Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ook de Nieuwe Rotterdamsche Cr. (liberaal) meent de vraag ontkennend te moeten be antwoorden of de bedrijfsbelasting werkelijk den druk verplaatst van de schouders der mingegoeden op die der sterkeren. Die gansche reeks menschen welke met moeite een inkomen halen van f 600 tot 2000, moeten lager worden belast dan is voorgesteld. Het blad toont door voorbeelden (ambte naren onderwijzers, weduwen) dat de be drijfsbelasting zwaar drukt op de minvermo genden en wil daarin verandering gebracht zien door aanmerkelijke verlaging van het voorgedragen tarief beneden een bedrag van f2000 ot 2500. Vrees, dat de bedrijfsbelasting dan minder zal opbrengen dan de patentwet, heeft het blad niet. Maar al bleef daaromtrent twijfel over, al moest in den nood der schatkist worden voorzien dan nog zou het geld behooren gezocht te worden waar het is, en niet, althans niet in de eerste plaats bij hen, die harden strijd hebben te voeren om het hoofd boven water te houden. Juist de hoogere opbrengst, die mag worden verwacht en de zware druk der personeele belasting, zijn redenen te meer tot matiging ook van dat gedeelte van het tarief, dat de middelklasse zal treffen. Bij het klimmen der gemeentelasten, dat zelfs in de hoofdstad des lands de naaste toekomst met zorg doet te gemoet zien, mag van het opleggen van hoo gere lasten op die klasse geen sprake zijn. En zelfs al mochten betere tijden aanbreken, dan nog ware het een verstandig beleid om een zoo algemeene heffing als de hier voor- gedragene juist door gematigheid vasten voet te doen verkrijgen. Een laag tarief zij een wettelijke breidel tegen de fiscaliteit; door de bepalingen van dit ontwerp zijn de ingezetenen daartegen niet voldoende gewaarborgd. De Haagsche correspondent der Zutphen- sche Ct. (het tweede kamerlid mr. Goeman Borgesius) schrijft: Het meest zullen door de nieuwe wet worden gedrukt de bezitters van kleine vaste inkom sten, waarvoor geen aftrek wordt toegestaan, die tot aan den laatsten cent aan den fiscus bekend zijn en door geen meevalletjes, bij inkomsten, prijsverhooging of wat dies meer zij voor eene vermeerdering vatbaar zijn. Niet gering is het aantal ambtenaren, die van een salaris van f 12 a f1400 een talrijk gezin moeten onderhouden en ook nog een stand op te houden hebben. Behalve hun aandeel in de accijnzen nu betalen zij reeds betrekkelijk veel in het per soneel en in de gemeentelijke belasting. Toch zullen zij in de nieuwe belasting nog f 16 a f20 extra moeten betalen, zelfs al gaan de voorgestelde 28 opcenten er at. En dat is voor een dergelijk gezin veel, veel te veel. Misschien dat de staat voor zijn eigen ambtenaren er over enkele jaren in te gemoet komt door een traktementsverhooging toe te staan, maar daardoor zullen de honderden, neen duizenden ambtenaren, die in dienst zijn van provinciën, gemeenten, maatschappijen, particulieren enz. niet zijn gebaat. Inderdaad voor velen in den lande zal de thans voorgestelde belasting te zwaar zijn. En het is zeer wel mogelijk, dat straks de uitkomst leeren zal, dat het ook geheel onnoo- dig was deze belasting zoo hoog op te voeren. De nieuwe bedrijfsbelasting zal niet meer be hoeven op te brengen dan de patentwet, en nu zoovelen zullen worden aangeslagen, die vroe ger waren vrijgesteld, zal dat bedrag misschien verre worden overschreden. Maar zelfs al mocht dit niet het geval zijn, dan zou het toch onbillijk wezen den druk weder eenzijdig te leggen op den kleinen nijveren- en ambte naarsstand. De goede bedoelingen van de Matin ten spijt, welker sensatie-nieuwtje omtrent de on- derteekening van een voorloopig Fransch- Russisch verdrag alleen de weinigen heeft gefrappeerd, die meenen dat de eerste ko lom van het blad der Russische regeering ter beschikking is gesteld, is de actie der vorige week op politiek gebied alras door een reactie gevolgd. Natuurlijk moet dit niet zoo letterlijk worden opgevat, want aan de gelegenheid tot 't leveren van beschouwingen is waarlijk geen gebrek Frankrijk biedt een schoone gelegenheid door de hachelijke po sitie van zijn regeeringin Italië is de toe stand ook vrij onzeker en houden de her stemmingen de aandacht bezig; in Hongarije is het kabinet Weckerle in wording, langzaam maar zeker en wie aan dit alles nog niet ge noeg heeft, kan zich te goed doen aan de kleinere schoteltjes van den politieken disch: het bezoek van den Russischen troonopvol ger aan Oostenrijks heerscher en Clevelands plannen met betrekking tot de wijziging der veel besproken en bijna evenveel bestreden Mac-Kinley-bill. Dat alles nu lokt wel tot aanzitten aan den tafel der politiek en tot toetasten tevens, doch of de gerechten den smullers zóó goed zullen smaken als die der vorige week, valt te betwijfelen; toen was 't dan ook een politieke slemppartij, een Lucul lusmaal, zonder voorbeeld bijna in de anna len der geschiedenis en de verscheidenheid der substantieele gerechten heeft toen menig een een indigestie bezorgd. Eigenaardig is 't, dat slechts zeer weinig bladen van beteekenis der mededeeling van de Matin de onderscheiding eener bijzondere beschouwing hebben doen ten deel vallen; daartoe was 't verhaaltje dan ook eigenlijk te afgezaagd; wel heeft men zich een enkel oogenblik verdiept in 't doordringen tot de reden waarom juist nu dit nieuwtje is gelan ceerd. De een is tot de conclusie gekomen dat de Matin de gansch niet laakbare be doeling heeft gehad de Franschen weer een beetje optefleuren na de vreeselijke gebeur tenis van Dinsdag 11., de ander meent, dat Rusland voor dat nieuwtje, of liever voor de publicatie ervan, betaald heeft en de derde acht 't zijn plicht te waarschuwen tegen der gelijke verhaaltjes, zoolang het lot van het militaire voorstel niet beslist is, daardoor dus indirect Berlijn aanwijzende als de in deze gansch niet onverdachte bron van herkomst. Wat er van zij, en wie ook 't vaderschap draagt van de mededeeling der Matin (geluk kig is in deze 't onderzoek naar 't vader schap niet verbodende hoofdzaak is, dat bijna niemand 't ernstig opvat, zelfs niet in Frankrijk en eigenlijk is er op 't oogenblik ook geen enkele reden waarom de verplich tingen tusschen de beide machtige staten Frankrijk en Rusland, zoolang reeds bestaande zonder verdrag, juist nu zwart op wit zou den worden geregeld. Frankrijk's kabinet verkeert inderdaad in nood en mannen, die 't weten kunnen, voor spellen zijn dood tegen Woensdag of uiter lijk Donderdag dezer week. Nu zijn profe tien op politiek gebied 't zij ze heugelijk zijn of niet in den regel weinig vertrouw baar, maar de feiten spreken ditmaal zóó duidelijk, dat men wel met blindheid zou moeten geslagen zijn om in de meening te verkeeren, dat Loubet c.s. vast in den zadel zit. 't Is of al de rampen en bezoekingen voor de Fransche bewindvoerders op eens komen't is als een lawine, die neerstort met daverend geweld, niets sparende en tot ontkomen geen gelegenheid biedend. Eerst komt er een voorstel ter sprake betrekkelijk de belasting op alcoholhoudende dranken, dan komt de perswet, die de regeering zal verlokken tot 't stellen van de motie van vertrouwen en daarna komt (als de regeering 't dan nog niet heeft afgelegd) de Panama aangelegenheid. Dat zal voor de regeering een hindernis- rennen worden met hurdles van eerbiedwaar dige hoogte en breedte! Veel is 't niet wat er in de Europeesche pers wordt gezegd over het kortstondige be zoek van 's ezaren oudsten zoon aan Frans Josef van Oostenrijk, naar noblesse oblige en daarom geven de Oostenrijksche bladen en een paar andere toch iets ten beste over deze visite, 't Is niet veel en 't is niet in teressant. Men spreekt van„een bewijs van de vriendschap en de goede relatien tusschen Weenen en Petersburg," doch bij die bana liteiten blijft 't, alleen de Figaro, die 't gras wei eens hoort groeien, zooals men weet, ziet nog wat meer, zij ziet in dit bezoek het bewijs, dat Oostenrijk zich van Duitschland begint los te maken om met Rusland alleen de Oostersche quaestie te regelen. Die Figaro houdt er toch al een zeer bij zonder soort bril op na, daardoor kan zij precies zien, wat haar zelf maar blieft In Italië wacht men al met even groote belangstelling (hoopvol of angstig al naar den aard van de politieke belijdenis van hem die wacht,) op de dingen die komen zullen, als in Hongarije, hoewel in laatstgenoemd rijk de ontknooping dichter in 't verschiet ligt. Nog weet eigenlijk niemand in Italië met juistheid te zeggen (zelfs Giolitti de pre mier niet) wie zich tegen het kabinet zal verklaren en wie niet, wel worden er zoo af en toe gastmalen gehouden en redevoe ringen uitgesproken, maar Crispi en de overige „hoogen" houden zich op den achtergrond. Minister Weckerle, de nieuwe premier van Hongarijezal zoo ongeveer met zijn kabinet gereed zijn, dat in hoofdzaak zal bestaan uit de oude elementen onder Sza- Pary- Te Gent begounen Zondag de feesten ter gelegenheid van het 75-jarig beslaan der hoogeschool, welker koepel te dier gelegen heid prijkte met de borstbeelden van den tegenwoordigen koning en van koning Wil lem I. De Leidsche hoogleeraar Tiele voerde voor Nederland het woord. Het gefluit, af en toe gehoord, maar tel kens door toejuichingen overstemd, gold natuurlijk niet de gasten, maar de aanwezige ministers. De heer Jules Fresart, een groot ban kier en industrieel te Luik, is Zaterdagavond het slachtoffer geweest van een moordaanslag door een anarchist, die hem een vreeselijken hamerslag op het hoofd toebracht. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk. De dader heeft bekend, den heer Fresart te hebben willen dooder., alleen om te kunnen stelen. Een staatkundige bedoeling heeft de aanslag niet. BRUSSEL, 15 Nov. Het Te Deum ter gelegenheid van 's konings naamdag had langs den weg, dien de koninklijke familie naar de kerk zou nemen, heden meer publiek dan gewoonlijk heengelokt. Er waren omvangrijke maatregelen tot handhaving der orde geno men. Te 2 uren hebben de koningin, prinses Clémentine, de graaf van Vlaanderen, de prinsessen Henriette en Josephine en prins Albert, met een talrijk gevolg, het paleis verlaten in gesloten gala-rijfuigen. De houding van het publiek was in het algemeen kalm. In de rue Royale werden er van het balkon eener particuliere club ruikers naar het rijtuig der koningin geworpen, welke door een werk man werden opgenomen en ten bate van eene socialistische instelling verkocht werden. Overigens viel er niets bijzonders voor. Hier en daar werden kreten vernomen, hetzij toe juichingen voor de koningin, hetzij ten gunste van het algemeen kiesrecht, maar over het geheel was de stemming zeer rustig. De laatste loodjes in Dahomey kunnen nog wel eens zwaar gaan wegen. Men vergete niet, dat generaal Dodds het uiterste van zijne troepen heeft gevergd, en dat ze staan tegenover eenen, wel is waar uitgeputten vijand, maar een, die in elk geval in zijn eigen land is en die met de kracht de wan hoop zijn voortreffelijke wapenen geweren en kanonnen van 't nieuwste model weet te hanteeren. Te denken geeft dan ook de volgende mededeeling uit Parijs van Zondag: „Daar de geneesheereu van gevoelen zijn, dat Europeesche troepen niet langer dan 10 a 12 weken het klimaat in Dahomey kunnen uithouden, zal de regeering een sterk contin gent ter aflossing zenden, opdat de troepen, die op het oogenblik in Dahomey dienst doen, kunnen repatrieeren." Nog niet van ambtswege bevestigde mede- deelingen maken voorts melding van eene andere bedenkelijke zaak. Onder de krijgs gevangenen, door Dodds gemaakt, moeten ook geweest zijn drie Duitschers en een Belg, de eerstgenoemden Schulz, Puech en Weckel, de Belg Anglès geheeten. Zij deden bij de Dahomeyers dienst als artillerie officieren en werden, na een kort verhoor, op last van den generaal gefusilleerd. De Duitsche gezant te Parijs zal in deze geen stappen doen voor nadere berichten zijn ontvangen, waardoor de identiteit der gefusileerden bewezen wordt. Zaterdag zijn op de muren te Parijs biljetten aangeslagen gevonden, gericht tot de nieuwe soldaten en eindigende met de woorden „Leve het tijdperk van dynamiet." De rechter van instructie Athalin heeft eene terklaring ontvangen, waaruit ontwijfel baar zou blijken, dat eene armoedig gekleede vrouw, die door zekeren Frapper onmoet werd op het oogenblik, dat hij Dinsdag de kantoren van de mijn maatschappij te Carmaux verlaten heeft, medeplichtig is aan den dy namiet aanslag. Frapper had reeds vroeger van deze ontmoeting kennis gegeven aan de politie. De vrouw wordt nu opgespoord. De anarchist Dupont is te Reims, door het hof van assises in het departement der Marne, ter zake van aanzetting tot moord en plundering veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en 2000 francs boete. De anarchist Meunier werd door dezelfde rechtbank ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf eu 200 francs boete, omdat hij had geroepen: „Leve de anarchie en hij de soldaten tot verzet tegen de krijgstucht had aangespoord. Culine, de eerst voor enkele dagen door de regeering begenadigde socialist, is gekozen tot lid van den arrondissementsraad van Roubaix met 1200 stemmen meerderheid. Van de 7000 kiesgerechtigden vervulden 5000 hun burgerplicht. PARIJS, 14 November. De kamer be handelde het wetsontwerp voor de belasting op de sterke dranken. Cuneo d'Ornano be strijdt het voorstel-Turel om de consumtie belasting te vervangen. Juwel verdedigt de opheffing van het privilegie der bouilleurs de crü. De rapporteur is het daarmede eens en gelooft dat deze opheffing 20 millioen zal opbrengen, waarbij te voegen zijn 64 millioen van de surtaxe op alcohol en 12 millioen voor de verhooging van het tarief. Rahier wil, in plaats van de vrijlating der bouilleurs de crü in te trekken, eene belasting op de beurs-operatien, hetgeen met groote meerder heid verworpen wordt. Het voorstel tot op heffing van het privilegie der bouilleurs de crü wordt daarna aangenomen met 318 tegen 211 stemmen. De Parijsche gemeenteraad heeft met 43 tegen 4 stemmen besloten, de regeering te verzoeken in geenerlei opzicht de vrijheid der pers en het recht van vereeniging en vergadering te verkorten. De groote werkstaking der katoenspinners van Lancashire is niet veroorzaakt door een gewone loonquaestie. Patroons en arbeiders zijn het eens, dat de loonen niet op denzelf den voet konden blijven, maar de patroons willen de loonen met 5 percent verminderen en de arbeiders willen vermindering van werkuren, waardoor aan overproductie in hunne oogen de oorzaak van den treurigen toestand van het vak - een eind zou komen. De patroons weigerden en nu bewerken de ar beiders door een volkomen werkstaking, zoo redeneeren zij, ondanks de patroons, een vermindering van den voorraad en een stijgen van den prijs der producten. Eenigen tijd geleden staakten ook in een aantal Engelsche kolenmijnen de arbeiders het werk, om daardoor de prijzen op dezelfde hoogte te houden en een loonsvermindering te ontgaan. Hardnekkig blijven de geruchten stand houden, dat de koning van Saksen zich, in overeenstemming met den koning van Wur- temberg en den groothertog van Baden, moeite geeft om tusschen den keizer en Bismarck eene verzoening tot stand te brengen en aan de bedenkingen van verscheiden bondsvor- sten tegen de nieuwe legerontwerpen ingang te doen vinden. De koning van Saksen ver toeft met dit doel ook tegenwoordig te Beilijn. Een dokter te Spandau beval onlangs voor een typhuslijder, dien hij behandelde, een koud bad aan, maar toen hij den vol genden dag terugkwam, vernam hij dat het bad den zieke geen goed had gedaan „hij was nu bijna dood." Bij gebrek aan eene badkuip, had men den zieke aan een touw in een put neergelaten; door het tegenspar telen van den patient was het touw gebro ken; men moest een ladder en een nieuw touw halen en zoo had het bad wel drie kwartier geduurd. De dokter liet den man flink wrijven en weldra kon hij zich overtui gen, dat de zieke vrij van koorts en buiten gevaar was. Tegen tal van personen zijn vervolgingen ingesteld, in verband met de in Juni en Juli in verschillende steden plaats gehad hebbende onlusten en het verzet der bevolking tegen alle voorzorgs- en gezondheidsmaatregelen. De civiele rechtbanken betoonen zich echter zeer welwillend en toegevend. Sommige per sonen, die volgens het wetboek van straf vordering met verbanning naar Siberie of dwangarbeid hadden moeten gestraft worden, zijn in Saratow vrijgesproken. Algemeen ver wacht men dat de krijgsraad van Kasan krachtdadiger zal optreden en minder toe gevend zal zijn, als voor dien raad de be handeling aan de orde komt van het oproer te Saratouw op 28 Juni en 10 Juli. De acte van beschuldiging wordt gepubliceerd door de Vie Russe, in welk blad zij niet minder dan 27 kolommen beslaat. Bij de instructie in deze zaak kwam o. a. aan het licht, dat de politie een der beklaagden, die in 't ge heel niet aan cholera lijdende was, in een doodkist had willen spijkeren. Den genees- heeren werd openlijk ten laste gelegd, dat zij alle choleralijders vergif hebben doen in nemen, zoodat de ongelukkigen onder de hevigste pijnen bezweken. In 't geheel zijn 152 personen voor de rechtbank gedaagd, waaronder 5 vrouwen en 20 militairen. Algemeen wordt de waarschijnlijkheid be sproken dat Cleveland zoodra hij in Maart a. s. bezit zal hebben genomen van het ge zag, een buitengewone zitting van 't congres zal bijeenroepen, teneinde voor te stellen de herziening van het douanetarief. HOMESTEAD, 14 Nov. De onlusten zijn weder uitgebroken. Gisteren is een vreeselijke slag geleverd tusschen de kleurlingen, niet- leden van het werklieden-syndicaat en de werkstakers. 2000 mannen en vrouwen maak ten jacht op de negers. Er zijn tal van ge wonden en enkele belhamels gearresteerd. WAALWIJK, 16 Nov. 1892. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats Son, G. F. van de Westelaken, candidaat-notaris te Dussen. De handel in hoornvee was in de Lang straat zeer slap, wijl er geen kooplui waren; aanvoer flink. Prijzen waren gering. Kalf- koeien golden f 160 a 210, dito vaarzen f 110 a 125, weikoeien f 120 a 190, hokkelingen f 50 a 60, jarige kalveren f 25 a 30, nuchtere dito f 10 a 12; slachtvee le qual. 65 a 70 ct2e qual. 55 a 60 ct., vette varkens 56 a 58 ct., alles per kg. schoon; biggen f 10.a 12. berekend naar f 1.50 a 1.75 per week. Hooi. Handel zeer levendig, prijs f 43 a 44 per 1000 kg. Aardappelen. Handel vlug. Prijs: klei f 1.75 a 2.—, zand f 1.— a 1.25 per hl., witte kool 6 ct., roode 9 a 10 ct. per stuk. Naar wij met genoegen vernemen zal het eerste winterconcertdat de harmonie St. Crispijn op Maandag 21 November zal geven, opgeluisterd worden door de mede werking van professor Beckkerelli, prestidigi- tateur-illusionist. De goede naam, dien de heer Beckkerelli zich niet alleen hier gedurende de laatste kermisdagen maar ook in den vreemde verworven heeft, is ons een zekere waarborg van het groote genot, dat hij dien avond verschaffen zal, te meer nog daar hij op zal treden met een geheel nieuw program, bevattende de schoonste nummers van zijn uitgebreid repertoire.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2