Nummer 73. Zondag 11 September 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. jfcr T,yL-..>cjLg Eene geschiedenis uil de EngeUche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Waahvijltsclif en Lan<rslraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het gehecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden »an den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van AROL* Steinisr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Kolonel Dodds, bevelhebber van het ex peditiekorps van Dahomey, meldt dat hij tot Lode de rivier is opgegaan en de onder werping verkregen heeft van Anaouisse en het dorp Décamé. De vijand heeft het ko ninkrijk Porto Noro geheel ontruimd en con centreert zich te Allada. Eene kolonne be vindt zich te Kesounau; do cavalerie is te Sanoier en rukt op den vijand aan. De ge zondheidstoestand is uitstekend. De Egyptische quaestie op den voorgrond gesteld midden in de periode van politieke malaise, dat zou inderdaad een buitenkansje zijn, te groot bijna om er aan te gelooven. En inderdaad schijnt 't, dat een aantal Lon- densche bladen, die wisten te melden van ontruiming van Kairo tegen 't einde dezes jaars en die hun mededeelingen eenigen schijn van waarheid trachtten bij te zetten door de wedergave van het feit, dat een eerstdaags uit het land der Pharao's terug- keerend bataljon niet zal worden vervangen door een ander, leelijk bij den neus zijn ge nomen of wel den schijn voor werkelijkheid hebben gehouden. Gladstone, die nu een welverdiende rust geniet, allen boozen aan slagen van hoornvee ten spijt, zal wel niet ^->o dwaas zijn, zijn toch niet zoo heel ste vige positie in gevaar te brengen door 't opwerpen van dergelijke netelige vraagstuk ken. Mocht een of ander vijand of wel een on handig vriend van den grand old man in 't voorjaar een voorstel tot ontruiming van Egypte indienen, dan is 't immers nog tijd genoeg om naar middelen ter ontkcming om te zien: zichzelf een struikelblok in den weg leggen zou immers een even dwaze taktiek zijn als 't wekken van slapende honden. Misschien is 't geheele zaakje wel gefin geerd met het doel om de regeering eens op den land te voelen of wel met den boos- aardigen toeleg om Gladstone of een zijner •ministers te verlokken tot een onverstandig 62 XXVII. De genoodigde gasten waren allen gekomen niemand wilde die dubbele verloving verzuimen. Zelfs sir Ralph Davistown had op dezen voor zijne dochter zoo gewichtigen dag zijn donkere torenkamer verlaten en was in de abdy versche nen, ofschoon er eigenlijk voor hem veel op het spel stond, want hij meende zijn doel zeer nabij te zijn en hoopte ten minste den steen der wijzen weldra te zullen vinden. Zijne tegenwoordige afwezigheid zou misschien alles weer voor lan gen tijd tegenhouden; maar het gold het geluk van zijn kind, zijne dochter had hem zoo drin gend gebeden, dat hij tooli meekomen zou, en hoezeer ook sir Ralph van alle wereldsche zaken afkeerig was, somtijds oefenden zij toch op hem eenigen invloed uit; het was hem niet geheel on verschillig, dat zijne dochter de schoonzuster zou worden van een der voornaamste pairs van het land. Bij zulk een feest, dat de huizen der Win- tleburys en Davistowns voor altoos met een machtig gravenhuis verbond, mocht hij niet ont breken, hoe zwaar het ook den ouden, zonder lingen heer viel/ zich van zijne tooverkeaken te scheiden. Slechts één was afwezig gebleven William Davistown. Hij zat te huis bij den haard en staarde in den gloed als op zijn verkoold geluk. Alle kwellingen der hei woelden door zijn hart. Zoo nameloos ellendig als hij, kon zich nie mand in de drie koningrijken gevoelen; zijne gedachten zweefden nu een9 terug in het verle- aene, dan weder vestigden zij zich op de eerst volgende ure, die hem voor altijd zou berooven var. datgene, wat hem oneindig dierbaar, ja dier baarder dan het leven was. Thans wist hij het, dat hij Mary beminde met eene liefde, met een vuur, met een oprechtheid, zooals hij die andere nooit had bemind. O, hij wilde niet eens meer woord of een onhandige daad. In elk geval zou 't zaakje niet handig zijn op touw gezel, een zoo belangrijke quaestie wordt niet be handeld in een tijd, dat geen enkele der ministers in de hoofdstad is. Duitschlands heerscher zal velen tot te vredenheid stemmen over zijn besluit om èu de manoeuvres in Lotharingen en-zijn bezoek aan de rijkstanden er aan te {geven met het oog op de elders in Duitschland heerschende epidemie een verstandige en door de tijdsomstandigheden geboden voorzorgsmaat regel en tegelijk een bewijs, dat Wilhelm II er bij tijd en wijle zijn particuliere pleizier- tjes wel eens aan kan geven, hoezeer hij zich dan ook reeds had verheugd in 't vooruit zicht op de marcheerende en deiileerende soldaatjes, die bij vele duizendtallen reeds naar 't westelijk deel des rijks waren opge trokken. In dergelijke gevallen moeten de belangen van den individu wijken voor die van de groote massa, zelfs al is de in hoofd zaak er bij geïnteresseerde een keizer van Duitschland en al geldt het 's mans grootste liefhebberij. Wetend, dat hij die zwijgt in den regel geacht wordt toe te stemmen in 't geen er te zijnen aanzien wordt verteld, heeft Caprivi, Duitschlands rijkskanselier, nu doen verkla ren, dat de regeering aan het artikel der Norddcutsche betreffende het katholieken congres, geheel vreemd is. Dat is wel iets, maar toch nog niet alles het vele geschrijf der laatste dagen over het samengaan tus- schen de regeering van Pruisen en het Cen trum, in aanmerking genomen. Een formeele en rondborstige verklaring in den Reichsan- zeiger, alle geruchten ten aanzien van onder handelingen met het Centrum over het mi litaire vraagstuk weerleggende, zou vrij wat beter geweest zijn. Over de mogelijkheid op een verbetering der economische relatiën tusschen Rusland en Duitschland is men weder eens wat te hooren gekomen uit Petersburg. De commis sie, die belast is met de beraadslaging over haar naam noemen, zelfs niet eens in gedachten. De blinddoek was plotseling van William's oogen gevallen; wat hij tot dusverre slechts on bestemd had gevoeld, maar zichzelven nooit had willen bekennen, was hem thans helder en dui delijk geworden; Elisabeth had hij nooit bemind, dat was slechts een voorbijgaande gril, een zon derlinge inval geweest, waaraan zijne landge- nooten zoo rijk zijn; en daarop had hij met echt Engelsche hardnekkigheid aan zijne eigene dwa ling vastgehouden, om daarmede zijn levensgeluk schandelijk te verguizen. Ja, zijn levensgeluk! Ach, thans gevoelde de jonge man ineens, dat hij niet alleen het schoonste en edelste hart voor eeuwig verloren, maar zich ook uiterst belache lijk gemaakt had, en deze gedachte had zich in de laatste dagen bijna nog smartelijker in zijne borst geworteld, dan het verlies vau de geliefde zijner jeugd. Hij had geijverd voor een deerne, die zich thans als eene ellendige leugenaarster had doen kennen, en die voor hare schanddaad een strenge, maar al te wel verdiende straf had bekomen. En was die straf, die de rechters haar eindelijk hadden opgelegd, wel zoo streng, in vergelijking van die, welke hem was te beurt gevallen? En hij had toch niet, zooals de laster aarster, onschuldigen in het verdert gestort; hij had slechts een enkele groote dwaasheid begaan, en moest die boeten met het verlies van zijn ge heele levensgeluk! Waarom was hij zoo verblind geweest en had alle verstandige vermaningen van zijne zuster in den wind geslagen? William gevoelde het nu: begane dwalingen worden dik wijls erger gestraft dan de zwaarste misdaden. De jonge man kon het. op zijn stoel niet lan ger uithoudenhij sprong open liep in de grootste opgewondenheid door de kamer. Ja, ik ben ijlhoofdig geweest; dat is het rampzalig erf deel mijns vaders, de Davistowns hebben altijd neiging tot dwaasheden gehad; maar wat betee- kent al die dweeperij van mijn armen, goedèn vader tegenover mijn ongehoorden waanzin! riep hij wanhopig uit, en sloeg zich met de gebalde vuist voor het hoofd. Het beste is dat ik mijn harden schedel tegen den muur verbrijzel! en William zou dit in zijn koortsachtigen toestand waarschijnlijk ook gedaan hebben, indien niet een oude bediende in de kamer was gekomen, die door het woeste genoemde verhoudingen, zou nog in den loop dezer week bijeenkomen een bewijs, dat men nog altijd gelooft aan de mogelijkheid op een verbetering der relatien met den Duitscheu handel. In Genua vinden van Donderdag tot Dinsdag 13 dezer feestelijkheden plaats, die haar intiem karakter in gecnen deele verliezen door de deelneming van bijna al de Europeeschc na tiën en die alleen kunnen bogen op eenige belangstelling van de zijde der politici, door het geschrijf naar aanleiding van Frankrijks deelneming aan de eerbewijzen een ver nieuwd bewijs, dat men de inachtneming van de meest gewone burgerlijke beleefdheden niet mogelijk acht, als de partijen haar poli tieke:! steun juist in tegenovergestelde rich tingen zoeken. Dat de bladen van Genua of liever de dagbladschrijvers, in een oogenblik van geestdriftige verrukking zoover gaan dat z:j de Columbus-feestviering heeten „het begin van de liefde en den vrede onder de men- schen" en spreken van een „opteekeneu van dien datum in 't gulden boek der historie," moge met het oog op de bijzondere omslan digheden te vergeven zijn, te begrijpen is 't toch niet van menschen bij wie een koel hoofd een eerste vereischte is. De radicalen en alle anderen die voor Italië alleen heil verwachten van een nauw bondgenootschap met Frankrijk, dienden in 't oog te houden dat behalve de groote republiek ook verte genwoordigd zijn EngelandDuitschland Oostenrijk enz. enz. Zoo is de aanwezigheid van het Fransche eskader geheel in den vorm, beantwoordende aan de regelen der interna tionale wellevendheid, zonder meer; opvallend en reden gevend tot op- en aanmerkingen tot politieke beschouwingen en betoogen, zou zijn geweest de afwezigheid van de Fransche zeemacht. Men dient wel begaafd te zijn met een enorm fantaseervermogen om door doodgewone beleeidheid de mogelijkheid te zien opengesteld op een alliantie en al 't geen daarmee samengaat. Uit China is bericht ontvangen, dat aldaar, en wel te Shensi weer mishandelingen van tieren van zijn jongen meester verontrust, eerbie dig kwam vragen, of hij het vuur in den haard, dat uitgegaan was, niet weder zou aanmaken, terwijl hij daarbij angstig en verlegen den zoon van zijn meester aanzag, die zich heden als een krankzinnige aanstelde. De jonge man kwam door het plotseling bin nentreden van den bediende eenigszins tot zich zelve; een laatste overblijfsel van zelfbeheersching spoorde hem aan om voor den oude zooveel mogelijk te verbergen wat zijne ziel beroerde; hij wist zelf niet, dat hij in zijn woeste wanhoop zoo hard had geschreeuwd, dat deze in de voor zaal alles had moeten hooren. Neen, neen, ik heb geen vuur noodig I was het korte en bitse ant woord, en zonder verder op den hem verbaasd nastarenden bediende te letten, stormde hij de kamer uit naar buiten. Daar in de eenzame paden van het park kon hij ten minste aan zijne wanhoop ongestoord lucht geven. Een frissche wind blies hem om de brandende slapen, maar zijn bloed werd er niet door afge koeld, het bruischte slechts nog onstuimiger door zijne aderen. Hier in het park ontwaakte de herinnering aan Mary levendiger en smarte lijker dan ooit; hier had hij zoo dikwijls met haar rondgewandeld, hier had hij zalige uren met haar doorgebracht, en indien de herschen- schim hem niet van den rechten weg had afgeleid, dan ware hij thans in het gelukkige bezit van dat voortreffelijke meisje, dat van nu af voor altijd een ander zou toebehooren. Ha! Waarom zou hij dulden, dat deze graaf de hand uitstrekte naar zijn geliefde Mary? Waarom zou hij niet met hem vechten, en trachten hem nog in het laatste oogenblik den kostelijken buit te ont rukken Hem behoorde Mary, hem alleen Hoe, als hij eens naar de abdy vloog, in de zaal drong, en voor al de gasten verklaarde, dat hij Mary beminde en de liefelijke bloem aan geen ander zou afstaan Deze gedachten woelden William door het hoofd, terwijl hij door dik en dun, als door magnetische kracht aangetrokken, verder ijlde recht op de abdy aan, zonder eenige acht te slaan op zijne klecderen, die gescheurd werden door de doornen en struiken, waar hij in woeste vaart voorbijsneldeevenmin lette hij op zijn pad, ginds lag de abdy, en hij moest zich daarheen zendelingen hebben plaats gehad, onder welke thans ook Europeanen. Uit meer dan 40 Fransche steden zullen afgevaardigden tegenwoordig zijn op het den 24 September te Marseille te houden arbeids- congres. Ook zullen vertegenwoordigd zijn Rumenie, Rusland, Italië, Belgie en Duitsch land. Liebknechl zal laatstgenoemd rijk ver tegenwoordigen. De rol, die de echtelieden Chaumartin hebben gespeeld in het proces Ravachol te Parijs en te St. Etienne, is nog niet vergeten. Na naar St. Denis en vervolgens naar St. Etienne te zijn verhuisdmoesten zij ook deze stad verlaten uit vrees gedood te zullen worden. Sedert zijn zij spoorloos verdwenen. Dezer dagen werd men weder aan hen her innerd, doordien de eigenaar van de kamer, die zij te St. Denis hebben bewoondhet huisraad deed aanslaan, daar hij in de laatste maanden geen huur had ontvangen. De vergaderingdoor de uitvoerende commissie van de arbeidsbeurs te Parijs ge organiseerd ten behoeve der werkstakers te Carmauxwerd door 3500 personen bijge woond. Er werden verscheidene resolution aangenomen, waarbij de exploiteurs der ar beiders prijs worden gegeven aan de openbare verachting en de werkstakers aangemaand worden geweld tegen geweld te stellen. Een treurig ongeluk is dezer dagen ge beurd te Condé Folie (Fransch departement Somme). Het dochtertje van een baanwach ter aldaar speelde op den spoorweg, toen de moeder een trein zag aankomen. Zij snelde toe, om het kind te redden. Ook de vader kwam in grooten angst aanrennen, maar hij was te laat. Op het oogenblik, dat hij vrouw en kind vastgreep, om hen aan het dreigend gevaar te ontrukken, kwam de trein, en alle drie werden onder de locomotief verpletterd. den kortsten weg banen, er was immers geen minuut te verliezen Daar schemerden reeds door het groen de tin nen van het oude gebouw. O, misschien kwam hij nog niet te laat, en zonder aan iets te denken ijlde hij voort; reeds was hij dicht bij het huis gekomen, nu moest hij toch een oogenblik adem scheppen, eer hij verlangen kon oinnengelaten te worden. Van boven bereikten luide vivats en het klinken van glazen zijn oor te laat! Met een doffen kreet zonk hij bewusteloos op den grond. In de groote zaal van de abdy ging het evenwel niet zoo vroolijk toe, als men uit het blijde ge juich had kunnen afleiden; wel bood men liet verloofde paar van alle zijden de hartelijkste gelukwenschen aan, wel klonken de glazen, maar het geheele gezelschap verkeerde toch in een ge drukte stemming, hoezeer men dit ook zocht te verbergen; want er waren niet, zooals men alge meen had verwacht, twee verlovingen, doch slechts eene. Juist de tweede bruidegom, wiens aanwezigheid heden het dubbele feest het meest opluisteren moest, was niet verschenen. Met welk een ongeduld hadden de verzamelde gasten op de komst van den graaf gewacht Want allen bemerkten zeer goed de onrust van den gastheer en de gastvrouw, ofschoon deze alle mogelijke moeite deden om die te verbergen. Het kwetste den trots van den ouden squire diep, dat de graaf zich liet wachten. Wilde hij daar mede zijn aanstaande bloedverwanten vernede ren? Wilde hij hun doen zien, hoe weinig hij hen telde? Nu, squire Wintlebury was de man niet om zich dit te later, welgevallen, zelfs niet van zijn schoonzoon. De oude heer zag op het uurwerk een half uur over den bepaalden tijd en fluisterde zijne vrouw, die ook reeds bij herhaling steels- gewijze naar de deur had gegluurd, toe: Als hij niet binnen tien minuten komt, dan gaan wij zonder hem aan tafel. Hij zal het ons kwalijk nemen, als wij niet op hem wachten, fluisterde deze terug. Dat doet er niet toe, over tien minuten geef ik onze gasten het teeken en wij zetten ons aan talel.. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1