BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. De gezondheidstoestand is onguustiger ge worden in de Boritiage. Een groot aantal nieuwe cholera-gevallen, waarvan verscheidene met doodelijken afloop, worden gemeld uit Paturage, Wasmes en St. Ghilain. Ook in de naaste omgeving van Brussel is de toestand verergerd. Er hebben zich ver scheiden nieuwe cholera-gevallen voorgedaan in de voorsteden Anderlecht en St. Jans Molenbeek. Een congres van werklieden-vereenigingen, te Marseille vergaderd, heeft in beginsel het denkbeeld eener algemeene werkstaking goed gekeurd te organiseeren door de verschil lende werkliedenbonden en arbeidsbeurzen. Op het internationaal werklieden-congres te Zürich wordt over die organisatie rapport ingewacht. Aan de Times wordt uit Alexandrie geseind, dat er oneenigheid is uitgebroken in den boezem van den internationalen quarantaine raad. De Turksche gedelegeerde eischt dat Egypte dezelfde quarantaine-maatregelen als Turkije moet nemen; wordt dit geweigerd dan zal Turkije de quarantaine moeten de- creteeren tegen Egypte. De president van den raad weigert de Turksche voorstellen in discussie te brengen, omdat de quarantaine- raad daartoe onbevoegd is. Hij zegt, dat de quarantaine raad die maatregelen behoort vast te stellenwelke door de omstandigheden worden aangeduid, maar zich niet door vrees voor weerwraak van elders moet laten influ- enceeren. Van wege het Berlijrsch gemeentebestuur wordt in het stedelijk ziekenhuis, onder lei ding van doktoren, de noodige voorlichting gegeven om op verstandige wijze te leeren ontsmetten. Voorts wordt het denkbeeld overwogen om, naar het door den heer Sie mens aan de hand gedane stelsel, al het water der stedelijke waterleiding van Berlijn reeds in de reservoirs te koken, zoodat er steeds aan alle particuliere huishoudingen gekookt water zou worden geleverd. Dit plan wordt sterk bevorderd door de omstandigheid dat thans ook het water van de Spree te beschouwen is als met cholera-kiemen besmet, zoodat men bevreesd begint te worden voor besmetting van het water van het Tegeler- meer, waaraan eenige groote werken van de stedelijke drinkwaterleiding gelegen zijn. De omvang der ellende te Hamburg blijkt o. a. hieruit, dat thans daar alleen on geveer 6000 jonge handelslieden wegens den stilstand der zaken buiten betrekking zijn. De politie op Sicilië is een bende dieven op 't spoor gekomen, die er sedert jaren haar bedrijf van maakte vee te stelen in de pro vinciën Messina, Catanie, Palermo en Calta- nissettaten einde dit elders te verkoopen. In vier jaren tijds werden ruim 1000 stuks vee gestolen. De Russische stad Prozorki is nagenoeg geheel vernield door een hevigen brand, welke aan boos opzet geweten wordt. Door het instorten van een huis kwamen 25 menschen om het leven. Het voorloopig onderzoek van de vier honderd twee en dertig personen, die beschul digd zijn van deelnemen aan het jongste oproer te Hughesofka, in de Russische pro vincie Ekateiinoslaw, is nu geëindigd. Het is gebleken, dat verscheidene winkeliers hunne door de oproerlingen geplunderde huizen zel- ven in brand staken, om de assurantiegelden te bekomen. Het werk in de fabriek van Hughes is hervat; de gearresteerde arbeiders zijn ver vangen door Tartaren uit Kazan. Een telegram uit de Vereenigde Staten maakt weer melding van twee spoorwegon gelukken. Een daarvan, aan een passagiers- trein van den Atchison-Topeka-Santa Fé spoorweg op klaarlichten dag bij Osage City, Kansasoverkomen moet geweten worden aan moedwil en was het werk van roovers die nu voor wat zij rijker zijn geworden vijf dooden en ettelijke zwaar gekwetsten op hun geweten hebben. Het andere ongeluk werd veroorzaakt op den spoorweg Pittsburg Fort- wayne, te Shreve, Ohio, door het in botsing komen van een goederentrein met een passa- gierstrein, die daarbij in brand geraakte. Dit ongeluk kostte aan 9 menschen hel leven, of eigenlijk aan 14, want 5 heeft men niet terug kunnen vinden. Vijf anderen zijn zwaar gekwetst. WAALWIJK. Zondag 25 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. Wiederkehr. Abt Biergalop. Van Paeschen. Jan Maat. Worp. WAALWIJK, 24 Sept. 1892. Bij kon. besl. van 21 September is mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staten generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Bij kon. besl. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sliedrecht J. D. Wetsels, thans in gelijke betrekking te Waalwijk. De eerw. heer J. J. F. Tijssen, priester van het seminarie, is benoemd tot kapelaan te Haps. Te Breda is gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer A. J. A. Verschraage, notaris (kath.), met 509 stemmen. De heer K. G. Oukoop (lib.) verkreeg 357 stemmen. De 1 October in werking tredende winter- dienstregeling op de staatsspoorwegen brengt voor Waalwijk geen verandering, dan dat de laatste trein uit 's Bosch 20 minuten later vertrekt, namelijk ten 7.35 en evenveel later aankomt, namelijk ten 7.59. Verleden Dinsdag had in de aula der Amsterdamsche universiteit de overdracht van het rectoraat plaats. De aftredende rector magnificus deelde bij die gelegenheid mede, dat in het afgeloopen jaar door den senaat op het gebied der ge neeskunde eene prijsvraag was uitgeschreven; daarop kwam slechts één antwoord in, dat van den heer L. Bolk, candidaatarts te Am sterdam en dit antwoord is een bekroning waardig gekeurd. Prof. Place deelde daarop namens de me dische faculteit de redenen mede, welke tot deze bekroning geleid hebben. Daaruit bleek, dat de kennis van het menschelijk lichaam door het onderzoek van den heer Bolk niet onbelangrijk was vooruitgegaan, en dat som mige feiten van geheel nieuwe zijden waren beschouwd. De faculteit had de deugden zoo overwegend gevonden tegen de kleine ge breken, dat z:j met algemeene stemmen den gouden eerepenning had toegekend. Daarop ontving de heer Bolk uit handen van den aftredeuden rector-magnificus de gouden eere penning als symbool der overwinning. (A.H.) Men schrijft uit Werkendam Woensdag avond woedde in deze streken een ontzettend onweer. Van half acht tot kwart na 12 duurde het bijna zonder ophou den voort. De bliksemstralen waren zeer sterk en volgden elkander bijna zonder tusschen- poozen, zoodat de hemel als in vuur scheen te staan. Reeds spoedig werd er brand waar genomen in de richting van Sleeuwijk; Don derdag morgen bleek aldaar de woning en stalling van den vrachtrijder v. B. geheel te zijn afgebrand. De inboedel is grootendeels gered, en persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een paar geiten zijn in de vlammen omgekomen. Op den dijk langs de Merwede vlak bij Werkendam is de bliksem in een telephoonpaal geslagen zonder aan merkelijke schade aan te richten. Het onweder ging vergezeld van ontzettende regenbuien, zoodat in den regenmeter alhier, door het Meteorologisch Instituut in den tuin van den heer Mussert geplaatst, niet minder dan 38.7 mM. water was opgevangen, eene zeer buiten gewone hoeveelheid. Ook boven do gemeente Schoonhoven en omtrek ontlastte zich denzelfden avond een vreeselijk onweder. Gedurende omstreeks 2 uren (van half 10 tot half 12) doorkliefden schier onophoudelijk helle bliksemstralen den slikdonkeren hemel, en eene schier nooit geziene hoeveelheid regen dreigde gedurende al dien tijd alles te overstroomen. Door den bliksem, die blijkbaar enkele plaatsen trof, werden geen onheilen veroorzaakt. Tijdens het hevig onweder, dat Woensdag avond gedurende auderhalf uur boven Hon- tenisse en aangrenzende gemeenten woedde, sloeg de bliksem in de schuur van den land bouwer C. Bogaart, in den Perkpolder. Binnen korten tijd lag het geheele houten, met stroo gedekte gebouw, geheel gevuld met den ruimen oogst van dit jaar, in asch. Aange wakkerd door een hevigen wind, nam de brand zoo snel toe, dat bijna niets gered is. Vijf stuks hoornvee, drie varkens en een aantal kippen zijn eene prooi van het vuur geworden. Door de vlugheid en de tegen woordigheid van geest van den zoon en den knecht des landbouwers zijn een viertal koeien gered. Bij deze redding bekwam de eerste nog vrij ernstige brandwonden en geraakte zijn leven in gevaar. Gelukkig dat de wind uit het noorden kwam; daardoor bleven woning en wagenhuis gespaard. Dewijl het tooneel van de ramp op aanmerkelijken afstand van de kom van het dorp gelegen is, kwam de brandweer eerst laat ter plaatse, en kon niet veel meer uitrichten. Naar wij vernemen is alles verzekerd, doch vrij laag. Te Deurne is door het inslaan van den bliksem een wind-korenmolen in brand ge raakt en vernield. Men schrijft van Donderdag uit Bieze- lingeDe landbouwschuur der wed. In 't Anker in den „kleinen hoek" onder Schore staat in brand. Een groot gedeelte van den oogst is in de schuur De brandweer van hier is uitgerukt, maar aan het blusschen der vlammen schijnt geen denken te zijn. Wellicht kan het woonhuis behouden blijven. Het is nog onbekend hoe de brand is ontstaan en, naar men zegt, is niets tegen brandschade verzekerd. Goed afgeloopen De trein, die Dinsdagavond 7.23 uit Am sterdam vertrok, botste bij Utrecht met een goederentrein, geladen met ijzererts en bestemd voor Duitschland. Door het krachtig remmen van den machinist werd slechts een lichte schok gevoeld en kwamen de passagiers met den schrik vrij. Ongeveer een half uur later, gedurende welken tijd de trein bleef staan, kwam er van Amsterdam een sneltrein met volle vaart nader, die op slechts een wagen lengte van den wachtenden trein bleef stil staan, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die remde wat hij kon, hoewel alle seinen veilig waren. Een alge meene paniek was hiervan het gevolg, daar de meeste reizigers zich nu in het kiezelzand lieten vallen, om over de spoorbaan een goed heenkomen te zoeken. De trein van Rotterdam, die 8.27 te Utrecht moest zijn, had ongeveer op dezelfde hoogte ook een botsing, waarbij eenige wagens ont spoorden en een conducteur zijn hoofd ernstig verwondde. De sneltrein uit Rotterdam, die ten 9.10 te Utrecht moest aankomen, was genoodzaakt naar Harmeien terug te stoomen en vandaar over verkeerd spoor naar Uirecht te rijden, waar hij eerst om 10.30 binnen kwam. De trein, die om 10.43 te Arnhem moest zijn, kwam daar nu eerst kwart over twaalven binnen, zoodat de aansluiting met Nijmegen gemist werd, evenals die van de Duitsche Post met den nachtrit naar Emmerich. De oorzaak van al deze verwarringen, waarvan de gevolgen, zoo de machinisten zich niet zoo flink van hun plicht gekweten hadden, niet te voorzien waren geweest, i* dezemen had daar kort geleden een nieuw seiutoestel geplaatst, waarbij alle wissels op het seinhuis getrokken werden en waarmede het personeel nog niet voldoende bekend was. Een droevig ongeluk had Woensdag middag in het Oosleinde van Aalsmeer plaats. De werkman M. D. bevond zich met een met twee paarden bespannen wagen op den weg. De paarden sloegen op hol, de bestuurder viel er af, en raakte tusschen het wiel zoo danig beknelddat hij op een afstand van 300 M. werd medegesleept. In deerlijken toestand werd hij opgenomen; zijn hoofd was bijna geheel verbrijzeld. Ofschoon hij nog leefde, en door de geneesheeren van Aalsmeer en Amstelveen werd verbonden, is hij den zelfden avond overleden. De ongelukkige laat eene vrouw en drie hulpbehoevende kinderen na. Vrijhaeveu Capelle. Voor de vacante be trekking van hoofd der openbare lagere school alhier (salaris f850) hebben zich 20 sollici tanten aangegeven. Akte Fransche taal was bij de oproeping als vereischte gesteld, maar de meesten van hen bezitten daarenboven toelatingen voor Duitsch, Engelsch, Wiskunde en Gymnastiek. Wat 'n geleerdheid voor weinig geld! Sprang. Door 't kiescollege is tot predikant der Ned. Herv. gemeente ter dezer plaatse beroepen den WelEerw. Heer Beijer te Mear- tensdijk. Landbouwtentoonstelling te Oosterhout. Het volgende ontleenen wij nog aan het ver slag van ae N. R. Ct: Dinsdags is het weer heerlijk, het gehinnik der ftaarden, het geloei van het rundvee en, last nos east, het gehuil der honden, vereenigt zich oun aan de steeds grooter wordende drukte dat eigen aardig cachet te geven, wat steeds eene veeten toonstelling kenmerkt, Bezien wij nu in de eerste plaats de veeten - toonstelling. Evenals de Arabier, bemint ook de Noordbra- banter zijn paarddat bewijst deze dag, dat be wijzen de talrijke inzendingen en niet minder de uitstekende qualiteit van de ingezonden dieren, waaronder zeldzame exemplaren zijn. Jammer dat wij dit van het rundvee niet kun nen zeggen, of dat we integendeel onze verwon dering, of laat ons nog een sterker woord ge bruiken, onze teleurstelling niet kunnen ontvein zen over dat feit. Wanneer men nu verder weet, welke pogingen de vereeniging het Nederlandsche Rundveestara- boek aanwendt om de belangstelling en deelne ming in het stamboek in de hand te werken wanneer men weet, dat van de inschrijvingskos- ten ad f5.door de afdeeling Noordbrabant aan het N. R S. de helft, dus f2.50, en door de Bra- bantsche mij. f 1.wordt gerestitueerd, waardoor de inschrijvmgskosten voor een stuk vee slechts op fl.50 komen en voor in het kalverboek in geschreven dieren slechts 25 cent, dan, zeggen wij, is het teleurstellend te zien dat al die steun weinig op prijs gesteld, zoo geheel genegeerd wordt. Onder de bekroonde dieren zijn er nog ver scheidene, waarop heel wat aanmerking te maken is, die in de verste verte niet kunnen geacht wor den aan de verbetering van het Noordbrubantsche vee iets te kunnen toebrengen. We hoorden van een bekenden fokkerdie bekroond werdde woorden //de stieren zijn lang niet waardig ge noeg, ook de mijne niet.' Wel zijn er onder de stieren, die naar de prij zen door het N. R. S. uitgeloofd mededingen, goede exemplaren, doch de afstamming van deze ligt meerendeels in het duister en daarop toch komt het voor de werkelijke verbetering van den vee stapel aan. Alleen dan, wanneer een uiterlijk uitstekende stier ook van een uitstekenden vader en van eene uitstekende moeder afstamt, wier goede eigenschappen bewezen zijn, eerst dan, we herhalen het, geeft die stier waarborgen, ook deugdelijke afstammelingen te zullen voortbrengen. Op dat beginsel berust het geheele N. R. Stam boek zonder dat zou het geen ziu hebben, en daarom is het niet genoeg dat een stier inge schreven worde en dat men stierkalveren uit Noordholland koope Men dient vooral bij stieren nauwkeurig op de afkomst te letten en wanneer men zelf daarvan niet op de hoogte is, en dat kan ieder onmoge lijk zijn, dat men zich dan tot solide handelaars, niet tot veekoopers, maar tot fokveehandelaars wende. In dit opzicht vei dient de inzending van den heer E. van den Bosch eene bijzondere vermel ding, niet alleen om hare sierlijkheid, maar vooral om hare practische waarde. Buiten de fraaie photographieën toch van de beste Noordhollandsclie stieren en melkkoeien, destijds naar Amerika verzonden, exposeerde die heer zijne lezenswaardige en hoogst populair ge schreven artikelen in de oude //Landbouwcourant,» het „Ned. Landbouwweekblad* en ook in Duitsche vakbladen opgenomen. Uit iederen regel spreekt de hooge waarde, die deze schrijver aan eene goede afkomst hecht en zijne groote kennis der stamboeken en der verschillende rundveefamilies, die zich in Amerika door hooge melk- en boter- opbrengsten onderscheiden hebben, waarvan hij eene bijzondere studie gemaakt heeften waarvan hij in Noordholland nu voornamelijk de afstam melingen heeft weten op te sporen.' Op de algemeene vergadering der N. Br. Mij. van landbouw is door den heer W. A. Coolen, ingeleid het onderwerp, waarop zeker de aan dacht gevestigd was van de landbouwers in de Langstraat, namelijk het afschaffen van de tiend door conversie in billijke grondrente. De inleider begint met te wijzen op de betreu renswaardige voorvallen in dit gewest. Men moet den landbouwer kennen, men moet zelf tot een landbouwersfamilie behooren om het gevoel te beseffen, dat hem overkomt, wanneer hij na afloop var. een jaar zwoegen en werken, het tiendeecht moet betalen. Dit moest in deze eeuw van verlichting niet meer gekend zijn. Men moet echter niet verwachten, dat hij de gedane handelwijze zal goedkeuren, neen allerminst, maar hij volgt steeds in alles het gezegde: *Zoekt eerst gerechtigheid en het verlangde zal u geworden.' Op welke wijze kan men geraken tot afschaffing van de tiend Alleen door samenwerking, al leen door coöperatie. In 4 gemeenten heeft hij tot het volgen van dezen weg medegewerkt en met succes. Men is in die gemeenten begonnen zich aaneen te sluitenmen verbindt zich, die tienden op te brengen, totdat het geheele kapi taal is afgelost. Zoo is in de gemeente Erp in 15 jaar het geheele kapitaal der tiendën geamorti seerd en ae tiend opgeheven. Op het agenda staat: Men kan er toe komen door conversie in billijke grondrenten. Hij kent verschillende gemeenten, waar burge meester en wethouders zoolang de tiend hebben betaald, tot zij ten slotte konden zeggen//de tiend is afgekocht en thans opgeheven." Er zijn echter ook gemeenten in ons gewest, die de tiend hebben afgekocht en daarvoor een geldleening hebben aangegaan. Dat is betreurenswaard. Vol gens hem is zoo'n gemeente verplicht, op verzoek aer landbouwers, dat tiendrecht te converteeren in grondrente. Dat zou voor den landbouwer lich ter te betalen zijn dan het tiendrecht. Hij eindigt met den wensch, dat de Mij. een weg moge vinden om daartoe mede te werken, zoodat spoe dig van tiendrecht geen sprake meer zal zijn. Woensdag het concours hippique. De uitslag is dat de eerste prijs werd toegekend aan no 25, 5jarige zwarte merrie Black, witvoet bles, van den heer T. Mutsaers Tilburg; de 2de viel ten deel aan de Gjarige lichtbruine merrie Stephanie, van den heer A. Jansen Czn., te Tilburg; de derde verwierf de öjarige Isabelle, merrie van den heer P. L. Honkoop, te Heusden terwijl de heer J. Nelemans te Zevenbergen voor zijne bruine merrie Marengo, zich met den vierden prijs moest troosten. Bij den wedstrijd van spannen paarden voor gereden en aan één eigenaar behoorende (alleen ae paarden worden beoordeeld), verwierf de heer P. L. Honkoop te Heusden de gouden medaille met diploma voor een span öjarige Duitsche merr. Terwijl de vier opgekomen spannen het ken nersoog der jury passeerden, oefenden zichchais- paarden op het naastgelegenen terrein, waar gisteren het vee stond en houden den gaug in hunne paarden, die thans hun entree ten tweeden male maken om met hunne rijtuigen te worden beoordeeld. Een bijzondere attractie van dit noramer vormt de oud-Ilollandsche sjees», bespannen met den met rood leder opgetuigden zwarten hengst Ju piter, waarin de twee dames Van den Berg van Haarlem gezeten zijn met de Noordhollandsche kap en andere gouden hoofdversierselen, die de blozende door een donkeren haartooi overscha duwde wangen kroont. De witte boezelaar steekt gunstig tegen het paarsch changeant van het kleedzame kostuum af, terwijl de gekroonde zweep en een oud-Holland- sche groenen parapluie ons aan vroegeren tijden herinneren. Een prachtig bouquet, door den voorzitter, den heer Hamiltonen een diploma door de jury aangeboden, bewijst genoegzaam dat onze erken ning van het typische dezer verschijning ook al» geraeene instemming vindt. Nog werden diplomas behaald door de heeren C. Verschure, te Oosterhout, voor zijne 5jarige bruine merrie Nelly, J. M. C. I-Iouben, te Zeven bergen, voor zijne merrie Emma, met drie witte voeten, en G. A. van der Made, Klunderf, voor de öjarige bruine ruin Emir. De gouden medaille verwierf L. J. C. Bogaerts, te 's Bosch met een buitengewoon prachtig paard. Van de 3 ponneys, die niet ver boven het middelmatige waren, werd aan de door een jon gejuffrouw gereden bruinen Faits van Wed. Th. uithoven, te Drongelen, de groote zilveren me daille toegekend. „De beste stapper" is het onderwerp van den nu volgenden tweestrijd tusschen een zwarte merrie Silvia van den heer Louis Bogaerts te 's Bosch, inlandsch ras, maar wat voor een in- landsch paard, een paard dat niemand in het bui tenland voor een Nederlandsch paard zou verslij ten en die de zwarte merrie van den heer Mut saers al spelende den prijs afwint. Zelden zagen we zooveel elegantie met zooveel actie en gracie op elk gebied vereenigd en *vor- geführt aurch den Hernn Direktor," wat men met recht zou kunnen zeggen, want wanneer de heer Bogaerts de teugels hanteert, roeit elk paard de hand van den meester.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2