BEKENDMAKING. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. men, gansch onverwacht, der regeering een hak heeft willen zetten en het kabinet in zijn geheel wilde laten boeten voor het, minister Ricard vrij hoog aangerekende verzuim inzake De Reinach's nagelaten papieren of wel de weigering van het gouvernement tot lijk schouwing, in verband brengt met min eerlijke doodzwijg-bedoelingen van Loubet es. In elk geval weet de commissie nu hoever zij gaan mag en gaan kan in haar vrij ondank baren arbeid: vonnissen vellen en bestraffen behoort niet tot haar competentie, 't is haar taak te onderzoeken en van haar onderzoek verslag uit te brengen, terwijl 't aan de rechtbank als de hooge en onomkoopbare vertegenwoordigster van vrouwe Justitia is om allen te straffen, die onder 't bereik der strafwet vallen; 't materieel daartoe moet de commissie leveren. Intusschen is 't ministerie reeds over de Panama-quaestie gevallen. In de kamer stelde Laferronays den mi nister van justitie eenige vragen betreffende het verdwijnen van Reinach, onder toespe ling op de verschillende daaromtrent loo- pende geruchten, terwijl de oorzaak van den dood nog niet bekend is en er wel eene voorgewende begrafenis plaats gehad kan heb ben. Het land verlangt de waarheid te weten. Laferronays zeide o. a. dat alleen de op graving van het lijk het onwederlegbaar bewijs kan leveren. De lijkschouwing zal de geheimen openbaren. (Toejuiching der rechterzijde). De minister van juistitie Ricard zeide, dat het hem diep grieft op zulke vragen te moeten antwoorden. Het is alsof er geen regeering en geen justitie meer bestaan. Zulke aan tijgingen staan gelijk met het verloochenen van alle justitie. Men wil met deze aanvallen de regeering treffen, met welk doel is onbe kend, maar de poging is duidelijk. Bij het overlijden zijn alle wettelijke formaliteiten naar behooren in acht genomen. De dood is op natuurlijke wijze veroorzaakt en de justitie heeft er niets mede te maken. Alleen indien er sprake is van eene misdaad kan de opgraving gelast en een gerechtelijk onderzoek ingesteld wordenmaar zelfmoord is geen misdaad. De minister eindigde met te zeggen, dat hij een onderzoek zou gelasten indien hij overtuigd was van een geweldadigen dood, maar die overtuiging heeft hij niet en hij verkiest de wet niet te schenden. De in de kamer voorgestelde eenvoudige orde van den dag, die door den minister van justitie was aangenomen, is verworpen met 304 stemmen tegen 209. De ministers over- wogen daarna de vraag, of zij hun ontslag aan den president der republiek zouden aan bieden. ])e kamer nam daarna met 393 tegen 3 stemmen een amendement Maujan-Brisson aan, behelzende dat de kamer, zich vereeni- gende met het streven der commissie naar volledige opheldering van de Panamazaken, overgaat tot de orde van den dag. De zitting was zeer rumoerig. De stemming was voor afgegaan door verschillende andere motie- voorstellen. Het Journal Officiel zal Woensdag het volgende bericht bevatten: de ministers hebben zich naar het Elysèe begeven en hun verzoek om ontslag den president der republiek over handigd, die het heeft aangenomen. De mi nisters zullen de loopende zaken blijven afdoen tot na de benoeming hunner opvolgers. In de couloirs werd verhaald dat president Carnoi moeite gedaan had om de ministers op hunne aanvraag om ontslag terug te doen komen, doch dat zij daaraan geen gehoor meenden te kunnen geven. De meeste afge vaardigden denken dat Brisson belast^ zal worden met het samenstellen van een kabinet, en indien hij weigert, dan Casimier Périer of Bourgeois. Uitstel is wel geen afstelmaar voor 't oogenblik heeft de premier van Italië toch reeds veel gewonnen door de verdaging van de interpellatie over de inmenging der re geering in de kamerverkiezingen tot na de begrootingsdiscussiengelijk uitstel is hem verleend met betrekking tot de interpellatie over de koninklijke afkondiging van een tweetal wetten, nog vóór de kamer er kennis van had genomen, om van de parlementaire goedkeuring niet eens te spreken. De betoogen over de meerderheid der regeering, welke sommigen nu reeds achteruitgaand heeten hebben vooralsnog weinig reden van zijn later eerst zal blijken wat Giolitti van som mige fracties te hopen of te duchten heeft: juist heeft de uiterste linkerzijde besloten vóór alles te zullen verhinderen een terugkeer van de rechterzijde aan het bewind en daar ook in deze de politieke wijsheid gebiedt van twee kwaden het minst slechte te kiezen werd tevens der tegenwoordige regeering on beperkte steun toegezegd zoolang zij haar beloften houdt en getrouw blijft aan het de mocratische programma. Omtrent den parlementairen toestand te Weenen loopen geruchten, die door de tegen stellingen welke zij verkonden, het duidelijkst bewijs leverendat 't alles nog duister en en verward is en de onderhandelingen over een accoord tusschen de regeering en de linkerzijde voortduren ja zelfs graaf Khün- berg's ontslag nog niet eens is aangenomen. De Duitsche linkerzijde houdt voet bij stuk: waarborgen tegen eigendunkelijkheden der regeering of overgang tot de oppositie! Broeder Jonathan, onzen naasten buurman aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan, schijnt de eetlust al etende te komen, 't is of de Monroe-leer „Amerika voor de Ame rikanen" in al haar omvang zal worden toegepast. De president van de immigratie commissie uit den senaat is nu voornemens der commissie een voorstel voor te leggen, waarbij bepaald wordtdat niemand kan worden toegelaten op Amerikaanschen bodem, die zijn moedertaal niet weet te lezen en te schrijven en bovendien minstens 100 dollars zijn eigendom heet. Genoemde autoriteit wil bovendien, om een daling van den loon- standaard te voorkomen, de immigratie voor vijf jaar geheel verbiedenterwijl hij elk reiziger een pas wil geven, geldig voor een bepaalden tijd; personen echter, wier ouders in de Vereenigde Staten wonen, mogen er hun zetel permanent vestigen. Ziedaar een van de treurige gevolgen der Mac Kinley bill, die den werkgevers gelegen heid heeft gegeveu zich in korten tijd te verrijken ten koste der burgerij en geleid heeft tot overproductie en werkeloosheid, samengaand met daling van den loonstandaard! Tegen den socialist Schenck, die den ko ning bij de opening der kamers een pak pa pier in 't gelaat wierp en twee andere socia listen, die toen de koning voorbijreed, riepen: „leve de republiekweg met den papieren koning is door den rechter van instructie te Brussel een vervolging ingesteld. Tegen het misdrijf, waaraan zij zich schuldig maak ten, wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaar en een boete van ten hoogste f 1800. BERGEN (Henegouwen,) 26 Nov. In den afgeloopen nacht sprong de stoomketel in de suikerfabriek van Duquesne te Audregnies 7 personen werden ernstig gewond, 2 hunner verkeeren in levensgevaar. BRUSSEL, 28 Nov. De Courrier de Bruxelles deelt berichten uit Kongoland mede, die omstreeks den 10 September door Rat- chid aan de Falls gebracht zijn. Kapitein Jacques en zijne tochtgenooten van de ex peditie tot bestrijding der slavernij zouden vermoord zijn. Kapitein Bia en zijne reisge zellen, die in Katanga eenen onderzoekings tocht deden, zouden hetzelfde lot ondergaan hebben. De opgestane Arabieren bezitten naar beweerd wordt, 17000 geweren. De Courrier doet opmerken dat de laatste berichten van kapitein Jacques zijn van den 27 October, en dat het bezwaarlijk gaat, berichten van Mpala naar de Falls over te brengen in de tijdsruimte tusschen den 10 September en den 27 October. De overwinnaar van Dahomey, de Fransche generaal Dodds, bevindt zich in geen ge ringe verlegenheid, daar hij 't wordt met komische naïveteit in een telegram uit Porto- Novo vermeld „niemand vindt met wien hij kan onderhandelen." Hij is dan ook voor nemens het verlatene Abomey binnen een paar dagen ook zelf te verlaten en zich te begeven naar de kust. Er heerscht dus, bij ontstentenis zoowel van te regeeren volk als van regeerders, volslagen regeeringloosheid. En waar zijn nu die Dahomeyers, die met Behanzin de wijk hebben genomen? Hun hoofdstad heeft men wel, maar zijzelven kun nen elk oogenblik terugkeeren. Secuur is het dus nog lang niet, en met het oog op deze gebeurtelijkheid moet generaal Dodds na tuurlijk maatregelen nemen, die aan de ge- wenschte snelle pacificatie des lands groote- lijks in den weg staan. Daarbij komen nog moeilijkheden met de Engelschen in de buurt, die er dadelijk bij geweest zijn een schip op de rivier Adjarra te doen stationueeren, dat nu tolrechten heft. Over dezen maatregel, welke in strijd wordt geacht met de overeenkomst van 1889, is de handel hoogst ontevreden. Kardinaal Lavigerie is Zaterdag nacht overleden. De gouverneur van Algiers heeft aan de regeering het voorstel gedaan, den overleden kardinaal Lavigerie op staatskosten te doen begraven. Hij is van oordeel dat dit geboden is met het oog op het prestige van Frankrijk in Algierswaar de overledene zich in een groote populariteit verheugde. Met zekerheid is bekend dat het stoffelijk overschot van den kardinaal te Carthago zal worden begra ven en zal worden bijgezet in een graftombe, die de overledene gedurende zijn leven zelf heeft laten maken en waarop hij het vol gend grafschrift heeft doen plaatsen: „Hier rust hij, die eens kardinaal Lavigerie was en thans tot 't stof is teruggekeerd. Bidt voor hem." De Paus heeft zijn leedwezen over het verschijden van den kardinaal te kennen ge geven en verklaard, dat de door hem open gelaten plaats moeilijk zal kunnen worden vervuld. Charles Martial Allemand Lavigerie werd in 1825 te Bayonne geborenin '63 werd hij bisschop van Nancy. Later toen de Fran- schen Tunis bezetten, ging hij van daar over naar Carthago, omdat hij het denkbeeld wilde verwezenlijken: het Katholicisme in Afrika ingang te doen vinden. De politie heeft Zondag nacht eenbui- tenlandschen anarchist in hechtenis genomen. De prefectuur weigert iedere inlichting, want Maandag namiddag moet er een belangrijke stap zijn gedaan, in verband met die inhech tenisneming. PARIJS, 29 Nov. President Carnot heeft de vorming van een ministerie aan Brisson opgedragen, die voor zijn antwoord uitstel gevraagd heeft. Hij is niet voornemens een radicaal kabinet te vormen, maar een ministerie, dat steun vindt bij alle republikeinsche groepen. Slaagt hij hierin niet, dan neemt hij het mandaat niet aan. Eene eerste vraag, welke hij te beslissen heeft, zal zijn of hij Ribot en Freycinet in de combinatie zal kunnen houden. Tegen het aanblijven van Ribot als minister van buiten- landsche zaken verzet zich geen enkele per soonlijke reden; alleen staatkundige redenen zouden hem kunnen bewegen om een aan blijven te weigeren. Voor Freycinet staat de zaak anders, omdat tegen hem zeer ernstige grieven bestaan. Men verwacht dat Brisson de medewerking vragen zal van Goblet, Peytral, Lockroy, Viger en Dessaigne. Of Burdeau aanblijven zal is niet bekend. 29 Nov. De procureur generaal heeft aan de commissie van enquête een brief ge schreven, waarin hij verklaart, uit het dossier betreffende de Panama-zaak geen stukken te kunnen afgeven. Laguerre heeft geweigerd aan de commissie iets bekend te maken van vertrouwelijke mededeelingen van Arton. De procureur-generaal Quesnay de Beaure- paire zal, naar het heet, zijn ontslag in dienen. In de Londensche dokken is Zaterdag een hevige brand uitgebroken. Hij ontstond in een der grootste pakhuizen aan de dokken. De brand brak uit op de derde verdieping en deelde zich spoedig aan de 5 andere verdiepingen mede. Een rijke voorraad koopmansgoederen werd een prooi der vlammen. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse, doch eerst na 6 uur had zij het vuur onder de knie. Een 6 tal brandweer mannen werden bijna het slachtoffer hunner plichtsbetrachting, toen zij het brandende gebouw ingingen om boeken en papieren in veiligheid te brengen; 25 stoomspuiten namen o, a. aan het blusschingswerk deel. De schade wordt geraamd op 30,000 pond sterling. Terzelfder tijd brak in een ander gedeelte deT stad in pand no. 4 Agar-street, Strand een hevige brand uit. De bewoners lagen te bed en werden door de brandweer gered; zij moesten over het dak vluchten. Een der brandweermannen had daarbij het ongeluk te struikelen. Hij viel en werd met verbrij zelden schedel opgenomen. Het geheele huis werd een prooi der vlammen. Maandag zijn door een hevigen brand de fabrieken van Hamilton Caldwell te Glasgow geheel vernield. De materieele schade beloopt 25000 pond sterling en een 300tal werklieden zijn zonder werk. Te Dublin heeft Zondagnamiddag een manifestatie plaats gehad ter eere van de martelaars van den opstand der Fénians van 1870. Hoewel 10000 personen er aan deel namen, hebben er geen wanordelijkheden plaats gevonden. De anarchistische betooging, die Zondag middag op Trafalgar-Square heeft plaats gehad, werd bijgewoond door een 1000 tal nieuwsgierigen. Toen de politie Louise Michel wilde verhinderen het woord te voeren, wies de menigte geleidelijk aan. Alleen de anarchist Zuérin slaagde er in enkele minuten het woord te voeren. Hij heette de uitlevering van Francis een schande voor Engeland, er bij voegende, dat zoo eenig ongeluk Francis mocht treffen, men maatregelen zou nemen, die de Londensche burgerij nog lang zou heugen. Om half vijf was de politie er in geslaagd de „Square" te ontruimen. De minister van financien heeft de staats- begrooting ingediend. De diensten 189192 sluiten met een tekort van 46 millioen. Op het budget van 189293 is een overschot van 10,900,000. De minister legde vervolgens het geraamde budget voor 9394 over, met een overschot van 3 millioen. Behalve de staatsbegrooting heeft de mi nister aan de kamer ingediend zeven wets ontwerpen om verschillende kon. besluiten tot wetten te verheffen. Een daarvan stelt eene deposito- en consignatiekas in, met het doel de schatkist def noodige fondsen te verschaffen voor het betalen der pensioenen. De kamer heeft de staatsbegrooting naar de algemeene commissie verwezen. In de parlementaire kringen worden voortdurend de maatregelen der regeering betreffende de belastingen op de suiker en de pensioenen scherp beoordeeld. Naar be weerd wordt, is de regeering voornemens een nieuw ontwerp in te dienen van eene belasting op minerale olie. Het ontwerp voor het petroleum monopolie zou vermoedelijk ingetrokken worden. Te Okkat, op enkele wersten afstands van Petersburg, heeft een ernstig geval van verzet tegen de krijgstucht plaats gehad. Een geheele compagnie heeft, in de meening, dat de dis cipline te streng was, het besluit genomen te deserteeren. Na afloop van de parade begaven de manschappen zich naar de kazerne en namen daarna de vlucht in de richting van Moskou. Een uur later zette de kolonel hen na en slaagde er na langdurige onder handelingen in, hen te bewegen naar de kazerne terug te keeren. Volgens bericht uit New-York heeft er in de zilvermijn van Borda nabij Pachucha (Mexico) een instorting plaats gehad, waarbij 18 werklieden gedood zijn. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekenddat het Oude Maasje aan het Drongeische veer voor het scheepvaart verkeer is afgeslotenen dat het Zuider scheepvaart-kanaal, behoorende tot de werken van den nieuwen Maasmond, voor de scheep vaart is geopend. De vaart van en naar de Waalwijksche haven geschiedt derhalve voortaan door het nieuwe kanaal. Waalwijk, 30 November 1892. WAALWIJK, 30 Nov. 1892. Blijkens kennisgeving van de aannemers aan den havenmeester alhier, is gisteren het Zuiderkanaal voor de scheepvaart geopend en het Oude Maasje aan het Drongelsch veer niet meer bevaarbaar. (Zie bekendmaking). Na de vergadering der crediteuren van de Nederlandsche fabriek van lederartikelen te Baardwijk, wordt daar geregeld gearbeid zoodat het grootste deel der werklieden aan den gang gehouden wordt. Van de overigen zijn enkelen uit noodbaas geworden en enkelen nog zonder werk. 't Is te hopen dat ook dezen spoedig in de gelegenheid zullen komen om wat te ver dienen. Gisteren werden door de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch behandeld enkele zakennog afkomstig van de tiend kwestie. Door het O. M. werd tegen hen, die zich aan verzet ot opruiing schuldig maakten, 45 dagen gevangenisstraf geëischt Op 1 December a.s. zullen nieuwe* tarieven worden ingevoerd voor reizigers bagage en honden, en wel: 1. In binnenver- keer op alle lijnen der staats- en centraal- spoor; 2 voor stations staats- en centraal- spoor eenerzijds en stations Hollandsche- Noordbrabantsche—Duitsche anderzijds; 3 voor stations Hollandsche eenerzijds en stations Noordbrab.Duitsche anderzijds, al dan niet transiet staatsspoor4 voor het verkeer tusschen de Duitsche stations Bentheim, Kleef, Elten Emmerik Gildehaus Gronau Salz- bergen en Schütterf eenerzijds en de voor naamste stations staats- en centraalspoor op Nederlandsch grondgebied anderzijds, 5 voor relatiën tusschen de Belgische stations van Luik—Limburg eener- en de voornaamste Nederlandsche stations staats- en centraal spoor anderzijds; en 6 voor het verkeer tusschen Breda, Rozendaal, Tilburg en Vlis- singen eener- en Londen anderzijds. Met de invoeren van deze nieuwe (veel goedkoopere) tarieven komen alle oude ta rieven voor die relatiën te vervallen. Op de lijnen staatsspoor en centraalspoor zullen alle retour biljetten, zoowel in locaal- eu rechtstreeksch, als in transito-verkeer, vier dagen geldig zijn. Op de lijnen der „exploitatie en Neder landsche centraal spoorweg-maatschappij" zullen van primo December a.s. af kinderen tot drie jaren kosteloos worden vervoerd, mits zij op de plaats der geleiders gezeten zijn voor kinderen van 3 tot 10 jaren is de helft van de betrokken vrachtprijs der enkele reis verschuldigd en kinderen boven de 10 jaren betalen den vollen vrachtprijs. Bij resolutie van den 21 dezer heeft de minister van financiën, met het oog op de eerlang in te voeren vermogensbelasting, het aantal inspecteurs der registratie en do meinen vermeerderd met 14, en een nieuw successiekantoor opgericht te Amsterdam, te 's Gravenhage en te Rotterdam, alsmede een nieuw kantoor der gerechtelijke akten te Arnhem en te 's Hertogenbosch. Zaterdag ochtend sloegen te Kuilenburg op den Rietveldschen weg de paarden van den landbouwer J. Jonkman, die aldaar aan het mestrijden wasop hol. J., van den wagen vallende, kwam tusschen de raderen er van waardoor hij belangrijke kwetsuren opdeed. Zaterdagmiddag is hij aan de ge volgen overleden. Naar men verneemt heeft A. S., tegen wie jl. Donderdag voor de rechtbank te 's Bosch 8 jaar gevangenisstraf geëischt werd wegens kindermoord en die alle schuld op de zitting bleef ontkennen, 's avonds volledige bekentenis afgelegd. De Antwerpsche politie heeft zich vergist, toen zij meende den kantoorklerk Le P. en zijn vriend D., die met f1500 van den ont-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2