BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Amerika. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichte en zeer weinig kans loopend op verwezen lijking tevens mocht afkeuren of den toe stand lang zoo kritiek nog niet mocht meenen, hij verneme dat Duitschlands leger in 1886/87 verslond 342 millioen mark; in 1887/88 360; in 1888/89 363; in 1889/90 378; in 1890/91 400; in 1891/92 422 millioen mark, terwijl men voor 't dienstjaar 1892/93 427 millioen mark heeft vastgesteld, welk sommetje, als alles naar den wensch der regeering gaat, jaarlijks een vaste verhooging zal krijgen van 80 millioen, waartegenover staat dat de regeering de verlaging van den diensttijd zoodanig regelt, dat zij elk oogenblik tot den ouden staat van zaken kan terugkeeren. De discussie over het nieuwe militaire voor stel duurt in de Duitsche pers met onver poosden ijver voort en ongelukkig blijft 't een rondtasten in de duisternis: sinds de officieuse organen hun congé hebben gekre gen en men de would-be officieuse openba ringen over belangrijke vraagstukken zoo maar niet voetstoots kan gelooven, heerscht telkenmale in de bladen een schromelijke verwarring, veroorzaakt door de omstandig heid, dat niemand 't rechte van de zaak weet en dus aan de beschouwingen gansch onjuiste berichten ten grondslag liggen. 't Is wel een uitgezochte gelegenheid voor willekeurige combinatiën De kunst van niets iets te maken een zaakje, dat onder bepaalde omstandigheden hem, die er verstand van heeft, aardig wat kan opleveren schijnt Labouchère, de Engelsche radicale atgevaardigde uitnemend te verstaan. De correspondentie tusschen hem en Gladstone, gisteren in zijn orgaan de Truth geopenbaard, heeft niets om 't lijf, 't is alles van algemeene bekendheid en verbazing wekt alleen de hardnekkigheid, waarmede Labouchère blijft beweren, dat koningin Victoria persoonlijk tegen hem was ingenomen en dat die afkeer hem een der portefeuilles heeft doen ontgaan. De gansche campagne wekt de verdenking, dat Labou chère zichzelven en zijn belangen als journa list, door de opgeschroefde agitatie meer heeft willen dienen dan de staatsman Labou chère. Hij wil geen discussie in 't lagerhuis uitlokken over 't geen de koningin te zijnen aanzien heeft misdreven, neen hij zal „her gracious Majesty" veel gevoeliger treffenhij gaat een reisje maken door Europa en zal de zitting van het parlement niet meemaken In hoever de dubbeltjes der op sensatie beluste dagbladlezers tot het ontstaan van Labouchère's reislust hebben bijgedragen of wel in hoever zij van invloed zijn op den langen duur der excursie, valt uit de Truth niet optemaken. Het zwaartepunt van Ruslands buiten- landsche politiek ligt zoo na als vóór deze te Petersburg aldus de Novoje Wremja ter voorkoming van alle beschouwingen over de beteekenis van de bezoeken, welke minis ter Von Giers te Aix-les-Bains zal ontvangen en die reeds spoedig zouden kunnen uitloo- pen op de gewone geruchten omtrent de wisseling van geschreven overeenkomsten als anderszins. Von Giers is dus te Aix-les-Bains een voornaam badgast, een rust zoekend bureaucraat; de waarnemende minister van buitenlandsche zaken is de heer Chichkine en die zetelt te Petersburg. Op de spoorweglijn Brussel—Antwerpen zijn daags na de noodlottige treinbotsing, nog twee ongelukken voorgekomen, welke niet van ernstigen aard waren, maar wel groote stoornis in het verkeer veroorzaakten. Het een was het onklaar worden van den sneltrein No. 1, te Haeren het tweede was het ontsporen van een goederentrein te Contich, waardoor de weg versperd werd. De uit Liévin, in Frankrijk, weggejaagde Belgische mijnwerkers zijn te Bergen (Hene gouwen) aangekomen, en liepen vergezeld door een aantal Belgen, door de straten, onder het roepen van weg met de Franschen! Aan de directie van de kolenmijn Bernissart is de eisch gesteld om alle Fransche arbei ders weg te zenden, under bedreiging dat er anders tot eene werkstaking zal worden overgegaan. De directie heeft vooralsnog geweigerd daaraan gevolg te geven. Men vreest voor ongeregeldheden en de gendar merie heeft last ontvangen zich gereed te houden. Deze verbittering tusschen de arbeiders in hetzelfde vak, die slechts door eene staat kundige grenslijn van elkander gescheiden worden, vormt eene scherpe tegenstelling tot de kort geleden gehouden Fransch-Bel- gische mijnwerkers-congressen, waarop van niets dan verbroedering sprake was. In de steenkolenmijn Agrappe, in het vlek Frameries, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij 25 personen gedood en acht gewond zijn. Alle reizigers zijn bij hunne aankomst aan de grens onderworpen aan de volgende formaliteiten Uit den trein komende, zullen zij voorbij eenen geneeskundige gaan in een lokaal yoorafgaande dat voor het douanen-onderzoek. Ieder die lijdende is aan gastro-enteritis, zal opgenomen worden in eene ziekenzaal, voor zien van de noodige bedden en personeel. Degenen, bij wie verdachte verschijnselen worden waargenomen, kunnen in behandeling gehouden worden. Ieder reiziger zal een pas ontvangen, waarop vermeld staat dat hij het geneeskundig onderzoek ondergaan heeft. Hij zal dien pas afgeven ter plaatse van bestem ming of wel in observatie blijven gedurende het incubatie tijdperk. Alle bagages zullen zorg vuldig nagezien worden. Vuil linnengoed en zoo noodig ook andere voorwerpen, zullen ontsmet worden. Aan eiken post voor den gezondheidsdienst zullen verbonden zijn een geneeskundige, alsmede oppassers en op passeressen. De vergadering der mijnwerkers in Carmaux heeft zes uren achtereen geduurd; aan de beraadslagingen werd ook deelgeno men door de afgevaardigden Baudin en Calvinhac. Er waren 33 vertegenwoordigers aanwezig uit de departementen Tarn, Aveyron en Hérault, die besloten na verloop van 14 dagen een algemeene werkstaking te procla- meeren, als den burgemeester van Carmaux geen recht geschiedt. Intusschen verliep het congres niet buitengewoon rustig. Twee mijn werkers werden gevangen genomen, wat aan leiding gaf tot heftige onlusten en wanorde lijkheden. Een talrijke menigte vergezelde de gevangenen naar het station en zocht ze te ontzetten, wat gepaard ging met weinig vleiende opmerkingen aan het adres der gendarmen; herhaaldelijk riep men „leve de sociale revolutie Het proces tegen den Markies Morés en de getuigen b'j zijn tweegevecht, waarin hij kapitein Mayer doodde, is daarmee ge ëindigd, dat de rechtbank der Seine al de beschuldigden vrijsprak van het hun ten laste gelegde. Te Dax, departement der Landes, heeft een stierengevecht plaats gehad onder toeloop van eene ontzaglijke menigte, verzot op dat schouwspel. Er was dan ook reden voor. Zes stieren werden ten aanschouwe van het pu bliek afgemaakt en eenige paarden werden deels deerlijk gewond, deels gedood. De Spaansche toreros, die zich hierbij niet aan het reglement hebben gehouden, hebben aanzegging gekregen dat zij het land land worden uitgezet. I)e onderprefect woonde het schouwspel niet bij; daarentegen lieten de senatoren en de afgevaardigden van het departement en het gemeentebestuur zich vinden. De dierentemmer Mars, die aanvankelijk weinig letsel scheen bekomen te hebben, toen hij zich in het berenhok begaf, om zijne vrouw uit de klauwen van het dier te verlossen, is later gebleken zwaar gewond te zijn; hij is evenals zijne vrouw, den volgenden dag overleden. Te Parijs heeft men ook geduchte regenbuien gehad. De lager gelegen stads gedeelten en een gedeelte van den omtrek liepen onder. Het water drong in de kelders en zelfs in de benedenste verdiepingen der huizen, zoodat de bewoners de wijk moesten nemen naar boven. De Rue Charenton en het spoorwegstation Chapelles Ceinture waren overstroomd en het spoorwegverkeer werd daar gestremd. Ook elders in Frankrijk heeft men voort durend onweders en zwaren regen. Bij Rouaan zijn een boer en zijn knecht door den bliksem gedood. Te Ramsgate is onlangs in het circus van Sanger gedurende de voorstelling een leeuw uit zijn hok ontsnapt. Het dier liep midden onder de toeschouwers, die ontzet, in wilde haast de vlucht namen, onder luid gegil, geschreeuw en gedrang. Het gelukte echter, het dier spoedig weer te vangen, voor het ernstige ongelukken had aangericht. Slechts twee vrouwen en een kind werden licht ge kwetst. NEW-YORK, 2 Sept. De posttrein, die de morgenbladen naar de steden in het binnenland brengt en welke buitengewoon snel loopt, kwam gisteren met een vaart van 70 mijl voor de brug over de Hudson. De brug was opengedraaid voor een schip en nog niet geheel gesloten; de trein stortte in de rivier, slechts de stoker en eenigen van het personeel kwamen er met verwondingen af; de postbeambten en de machinist zijn gedood. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 2201,94; terugbetaald f 2384,15. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1495, WAALWIJK. Zondag 4 dezer 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Ouverture de concours. Langlois. 2. Harmonische retraite der Saxische cavallerie. Wagner. 3. Alessandro Stradella, potpourri. Flotow. Woensdag 7 September a. s. jaar markt te Waalwijk. WAALWIJK, 8 Sept. 1892. I Tegen 10 September zijn verschillende personen in instructie gedagvaard, met be trekking tot de laatste tiend-geschiedenissen. Heden worden den burgemeester van Waalwijk, bij gelegenheid van zijn verjaardag, door verschillende muziekgezelschappen de gebruikelijke ovaties gebracht. Verleden Woensdag, op de zitting van het kantongerecht alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen vier personen, als verdacht van het onder eede afleggen van valsche getuigenis; twee hunner zijn in voorloopig arrest gesteld. 't Is ons later gebleken, dat wij niet juist ingelicht waren, toen wij in ons vorig nummer de invrijheidstelling meldden van J. S. Gisteren zijn de rechter-commissaris en de griffier der arr. rechtbank met S. hier geweesr, om in zijne tegenwoordigheid een onderzoek in loco in te stellen. Naar men ons verzekert, houdt hij tot dus verre zijne onschuld aan het hem ten laste gelegde pertinent vol. Met meer handel, voornamelijk door den meerderen kooplust van Zuidhollandsche en Belgische kooplieden waren de prijzen van kalikoeien en dito vaarzen in de Langstraat tamelijk willig; voor f 170 a 225 gingen de eersten en voor f155 a 175 de laatsten van de hand; versche melkkoeien f140 a 170; slachtvee le qual. 70 a 71 ets., 2e qual. 56 a 64 ets. per Kg. schoon; weischapen f14 a 18, dito lammeren f9 a 12, mestkalveren naar qualiteit 85 a 95 ets. per Kg. schoon; nuchtere dito f7 a 10; vette varkens 59 a 62 ets. per Kg. schoon; biggen f 7 50 a 12, naar f 1.80 per week. Hooi. De handel wordt weder levendiger, ook in schraal hooi, dat tegen f 15 a 16 op gekocht wordt, van de beste qualiteit blijft de prijs vast op f 20 per 500 Kg. Stroo met levendigen handel f 13 a 14 per 500 Kg. Aardappelen golden in de Boven-Lang straat, f 1.40 a 1.60, appelen f4 50 a 5. peren f4. - a 5.alles per Hl.; snijboonen f 1.10 a 1.30 per 1000 stuks, slaboontjes f0.80 a 1.20 per mandje. Benoemd tot 2e directeur van het or kest aan het concertgebouw te Amsterdam, de heer J. Martin S. Heuckeroth, thans luit. kapelmeester van het muziekkorps der d d. schutterij te 's Bosch. De raad te 's Hertogenbosch heeft in zijne vergadering van Dinsdag bepaald, dat voorloopig aldaar geen kermis zal worden gehouden, terwijl de voorzitter mededeelde, dat, met het oog op eene mogelijke cholera- epidemie, in het groote ziekengasthuis 5 lo kalen met 48 kribben beschikbaar zijn en maatregelen genomen worden tot het in orde brengen van barakken, het algemeen verstrek ken van ligstroo en leidingwater aan de be woners der achterbuurten, die van een en ander, blijkens het daaromtrent aan den raad door dr. Roosenburg en het lid M. v. d. Bergh medegedeelde, groote behoefte hebben. Ver der werd in diezelfde vergadering bepaald, dat de aloude nachtwakers, waarvan den Bosch er tot op heden nog 16 kon aanwij zen, zullen afgeschaft worden en het politie korps zal worden uitgebreid tot 2 hoofd-, 5 eerste, 5 tweede en 18 derde klasse agenten. Zondagmiddag werd aan den Buren- weg, onder de gemeente Schagen, een paard en rijtuig met twee personen door een hoos in de sloot geworpen. Niet dan met moeite werd de vrouw uit het te water liggend rij tuig gered. De bestuurder van het rijtuig, die door het doorsnijden van de tuigen het paard trachtte te bevrijden, kreeg daarbij een ern stige verwonding aan den arm, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van een in de nabijheid staand huis werd de schoorsteen afgeworpen en een damhek uit zijn hengsels gerukt en op eenigen af stand weggeslingerd. De bedrieger gestraft. Op de Prinsengracht te Amsterdam is in een smederij iemand werkzaam, die al menig Doortje en Elsje het hoofd op hol heeft ge bracht hij was met een aardig tuilenmutsje al zoover gekomen, dat er van trouwen was gesproken en meubeltjes waren aangeschaft. Nu, dat is alles zeer natuurlijk, maar min der natuurlijk vond de jonge verloofde het, toen ze tot de ontnuchterende ontdekking kwam, dat de kuappe smidreeds eene vrouw en kinderen bezat. Dat eischte wraaktwee stevige broers van het misleide meisje stelden zich op post voor de smederij en weldra klonk het in te genwoordigheid van honderden nieuwsgieri gen «kom er uit» enz.; aangevuld met een uitgezocht stel bedreigingen. De man bleek een slecht geweten te bezitten, want hij kroop weg en wist meer slim dan heldhaftig, door een achterdeur te geraken op het dak van een belendend perceel, steeds meer nieuws gierigen verzamelend door zijn oefeningstocht up het dak. Nu begonnen de bewoners van het per ceel ook mee op jacht te gaan en onze held wist eindelijk geen beter raad dan zich door een openstaand raam naar binnen te laten vallen, voor de voeten van een echte Gel- dersche keukenmeid, die hij smeekte om hem te verbergen en des nachts de deur uit te laten. „Ja, was het antwoord, dat moet ik eerst aan mijnheer vragen, dat kan ik zoo niet doen." Nu mijnheer wist er raad op; hij werkte den vrind eenvoudig de deur uit en de on trouwe minnaar en de echtgenoot moest zich door de vlucht redden en zich inmiddels on der politietoezicht stellen. Gedurende geruimen tijd was de Prinsen gracht nog door honderden nieuwsgierigen bezocht die het geval in kleur en geur be spraken. (V. B. v. A.) Woensdag avond brak te Zwolle een hevige brand uit op eene boven-achterkamer van den distillateur en slijter Visser, in de Voorstraat. In een oogenblik stond het ge- heele perceel in lichte laaie vlam en deelde het vuur zich aan de belendende perceelen mede, zoodat men voor het ergste vreesde gelukkig was de brandweer spoedig met een 5-tal spuiten werkzaam en mocht men de belendende perceelen behouden. Het perceel van den heer V. is geheel uitgebrand. Capelle. Als zetters dezer gemeente zijn aan den heer Commissaris der Koningin voorgedragen Vacature Quirijns 1. Johannes Quirijns. 2. Louis Eduard Adolf Liebert. Vacature de Roon 1. Cornelis de Roon. 2. Stefanus Oerlemans. DRLNEN. Van 131 Augustus. GEHUYVD: Michiel van de Wiel 35 jaren met Maria Johanna Smits 33 jaren Hendrikus Maas 37 jaren met Anthonetta Maria van de Griend 20 jaren, GEBOREN Petrus Josephus, zoon van Cornelis Elsiiout en Theodora Maria van Noort - YVilhelmina dochter v. Wilhelmus van YVeert en Pieternella van de Wiel Leonardus, z. van Cornelis Hendrikus Y'erdijk en Petronella Leppen Gerardus zoon van Martinus Tim mermans eiï Maria van de YVater Johannes zoon van Gerardus van den Hoven en Maria van Es Jacobus zoon van Martinus de Munnik en Allegonda Hensen Elisabeth Geertruidadochter van Jonas Marinus van Herwijnen en Geertrui Nieukoop Johanna Maria, dochter van Lambertus van der Lee en Maria van Bladel Cornelis zoon van Adrianus van YVeert en Maria Pelders. OVERLEDENMartinus van de Veerdonk, we duwenaar van Johanna Biezeraans 71 jaar Johanna Maria Adriana Muskens echtgenoote van Johannes Vermelis 40 jaar Andries van de Wiel 23 jaar Michiel Berkelmans 22 jaar Johannes Berkelmans 20 jaar Johannes Adrianus Laaracker 2 jaren. SPRANG. GEBOREN Dirk, z. van Jan Yan Zeist en J. van Dommelen Cornelis Eland, z. van A. van Esch en P. Nieuwenhuizen Pieternella Catharina, d. van J. Blok en J. Holster YVouter Jacobus z. van C. G. Frings en P. Nieuwenhuizen Adriana en Martina Teuntje, ds. van M. T. van Thielen en A. van Dom melen Hendrika, d. van J. Maijers en J. C. van Dommelen Juhanna Cornelia, d. van H. Snijders en J. C. Ros. OVERLEDENTwee levenloos aangegeven kin deren (tweelingen) van H. Balder en J. C. Glavimans Maria de Bie echtgen. van O. van Apeldoorn 41 jaren Thomas de Rooij 10 maanden Hendrik Oerlemans YVed. van Maria Snijders en laatst van Pieternella de Rooii Maria Cornelia van Apeldoorn 3 weken Adriana van Thielen 2 weken. HUWELIJKEN Leendert Koenen 25 jaar met Jenneke Kruif 21 jaar. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Jac Nieu wenhuizen, Wed.van N. W. v. d. Esch 33 jaar met Ida Kooimans van Besoijen 32 jaren -- Wouter Bogers 34 jaren met Karlina Reuvel- mans van 's Bosch 29 jaren. CAPELLE. Van 15 31 Aug. GEBOREN: Laurina, d. van Gerrit Herraanus Rosenbrand en Sijke Tactor An to nette Cornelia, d. van Marijnus Johan Rijken: en Johanna Neeltje de Roon. OVERDEDEN Antonie Johan de Basuaar.deo Arnolda de Jong 1 jaar Dirkje van Lier, 78 jaren, weduwe van Adritan Ockers. GEHUWD: Johannes Hendrik de Ma 5:3 te en, te Gorinchem en Maria Jacoba va 21 jaren te Capelle. WAALWIJK, 2 Sept. Bij flinken aanvoer van ruim 150 ti:.ks, wit de handel in hoornvee tamelijk levem prijken ferm. Kalfkoeien golden f135.a f 245 Dito vaarzen f 120 a 200. Jonge varkens, aangevoerd 80 stuki aan f 9,50 a f 17,50 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 476 KG. 149 a f 1,88 per KG. Kippeneieren f3,50 a f4.25 per 100 Roggebrood 34 cents per 4 KG. Granen voor consumptie aan vorige In ruwe huiden was de hanc de vorige rijzing iets stiller zonder waardige verandering in de prijz( ma zwaar zoolleder, dat nog altijd wei radig is, blijft zeer vast gestemd en ge agd even als licht zooileder voor de schoenen fabrieken in de Langstraat.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2