaardige moeie- lijkheden oplevert. Mogen de fabrikanten van machinaal schoeisel de toekomst met betere vooruitzichten tegemoet gaan, hetzelfde kan daarom nog niet van den handenarbeid worden gezegd. Tusschen die beide takken dezer industrie bestaat een strijd van belangen. De hinnenlandsche machinale fabrieken hebben echter het machinale buitenlandsche werk voor een groot deel verdreven, iets waartoe de handwerkfabrikanten niet in staat warenhet belang van deze streek is alzoo door de machinale fabrieken bevorderd. Immers, de vermindering van den invoer van het buitenland komt niet alleen ten goede aan het werk volk op de fabrieken, maar ook aan de looierijen, welke door den invoer van buitenlandsch leder en schoeisel sterk worden benadeeld. Langzamerhand raakt de werkman meer gewoon met het denkbeeld van arbeid op de fabriek in plaats van aan den werkstoel thuis. Zij, die wegens verminderde vraag naar handwerk buiten werk geraken, beginnen te begrijpen, dat zij zich naar de ver anderde omstandigheden moeten voegen, waarbij zij zich wel zullen bevinden, omdat zij spoedig meer loon kunnen verdienen dan te voren met hunnen huisarbeid. Die voorbeelden trekken De chagrinlederfabriek te Besoijeu werd tengevolge van min der gunstige resultaten en het overlijden van den ondernemer opgeheven. In de fabriek van leestklaar schoenwerk aldaar was de om zet over 't geheel niet grooter dan vorige jaren. Men gevoelde meer dan ooit de scherpe concurrentie van het buitenland en de ongunstige omstandigheid, waarinde schoenmakerij verkeert. Nochthans verheugt zich de fabrikant in een tamelijk groot debiet, vooral in de fijnere artikelen, die meestal geprefereerd worden boven het buitenlandsche fabrikaat. De paardeleerlooierijen in Waalwijk werken, zooals reeds aangehaald is, zeer druk. Zij hehooreu tot 'de voornaamste van dien aard in Nederland. Op de fabrieken hier ter plaatse vinden een groot aantal arbeiders geregeld werk tegen goed loon. Voortdurend worden nog bekwame gasten voor de paardeleerlooierijen gevraagd. Teekenschool. Ook deze voor onze industrie zoo nuttige iurichting mag niet stilzwijgend worden voorbijgegaan. Evenals vorige jaren kunnen wij met voldoening melden, dat zij blijft beantwoorden aan het doel, waartoe zij is ingesteld. Het mag inderdaad als een voorrecht worden beschouwd, dat de toekomstige werkman zich, als 't ware kosteloos, eene kunde kan eigen maken die hem wanneer hij eenmaal zelfstandig zal moeten optreden onmisbaar zal zijn. Het feit, dat door een vijftigtal leerlingen aan den afgeloopen cursus werd deel genomen bewijst genoegzaam de waardeering van het groote voorrecht, zulk eene inrichting in onze gemeente te bezitten. Handel. Huiden. Evenals vorig jaar kan de handel in dit artikel vrij levendig worden genoemd. Wat de prijzen betreft, deze moesten eene groote daling ondervinden, tot niet geringe schade van importeurs en huiden handelaars. Vooral lichte soorten ondervonden eene gevoelige nederlaag, ook lichte en zware ossehuiden leden hieronder en vooral de middenwichten in de prima soorten. De grootste daling vond plaats in Mei en Juni, toen prima Saladeros Fray-Bentos Liebig-ossen- 25/32 Kg. te Antwerpen werden verkocht aan den ongekend lagen prijs van 58 francs, hoewel deze huiden de andere in qualiteit en voordeelig gewicht merkelijk overtroffen. In mindere mate was dit het geval in de wichten van 32/40 Kg. van deze konden de prijzen zich ongeveer blijven handhaven. Voor deze laatsten werd 2 a 3 francs meer besteed dan voor de 25/32 Kg. De daling heeft echter aangehouden, zoodat thans voor prima gezouten ossen betaald wordt voor de wichten 25/32 Kg. 48 a 53 francs en voor de 32/40 Kg. 48 a 55 francs. Ossehuiden in de wichten 20/25 Kg. zijn gedaald tot 42 a 44 fres. en de 15/20 Kg. van 35 a 40 fres. alles prima waar, ter wijl koehuiden van 20/28 Kg. met weinig voorraad aan 48 a 56 fres. en zelfs iets hooger worden verkocht en van 14/20 Kg. 27 a 37 fres. naar qualiteit genoteerd worden. Bovenstaande geldt de Antwerpsche marktvanwaar onze voornaamste leerlooiers hoofdzakelijk de beste waar betrekken. Vroeger vond dit artikel eene voornanftT markt in Amsterdam en Rotterdam. Te betreuren i§ het en niet in het minst voor onze leerlooierijen, dat deze juDername tak van handel grooten deels naar het buitenland verplaatst is. Van tijd tot tijd komen nog slechts enkele niet zeer belang rijke veilingen van La-Plata-huiden te Rotterdam voor, en meestal niet met het gewenschte succes. De veiling, die aldaar 0. a. in October '91 gehouden werd, had een zeer slecht ver loop. Bijna alles werd opgehouden; en aan het einde van het jaar was nog ruim "/s met eene verlaging van pl. m. 25 pet. beneden veilingstaxaat aan de markt. Meer belangrijk is de aanvqer en de handel in huiden onzer koloniën in genoemde plaatsen. Het artikel Java-huiden en andere bijkomende soorten uit Ned. Indië werden steeds en ook in het afgeloopen jaar met groote partijen, meestal bij inschrijving zoowel voor het binnen- als voor het buitenland, doch ook met afbrokkelende prijzen, van de markt genomen. Alleen buffelhuiden waren sterk begeerd en stegen in prijs, soms van 10 tot 15 pet. De vrije uitvoer uit de Ned. Indische havens naar andere landen, schijnt echter veel afbreuk te doen aan den invoer via Nederland, waarover onze huidenhandelaars zich dan ook terecht beklagen. Omtrent den toestand van het artikel inlandsche huiden en vellen in het afgeloopen jaar kan het volgende dienen: De rijzing in de laafste helft van 1890, grootendeels veroor zaakt door speculatieve Amerikaansche inkoopen, welke hoofd zakelijk gebaseerd waren op de Mac-Kinley-Bill of liever op de vrees, dat genoemde wet ook het artikel huiden zou treffen, kon zich op het einde van 1890 al niet meer doen gelden en ging in 1891 over tot geregelde daling met slechts matige ver- koopen. Het binnenland trekt zich hoe langer hoe meer terug van den aankoop en het inwerken van inlandsche huiden, door dien de afslachting veel te wenschen overlaat en de buiten landsche huidensoorten, welke deze kunnen remplaceeren, veel en beduidend goedkooper aangeboden worden. Het eeuige ar tikel, dat vlot verkocht werd, waren zware ossehuiden, geschikt voor riemleder, waarvan de prijzen stationnair hieven. Koehuiden, die in 't begin van 1891 nog 18 a I8V2 ets. per half kg. stonden, brokkelden geregeld in prijs af, om einde 1891 15 a lö'/s et. te sluiten en zelfs aan die lage prijzen be staat er nog geen kooplust. Kalfsvellen waren tot Mei Juni zeer gevraagd de prijzen daarvan waren te hoog om fabrikanten rekening te geven. Ve len onder hen in Duitschland en Engeland sloten hunne fabrie ken of verminderden beduidend hunne lederbereiding, tenge volge waarvan de prijzen met 20 pet. daalden, toch niet laag genoeg om de fabrikanten gunstiger voor het artikel te stemmen. Men noteert thaus pl. m. 22 ct. Paardehuiden werden vooral hier ter plaatse veel verwerkt. De verhouding echter tusschen bereid en ruw was altijd in het nadeel der looiers. Paardeleder blijft zeer gevraagd, echter niet met genoegzaam loonende berekening voor den looier. In jaren hebben de paardehuiden den prijs, waaraan zij in 't af geloopen jaar stonden, niet bereikt. Het gevolg hiervan is, zooals te verwachten was, dat eene merkbare daling de goede paarden 10 a 15 pet. terugbracht, en indien er geen verdere afslag in de huiden komt zullen den fabrikanten nog slechts matige verdiensten resten indien ten minste geen hoogere leerprijzen te bereiken zijn. Hiertoe zal het ten slotte wel komen, daar het artikel paardeleer hoe lan ger hoe meer begeerd wordt en door de fabrikanten alhier

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1