TIEN11VRICHTEN Advertentiën, De Ontvanger der Reg, en Dom, te Waalwil, Notaris LOEFF Notaris BINK, Notaris BINK, Een Bouw terreu, Notaris RANT, Notaris BANT, VERKOOP Amerika. Aanstaanden Zaterdag verschijnt deze courant niet. BINNENLAND. OPENBAAR VERKOOPEN: DE DOMANIALE te Waalwijk, zal op DONDERDAG 21 JULI 1892, openbaar verpachten: 25 Juli 1892 bij toeslag, VERKOOPEN op Maandag 18 Juli 1892, publiek verpachten te Waalwijk, op MAANDAG 18 Juli 1892, de erven ARNOLDIS IIAVERI1ALS, te Sprang, Publiek Verpachten: Delpasso. De lava is tot op zes kilometer van Nicolosi genaderd. Op het omliggende land is groote schade geleden. In den omtrek van Catania zijn hevige schokken van aard beving waargenomen. Volgens den Scientific American is het plan voor benuttiging van de Niagara goed gekeurd, en zijn de werkzaamheden reeds aangevangen. De inrichting zal 100,000 paar denkrachten sterk zijn en slechts 3 pet. der beschikbare krachten gebruiken, welke op 3 millioen paardenkracht zijn berekend Thans wordt eene tunnel gemaakt van 6,38 M. hoogte en 5,78 breedte, met eene helling van ongeveer 0.5 pet. op de 2 kilo meter lengte. Dit is een afvoerkanaal dat in de Niagara moet uitkomen op een punt beneden den waterval. Er zullen twee centrale stations komen, door een hoofdkanaal gevoed, terwijl zijka nalen het water naar geïsoleerd gelegen werkplaatsen zullen voeren. Een groot centraalstation is bestemd voor verlichting en om beweegkracht aan te voe ren in de nabijgelegen steden, in het bijzon der Buffalo. ST. JOHNS (Newfoundland), 9 Juli. Twee derden dezer stad werden gisterenavond door eenen vreeselijken brand vernield. Vele ker ken en openbare gebouwen zijn geheel afge brand. Duizenden dakloos. De schade wordt op drie vier millioen p. st. geraamd. SAN FRANCISCO, 9 Juli. Heden ochtend vloog eene kruitfabriek, op twaalf mijlen van deze stad gelegen, in de lucht. Al de ge bouwen in het rond werden vernield, terwijl 180 werklieden, meerendeels Chineezen, bij de ramp het leven verloren. WAALWIJK, 12 Juli 1892. Begunstigd door goed droog niet te heet weder, mag de Waalwijksche kermis tot dus verre zeer druk genoemd worden. Zondag waren er als gewoonlijk een massa vreemde lingen hier, zoodat koffiehuishouders en her bergiers en ondernemers van publieke ver makelijkheden goede zaken maakten. Het concert in den tuin van den heer Besier door de harmonie St. Crispijn had vele be zoekers gelokt. De matinée musicale, Maandag door de liedertafel Oefening en Vermaak gegeven, mag onder alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. Het talrijk en uitgelezen publiek van Waalwijk en omstreken, dat was opgekomen, heeft dan ook volop kunnen genieten. Dank zij de immer vurige en talentvolle leiding van den heer Frans de Cortie werden de verschillende koren onberispelijk gezongen. Onder al l et schoone echter spande de Frithjof-Sage van Max Bruch de kroon. Als solisten traden hierin op mej. Lina Wijgers, van Amsterdam en de heer Jos. van de Leur van Eindhoven. Op waardige wijze vervulde mej. Wijgers haar moeielijke rolhaar prachtig geluid, hare beschaafde voordracht traden hier in hun volle licht. In „Ingeborgs Klage" zoo onberispelijk, zoo gevoelvol weergegeven, be geesterde zij het geheele publiek. Ook de andere nummers, waaronder vooral uitmunten „Elsje" uit Albrecht Beiling en Wiegenlied van Henschel, lieten een diepen indruk achter. Zeker zal Waalwijk» publiek er prijs op stellen haar nog eens meer te mogen hooren. Wat den heer Jos. v. d. Leur betreft, de zen jovialen man, die immer bereid is de liedertafel met zijne talenten zoo geheel be langloos te steunen, ook hij kweet zich uit stekend van zijne taak. Zijn Abschied von Nordland, zijn Frithjof auf der See waren meer dan voldoende, om zijn schoon baryton- geluid in zijn vollen omvang te doen uit komen. Welverdiend was dan ook het lid maatschap van verdiensten, dat hem door de vereeniging werd aangeboden. Nog blijft ons een woord van hulde over aan den heer W. Timmermans, die op zoo flinke wijze de verschillende koren eu soli op de piano ac compagneerde. Ook den heer C. v. Helvoirt, werd, voor de vele der liedertafel bewezen diensten, het lidmaatschap van verdiensten aangeboden. De matinée der zangvereeniging Cecilia was mede druk bezocht; zooals altijd werden de verschillende nummers flink ten gehoore gebracht. Velen maakten de opmerking: Ce celia gaat met rassche schrede vooruit. Ook den heer de Winter, die in dit gezel schap voor de eerste maal optradviel natuurlijk ruimschoots applaus ten deel. En verdiend was het ook De Winter is en blijft de gevierde karakterkomieken zeker de meest geliefkoosde van het Waalwijksche publiek. De matinée van Cecilia is een pareltje ge weest aan de kroon van onze kermis. 's Namiddags ten 6 ure gat de harmonie l'Espérance een luisterrijk concert in den tuin van den koninklijken doelen Recht door Zee. Vele leden van beide gezelsnhappen woonden met hunne dames deze uitvoering bij, aange lokt door het veelbelovende programma waarvan de verschillende nummers als altijd correct werden ten gehoore gebracht. Terwijl wij dit schrijven zijn de matinees van l'Espétance en St. Crispijn in vollen gang. Zooals trouwens steeds met kermis 't geval is, mogen beiden zich in een zeer druk bezoek verheugen. Beide gezelschappen doen, onder leiding van hunne respectieve directeuren al het mogelijke om te toonen wat zij kunnen en hoeveel zij sinds de vorige kermis zijn vooruitgegaan. Bij l'Espérance werken mede mevrouw E. A. Nieuwenhuijzen, en de heeren H. D. Nieu- wenhuijzen en H. Sauvlet. 't Zijn oude be kenden, die hier zeer gaarne gezien worden en die met hunne verschillende voordrachten dan ook uitbundige toejuichingen inoogsten. Op Crispijn geeft de toneelclub „Ons Genoegen", een kluchtspel „de Barbier Brug wachter" en een blijspel „Heerenknechts", die zeer in den smaak vallen. Heden namiddag het eerste Bal op de Waalwijksche Kolfclub. De verschillende theaters trekken heel wat volk. We gelooven niet te zullen worden weersproken, als wij beweren, dat Raymond daaronder in de eerste plaats komt. En geen wonder ook. Want, hetgeen men daar te zien krijgt, is wel de moeite waard. Wij noemen slechts de krachttoeren van Raymond en Gabriel, een paar prachtige mannen; de werkzaamheden van Ferdinand en mej. Wil- lemine aan het trapéze en last not least, die van Jean, den slangenmensch, die wer kelijk bewonderenswaardig zijn, ofschoon het publiek zijn groote verdiensten niet geheel op de juiste waarde schijnt te schatten. De clown Joseph is in één woord onverbeterlijk. Het thédtre des variétés onder directie van L. van Caeneghem is een bezoek ook over waard, De artisten, waaruit dat gezelschap bestaat zijn allen meesters in hun genre en verwerven in hooge mate de goedkeuring van het publiek. Wat ons verwondert is, dat de tent van Okhuijzen tot nog toe niet drukker bezocht wordt. Of 't er aan ligt, dat er niet genoeg leven aan den ingang gemaakt wordt, weten wij nietmaar weldat velen later zullen betreuren deze gelegenheid te hebben laten voorbijgaan om werkelijk iets goeds te zien. „De Wereld in 't Klein", die slechts nog tot Donderdag avond te zien is is, zooals wij reeds zeiden, een waar kunststuk. Men verzuime vooral niet dit te gaan zien, daar men er zeker uiterst over tevreden zijn zal. Iets nieuws op de Waalwijksche kermis is ongetwijfeld de ballon-molen. Aanvankelijk mat men met eenigszins benauwde oogen de hoogte, waarop de schuitjes werden opgevoerd, maar weldra waren de stoute schoenen aan getrokken en we gelooven gerust te mogen zeggen, dat een reisje in den ballon molen een der voornaamste kermispretjes is voor ieder een. Men wil met den ballon-molen gereisd hebben. Tot dusverre hebben nog geene ongere geldheden de kermisvreugde verstoord. Moge dit zoo blijven! In kalfkoeien en dito vaarzen ging de vorige week in de Langstraat weder weinig omdaar Belgie den invoer echter weder heeft opengesteld, worden de Belgische koop lieden weder verwacht en hoopt men opnieuw leven in den handel. Vette koeien waren voor dadelijke behoefte nog al gevraagd doch tot heden hebben de weikoeien weinig vet geladen. Vette varkens van pm. 75 k 80 kg. zijn zeer gewild, die zwaarder wegen blijven ongevraagd. Noteeringen kalfkoeien f 180 k 210, versch gekalfd hebbende melkkoeien f140 k 175, wei dito f125 k 150; slachtvee naar qualiteit 60 a 70 ctmestkalveren f 0,85 1.per kg. schoon; nuchtere kalveren f6,50 ct 10, vette lammeren f 9 d. 11, vette varkens 58 k 60 ct., per kg. schoon; biggen, berekend naar f 1.75 k 1.80 per week, f7,50 a 11. Hooi. Voor het nieuwe gewas wordt bij kleine partijen f 20 per 500 kg. besteed; jarig hooi zonder handel. Door den grooten aanvoer uit het land van Heusden worden de nieuwe aardappelen van dag tot dag minder in prijs. Behalve de zwaar beladen karrendie dagelijks naar TilburgDen Bosch en elders worden ver voerd, worden de Langstraatsche dorpen plat gereden door handwagens en hondekarren. De rondventers kunnen dan ook niet meer maken dan gemiddeld 22 ct. per 5 liter. Door den gunstigen stand te velde en de ruime opbrengst wordt nog grooter prijsvermindering tegemoet gezien. Van erwten, peulen, poste lein. wortelen en andere tuinvruchten worden de weekmarkten in den omtrek ruim voorzien. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, is de invoer van Nederlandsch rund vee in Belgiebehalve langs Esschen, van 11 dezer af ook geoorloofd langs de douane kantoren van Stroobrugge, SelzaeteClinge Tromp en Staak. Kamers van arbeid Ook door den minister van justitie moet een wetsontwerp tot instelling van kamers van arbeid in gereedheid zijn gebracht. Het ontwerp zou als de H. Ct. goed is ingelicht, thans bij den raad van state wezen In den Buitenpolder van Bezooien is heden het lijk gevonden van een polderwer ker van omstreeks 60 jaar. De dokter uit Heusden, die er bijgeroepen was, heeft geconstateerd dat de man ver- moede'ijk is overleden aan eene beroerte. Plakzegel Zooals onlangs gemeld werd, is door de kamer van koophandel te Winschoten een beweging op het getouw gezet voor de af schaffing van het plakzegel. Zij heeft een adres met bezwaren tegen dit zegel aan den minister van financiën ge zonden en een afdruk er van doen toekomen aan alle handelscorporatien, daarbij het ver zoek richtende, instemming met het adres te betuigen. In dit adres wordt o. a. het volgende gezegd: „Een tusschenhandelaar, een debitant, ont vangt van den groothandel zijne waren en betaalt, naar de wethet plakzegel. De concurrentie veroorzaakt evenwel dat zulk een tusschenman het zegel niet kanniet durft in rekening brengen aan zijne klanten. Hierdoor betaalt die tusschenhand bij inkoop en bij verkoop beiden de zegelbelasting zonder dat hiervoor verhaal is te vinden dan door ook zijne afnemers te wijzen op de wet, op hunnen plicht als debiteur. „Deze handelwijze kost dien handelaar echter in de meeste gevallen de begunstiging van zulk een afnemeren het middel van verhaal vervalt dan ook als middel van redres. „Eenstemmig vasthouden aan de letter van de wet en alle plakzegels declareeren zooals de wet voorschrijftdit zou een afdoend geneesmiddel zijn wij erkennen dit bij voorbaat maar zoolang er concurrentie bestaat in handelszaken, zoolang ook zijn er. die in dezen hunne afnemers zullen vrijstellen van die betalingen zoodra één op die wijze handelt, moeten de anderen volgen ter wille der concurrentie. „Wij vermeenen, dat het thans de tijd is, die hinderlijke, lastige en voor velen bezwa rende plakzegelwet op te doeken, waar de aanhangige belastingvoorstellen aan het oor deel der kamers zijn onderworpen. Immers bij de voorgestelde vermogensbelasting en bij de daarop toegezegde bedrijfsbelasting zoude zeer gereedelijk een {equivalent zijn te vinden voor de opbrengst van het plakzegel, eene belasting, die de ingezetenen eiken dag, zonder eenig ophouden, en telkens weer nood zaakt op hunne hoede te zijn, opdat zij niet zondigen (smokkelen) en zich aan boete blootstellen, ook zonder de minste bedoeling om de zegelbelasting te ontduiken. Dat de vervulling der plakzegelbepaling een werkelijke last is, inzonderheid voor den kleinhandel, zulks behoeft bijna geene op heldering. Komt toch deze of gene eene re kening betalen boven de tien gulden, dan wordt het plakzegel aangebracht en op dat vochtig stukje papier de handteekening ge steld ingevolge de wet. Een natuurlijk ge volg dier vochtigheid is, dat de handteeke ning gelijkt op de gebruikelijke als een caricatuur op het origineel. „Een verleidelijke gelegenheid tot fraude wordt hierdoor geopend, en de gevolgen van een niet voldoend te constateeren handtee kening zijn niet te voorzien, vooral waar de steller met zijn handteekening geen vrede heeft. „Nemen wij aan, dat het plakzegel van de eene op eene andere rekening wordt over gebracht; hierop komt datum en een ge deelte der handteekening voor, en wij beweren, dat er weinig handigheid met de pen wordt vereischt, om in dat geval van menige hand teekening eene volledige te maken. „In rechten komt hierdoor de crediteur voor een door hem geschreven document, dat niet door hem is geteekend, hetgeen door hem ook niet is bedoeld, maar dat den schijn van en ook een begin van echtheid bezit. „Wat is hiertegen te doen „Wij zouden nog kunnen wijzen op het onbillijke, dat eene quitantie van f 1000 niet hooger is belast, dan eene van ruim f 10; dat de groote industrieel, die zijne afnemers het plakzegel in rekening stelt, bij inkoop zijner ingrediënten conditionneert, dat het plakzegel voor rekening van den verkooper blijft. Wij achten het evenwel onnoodig alle die bijzonderheden op te sommen, daar wij meenen te mogen aannemen, dat die zaken van algemeene bekendheid zijn, waarom dan ook onze vergadering besloot uwe Exc. te verzoeken, den handel te verlossen van een tergende, onaangename en lastige wets- formaliteit, waarvan de opbrengst voor de schatkist zeer goed is te vinden bij de nu aanhangige wetsontwerpen." GETROUWD JOHANNES CHRISTIANEN EN AGNES MARIA LICHTEVELDE, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Lottum, 13 Juli 1892. Yoor de talrijke blijken van belangstelliug ter gelegenheid onzer Vijfentwintig-jarige ECHT VEREENIGING, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. HARTOG GOUDSMIT en Echtgenoote. Waalwijk 13 Juli 1892. VAN zal op Maandag 18 Juli 1892, des voormiddags tien urebij den kastelein C. VAN IIULTEN te Drunen, ten over staan van aldaar, in het over den oogst 1892, gelegen in de gemeen ten Loonopzand, Besajen, WaalwijkDrunen Nieuwkuik en Onzenoort. Inlichtingen zijn te bekomen bij genoem den Notaris en Ontvanger, terwijl bij laatst— geinelden de Tiendkaarten ter inzage liggen. 's nam. 3 ure precies, bij N. A. Smits, te Drunen, in het ON DEE DRUNEN. 1. Voor de burgerlijke gemeente Drunen. 210 pevceelen HOOILAND, in de Kie- vitswaard, Zeeg enz. 2. Voor den heer leon. Spierings te 's Bosch 40 perceelen HOOILAND, in de Nieuwe Kampen. te Waalwijkzal ten verzoeke van Mej. Dewed. A. BROKKEN c.s., te Bezooien, op 18 Juli bij inzet, en telkens des avonds 7 ure, ter herberge van W. BROKKEN, te Bezooien, groot 22.84 arengelegen te Bezooien an de Groote Straat en de Bezooiensche St*g, in 5 koopen en massa. te Waalwijk, zal in het hotel „de 2 Kolommen" te Waalwiji bij den heer GERRIS, des namiddags om 1< uur, 1. De schoof der tienden van Waalwijk, over den oogst dezes jaars. II. Voor den tijd van 3 jaren het jacht- recht onder de gemeente Waalwijk. zal ter herberge van M. VAN VUUREN, te Sprang, 's avonds 0111 7 uur, ten verzoeke van I. Onder BESOIJEN, Grasgewas om eens te hooien en den toemaat te beweiden tot half November a.s., van Perc. 1. WEILAND ten zuiden van de Loint, groot 84 aren 60 centiaren. 2. HOFSTEE ten noorden van de Loint, groot 28 aren 70 centiaren. u 3. WEILAND ten zuiden van de spoorliju, groot 65 aren. 4. WEILAND ten noorden van de spoorlijn, groot 93 aren 70 centiaren. 5. HOFSTEE, jjroot 24 aren 20 centiaren. II. Onder SPRANG ja verschillende koopeu Achter 't Huis, 50 aren, Sl/3 hont, rogge; 15 aren, 1 hont, gerst; 11 aren, s/4 hont, haver; 7 aren, 1/2 hont, aardappels. Voor 't Huis 62 aren, 4J/2 hont, rogge; 20 aren, 1V2 hont, erwten. Op den .akker van Jan Ha verhals, 55 aren, 4 hont, rogge; 17 aren, l1/* hont, haver; 14 aren, 1 hont, boekweit en spurrie. Op den Kaatsheuvelschen akker, 66 aren, 48/4 hont, rogge; 25 aren, ls/4 hont haver.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2