Frankrijk. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Italië. iiusland. Amerika. de stoutste verwachting het zich had durven voorstellen. Het was eene ongeëvenaarde opeenvolging van prachtig gekleede figuren en van kunstig bewerkte praalwagens. Twee vertooningen hebben te midden van al het bewonderens waardige boven de andere uitgemuntde stoet der rederijkerskamer „De Pioen" van Mechelen, voorgesteld door Antwerpen's „Ru benskring" en die van het „Mariakransken" van Brussel, voorgesteld door Antwerpen's „Vriendenschaar uit den Burgerking." Koning Leopold kwam reeds vroegtijdig hier aan en verlustigde zich aan het tafereel uit de vensters van zijn paleis op de Meir. Ook eenige ministers bevonden zich in onze stad. De eenige schaduw, die op het feest ge worpen wordt, is eene, naar het zich laat aanzien, ernstige ongesteldheid, die onzen geachteu burgemeester, den heer Leopold de Wael, op het oogenblik dat hij zich naar de receptie des konings wilde begeven, over vallen heeft. De geneeskundigen weten nog niet wat zij er van moeten denken. Ik acht het beter, mijnen indrukken tijd te geven om te bezinken, dan nu eene beschrij ving te geven die öf in eene dorre opsom ming ontaarden, öf de sporen van overhaas ting verraden zou. Voor het oogenblik bepaal ik mij tot de mededeeling, dat het voorbij trekken van den stoet ruim anderhalf uur geduurd heeft. Eenentwintig leden van den gemeenteraad van Marseille, allen socialisten, hebben tot alle gemeenteraadsleden in den lande eene oproeping gericht om een socialistisch con gres bij te wonen, dat zij in het laatst van September te Marseille willen houden. Mar seille en Saint-Ouen wedijveren in het po gen om een „socialistisch congres van ge meenteraden" te beleggen, en telkens komt de rijksregeering op het laatste oogenblik tusschenbeide In elf jaren tijds zijn volgens een verslag van den heer Dujardin-Beaumetz in het departement der Seine 101 personen bezweken aan hondsdolheid. In de laatste zes jaren werden er in het Instituut-Pasteur 11,029 personen behandeld; 98 stierven er in weerwil der behandeling. De sterfte onder door dolle honden gebeten menschen, die wel door Pasteur behandeld zijn, wordt op 0.88 pet. geschat; de sterfte onder door dolle honden gebeten menschen, die niet door Pas teur behandeld zijn, wordt op 13 of 16 pet. geraamd. Vergezeld van zijne echtgenoote heeft de president der kamer van afgevaardigden zich Zaterdagmorgen op reis naar Ostende be geven. Te Antwerpen, waar hij de gast is van den heer d'Angelis, heeft hij de verschil lende maritieme instellingen bezichtigd. Flo- quet en zijne echtgenoote zullen verscheidene dagen te Antwerpen vertoeven. Van daar ver- trekken zij naar Ostende en Nederland. omgeving bevindende, gedeeltelijk met brand bare stoffen gevulde gebouwen te behouden. Tegen 2 uur was alle gevaar voor deze af gewend. Toch bleef de brandweer tot aan het aanbreken van den dag op de p'aa^s. Over de oorzaak van den brand, wel de grootste die de laatste 20 jaren in Munchen heeft plaats gehad, mist men alle gegevens. Hij duurde tot 's morgens 3 uur en het gansche gebouw werd door de stadswaterleiding zoo danig onder water gezet, dat verdere uit breiding onmogelijk was, terwijl het brand punt geheel werd omver gehaald. Het ge bouw gelijkt eene ruïne en den ganschen Vrijdag voormiddag steeg de rook van de verkoolende overblijfselen nog op. De ge zamenlijke, schade welke de Maatschappij voor lederfabricage lijdt, en waarvoor zij door ver zekering toereikend gedekt is, kan op onge veer 150 a 200.000 mk. geschat worden, hiervan kan men de gebouwen op 70000 mk., machines, buizen, leiding enz. op 30000 mk., verbrande en bedorvene meubelen en huiden, enz. op 70000 stellen. In 't gansche gebouw bevond zich geen vuurhaard, want de machi- nen werden gedreven alleen door stoom, die er bij geleid werd. Groote schade veroorzaakt het verlies aan beitsmiddelen, die hier zeer duur te staan komen. De brandweerlieden van Giesing (Giesing, waar de fabriek ligt, is 'eene voorstad van Munchen)' gingen gescheiden van hunne spuit, welke van wege den berg een grooten omweg moest maken, over den berg recht op den brand afhierbij viel een man in de zooge naamde Jacobsbronnen en brak zijn been. Bijna 200 werklieden zijn tijdelijk zonder werk en wachten om na de regeling der brandschade arbeid te vinden bij het afbre ken van het gebouw. In de overige lokalen der looierij, die van den brand verschoond bleven, wordt voortgewerkt. (Der Ledermarkt.) wisselwachters kwam beschermen. Eerst met goed gevolg, maar op het oogenblik heeft de politie alles bezet. Bij de wedstrijden, welke te Cowes plaats hadden, gedurende het verblijf van Wilhelm II, behaalde het jacht des keizers „Méteor" slechts één prijs. Vrijdag echter heeft de „Méteor" zich gewroken. Zij heeft den grooten „rom- modoor-cup" in den door de „Victoria Club" uitgeschreven zeilwedstrijd om het eiland Wight gewonnen. Het landgericht heelt heden uitspraak ge daan in het proces Wolff c. s. De handels- raad Wolft' (firma Hirschfeld und Wolff) is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf en vijf jaren verlies van eer, en Leipzijn tot 10 jaren tuchthuisstraf en vijf jaren verlies van eer. Szamatolski is vrijgesproken. In den nacht van Donderdag op Vrij dag brak na 11 uur brand uit in een tot het drogen van leder dienend gebouw van de Maatschappij voor lederfabricage te Munchen. Eene groote vuurzee steeg len hemel en ver spreidde een zeer ver zichtbaren gloed. De beroepsbrandweer was zeer vlug ter plaatse en insgelijks vier compagnieën der vrijwillige brandweer, die zich met bewonderenswaardige krachtdadigheid en onder medewerking der stoomspuit ten doel stelden het vuur meester te worden. Van vier zijden werd het met krachtige stralen aangetast. Aanvankelijk heerschte bij de groote afme ting van den vuurpoel watergebrek, daar de waterpijpen onvoldoende bleken en de aan het achtergedeelte der inrichting gelegen beek ledig was geworden. Op telegraphisch bevel van den komraandant kwam spoedig eene stoomspuit, welke drie krachtige stralen in het vuur wierp. Nochtans gelukte het niet het zeer groote, uit twee rechthoekig aan elkander grenzende, 50 meter lange en eene verdieping hooge vleugels bestaande gebouw te redden. De brand, in 't midden uitgebro ken, verspreidde zich met groote snelheid naar beide zijden, terwijl hij in de vele voor het ophangen der huiden dienende toestellen, stangen en latten, alsmede in de talrijke met vet besmeerde huiden overvloedig voedsel vond. De heerschende windstilte maakte het der brandweer mogelijk de talrijke zich in de CATANIA, 14 Augustus. De uitbarsting uit de Etna is weer verergerd, na lichte aard schokken in de omstreken van Nicolosi. Tegenwoordig gaan dikwijls welgestelde Fianschen naar Rusland, hetzij voor hun ge noegen, hetzij om nieuwe handelsbetrekkingen aan te knoopen. Een mijner vrienden, die van zulk eene reis is teruggekeerd, deelt mij mecle, dat tegenwoordig de katoenteelt in Zuid-Rusland, in Kaukasiü, en vooral in de landstreken van Midden-Azië, die bij Rusland zijn aangehecht, met groote schreden toeneemt. Er zijn te Moscou, en ook in het vroegere koninkrijk Polen, vele katoen- fabrieken, die tot nu toe steeds voornamelijk werkten met Amerikaansche katoen, welke te Liverpool gekocht werd. In de laatste zeven jaren hebben de Russische fabrikanten evenwel deskundigen uitgezonden naar de Vereenigde Staten, om er de katoenteelt te bestudeeren, daar men door proeven de ze kerheid had, dat Zuid-Rusland, evenals Bok hara, Taskend en Merv, zeer goede gronden aanbiedt voor die plant. De onderneming is gelukt, zoodat de ka toennijverheid in Polen thans reeds zeventig percent van de grondstof, die zij bezigt, krijgt van het Russische grondgebied. De katoennijverheid in Rusland is de be- langrijkste tak van de bewerking der weef stoffen in dat land. De wol en het vlas hou den ook vele handen bezig, maar daarvoor worden de grondstoffen gevonden binnen het land, dat ze zelfs nog in ruwen vorm uitvoert. De tijd is vermoedelijk niet ver meer af, dat dit ook het geval zal zijn met de katoen. De katoenweverijen bestaan in Rusland grootendeels van de binnenlandsche markt, ten gevolge der hooge beschermende rechten. Men is er nog niet in geslaagd, te concur- reeren met de Engelsche voortbrengselen op de markt in Azi Alleen naar Perzië heeft eenige uitvoer plaats van Russische geweven katoen stoffen. Uit Nashville, in den Noord Amerikaan- schen Staat Tennessee, komt weêr een echt Amerikaansch berichtuit ontevredenheid over het gebruiken van tuchthuisboeven in de mijnen van Tracy City staken de mijn werkers het gebouw in brand, waar de boe ven waren ondergebracht. Ze deden hun echter geen kwaad, maar stopten ze, toen ze er allen uit waren, ten getale van 350 in een spoortrein en dwongen, met revolvers drei gend, het personeel deze ongewone passa gierslading weg te leiden. Eenige mijlen van Tracy-City trachtten de tuchthuis-lieden den trein te doen stilstaan en te ontsnappen, waarbij revolverschoten werden gewisseld en dooden en gewonden vielen. Maar hoe het afgeloopen is, weet men nog niet, daar de mijnwerkers de telegraaflijn afsneden. Op den New-York Lake Erie en Lehigh- valley-spoorweg staakten, naar uit Buffalo gemeld wordt, Zaterdag de wisselwachters hel werk, waardoor natuurlijk de geheele dienst in de war liep. Daarbij staken de ontevre denen magazijnen en waggons met katoen en andere koopwaren in brand, maakten van andere waggons barricaden en verdedigden zich daarachter tegen de politie, die de nieuwe WAALWIJK, 17 Aug. 1892. Gisteren hebben zich ten raadhuize alhier 26 jongelieden van 17 en 18 jarigen leeftijd aangemeld om van 1 Oct. l Maart a.s kosteloos geoefend te worden in den wapen handel. Zaterdag, Zondag en Maandag zijn door groote kalmte gekenmerkt geweest. Alleen heeft te Kaatsheuvel op de Zandschel een opstootje plaats gehad, dat niets betee- kende, zoodat de rust spoedig hersteld was. De grootste helft der te Loonopzand inge kwartierde militairen zijn naar hun garnizoen teruggekeerd. Te Capelle bleef alles rustig. Het in uitzicht gestelde optreden van den redacteur van de „Voorwaarts" te Sprang, heeft geen plaats gehadook daar zou de orde hoogstwaarschijnlijk niet verstoord zijn geworden, indien Dinsdag ochtend de notaris de Balbian van Dooren, van Utrecht, niet met mannen en voertuigen gekomen was om als gemachtigde der eigenaressen de tiend op te halen, die er toch al bijna niet meer was. Direct ondervond hij verzet en wel zoo hevig, dat de twee maréchaussées, die hij tot dekking had, begrepen zóó toch niet te kunnen werken. Zij gingen naar Kaatsheuvel assistentie halen en keerden terug met drie maréchaussée's te paard. Intusschen was de volksmenigte erg toegenomen, waarvan vele personen gewapend met landbouwgereed schappen en ongemakkelijk met steenen wer pend. De gewone sommatie werd gedaan maar zonder gevolg, waarna eene charge gemaakt werd, waarbij vers drillenden klappen opliepen. T en slotte ging men uit elkaar en ook de tiendheffer trok at, met het plan om niet voor Donderdag terug te komen. Wij zouden hem wel durven raden die moeite maar te sparen, daar het o. i. voor de hand ligt, dat hij dan in 't geheel niets meer zal te tien den vinden. Naar aan de Prov. N. Br. Ct., wordt be richt, is aan mr. E. van Zinnicq Bergrnann te 's Bosch, opgedragen, eene burgerlijke actie bij de rechtbank in te stellen, tegen de na- latigen in de betaling der tienden. Het Centrum gat Maandag een feest nummer uit ter gelegenheid van het 25jarig priesterfeest van dr. Schaepman, versierd me't het portret van den algemeen geëerden jubilaris uit het heden en '25 jaren geleden. De door de S.S. Mpij. met de firma Van Gend en Loos, Collignon Co., op 1 September 1891 gesloten overeenkomst voor het vervoer van bestelgoederen enz., zal waarschijnlijk op 31 December a. s., zijnde de datum van expiratie der overeenkomst, niet worden verlengd. Dit vervoer zal dan van 1 Januarij 1893 at voor risico van de Staats spoorwegmaatschappij plaats hebben. Te 's Hertogenbosch is Zaterdag het internationaal kegelconcours, ter gelegenheid van het 65jarig bestaan der Sociëteit Unie (1827 1892, onder begunstiging van het fraaiste zomerweder, feestelijk geopend. Een aantal vreemdelingen hadden zich in den smaakvol versierden tuin vereenigd, in afwachting van de plechtige officieele opening door den eere-voorzitter, jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenbosch. Zes kegelbanen 2 voor den korps- en personeelen wedstrijd en 4 als vrije baan zijn gemaakt, welke allen rijk met groen en vlaggen zijn versierd. Te 12 uren werd de eere-voorzitter aan den ingang der sociëteit door het bestuur en de regelings commissie ontvangen en door den president der sociëteit, den heer G. F. van Gerve, verwelkomd. De burgemeester betuigde het op hoogen prijs te stellen het welkom, aan de vereeni- gingen uit alle oorden des lands door het bestuur toegeroepen, te kunnen bevestigen en. herhalen namens de geheele bevolking. Hij begroette in de Unie een der verdien stelijkste sociëteiten dezer gemeente, welke reeds dikwijls er toe bijgedragen heeft om feesten te geven en te doen slagen. Spreker roemde het kegelspel als een der eerste soorten van sport, waardoor een gunstige in vloed wordt uitgeoefend. Hij hoopte dat het prachtige weder het geheele concours zal blijven begunstigen, en dat de deelnemers aan den wedstrijd op Noordbrabant's gast vrijen bodem al hun verwachtingen zullen verwezenlijkt zien. Met de beste wenschen voor aller succes, verklaarde de burgemeester den kegelwed strijd geopend. Zijne toespraak wer luide toegejuicht. Na de ontzegeling van de banen en loting voor den korpswedstrijd begon het kegelen. De^schutterijmuziek gaf een schoon matinée. Ruim 40 plaatsen uit ons land zijn verte genwoordigd. Uit Amsterdam alleen kwamen 19 vereenigingen op. Van de vrije banen werd een druk gebruik gemaakt. Niet minder dan een sierlijk salon- ameublement, stijl Louis XVI, ter waarde van ruim f 500, is de eerste prijs op de vrije baan. Zaterdagavond, toen de tuin schitterend verlicht was, maakte het geheel een schoon effect. De muziek der schutterij verhoogde het gezellig samenzijn. De uitslag van den corpswedstrijd is als volgtle eereprijs, groote zilveren medaille, geschonken door H. M. de koningin, de ver- eeniging „Philharmonie." te Tilburg, met 172 punten (iedere vereeniging is vertegenwoor digd door vijf leden en ieder lid doet 6 worpen); 2e eereprijs, groote zilveren me daille, geschonken door H. M. de koningin- regentes, vereeniging „Ewaldi," te Amsterdam. Ie prijs gouden medaille, geschonken door zijne excellentie den commissaris der koningin in Noordbrabanl, vei eeniging „NooitGedacht", te Zalt-Bommel; 2e pr. gouden medaille, geschonken door burgemeester, wethouders en secretaris dezer gemeente, vereeniging „Val om", te 's Hertogenbosch3e pr. gouden medaille „Bossche Club" Unie, te 's Hertogenbosch; 4e pr. verguld zilv. medaille „de Krans", te Osch; 5e pr. idem „Advendo", te Tiel; 6e pr. idem ,Nos", te Zutfen7e pr. idem „Alle negen te 0$ch 8e pr. idem „de Krans", te Nijmegen9e pr. idem „Acht om den koning", te Osch - 10e pr. idem „Diesen", te Diesen; lie pr. zilveren medaille „Vriendschap", te Amsterdam; 12e pr. idem „Velocitas", te Nijmegen 13e pr. idem „Alle negen", te 's Hertogenbosch 14e pr. idem „Columbumbus", te Utrecht. Een gouden medaille, aangeboden door de kegelclub „Alle negen„, te 's Hertogenbosch, voor de vereeniging, die het grootst aantal negens heeft geworpen, werd gewonnen door de „Vechelsche kegelclub", te Vechel, met 4 negens. Een verguld zilveren medaille, aangeboden door de kegelclub „Val om", te 's Hertogen bosch, voor den afgevaardigde die het hoogst aantal punten heeft behaald, is gewonnen door den heer Frans Kreymborg, te 's Her togenbosch, met 45 punten. Zondagmorgen begon de personeele wed strijd. De feestvierende vereeniging ontving op de door haar gezonden telegrammen aan de koningin en de commissaris der koningin, telegrafisch antwoord van dankbetuiging. Terwijl eene vrouw te Grave de kin deren even alleen liet om eene boodschap te doen, geraakten eenige voorwerpen, waar mede het oudste kind zich vermaakte, waar schijnlijk door het spelen met lucifers, in brand zoodat ook weldra de kleertjes van het kind vlam vatten. Tengevolge van de hevige brandwonden, die zijn lichaam bedekten, is het binneu enkele uren overleden. - Dezer dagen heeft te Dordrecht eene gerechtelijke schouwing plaats gehad op eene vrouw, die te Barendrecht overleden zou zijn, vermoedelijk tengevolge vaneen schrik, ontstaan doordien 3 personen des nachts gewelddadig op deuren en vensters harer woning geslagen hadden. Den uitslag dier schouwing hebben wij niet kunnen vernemen. De vorige week werd te Nijmegen de arbeider G. Hondijk door zekeren T., om eene beuzeling met een mes in het linker oor gestoken, waardoor eenige teedere deelen in het hoofd werden doorsneden. Dienten gevolge is die man thans builen bewustzijn en verkeert in groot levensgevaar. De verwonde is gehuwd en heeft 8 kin- deren; de dader is evens gehuwd en heeft 2 kinderen. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Zaterdagnacht is nabij het voormalige station Zandvoort aan het Staten-Bolwerk te Haarlem een rangeermachine tegen een stilstaanden goederentrein geloopen, waardoor die machine is ontspoord en vrij belangrijke schade heeft aangericht. De daardoor ont stane wegversperring was eerst Zondagmid dag half drie weder in orde gebracht. Uit Heerenveen wordt gemeld Er is een moord gepleegd te Oudenschoot. Een vader heeft zijn schoonzoon het leven benomen. De omstandigheden, waaronder de moord heeft plaats gehad, zijn nog niet volledig bekend. Den laatsten tijd werd in verschillende plaatsen van ons land, maar vooral te Am sterdam, veel valsch geld uitgegeven, zonder dat men er in slagen kon de valsche munters of de verspreiders van het waardelooze geld in handen te krijgen. Wel werden omstreeks 14 dagen geleden te Naarden een paar zeer vermogende te Amsterdam gevestigde vreemdelingen aange houden, maar nadat zij ondanks de werk zaamheid van hunnen consul bijna eene week in voorloopige hechtenis hadden doorgebracht, werden zij weder in vrijheid gesteld. De Haarlemsche politie is Zaterdagavond gelukkiger geweest. Zij hield toch op de kermis een paar personen aan, die verdacht werden valsche munt te hebben verspreid. De verdachten werden terstond naar het politiebureau vervoerd, waar men de aange houdenen aan onderzoek onderwierp. Dit had tengevolge dat nog eenige valsche gul dens en kwartjes in het bezit der arrestanten werden gevonden. De personen, tegen wie nu zeer bezwarende aanwijzingen bestonden, werden dus in arrest gehouden. Daar het bleek dat zij uit Am sterdam afkomstig waren, werd onze politie terstond met de ontdekking in kennis gesteld. Direct ging de laatste op onderzoek uit, waarbij men in de woning van een der aan-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2