BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. gen want de waggon waarin de prins de reis van Philippopoli naar Sofia maakte, zou gederailleerd zijn. De misterraad heeft besloten den 22 Sep tember in het „Panthéon" de plechtige viering te doen plaats hebben van het eeuwfeest der republiek. Carnot zal daarbij tegenwoordig zijn evenals de afgevaardigden van alle grond wettige lichamen. Loubet Floquet en Le Royer zullen een redevoering houden. Het gerucht wil doch vereischt be vestiging dat de mijnwerkers te Lens in eene geheime bijeenkomst met 67 tegen 6 stemmen besloten hebben het ontslag te eischen van de vreemde arbeiders, en geweld te bezigen indien er Zaterdag niet aan dien eisch zal zijn voldaan. In eene groote redevoering ontvouwde Sagasta de politiek der liberale partij. De uitgaven zeide hij mogen het bedrag van 700 millioen pesetas niet overschrijden, terwijl de inkomsten de raming Yati 800 millioen bereiken moeten. De groote leening is voor de helft bestemd voor 's lands verdediging en voor de wederhelft tot amortisatie der schuld. De liberale partij zal uitvoering moe ten geven aan de conversie der binnenlandsche en buitenlandsche schuld. Haar programma omvat mede eene herziening van het belas tingstelsel, vooral van de octrooien. Uit Weimar wordt gemeld, dat voor het gouden huwelijksfeest van den groothertog en de hertogin allerwege voorbereidselen ge troffen worden. Uit Duitschland en Neder land is de komst van een aantal deputaties reeds aangemeld. Ook het Oostenrijksche keizerlijk huis zal vertegenwoordigd zijn, waar schijnlijk door aartshertog Otto. In opdracht van den groothertog worden er twee soorten van medailles in goud, zilver en brons ge slagen, welke ter herinnering aan het gouden feest als bijzonder eerbewijs zullen worden uitgereikt. De keizer is zeer in zijn schik met de geboorte eener dochter. Hij had, zooals men weet, res zoons. Aan drie hunner liet hij de jonggeborene zien. Vooraf had hij hun ge zegd vooral doodstil te zijn. De jeugdige prinsen waren boven de wolken met het nieuwe zusje, het eenige. Sedert 84 jaar is geen regeerend koning uit het huis der Ho- henzollern eene dochter geboren. Het was den 1 Februari 1808, toen koningin Louise haren gemaal de laatste dochter schonk, die naar haar moeder eveneens Louise werd ge- heeten en later met prins Frederik der Ne derlanden in den echt werd verbonden. Weenen is onder den indruk van een nieuw financieel schandaal. Baron Hopfen, hoofd der Duitschvrijzinnige partij, oud-president van het huis van Afgevaardigden, gouverneur van het Oostenrijksch grondcrediet, voorzitter der Zuider-spoorwegmaatschappij en drager van het grootkruis der Leopoldsorde, is voort vluchtig wegens geldverduisteringen ten be drage van ruim f500,000 door hem ten na- deele van het Grondcrediet gepleegd, Eenige dagen geleden vertrok hij naar Beieren, naar een gesticht voor zenuwlijders, en kort na zijn vertrek werd zijn bedrog ontdekt. Baron Hopfen moet per telegram zich bereid ver klaard hebben, afstand te doen van al zijne titels en van zijn mandaat als volksvertegen woordiger. Het vertrek der koninklijke familie uit Genua had Woensdag onder levendige toe juichingen plaats. De koning heeft zijn dank betuigd voor de hartelijke ontvangst, die hij en de zijnen hier gevonden hebben. Zij zul len de herinnering hieraan altijd bewaren. De koning heeft 50,000 lire voor de armen achtergelaten. ROME, 15 September. De Opinione, spre kende van de feesten te Genua, zegtNie mand kan gelooven dat de feesten eene wij ziging zullen brengen in de Europeesche staatkundige verhoudingen; maar die feesten hebben getoond, dat alle Italianen in harte lijke vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk verlangen te leven. De Riforma (het orgaan van Crispi) ver klaart dat de geheele wereld goeds voor de toekomst voorspelt van het bezoek van het Fransche eskader bij de feesten te Genua; doch niemand gelooft dat men na de feesten van Frankrijk verkrijgen zal, wat geen Ita liaan ooit gedacht heeft te vragen. Niemand vormt zich illusien. De Popoio Romano geeft te kennen, dat de feesten zullen bijdragen tot de zegepraal van de zaak des vooruitgangs der volken en tot hunne goede betrekkingen, indien aan gene zijde der Alpen de overtuiging ingang vindt, die een deel uitmaakt van het credo der Italiaansche politiek, dat Italië de vriend is en de vriend wil blijven van allendie het alleen beoogt, voor zich zelf en zoo mo gelijk ook voor Europa, de weldaden des vredes te behouden. In de voornaamste kringen te Konstanti- nopel wordt thans veel gesproken over een stout waagstuk van de prinses Marie Bibesco. Deze dame is voor eenige dagen den Bosporus overgezwommen. Zij was uitdrukkelijk ge waarschuwd door personen, die het gevaar van die onderneming kennen. Maar zij liet zich niet afschrikken. Zij was vergezeld van haren schoonbroeder, graaf Starczensky; deze kwam vijf minuten later aan den Aziatischen kant van den Bosporus aan dan de prinses. Men weet dat ook lord Byron den Bosporus is overgezwommen en dat dit toen aller ver bazing heeft gewekt. Betreffende de gevangenhouding der consuls te La Guayra (Venezuela), waaronder ook de Ned. consul, waarvan reeds kortelings is melding gemaakt, bevat de Times het vol gende generaal Pepper, bevelhebber van den dictator Mendoza te La Guayra, ontving van Caracas een bevel om van de voor naamste kooplieden te La Cuayra eene groote som geld af te persen. Deze werden onmid dellijk bij den gouverneur geroepen, waar hun werd te kennen gegeven, dat zij gevangen gehouden zouden worden, zoo lang tot dat zij sommen van 500 tot 2000 dollars ieder zouden hebben betaald. De Duitsche, Zweed- sche, Noorsche, Belgische, Argentijnsche con suls en die van Costa Rica en de vice consul van Amerika behoorden mede onder de gevangen gehoudenen. Er werd een beroep gedaan op den heer Hanna, consul generaal van Amerika, om bescherming en deze raad pleegde de Spaansche, Engelsche en Fransche consuls, welke besloten mede te werken. Er werd toen van generaal Pepper de onmiddel lijke invrijheidstelling der gevangen gehouden consuls verlangd, waartoe deze niet dadelijk kon besluiten. De vreemde oorlogsschepen maakten toen stoom op, om tot een gevecht gereed te zijn, waarop de Venezuelaansche troepen onder de wapens werden geroepen en de kanonnen van het fort Lavigia naar buiten geschoven werden. De dictator Men doza, hiervan onderricht, seinde aan generaal Pepper om aan de vordering van den Ameri- kaanschen consul te voldoen, waarop de gevangen consuls in vrijheid gesteld werden. Woensdag 21 September Paarden- en Beestenmarkt te Waalwijk. WAALWIJK. Zondag 18 dezer 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Une Nuit d'Ecé, fantaisie. Tack. 2. Lucie, solo voor cornet. Van Dam 3. Bouquet de mélodies de divers opéras. Verdi. BAARDWIJK. Zondag 18 dezer 's midd. 12 ure, Matinée door de liedertafel „Tot bloei der Toon kunst" ten huize van den heer Jac. van Woensel. PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 18 Sept. 1892. Naar men zegt zou te Kaatsheuvel de chalera-Asiatica zijn uitgebroken. In werkelijkheid deden zich 4 gevallen van cholerine voorwaarvan 1 met doodelijken afloop. De aangetasten zijn ingezetenen, zoodat als oorzaak kan vermoed worden het vele gebruik van peperkoek, oliebollen, slecht bier enz. bij gelegenheid der kermis. De burge meester deed de kramers aanzeggen onmid dellijk op le ruimen en daarmede zou de kermis zijn geëindigd. Dinsdag j.l. gevoelde Gerrit van de Pol, te Heusden, zich onwel; hij bleef niet temin aan zijn werk in eene siroopbranderij, doch moest des middags naar huis. Den volgenden dag werd hij overgebracht naar de ziekeninrichting, waar hij nog denzelfden avond overleed. Door dr. Richelledie hem behandelde, is geconstateerd, dat de ziekte was aziatische cholera. Wij raden nogmaals een ieder aan, niet overdreven vreesachtig te zijnmaar zich vooral op zindelijkheid en matigheid toe te leggen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bij zijn departement ontvangen be richt, tot nader order de invoer in Frankrijk uit Nederland verboden is van lompen, vodden, beddegoed, zooals matrassen, dekens enz., alsmede van vruchten en groen ten, die op of onder den grond geteeld zijn. Met uitbreiding van de min. beschikking van 12 dezer waarbij de in- en doorvoer uit Hamburg en Altona verboden is van de volgende na 12 September 1892 verzonden handelsgoederen onbewerkte wol en haar, huiden, bontwerk, eet- en drinkwaren, gestorte granen (met inbegrip van doppen van graan- vruchten,) koffie, tabak en sigaren, papier en touw (met inbegrip van touwwerk) is thans de in- en doorvoer van de bovengenoemde handelsgoederen uit alle havens aan de Elbe verboden. Volgens den Haagschen correspondent der Zutph. Ct. zal de tweede kamer bij haar terugkomst werk genoeg vinden. De nieuwe kieswet zal, naar hij verneemt, over eenige dagen inkomen, en de bedrijfsbelasting is ook reeds van den raad van staten terug. Verder zal de beslissing der kamer gevraagd worden over de aitsenwet, de arbeidska mers, het faillietenrecht, de verbetering der kleine rivieren, het militaire strafwetboek, de grondbelasting, de wijziging der Indische comptabiliteitswet enz., om van kleinere ont werpen in het geheel niet te spreken. In de eerste kamer zal, schrijft hij, na de opening terstond de vermogensbelasting be handeld worden. Wij ontvingen heden de Hollandsche uitgaaf eener prijscourant van bloembollen, bol-, knol- en wortelgewassen voor kamer, serre en tuin van de firma H. C. Hartevelt te Lisse. Zelden kwam ons een zoo net werkje in handen; het geheel is gesloten in een band in kleurendruk, waar op het voor blad eene bloetn is afgebeeld in welker zuiver witte bloembladeren met gouden letters de titel in 5 talen geschreven staat. Het achter blad geeft ons het wapen van Haarlem met de zinspreuk „Vicit Vim Virtus" omgeven door den naam der flrma H. C. Hartevelt Lisse—Haarlem Holland te zien. Zien wij het boekje in, dan valt ons het eerst de keurige samenstelling, de zeer vol ledige beschrijving van elk plantje en de uitgebreidheid der keuze op. Aan het eind van de prijscourant heeft de heer H O. Harte velt voor de liefhebbers, die eene keuze uit alle die planten lastig vinden, zeer aanlok kende verzamelingen der meest gewilde soorten aangeboden. Een buitengewoon goede oogst stelt den heer H. C. Hartevelt dit jaar in staat le kwaliteit tegen zeer lage prijzen aan te bieden. Wij raden een ieder aan inzage van dit werk te nemen. Op de samen stelling van zulk een volledigen gids mogen van de zijde van bloemenliefhebbers wel dankbetuigingen in den vorm van bestellin gen rusten. Terwijl wij ons neerzetten om een enkel woord te schrijven over het verdienstelijk tijdschriftwaarvan wij dezer dagen No. 1 van den 26n jaargang ontvingen, overvalt ons de gedachte, of hetgeen wij verrichten eigen lijk niet een overbodig werk mag heeten. Welk katholiek Nederlander toch kent niet, is niet fier op zijne Illustratie. Hoe menig aangenaam oogenblik van verpoozing heeft de Illustratie aan talloos velen geschonken in de kwart eeuw, dat zij als huisvriendin in den vollen zin des woords, toegang heeft tot elk katholiek gezin. Hoeveel heeft zij bijgedragen in dit betrekkelijk lange tijdsver loop tot bevordering van kunstsmaak en huiselijkheid en waren godsdienstzin. De enkele woordendie wij voornemens waren aan de Katholieke Illustratie bij de intrede van haar 26n jaargang te wijden beoogen dan ook niet zoozeer eene aanbe veling als wel een hartelijk welkom en een oprechte dankbetuiging. Met onverdroten, neen met toenemendeu ijver gaat de Illustratie voort haar schoone en zware taak in ons midden te vervullen. De voor ons liggende eerste afleveringen van den nieuwen jaargang zijn er een nieuw be wijs voor. Prachtige gravures men zie in de eerste aflevering „Verwachting» in de tweede het portret van Z. H. Leo XIII en het stand beeld van Radetzky te Weenen wedijveren met den boeienden, afwisselenden tekst. De oude populaire Banning zet onder den titel ,,'t Is maar een muziekmeester», een dier meesterlijke schetsen uit het gewone leven op, waarin de zeldzame gaven van den schrij ver van „Ko Folkes», „Een man van den ouden stempel,, enz. opnieuw uitblinken. Van der Lans begaat „Een gelukkige vergissing», een ongewoon genre voor dezen gewoonlijk zwaar genisten historischen schrijver, met zijn breeden, declamatorischen stijl. Daar naast leerrijke en boeiende schetsen uit Land- en Volkenkunde en welgeslaagde humoresken in teekening. Een extra feestgave heeft de Illustratie in dit eeuwjaar van Amerika's ont dekking bereid in den vorm ran een plaat werk: Christophorus Columbusdoor J. R. van der Lans, buiten er. behalve de talrijke prijzen aan de oplossing der rebussen ver bonden. Wij twijfelen er niet aan, of de Katholieke Illustratie zal zich op de naar toekomende plaats in het katholieke Nederland met eere handhaven niet alleen, maar in steeds ruimer en ruimer kring de zegeningen verspreiden van de waarachtig christelijke beginselen, en naar mate de stormen van ongeloof, onver schilligheid en haat heviger opsteken een hechter en vaster dam vormen om, onder Gods zegen, het kwaad te helpen keeren en beteugelen. Dinsdag tegen den avond heeft, naar wij vernemen, in de duinen tusschen Wasse naar en Rhijnsbürg een tweegevecht plaats gehad op het pistool tusschen baron Gaertner von Griebenow, secretaris van het Duitsche gezantschap, tijdelijk zaakgelastigde, en mar kies d'Alcedo, secretaris van de Spaansche legatie, mede tijdelijk zaakgelastigde. Laatstgenoemde werd door een kogel in de rechterheup getroffen. De kogel, die tot het been was doorgedrongen, is Woensdagochtend met goed gevolg uit het lichaam van den getroffene verwijderd door de doctoren Van der Hoeven en Feith, die eerst Dinsdagavond bij den markies in het Hotel des Indes waarheen de gekwetste per rijtuig was ver voerd werden ontboden en derhalve als geneeskundigen in geenerlei betrekking tot het duel staan. Het schijnt, dat het twee gevecht buiten tegenwoordigheid van genees kundige heeft plaats gehad. Als getuigen van den Duitschen diplomaat traden op graaf Herberstein, secretaris der Oostenrijksche legatie, en baron van Bohlen und Halbach, attaché van de Duitsche legatie, en van den Spaanschen diplomaat: graaf Van Rechteren en de heer De la Motteeerste secretaris der Fransche legatie. De aanleiding tot dit duel moet van geheel privaten aard zijn. Nader verneemt men, dat een jachtopziener en een rijksveldwachter, die op surveillance waren, twee schoten kort op elkaar hoorden volgen. Denkende dat er stroopers waren snelden zij naar de plaats en vonden daar op den groud een heer, die door een kogel getroffen was in de heup. In zijne nabijheid bevonden zich 6 heeren, o. a. iemand die een verband legde. De gewonde werd in eene vigilante, die in het duin gereed stond, vervoerd. De veldwachters vroegen allen hunnen naam op te geven, waarop zij hunne naamkaartjes overreiktendie gedeponeerd zijn bij de justitie. Er is proces verbaal opgemaakt. Moergestel, 15 Sept. Op Dinsdag 13 Sep tember jl. werd in onze gemeente een echt historisch feest gevierd (Moergestelsche kermis) De schoenmakers onzer gemeente, die het oudste wetboek der schoenmakersgezellen in bezit hebben, hebben den boek van Baatcus naar Pol, den veteraan onzer schoenmakers, overgebracht. Een prachtige optocht, waarbij 3 bespannen echte Moergestelsche wagens, bracht, na af loop der vergadering in Cambrinus, den be roemden boek over naar het Roodven, de woning van den heer Van de Pol, onder het zingen van het lied Wijze Door bosschen en door dalen. 1. Waar was den boek verborgen Men zocht zich dol jaar in jaar uit, Totdat door onze zorgen Gevonden werd die kostbre buit. 2. Bij Baatens in den kelder, Daar in een donkren, diepen hoek, Daar vond men, 't was nu helder, Den wettelijken kostbren boek. 3. Het groot gerecht zal pleiten, Van Dam, zijn paard heel goed gevat Men wil de deur toesmijten, Nu trekt den boek uit 't keldergat. 4. Den boek, die heeft veel waarde, Hij is ons dierbaar, steeds altijd, Die zooveel nut ons gaarde, Hij blijv* geëerd in eeuwigheid. De heer Nagel, onderwijzer onzer gemeente, hield eene passende toespraak. Het echt feestelijke werd bijgebracht door de een stemmigheid der ingezetenen, die den heer Van de Pol hunne hulde brachten. CAPELLE. Van 115 September. GEBORENJacobuszoon van Gij9bert van Dongen en Wilhelroina Genuit. Hendrika Magrita, dochter van Antonie van Ooster hout en Johanna Rozenbrand. Jacoba Elisabeth, d. van Diderik Rudolph leSage en Sophia Margaretha Dudok. OVERDEDENJacoba van Mol, 75 jaren. wed. van Adriaan van Stravere. ONDERTROUWD: Oorstiaan Biesheuvel, 30jaren te Capelle en Geertrui van Krimpen, wed. van Jacob van Maastrigt, 38 jaren te Alm- kerk. Jan de Rooijweduwnaar van Trijntje Stavast, 47 jaren te Capelle en Adriana Genet, weduwe van Jan Cornelia Kleinloog, 43 jaren te Meeuwen. WAALWIJK16 Sept. Er was veel aanvoer ter veemarkt, ruim 250 a 300 stuks waren aan de lijn. Handel tamelijk vlug voor vet vee en voor jonge beesten, maar flauw voor kalfkoeien. Alleen priraawaar vond gretig koopers. Kalfkoeien golden f140.f 280.a f 0. Dito vaarzen f 120, 195.— f0.— Jonge varkens, aangevoerd stuks, verkocht aan f8,50 a fll,per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 487 KG., van f 1,13 a fl,27 per KG. Kippeneieren f3,75 f4.50 per 100 stuks. Ruwe huiden flauw gestemd. Iu prima zoolleder is de handel, tenge volge van den geringen voorraad stil. Men verwacht voor dit artikel in het najaar eene vaste markt. Voor licht zoolleder blijft genoegzame vraag. Overleder, grauw en zwart, stil. Paardenleder met goede vraag, aan vorige prijzen. In schors is er wat meer vraag gekomen, de prijzen blijven stationair.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2