Nummer 71. Zondag 4 September 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, DE CHOLERA. FEUILLETON. Eene geschiedenis uit de Engehche rechtspleging. xxv. Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, Waalwi.jkschr en Langstrontsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adol? Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Ingezonden II. De te nemen voorzorgsmaatregelen zijn o.a.bij ontvangst der goederen de embal lage vernietigen, liefst door verbranding, daar men de meeste kans heeft dat de emballage en niet het artikel zelf de kiem overbrengt. Ontvangt men volk of komt men zelf uit besmette plaatsen men voorzie zich direct geheel van andere kleeren; het linnengoed werpe men in eene kuip met heet water, ge mengd met een weinig carbolzuur, het wolleu goed of datgene, wat de waterkuur niet kan ondergaan, hange men of buiten of zoo mo gelijk brenge men het in een gesloten vertrek, waar eenig carbolzuur wordt verdampt. Hoe men daarmee het geschikst handelt zal u zeker gaarne door uwen medicus of apotheker worden gezegd algemeen voorschrift is hier niet te geven, in elk huishouden toch moet worden geroeid met de riemen die er zijn. Hetzelfde moet men doen als men uit een besmette plaats terugkeertgedurende het verblijf aldaar zou ik aanraden, trots al de buitengewoon goede en geurige eigenschappen van duizendbloemengeurenzeep enz. een ge woon stuk carbolzeep of creolinzeep te nemen. Menigeen uwer zie ik vreemd opkijken, dat bij al mijne reinigingsmiddelen het alleroudste en eerst noodzakelijke niet is genoemd n. 1. „neem een bad". Zeer waarmaar bij al het goede dat wij hier hebben ontbreekt nog steeds eene badinrichting en toch dunkt mij zou eene dergelijke op bescheiden voet be gonnen, wel succes hebben, te meer daar wij hier de zaak hebben, die als 't ware is aan gewezen om ze te exploiteeren. Mannen van initiatief heeft Waalwijk steeds gehad en bezit het nog; misschien is 't ij dele hoop, maar hopen doe ik toch, dat deze opmerking eene nawerking zal hebben. Voor die lezers, die nog mochten twijfelen aan het nut van baden, zij de lezing aanbevolen van „Cause- rien over de gezondheidsleer Baden en Zwem- 60 Toen de bedienden de kamer binnenstormden, stond Charles doodsbleek, met rollende oogen midden in het vertrek. In zijne hand had hij nog den hamer, dien hij aan een riem onder zijne kleederen verborgen en op het beslissende oogen- blik voor den dag gehaald had. Daar ligt uw meester, zeide hij, met den voet op het lijk wijzend; ik heb hem z^n deel gegeven en de wereld van een monster verlost 1 Brengt mij nu naar de gevangenis. Toen de ontstelde bedienden den graaf opricht ten, deed zich een verschrikkelijk schouwspel aan hunne oogen voor: eene vreeselijke wonde aan het hoofd gaapte hun tegen, waar het bloed en de hersens uitspatten. De slag had de hersen pan verbrijzeldde onmiddellijk ingeroepen arts kon slechts den dood constateeren. Charles toonde tegenover het dreigen, razen en woeden eenaanstorapzinnigheidgrenzendekalmte. Zonder eenigen tegenstand liet hij zich binden en door de toegesnelde politiedienaren naar de gevangenis brengen, waar hij zijne daad bekende met eene koelbloedigheid, ja met eene blijdschap, die alle aanwezigen voor zulk eene vermeende gevoelloosheid deed huiveren. Charles Lyon beschouwde zichzelve als een held, die zich opgeofferd had in het belang der maatschappij. Maakt het kort met mij en brengt mij naar Newgate, ik begeer niets anders, zeide hij. Elisabeth had, na het vertrek van Charles, den tijd in de vreeselijkste opgewondenheid doorge bracht. Nu eens beschuldigde zij zichzelve, dat nu °°k den trouwen vriend in het verderf had gestort, dan weder spiegelde zij zich voor, dat hij den graaf zou hebben weten te bewegen haar te redden. Dan wilde zij met Charles de zee oversteken, hem eene trouwe echtgenoote xijn, al hat gebeurde vergeten, en gelukkig zijn. men van Dr. Kortenhorstvoorkomende in het dagblad „De Tijd." Hebben wij tot heden gezien wat ons te doen staat voor het buitengedeelte des lichaams, zien wij nu nog in enkele woorden hoe met het inwendige te handelen. Dr. Nowack zegt het in de volgende korte woorden „Al datgene wat de motorische of chemische functies der maag stoort of verlaagt moet vermeden worden met a. w. leef bedaard en kalm zooals ge gewoon zijt vermijd elke overspanning zoowel lichamelijk als geestelijk, gebruik geen moeielijk verteer bare of slecht toebereide, maar flinke voed zame spijzen; vermijd onrijp fruit, te jong en te veel afgekoeld bierspuitwaterwaarvan ge niet zeker zijt dat het gebruikte water zuiver was verder is het gebruik van groote hoeveelheden alcoholische dranken sterk af te keuren. Dat't bovengenoemde van belang is, wordt bewezen door het feit, dat arme en slecht gevoede menschen veeleer het slacht offer worden dan de rijke en goed gevoede. (Ik twijfel geen oogenblik of het bovenstaande zal den rijke en de liefdadige vereenigingen eene reden te meer zijn om, tnocht het noo- dig zijn, van hun overvloed of hulpbronnen rijkelijk mee te deelen.) Dat het gebruik maken van groote hoeveelheden alcohol scha delijk is toont de statistiek aan door het feir dat de meeste choleragevallen percentsge wijze op Maandag en Dinsdag voorkomen de maag mist alsdan hare gewone werkkracht en reageert alkalisch, ergo bevordering der gelegenheid tot ontwikkeling der ziekte. Wat te doen wanneer de cholera eenmaal hare vernielende werking heeft begonnen n.l. welke behandeling den patient te doen ondergaan Ofschoon ik zeer goed weet, dat ik bij de beantwoording dezer vraag mij op het gebied der therapie begeef en dus op zoo al niet verboden, dan toch onbekend terrein bevind, wil ik toch enkele opmerkingen maken, waar ik verkeerd inlicht, beleefd aan de H. H. medici een rectificatie vragende. Professor D. v. Overbeek de Meijer zegt De uren vervlogen, de nacht brak aan, maar alles bleef stil. Noch van Charles, noch van den graaf kwam eenig bericht. Slapeloos woelde zij op haar leger rond. Eindelijk overviel haar eene onrustige sluimering, droombeelden beang stigden haarzij bevond zich in volle zee, Char les stond naast haar, daar vertoonde zich de graaf, Charles vloog op hem aan, zij worstelden met elkander en in een woedenden strijd ver dwenen beiden in de hoog opspattende golven Met een kreet van ontzetting sprong zij op. Zij moest lang geslapen hebben, eene scheme ring van het morgenlicht viel reeds door het venster van hare cel. Zij richtte zich op en trachtte hare gedachten te verzamelen; had zij niet om vier uur naar Portsmouth moeten ge bracht worden L Thans moest het ten minste zeven uur zijn. Men had haar hier gelaten, geen twijfel meer, de machtige hand van den graaf had zich nog in het laatste oogenblik bescher mend over haar uitgestrekt, zij werd niet gede porteerd, binnen weinige uren was zij misschien vrij. Zij wachtte en luisterde. Eindelijk hoorde zij de bewaarster op haar rondgang ook hare cel naderen. Men heeft mij hier gelaten, is Virtue Hall ook niet naar Portsmouth vervoerd Virtue Hall is vertrokken, antwoordde de bewaarster onverschillig. En ik Er is bevel gekomen u nog hier te houden; gij moet getuigenis afleggen; gisteren avond heeft Charles Lyon den graaf van Waversford vermoord. Met een enkelen ijselijken gil zakte de gevan gene ineen. Toen zij eenige uren daarna in het verhoor werd genomen, kon de rechter geen enkel samen hangend antwoord van haar verkrijgenZij was krankzinnig geworden, en bleef dat voor de rest van hare dagen. De cel die zij in Bedlam bewoonde en slechts met het graf verwisselen zou, verzwolg het ge heim van haar leven. XXVI. De moord van den rijken, en in de groote wereld zoo hoogst aanzienlijken graaf Wavers- „vervvaarloost nimmer zelfs de schijnbaar on beduidendste spijsverteringstoornis, maar roept onverwijld een geneesheer. „Verder wijzende op diarrhee, zegt ZEd.: „dat is meestal eene gewone indigestie, maar hel zou ook het be gin kunnen zijn van eene waarschuwende diarrhee, die in de overgroote meerderheid der gevallen aan het volle verschijnselen beeld der Aziatische cholera voorafgaat. De waarschuwende diarrhee kan dikwijls met goed gevolg geneeskundig behandeld wor den." Verder legge de patient zich te bed, houde zich rustig, drinke weinig; bij kuitkrampen wrijven met kamferspiritus, bij hevige buik pijn warme omslagen of pappen, maar voor alles roept den geneesheer; hij kan huipaan- brengen. Alleen in die gevallen, waarin geen geneesheer direct ter beschikking is of al thans eenigen tijd verloopt alvorens hij kan komen, wende men zich tot zijn apotheker, die dan wel de beken le Bleekersdroppels of Bleekersdrank of wat hem noodig zal schij nen, mee zal geven, en voor den armen en hulpbehoevenden patient zich wel zal herin neren en toepassen de woorden „Die den arme geeft, leent aan God den Heer." Maar vooral wachte men zich voor 't blindelingsch gebruik van allerlei z. g. huismiddelen want 't spreekwoord „baat het niet, het schaadt ook niet," is in dit geval een leugenwoord het schaadt, omdat er tijd verloren gaat voor den patient en juist bij cholera geldt spoe dig geholpen is dubbel geholpen. Ten slotte nog eenige desinfecteermiddelen opgegeven, zooals zij aangewezen zijn door de regeering van 't Duitsche rijk lo. Kalkmelk. Men neme 750 gr. water, voege daarbij langzaam 1 kilo ongebluschte kalk; is de kalk tot poeder vervallen voeg dan bij 3250 gr. water en roer innig dooreen; moet in goed gesloten vaten bewaard worden. 2o. Chloorkalk, 2 deelen op 100 deelen water goed afgewreven en na bezinking de bovenstaande vloeistof gebruiken. 3o. Oplossing van groene zeep in water 1-34 4o. Eene oplossing van ruw carbolzuur met ford, baarde het meest algemeene opzien. Het was immers volstrekt ongehoord, dat een lord, de gunsteling van alle aristocratische salons, de toongever van alle edele vermaken, verslagen was door een eenvoudig handwèrksgezel, den zoon van een timmerman De ellendige booswicht verdiende een tiendubbelen dood, opdat het ge ringe volk eens voor altijd afgeschrikt werd zich aan een lord te vergrijpen. En als men nog maar had geweten, waarom de vermetele knaap zulk eene daad had begaan Allerhande vermoedens waren daaromtrent in omloop, maar niemand wist er het juiste van. Sommigen beweerden, dat het slechts een eenvoudige twist over een weinig beteekenende zaak was geweest, die tusschen den graaf en Charles Lyon was ontstaan, en dat de laatste den eerste enkel in blinde drift had ge dood. Anderen wilden weten dat Charles den graaf had willen overhalen om zijn alles vermo genden invloed aan te wenden ter. gunste van Elisabeth Canning, en toen deze dit had geweigerd, zou de jonge timmerman in hevige woede zijn uitgebarsten, waarop de graaf hem de deur zou gewezen hebben, en daardoor de knaap tot zijn ongehoorde daad zou zijn gekomen. Zoo ten minste hadden ae bedienden van den graaf de schandelijke misdaad van Charles trach ten te verklaren, en dit gevoelen vond den meesten ingang. Van den moordenaar zelve kon men over de aanleiding tot zijne daad niet de minste ophel dering verkrijgen; hij bewaarde dienaangaande het diepste stilzwijgen, en alle pogingen van den rechter van instructie om hem zijn geheim te ontlokken, waren vergeefsch. Ik ontken niet hem vermoord te hebben, hij heeft zijn verdiend loon, en nu kan men met mij doen wat men wil, verklaarde Charles kortaf cn somber bij zijn eerste verhoor; zelfs de scherpste bedreigingen, dat men wel middelen en wegen zou weten te vinden om hem aan het spreken te krijgen, konden hem niet bewegen zich een woord te laten ontglippen, dat den sleutel tot zijne onbegrijpelijke daad had kunnen opleveren. Charles zweeg daarom zoo hardnekkig, omdat hij vreesde het treurige lot van het hem nog altijd dierbare meisje nog te zullen verergeren; hij wist welke invloedrijke vrienden de graaf bezat; zijn neef en erfgenaam zou zeker niet groene zeep n. 1. in 20 deelen der onder 3 gegeven oplossing 1 deel ruw carbolzuur. Welke middelen hiervan de meest geschikte zijn, is hier niet uittemaken, zulks hangt af van 't feit, wat moet men desinfecteeren in elk geval zal ook hier weer „medicus" of „apotheker" zijn de persoon, aangewezen om den weg te wijzen. Aanbeveling verdient ze ker ook nog 't door mij in 't vorig nummer aangegeven middel n. 1. carbolzuur met ijzer vitriool, verder nog creolin, dat volgens het „Tijdschrift voor Geneeskunde in Nederland" veel opgang maakt in Indie op advies van dr. Groneman. Hiermede, geachte lezer of lezeres, neem ik afscheid van u, overtuigd dat ik niets nieuws heb verteld; zouden echter door dit schrijven de voorzorgsmaatregelen zijn ver meerderd, het „laissez aller," zijn opgeheven, allen overtuigd zijn dat alléén door algemeene samenwerkingmaar dan ook bijna zeker de vijand is te keeren, althans de door hem aan te brengen ellende tot een minimum is terug te brengen, dan is schrijver voldoende te vreden. W. N. G. O. Het interparlementaire vredescongres is Woensdag gesloten nadat de deelnemers Christiania hadden aangewezen voor het in Juli 1893 te houden congres, waarop beraad slagingen gevoerd zullen worden over veel dat de heeren niet in 't reine hebben kunnen brengen, als daar zijn de neutralisatie van land- en zeedngten, de quaestie der onder- zeessche telegraafkabels enz. Enfin, wat in 'tvat ligt, verzuurt niet; heden zijn de deel nemers aan de discussien naar Interlaken om eens uit te blazen van de geleverde woord gevechten die gelukkig alle in der minne zijn geschikt en den door elkeen zoo vurig nagejaagden vrede niet zullen verstoren. Wie mocht meenen, dat 't geen de vredes- vrienden beoogen doelloos geleuter is, wie 'tdoel van hun besprekingen ondankbaar willen, dat de naam ran zijn bloedverwant ge schandvlekt werd, en indien dit gebeurde, zou hij het zeker op de arme Elisabeth trachten te wreken; het was dus maar het beste, dat hij zweeg over de aanleiding, die hem den lord had doen opzoeken. En wat zou het hem helpen of hij de volle waarheid bekende Er was toch niets meer aan te veranderen, zijn lot was toch beslist, voor hem was geen redding meer, dat wist hij maar al te goed. Maar Elisabeth was misschien nog te redden, dus moest er iemand gevonden worden, die haar treurigen toestand trachtte te verzachten nu het hem onmogelijk was geworden dien met haar te deelen. Ach al zijne gedachten bepaalden zich nog steeds tot haar, die hij zoo grenzenloos had bemind en die hij nog steeds moest beminnen, niettegenstaande zij de demon van zijn leven was geworden, die hem in den afgrond had gestort. De liefde voor Elisabeth was te vast in hem geworteld, zij had alle stormen getrotseerd, want zij was het eenige gevoel geweest, dat hem de wereld en het leven in een schooner licht had doen aanschouwen. Zij was niet zooals anderen, zij had altijd iets eigenaardigs gehad en dat was het geweest, wat op hem zulk een betoovering had uitgeoefend. Zij had op zijn eenvoudig effen levenspad een zonnestraal geworpen en die zou slechts met zijn laatsten adem verdooven. En hadden ook anderen die zonderlinge be toovering niet ondervonden Was zij zelf den trotscheu graaf niet zoo verleidelijk voorgekomen, dat hij alle hefboomen had in beweging gebracht om tot haar bezit te geraken en William Da- vistown Dweepte die niet eveneens met haar - Ha, daar was immers degene gevonden, die zich de arme, dierbare Elisabeth aantrekken en de bannelinge zijne beschermende hand boven het hoofd houden zouMaar hoe zou hij zijn voor- maligen medeminnaar bericht doen toekomen Vruchteloos zat hij daarover te peinzen en was reeds voornemens zich tot den rechter van in structie te wenden, met het rondborstig verzoek hem een onderhoud met William toe te staan, toen hem hulp werd aangeboden van eene zijde vanwaar hij die het minst had verwacht. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1