buitenland7 Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. lenigte school dreigende bijeen en de Ma- okkaansche troepen moesten het consulaat beschermen. De legatie van Venezuela te Parijs heeft van het ministerie van buitenlandsche zaken te Caracas den 25 bericht ontvangen, dat dr. Raimundo Anduezo Palacio het presi dentschap neerlegd en zich naar Europa ingescheept heeft. De president van den bondsraad, dr. Villegas, heeft zich met het presidentschap belast. Het congres zal spoe dig bijeengeroepen worden. De regeering neemt maatregelen om de rust in het land te herstellen, waarin zij waarschijnlijk spoedig slagen zal. BRUSSEL, 26 Juni. Heden avond om streeks 11 uur keerden groepen socialisten van een uitstapje luid zingende in de stad terug. Op de Place Royale door de politie aangemaand het zingen te staken, voldeden zij daaraan niet, tengevolge waarvan er een woedend gevecht ontstond tusschen de po litie, die van de wapens gebruik maakte, en de socialisten, die zich met stokken hevig weerden. De politie moest wijken, waarop zij de hulp requireerde van den wachtpost der grenadiers, die er in slaagde met kolf slagen de socialisten uit elkaar te drijven. Er konden 3 personen in hechtenis genomen worden. Twee agenten werden gewond en ver scheidene ontwapend. De socialisten schreeuw den weg met de politiewat door het pu bliek werd beantwoord metleve het leger Dank zij der aanwijzingen van den anar chist Bricou zijn thans de daders bekend en opgespoord van den dynamiet-aanslag op de restauratie Véry aan den boulevard-Magenta. Bricou verklaarde zelf deelgenomen te heb ben aan den aanslag, als hoofdschuldigen evenwel noemde hij Francis en Meunier, die beiden reeds door de politie te Londen ge vat zijn om naar Parijs te worden overge bracht. Francis werd reeds den dag na de ontploffing in het restaurant-Véry gearres teerd hij bevond zich toen in een koffiehuis op den boulevard-Sebastopol, waar hij anar chistische redevoeringen hield, doch hij moest uit gebrek aan voldoende bewijzen weder op vrije voeten worden gesteld. Meunier werd gearresteerd even na de ontploffing op den boulevard Saint Germain, doch ook hij moest op gelijken grond worden vrijgelaten. Francis is volgens Bricou het eerst op het idéé gekomen de restauratie in de lucht te doen vliegen, ten huize van Meunier is de zaak voorbereid en werd de bom klaar ge maakt, om wraak te nemen over Ravachol's arrestatie. Opdat Francis en Meunier hun maatrege len zoo doeltreffend mogelijk zouden kunnen nemen, begaven Bricou en zijn vrouw zich naar binnen om de aandacht der aanwezigen af te leiden, Béala en Mariette Soubère, vrijgespro ken van medeplichtigheid met Ravachol, zul len te St. Etienne terechtstaan, omdat zij Ravachol een schuilplaats hebben verleend, toen deze in Juli 1891 gezocht werd. Ma riette Soubère wordt ook beschuldigd gedu rende het verhoor van Ravachol de gen darmes te hebben beleedigd. De minister van handel, Jules Roche, heeft een wetsontwerp ingediend ten aanzien hebben, zeide hij met gefronste wenkbrauwen De graaf meldt mij, dat hij genoodzaakt is voor een paar weken naar zijne bezittingen in Schot land te gaan, en daarom zijn terugkeer naar Londen zoo lang moet uitstellen. Weet gij de eene of andere reden voor dit veranderde voor nemen, Mary vroeg hij met een doordringenden blik op zijne dochter. Mary ontving dien blik met een open en onbe vangen gelaaten antwoordde met een vast Neen =rt3oed, dan moeten wij het verdere maar afwachten, ik zal den graaf van Waversford mijn kind niet opdringen. Hij zette zich naast zijne echtgenoote, terwijl Robert zich stil ver wijderde en Mary aan het venster trad en naar buiten zag, waar heden de eerste sneeuw in groote vlokken rondwarrelde. Zij herademde. Had zij ook heden William onherroepelijk verloren, dan was haar thans nog een uitstel vergund, waarin zij nog zichzelve toebehoorde en mede werkzaam kon zijn aan zijne bevrijding. Er was plotseling een lichtstraal voor haar doorgebroken; zij meende den draad te hebben gevonden, die uit den doolhof zou voeren. XX. Robert Wintlebury had een zeer onrustigen nacht doorgebracht. In het gesprek met William waren verscheiden uitdrukkingen gevallen, die hem meer verontrustten dan hij anderen wilde laten merken, ja dan hij zichzelven wilde be kennen. William had hem bevestigd, wat zijn door ijverzucht verscherpt oog reeds zelf had gezien, de lordmayor beminde Hetty. Hetty die hem thans, hij wist zelf niet hoe, zoo onuitsprekelijk dierbaar was geworden. Het kleine meisje, met hetwelk hij had geschertst en gespeeld, dat hij had geplaagd en beschermd, was op een oogen- blik veranderd in een schoone moedige vrouw, die alle eigenschappen in zich vereenigde, welke Robert zien in zijn levensgezellin had gedroomd en die nog daarenboven ae lieve, reine trekken van de gezellin zijner jeugd droeg. Wat echter veel zwaarder woog dan dat de lordmayor Hetty beminde, was de opmerking, dat de jonge dame deze neiging scheen te beantwoor den. (Wordt vervolgd.) van het vervoer en den verkoop van dyna miet en andere ontplofbare stoften in tabrie- ken en pakhuizen. Cluseret deponeerde aan het bureau der kamer een wetsontwerp, groot negen ar tikelen, tegen het duel. Hij zal den voorzit ter verzoeken te mogen voorstellen de ur gentie der stemming over die wet. Maxime Le comte zond bij den senaat in, een motie met verzoek deze kracht van wet te geven. Het eenige artikel dezer wet luidt: Het duel is een misdaad. Ieder, die deelgenomen heeft aan een duel, kan gestraft worden met hech tenis van één maand tot één jaar en 100 tot 2000 francs boete. De verwonder in een duel is te straffen met twee maanden tot twee jaar en 200 tot 5000 francs boete. Een duel met doodelijken afloop geeft één tot drie jaar en van 500 tot 10000 francs. Bismarck werd uitgeleide gedaan in de koninklijke wachtkamers van het station te Munchen, hij bedankte den burgemeester en de commissie voor de feestelijkheden. De duizenden, om het station saamgestroomd, hieven vaderlandsche liederen aau. De loco motief was met bloemen getooid. Bismarck werd Zondag om een uur aan het station Augsburg door het gemeentebe stuur ontvangen, dat hem uitnoodigde ten raadhuize een eeredronk te nemen. Luide werd hij toegejuicht bij den rit door de stad; het diner hem aangeboden, had in het groote Mohrenhotel om drie uur plaats. Toen Bis marck om half zeven Wurzburg passeerde, had ook daar eene stormachtige ovatie plaats. Men bood hem bloemen en bier aan. Hij stapte niet uit, maar reed door naar Kis singen. De koning en koningin zijn Zondagmorgen te 8.23 vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken en hun gevolg te Monza aangekomen. Te Milaan werden zij aan het station door de stedelijke autoriteiten be groet, en op hun tocht van het station naar het paleis luide toegejuicht. PHILADELPHIA, 25 Juni. Een spoor- trein vertrok heden avond te half tien van hier in Westelijke richting, in twee sectien. De eerste sectie hield des nachts te één uur stil to Harrisburg, en de tweede sectie kwam terstond daarna binnenrijden en verbrijzelde twee waggons. Er waren tien dooden en een aantal gewonden. Het ongeluk wordt geweten aan eene vergissing van den wissel wachter. WAALWIJK. Woensdag 29 dezer 's namiddags 6 ure precies, CONCERT door de harmonie l'Es- pérance, in den tuin bij den heer H. N. Be sier. WAALWIJK, 28 Juni 1892. In de 122e algemeene vergadering der vereeniging van en voor Nederlandsche in- dustrieelen te 's Hage, onder voorzitting van den heer Em. Koechlin gehouden, is, na te hebben gehoord het periodiek overzicht van den secretaris, uitvoerig debat gehouden over de aanhangige wetsontwerpen tot afschaffing van zekere belastingen. De vergadering be sloot, zich nogmaals tot de tweede kamer te wenden met het - gemotiveerd verzoek om, nu toch naar nieuwe belastingen wordt om gezien, zich te bepalen tot zuivering der bestaande wetten van erkende gebreken, de belasting van zeep en zout geheel te doen vervallen, en geen nieuwe belasting te schep pen tot dekking van het geraamd verlies van 10 millioen gulden, maar eenvoudig het Neder- landsch tarief van invoerrechten te herzien op de basis der organieke wet van 1821, en daarbij de Zwitscrsche wet van 1891 tot voor beeld te nemen, die aan dat land van nog geen 3 millioen zielen ruim 13 millioen gul den opbrengt. Het Nederlandsch tarief kan op dién grondslag 15 millioen gulden afwer pen, zonder de belastingschuldigen gevoelig te treffen. Er is geen afdoende reden om tabak en sigaren niet hooger te belasten. Men wees vooral op het feit, dat Engelands eerste minister onlangs openlijk had erkend, dat de vrijhandelsleer had afgedaan, zooals in 1891 de regeering van Frankrijk reeds ten stelligste had uitgesproken. Aan het congres te Antwerpen voor tariefwetgeving enz. zal vermoedelijk door den voorzitter worden deelgenomen. De vaartverbetering laat veel te lang op zich wachten; 's Gravenhage en omstreken worden daardoor benadeeld. Zoo hierin niet met beslisten wil en voortvarendheid wordt gehandeld, zullen, zoo werd beweerd, de gevolgen, die nu reeds merkbaar zijn, zich weldra op breede schaal openbaren. Belang stellenden worden verwezen naar de Nederl. Industrieel van 26 dezer. Een werkdag van 10 uren De Haagsche kamer van koophandel heeft besloten tot het benoemen eener commissie, voor de helft bestaande uit patroons, ten einde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de invoering van een nor malen arbeidsdag van 10 uren, uitgezonderd voor den landbouw, en bij de regeering in deze richting stappen te doen. Het vroegere Franciscaner klooster is door het missiehuis te Steijl aangekocht, om te worden ingericht als geneeskundig gesticht naar de methode-Kneipp. Bij den jongsten storm zijn op Tessel zeer vele schapen gedood door de geweldige plasregens. Ook geraakten er vele door deG storm in de slooten, waar zij den volgenden morgen dood worden gevonden. Op een buitenwaard bij een der polders graasden 41 schapen, de stormvloed sleurde de beesten mee, zoodat alle in de golven omkwamen en met den stroom werden weggevoerd. De landbouwer D. te Nijeberkoop leefde in niet te beste verstandhouding met zijne echtgenoote. Den 2 Juni jl. overleed de vrouw plotseling onder hevige pijnen en braking. Allengs verspreidde zich het gerucht, dat zij vergiftigd was. Dit kwam ter oore van de justitie, die een onderzoek instelde. Daarbij is gebleken dat de vrouw inderdaad door vergiftiging gestorven is zij zelf had ratte- kruit ingenomen, volgens het verhaal der buren, die evenwel geen moeite deden dit te verhinderen. Den dag te voren was de vrouw door haar man mishaudeld en deswege is tegen hem eene gerechtelijke vervolging ingesteld. Na haren echtvriend drie-en-twintig panden van huwelijkstrouw te hebben ge schonken en meer dan dertig jaren saam lief en leed met hem gedeeld te hebben, werd de echtelijke kluis te eng en besloot men te scheiden. Aldus geschiedde te Ottersum, maand Juni 1892. Arme oudjes, die elkaar na dertig jaren niet leerden begrijpen en waardeeren Wat zeg je daarvan Te Zevenbergen deed zich het geval voor, dat eene vrouw, die voor den ambtenaar van den burgelijken stand was verschenen, om toe te stemmen in het huwelijk van hare dochter, die toestemming weigerde, indien de ouders van den bruidegom niet onder cede verklaarden, dat zij hun zoon als huwe lijksgift een kalf zouden meegeven Wijl aan die sommatie geen gevolg werd gegeven, bleef de vrouw bij hare weigering volharden en konden de trouwlustigen onver- richterzake vertrekken. Een 22-jarig jongeling, zekere E. van 't K., wonende op het Hof van Brussel te Zeist, lijdende aan zenuwtoevallen, had het ongeluk, terwijl hij een toeval kreeg, voorover in een pot met vuur onder den schoorsteen te vallen. Hij was alleen in huis. Zijne moe der, thuis komende, vond hem in deernis- waardigen toestand, aan gezicht, arm en hand vreeselijk gebrand, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zijn toestand is op het oogenblik zoo niet hopeloos, toch zorg wekkend; een oog zal hij waarschijnlijk moeten missen. Te Venloo kreeg een meisje van 18 maanden eene flesch met carbolzuur onder haar bereik en dronk daarvan. Onder de hevigste pijnen bezweek het kind een uur later. Aan het kerkbestuur der kathedrale kerk te Roermond zal voor de schade, geleden bij den brand van 20 Mei, door de brand waarborgmaatschappij Primes te Brussel wor den uitbetaal eene som van f 85,000. Zaterdagnacht verliet een schipper, die in zijn schip aan de Rijnkade te Utrecht gerust lag te slapen, zijn huwelijksbed en liep in luchtig nachtgewaad over het touw, waarmede het schip aan den wal was be vestigd. Een onderofficier ving den slaapwan delaar op, die ontwaakt, geen kans zag terug te keeren langs den smallen weg, dien hij was gekomen. Toen snelde de politie toe met eenige planken, waarop de schipper we der behouden op zijn schip terugkwam. Te Harderwijk is het vaartuig van schip per H. G. Beertsen, dat beladen voor anker lag bij de Zeebrug, door den hevigen storm van Donderdagavond van de ankers losge rukt en met zulk een kracht tegen de steeu- glooiing geslingerd, dat het in weinige oogen- blikken geheel uit elkander is geslagen, en de lading met groote moeite op den oever is kunnen geborgen worden. Een vischbotter, die in de nahijheid ook voor anker lag en daarvan lossloeg, is mede zoo hard tegen de glooiing terecht gekomen, dat hij een groot lek in den bodem bekwam en aan den grond zit. Aan de noordoostzijde van de haven werden twee pramen en een visschersvaartuig op het weiland geslagen eerstgenoemden zijn echter met groote krachts inspanning weder vlotgeraakt. Te Cadzand (Zeeland heeft Donderdag middag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een sloep, bemand met drie personen, is op de hoogte van het badhuis met man en mais vergaan. Het was een hartverscheurend schouwspel om den een na den ander met een stortzee te zien verdwijnen in de diepte. Een der ongelukkigen zag men steeds met de handen naar boven in de sloep zitten. Het ongeluk moet ontstaan zijn, doordat de sloep door een stortzee vol liep. Er lie pen hooge zeeèn. Een tweede sloep liep nabij het directiegebouw van den Tienhon derd en Zwartepolder op het strand; de be manning daarvan beweerde dat twee der om gekomenen ongehuwd waren, terwijl de derde eene vrouw nalaat met vijf kinderen. Beide sloepen kwamen uit Antwerpen en de bemanning daarvan bestond uit z.g. „slam pampers", werkvolk dat gewoonlijk de sche pen, die binnenkomen, tegemoet reist om accoord te treffen omtrent het lossen der schepen. Een schip met steenkolen, dat de Waal kwam afzakken, werd Zondagmiddag om streeks 3 uur onder Nijmegen aangevaren door de sleepboot „Lamberdina", gezagvoer der Jan Kooij, tengevolge waarvan bedoeld schip zonk. De schipper J. B., gedomicilieerd te Oude- Tonge, met vrouw en zes kinderen zijn door een opvarenden schipper, die eveneens aan genoemde sleepboot bevestigd was, gered en ter verzorging opgenomen. Een mand, inhoudende ongeveer f 400 aan geld, die op het dek stond, is mede in de diepte verdwenen. Het gezonken schip was niet geassureerd. Trein no. 60 van Haarlem, die te 9.13 te Amsterdam behoort aan te komen, veroorzaakte Zondagmorgen niet weinig op schudding aan het centraalstation. Trein no. 60 is een lokaaltrein en wordt niet met een Westinghouse rem, maar met een gewoon remtoestel tot staan gebracht. Toen de trein Zondag het station naderde en de machinist wilde remmen, bemerkte deze dat de toestel defect was en gaf onmiddellijk met de fluit aan de treinbeambten het sein tot remmen met de handrem, van den bagagewagen. Het oogenblik was spannend. Aan de an dere zijde van het station toch stond trein 206 gereed om in de richting Hilversum te vertrekken, en op hetzelfde spoor, waarop de trein van Haarlem in volle vaart kwam. De conducteur van trein 60 riep al zijn krachten te hulp om den trein met den hand rem tot staan te brengen. Het mocht hem niet gelukken; de machine, een tenderloco motief kwam met een krachtigen schok in botsing met den laatsten wagen, een bagage wagen, van trein 20 6. Op het laatste oogenblik was de vaart ech ter in zooverre verminderd, dat de machinist en zijn leerling op het perron konden sprin gen. De conducteur bleef op zijn post en heeft geen letsel gekregen. De stationschef, die juist trein 206 inspec teerde en zich aan de andere zijde bevond, zag de botsing zelve niet maar vloog, op het hooren van den schok, natuurlijk onmiddellijk naderbij. Men zag toen de machine van trein 60 met gebroken stootbuffers en ingedeukte be kapping buiten de rails geworpen en de ba gagewagen van trein 206 met het achterste gedeelte omhoog geworpen en zwaar bescha digd. Ook een derde-klasse-rijtuig van trein 206 was beschadigd. Na onderzoek bleek spoedig, dat slechts een achttal personen licht gewond waren, en wel twee passagiers van den trein uit Haar lem, vier reizigers, die in den trein naar Hilversum hadden plaats genomen, en twee stadgenooten, die waarschijnlijk reizigers van trein 206 uitgeleide deden, en door de dicht slaande portieren gewond werden. Terwijl het stationspersoneel onmiddellijk alle mogelijke hulp verleende om de gekwet sten bij te staan, werd een geneesheer, dr. Koenen, geroepen, die reeds te 9.45 ter plaatse was en de lichte kwetsuren verbond. Een heer, die aan het aangezicht verwoud werd, begaf zich per rijtuig naar huis, en eene dame, die door den schrik ontsteld was, werd in de woning van den stationschef eenige oogenblikken verpleegd, voor ook zij per rijtuig zich huiswaarts begaf. De overige hadden reeds lang de plaats des onheils ver laten. De geneesheer verzekerde, dat geen ern stige verwondingen hadden plaats gehad. Trein 206 verkreeg eene vertraging van 13 min. en vertrok dus te 9.28. Trein no. 61 naar Haarlem, waarvoor an ders de locomotief van trein 60 dienst doet, vertrok met 8 min. vertraging. Nog voor 12 uur waren de beschadigde machine en bagagewagen weggeruimd en duid den nog slechts eenige houtsplinters tusschen de rails aan, waar de botsing had plaatt gehad. (Hblad.) Een treurig ongeluk had in een der fabrieken te Gronau plaats. Terwijl de ar beider G. M. uit Losser, bezig was met het poetsen van een machine, viel een achter hem staand zwaar stuk ijzer boven op hem met het gevolg, dat zijne beide beenen wer den verpletterd en zijn rug erge kwetsuren bekwam. Hoewel terstond naar het zieken huis vervoerd, bestaat er weinig hoop op zijn behoud. Dezer dagen reden drie boertjes, die blijkbaar meer aan Bachus geofferd hadden dan hun goed was, van Ommel (een gehucht bij Asten) naar het spoorwegstation te Deurne. Het vervoermiddel was een echte Brabantsche huifkar, zoo'n groote, zware kar zonder veeren, waarin men bij iederen stap, dien het paard doet, een gewaarwording krijgt als bevond men zich midden op den onstuimigen oceaan. T e Deurne aan den overweg, komt juist een

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2