Advertentiën. aa!e—™—™w BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk, Italië. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. Het proces tegen de plegers der dynamiet- aanslagen te Luik is Maandag begonnen. De beschuldigden, twaalf in getal, zijn Jules Moineau, het hoofd van de bende, Beaujean, Lacroix, Nossent, Wolfs, Ehx, Mateyssen, Hausen, Marcotty, Guilmot, Heusy en Schie- bach. Er werden 100 getuigen voor en tegen de beschuldigden gehoord. Moineau heeft bij zijn verhoor bekend, schuldig te zijn aan de meeste der te Luik gepleegde aanslagen en dynamietdiefstallen. Hij ontkent het bestaan van eene anarchis tische samenzwering. Ook liet hij deze ge legenheid om eene anarchistische geloofsbe lijdenis af te leggen niet voorbijgaan. De meeste andere beschuldigden bekennen slechts indirect deelgenomen te hebben aan de aanslagen. Zij hebben dynamiet bewaard, zonder het te weten, en de plegers van de aanslagen vergezeld. Verscheidenen brengen beschuldigingen tegen hunne lotgenooten in. Nossent bekende de pleger van de ont ploffing vaiwWilmotte en medeplichtig aan twee andere te zijn. De waakzaamheid der politie heeft de stad voor nieuwe aanslagen der anarchisten be hoed. Een telegram aan den minister van binnenlandsche zaken uit Londen meldde hem, dat een welgewapend complot van daar vertrokken was, met het voornemen verschil lende openbare gebouwen te laten springen. De politie werd gewaarschuwd en weldra vond zij in een hotel in de Square des Arts et Métiers twee individuen, die haar verdacht voorkwamen en ruim voorzien bleken van dynamiet en ontploffingswerktuigen. Deze arrestatie gaf aanleiding tot de aanhouding van andere personen, die met hen in con nectie stonden en geen van allen een schoon verleden kouden toonen. Jules Roche, minister van koophandel, is vertrokken naar St. Gervais om namens de regeering op te nemen of hulp gewenscht wordt. De .minister is afgevaardigde voor Chambéry, mede in Boven-Savoye gelegen. Gisteren werd in de rue Cabrol te Parijs een Duitscher gearresteerd met zijne huishoudster. De man, vroeger werkzaam aan de arsenalen van Bourges in administra tieve betrekking, heeft zich niet alleen aan diefstal schuldig gemaakt, doch verkocht ook modellen aan de Duitsche regeering. De departementen Ardèche en Dróme zijn tengevolge van hevige regens weer zwaar geteisterd door overstroomingen. Bruggen, huizen, enz. zijn hier en daar weggespoeld. Op verschillende plaatsen hebben de bewo ners op het dak van het huis moeten vluch ten, in afwachting van hulp. De schade is onberekenbaar. De gemeenteraad te Nice heeft beslo ten den 4 November het eeuwfeest van de eerste inlijving van Savooie bij Frankrijk plechtig te vieren. De Hamburger Nachrichten bevat een hoogst merkwaardig artikelwaarin be weerd wordt, dat Caprivi eigenlijk degene is, die, daarbij gesteund door het centrum, elke toenadering tusschen den keizer en Bis marck tegenhoudt, naar het schijnt uit angst omtrent zijne portefeuille, die hij niet zou willen verliezen. Door den persoonlijken invloed van Caprivi was ook de verzoenende gezindheid verflauwd, welke de keizer onder andereu in zijn gelukwensch bij de verloving van graaf Herbert Bismarck had aan den dag gelegd. De strekking van het artikel komt hierop neder: dat Caprivi een rijkskanselier naar het hart der mannen van het centrum is en met die partij eene verzoening tusschen den keizer en Bismarck tegenwerkt. Ook dit artikel versterkt den indruk, dat er thans onder leiding van Bismarck een algemeene stormloop tegen de positie van Caprivi wordt ondernomen. Een vreeselijke moordaanslag had Don derdag te Berlijn plaats. Een ontslagen tui niersknecht, Grtlneberg genaamd, drong op klaren middag in het bureau van den nieuwen stedelijken tuinaanleg, het Victoria-park, waar zich de directeur Maechtig en zijn eerste tuinier Clemens en een bediende bevonden. Laatstgenoemde werd door Grtlneberg het bureau uitgeworpen; daarna loste Grtlneberg twee schoten op den vluchtenden Clemens en wierp zich vervolgens op den directeur, dien hij door drie revolverschoten zwaar ge wond ter aarde deed storten. In weerwil dat er velen toegesneld waren, kon Grtlneberg in de levendige straten ontvluchten en was hij tot 's namiddags door de politie niet te vinden. De directeur is in zijn vak ook in het buitenland bekend. Wraakzucht wegens zijn ontslag heeft Grtlneberg tot deze misdaden geleid. Het inzamelen van den oogst geschiedt 4it jaar in Hongarije bijna overal onder toezicht van gendarmes en soldaten. Op de groote landgoederen worden dagloonen betaald van 35 tot 50 kreuzer of cents, en. de arbei ders verklaren, dat zij niet kunnen bestaan als zij niet 80 cents verdienen. De grond eigenaars'hebben nu de hulp van politie en militaire macht ingeroepen. Te Taraasibij-Grosswardein, de plaats, waar zoo bloedig gevochten is tusschen gendarmes en boerenarbeiders hadden de arbeidersontevreden over de loonen, zich meester gemaakt van een wagen met graan, welken zij beschouwden als het hun toeko mend aandeel in den oogst. Een onderin specteur en vier gendarmes gelastten hun toen, het genomene terug te geven; maar zij weigerden. Toen nu de gendarmes schoten op den voorman van den wagen, vielen de arbeiders de gendarmes met hunne sikkels aan en de onderinspecteur viel dood neder. Daarna losten de gendarmes een poos aan houdend hunne geweren op de arbeiders menigte van welkeals bekend is, twaalf mannen en vrouwen gedood en vele anderen gewond werden. Na eene kortstondige vermindering is de Etnavolgens de laatste berichtenthans weder heviger dan ooit aan 't werken. De stad Catanie is in een dichten nevel gehulddie haar 't aanzien geeft van een plaats in 't Noorden. De bevolking van Ni- colosi heeft voor een groot deel aan 't noo- digste gebrek, zoodat thans door het gemeen tebestuur dagelijks brood en spijzen worden uitgedeeld. WAALWIJK. Zondag 24 dezer, 's middags 121/3 uur, zal de harmonie 1'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Ouverture de Concours. Concone. 2. Les Pirates, duo voor cornet k pistons en tenorhoorn. Brohm. 3. Bouquet de Mélodies de divers opéras. (Op verzoek). Verdi. WAALWIJK, 23 Juli 1892. Bij kon. besl. zijn benoemd tot heemr. van den Emiliapolder, C. Berends, tot heem raden van den Eethenschen en Meeuwenschen zeedijk, M. Smits en' J. Straver; tot secret. - penningm. van den Eethenschen en Meeuwen schen zeedijk M. A. Boll; allen gelegen in de provincie Noordbrabant. De handel in kalfvee in de Langstraat met Belgie blijft stil, ook wordt weinig voor het binnenland gekocht. Goede slachtkoeien blijven daarentegen gezocht, doch ze worden nog weinig gevonden, omdat het weiseizoen tot heden zeer ongunstig was. De noteeringen zijn thanskalfkoeien f 180 a 225, dito vaarzen f 150 a 175, versche melkkoeien f 140 a 170, nuchtere kalveren f 7 a 9, slachtvee naar qual. 65 a 70 ets. jong dito 50 a 60 ets., mestkalveren f 0.90 a 1, vette varkens 58 a 60 ets., vette schapen en lam meren 50 a 60 ets. per Kg., alles schoon; biggen f 1.75 a 1.80 per week. Hooi. Zoowel in nieuw als in jarig is thans weinig handel, de prijzen hellen tot daling over en zijn thans voor het nieuwe gewas f 18.50 a 19 per 500 Kg. Nu in de Boven Langstraat het bederf in de aardappelen tot heden niet voorkwam was het te voorzien, dat er bij zulk een overvloe dig gewas een gevoelige prijsvermindering zou ontstaan. De goede qualiteit wordt reeds voor f 1.75 a 1.80 per Hl. verkocht en voor 10 a 12 ct. per 5 L. rondgevent. Naar men verneemt, zou Tiet wetsont werp op de legerorganisatie van den minister Seyffardt bij den Raad van State zijn inge komen. Bij de eindstemming over de vermo gensbelasting is het wetsontwerp van den heer Pierson aangenomen met 62 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd is aangenomen met 51 tegen 44 stemmen. De wetsontwerpen tot vermindering der mutatierechten en tot afschaffing van den zeepaccijns, met wijziging van het invoerrecht op zeep, zijn zonder stemming aangenomen. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op achterstaande advertentie van het uitvoerend bestuur der Landbouwtentoon stelling te Oosterhout, waaruit blijkt dat pro gramma's op aanvraag verkrijgbaar zijn. De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch eischte Donderdag tegen A. Dgeboren te Drunen en laatst wonende te Waalwijk, doch sedert 20 Juni jl. in voorloopige hechtenis, drie jaar gevan genisstraf en acht jaar ontzetting van rechten bedoeld bij art. 28 Wetboek van Strafrecht, wegens het moedwillig en onverzorgd achter laten van zijn hulpbehoevende kinderen, terwijl hij voor zichzelf een goed onderkomen vond. Donderdagnacht is in het Oosterdok te Amsterdam een marine-matroos verdronken. Van zijn schip in het Nieuwediep wegge- loopen, was hij in burgerkleeding door de politie aan boord van het wachtschip gebracht en iu voorloopig arrest gesteld. Hij is des nachts stil te water gesprongen, heeft naar den wal willen zwemmen, doch de krachien schijnen te kort te zijn geschoten, althans de schildwacht hoorde hulpgeroep,maakte alarm, de vlet werd zoo spoedig doenlijk bemand, doch toen men ter plaatse kwam, was de ongelukkige reeds gezonken, en slechts zijn lijk werd opgedregd. Een sluwe oplichter! De bode B., te Maartensdijk, ontving dezer dagen van eene firma te Utrecht eene qui- tantie, teneinde het daarop vermelde bedrag, ruim- f 100, bij een bewoner van eerstge noemde gemeente te innen. Een paar dagen later weder in de stad komende, werd B. aan zijn bestelhuis opge wacht door een net gekleed heer, die hem vroeg of de heer X had betaald en toen hij dit toestemmend beantwoordde, hem verzuchi dan maar met hem te willen afrekenen, als zijnde hij de boekhouder der firma. De bode, niet het minste kwaad vermoeden hebbende, rekende met den heer, dien hij bepaald door de firma gezonden dacht, de zaak als afgedaan. Vreemd stond hij dus te kijken, toen hij Dinsdagmorgen bij de firma werd ontboden en van deze vernam, dat zij niemand om het geld had gezonden en dus nog altijd op afrekening wachtte. Voor den bode, die blijkbaar het slachtoffer is geworden van een sluwen oplichter, is het zeker een groot verlies, vooral omdat er weinig kans schijnt te bestaan, dat de dader zal worden ontdekt. Er komt eindelijk eens een gunstige tijding voor onze justitie. Zij is er in geslaagd de daders op te sporen van den bekenden diefstal bij de oude lieden De Graaf onder Naarden, waar de aanzienlijke som van f 30,000 aan effecten uit het kabinet werd ontvreemd. Thans is zekere Y. te Naarden aangehou den, die in complot met een reeds vroeger verdachte, de effecten te Utrecht had te gelde gemaakt. Door het aanbieden van een coupon der gestolen effecten aan een kassier te Groningen, kwam de justitie tot zekerheid van haar vermoeden en binnen eenige uren waren de vogels in de knip. Te Utrecht kwam Dinsdagmiddag een 19 jarige slagersknechts, S. genaamd, in be schonken toestand bij zijn patroon aan den winkel en werd door dezen gelast, zich naar den stal te begeven, om zijn roes uit te slapen, waarbij hij echter tevens de mededeeling ontving, dat, indien het feit zich mocht her- h len, hij onmiddelijk zoude worden ontslagen In plaats evenwel van aan het bevel gevolg te geven, ging S. zijn patroon onverwacht te lijf en diende hem een aantal klappen toe, waarvan natuurlijk het gevolg was, dat hij nu terstond zijn ontslag kreeg en de deur werd uitgezet. Ook dit scheen echter niet naar zijn zin te wezen want nauwelijks op straat gekomen, sloeg hij moedwillig bij zijn patroon een vrij groote glasruit in, doch thans volgde de straf onmiddellijk op de daaddaar S. bij het inslaan dier ruit zich zeer ernstig aan den pols der rechterhand verwondde en na in een nabij gelegen politiebureau te zijn ver bonden onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een droevig ongeluk gebeurde Zater dagavond op het station te Zutfen. Ongeveer 9,30 's avonds wilde de lampenist E. Sonies van het station naar het goederen emplacement gaan om daar eenige werkzaam heden te verrichten aan een paar goederen treinen. Vermoedelijk is hij, om spoediger op het emplacement te zijn, op een trein gesprongen van de Hollandsche spoor, die van Amsterdam kwam en naar het emplace ment doorrijdt en heeft hij zijn sprong gemist. Na het passeeren van den trein vond men zijn deerlijk verminkt lichaam; het rechterbeen was boven den enkel, het linkerbeen bij de heup en de rechterhand was boven den elle- hoog overreden, terwijl hij bovendien nog eenige hoofdwonden bekwam. Toen men den ongelukkige in dien toestand opnam, leefde hij nog, doch hij overleed kort daarop. De man was pas sedert eenige dagen gehuwd. Men schrijft uit Sittard Een bode, die Donderdag nacht, omsteeks 1 uur, het stationsgebouw te Dremmen bij Heinsberg voorbijliep, merkte tot zijne ver bazing op dat er in het kantoor licht brandde. Naderbij komende zag hij drie personen be zig de laden te doorzoeken. Hij spoedde zich naar den stationschef Peters, wiens woning op eenigen afstand van het station is gelegen, stelde hem in kennis ran hetgeen hij had gezien, waarop de chef, met eene revolver gewapend, hem volgde. Ter plaatse gekomen, zagen zij door een venster de die ven nog aan het werk. De chef gelastte nu den bode, politie te gaan ontbieden en zeide dat hij den eerste die een poging tot ont vluchting mocht wagen, neer zou schieten. De dieven schijnen dit gehoord te hebben, want nauwelijks was de bode vertokken of een kwam, van een vuurwapen voorzien, naar buiten en loste een schot op den chef, die onmiddellijk neerzeeg. Toen kort daarop de bode met politie terugkeerde, hadden de dieven het hazepad gekozen. Hun buit kan hoogstens 10 mark bedragen, aangezien de chef 's avonds de kas tot op eene kleinigheid na, mede huiswaarts neemt. De heer Peters is levensgevaarlijk gewond. De geneesheeren, die hem behandelen, slaagden er tot dusverre niet in den kogel, die in de borstkas is ge drongen, er uit te verwijderen. Van de die ven is het spoor tot dusver niet ontdekt. Ten gevolge van een onder de gemeente Dussen voorgekomen geval van hondsdolheid bij een hond werd het voorschrift tot muil korven der honden op last van den commis saris der koningin uitgevaardigd voor de ge meenten Waspik, Capelle, Meeuwen en Alm- kerk Werkendam Raamsdonk Made c. a. en De Werken c. a. Voor Dussen was die maatregel reeds be volen door den burgemeester aldaar. Capelle, 21 Juli. Er is alhier ernstig sprake, dat het station Kaatsheuvel-Capelle verplaatst zal worden naar de halte „Nieuwe-Vaart." Gisteren en eergisteren werden er reeds op metingen voorgedaan. Mogen deze met goe den uitslag bekroond wordenis zeker de wensch niet alleen van vele Capel'enaren maar ook van toenig xeiziger. Raamsdonk. De „Nederlandsche stoom- bootmaatsch." te Rotterdam is voor f31000 laagste inschrijfster voor het maken van een stalen reservestoompont ten behoeve van het Keizersveer onder deze gemeente. Oostcrliout, 23 Juli 1892. Bij het uitvoe rend bestuur der landbouwtentoonstelling alhier is bericht ontvangen dat bij den minister van oorlognoch bij den minister van bin nenlandsche zaken bezwaren bestaantegen het beschikbaar stellen van premien voor de afdeeling „hengsten en merrien", door de provinciale commissie van landbouw in Noord brabant voor de in September a. s. te Oos terhout te houden landbouwtentoonstelling. Bij het uitvoerend bestuur der alhier te houden tentoonstelling is alsnog ontvangen van den hoogedel gestr. heer. W. P. A. Mut- saers, lid van de tweede kamer der staten- generaal en van de gedeputeerde staten van Noordbrabant, te Tilburg, eene groote zilveren medaille. WAALWIJK22 Juli. De handel ter veemarkt was heden bij matigen aanvoer tamelijk vlug. Kalfbeesten en vetvee goed gewild aan ferme prijzen. Het nagras wordt hier al ^ngeschaard. De weitoeraaat te weiden van 1 Augustus tot 8 September wordt verpacht tegen f 30 a f 34 de bunder. Er is overvloed van vee voeder, waardoor de prijzen van het vee hooger worden. Kalfkoeien golden f105.— a f 235.— Dito vaarzen f 100 a 165. Jonge varkens, aangevoerd stuks, verkocht aan f 5,75 a f9,per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 417 KG., van f 1,16 a fl,36 per KG. Kippeneieren f3.— a f4.— per 100 stuks. De huidenmarkt blijft flauw gesterad naar aanleiding ook van den ongeanimeerden afloop der veiling te Antwerpen. Prima waar, zoowel iu zware als lichte houden prijs, doch inferieure soorten zijn opnieuw lager. Het inlandsche artikel is mede lusteloos gestemd. Er gaat bijua niets om. Voor leder bestaat tamelijk goede vraag naar eerste qualiteit zwaar, zoowel voor militair gebruik als voor de uitsnij'derij. Licht zoolleder gezocht tegen hoogcre prijzen. In nieuwe Graafschapper schors wordt weinig gehandeld daar de markt te hoog wordt gehouden in vergelijking van andere prima en nabijkomende waar. Fransche Berry schors in bussels wordt verkocht van pl. m. t 60 tot f 65 per 1000 Kg. franco station. Inlandsche schors naar qualiteit f 3.a f 4.25 per 65 Kg. gehakt vrij stroom of GETROUWD HENDRIK WIESMAN BN DELPHINE VAN BAAL, die, tevens namens wederzijdsche familiën, hartelijken dank betuigen voor de vele be wijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 19 Juli 1892. V oorspoedig bevallen van een welge schapen ZOON, Anna de Greeff-Rath. Waalwijk, 16 Juli 1892. Tot ons aller droefheid overleed heden te Goch onze dierbare Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mevr. de wed. JOZEF IIEIJMAM, geboren Jeannette Rothschild, in den ouderdom van 76 jaren. UIT ALLER NAAM, SALYADOR FANO. Waalwijk, 18 Juli 1892. Eenige kennisgeving

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2