aaaa&saïiia, Nummer 59, Zondag 24 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON Ecnc geschiedenis uil de Engekche rechtspleging. Dd Echo van het Zuiden, Waalwijlisclif en Laiigstraalscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per maanden J 1,00. Franco per post door het gebeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Hawarden (Gladstone) 1, Hatfield (Salis bury) 2, gewonnen met 42 lengten in dezen eigenaardiger), typisch Engelschen vorm, deelt de radicale Pall Mall Gazette den einduit slag mede van de verkiezingen, daarbij de beide zetels voor de Orkneysche en Shet- landsche eilanden gelijkelijk verdeelende over conservatieven en gladstonianen. Het blad geeft voorts een eigenaardig overzicht over het verloop van deze alleszins belangwekkende „race", niet vergetende flink te doen uitko men, dat de „tip," door het blad gegeven (zet op Gladstone gebleken is goed te zijn. Conservatieven zijn gekozen ten getale van 268, liberale unionisten 46, dus te zamen 314; liberalen zijn er gekozen 275, nationalisten 72, parnellisten 9, dus te zamen 356de meerderheid alzoo bedragende 42 stemmen, verkregen door een winst aan de zijde der oppositie van 106 stemmen en aan die der regeeringspartij van slechts 27 stemmen. Duister zijn de wegen der politiek, zoo duister zelfs, dat een gewoon menschenver- stand er menigwerf bij stilstaat, 't is een ge goochel met cijfers en getallen, een diepzin nige kansberekening, dat men er versuft bij wordt en juist dat is voor den politicus het oogenblik om zijn slag te slaan. Zoo loopen er op 't oogenblik in parlementaire klingen te Londen geruchten, die de mogelijkheid verkondigen, dat Salisbury's aanblijven een truc zou zijn, de laatste kans van een wan hopige. Salisbury zou namelijk een Iersch hervormingsplan willen indienen om daar door de Ieren op zijn hand te krijgen en mocht die zet slagen, dan zou Gladstone, zijn numerieke meerderheid ten spijt, wel eens kunnen stranden in 't onmiddellijk ge zicht van de haven. De gladstonianen zijn over Salisbury's aanblijven niet bijster ge sticht, wel wordt zijn gezag op slechts zeer enkele dagen gesteld, maar dat korte tijdperk is ruim voldoende om den grand old man in een moeilijk parket te brengen. Salisbury 49 XXI. Dan moeten wij ons beiden troosten, plaagde hij, en daar onze idealen onbereikbaar zijn, het ieder maar met zijn speelmakker voor lief nemen. Het was een gelukkige tocht, dien zij te zamen aflegden, veel te spoedig voor hen vertoonden zich de muren der oude abdy. Ik heb last gegeven naar de abdy te rijden zeide Robert, het bericht van hetgeen in Londen gebeurd is, zal wellicht reeds tot de mijnen door gedrongen zijn, en zij zullen ongerust wezen. Gij hebt gelijk, te Chesney-Wood is men dat niet, hernam Hetty treurig; mijn vader zit op zijn toren, en William bekommert zich niet meer om mij. De abdy was steeds uw tehuis, en zal het nu in den volsten zin des woords worden, ant woordde Robert vertroostend. In onze liefde zult gij vergoeding vinden voor de liefde van een broeder, vvien gij zooveel hebt opgeofferd. Ik ben nog niet aan het einde, zeide Hetty ernstig, ik heb eene belofte gedaan de onwaar dige strikken, waarin hij verward is, te zullen verbreken, en zoolang dit niet volbracht is, mag ik zelve niet gelukkig zijn. Beloof mij, Robert, dat wij tot zoolang onze verbintenis voor de wereld geheim zullen houden. Kleine dwingelandes, zeide hij, ik wilde mijn geluk wel door de geheele wereld uit schreeuwen, en moet ik het nu verbergen? Maar één ding kan ik niet, aan de mijnen kan ik het niet verzwijgen, al moet het dan voor de overi gen voorloopig nog een geheim blijven. Dat zij dan zoo zeide Hetty, terwijl zij hoog blozend haar gelaat tegen zijn schouder verborg. Nu ziet de oude abdy alzoo in eens twee V bruidsparen te gelijk, lachte Robert vroolijk. Hetty schrikte. Robert daar herinnert gij mij iets vreeselijkszeide zij huiverend. En dicht aan zijn oor gebogen fluisterde zij hem moet verdreven worden door een amende ment op het adres van antwoord op de troon rede en men is van liberale zijde moreel verplicht dat amendement te doen loopen over home rule. Dan kunnen de poppen aan 't dansen gaan; 't streven der gladsto nianen is het home rule-voorstel zooveel mo gelijk op den achtergrond te houden en zijn de nationalisten (anti parnellisten) hun in deze niet ter wille de parnellisten, de dragers van Parnell's beginselen, zullen zich bij geen bepaalde partij aansluiten dan zou er van het gladstoniaansche bewind wel eens niets knnnen komen. Bij de politiek is alles kansberekening en wat er somwijlen op het politieke schaakbord wordt afgespeeld, is slechts een flauwe scha duw van 't moeilijkste schaakpartijtje tus- schen de eerste meesters Zooals de omstandigheden voor 't oogen blik zijn, is en blijft echter Gladstone's op treden met een liberaal kabinet waarschijn lijk, alleen buitengewone en onvoorziene ge beurtenissen zouden daarin een wijziging kun nen brengen, en 't is dan ook geen wonder, dat men in de Engelsche pers gansche reek sen namen aantreft van dezulken, die als Gladstone's helpers zouden kunnen optreden. Ongelukkig worden er kabinetten gemaakt op papier, wel te verstaanallerwegen waar twee of meer politici vergaderd zijn en daar 't Vereenigd koninkrijk vele, van die vermeende en ware staatslieden bezit, is 't aantal „vermoedelijke samenstellingen" legio. In zake de grondwetsherziening is de Bel gische kamer nog steeds aan het pas mar keeren veel vertoon van bewegingmaar waarbij men geen schrede verder komt. Ziehier het kort verloop der zitting van eergisteren De progressist Feron houdt eene uitvoerige rede om zijne medeleden tot spoed aan te manen of lieveraan te sporen eindelijk met de openbare behandeling der zaak te beginnen. Immers het land wordt ongeduldig en onrustig onder al dat uitstel. Door den heer Janson werd gesproken in gelijken geest. toe: De verschrikkelijke man met den zwarten band over het oog, die de raenschen opstookte, was graaf Waversford, ik heb hem herkend Robert schudde lachend het hoofd. Toch niet, liefste, de graaf is in Schotland, gij hebt u bedrogen. Hij is het geweest, ik heb hem gezien De ontsteltenis heeft u dingen voorgespiegeld, die niet bestaan, mijn hart, hernam hij. Ik heb voor mijn hooggrafelijken zwager in spe juist geen bijzondere sympathie, maar van dergelijke wandaden kan ik hem toch niet verdenken, vooral niet omdat ik zijn oogmerk doorzie. Hoe kunt gij weten, welke geheime plannen hij koestert? die mensch is een booswicht! Uw afkeer tot hem voert u te ver. Robert, luister naar mijne waarschuwing. Gij hebt mij heden moedig uit doodsgevaar gered, bewijs uwe zuster dezelfde, neen, veel grootere weldaad, en verlos haar uit de klauwen van dat monster. Ik zou slechts een korten doodstrijd hebben doorgestaan, haar dreigt een lang smart vol leven Gij ziet spoken, mijn hart, wees weer mijn lieve, heldere Hetty; stil, stil, daar is Mary, geen woord hiervan tot haar Het rijtuig was door het dennenbosch gereden, dat zich tot aan de buitenste poort uitstrekte, en de laan ingeslagen, die tot bijna aan het hoofdgebouw liep, en die aan beide zijden bezet was met donkere, schitterende rhododendrons, waarachter zich statige beuken en torenhooge pijnboomen verhieven. Het portaal stond open, en Mary snelde in een morgengewaad de oude eikenhouten trap af, de binnenkomenden tegemoet. Robert, Hetty, wat is er gebeurd vroeg zij; de oude James heeftvoor omstreeks een kwartier uw paard gebracht, en dingen verteld, die iemand de haren doen te berge rijzenmaar wij hebben niet recht wijs uit hem kunnen worden. Dat doet mij pleizier, anders zou hij ons van het effect van ons verhaal hebben beroofd, schertste Robert. In de zaal vonden zij den squire en mevrouw Wintlebury, die beiden hun zoon met ongeduld verwachtten. Robert, gij zijt gewondwas de eerste uit roep van mevrouw Wintlebury; het moederoug was snel over de geheele gestalte van den zoon Niettemin deert hierop minister-president Beernaert het voorstel andermaal eene parle mentaire commissie van voorbereiding te be noemen, alsof de centrale sectie, met haren tragen rapporteurniet reeds lang genoeg had gebroddeld. Frère Orban kwam met nadruk tegen het voorstel op, ook omdat het in strijd was met het reglement der kamer. Dan moest liet reglement worden gewijzigd, zeide de heer Beernaert, en zoo waar werd een voorstel van die strekkingdoor hem gedaan, stante pede met groote meerderheid goedgekeurd. Na vervolgens besloten te hebben Janson's voorstel betreffende het algemeen stemrecht niet aanstonds te behandelen, ging de kamer, vermoeid van al dat uitstellen, weer voor een week (tot a. s. Dinsdag) uiteen. Het geruchtmakende proces tegen de moor- naars van den Bulgaarschen minister Beltcheff, of liever tegen de van deze wandaad ver dachten is nu geëindigd met de vrijspraak van zes, het doodvonnis voor vier en jaar gevangenisstraf voor acht der beschul digden, wier namen, op off, uff en ief, even moeielijk uit te spreken als te onthouden zijn. Onder de tot gevangenisstraf (vijf jaar) veroordeelden, behoort de ex-premier Kara- veloff, die indertijd aan vorst Alexander (nu graaf Hartenau) reeds zulk een snood verraad heeft gepleegd. Men moge 't betreuren, dat de Bulgaar- sche regeering een dergelijk politiek proces heeft moeten aanvangen, men moge zelfs hopen dat prins Ferdinand genade zal doen gelden voor recht, de noodzakelijkheid om te handelen zooals zij heeft gehandeld, valt niet te betwisten Rusland en zijn vriendjes in het Westen (men leze er de Fransche bladen maar eens op na ten spijt. Bulgarije moet er moreel wel bij varen, want Rus- land's politieke rol in de samenzweringen tegen den vorst en de regeering van 't veel besproken Balkanstaatje, is nu juist niet zoo heel schitterendveel wat men rangschikt onder boosaardige aantijgingen, is gebleken gevlogen, en had de wond aan den slaap ontdekt. Wees onbezorgd, moeder! zeide hij lachende, mij is niets kwaads overkomen. Ik stel u hier een heldin voor, een tweede Jeanne d'Arc zou ik zeggen, indien de naam in de ooren van ons Engelschen niet al te onaangenaam klonk. Robert, hernam de squire streng, laat nu die scherts achterwege, ik verlang te weten wat er in Londen gebeurd is, en hoe het kwam dat gij daarin betrokken zijt geweest. Op een wenk van den squire namen allen plaats, en Robert verhaalde zoo kort en zoo za kelijk mogelijk de gebeurtenissen van dien voor middag. Elisabeth Canning, en nogmaals Elisabeth Canningriep de squire misnoegd. Wanneer zal ik dien naam het laatst gehoord hebben Dat zou ik ook van ganscher harte wen- schen, papa, zeide Robert met een beteekenisvol- len blik op Iletty; het zal echter nog wel eene poos duren, eer die ongelukkige geschiedenis ten einde is. Zelfs om op de verkiezingen te werken wordt van die zaak gebruik gemaakt, want de oploop van heden gold niet den lordmayor, maai den candidaat der Whigs, gromde de squire. O het is een betreurenswaardig verschijnsel in ons staatkundig leven, dat iedere partij ruwheid en gemeenheid mede in dienst neemt. En de misdaadvoegde Hetty er zacht bij. Mevrouw Wintlebury greep hare hand. Arm kind, wat hebt gij geleden, zeide zij medelijdend, maar toen kwam toch ook het diep beanstigde moederhart weer boven, en zij voegde er bijHoe kondet gij u toch moedwillig in ge vaar storten? Welk een onherstelbaar ongeluk had er kunnen gebeuren 1 Ik beef als ik er aan denk Vergeving! yergeving! snikte Iletty, haar te voet vallende, ik heb verkeerd gehandeld Nooit in mijn geheele leven zal ik ophouden Gods genade te prijzen, die het leven van Robert beschermd, en mij voor de zwaarste schuld be vy aard heeft. En ikriep Robert, terwijl hij op haar toetrad, haar van den grond ophief, en hare hand in de hare hield, ik zegen dit avontuur, want het heeft mij het hoogste geluk mijns levens aangebracht. Allen zagen verwonderd op. Het was zoo te zijn treurige waarheid. Het kwaad dient gestraft te worden, zelfs al heeft een zoo machtige staat als Rusland er de hand in; nimmer kan het doel in deze de middelen heiligen is Ferdinand van Coburg's bewind onwettig, in strijd met het tractaat van Berlijn, dan zijn er wegen genoeg om tegen die onwettigheid te protesteerenfinancieel en zedelijk den sluipmoord te steunen, is een staat als Rusland onwaardig. Terwijl enkele bladen zoo af en toe blijk geven, dat Bismarck den journalistieken ar beid er nog niet aan wil geven en het zijn toeleg blijft de hoogste hoogen in Berlijn het leven te verbitteren, zijn er tal van symptomen, die de mogelijkheid, ja zelfs de waarschijnlijkheid verkonden van een hervat ting van den protest en reclame-tocht door een deel des lands. Jena. Stuttgart en Coburg worden nu genoemd en te Berlijn zou hij zelfs een ganschen dag vertoeven. Komt dit plan tot verwezenlijking, dan zou men waarlijk gaan vermoeden, dat de vorst geen enkelen oprechten vriend meer heeft, geneigd om hem zijn feilen te toonen en hem als 't noodig is te waarschuwen tegen zich zeiven. In eene vergadering, waar ruim 15000 de mocratische kiezers bijeen waren, nam Cleve land het woord, nadat het comité verklaard had, dat hij tot candidaat voor het president schap en Stevenson voor het vice-president- schap was uitgeroepen. Cleveland verklaarde, dat de nieuwe president gebukt zou gaan onder den last der beschermende rechten die de eerste levensmiddelen en benoodigd- heden duur maken ten eigen bate van enkele personen. Men heeft den landbouwers de voordeelen der protectie voorgespiegeld, ter wijl men putte uit hunne beurs de ongere geldheden te Homestead hebben bewezen dat het een hersenschim der arbeiders is de loonen op te drijven. zeldzaam, dat Robert aan de in hem levende innige en sterke gevoelens vergunde zich te uiten. Als dit dan ook, zooals in dezen oogenblik, gebeurde, maakte het een des te dieperen indruk. Robert! Mijn zoon! Wat zegt gij? Mag ik aan uwe woorden de gewenschte verklaring geven vroeg mevrouw Wintlebury met een bevende stem, en zag van het vreugde stralend gelaat van Robert naar de hoog blozende Hetty. Dat moogt gij Vader, moeder, ik kan niet zeggen dat ik u eene dochter breng, want dat is zij voor u reeds zoolang zij leeft; ik kan u smee- ken zegent het verbond uwer kinderen 1 Mevrouw Wintlebury drukte haar zoon en zijne verloofde onder heete tranen aan haar hart. Mijne kinderen! Mijne kinderen! Hoe ge lukkig maakt gij mijsnikte zijzoo is ten minste één mijner vurige wenschen vervuld, en wel die mij vroeger het minst bereikbaar scheen 1 Ongedacht komt dikwijls, moeder 1 schertste Robert, die reeds weder zijn vroolijken toon terug gevonden had. Hij voerde Hetty tot zijn vader en zeide: Vader heet ook gij mijne Hetty welkom? Van ganscher harte, mijn lief, lief kindl hernam de squire; hij kuste Hetty op het voor hoofd en schudde zijn zoon de hand. Gij hadt ons geen welkomer schoondochter kunnen bren gen. Morgen zal ik naar sir Ralph gaan en hem voor u de hand zijner dochter vragen; ik hoop Iletty, dat hij ze mij niet weigeren zal? voegde hij er bij Dit laatste gezegde moest een lief kozende plagerij verbeelden, maar in den grond verborg de squire onder deze scherts eene be zorgdheid, waartegen zijn trots zich verzette en die toch bij het zonderlinge karakter van den baronet niet geheel ongegrond was. Dat zal hij niet, antwoordde Hetty beslist, en dewijl ik dat weet, waag ik het verzoek daar mede nog eenige dagen uit te stellen. Waarom vroeg de squire en eene lichte wolk van ontevredenheid verscheen op zijn voor hoofd; iedere afwijking van den strengen regel van welvoeglijkheid was hem onaangenaam. Robert nam het woord. Iletty wenscht, dat onze verbintenis nog geheim blijve tot bet proces van Elisabeth Canning uitgewezen is. Elisabeth Canning, en altijd Elisabeth Can ning riep de squire driftig; moet die naam zich dan in al mijne huiselijke aangelegenheden mengen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1