Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. was reeds heerschende in April, niet slechts te Chunking, maar in de gansche provincie Szechuan. In Augustus waren in de stad alleen gemiddeld 500 a 600 sterfgevallen per dag. Verscheidene zendelingen bezweken aan deze ziekteo. a. Dr. Cameron, in West- China de oudste zendeling van de China Inland Mission en die al de 13 provinciën van China had bereisd. In dezeltde maand steeg de thermometer op 20 van 27 opeen volgende dagen tot 100 graden Fahrenheit en meer, eens zelfs tot 105 graden. Te Hankow heeft men van de groote sterfte partij getrokken om de beroeringen tegen de Europeanen te vernieuwen; er werd uitgestrooid, dat deze de putten en rivieren lieten vergiftigen. Ook werden daar weder geschritten aangeplakt om de bevolking tot oproer en het vernielen van de huizen der vreemdelingen aan te hitsen. Eene sterke militaire macht werd ter bescherming naar steden gezonden, waar zendingstations waren gevestigd. Op de beide generaals, die zich onlangs het misnoegen van den czaar op den hals haalden doordien zij elkander beleedigende woorden hadden toegevoegd, zijn de strengste straibepalingen toegepast, welke de Russische militaire wet kent. Een der generaals, die meer dan 60 jaar oud is, zijn alle eerbewijzen ontnomen, terwijl hij tot gemeen soldaat ge degradeerd is. De andere van gelijken leeftijd en de vader van een talrijk gezin, is van den dienst vervallen verklaard, terwijl hem even eens elke onderscheiding is ontnomen. Sedert de regeering van keizer Nicolaas werd niet zulk een streng vonnis, als thans is uitgesproken, toegepast. Volgens telegrafisch bericht uit Kiew is aldaar een nihilistische samenzwering ont dekt, welke geleid heeft tot de arrestatie van een aantal studenten. De resultaten van het onderzoek worden streng geheim gehouden. De reis van de czarina naar Abbas-Tuman in den Kaukasus, is voorloopig uitgesteld wijl de toestand van grootvorst George be trekkelijk beter is. In hofkringen loopt het gerucht, dat de reis is uitgesteld naar aan leiding van een beslissing van den czaar, die de uitgaven voor het hof tot een minimum beperkt wil zien, daartoe gekomen door de enorm hooge uitgaven voor de reizen der laatste jaren. Bovendien zijn in den Kaukasus de choleragevallen weder toegenomen, in 't bijzonder te Baku. Het is te Pittsburg en Homestead nog al tijd zeer onrustig. Onophoudelijk wordt het den rustigen werklieden lastig gemaakt door de werkstakers. Eene z. g. maneschijn-bende heeft zich gevormd, die onophoudelijk de werklieden bestookt, welke niet tot het syn dicaat behooren. Onder de burgerij gaan overal stemmen op, die den terugkeer der troepen wenschelijk achten; zelfs wordt alleen heil verwacht van de afkondiging, waarbij de staat van beleg wordt geproclameerd. Een vreeselijke brand heeft te Milwau kee gewoed. Een groot gedeelte der stad is vernield; meer dan 600 huizen zijn een prooi der vlammen geworden; de schade wordt begroot op 20 millioen dollars. De brandweer heeft dynamiet moeten gebruiken om het vuur te beperken. Zij deed verscheidene bran dende gebouwen springen. Volgens de laatste berichten heeft men het ger weerhouden liet, «zijne dierbare schoondoch ter' geluk te wenschen. Deze deed dan ook geen moeite, zich hieraan te onttrekken, wel wetende, dat de oogen der geheele kerk op haar gevestigd waren. Zij stond onbeweeglijk en zelfs haar schoon gelaat onder ging niet de minste verandering; alleen in den blik lag zulk een ongenaakbare trots, zulk een koele terugwijzing van datgene, wat zij niet mocht weigeren, dat zij zelfs hier begrepen werd. Eenigs- zins van zijn stuk gebracht, liet haar schoonva der zijne onstuimige hartelijkheid terstond tot het peil van eerbiedige beleefdheid dalen, en toen de omhelzing een oogenblik later nu werkelijk plaats had, was zij inderdaad niet veel meer dan een vorm, waarbij zijne armen de ritselende plooien van haar bruidssluier slechts even aanraakten. Zelfs het waarlijk niet geringe zelfbewustzijn van den nieuwen bloedverwant was niet bestand geweest tegen dien blik. De jonge Berkow maakte het zijn schoonvader niet zoo moeilijk. Iets, dat een handdruk moest verbeelden, doch waarbij in werkelijkheid zijn witte handschoenen slechts ter loops met die van den baron in aanraking kwamen, werd tusschen hen gewisseld; beiden schenen hiermede volko men genoegen te nemen. Vervolgens gaf hij zijne jonge vrouw den arm, om haar naar het rijtuig te geleiden. De satijnen sleep der bruid ruischte weer over de mirrmeren trappen; het jonge paar werd door den schitterenden drom van gasten gevolgd en weldra hoorde men ook de equipages één voor één voorkomen en wegrijden. De kerk werd schielijk ontruimddeels ver drong de menigte zich bij de deuren om den bruidsstoet in de rijtuigen te zien stijgen, deels haastte zij zich om buiten te komen, ten einde naar hartelust aan hare op- en aanmerkingen omtrent al het gehoorde en geziene lucht te ge ven. Binnen tien minuten was het groot gebouw leeg en verlaten; alleen de avondzon scheen door de hooge vensters en overtoog het altaar en het schilderstuk daarboven met haar roodachtig licht, zoodat de figuren, die op den ouden goudgrond geschilderd waren, schenen te leven en zich te ewegen. Door den tocht aangewakkerd, flikkerde de vlam der waskaarsen heen en weder, en op den grond geurden de bloemen, hier in kwistige overdaad gestrooid. De lange sleepgewaden der dames waren er overheen gegaan, de heeren had- woedende element onder de knie gekregen. Tot op een afstand van 85 mijl heeft men de vlammen kunnen waarnemen. De regeering heeft den scheidsrechters in de Behiingzee-aangelegenheid, die tegen het begin van Januari te Parijs bijeen hadden moeten komen om een beslissing te nemen, verzocht hun samenkomst uit te stellen tot einde Februari. In de provincie Chihuahua, Mexico heeft een wanhopig gevecht plaats gehad tusschen de troepen en oproerige Indianen. Laatstgenoemden hadden zich in het stadje Temochise verschanst en werden zoo fel door de troepen bestookt, dat ze ten slotte, 28 in getal, zich moesten terugtrekken in eene kerk. Daar streed men man tegen man, totdat al de Indianen dood waren, na aan tusschen de 300 en 400 man van de troepen het leven te hebben gekost. De twee vermaarde Amerikaansche wielrijders Singer en Zimmermann zullen in December te New-Orleans een wedren houden over een baan van 8 kilometer, om een prijs van 20000 dollars (f 50000) en een „zege tropee", ter waarde van 2000 dollars. De bedoeling is, te doen zien, welke rij wielen de beste zijn, die uit Engeland of die uit Amerika. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 2072,86; terugbetaald f 1025,33. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1522. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October: ingelegd f 1388.28 terugbetaald f 1452.58. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 955. WAALWIJK, 2 Nov. 1892. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat het j.l. Zondag door de liedertafel „Oe fening en Vermaak" gegeven concert uit muntend geslaagd is. Hoewel bij een eerste winterconcert het opkomende publiek gewoon lijk niet zoo heel groot is, was thans de ruime zaal der Vereeniging stampvol gevuld zoowel door abonné's als door vreemdelingen. Be houdens een paar kleine vlekjes, werden de vele en schoone nummers van het programma perfect gezongen en met een kracht, die men alleen van grootere Vereenigingen zou ver wachten. Het is ons dan ook een waar genoegen te kunnen constateeren, dat dank zij de doortastende maatregelen van directeur en werkende leden en hunne onderlinge een heid, de wolken, die in den laatsten tijd haar roemrijk bestaan dreigden te verduisteren zijn uiteengedreven en de liedertafel steeds met frisschen en onverdroten ijver voortschrijdt op het pad der edele toonkunst. Naar wij vernemen zal Maandag a.s. bij het eerste winterconcert, dat l'Espérance zijnen honorairen leden aanbiedt, ook optreden de heer Strous Hollandsche komiek en me juffrouw Slauderof concertzangeres, beiden uit den haar met den voet vertreden. Waartoe zou den die eenvoudige bloemen ook eigenlijk nog verder dienen, te midden van al de pracht en weelde, waarmede de echtverbintenis tusschen de dochter van een overoud adellijk geslacht en den zoon van eer. der millionnairs in dc residentie gevierd werd! Reeds hield liet eene rijtuig na het andere voor de woning der familie Windeg stil en begon het daar binnen in de feestelijk ingerichte vertrekken druk en levendig te wór den. In de receptiezaal, door tal van waskaarsen verlicht, stond de jonge vrouw aan den arm van haar echtgenoot, even schoon, even fier en even koel, als zij een uur vroeger nevens hem voor het altaar had gestaan, en nam de gelukwenschen van het haar omringend gezelschap in ontvangst. Of het werkelijk een geluk was, wat zij zoo even met haar jawoord had bezegeld misschien gaf de sombere wolk, die nog altijd op het voor hoofd van haar vader zetelde, het antwoord op die vraag. .Goddank Eindelijk hebben we dan alles in orde 1 Het werd voorwaar ook hoog tijd binnen een kwartier kunnen ze hier zijn. Ik heb de lie den, daarboven op den heuvel, nauwkeurig aan het verstand gebracht, wat zij doen moeten; zoo dra het rijtuig van de hoogte af zichtbaar wordt barst het eerste schot los.' .Maar, mijnheer de directeur, ge zijt één en al vuur en ijver!' .Spaar uwe krachten toch voor het gewichtig oogenblik van de aankomst!' .Wezenlijk, in uwe positie, als ceremoniemees ter en opperhofmaarschalk «Spaart uwe geestigheden, heeren,' dus viel de directeur de spotters verstoord in de rede. «Ik wenschte, dat men dien verwenschten post aan een van u had opgedragenik heb er mijn be komst van 1' Het geheele zeer talrijke personeel van be ambten en werklieden aan de uitgestrekte Ber- kowsche mijnen en bergwerken was in groot tenue onder aan het terras van het woonhuis vergaderd. Het trotsche, in den stijl eeuer mo derne villa gebouwde landhuis met zijn sierlijken voorgevel, groote spiegelruiten en fraaie vestibule aan alle kanten door uitgestrekte, smaakvol aan gelegde tuinen omringd, maakte op zichzelf reeds Amsterdam. Voor wie geen vreemdeling is in onze hoofdstad is de naam van deze beide artisten alleen voldoende om iets moois te durven wachten en voor ieder ander zal het voldoende zijn te herinneren hoe zij nog kortelings in Maison Stroucken met enorm succes zijn opgetreden. Voor het overige is het uitgelezen program van l'Espérance een waarborg voor iets uitmuntends en de gelijks. Algemeene vergadering van de 14e af- deeling der Noordbrabantsche maatschappij van Landbouw op Maandag 7 November des avonds ten 6l/2 ure precies, in het lokaal van den heer Cornelis van Herpt, te Baard wijk, waarin zal worden overgegaan tot: le het doen der rekening over 1891; 2e het vaststellen der begrooting voor 1893, daarna te behandelen onderwerp door den heer P. van Hoek, rijkslandbouwleeraar te 's Bosch een en ander over bemesting. Ook toegan kelijk voor niet leden. De handel in hoornree in de Lang straat, was sedert de vorige noteering minder levendig, aanvoer flink. De prijzen waren als volgtkalfkoeien f 150 a 200, dito vaarzen f 110 a 135, hokkelingen en jarige kalveren f 50 a 75, nuchtere dito f 8 a 10, slachtvee le qual. 60 a 70 ct., 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 54 a 56 ct (schoon) per Kg., biggen f 7.50 a 10, berekend naar f 1.50 per week. In hooi blijft de handel zeer vlug, prijs f 21 a 22 per 500 Kg., stroo traag, prijs f 11 a 12 per 500 Kg. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat is buitengewoon levendig, prijs naar qual. f 1.— a 1.75 per Hl. Gisterenavond is bij de maréchaussee alhier aangifte gedaandat een zich met verlof alhier bevindend plaatsvervanger der nationale militie eene nog al ernstige mes- snede over hand en schouder had gekregen, tegevolge waarvan hij bedlegerig was. Juiste bijzonderheden ontbreken nog, aangezien de gewonde zelf geene inlichtingen kan ver schaffen. Tengevolge van de loonsverlaging, waar over wij in ons vorig nummer schreven, is 't Zaterdag en Zondag te Baardwijk nog al woelig geweest. Bij bedoelden patroon zijn 's avonds ruiten ingeworpen en er is een ge legenheidsliedje opgemaakt, dat zeer druk gezongen werd. Gisteren ochtend te ruim 6 uren ont spoorde een bagagewage der Zuiderstoomtram, lijn BredaOosterhout—Raamsdonk, aan het Raamsdonsveer, het kruispunt der tram en der staatsspoor, waardoor de weg geheel werd versperd. Met vereende krachten mocht men er na veel moeite in slagen, den wagen weer in de rails te zetten, terwijl trein 57 van Zwa- luwe naar 's Bosch 18 minuten vertraging had. De reizigers in de richting van Nijmegen misten alleen de aansluiting. Van genoegzame bekendheid mag ge acht worden het bestaan van het Algemeen Noordbrabantsch Werkliedenfonds, gevestigd te 's Hertogenbosch, Kruisstraat 282, goed gekeurd bij kon. besl. van 10 Maart 1892, No. 35, met een waarborg kapitaal van f 100,000. Onder de commissarissen treffen wij aan den heer Antoon Witlox, bankier alhier, terwijl directeur is de heer Adr. H. Oomen, mede alhier zeer goed bekend. Dit werklieden fonds is reeds in vele plaatsen onzer provincie in volle werking en ook in onze gemeente is een begin gemaakt een prachtigen indruk hoeveel te meer nog he den, nu alles in feestdos was getooid 1 Men had klaarblijkelijk al de broeikasten geplunderd, om trappen, balkons en terrassen met de schoonste bloemen en planten te versieren. De kostbaarste en zeldzaamste gewassen, die anders zelden of nooit aan de koude lucht werden blootgesteld, schitterden hier in al den rijkdom hunner kleu ren en geuren. Op de uitgebreide grasperken wierpen de fonteinen hare waterstralen klate rend omhoog; overal vertoonden zich de sporen, dat de natuur uit haar winterslaap was ontwaakt en dat de eerste kinderen der lente zorgvuldig gekoesterd eu gekweekt waren. Aan den ingang van het park was bovendien een reusachtige eerepoort, rijkelijk met kransen en vlaggen ver sierd, opgericht. «Ik heb er mijn bekomst van!' herhaalde de directeur, zich bij de andere heeren voegende, die in een kring stonden te praten. «Daar ver langt mijnheer Berkow, dat we zijn zoon zoo luisterlijk mogelijk zullen ontvangen er. meent van zijn kant alles gedaan te hebben, als hij ons onbeperkt krediet geeft voor de onkostende goede wil van de raer.schen komt nooit bij hem in aanmerking. Indien wij nog de werklui van vóór twintig jaren hadden, was 't een andere zaak 1 Wanneer er dan eens een vrije dag was, het een of ander teest, 's avonds met een dansje besloten, behoefde mer. niet bevreesd te zijn, dat er geen hoezee zou worden geroepen, maar nu lijdelijke onverschilligheid aan den eenen en openbaar verzet aan den anderen kanter ont brak weinig aan, dat het werkvolk bepaald ge weigerd had, den jongen heer feestelijk in te halen. Als gij morgen naar de residentie terug gaat, mijnheer Scheffer, zou het zeker niet kwaad zijn, indien gij, met de mededeeling van de door ons verordende feestelijkheden, u ook eens een enkel woord liet ontvallen omtrent datgene, wat men daar niet weet of niet weten wil." «Ik zal mij wel wachten,' antwoordde de aan gesprokene droogjes. «Hebt gij soms zin, u een behandeling van onzen hooggeachten chef te la ten welgevallen, zooals men van zijnentwege on dergaat, als hem iets onaangenaams ter oore komt? Ik blijf in dat geval liefst op een eerbie digen afstand van hem." De andere heeren lachten; de eerbied, dien men den afwezigen chef toedroeg, scheen wel wat te met de vestiging van eene afdeeling of cor respondentschap. Wij kunnen niet nalaten deze zaak aan te bevelen in de aandacht zoowel van patroons als van werklieden. Zij, die er meer van willen weten, zullen daartoe zeker op aan vrage door den directeur of correspondent in de gelegenheid worden gesteld, terwijl wij er ook wellicht nog wel breedvoeriger op terugkomen. Voor heden bepalen wij ons tot de mede deeling dat het Noordbrabantsch Algemeen Werkliedenfonds zich ten doel stelt IN AFDEELING A. Aan werklieden van het mannelijk geslacht van 13 tot 50 jaar, en aan ongehuwde werk lieden van het vrouwelijk geslacht van 15 tot 45 iaar, mits eene goede gezondheid genietende, hetzij zelfstandig of in fabrieken werkende, ook aan hen die een eigen be drijf uitoefenen, doch niet meer dan twee ondergeschikten in hunnen dienst hebben, tegen uniform-premien van 5, 10, 15 of 20 cent per week, te verzekeren 1°. eene som in eens, uit te keeren aan de nagelaten betrekkingen van de daartoe inge- geschreven werklieden, die tengevolge van ongevallen het leven mochten verliezen; 2°. eene som in eens, uit te keeren aan hen, die tengevolge van ongevallen levenslang geheel of gedeeltelijk onbekwaam mochten worden tot werken; 3°. eene uitkeering per dag of per week berekend, aan hen die tengevolge van ziekte of verwonding tijdelijk tot werken onbe kwaam zijn. NB. Hun, wier arbeid aan» weinig beroeps gevaar onderhevig is, kan bij de aanvraag tot verzekering, vrijstelling worden verleend van de verzekering tegen ongelukken bedoeld sub. 1 en 2. Ingeval van vrijstelling wordt eene even redige premie-vermindering toegestaan, waar van aanteekening geschiedt, op de bewijzen van inschrijving en in de registers van het fonds. IN AFDEELING B. Op het hoofd der ingeschrevenen in af deeling A, hunne echtgenooten, kinderen en inwonende familieleden te verzekeren kleine kapitalen (van ten hoogste f 300), ingeval van overlijden of op een vooraf bepaalden leeftijd, naar wiskundig berekende tarieven, doch overigens op de meest voordeelige wijze. Flesscher.trekkers De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op 4 leden van het flesschentrekkers- gilde, wonende op de Heerengracht bij de Beulingstraat aldaar. Daar woonde een mevr. Kalsmede drie heeren, waarvan de een den stand van mevr. ophield als ware hij huisknecht, de ander als verhuurder vau het huis zich voordeed, wanneer het noodig was goede informatien te geven en de derde als quasi-commensaal lastige schuldeischers kon afschepen met „mevrouw is de stad uit, ik woon hier maar binneshuis en weet er dus niemendal van." Dit stelletje, dat thans door den hoofd* inspecteur Batelt in de kaart is gekeken, huisde vroeger op de Weteringschans en js door dezen inspecteur en eenige rechejv cheurs gearresteerd. Een aantal winkeliers hebben reeds ver klaringen afgelegd, waaruit blijkt dat dit lieve viertal uitmuntend wist te arbeiden te hunnen nadeele. Er werd besteld, geleverd, niet be taald, en waar het geleverde gebleven is wordt onderzocht. Waar de eetwaren heengegaan zijn, onge- wenschen over te laten. „Hij heeft dat voorname huwelijk toch einde lijk klaargespeeld!' dus nam de hoofdingenieur het woord. „Het heeft hem moeite genoeg gekost en 't is in elk geval een vergoeding voor den adeldom, dien men hem tot dusver zoo hardnek kig heeft geweigerd en waarop toch al zijn den ken en streven gericht is. Hij geniet althans den triomf, dat de adel geen aanstoot meer neemt aan zijn burgerlijke afkomst, nu zelfs de Win- degs zich met hem vermaagschapt hebben." Scheffer haalde de schouders op. «Niet veel keus bleef hun over. Het is algemeen bekend in de residentie, hoezeer die familie aan lager wal was. Ik betwijfel het echter zeer, dat het den trotschen baron gemakkelijk zal zijn gevallen, op deze wijs met zijn dochter te speculeeren; van ouds behoorden zij niet alleen tot de aanzien lijkste aristocraten, maar zelfs tot den hoogsten adel van het land. Eindelijk moet hij nu toch ook voor de ijzeren noodzakelijkheid bukken." „Zooveel is zeker, dat die nieuwe familiebe trekking ons razend veel geld zal kosten,' her nam de directeur, het hoofdschuddend. «Natuur lijk heeft de baron ook zijn voorwaarden gemaakt. En eigenlijk kan ik het doel van al die opoffe ringen niet doorgronden. Als het nog een doch ter was, voor wie men daarmede een rang en een naam kocht; maar mijnheer Arthur is en blijft immers even goed van burgerlijke afkomst, ondanks den overouden adellijken stamboom zij ner vrouw.' «Zoudt ge dat denken Ik sta borg voor het tegendeel. Zulke familiebetrekkingen blijven op den duur niet zonder invloed. Den echtgenoot van de barones Windeg-Rabenau, den schoonzoon van den baron zal men den adeldom niet weige ren, waarnaar zijn vader tot dusver te vergeefs smachtte, en ook dezen zal men niet kunnen ver hinderen, dat hij in het salon zijner schoondoch ter met de kringen in aanraking komt, die hem tot heden den rug hebben toegekeerd. Ik verze ker u, ik ken onzen chef. Hij weet opperbest, welk voordeel dit huwelijk hem aanbrengt en daarom kan hij zich dan ook eenige onkosten getroosten.' (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2