BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk- Amerika. BINNENLAND. waarlijk uiterst netjes en solide wordt bewerkt. Het fabrikaat kan met het beste in het bui tenland wedijveren. Ordinaire waar, zware en lichte inlandsche koehuiden worden steeds gevraagd voor Frau- sche rekening ten behoeve der militaire leder équipementen en voor Duitschland prima waar zware os- en koehuiden voor tuigleder en va- chetten. Nuchtere en vette vellen worden, vooral de eersten, voor Duitschland ten behoeve der militaire uitrustingen sterk gevraagd. De Ne- derlandsche looierijen verwerken deze soorten zeer weinig. Leder. De lederhandel, welke zoo niet de voor naamste dan toch een zeer voorname tak on zer industrie uitmaakt, heeft den laatsten tijd met betrekking tot de prijzen opnieuw eenige reactie moeten ondergaan. Yoor prima waar (zwaar zooileder,welke in 't vorig seizoen tegen 70 a 75 ct. vlot ver kocht werd, kan men thans niet meer dan 65 a 72* per halve kg. bedingen. Het aantal verwerkte huiden daarentegen is aanmerkelijk grooter dan verleden jaar dit, zooale in het rubriek huiden breedvoerig is omschreven, terwille der lage huiden- en schorsprijzen. Lichtere soorten konden echter hare prijzen blijven handhaven en zijn deze zelfs nooger met meer vraag. De looierijen over 't algemeen gaan nog steeds gebukt onder den invloed der malaise, die de laatste jaren schier alle vakken heeft getroffen. Ook de vrije invoer uit Engeland, vooral van liezen, werkt zeer nadeelig op de looierij van inferieure soorten. Reeds meermalen in deze eeuw heeft deze industrie in dergelijken toestand verkeerd o.a. in 1813 en van 1848 tot 1852, doch nu heeft zij van af 1874/75 voortdurend haren min of meer kwijnenden toestand bevestigd. Deed de oorlog in 1870 tusscheu Frankrijk en Duitschland genoemde industrie haar top punt van bloei bereiken, de belemmerende be paling van Duitschland o. a. brengt thans niet minder het hare bij tot haren teruggang. Wat betreft den handel in overleder en aanverwante artikelen, deze kan zich daaren tegen eenigermate verheugen in vooruitgang en meerderen omzet. Vooral in Amerikaansch rundsleder, waar voor de Duitsche en Fransche kalfsvellen plaats gemaakt hebben, was de omzet meer uitge breid. Ook Engeland fabriceert thans in navolging van Amerika een dergelijk soort rundsleder en wel met goed succes. Gelakte rundsvachetten, evenals het verlak te kalfsleder, worden niet meer zoo sterk begeerd als vorige jaren. In inlandsch paardeleder bleef dezelfde vraag bestaan zonder merkbare verhooging der prij zen. Schors. De inlandsche schors, gewin 1890, steeg merkelijk in prijs in de maanden Maart April en Mei, zoodat ook over 't geheel de nieuwe schors aan hoogere prijzen werd gehouden. In begin der campagne werd voor enkele goede partijen Graafschapper f 4,70 a f 4.80 en voor puike Veluwer 3,90 a f 4,40 naar qualiteit, alles vrij op stroom, besteed. Docl^. in tegenstelling van vorige jaren, bleven er vele partijen onverkocht, waarvan het gevolg was, dat eene daling reeds in de maanden Au gustus en September merkbaar was, waardoor vele schorskoopers en looiers zich terugtrok ken groote inkoopen te doen en slechts per wagon kochten voor directe consumptie. Hierdoor ontstond in 't najaar eene onge hoorde vermindering in prijs: 25 a 30 pet. op goede waar terwijl mindere qualiteit eene da-v ling van 25 pet. onderging. Als men nu den* gewonen loop der prijzen neemt van dit arti kel en den voorjaarsprijs als denzelfden van de volgende campagne beschouwt en den min der goeden gang der looierijen in aanmerking neemt, dan kan men met reden veronderstel len dat de inlandsche schors voor het aan staande seizoen merkelijk lager zal zijn. In garouille quebracho mirabolanen va- lonea en verschillende andere vreemde looi- middelen en extracten was de handel, ten gevolge van het veelvuldig gebruik, tamelijk levendig. De prijzen bleven ongeveer gelijk met die van het vorig jaar, alleen het artikel valonea maakte hierop eene uitzonderingdaar de Ërijs daarvan in het voorjaar ongekend hoog ep, om eenige maanden later weer op on geveer vorig standpunt te geraken. BRUSSEL, 14 Juni. De nieuwe senaat bevat 44 verkozen katholiekenvoorts komen een katholiek, die zitting had voor Soignies en een katholiek voor Verviers in herstem ming; 30 liberalen zijn gekozen, een liberaal komt te Doornik in herstemming. Dt nieuwe kamer bestaat uit 92 katholieken en 52 liberalen2 liberalen van de vorige kamer te Doornik, 2 liberalen te Mons en 1 te Verviers komen in herstemming. De liberale bladen spreken met inge nomenheid van de overwinning te Brussel, door welke verhinderd is de vorming van eene conservatieve meerderheid van twee derden van het geheele parlement, d. w. z. van de meerderheid, noodig tot herziening der grondwet, overeenkomstig de wenschen en bedoelingen der regeering. De katholieke bladen betreuren het verlies, te Brussel geleden, maar stellen den uitslag in de provincie voor als een groot succes voor de conservatieve regeering. Zij mis prijzen het samengaan te Brussel van libe ralen en socialisten en noemen het onzedelijk. Het gerechtshof der Seine heeft Zaterdag het vonnis geveld over de leden der „roo- versbende van Neuilly". Yvorel en Gaudis- sart (de moordenaars van den ouden geld schieter) zijn ter dood veroordeeld. Paul André (het hoofd der bende) is veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, en vijf ande ren tot gevangenisstraffen van 5 tot 20 jaren. De overigen werden vrijgesproken. Voor de twee ter dood veroordeelden is gratie aan gevraagd. Daniel Wilson, bekend door den han del in ridderorden, dien hij gedreven heeft, ten tijde dat zijn schoonvader president der republiek was, is wel gekozen tol lid van den gemeenteraad te Loches en vervolgens door den raad tot mairemaar het is alles behalve zeker, dat hij die functie ?al kunnen aanvaarden. Hij wordt namelijk be schuldigd van omkooperijen bij zijne verkie zing, en na een deswege ingesteld onderzoek van het parket is een rapport opgemaakt, dat concludeert tot zijne vervolging. Het bosch te Fontainebleau, door de herhaalde brandstichtingen zoo deerlijk ver minkt, is verder verwoest. Opnieuw zijn twee hectaren, beplant met pijnboomen, vernield. De brand kan niet ontstaan zijn door het overslaan der vlammen van het reeds bran dende gedeelte, want de plek is daarvan ge heel en al gescheiden. Ook hier moet dus weer aan brandstichting gedacht worden. Bij de Zondag gehouden wedrennen te Longchamps is de eerste prijs, de „grand prix de Paris," gewonnen door het renpaard Reuil. Het tweede aangekomene was Courlis en het derde Chène Royal. De wedrennen, door zeer fraai zomerwe der begunstigd, werden dit jaar door een bij zonder talrijk publiek bijgewoond. De presi dent der republiek en zijne vrouw waren er ook tegenwoordig. Uit Barcelona wordt nog steeds maar ge meld, dat de staat van beleg zal afgekon digd worden, schoon de feiten, welke men er bij bericht, alleszins spoedig en krachtig handelend optreden wettigenvoortdureud bemoeilijken, door de werkstakers, van de lieden die arbeiden willen, steenen werpen naar de politie, de troepen, voorbijkomende spoortreinen, enz. Aan een Noorweegsch schip met petroleum werd belet zijne lading te los sen onder bedreiging met brandstichting. De omstandigheid, dat de Britsche Oost- Afrikaansche Vereeniging uit gebrek aan fondsen besloten heeft Uganda te ontruimen, geeft aan the Times aanleiding tot een klin- kejid hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat, wanneer Engeland in Uganda, „waarvoor het Helgoland opofferde," geen flinke bezetting handhaaft, andere mogendheden zich onge straft van het terrein zullen kunnen meester maken. Dat klinkt eenigzins anders dan de ver klaring in het lagerhuis van den vice-minister Lowther, dat, wat in Uganda gebeurt, der regeering feitelijk niet aangaat en de daar aanwezige militairen door het departement van oorlog maar aan de maatschappij zijn „geleend," en de Fransche regeering zal' daarvan bij haar aandringen op satisfactie, wegens het molesteeren harer zendelingen, dan ook zeker wel gebruik maken. Zonderling intusschen, dat daar nu maar weer in eens een gedeelte van het interna tionale sport-terrein in die streken, waar alle mogendheden op haar beurt op avontuur uitgaan, wordt verlaten. Slechts uit deze streken kunnen dan ook maar tijdingen komen gelijk er nu weer eene uit Zanzibar wordt geseind. Woordelijk luidt het daarin: Von Bulow, bevelvoerend Duitsch officier te Kilimanjaro, heeft alle Engelsche zendelingen gelast het Moshi-gebied te verla ten, daar hij voornemens is dezen stam uit te roeien. Eene mededeeling, waartegen door den Engelschen consul, den heer Portal, formeel protest is ingediend. Ook de Duitsche Reichsanzeiger verklaart, dat het bericht van Emin Pacha's dood tot dusverre niet bevestigd is. Bij een brand te. Londen, Hargrave Park road Upper-Holloway, zijn zeven brand weermannen, door het onverwachts instorten van het brandende huis, onder het puin be dolven. Een werd gedood, de zes anderen bekwamen ernstige wonden. Weinige mijlen afstands ,van North- wich in het Engelsche graafschap Chester, woont eene vrouw, die onlangs door den dood haren echtgenoot verloor en toen bij haar zoon ging inwonen. De zoon woont in de stad. Op reis naar de woning van dien zoon zat de vrouw voor de eerstemaa! in een rij tuig, zag zij voor de eeistemaal een spoor trein, en denzelfden avond zag zij voor de eerstemaal een gaslicht. Zulke gevallen moeten in dezen tijd wel hoogst zeldzaam zijn. Te Hamburg is een aanzienlijke diefstal gepleegd van 150,000 lire Italiaansche rente, welke in den Wiexelschen Kaffeegarten een dame werden ontroofd. De nummers der gestolen effecten zijn 6449 51, 4777578, 52971, 54948 en 71488. De dieven zijn vermoedelijk naar Berlijn gegaan. Voor hun gevangenneming of het terugbrengen van het gestolene is een be looning van 2000 mark uitgeloofd. In de Italiaansche kamer is het Zaterdag zonderling geloopcn en een groote triomf der regeering het einde geweest van het debat over de voorloopige twaalfden. En dat ofschoon de regeering, op het laatste oogen- blik met groote beslistheid optredend, toen nog iets meer is gaan eischen dan eerst, namelijk bewilliging der voorloopige begroo ting tot December 1892. Met 256 tegen 172 stemmen is dit toegestaan. Di Rudini en al de leden van het vorig kabinet stemden tegen. Opmerkelijk, we zeiden het reeds, was het plotseling krijgshaftig optreden van net jonge ministerie. „Gij hebt niet willen wachten tot we aan het werk waren, om ons te oor- deelen", dus slingerde Gioletti het den afgevaardigden naar het hoofd, „welnu, dan noodzaakt ge ons een beroep te doen op de kiezers Volgens een door den Hongaarschen minis ter van handel en spoorwegen overgelegd rapport, is door de invoering van het zone tarief, in het eerste jaar het reizigersvervoer op de Hongaarsche spoorwegen 75 pet. ver meerderd, en in het tweede jaar zal de ver meerdering nog hooger zijn. De regeering is genoodzaakt het materieel uit te breiden, om alle reizigers te kunnen vervoeren. Er zijn reeds drie duizend waggons besteld en men heeft nog evenveel goederenwagens noo dig, benevens honderd locomotieven, te zamen een uitgaaf van tien millioen florijnen uit makend. Te Gaming in Beneden-Oostenrijk is, gelijk men uit Weenen meldt, het geheele gezin van den landbouwer Hagenhuber, be staande uit de ouders en 6 kinderen, terwijl het rondom den disch gezeten het middag maal gebruikte, door één enkele bliksemstraal gedood. Een gewezen Amerikaansch spoorwegroover Bob Ford, die indertijd den roover Jesse James, tot wiens bende hij behoorde, dood schoot, is thans zelf te Creede, in Colorado, doodgeschoten. Zijn moordenaar, de onder sheriff Kelly, die twist met hem had gehad om een vrouw, schoot later ook Ford's broe der, James, dood, voor wiens wraak hij be ducht was. Bob Ford was in den laatsten tijd zeer bang, dat hij doodgeschoten zou worden. Hij had in zijn danslokaal spiegels geplaatst op zoodanige wijs, dat hij uit alle hoeken kon zien wie er binnenkwam. Toen Kelly kwam wilde Ford zijn revolver te voorschijn halen, maar zijn aanvaller was hem vóór. WAALWIJK, 15 Juni 1892. Bij kon. besl. is bij de dd. schutterij te Waalwijk, op verzoek eervol ontslag verleend als 2e luitenant aan A. A. G. van Baal; be noemd bij die schuttterijtot le luit. I. van Leeuwen, thans 2e luit.; tot le luit. la suite, H. Wiesman, thans schutter, en tot 2e luit. P. W. B. Timmermans en A. G. Rubbens, beiden thans schutters. De heer J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg, heeft, zooals wij reeds vroeger mede deelden, ontslag genomen als gedelegeerd commissaris van de Noordbrabantsche stoom tramweg-maatschappij (lijn Tiiburg-Waalwijk). In zijne plaats is benoemd de heer jhr. E. Verheijen van Loonopzand kantonrechter alhier. Gisteren middag vergaderden op de zaal „Musis Sacrum", de onderwijzers in het arrondissement Waalwijk. De H. H. Govaerts, onderwijzer alhier, en Clcrkx, hoofd der school te Drunen, behandelden respect, de punten „De rivieren van Nederland" en „Welke breuken zult gij op de school het eerst be handelen, de gewone of tiendeelige Naar aanleiding van het gesprokene ontspon zich eene zeer geanimeerde discussie. Portugeesche schuld 1 De schijnbaar heetgebakerde L. schrijft in het Handelsblad, naar aanleiding van het voornemen der Portugeesche regeering om slechts ongeveer 1/3 op de coupons harer schuldbrieven te voldoen, het volgende Wanneer een particulier zijne schuld niet betaalt, wordt hij voor den rechter gedag vaard, veroordeeld en het vonnis op zijne goederen geëxecuteerd. Waarom wordt die weg niet gevrflgd, waar een staat de schuldenaar is Waarom vereenigen zich niet de schuld- eischers van Portugal, of eenigen hunner, en roepen dien staat voor zijn bevoegden Portu- geeschen rechter tot betaling van den door hem verschuldigden intrest Op welken grond zou de rechter dien eisch kunnen afwijzen En wordt hij toegewezen, waarom dan het vonnis niet geCxecuteerd op de eigendommen van dien staat Of heeft een staat een vrijbrief om zijn schulden niet te betalen Een dergelijke bepaling zal toch ook wel in het Portugeesche burgerlijk wetboek niet voorkomen. Geconcludeerd is voor den hoogen raad tot verwerping der voorziening van den bur gemeester van Wessem (bij Roermond) tegen zijn veroordeeling door het hof te 's Herto genbosch tot 3 jaar, wegens het bij eene verkiezing opzettelijk plegen van eene be- driegelijke handeling. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de officier van justitie te Breda op sporing en bericht van een persoon tusschen 25 en 35 jaren, lengte 1.65 a 1.70 meter, kleur gezond, oogen bruin, knevel klein en blond. Hij draagt eene zeer oude zijden pet, een versleten grijs jasje, een zwarte broek, elastieke schoenen in zeer slechten toestand. Hij spreekt Vlaamsch met Duitschen tongval en wordt verdacht zich op 5 Juni jl. te hebben schuldig gemaakt te Neeroeteren (Belgisch- Limburg) aan moord op den lOjarigen Jean Janssen. Het is der politie gelukt een der vrouwen gevangen te nemen die, onder voorgeven van geld te willen wisselen, reeds menigen platte landsbewoner bedrogen hebben. De verdachte heet Adelheid Pohl; zij heeft den winkelier J. L. Wieten te Avereest f 35 afhandig ge maakt. Zij behoort bij een reizend gezelschap, voorgevende houders te zijn van een paarden spel; zij hadden van den burgemeester ver gunning gevraagd en verkregen om een uitvoering te geven. Spoedig bleek echter dat er van het geven eener uitvoering geen sprake was en 's avonds koos het gezelschap het hazenpad, doch werd door de veldwach ters spoedig ingehaald. Als een bewijs dat er dit jaar zeer veel kersen komen kan dienen, dat deze vrucht in de gemeente Eist aan Engelschen is ver kocht voor één cent het pond en 2J/S a 3 cent voor het binnenland. Het vorige jaar moest er 5 a 6 cent voor betaald worden. Maandag ochtend ontspoorde te Eind hoven op de hoofdsporen eene machine, waardoor de lijn Venloo, richting Bokstel, tusschen Eindhoven—Best was versperd en op dit lijngedeelte enkel spoor moest bereden worden. Met vereende krachten werd de ontspoorde machine zoo spoedig mogelijk in het spoor teruggezet, zoodat de trein van 8.27 voor middag naar Rotterdam op gewoon spoor kon vertrekken; de daaraan voorafgaande treinen ondervonden meer of minder ver traging. In de wijk Hasselt te Tilburg is Zondag een 27ajarig kind, in een onbewaakt oogen- blik, in een ketel met kokend varkensvoeder gevallen, waaruit het later levenloos werd opgehaald. Te Scheveningen is thans een walvisch te zien, die niet zooals de Rotterdarasche uit het hooge Noorden is aangevoerd, maar op het duin naast Seinpost van hout is saamgesteld. Natuurgetrouw nagebootst, ziet men het monster, dat 60 meter lang is, reeds van verre door den opgeheven staart, waarboven de vlag wappert. De ingang is door den geopen- den muil aan de zeezijde en tusschen de baleinen door heeft men een ruimen toegang tot een breede, diepe zaal, waarin men allerlei verfrisschingen kan genieten. In den staart is eene flinke ventilator aangebracht, die de lucht voortdurend ververscht. Voor 't oogenblik heeft men gaslicht van binnen, maar weldra zal er electrisch licht ontstoken worden. Het terrein om het nagebootste zeege drocht is geheel voor het publiek bestemd; zoowel in den tuin als in de hoogte kan men zitten en op een belvédère heeft men een verrukkelijk kijkje in de omgeving. Dat dit visch-café in den smaak valt, be wijst het bezoek van eenige duizenden op de beide Pinksterdagen, en a's het electrisch licht is ontstoken, zal dezen zomer de wal visch zeker nog veel meer bekijks hebben, vooral daar er muziekuitvoeringen in zullen worden gegeven. Te Heer, bij Maastricht, had Zaterdag de huisvrouw H. S. het ongeluk van eene keldertrap te vallen, met het gevolg dat zij eenige oogenblikken laten aan de daarbij bekomen kneuzingen is overleden. Bczooien, 15 Juni. Onze gemeente bereidt zich voor, om het zilveren priesterfeest van onzen zeer eerwaarden heer pastoor H. Ver- berne, waardig te vieren. Reeds thans wapperen de vlaggen van schier alle woningen. Het programma voor de feestviering luidt als volgt Feestcantate des voorraiddags 973 uur, uit te voeren door het zangkoor der parochie voor de pastorie, waarna de ZEerw. jubilaris door de feestcommissie, het zangkoor en de bruidjes naar de kerk begeleid zal worden. Na aankomst in de kerk zal door de bruidjes een feestlied worden gezongen. Van 12 tot 2 uur, bij afwisseling uitvoering door de liedertatel St. Cecilia en de harmo nie l'Espérance van Waalwijk. Van 77a tot 9 uur namiddags, uitvoering door de liedertafel Oefening en Vermaak en

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2