Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. 't Liefst en het meest vertoefde hij in vol slagen afzondering op zijn landgoed op het bekoorlijke Wight. Men herinnert zich ook zeker nog wel zijn poëtisch zeiltochtje met Gladstone naar de Deensche kusten, waar de koninklijke familie bij hen aan boord te gast kwam. De intocht van den onderkoning van Ierland in Dublin droeg allerminst een fees telijk karakter. Noch de gemeenteraad noch eenig ander officieel lichaam had zich doen vertegenwoordigen. Slechts ambtenaren waren bij de ontvangst van lord Houghton tegen woordig. Van de overhandiging van een welkomst-adres of van de sleutels der stad was geen sprake. Zelfs de anti-parnellisten ontbraken geheel. Lord Houghton is een boezemvriend van Gladstone. Hij werd in 1858 geboren. Op eene, Dinsdag te Londen gehouden bijeenkomst van spoorweg beambten en ar beiders is de acht-uurs werkdag verworpen en besloten op eenen werkdag van tien uren aan te dringen. Dit besluit werd gegrond op de volgende logische redeneering„dat de loonen noodzakelijkerwijs geëvenredigd zijn aan de winsten, door de maatschappijen be haald, en dat die winsten natuurlijkerwijs zullen slinken wanneer, door eene te sterke vermindering der werkuren, de maatschappijen hun personeel zouden moeten vergrooten." Dit besluit heeft grooten indruk gemaakt op de acht-uurs-drijvers. Een noodlottige aanvaring heeft op de Elbe plaats gehad tusschen het Spaansche Stoomschip „Daviz," dat te Cuxhaven voor anker lag en het Britsche stoomschip „Busy Bee," dat de Elbe afvoer en naar Huil te- regkeerde. De „Daviz" werd letterlijk in tweeën geloopen. De loods Wesselhoeft kwam op zulk een wijze tegen de boeg der „Busy Bee" terecht, dat hij in weinige oogenblikken den geest gaf. De machinist en de eerste stuurman der „Daviz" werden doodgedrukt. Van de bemanning bekwam niemand letsel. Het Spaansche vaartuig zonk in enkele mi nuten met een kostbare lading aan boord. De „Busy Bee" keerde terug naar Hamburg om de geleden schade te doen herstellen. Afstandsrit. De Oostenrijksche luitenant Von Miklós de eerstaangekomene van de deelnemers aan den afstandsrit Weenen—Berlijn, heeft den eersten dag 156 kilometer afgelegd, den twee den 200 en den derden het overige van den 575 kilometer langen weg, dus 219 kilometer. Hij heeft van zijn vertrek uit Weenen tot zijn aankomst te Berlijn slechts 13 uren ge rust. Zijn paardeen bruin 12 jaren oud, verkeerde, gelijk reeds bericht werd in een treurigen toestand het was gedeeltelijk ver lamd en zijne zijden waren door de sporen geheel opengereten. Dat was reeds zoo te Hoyerswerda, waar de geestdrift, met welke men Miklós en Czavossy die samen reden ontving, zeer bekoeld werd, toen men het bloedige paard zag. Om de pijn van het arme dier wat te stillen liet Miklós het in laatstgenoemde plaats morphine-inspuitingen geveD. Na een rust van 21/o uur reden beide ruiters weer verder, Czavossywiens paard een schimmel, naar omstandigheden in zeer goeden staat was, rustte nog te Baruth; maar Miklós reed door. Zijn paard had te Hoyers werda het laatste voedsel gehad en het kreeg gedurende den verderen rit niets dan nu en dan een paar teugen uit een flesch cognac. De ruiters zijn niet te gelijk vertrokken en Miklós is wel de eerstaangekomene, maar daarom nog niet de winner. Graaf W. Stur- hemberg, van het 7e regiment huzaren, legde den weg af in 71 uren of 31/» uur minder dan Miklós. Hij zal dus den eere prijs van keizer Wilhelm ontvangen en waarschijnlijk ook den eersten prijs van 20000 markten minste als niet een der Duitsche ruiters blijkt, in nog minder tijd den rit volbracht te hebben. De eerste Duitsche ruiters, die te Weenen aankwamenwaren Prins Frederik Leopold en luitenant Heylweldra gevolgd door een vijftal anderen. Zij werden door een talrijke menigte opgewacht en een aantal aanzienlijke personen en diplomaten waren gekomen om den prins te begroeten. Wat den tijd betreft is de volgorde der zes eerst aangekomen Duitsche ruitersRit meester Tepper Laski (83 uren 23 min.), Heyl (84 u. 27 m.), Prins Leopold (85 u. 45 m.) Meyern (86 u. 37 m.), Dietze (86 u. 38 m.) en Jena (87 u. 26 m.). Hertog Ernst Gunther vanSleeswijk-Holstein (de broeder der keizerin) moest ter elfder ure, wegens een ongeval met zijn paard, den rit opgeven en per spoortrein verder gaan. Dat de Duitschers zooveel langer onderweg zijn, is voor een groot deel te wijten aan den bergachtigen weg tusschen Iglau en Weenen, welken weg de paarden der Weeners met frissche krachten aflegden, terwijl de Duitschers daar moeten rijden met paarden, die afgemat zijn door den langen rit. Zoo stonden de kansen niet volkomen gelijk. De dader van den dynamiet aanslag op het Spaansche consulaat te Genua, is gear resteerd. Aan het station te Pisa werd een verdacht persoon opgemerkt, die bleek te zijn de anarchist Acicci uit Barcelona, laat stelijk uit Marseille. Op de dringende vragen van een politiebeambte trok hij een revolver uit den zak en schoot, zonder den agent zwaar letsel toe te brengen, alleen een vleeschwonde, terwijl de kogel de jas door boorde. Na heftigen tegenstand werd de anarchist daarop gearresteerd en geboeid naar de gevangenis en tot bekentenis gebracht. De grootste moeilijkheid bij het ver volgen van de roovers op Sicilië bestaat in de bergachtige gesteldheid des lands. San Mauro, het hoofdkwartier der roovers, is een stad op den top van een berg, 30 voet hoog; niet ver van daar liggen Geraci, Siculo en Pollina, ieder ook boven op een berg, De gemeenschapswegen tusschen die plaatsen zijn muilezelpaden, en alleen de roovers en de herders uit het gebergte kennen er de talrijke holen. De karabiniers, die er volstrekt geen weg weten, kunnen daar de roovers niet op sporen, en zoo zij hen al eens overvallen, dan kunnen de bandieten zich nog in een oogwenk uit de voeten maken. Er wordt nu aangedrongen, bij het vervolgen van de roo vers mannen te gebruiken, die goed bekend zijn met de wegen en holen in het gebergte, alsook bloedhonden, voor dat doel afgericht. De misdadigers in Amerika, worden steeds stouter. Thans komt weer bericht, dat de bende boosdoenders, die onlangs een trein deed ontsporen om dien te plunderen, des morgens in de vroegte, de stad Coffey-ville in Kansas binnendrong en een anval deed op twee daar gevestigde banken. Daarbij werd hun echter kloeke weerstand geboden. Een verwoed gevecht ontstond, waarin vijf burgers der stad en vier leden der bende het leven lieten en eenige anderen gekwetst werden. Uit het telegram blijkt niet of de roovers in hun opzet slaagden. Vermoedelijk wel niet. Weerkundige waarnemingen. Over de maand September 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen llöYs mill. Vorig jaar Sept. 291/8 mill. Verschil -f- 86 mill. 10 regen dagen 2, 4, 9, 10, 11, 15, 21, 27, 28, 30 Sept. Vorig jaar Sept. 7. Verschil -f- 3. De meeste regen viel 21 Sept. 343/* mill. De minste regen viel 4 Sept. 1/2 mill. Donder en bliksem 17, 21, 27 Sept. (21 en 27 zeer zwaar). Karakter van het weer, zeer schoon; zacht en warm, alleen de 3 laatste dagen koud. Windkracht op 1, 2, 29 en 30 Sept. van 5/io tot 7/10; overige dagen van Vio—4/io- Windrichting N. 4, 5, 14, 28. O. 6. Z 21 W. 3,' 15, 18, 23. N.W. 8, 9, 17. Z.O. Niet. Z.W. 1, 2, 7, 10 a 13, 16,19, 20, 22, 24 27, 29, 30. Gevallen regen van 1 Oct. 1891lOct. 1892 5771/4 mill. Regendagen van 1 Oct. 1891 1 Oct. 1892 123 dagen. WAALWIJK. Zondag 9 dezer 's middags 12 ure door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum 1. Still ruht der See Pfeil. 2 Les Hirondelles, quatre-mains door de heeren A. B. en W. T. Félicien David. 3. Die Bethende Diabelli. 4. Preciosa, door den heer A. B. C. M. v. Weber. 5. Hymne an die Musik Lachner. N.B. De heeren Arthur Biënbar, van 's Bosch, en W. Timmermans, alhier, zullen als pianisten welwillend hunne hooggewaar deerde medeweiking verleenen. Op Zondag 9 October 's voormiddags, ten 12 ure, buitengewone repetitie door de Zangv. „Cecilia* van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 8 Oct. 1892. Bij grooten aanvoer was de handel in hoornvee in de Langstraat sedert de vorige noteering iets levendiger, doordien er veel kooplieden waren. Kalfkoeien golden f 140 a 245, dito vaarzen f 120 a 200, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 60, slachtvee le qual. 60 a 70 ct., 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 54 a 60 ct. (schoon) per Kg. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat blijft stationair. De beste qual. wordt tegen f 1.75 a 2.aan huis bezorgd, terwijl de 2e soort f 1,40 a 1.50 geldt. Op de a. s. Dinsdag, op de zaal Musis Sacrum alhier, te houden onderwijzers ver gadering, zullen de volgende punten behandeld worden Oldenbarneveldt, door den heer Van Santen, te Sprang. De geschiedenis der muziek in de middel eeuwen, door den heer Van der Heijden, alhier. De vrijwillige oefeningen in den wapen handel voor de jongelui, die zich daartoe hebben aangemeld, zullen de volgende week onder leiding van een officier uit 's Bosch aanvangen. Ze worden gehouden: te Waalwijk op Musis Sacrum, 's Maandags en Dinsdags van 4—6 uur, te Baardwijk bij Van Woensel, 's Maandags en Donderdags van 6—8 uur. Aan de hooge school te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het tweede gedeelte van het theoretisch geneeskundig examen door den heer R. H. A. van Dordtmond, candidaat-arts geboren Kaatsheuvel. De burgemeester van Tilburg, de heer Jansen, is benoemd tot lid eener commissie, die verslag zal moeten uitbrengen aangaande de werkzaamheden der staatscommissie van enquête. Volgens het Centrum zal de heer P. J. Th. van Nunen, die zitting heeft in de tweede kamer voor het district Zevenbergen, den 4 November met het stoomschip Amalia naar Nederlandsch Indie vertrekken. Het voorname punt van werkzaamheid voor den Nieuwen Maasmond is thans te Drongelen. Reeds op een afstand ziet men 2 elevators ver boven alles uitsteken en naderbij komende ziet men een excavateur zijn grond op een zandtrein overbrengen; terwijl weder iets verder 4 baggermolens een dubbel tal aken met baggergrond vullen, welke laatsten dan weder door een schroefbootje onder de elevator worden gebracht. Deze nu brengt de grond naar boven en spuit die 25 of 50 meter verder, naarmate dit verlangd wordt, op eene plaats die met grond gevuld moet worden. Iedere minuut wordt op die wijze 10 kubieke meter grond verzet en in 8 mi nuten tijd is eene schuit geledigd, die dan weder door een gevulde wordt vervangen. Het vriendelijke veerhuis, waar eertijds de familie Uijthoven resideerde, is thans tot woning van een der heeren aannemers inge richt en ziet er zeer comfortable uit. Vele bezoekers uit Waalwijk, Heusden en verdere omstreken worden dagelijks opge merkt. Wij lezen in de Prov. 's Bossche Ct In de laatste dagen is bij herhaling voor gekomen dat reizigers uit Antwerpen en an dere besmet verklaarde plaatsen aan de Ne- derlandsche grensstations valsche namen op gaven. Heden deed zich het geval voor, dat de gemeentepolitie een telegram uit Rosendaal ontving, dat hier zou arriveeren iemand, zich noemende v. d. H. en wonende in de Pos telstraat. Toen den waarnemenden commissaris van politie gebleken was, dat hier een valsch adres was opgegeven, liet hij aan den trein, waarmee bedoelde reiziger moest aankomen, door de gemeentepolitie surveilleeren en vond men dezen in den persoon van een inge zetene uit Vucht. Deze zal nu onder geleide van gemeente politie naar Rosendaal moeten terugreizen ter herkenning aldaar, waarna proces-verbaal tegen hem zal worden opgemaakt en hij zich dan bovendien de kosten eener tweede reis naar hier zal hebben te getroosten. Wij deelen dit mede ter waarschuwing. Wie niet den goeden maatregel wil helpen uitvoeren, ter voorkoming van het gevaar van besmetting, doe het voortaan ter besparing van last en schade. Door 't gerechtshof te 's Bosch is Don derdag uitspraak gedaan op een incident, voorgekomen in de bekende zaak van het O. M. contra den heer Joseph Witlox te Grave, beklaagd van in De Talmudjood van 10 April j l. een beleedigend artikel voor de Graafsche Israëlieten en speciaal voor den heer Israël Van Leeuwen aldaar, geschreven te hebben, Door den raadsman van beklaagde, mr. P. H. Loeff te 's Bosch, was in eerste instantie opgeworpen de exceptie van niet-ontvanke - lijkheid van het O. Mop grond dat in het proces verbaal der klacht, door den heer Van Leeuwen ingediend, niet vermeld stond, dat zij was voorgelezen, zoodat niet bleek, dat het O. M. krachtens een deugdelijk ingestelde klacht ageerde, daar de wet op straffe van nietigheid eischt, dat een mondeling inge diende klacht moet op schrift worden ge steld en voorgelezen. De rechtbank verwierp de exceptie en ver oordeelde, bij volgend vonnis, den heer Wit lox. Thans is bij arrest van het gerechtshof het vonnis der rechtbank met het in- cidenteele vonnis vernietigd en het O. M. niet ontvankelijk verklaard en, daar de zich beleedigd wanende partij, de heer Van Leeu wen, langer dan vier maanden heeft kennis gedragen van het bovengenoemd artikel, kan hij ook geen nieuwe klacht indienen, zoodat tenzij het O. M. cassatie aanteekene en de hooge raad het arrest van het hof vernietige, deze geruchtmakende zaak hiermede uit is. Past op uwe beurzen De consul van Rumenie te Amsterdam heeft in opdracht zijner regeering het publiek te waarschuwen tegen deelname in een premie- leening, verdeeld in 250.000 obligatien van fr. 25 ieder, terugbetaalbaar in goud, welke leening heet te zijn uitgegeven door, of van wege de vereeniging „het roode kruis" daar te lande en te verklaren dat noch het Ru- meensche gouvernement, noch genoemde ver eeniging van eene dergelijke premieleening eenige kennis draagt, terwijl er nergens gel den tot garantie der premien zijn gedepo neerd. Omtrent den te Nieuwenhoorn bij den 82jarigen dooven rentenier A. Kooy gepleeg- clen diefstal verneemt men nog de volgende bijzonderheden De heer Kooy ontving een paar weken geleden ongeveer f4000 voor eenig land en gaf van dat bedrag f 3100 aan een goed vriend in bewaring. De dief, die zonder twij fel gedacht heeft de heele f4000 t zullen vinden, is dus teleurgesteld, doch ac.itte het toch nog wel de moeite waard het overige, namelijk 2 bankbiljetten elk van f 2( 0, 4 elk van 100 en pl. m. f80 aan zilvergeld mee te nemen. Niettegenstaande de ijverige nasporingen van justitie en politie heeft men den dief nog niet kunnen pakken. Geldafpersing Dezer dagen werd tegen den avond een mevrouw, die met twee dienstboden op een bovenhuis aan de Weteringschans bij café „Flora" te Amsterdam woont, plotseling op gescheld. Toen zij de deur opentrok en riep „Wie daar kreeg zij geen antwoord, doch twee mannen kwamen binnen, sloten de deur en klommen de trap op. Zij vroegen of mijnheer thuis was en toen hierop ontkennend geant woord werd, eischten ze op brutalen toon geld. Mevrouw had geen geld bij zich en riep de dienstbode te hulp, die slechts acht tien cent bij zich had. De beide mannen stelden zich hiermede tevreden, blijkbaar omdat zij vreesden de beide vrouwen uit het oog te verliezen, waar door ze uit het raam hulp zouden hebben kunnen roepen en verwijderden zich. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en den volgenden dag werden de beide man nen gearresteerd, juist nadat ze op de Prin sengracht een dergelijk brutaal stukje had den uitgehaald. Hoe zij aan haar „uitzet" kwam In den laatsten tijd was het mej. M., mo diste te Utrecht, meermalen voorgekomen, dat de inhoud, van eene op haar slaapkamer staande linnenkast in het oogloopend vermin derde, zonder dat het haar mocht gelukken de oorzaak daarvan de ontdekken. Maandag middag evenwel hare 22jarige dienstbode in het bezit van een haar toebe- hoorend kleedingstuk ziende, kreeg zij ver moeden, dat deze de daderes zoude zijn en stelde, toen dat vermoeden zekerheid was geworden, de politie hiermede in kennis. Het gevolg hiervan was, dat het meisje nog denzelfden dag werd gearresteerd en dat niet alleen in haar kast eene partij linnengoed werd bevonden dat hare meesteres als haar eigendom herkende, maar dat ook te Zeist, waar hare ouders woonachtig zijn, tal van goederen werden in beslag genomen, die eveneens door haar bleken te zijn ont vreemd. Van voornemen om binnenkort in het huwelijk te treden, heeft zij op deze wijze haar uitzet in orde zien te krijgen, doch werd, zooals het meestal gaat, steeds brutaler, zoodat ontdekking wel niet kon uitblijven. Daar zij Dinsdagmiddag naar de gevangenis werd overgebracht, zal van haar huwelijk nu vooreerst wel niets komen. Men meldt uit Maastricht: De St. Pietersberg, die met zijne onder- aardsche gangen reeds zooveel bezoekers lokt, is weer eene merkwaardigheid rijker geworden. Na het overlijden van den heer J. Bosquet, lid der academie van wetenschap pen, hadden eenige zijner talrijke vrienden in den St. Pietersberg, wiens fauna door den overledene zoo nauwkeurig was beschreven eene muurschildering te zijner nagedachtenis laten aanbrengen. Door de ondervinding geleerd, dat zelfs in die onderaardsche gangen vandalisme wordt bedreven en deze muurschildering beschadigd werd, hebben de bedoelde heeren in een door muren afgesloten gedeelte van den berg eene zaal ingericht, gewijd aan wetenschappelijke doeleinden. In die zaal zal aanschouwelijk worden voorgesteld al wat tot de geschiedenis, de fauna en de geologie van den berg behoort. Reeds is door den beeldhouwer, den heer Van de Laar alhier, eene voorstelling gebei teld van den in het secundaire tijdperk nog levenden „Mosasaurus Giganteus Soem." De eerste aanblik van dat dier, dat 10.45 meter lang is, en waarvan het hoofd eene afmeting van 1.60 meter heeft, is overweldigend. De uitvoering is meesterlijk en doet den ver vaardiger alle eer aan. Naast deze afbeelding, doch op een vol genden pijler, is onder leiding van den be kenden geoloogden heer C. Ubaghs, eene geologische doorsnede van het Limburgsche terrein tot de aan koolformatie aangebracht. Een andere pijler is bestemd voor de we tenschappelijke temperatuurbepaling van den berg, waarmede reeds in 1782 door den hoogleeraar Van Swinden is begonnen. De commissie stelt zich voor, in het vol gende jaar op de muren te doen aanbrengen talrijke opschriften, ontleend aan schrijvers die sedert grijs verleden tot op heden over den St. Pietersberg hebben geschreven. Voorts zal zij afbeeldingen van voorhistorische dieren in natuurlijke grootte laten maken, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking zullen komen de „Chelonia Hoffraanni" en de „Che- lonia Suyckerbuyckii."

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2