Nummer 55. Zondag 10 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Uithoofde van de kermis zal deze cou rant de volgende week slechts eenmaal verschijnen en wel Dinsdag-namiddag. Advertentiën voor dat nummer worden dien dag ingewacht tot uiterlijk 12 uur 's middags. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. De Echo van het Zuiden, Waalwijltsclii' en Ungstrutscfce Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnornen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Minister Cavaignac, de titularis van marine van Frankrijk, heeft Woensdag van de kamer, die zich meer interesseert voor de manier om den naderenden vacantietijd aangenaam door te brengen, dan voor een millioentje of wat voor de marine, met 431 stemmen tegen 23 stemmen zijn krediet toegestaan ge kregen. 't Wordt tijd voor de versterkingen naar Dahomey. Weer maakten de talrijke afdee- lingen van dezen stam voor Portonovo eene dreigende demonstratie. Drie kanonneerboo- ten werden te hulp gezonden en eene afdeeling over land. Met buitengewone animo worden de plan nen ontworpen voor de tentoonstelling in 1900. De permanente commissie voor tentoonstel lingen ontving reeds de officieele aanschrijving om rapport over het brengen der tentoon stelling buiten Parijs, op het manoeuvreveld van Bagatelle bij Longchamp. Dit terrein is aan het water gelegen, doch zou door spoor wegen met Parijs en Versailles verbonden moeten worden. In Duitschland zit men intusschen ook niet stil. Terwijl de gemeenteraad van Berlijn voor een wereldtentoonstelling 10 millioen mark toestond, komen nu ook uit Zuid-Duitschland berichten over eene vergadering van indu- strieelen, te Munchen gehouden, waar men van gevoelen is, dat ongeacht het voornemen der Fransche regeering, om tegen 1900 een wereldtentoonstelling uit te schrijven, het Duitsche rijk in 1898 behoort te toonen wat het kan. 't Gaat met de verkiezingen in 't land van John Buil als met de barometer in de April maand: nu eens een weinig voor-, dan weer een weinig achteruit en ondanks die bewe gelijkheid van de kwikkolom, blijft 't weer veranderlijk en doet men verstandig zich ge wapend te houden tegen malsche regenbuitjes en min liefelijke zephyrtjes. De sensatie-nieuwtjes van den verkiezings strijd zijneen bekend industrieel, de heer Jordan te Croydon, heeft zich opgehangen uit wanhoop over de nederlaag van den gladstoniaanschen candidaat; in een meeting te East Bonegal, in Ierland, werd de rust verstoord door parnellisten, die juist ten gunste van O'Connor waren bijeen geweest en 't regende er stokslagen met de gewone bonte en blauwe gevolgen; te Rochester is een dame, die reeds gewond was, zoolang aan 't oreeren gebleven ten gunste van de candi- datuur van haar heer en meester, tot zij flauw viel en graaf Carlisle, een ijverig unionist, komt uit Indie even over om den -invloed van zijn echtgenoote te bestrijden, die ageert ten gunste van hoine-rule. Dat zijn eenige staaltjes, deels treurig, deels vermakelijk, van een kiescampagne in Brittannië. Wie er nog aan mochten twijfelen of 't goede dan wel slechte vrienden waren, die Bismarck in zijn min eerlijken strijd tegen de tegenwoordige bewindsmannen hebben aangezet, voor zoover hij niet in zich zeiven een slecht raadsman heeft gehad, zij snuffe len bij tijd en gelegenheid de Duitsche bla den eens door van de meest uiteen loopende richting, en zij zullen de treurige ervaring opdoen, dat de afkeuringen, scherp en min der scherp, welwillend en hatelijk, regel zijn en de goedkeuringen of verontschuldigingen uitzondering, ter nauwernood met een lan taarntje te vinden. Officieel had de regeering van Germanic nog geen notitie genomen van Bismaick's vele en velerlei uitingen, in de laatste beide weken ten beste gegeven, hoewel 't een openbaar geheim was, ook Bismarck bekend, dat de protest-artikelen in de Nordd. Algem. Ztg. uit de regeeringskrin- gen stamden, wat ook kon worden afgeleid uit de publicatie van een geheim rescript van den ex-kanselier. Die terughouding nu is geëindigd door een artikel in Duitschlands staatscourant de Reichsanzeiger, welk blad de aan Bismarck toegedichte en in enkele bladen gepubliceerde uitlatingen niet van genoegzame waarde acht om de regeering te doen tusschenbeide treden. Toch meent het officieel orgaan, dat in 't belang van de eerste beambten des rijks niet onwederlegd mag blijven een uitlating, die van allen grond ontbloot is en bedoeld om verdenkingen te wekken, 't Is de bewering van Bismarck, dat Von Caprivi de candidaat des centrums zou zijn geweest nog vóór 's keizers oog op hem was gevallen en dat die nauwe relatiên sinds dien niet afgebroken zijn, welke de Reichsanzeiger verlokt tot de verklaring, dat de rijkskanselier in geen betrekking heeft gestaan tot eenige politieke partij tot het oogenblik, dat de keizer hem verhief tot de hoogste functie des rijks. 't Is treurig dat, nu de zaken min of meer op den achtergrond zijn getreden, de per soonlijke relatien in den strijd worden ge mengd en dat aldus een ruim veld is geopend aan allerlei aantijgingen en beschuldigingen, waar en onwaar, maar welker publicatie niets goeds kan uitwerken, noch voor de aange vallenen, noch voor den aanvaller. Eene dépêche van Caracas aan de New- York Herald meldt, dat er een bloedige strijd den Isten dezer maand in de nabijheid der Venezolaansche hoofdstad heeft plaats gehad, waarbij de verliezen aan beide zijden zeer gevoelig waren, maar waarvan de uitslag niet beslissend was. De troepen van Crespo lig gen thans verschanst rondom Caracas. De regeeringstroepen zijn te Elguayaba door troepen van Crespo geslagen. Het daar aan gerichte bloedbad was vreeselijk. De minister van oorlog heeft gelast, dat de verdedigingswerken aan de Alpengrens zonder vertraging voltooid moeten worden, daar hij het voornemen koestert in het einde van deze maand een groote inspectie te houden. -- Het pantserschip Hoche is op eenige mijlen afstands van den vuurtoren bij Mar seille in aanraking gekomen met de transat- lantischen stoomboot Maréchal Canrobert, welke onmiddellijk zonk. De matrozen van de Hoche redden met groote sneldheid de opvarendën van het gezonken schip. Er zijn 5 personen verdonken. Tegen Zaterdag (heden) om negen uur is Wilson, de beruchte schoonzoon van den president Grévy, voor de rechtbank te Loches gedaagd, om zich te verdedigen, wegens omkooperijen bij de verkiezingen. Hem wordt niet alleen verweten, dat 300 kiezers werden onthaald op het kasteel bij Montain, doch hij wordt beschuldigd van formeele omkoo- perij van kiezers, ja van de leden van de provinciale staten van Montrésor. Op den gletscher La Casse, bij Pra- lognan, in Savoye, zijn drie officieren en een soldaat, die zonder gids den berg beklom men hadden, op een hoogte van 3800 meter, door een windvlaag in een afgrond geslingerd! Twee der officieren werden gedood; de andere officier en de soldaat bekwamen slechts on- beteekenende verwondingen. De bouwvallen van het paleis te Saint Cloud zullen weggeruimd worden. Wat er nog over is van dit verblijf van Fransche koningen en keizers, wordt den 25 Juli voor afbraak verkocht. Te Charlottenburg bij Berlijn, op de plaats, waar eenige dagen geleden een spoorweg ongeluk gebeurde, is Zondagavond een volle passagierstrein ontspoord; 28 menschen be kwamen meer of minder ernstige verwondin gen bij dit spoorwegongeluk, maar niemand werd gedood. Aan de bank van leening te Dantzig zijn groote bedriegerijen ontdekt. De taxateur, juwelier Rosenstein, is in verband daarmede gevangen genomen. Voorwerpen, welke slechts 100 M. waarde hadden, werden op 600 ge schat. Door middel van derden beleende hij zelf panden en schatte ze dan zoo hoog, dat ze niet meer werden teruggehaald, tot groote schade van de bank. Te Szegedin (Hongarije) is eene groote linnenfabriek door brand vernield. De schade bedraagt f 500,0U0. Tweehonderd gezinnen zijn voorloopig broodeloos door het ongeluk. De drie mijnwerkers, wier onvoorzich tigheid in de zilvermijn van Przibam aan 320 menschen het leven gekost heeft, zijn tot 3, 21/, en D/a jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het is bewezen dat Kriz, bij het verwisselen van de pit in zijne lamp, de oude brandende pit in den mijnput heeft geworpen, en dat zijne twee kameraden, Kadlec en Hawelka, die er bij geweest zijn, uit angst voor de gevolgen, dit feit verzwegen hebben. Ware er tijdig aangifte gedaan, de brand had mis schien in zijn begin kunnen gesmoord, en er zouden niet honderden menschen gestikt zijn. Over het ongeluk, dat in den nacht tus schen den 23 en 24 Juni plaats hadopl6i/2 K.M. van Bologna, deelt de Illustrazione Italiana de volgende bijzonderheden mee. Even voorbij den zoogenaamden borgo del Basso draait de weg plotseling in zuidewes- telijke richting, en heeft men bij den aanleg eene rots moeten laten springen. Een ge deelte van deze rots is bij die gelegenheid blijven staan tusschen den straatweg en de spoorlijn, die evenwijdig aan den straatweg loopt, een dertig meter lager, tnsschen den steen en den stroom. Ongeveer 10 minuten voor drieën is een stuk van die rots, waarin diepen galerijen gegraven warendoor enkele familien bewoond, en waar eenige huisjes tegenaan waren gebouwd gevallen en heeft drie huisjes bedolven, bewoond door negen families, uit 32 personen bestaande. De spoorlijn was onder het puin begraven, en de stukken steen vernielden de borst wering en bedekten in een oogenblik een deel van den straatweg De sneltrein no. 7 stond juist stil aan het station te Sasso toen het ongeluk plaats had, maar hoewel de atstand niet meer dan een 5 a 600 meter bedraagt, schijnt niemand er iets van gemerkt te hebben. De trein zette den tocht naar Florence voort en was reeds op 100 meter van de gevaarlijke plaats genaderd, toeneen der bewoners uit de rotswoningen den ma chinist toeschreeuwde dat hij onmiddellijk moest stoppen. Hierdoor werd een nog grooter onheil voorkomen. De trein keerde naar Sasso terug, er werd alarm gemaakt, de kara- biniers verschenen, maar men kon niets doen om de levend begravenen te redden, tot omstreeks 7 uur de elfde compagnie van het regiment der sappeurs uit Bologna verscheen. Nu slaagde men er in nog acht personen levend onder de puinhoopen te voorschijn te halen. Een van hen werd naar het hospi taal te Bologna vervoerd, om eene operatie te ondergaan, twee anderen, pas vijftig dagen gehuwd, stierven kort na hunne redding. De spoorlijn werd spoedig van de steenen bevrijd; het gevaar voor de reizigers is echter niet volkomen voorbij, voordat het geheele los staande stuk rots opgeruimd zal zijn. Reeds in 1780 beval de senaat van Bologna een kapelletje, dat boven op de rots stond, te verwijderen, uit vrees voor een ongeluk. Wat men toen vreesde, is eerst nu, 112 jaar later, gebeurd. Het gouvernement en de particuliere liefdadigheid zijn niet in gebreke gebleven bijstand te verleenen aan hen, die schade bij de ramp geleden hebben, en waarschijn lijk zal het bewonen der grotten volstrekt verboden worden, des te meer omdat men onder de puinhoopen eene doos met 400 lire gevonden heeft, een bewijs dat de eige naar zich wel eene beter woning kon ver schaffen. Te Homestead heeft een botsing plaats gehad tusschen de werkstakers en de politie. Twaalf personen, waaronder 5 agenten, wer den gewond. Een later bericht meldt, dat de toestand verergert. Vooral de politie ver keert in een gevaarlijke positie. Ruim 2000 werklieden van verschillende fabrieken uit Pittsburg, houden een optocht over Homestead. Zij willen de werkstakers helpen. Bij een nieuwe botsing vielen 10 dooden en werden 11 personen gewond. - Volgens de laatste berichten waren de werkstakers gereed de schuiten der veilig heidsagenten met petroleum te begieten en in brand te steken. De agenten verkeerden in groot gevaar. Zij waren blootgesteld aan schrootvuur en dynamiet en vluchtten beneden in de schuiten. Toen te Homestead 2000 werklieden uit Pittsburg kwamen om de werk stakers te helpen gaven zij zich over en werden gevangen genomen. Te Boston (Ver. St.) is op den nationale feestdag, Independence-day, een ballon, die daar opgelaten was, hoog in de lucht gescheurd en met groote snelheid gevallen en in het water neergekomen. De luchtreiziger Royers werd daarbij, onmiddellijk gedood: zijn assis tent Fenton bekwam zoo ernstige wonden dat hij stierf, v<por er geneeskundige hulp verleend kon worden, en een reporter, Gold smith die mee opgestegen was, werd zwaar gekneusd en ziek door gas dat hij binnen kreeg. De overige passagiers bleven nagenoeg ongedeerd en werden door een stoomboot gered. WAALWIJK, 9 Juli 1892. Waalwijksche kermis is weer daar en met haar eene week van pret en uitspanning voor oud en jongvoor groot én klein. Want elders moge de kermis in verval geraken of soms worden afgeschaft, hier is en blijft zij het volksfeest bij uitnemendheid. Gearbeid wordt er dan bijna niet; iedereen noodigt familie en vrienden uit en profiteert van de kermisvreugde zooveel zijne omstan digheden het toelaten. Nu moge dit vrel eens door enkele zwaar tillende menschen worden afgekeurd, zoolang er geene buitensporigheden plaats hebben zijn wij groote voorstanders van dit jaarlijks terugkeerend echt Waalwijksch feest en roepen daarom ook thans aan al onze lezeressen en lezers een vroolijke kermis toe. Nu, naar 't zich laat aanzien, zal de gele genheid om zich te amuseeren, dit jaar wel 't allerminst ontbreken. Men oordeele Zondags geven de verschillende muziek gezelschappen matinée's in hunne respectieve lokalen, s Namiddags 6 uur concert in den tuin bij den heer Besier, door de harmonie St. Crispijn.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1