Nummer 56. Woensdag 13 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. o van het Zuiden, IVaahvijksclie en Lanptraalscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Electrische spoorwegen worden tegenwoor dig' in Belgie druk besproken. In de eerste plaats het plan van een electrischen spoorweg, langs welken men in 20 minuten van Brussel naar Antwerpen en binnen 2l/9 uur uit de Scheldestad naar Parijs zou kunnen rijden, met eene snelheid van 132 kilometer per uur. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren, voor dat plan tot uitvoering komt, hoewel zich reeds vier maatschappijen daarvoor aan meldden. Er zullen echter van staatswege proeven genomen worden met electrische treinen op korte lijnen, b. v. van Brussel tiaar Groenen- daal. De bestuurders der locaalspoorwegen den ken ook over electrische drijikracht; o. a. is reeds onderhandeld over het beproeven daarvan op de lijn Petite—Espinette en de Brusselsche tramdirectie overweegt een plan van electrische trams op de lijn Ukkel— Place Royale. Maandagmorgen om 41/2 uur is Ravachol >p de Place des Prisons te Montbrison ge guillotineerd in tegenwoordigheid van zeer weinig bevoorrechten. Om half twee was de guillotine op het plein gebracht, dat met be hulp der dragonders uit St. Etienne was af gezet en om half vier meldden de gerechts dienaars zich aan bij Ravachol, die hen üiterst kalm ontving met de medeeling, dat hij reeds gewaarschuwd was door het buiten gewone leven. Terwijl hij werd gebonden, kreeg hij een oogenblik van flauwte, maar op het plein aangekomen, waar zijn hoofd zou vallen, hield hij zich flink en onder het zingen van Dansons la Carmagnole" schreed hij naar 't schavot. Toen de knechts hem Eene geschiedenis ml de Engclsche rechtspleging. 47 Sr Zij was naar Chesney-Wood gesneld en had zooals wij weten, door haar verhaal van het ge vaar, waarin de lord mayor verkeerde, Hetty aanleiding gegeven zich naar Londen te spoeden. Toen men den Londenschen burger, dien men verkeerdelijk voor een heiden gehouden had, liet loopen, hoorde men plotseling een spottende stem „Zij zullen wel zorgen, die heidens, zich hier niet te laten zien De spreker was een man, die, ondanks de on aanzienlijke kleeding die hij droeg, tot de hoogere standen scheen te behooren, wellicht een Tory, die persoonlijk het vuur wilde aanstoken. Hij moest ovei'igens bij eene vechtpartij reeds tamelijk wat medegekregen hebben, want een breede zwarte band bedekte ae eene helft van zijn gelaat. Waarem gaat gij niet naar Newgate en haalt er de ware misdadigers uit? ging hij schimpend voort. Hij heeft gelijk! Naar Newgate! Naar Newgateklonk het uit den hoop. Hier blijvenEerst den lorclmayor zijn deel geven hoorde men! van eene andere zijde. Die zal niet vegloopen 1 hernam weder de spottende stem. Binnen drie a vier uren zijn de waardige heeren daarboven niet gereed. In dien tijd kunt gij al lang afgedaan hebben met de heidens, die men u wil onthouden I Naar NewgateNa^r Newgate brulde het weder. Neen, naar de Giltspui-gevangenis! riep een jonge man, die, om beter gehoord te worden, tegen een lantaarnpaal opgei-lommen was; daar zit Elisabeth Canning, bevrijdt, haar Bravo! Bravo! schreeuwde de eerste spreker met den zwarten band over htt oog; bevrijdt Elisabeth Canning, slaat de heideks dood, dan is het geheele proces in eens uit! Laat u niet tot zulke gewelddadigheden verleiden, menschen! Wij staan onder de wet! aangrepen, wilde hij gaan spreken, maar dit werd hem verhinderd, zijn hoofd werd op het blok gelegd, men hoorde de woorden „Vive 1' an en 't was gedaan. PARIJS, 10 Juli. De regeering heeft van den gouverneur der Fransch Indisch-Chi- neesche bezittingen een telegram uit Hanoi ontvangen, waarin gemeld wordt dat een convooi met bestemming naar Langson in eene Chineesche hinderlaag nabij Bac-lé gevallen is. De kommandant Bonneau, de kapitein Charpentier, benevens tien man zijn gedood en 17 gewond. De dooden en ge wonden zijn met een convooi naar Bac-lé gebracht. Wij hebben gemeld, dat in de hartstochte lijkheid, door de verkiezingen gewekt, een man overleden was uit leedwezen over de zege van den candidaat die hem onlief was. Te Sheffield is nu een man gestorven, alleen ten gevolge der ontroering van het stemmen, voordat de bu9 geopend werd. Een bekend wielrijder van Northamton J. A. Smith, die meer dan 200 prijzen had gewonnen, is bij Grafton-Regis dood op den weg gevonden; zijn wiel lag naast hem. De onderstelling is gewettigd, dat hij zich over spannen had met rijden. Donderdag is Neill, die beschuldigd wordt van de vergiftigingen met strychnine, weder voor den rechter is gebracht. Er werden zeer bezwarende getuigenissen tegen hem ingebracht door vier vrouwen. Toen Neill naar de gevangenis werd teruggevoerd, jouwde het volk hem uit. Opzien baart het gedrag van een oud-redac teur der Débats, thans consul-generaal van Frankrijk te Leipzig, Jocquot geheeten, die Woensdagmorgen te ongeveer 4 uur in het café Bauer met verscheidene bezoekers twist moet gezocht hebben en hen volgens ver- riep een schrille stem. Fielding werkte zicli door het gedrang en trachtte met al de kracht van zijn longen zich gehoor te verschaifen. Een oogenblik gelukte hem dit, 'nij werd her kend. FieldingFieldingklonk het rondom. Gaat naar huis, menschen! Loopt de gerech tigheid niet vooruit! vermaande hij. Gerechtigheidriep de man met den zwarten band, er is immers geen gerechtigheid De lordmayor houdt het met de heidens, dat hebt gij immers zelf gezegd, mr. Fielding! riep de man op den lantarenpaal, wij willen ons reent nemen, tegen heidens en voorname dames en tegen mijn eigene moeder! voegde hij er tan denknarsend bij, terwijl hij zich van den paal liet glijden. De man met den band was tot hem doorge drongen. Als wij de gevangenis bestormen, houd u dan slechts bij mij, fluisterde hij hem toe; ik zal u helpen, om uwe bruid in veiligheid te brengen. Gij zijt immers Charles Lyon Kent gij mij En gij Stil, stilI)e vreemdeling legde met een veelbeteekenend gebaar den vinger op den mond. Vooruit! vooruit! riep hij uit. KinderenVrienden BurgersLaat afver maande Fielding. Gij hebt het immers zelf gezegd, oude dwaas! schimpte de man met den band. Wat staat er anders in uw geschrift, dan dat wij de heidens moeten doodslaan God! mijn God! Gij zijt mijn getuige! Dat heb ik niet gewild! jammerde Fielding. De ander bracht zijn mond dicht aan zijn oor en beet hem toe Men moet vooraf overleggen, wat het zeggen wil brandstof onder de me nigte te werpenknappe lieden weten daar van een vuurtje te maken, waaraan zij hunne tegenstanders stoven en zichzelven de handen warmen. Eer Fielding wist wat hem overkwam, was de audere verdwenen. Naar Newgate I Naar Giltspurgalmde het weder. Hier blijvenmet den lordmayor afrekenen! schreeuwden anderen. Terwijl de menigte nog heen en weder woelde, trok een nieuw voorval ae algemeene aandacht. Van Mansionhouse kwam eene dame op een appelschimmel, door een rijknecht gevolgd, aan- klaring der politie, wier tusschenkomst noodig bleek, beleedigd heeft. In een te Berlijn door meer dan 1000 sigarenhandelaars bezochte vergadering, in welke de Zondagsrust aan de orde gesteld was, en waar het zeer stormachtig toeging, werd een motie aangenomenwaarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat het den sigarenhandelaars veroorloofd zij des Zondags tot 3 of 4 uur 's namiddags te ver- koopen; een motie, betreffende de noodzake lijkheid van Zondagsrust in 't algemeen werd verworpen. Een verschrikkelijke ramp heeft Zaterdag middag om 12 uur op het meer van Genève plaats gehad, niet ver van Ouchy, nabij Lausanne, doordien de ketel van de stoom boot „Mont-Blauc", even na het verlaten der haven van Lausanne met een vervaarlijk geraas uiteensprong. Het deksel vloog mei zulk een geweld van den ketel af, dat het met kracht door den wand der kajuit eerste klasse drong, en twee kellners benevens de vrouw van den restaurateur onmiddellijk ge dood werden. De stoom baande zich een weg door het in den wand ontstane gat en vulde in een oogwenk de geheele kajuit, waardoor de ongelukkige passagiers met he vige brandwonden bedekt werden. Toen men eindelijk de stoom een uitweg zag nemen, en de kajuit kon binnentreden, bedekten reeds 8 lijken den grond, terwijl een aantal reizigers geheel misvormd, met geblakerd aangezicht over den grond kropen, zich van pijn in alle houdingen en bochten wringend, ten prooi aan de hevigste smart. Het schouw spel was in één woord afgrijselijk, en voor velen mocht men het gelukkig heeten, dat zij na eenige martelens, op weg naar het hospitaal te Lausanne, bezweken. De „Mont-Blanc" was een der grootste en fraaiste booten van de maatscappij, die de vaart op het meer van Genève exploiteert, lederen dag maakte de boot dezelfde reis rijden. Moeielijk baande het paard zich een weg, maar zij had iets zoo liefelijks, zoo innemends, dat men voor haar onwillekeurig plaats maakte. Plotseling deed het paard een wilden zijsprong, zoodat de dame in den zadel wankelde. Charles Lyon had den schimmel in den teugel gegrepen. Weet gij wel wie dat is? schreeuwde hij, dat is miss Hetty Davistown, de dame die met de heidens heult 1 Mr. Lyon, om Godswil, smeekte Hetty zacht, bedenk Hebt gij bedacht knarste hijdat is de dame, die Elisabeth Canning in de gevangenis heefc gebracht! Zij wil naar Guildhall, naar den lordmayor, haar medeplichtige, laat haar niet door Weg met Hetty Davistown, schreeuwde de man met den band. Men omringde het jonge meisje, dat doodsbleek, maar zonder vrees, in het oproer zag, dat rondom haar woelde Vergeefs verhief Fielding zijn waar schuwende stem, vergeefs vermaanden eenige be- zadigden tot matiging. De man met den zwarten Land stookte en hitste en de opgeruide menigte eischte haar slachtoffer. De oude rijknecht, die getracht had zijne meesteres te hulp te komen, werd van het paard ferukt en zou vertrapt geworden zijn, indien ielding hem niet opgevangen en met geweld ter zijde gebracht had. Een steenworp trof Hetty's paard; een tweede ging dicht langs hare hand voorbij en nam de sierlijke karwats mede, die in het nedervallen een der belhamels tamelijk onzacht op het hoofd trof. De heidenprinses slaat eerlijke lieden met de zweepschreeuwde hij. Wacht, gij zult voe len of slagen pijn doen Scheurt haar Yan het paard I Hij greep haar bij het kleed en wilde haar naar beneden trekken; ook andere handen strek ten zich naar haar uit. Zij sloot de oogen, zij was verloren; maar zij wilde het afschuwelijke, dat om en met haar gebeurde niet meer zien. Terug! Terug! klonk plotseling eene hel dere, kraentige stem. Wie haar aanraakt is des doods Wat was dat Spiegelde de doodsangst haai de nabijheid voor van hem, met wien hare ge dachten zich in het geheim maar al te dikwijls laugs den oever van het meer in den tijd van elf uren. Zij deed daarbij altijd de aan het water gelegen plaatsen aan, die zich alle door haar schilderachtige ligging ken merken. Ook thans bevonden zich een groot aantal passagiers, meest vreemdelingen, aan boord. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had, sprongen verscheidene passagiers te water, die gelukkig gered werdende machinist bleef gespaard, de stoker werd ge dood. Het getal dooden bedraagt 26. Onder de gewonden, die radeloos waren van pijn, waren er verscheidenen, die smeekten om gedood of te water geworpen te worden. Men beweert, dat de machinist vóór de boot Genève verliet, iets ongewoons aan de machine bespeurde, en hij gevraagd zou hebben of hij daarmede vertrekken mocht. Vóór de ontploffing werd een schril gefluit waargenomen. De ramp had plaats toen de hoogste drukking bereikt was, juist op het oogenblik dat de machinist een veiligheids klep wilde openen. Het getal gewonden bedraagt 30. De slachtoffers zijn voor 't meerendeel Franschen, drie er van zijn niet herkend. Ook zijn eene Engelsche dame met name mevrouw Abott, uit Brighton, alsmede mevrouw De Bruueut met haar zoon, uit Amsterdam, bij de ramp om het leven ge komen. Volgens de Revue de Lausanne, die het bericht uit officieele bron verneemt, werd eenigen tijd geleden door de daarvoor be staande commissie een kleine barst in den ketél ontdekt, die echter toen niet gevaarlijk geacht werd. Desniettegenstaande gaf de commissie slechts tot dit jaar verlof om met dezen ketel te varen. In 't laatst van dit jaar zou hij din ook vernieuwd zijn geworden. CATANIA, 10 Juli. De uitbarstingen van den krater van den Etna hebben eene onrustbarende verhouding gekregen. De lava vormt twee slroomen, de eene in de richting van Nicolosi, de andere in die van hadden bezig gehouden Was het een droom of werkelijkheid, kwam in den hoogsten nood inder daad een redder opdagen Hetty sloeg de oogen op en zag om zich heen, en „RobertRobert 1" ruischte fluisterend van hare lippen. De verschijning van Robert Wintlebury had iets wonderbaars, en deed denken aan St. George, die daar komt aanrennen om den strijd met den draak te wagen. Hij reed immers ook een veel- hoofdigen draak, een opgehitst, blind, woedend gepeupel te geraoet. Op een met schuim bedekt paard kwam hij aansnellen, alles overhoop werpende wat hem niet vrijwillig uit den weg ging, zonder acht te slaan op de armen, die tegen hem werden opge heven, of op de steenen, die hem werden nage- slingerd. In de eene hand had hij een dubbel pistool met overgehaalden haan, met de ander bestuurde hij zijn paard. Zijn groote hond sprong met woedena geblaf om hem neen, en liet ieder, die het waagde zijn heer te naderen, de tanden zien. Terug I De pistolen zijn geladen en treffen zekerDaarop richtte hij zijn wapen zoo drei gend op de voorsten van Hetty's aanranders, dat deze verschrikt terugweken, en anderen, die achter hem stonden, meesleepten. Er ontstond eene open ruimte, zoodat Robert zijn paard dicht bij dat van Hetty kon brengen. Een oogenblik verstomde het oproer, en zich dit ten nutte makende, riep Robert Wintlebury: Zijt gij Engelschen of barbaren, mannen of schurken, dat gij u aan een weerlooze dame ver grijpt? Schaamt gij u niet? Maar het zijn een paar niets waardiger), die u op een dwaalweg leiden, fatsoenlijke menschen doen geen vrouw kwaad maakt plaats goede lieden, opdat ik deze dame uit het gedrang kan brengen; wie een rechtschapen Engelschman is, zal mij bijstaan om een schelmstuk te verhinderen. Hij greep het paard van Hetty bij den teugel en wilde zich met haar een weg banen. Vrees niets, Hetty, ik ben bij u! fluisterde hij haar toe. De moedige en vastberaden houding van den jongen man, en zijn beroep op den volkstrots, misten hunne uitwerking niet. Men maakte plaats, en er werden kreten ten eunste van de jonge dame en van haar ridder gehoord. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1