Leerlooierij en handel in Leder Notaris RANT, binnenland! Advertentiën. Seraf dis Cornells van Delft Antoslis Beiatis van Delft, Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Handelsberichten. publiek verkoopen In de Spaansche wijnprovincie Malaga is de druivenoogstnaar men berichtgeheel vernield door de hevige on weder s der laatste dagen. Te Fuente Elamo, in Murciö, vielen zware hagelbuien; sommige hagelsteenen waren wel 50 gram zwaar. Twee menschen werden er door gedood en verscheidene anderen werden gekwetst. Op de Clyde is een nieuw schip Auck- mountain met een partij kruit aan boord den avond van den dagwaarop het zijn eerste reis begon, door brand vernield. De bemanning trachtte vruchteloos de vlammen te blusschen. Allen die aan boord waren vluchtten, en eenige oogenblikken later sprong het brandende schip met een vervaarlijken knal in de lucht. Het verlies, tot nu toe tengevolge der cholera door Hamburg geleden, wordt aan menschenlevens op 6000 geschat, terwijl de schade, door den handel geleden, reeds op 200 millioen Mark wordt begroot, geheel af gezien nog van de verliezen, die aan parti culieren, maatschappijen en instellingen door zulk een ramp, welke slechts met eene om wenteling te vergelijken is, wordt berokkend. In onderscheidene correspondenten worden allertreurigste tafereelen opgehangen van den aanblik, welke de stad oplevertstille straten, alle openbare plaatsen leêg, trams zonder passagiers en dan al die doffe, angstige blikken en die treurige gezichten van menschen, die elkaar ontwijken. Dat het slechte drinkwater in hoofdzaak aan de epidemie schuld is wordt thans alge meen toegegeven, evenals te Parijs het Seine- water de schuld heeft en te St. Petersburg het slechte Newa-water. Professor Virchow is uit laatstgenoemde plaats teruggekomen vol lof voor de gezondheidsmaatregelen, daar van overheidswege genomen en waaraan men volgens hem, elders een voorbeeld kan ne men. Het doet ons veel genoegen door zulk eene autoriteit bevestigd te zien wat men voor veertien dagen uit Moskau schreef omtrent het prijzenswaardig optreden der Russische regeering in deze. Van buitengewone kortheid zijn voorzeker de metten, welke te St. Petersburg door de politie worden gemaakt met weerspannigen en ongehoorzamen. Eene bakkerij, welks eigenaar een geval, aan zijn knecht overko men, had verheimelijkt, werd voor onbepaal- den tijd gesloten, terwijl de kameraad van den knecht een zware geldboete kreeg. Ook is een hotel gesloten, dat in het toepassen van sanitaire maatregelen was te kort ge schoten. Het gemiddeld dagelijksch ziekte- en sterfe- cijfer is in Rusland nog steeds zeer hoog. Op 2 September waren de cijfers 3812 en 1791. Dinsdag kwamen te Hamburg in het geheel 938 gevallen voor, waarvan 317 doodelijk. Er hadden 498 begrafenissen plaats. Om in de behoefte aan drinkwater te voorzien wer ken op verschillende plaatsen acht stoomma chines, die gekookt water leveren, niet uit de Elbe afkomstig. Een plaatselijk hulp comité heeft zich gevormd, dat reeds voor 400,000 Mark aan ondersteuningen heeft uitgereikt, dus zelf waarschijnlijk wel zeer spoedig on dersteuning zal behoeven. De belastingen in de maanden Juli en Augustus van dit jaar hebben 5.800,000 lire meer opgebracht, dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Te Rome spreekt men veel over een ongeval, gedurende de groote manoeuvres den koning en den minister van oorlog over komen. De koning had verzocht hem de topografische kaarten der streek voor te leg gen, de paarden van den koning en van den minister. Pelloux schenen echter niet aan zulke manoeuvres gewend te zijn, zij stei gerden en wierpen hun berijders in het zand. Beiden kwamen er zonder letsel af. In het Noorden van Italië is groote schade aangericht door onweersbuien, van zwaren regen en wind vergezeld. Op vele plaatsen werd de oogst grootendeels vernield. Te Udine is door het plotseling stijgen van het water een groote brug voor voertuigen weggeslagen. De koninklijke trein stopte te Spezzia niet aan de stad, maar reed naar het haven station, waar het vorstenpaar werd ontvangen. Met het gevolg begaf men zich aan boord van het koninklijk jacht „Savoia," nadat de koning een onderzeesche boot had geinspec- teerd. De Savoia stoomde een eind op, zoodat men getuige kon wezen van proeven met torpedo's op pontons. De koning was verge zeld van de ministers Giolitti, Brin en St. Bon. Het stoomjacht, geëscorteerd door de zware pantserschepen Lepanto en Duilioging daarna onder stoom naar Genua, waar het jacht Donderdag onder het daveren der sa luutschoten aan de haven kwam. Hier stonden de ministers Bonacci, Martini, en Finocchario, omringd met de consuls der vreemde mogend- beden en stedelijke en militaire autoriteiten. De commandanten der vreemde eskaders maakten later hunne opwachting. De koning zeide hun, dat de plaatselijke omstandigheden het moeielijk maakten, de vreemde schepen de revue te laten passeeren, hij was echter voornemens de vlaggeschepen te bezoeken van de verschillende natiën, die aan Italië hulde brengen op het Columbusfeest. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 11 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. 1. Zur gute Nacht Schubert. 2. Die Betende Diabelli. 4. Looft den Heer De Vliegh. Zondag 11 dezer, 's middags 12 ure, matinée door de zangvereeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. PROGRAMMA AD LIBITUM. BAARDWIJK. Maandag 12 dezer, des morgens half elf ure, Matinée door de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst," ten huize van den heer Jac. van Woensel. Zie Programma's. WAALWIJK, 10 Sept. 1892. De laatste dagen houdt de rechter-com- missaris te 's Bosch zich onledig met de instructie van verschillende bekende zaken. Zoo Donderdag het afleggen van valsche getuigenis voor het kantongerecht alhier Vrijdag de zaak Hagoort en heden de ver schillende zaakjes met de tiendquaestie in verband staande. Het onderzoek van eerstge noemde zaak duurde tot laat in den avond voort. Heden voormiddag toonde een hond van den heer H. W. alhier, veel lust tot bijten en was zeer woest. De heer W. heeft hem onmiddellijk doodgeschoten. Het lijk zal door den veearts onderzocht worden. Men zij indachtig dat nog steeds van kracht is het bevel dat de honden in Waal wijk moeten gemuilkorfd zijn. Zooals men weet heeft den Bosch, de kermis uitgesteld om het gevaar voor cholera; dit is te Kaatsheuvel te zien, daar is althans een veel grootere massa woonwagens en kramen aangekomen dan gewoonlijk. Men zij op zijne hoede. Hoe gevaarlijk het is, een aan miltvuur lijdend rund van de huid te ontdoen, is thans weder te Lekkerkerk gebleken bij een per soon, die eene kleine wond aan den vinger had, welke dermate is aangetast, dat hij een gedeelte van zijne hand zal moeten missen. Een moordaanslag is Woensdagmorgen gepleegd in een huis in de Spooksteeg te Amsterdam. Eene juffrouw, die daar een bier huis houdt, werd door een 33jarigen man, die een glas bier stond te drinken, onverhoeds met een mes in het onderlijf gestoken. Be wusteloos viel zij neer en werd meer dood dan levend naar het Binnengasthuis gebracht. De dader is terstond in hechtenis geno men. Te Scheveningen stond Woensdag ruim negen uur binnen weinige minuten het hou ten directiegebouw, behoorende bij den „wal- visch" op Seinpostduin, in lichte laaie. Toen de brandweer aanrukte, was aan net behou den van het gebouw niet meer te denken en moest er hard gewerkt worden om het café-chantant „Seinpost" voor schade te vrij waren en den „walvisch" le redden, hetgeen ook gelukte. Dat er weinig of geen wind was, werkte zeker ook mede om den brand te beperken tot het gebouw en een gedeelte heining. Met het gebouw ging ook de daarin aanwezige in boedel verloren. De eigenaar van de onderneming, de heer Beers, bewoonde met zijne echtgenoote het gebouw, maar bij het ontstaan van den brand was niemand aanwezig. Maandag is, volgens de Delftsche Ct., aan de Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft een brutale diefstal gepleegd. Terwijl des avonds omstreeks acht uur in het gebouw „De Gemeenschap," in het Agnetapark, eene vergadering werd gehouden en de parkwach ter zich aan de voorzijde van het gebouw bevond, haalden eenige personen aan de achterzijde uit den kelder drie zakken, ge vuld met koperen persplaten, welke in de fabriek bij de vervaardiging van gist worden gebruikt en zonder voorkennis der directie in genoemden kelder waren geborgen. De dieven, die zich met hun buit in de richting der schietbaan achter de tent verwijderden, werden evenwel achterhaald door den park wachter. Maar voordat deze een der perso nen kon herkennen, ontving hij zulk een slag voor het hoofd, dat hij in de sloot ge raakte. Toen hij zich weder op den kant had gewerkt en in staat was om hulp te roepen, waren de vogels gevlogen, met ach terlating van een tweetal zakken. De zaak is in onderzoek bij de politie, aan wie indien het verhaal van den parkwachter juist is het zeker wel niet moeilijk zal vallen de daders te ontdekken. Te Utrecht is Woensdagnacht omstreeks 12 uur, een hevige brand met uitslaande vlam ontstaan in eene heetwaterstokerij in de Groe- nesteeg. De brand was zóó fel, dat het ge- heele perceel, behalve de muren, door het vuur is verteerd. Aan de brandweer gelukte het de omliggende perceelen te behouden. Anderhalf uur later was het vuur gebluscht. Er werden geen personen gekwetst. De oorzaak is onbekend. Het verbrande was verzekerd. Dezer dagen werd een brouwersknecht uit Meersen, die met een bierwagen op weg was, verschrikt door een gedeeltelijk met zand gevulden zak, welke als uit den hemel op zijn wagen neerkwam. Wat was 't geval? Een luchtreiziger, die in zijn ballon over hem heen dreef, had ballast uitgeworpen, doch niet, zooals gewoonlijk, bij gedeelten, maar in eens. Ware de zak op den knecht neer gekomen, dan zou dit zeker noodlottige ge volgen voor hem gehad hebben. Terwijl de landbouwer Bakker te Hoo- ger-Smilde Maandag voormiddag met zijne huisgenooten op het veld aan den arbeid was heeft men ten zijnent uit het kabinet een gouden oorijzer, een beursje met geld en eenige andere sieraden, alles ter waarde van ongeveer honderd gulden ontvreemd. De dief of dieven zijn vermoedelijk met den plaatselijken toestand niet onbekend geweest en door eene achterdeur, welke niet gesloten was, binnengekomen, daar nergens eenige sporen van braak zijn te bespeuren. De zaak is in handen der justitie. Te Silvolde is weer een huis, bewoond door twee gezinnen, in de vlammen opgegaan. Van den inboedel werd weinig gered. Een oude vrouw, die nog te bed lag, werd met moeite gered. Alles was zeer laag verzekerd. De oorzaak is nog niet bekend. Dit is nu reeds de derde brand binnen een paar dagen. Een recept uit den epidemie tijd vanl832: R Preservatief tegen de cholera. Neem een kop vol opgeruimdheid, Met een dosis goeden moed, Daags twee lepels zelfbeweging Even gaauw gebruikt is goed. Vijftig pillen vaste spijzen, Aangemengd met goeden wijn En tinctuur van vergenoegen Is de beste medicijn. Twintig droppels geest van vreugde Met een poeijer levens zout, En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als goud. En vindt gij bij dit receptjen Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een lepel van geduld. Het geheele garnizoen te Erfurt is on langs 's nachts gealarmeerd door een kluch tige vergissing. Er werd ter eere van den Sedandag een zoogenaamd „patriottisch concert" gegeven, waarop ook het bekende potpourri van Saro „Duitschland's herinneringen uit 1870 en '71" gespeeld werd. Daarin wordt een geheel ge vecht van het alarm-signaal tot den zege vierenden marsch muzikaal weergegeven. Ditmaal had het „verzamelen" blazen, toen het ver door de nachtelijke stilte klonk, een zeer bijzondere, onverwachte uitwerking. Een hoornblazer van een Maagdenburgsch fusi- liersregiment, dat tijdelijk te Erfurt in garni zoen ligt, werd wakker uit zijn slaap, hoorde het alarm sein, kleedde zich in allerijl en weldra klonk het signaal das Ganze Sammeln ver in het rond de andere hoornblazers en tamboers volgden zijn voorbeeld en spoedig was het geheele garnizoen druk in de weer. De manschappen snelden van alle kanten naar de verzamelplaatsen, dikke reserve-offi cieren, in stilte brommend over het verstoren van het vroolijke Sedanfeest, kwamen hijgend aanloopen; het bespannen geschut reed don derend over de straatsteenen het was een helsch geweld. Intusschen werd nog maar steeds alarm geblazen en geroffeld. De militaire muzi kanten in den concerttuin, vanwaar het onge lukkige sein het eerst uitging, hielden midden in „Duitschland's herinneringen" op en snel den hals over kop naar de stad, om zich bij hun regiment te voegen. Toen alles gereed was en men een tijd lang gewacht had op de komst van den bevel voerenden generaal, van wien alleen het be vel tot het alarmeeren van het garnizoen kon zijn uitgegaan, werd eindelijk het mis verstand opgehelderd, waarover niet weinig gelachen werd. WAALWIJK7 Sept. De jaarmarkt werd heden zeer druk bezocht. De aanvoer ter veemarkt was ruim, ongeveer 400 stuks waren aan de lijn. De handel was buiten verwachting vlug met hoogere prijzen. Kalfkoeien golden f135.f 2*0.a f260. Dito vaarzen f 115, 195.f200. Jonge varkens, aangevoerd 125 stuks, verkocht aan f7,25 a f 13,50 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 802 KG., van f 1,25 a fl,55 per KG. Kippeneieren f3,— a f4.— per 100 stuks. De aanvoer van binnenlandsche granen was niet van eenige beteekenis. Een partijtje koolzaad werd geveild aan f9 per hectoliter, alsmede wat nieuwe rogge, die voor de bakkerij nog ongeschikt schijnt. Aan Drijzen der navolgende soorten werd gedaan. Jarige buitenl. rogge f185 190 per last. Nieuwe Fransche f200 210 p. 2250 Kg- Belgische f180 190 h Ristarwe f8,50 a 9,50 p. Hl. Witte dito f8,— a 8,75 Garst f 4,50 a 5,— Haver 18,8,50 tot f9.— per 100 kg. De looiersbeurs werd niet druk bezocht, dit tengevolge van de invallende huiden veiling te Antwerpen. De ruwe huidenmarkt blijft flink gesouteneerdvooral voor prima zwaar gezouten. Leder is in alle soorten gezocht, prijzen houden zich ferm. Voor licht zooileder en tweede qualiteit is de markt veel beter gestemd, alles ruimt vlot op. Schors flauw voor oude en nieuwe infe rieure waar, maar daarentegen goed prijs houdend voor goede nieuwe. Voorspoedig bevallen van een DOCHTER: Mevrouw Duijnstee-Bink. Nijmegen, 29 Augustus 1892. Voorspoedig bevallen van een flinken Zoon WILHELMINA C. H. HAMERSLAG, geliefde echtgenoote van JOS. J. F. NIEUW ENHÜIJS. Drunen, 1 Sept. 1892. I— Heden overleed tot onze diepe droef-' heid, na een lang en smartelijk lijden, meermalen gesterkt door de H.H. Sa cramenten der stervenden, onze geliefde j Zuster, Beduwdzuster en Tante, M de Eerwaarde Zusier BRIGITTE, in de wereld genaamd MEJUFFROUW Carolina Josephine Schramven. Hoeven, [klooster) 30 Aug. 1892. I UIT ALLER NAAM, C. A. WITLOX-SCHRAUWEN Waalwijk. Blijkens akte verleden voor NOTARIS BINK, te Waalwijk, 10 September 1892 is de vennootschap tot het drijven van en aanverwante artikelen, zoomede tot het uitoefenen eener SCHAFTENMAKERIJ met handel in SCHAFTEN, tusschen de on- dergeteekenden EN beiden leerlooiers en schaftenfabrikanten Waalwijk, onder de firma ^Gebroeders van Delft* aangegaan blijkens akte verleden voor denzelfden notaris 30 Nov. 1883, ont bonden, en zal de firma der ontbonden ven nootschap tot het drijven eener zaak als bovenbedoelde door den tweeden onderge- teekenden worden aangehouden. [Get.) G. C. VAN DELET. A. D. VAN DELFT. te WAALWIJK, zal voor de erven ARNOLDUS HAVER- HALS, te Sprang, provisioneel ter herberge van Ant. Hof- mans te Sprang, op DONDERDAG 15 Sept. 1892, definitief ter herberge van M. van Vuu- ren, te Sprang, op DONDERDAG 29 Sept. 1892, telkens des avonds 7 uur, Onder SPRANG. Koop 1. Een perceel Bouwland ten noor den van de Straat, sectie B. no. 1026 grt. 87 aren 40 cent. Koop 2. Een perceel Bouwland, sectie B. no. 463, grt. 56 aren 70 cent. Onder BEZOOIEN. Koop 3. Een perceel Weiland (zoogenaamde f Hofstee*), sectie C. no. 119, grt. 24 aren 20 cent. Koop 4. Een perceel Weiland (zoogenaamde „Hofstee,,), ten noorden, van de Loiut, sectie C. no. 87, groot 28 aren 70 centiaren. Koop 5. Een perceel Weiland ten noorden van de Spoorlijn, sectie C. nos. 688 en 120, grt. samen 93 aren 70 centiaren. Koop 6. Een perceel Weiland ten zuiden van de Spoorlijnsectie C. no. 687, groot 65 aren. Koop 7. Een perceel Weiland ten zuiden van de Loint, sectie C. no. 660, groot 84 aren 60 centiaren. Onder CAPELLE. Koop 8. V* onverdeeld in een perceel Moe ras in den Dulvert, sectie C. no. 114, grt. geheel 49 aren 20 cent,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2