Bekendmaking. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. volking zelve bleef kalm. De stadhouder ver trok met zijn gevolg 's middags om zes uur, duizenden waren er 's avonds op de been om de illuminatie te aanschouwen. Keizer Wilhelm heeft luitenant-kolonel Von Mossner, een der zeldzame Israëlitische officieren van zijn leger, tot adjudant be noemd. Z. M. moet verklaard hebben op deze wijze te willen toonen hoe hij denkt over het anti Semitisme. Voor het crimineel gerechtshof van Lau sanne zullen zich binnenkort hebben te ver antwoorden Rochat, directeur der maatschappij welke de vaart exploiteert op het Leman- meer; Lips, baas van de werf dier maat schappij te Ouchy en Fornerod, machinist van de stoomboot „Mont-Blanc." Aan hen in hoofdzaak wordt de ramp op het meer van Genève geweten, daar zij het springen van den stoomketel der „Mont- Blanc" hadden kunnen voorkomen. Er wordt alweder een ongeluk op de Alpen bericht. Een toerist uit Stuttgart, de heer Slückler, is op den berg Funffinger Spitze in het Ampezzo-dal in een afgrond ge vallen met een welbekenden gids, Jozef In- nerkofler, die hem vergezelde. Een ander gezelschap toeristen vond beiden dood aan den voet van den berg. Er gaat maar één roep over de feesten te Genua en de geestdrift, waarmede de be volking het koninklijk paar heeft ontvangen. „Ik heb nimmer iets dergelijks gezien moet koning Umberto bewogen hebben uit geroepen. De ovatie des avonds, bij gelegenheid der gala-voorstelling in den schouwburg Carlo Felice, waar de fine fleur van Genua met de vreemde marine officieren en tal van schit terend getoiletteerde dames bijeen was, moet mede zco enthousiast mogelijk zijn geweest. Anders dan de bisschop van Livorno han delde, heeft de aartsbisschop van Genua verzocht in bijzondere audiëntie door koning Umberto te worden ontvangen. De koning en de koningin werden Vrijdag bij hun be zoek aan de tentoonstelling (afd. Zending) door hem rondgeleid. Ook de illuminatie van het bisschoppelijk paleis moet bijzonder in het oog zijn gevallen door zijn pracht. Over de tentoonstelling liet de koning zich zeer waardeerend uit, een tweede bezoek belovende. Vrijdagavond was het groot bal ten stad- huizej ongelukkigerwijze met zooveel genoo- digden, dat haast niet gedanst kon worden. Tevens was het dien avond illuminatie. Het hoofdpunt van het bal was de ommegang des konings en der koningin door de zalen, met de gasten aan weerszijden geschaard. Eerst tegen middernacht kon de zoogenaamde konings-quadrille een aanvang nemen, waar aan 10 paren deelnamen en waarbij de burgemeester de koningin opleidde. Oin een uur verlieten de koning en de koningin het bal, dat tot den morgen voortduurde. Jammer, dat nevens deze feestelijkheden ook weer allerlei wandaden uit Italië zijn te melden. Zoo heeft men te Bologna voor het telegraafkantoor moedwillig een groote bom doen ontploffen, met het gevolg, dat alle glasruiten, vernield werden en een persoon ernstig is gewond. Te Intra zijn Vrijdag door eene bende werkstakers ernstige ongeregeldheden ge pleegd, zoodat per telegraaf naar Pallanza moest worden geseind om militaire hulp. Van een der hotels werden al de glazen in gegooid en ook binnenshuis alles kort en klein geslagen; ook van het stadhuis en de Banca popolare werden de ruiten ingeworpen terwijl alle voorbijgangers uitgejouwd en met steenen geworpen werden. Te Vicovaro zijn zeven gemaskerde en gewapende mannen het kantoor van de Acqua Marcia maatschappij binnengedrongen op 't oogenblik, dat de administrateur de loonen uitbetaalde. De boeven hebben zich van 10,000 lire meester gemaakt, waarna zij kalm huns weegs gingen. De uitbarsting van de Etna schijnt nu toch werkelijk zoogoed als geëindigd. Thans wordt weder uit Napels de in storting gemeld van het paleis MoiRemiletto, doordien een gedeelte van den heuvel, waar tegen het paleis is gebouwd, naar omlaag is gekomen. Een werkman kwam daarbij om. Onvoorzichtigheid bij het aanbrengen van een stut, juist ter voorkoming van deze in- stoïting, is de oorzaak van het onheil. De eigenaar is van onwilligen manslag beschul digd. GENUA, 11 September. De koning heeft den Franschen admiraal het grootkruis der orde van den H. Mauritius en Lazarus ver leend. De kommandanten der andere vreemde eskaders hebben insgelijks onderscheidingen ontvangen. 12 September. Heden morgen te 10 uur 40 hebben de koning en de prinsen, vergezeld van verscheiden ministers, zich aan de escala van het paleis aan boord eener hoi-stoomsloep ingescheept. Al de stoom schepen en kleinere vaartuigen lagen op den weg, dien de koning nam, in rijen gerang schikt, en losten salvo's. Eene ontzagelijke menigte stond op het hoofd en juichte den den koning uitbundig toe. De Fransche ad miraal Rieunier ontving de vorsten aan den valreepstrap van de Formidable, en stelde zijne officieren voor. De bemanning defileerde voor den koning. Bij het verlaten van de Formidable wenschte de koning admiraal Rieunier geluk. De koning bezocht daarop het schip van den Spaanschen admiraal. Een AmerikaanCharles Kammerer deelgenoot in een ijzerfabriek te Weenen, is daar in de voorstad Heitzing gevangen genomen wegens een moordonder bijzon dere omstandigheden gepleegd. Een paar vrouwelijke bloedverwanten van den heer Kammerer, die een vil la bewonen in de voorstad Mauer, waar nog al eens inbraken werden gepleegd, hadden hem verzocht, bij haar in huis te slapen, om haar te bescher men tegen dieven. Kammerer nu, die altijd een revolver voor zijn bed had liggen, werd Dinsdagnacht wakker door angstig gegil van de dames en toen hij naar buiten keek, zag hij drie man nen langs een ladder op den tuinmuur klimmen. Hij schoot zijn revolver af op de indringers en doodde er een; de twee an deren vluchtten. De doodgeschoten man blijkt de zoon van een welbekend grondeigenaar van Mauer te zijn, en hij wilde, naar men zegt, in staat van dronkenschap, met zijn vrienden op de beschreven ongewone manier naar zijn eigen huis gaan. Die verklaring wordt echter door sommigen verdacht gevonden. Men acht het toch niet onmogelijk, dat vele der inbraken in de Weener voorsteden gepleegd worden door lieden, die om hunne maatschappelijke positie tot dusverre boven verdenking waren. Een hevige cycloon heeft te Moskou ge woed. Meer dan 200 huizen werden van hun daken beroofd. Van een fabriek werd een groote schoorsteen afgerukt, waardoor verscheidene huizen vernield en zes personen gedood werden. Niet minder dan 150 per sonen werden gedood of gewond. Daarna viel een hevige stortregen, die enorme schade in Moskou aanrichtte. Luidens bericht, door de Herald uit Ve nezuela via Panama ontvangen, heeft de gouverneur van Laguayra, op bevel van den dictator Mendoza, een aantal handelaars naar zijne woning ontboden en hun medegedeeld dat zij niet in vrijheid zouden worden ge laten alvorens losgeld te hebben betaald. Onder deze gevangenen bevonden zich de consuls van Duitschland, Nederland, Zweden, Noorwegen, Belgie, Argentinië en Costarica, benevens de vice-consul der Vereenigde St. De Amerikaansche consul, ondersteund door de consuls van Engeland, Franrijk en Spanje, eischte de invrijheidstelling zijner collega's; doch de gouverneur aarzelde. Nadat hierop de Hollandsche, Fransche, Duitsche en Spaan- sche oorlogsbodems hadden doen weten dat zij zich tot actie gereed maakten, ontving de gouverneur van Mendoza telegrafisch bevel om de gevangenen los te laten, waarna de gouverneur verklaarde, dat de belangen der vreemdelingen voortaan zouden worden ge ëerbiedigd. Het boksen in de Vereenigde Staten. Te New Orleans hebben Vrijdag de be kende boksers Sullivan en Corbett om het championnaat der wereld gebokst. Corbett trad zegevierend uit den strijd. De kamp duurde een uur en twintig minuten. De inzet bedroeg 112.500 gulden en de weddenschap pen, die werden aangegaan, beliepen onge veer drie millioen. Meer dan 7000 personen uit alle oorden van de Vereenigde Staten woonden het schouwspel bij. Corbett bekwam hoegenaamd geen letsel, Sullivan daarentegen verkeerde in een beklagenswaardigen toestand. Zijn neus was gebroken en zijn gelaat geheel misvormd. De getuigen moesten hem wegdragen. Hondsdolheid. De burgemeester der gemeente Waalwijk; Gezien de schriftelijke verklaring van den districts-veearts van heden, waaruit blijkt dat een alhier door den eigenaar afgemaakt zwart, gladharig reuhondje ook door dien ambte naar wordt beschouwd als verdacht van aan dolheid te hebben geleden; Gelet op art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (staatsblad no. 110) BEVEELT dat, gedurende vier maanden te rekenen van af heden, alle honden, die zich buiten wo ningen of vaartuigen (geene openbare mid delen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden, en niet binnen een afgesloten ert aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens model door den minister van binnenlandsche zaken vastge steld en ter secretarie voor een ieder ter be zichtiging nedergelegd. Waalwijk, 13 September 1892. De burgemeester. Besmettelijke ziekte. l)e burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de circulaire van den commissaris der koningin van den 9 September jl. A. no. 2, le afd. (prov. bijblad no. 102.) Brengt de navolgende beschikking van den minister van binnenlandsche zaken ter open bare kennis De minister van binnenlandsche zaken Gelet op art. 8 van het koninklijk besluit van 4 September 1892 (staatsbl. no. 215) tot vaststelling van buitengewone maatregelen, tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen Heeft goedgevonden te bepalen, dat ge noemd artikel zal worden toegepast ten aan zien van personen komende uit Rusland Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, zoo dat ieder, die eeu of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, in zijne woning huisvest, verplicht is, onmiddellijk na aankomst van dien per soon of die personen daarvan kennis te ge ven aan den burgemeester, en evenzoo ken nis te geven aan den burgemeester van elk ver dacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats, waarheen zij alsdan ver trokken zijn. Waalwijk, 13 September 1892. De burgemeester voornoemd. WAALWIJK, 14 Sept. 1892. Bij kon. besl. is benoemd tot burgemeester van Ürongelen c a en van Heesbeen M. A. Boll, secretaris dier gemeenten. Bij kon. besl. is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen enz. te Waalwijk, J. Jorissen, thans te Oudetonge. De twee in voorloopige hechtenis ge stelde personen, als verdacht van het afleggen onder eede van valsche getuigenis voor het kantongerecht alhier, zijn Maandag op vrije voeten gesteld. Gisteren zou alhier de eerste Dins- dagsche markt van vet vee gehouden wor den. Slagers, dus liefhebbers om te koopen, waren er genoeg, maar, helaas! het vee ont brak. Wij hopen dat de veehouders hun eigen belang beter zullen begrijpen en in 't ver volg het voorhandene vette vee ook Dinsdags zullen aanvoeren. Naar 't ons voorkomt, ligt het ook op den weg van 't gemeentebestuur om meer publi citeit aan die markten te geven, vooral met het oog op de groote kosten, die andere plaatsen, b.v. den Bosch, zich daarvoor ge troosten. Omtrent het ontwerp tot onteigening voor den aanleg van een afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen is de Memorie van antwoord bij de tweede kamer ingekomen. Allereerst wordt het doel van het kanaal nader uiteengezet. Aangenomen, dat ook na de opening van den nieuwen Maasmond op de Maas hooge zomer- en winterstanden zullen voorkomen, welke den afvoer langs de Dieze beletten, zal daarin door het kanaal worden voorzien, zoodat in den zomer het gevaar voor over strooming van de bekade hooilanden wegge nomen en in den winter een regelmatige afvoer langs hetkanaal verkregen wordt in plaats van over den linker Diezedijk, die bo vendien na de aan de aan te brengen ophooging geene ontlasting meer zal aanbrengen. Als maximum-afvoer voor Dommel en Aa te zamen is aangenomen 80 M3 per seconde en daarop is het afvoervermogen van het kanaal bij hooge winterstanden berekend. Het kanaal is voornamelijk bestemd voor ontlasting van het inundatiegebied van Dom mel en Aa nabij 's Hertogenbosch. Door het kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen wordt het Dommel en Aa-gebied tijdens waterbezwaar, losgemaakt van loozing op de Dieze, die daardoor in het vervolg kan dienen tot afvoer van het Beersche-Maas- water op de Maas boven Bokhoven, zonder benadeeling van den hoogwaterstand om 's Hertogenbosch. Eene nadere verdediging van de richting van het afwateringskanaal brengt den minis ter van waterstaat tot de conclussie, dat het niet wenschelijk ware om de richting naar Hedikhuizen, trots het geleerde door het na der onderzoek, aan te houden, te minder omdat de wet niet eene bepaalde richting voorschrijft. Verder wordt betoogd, dat ook in het besluit der Noordbrabantsche staten betref fende de bijdragen aan het rijk de richting van het kanaal niet is vastgelegd. Derhalve vindt de minister geen aanleiding aan de staten van Noordbrabant en het be stuur van het waterschap nadere besluiten te vragen betreffende de bedoeling der bij dragen aan het rijk. De afwateringsbelangen der polders be westen de Dieze worden niet geschaad. Het kanaal zal aan de afwatering van het zuidelijk aangrenzend terrein, tusschen 's Her togenbosch en de plaats der zomerkade aan den Baardwijkschen overlaat, bevorderlijk zijn. De afwateringsbelangen van de polders bewesten de Dieze worden door de wijziging der richting van het kanaal bevorderd. De kosten van dit kanaal zijn geraamd op ongeveer f 1,300,000, het dubbele van het bedrag, waarop indertijd het kanaal naar Hedikhuizen was begroot. Aan de verlegging van den nieuwen Maas mond is een bedrag van f 12,566,725 ver werkt of aanbesteed en voor de voltooiing van het geheele werk zal nog eene uitgave van f6,991,669 worden gevorderd. Voldoende aan het verlangen tot beschrij ving van de inrichting van het kanaal, deelt de minister mede, dat het behoud van het minimumpeil voor de scheepvaart op de Dieze onafhankelijk blijft van het kanaal, en voorts dat in de zg. irrigatie der polderlanden be westen de Dieze zal worden voorzien door een inlaatsluis in den Maasdijk boven Bok hoven, die voor rekening van het rijk zal worden gebouwd. Tegen eene verlegging van het kanaal in de richting van 's Gravenmoer bestaat over wegend bezwaar. De ploegwerker aan het station te 's Hertogenbosch J. v. d. Wetering, te Vucht woonachtig, gehuwd en vader van 2 kinderen, had Zaterdag jl. het ongeluk onder den trein te geraken, die 1.33 van den Bosch naar Bokstel vertrekt. Beide beenen werden den man afgereden en aan handen en hoofd ont ving hij belangrijke verwondingen. Trots dit alles was de man nog goed bij zijn positieven en hield hij zich onder de eerste geneeskundige behandeling, hem door dr. Hoogveld schier dadelijk na het ongeluk verstrekt, kras, zoodat hij daarna per rader- baar naar het ziekenhuis kon worden ver voerd, waar hij echter des avonds overleed. Te Breda is uit de kathedraal ontvreemd het kruis met zilveren corpus van het altaar. Het vermiste kruisbeeldje, hebbende ongeveer eene hoogte van 15 a 20 cM., was van zil ver, en het kruis van zwart gekleurd hout. Blijkbaar is het kruis van het voetstuk ge broken, daar dit laatste achter een stoel in eene zijbank gevonden werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld, zonder evenwel nog iets van den dader tQ ontdekken. Naar het Nbr. Dbl. verneemt zal het jongetje L. S., uit 's Hertogenbosch, dat voor eenige weken onder geleide van den agent Dingen naar de inrichting Pasteur te Parijs vertrok, binnen eenige dagen geheel genezen terugkeeren. Maandag heeft zich te 's Bosch een ernstig geval van cholera nostras voorgedaan met doodelijken afloop. Na eene kortstondige ongesteldheid is daaraan overleden de weleerwaarde heer J. B. H. Kamp, kapelaan der kathedraal van St. Jan. De overledene, die reeds in den korten tijd, dat hij in de parochie van St. Jan zijn priesterlijk ambt vervuldede algemeene achting der parochianen had verworven, be reikte slechts den leeftijd van 29 jaren. Volgens De Fabrieksbode heeft de park wachter Berzerik zijn weinig geloofwaardig verhaal omtrent een diefstal in het Park, waarbij hij door de schelmen in het water zou zijn geworpen, teruggenomen voor de meer aannemelijke, maar zeer treurige bekentenis, dat hij alleen en niemand anders de dief was van het koper, dat in een zak nabij de sloot is gevonden. Verslaafdheid aan den drank was ook hier weder aanleiding dat deze man, die zich reeds meermalen aan het goed van anderen vergreep, andermaal een misdrijf beging. Zooals men weet, is de zaak in han den der politie. Zaterdag geraakten te Meppel twee paarden, voor den boerenwagen van S. Rijsten, van Ruinerwold, op hol. De eigenaar en zijn knecht sloegen van het in vliegende vaart zijnd voertuig, de laatste kwam er heelhuids af, doch de landbouwer zelf bekwam ernstige wonden aan hoofd en beenen; hij werd be wusteloos, meer dood dan levend, wegge dragen en onder behandeling van een ge neesheer gesteld. De paarden intusschen waren voortgehold en in vollen draf door de ramen van eene woning van de wed. S. gesprongen. Een der dieren bleef toen staan, doch had reeds alle ruiten in het raam ver broken, het andere was nog iets verder gegaan en kwam met zijn geheel lichaam in de voorkamer terecht. Een massa menschen woonde deze narigheid bij. Van Zondagavond af worden te Rozen- daal de namen en woonplaatsen van uit Antwerpen komende reizigers opgeschreven, en wordt aan het gemeentebestuur hunner woonplaats daarvan kennis gegeven. Bij iederen uit Antwerpen komenden trein staan drie ambtenaren gereed om de namen op te nemen. Zaterdag namiddag zijn door de politie bij den heer v. G., zilversmid op de Hoog straat, hoek Moriaansplein, aangehouden vier Amsterdammers, die aldaar eenige diamanten te koop aanbodenhetgeen der politie ver dacht voorkwam. Naar het bureau op de Kaasmarkt gebracht, bleken zij in het bezit te zijn van ongeveer 130 diamanten, die zij verklaarden dat hun eigendom waren. Zij zijn na verhoor op vrije voeten gelaten, doch de diamanten zijn bij de politie geble ven, en daarmede is een inspecteur naar Arasterdam vertrokken om een onderzoek iu te stellen. Te Zwijndrecht heeft zich bij een kind van 11 jaar een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Het lijk is onmiddellijk naar het lijkenhuis overge-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2