BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Marokko. BINNENLAND. derzoek van groot gewicht kunnen zijn. Onder het 26tal (allen zullen voor de commissie worden gedaagd) bevinden zich slechts twee senatoren nog ver dus van de aantijgingen, door Delahaye een 150tal atgevaardigden in 't gelaat geslingerd. De publicatie van de namen der bevoordeelden maakt de inwilli ging van het verzoek, om den arbeid der commissie te verdagen, vrij moeieli juist nu men de draad meent te hebben gevonden, zou een pauze van meer dan een maand de openbare meening geducht verontrusten en den onzekeren toestand aanmerkelijk verer- gerén. 't Is nu niet meer mog lijk terug te gaan. De verkenning op het terrein van waarheid en logen moet onverpoosd worden voortgezet om te komen tot een nauwkeurige vaststelling der grenzen. De meest opzienbarend geruchten blijven onderwijl de ronde doen. Nu eens is 't de broeder van den president der republiek, die zichzelf met de pen moet verdedigen tegen beschuldigingen geld te hebben getrokken uit de Panama-Maatschappij dan weder is 't Constansdie tot protesteeringen wordt ge noopt en onderwijl bespreekt men de moge lijkheid dat de Panama-zaak na de eerste zitting zou worden verwezen naar het hof der Seine, op grond van „omkoop van beambten en medeplichtigheid", terwijl te Parijs heel wat agitatie werd gewekt door het gerucht dat de opgraving van De Reinach's stoffelijk overschot zou plaats vinden een sensatie- nieuw.je zonder eenigen schijn van waarheid, zoolang Quesnay de Beaurepaire procureur- generaal en Ricard titularis van justitie is. Met gemoedelijke kalmte (uiterlijk ten min ste) heeft graaf Taaffe, de premier van Oos tenrijk de meerderheid tegen de geheime fondsen voor kennisgeving aangenomen, hij denkt er niet aan heen te gaan en schijnt voor 't oogenblik handhaving van 't bestaande ook te verkiezen boven wijzigingen, zoodat hij alles in 't werk stelt om graaf Khuenberg te houden en dus niet voor de noodzakelijk heid te worden gesteld den rijksraad die nu verdaagd is tot half December te ont binden. Zondag ochtend heeft te Seraing, bij Luik, eene ontploffing grooten schrik veroorzaakt en onder den eersten indruk, heette het aanstonds dat dit de wraak der anarchisten was, wegens het conflict der werkstakers te Tilleur met de gendarmerie, waaraan vier personen ten offer gevallen waren. Zondag avond evenwel bleek uit de te Brussel in komende berichten, dat angst en overspannen verbeelding de zaak niet weinig overdreven hebben, welke zich als volgt heeft toegedragen: In het bestuur eener afdeeling van de ijzergieterij en pletterij der bekende fabriek Cockerillbevonden zich Zondag ochtend twee beambten, de heeren Dethier en Remy, toen plotseling eene zware ontploffing de deur en de vensters uiteensloeg en groote ver woesting in het bureau aanrichtte. De laatstgenoemde bleef ongedeerd, maar de eerste werd aan net linkerbeen gewond en gekneusd, maar zooals spoedig bleek, niet op onrustbarende wijze. Als verdacht, omdat hij kort te voren in de nabijheid van het bureau gezien was, werd zekere Paquet in hechtenis genomen, die in de afgeloopen week door den opzichter Dethier ontslagen was en zich blijkbaar daarover heeft willen wreken. De man heeft bekend, de patroon tegen de buitendeur van het bureau te hebben geplaatst, nadat in zijne woning nog patronen en ont plofbare stoffen in beslag genomen waren. De materieele schade is vrij groot, maar van algemeene beteekenis is de aanslag niet. De lijkdienst voor kardinaal Lavigerie heeft met allen luister plaats gehad. De bisschop van Constantine hield (ie lijkrede. Hij huldigde de groote deugden van den kardinaal en wees er opdat de kerk en het vaderland een onherstelbaar verlies heeft getroffen door zijn dood. Een stoet van nagenoeg 3000 personen geleidde het stoffelijk overschot tot aan de haven waar het aan boord werd gebracht van de „Cosmos"welk vaartuig het naar Tunis overbrengt. De plechtigheid geschiedde met militaire eerbewijzen. De schepen in de haven vlagden halfstok. Met 333 tegen 182 stemmen heeft de kamer een voorstel-Pourquery urgent verklaard, strekkende om de enquête-commissie te mach tigen, zich eenen rechter van instructie toe te voegen. De beraadslaging over het voorstel is echter tot de volgende zitting uitgesteld. Een voorstel-Ponchoisom de commissie zelf de bevoegdheid toe te kennen van rech ter van instructieen die om personen in staat van beschuldiging te stellen, werd door den president Floquet bestreden als strijdig met de grondwet. De zitting werd daarna opgeheven. In den senaat werd de urgentie verworpen voor een voorstel om aan de enquête com missie de uitgebreidste volmacht te geven en te gelasten dat de onwettiglijk verkregen gelden terugbetaald zullen worden in de kas fier Panama-maatschappij. Een passagier van het stoomschip Spree van de Norddeutsche Lloyd, dat Zaterdag avond met gebroken schroef-as en ongeveer 30 voet water in het achterschip te Queens- town is binnengesleept, verhaalt in de Times zijn wedervaren. Daaraan is het hier vol gende ontleend De Spree vertrok Woensdag 23 November jl. uit Southampton naar New York, met 134 eerste klasse, 121 tweede klasse en 151 voor- deks passagiers, en 405 mailpakken aan boord. Zaterdag morgen den 26en, even vóór zessen, werd er een geweldige schok gevoeldwaar door de machine tot stilstand gebracht werd. Het bleek dat de schroefas gebroken was en spoedig daarna, dat een van de stukken onder de tweede klasse-kajuit een gat in het schip gestooten had, waar het water bij stroo men door naar binnen stortte. Terstond werden de luiken der waterdichte afdeelingen gesloten en de stoompompen te werk gezet, doch dit laatste baatte niet. Het achterschip liep binnen weinige uren vol tot aan het derde dek, en drong ook door in de afdeeling waar de mailzakken geborgen lagen. De andere afdeelingen bleven echter droog en de ge zagvoerder vond daarin aanleiding om de passagiers, onder wie aanvankelijk eene paniek ontstaan waste doen weten dat er geen dadelijk gevaar bestond. Het schip kon drijvende gehouden worden, en aangezien zij zich in de lijn der mailstoomers bevonden, bestond er alle kans op redding. Onder booge zee en aanwakkerenden wind hield het diep weggezonken schip het gedurende twee etmalen gaande. Des nachts werden er voort durend vuurpijlen opgelaten en teertonnen gebrand. Zondag morgeu werd er door den evangelist Moody en door generaal Howard in de kajuit eene godsdienstoefening gehouden. In den nacht van Zondag op Maandag werden de seinen gezien door de stoomboot Huron, van de Beaverlijn, van Montreal naar Liver pool bestemd. Deze nam de Spree op sleep touw en bracht het schip in vier etmalen te Queenstouwn. Gezagvoerder en bemanning hebben zich voorbeeldig gedragen. Van de passagiers heeft er een uit angst zelfmoord gepleegd en hebben enkele andere door het zware slingeren verwondigen bekomen. Aan de mailpakken is veel schade toegebracht. In de Londensche wijk Whitechapel is weder een moordaanslag gepleegd op eene vrouw van dezelfde soort als Jack the Ripper's slachtoffers. Zekere Emma Johnson werd in hare kamer aangevallen door een jongen man, dien zij mee naar huis genomen had en die haar zoodra hij binnen was, met een scheermes den hals trachtte af te snijden. Zij verzette zich heitig; bij de worsteling brak het mes en zij kwam vrij met een niet gevaarlijke wond aan den hals. De man, die op straat vluchtte, werd spoedig gevat en in verzekerde bewaring gebracht. Hij heet Alb. Edw. Hawthorne. LONDEN, 6 Dec. De Edimburgsche po litie beweert een klerk van een advocaat, Smith, in handen gekregen te hebben, die de handschriften van Burns, Walter Scott, Macaulay en andere beroemde mannen zoo kunstig mogelijk namaakte, en op groote schaal die stukken voor echte aan den man bracht. Hij moet heden voor den politie rechter verschijnen. Uit Edimburg wordt verder gemeld dat aldaar, maar meer nog in Noordelijk Enge land, groote hoeveelheden sneeuw gevallen zijn, zoodat op verschillende spoorweglijnen de treinen ingesneeuwd zijn. De bergers der stoomboot Spree van den Norddeutschen Lloyd eischen een berg loon van 25000; zij namen Maandag de stoomboot in beslag, maar lieten haar weder vrij, nadat er borg was gesteld voor de be rechting van hunnen eisch door het admira liteitshof. Op zijn doorreis van Varzin naar Frie- drichsruhe, waar vorst Bismarck de winter maanden zal doorbrengen arriveerde hij Zaterdagavond om 6 uur aan het Stettiner- station te Berlijn. Hij werd opgewacht door een groote menigte, die hem een groot aantal bouquetten aanbood en hem luide toejuichte. Toen de trein afreed riep men hem toe, dat hij te Berlijn zou terugkeeren, aangezien hij daar vrienden heeft. Men wenschte hem een genoeglijk kerstfeest en een gelukkig nieuw jaar. Ook aan het Lehrterstation werd hij door een aantal vereerders verwelkomd en gewerd hem weder menige bloemrijke hulde. Men verzocht den ex-kanselier in den rijksdag te verschijnen, waarop hij antwoordde, dat iemand, die er 55 dienstjaren heeft opzitten, werkelijk wel zijn plicht gedaan heeft. Men verzocht hem in den rijksdag de belasting op het bier te bestrijden, waarom hij hartelijk moest lachen. Onder luide toejuichingen van het publiek vertrok de trein naar Friedrichs- ruhe. Miquel, de minister van financiën, lijdt aan longontsteking en wel zoodanig, dat hij het bed moet houden. Er werd verscheidene dagen een Beier- sche prins vermist, prins Karei, kleinzoon van den regent. Nasporingen waren aanvankelijk te vergeefs en men verkeerde in niet geringe ongerustheid, totdat het bleek, dat de prins te Schwandorff in het ziekenhuis lag. Hij had een wandeltocht in het gebergte onder nomen, alleen en met zeer weinig geld op zak. T e Schwandorff werd hij ziek en hij lag daar vijf dagen in het gasthuis voor men ontdekte wie hij was. De verloren prins is nu te München terug. Men herkent in hem het avontuurlijke Wit- telsbacher bloed. De kamer beraadslaagde over het adaes van antwoord op de troonrede. Barzilai zeide dat het noodig is, de quaestie der buiten- landsche staatkuude af te scheiden van die over het leger. Er moet een leger zijn, beter geëvenredigd aan 's lands staathuishoudkun dige krachten. Verscheidene radicalen keur den het programma van hervormingen, door de regeering medegedeeld, onvoldoende. Het adres van antwoord is met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. De krijgsraad te Saratow, uitspraak doende inzake het beruchte cholera-oproer, heeft 23 personen tot den strop, 38 personen tot dwang arbeid en 18 personen tot gevangenisstraf veroordeeld; 75 beschuldigden werden vrij gesproken. Allen Israelietischen kooplieden,' die in het begin van het volgend jaar hun aanslag in de patentbelasting niet volkomen hebben aangezuiverd, zal het verblijf in Moskou wor den ontzegd. Zij, die wenschen te blijven, zullen moeten ovegaan tot de orthodoxe kerk en voorloopig te Tsirkizova moeten wo nen, op 8 kilometers afstand van Moskou. Gedurende 3 jaar staan zij dan onder toezicht der orthodoxe geestelijkheid. Is deze na ver loop van dien tijd over hun gedrag tevreden, dan mogen zij zich te Moskou vestigen en daar hun bedrijf uitoefenen. Te Tangar heeft weder een bloedig voor val plaats gehad. Op den avond van den 1 December ontstond een botsing tusschen 4 Europeanen en een Moorsche politiepatrouille. Een Engelschman werd doodgeschoten en een Spanjaard levensgevaarlijk gewond. Po gingen worden bij de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden aangewend om te geraken tot de oprichting van een internatio naal politiekorps. Weerkundige waarnemingen. Over de maand November 1892, te W A. A L W IJ K. Gevallen regen 66 mill. Vorig jaar Nov. 41 mill. Verschil -j- 25 mil. 9 Regendagen. 1, 3, 9, 11, 16 A 19, 29 Nov. Vorig jaar insgelijks 9 regendagen. De meeste regen viel 29 Nov. 18s/4 mill. De minste regen viel 19 Nov. i/s mill. Vorst 23, 25 Nov. Mist 7, 8, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 22, 24, 28 November. Storm en stormachtig 29 November 6/io 30 Nov. «/10. Windkracht overigens varieerendc van 1/-i0 Vio* Karakter van het weer goed echter zeer mistig en geen opvallende koude. Windrichting N. 1. O. 12, 21 a 23, 25. Z. 4, 5, 8, 15, 16, 19, 20, 27. W. 7, 30. N.O. 11. N.W. 2, 18. Z.O. 9, 10, 13, 14, 26. Z.W. 3, 6, 17, 24, 28, 29. Gevallen regen van 1 Dec. 1891 1 Dec. 1892 6365/1(ï mill. Regendagen van 1 December 1891 1 December 1892 124. WAALWIJK, 7 Dec. 1892. De handel in hoornvee was in de Lang straat zeer vlug wijl er reel kooplui waren, aanvoer gering. Prijzen als volgtkalfkoeien f20C a 280, dito vaarzen f115 a 130, hok- kelingen f 40 a 80, jarige kalveren f 25 a 30, nuchtere dito f10 a 12; slachtvee le qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 55 a 60 ct., vette var kens 56 a 58 ct. (schoon) alles per kg.; biggen f 10 a 14, berekend naar f 1.80 per week. Hooi. In dit artikel gaat tegenwoordig weinig om, prijs f21.50 a 22.— per 500 kg. De aardappelhandel is in de Boven-Lang- straat minder levendig. Prijsklei f 2.a 2.50, zand f 1.a 1.25 per hl., witte kool 7 en roode 8 a 10 ct. per stuk. Zooals wij reeds vroeger meldden, is het Oude Maasje aan het veer te Drongelen afgesloten en het nieuwe kanaal behoorende tot de werken van den Maasmond voor het scheepvaartverkeer van en naar de Waal- wijksche haven geopend. Het bleek al dadelijk, dat de bocht, die het kanaal aan de Waalwijksche haven ver bindt, te kort is, terwijl het kanaal op die plaats ook te smal ishet gevolg daarvan is dat schepen en vooral de stoombooten, niet dan met veel moeite de haven kunnen in varen. Het gemeentebestuur heeft ter zake een onderhoud gehad met den betrokken inge nieur, en naar men verneemt zou de bocht verlengd en het kanaal ter plaatse voormeld met zeven meter worden verbreed. St. Nicolaas avond heerschte in onze gemeente de gewone levendigheid. Op straat was het druk en woelig. Noemenswaardige ongeregeldheden zijn niet voorgekomen dan alleen dat bij bakker Nieuwenhuijzen eene ruit is ingeslagen ter waarde van ongeveer f 3.Den dader is men op 't spoor. De uitbreiding van het stations-empla cement te Lage Zwaluwe nadert zijne vol tooiing. Een groot aantal nieuwe spoorlijnen met de daarvoor noodige wissels zijn reeds ge legd. Bij het nieuwe emplacement wordt o. a. het voordeel verkregen, dat zonder vooraf op een ander spoor over te zetten, treinen kunnen rijden van Moerdijk en Dordrecht naar Rozendaal, Breda en Geertruidenberg en omgekeerd, hetgeen ontegenzeggelijk veel kan bijdragen tot gerief voor de reizigers en spoedig vertrek der treinen. Door het gebruik van ongekookte melk afkomstig van aan mond- en klauwzeer lij dende koeien, moeten te Gulpen (Limburg) een drietal gezinnen door mondzeer zijn aan getast. Te Wijchen werd sinds Maandag van de vorige week vermist de gemeenteveld wachter v. S., gestationeerd te Niftrik. Men vreesde, dat hem een ongeluk was overko men, te meer daar zijn pet naast den spoor weg was gevonden. Thans is echter gebleken, dat de man in een vlaag van krankzinnigheid uit een in volle vaart zijnden trein is gespron gen, waarbij hij, wonder genoeg, weinig letsel heeft bekomen. De ongelukkige is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. Uit de weide van den landbouwer J. Bom te Dinteloord, is op klaarlichten dag een paard gestolen. Hoewel alle pogingen in het werk zijn gesteld om paard en dief op te sporen, is tot heden echter alles vruch teloos geweest. Aangaande een Zaterdag plaats gehad hebbende spoorweg ongeval bij Zijdewind (N.-Hmeldt men de volgende bijzonder heden Op het oogenblik, dat de goederentrein van Amsterdam naar Helder den overweg reeds dicht was genaderd, wilde een jongen, die een paard en rijtuig bestuurde, daarmede da spoorlijn nog passeeren. Doordien echter de sluitboomen niet neergelaten schijnen ge weest te zijn en de knaap den naderenden trein niet had bemerkt, werden paard en rij tuig door de locomotief gegrepen en als het ware verpletterd. Het mag bijna een wonder genoemd wor den, dat de jongen, die met het verbrijzelde rijtuig eenige meters ter zijde van den weg werd geworpen, oogenschijnlijk althans, niet gedeerd is. Een goederenwaggon, welke uit de rails werd gelicht, kreeg eenige schade. Na eenig oponthoud van den volgenden personentrein kon de dienst des avonds weder geregeld voortgezet worden. Uit Kuilenburg schrijft men Zaterdag avond, toen de klompenmaker B. P. alhier, die in ziekelijken toestand ver keert, zich met zijne vrouw ter ruste begaf, zette hij drie stuks heele briquetten op de beddeplank, ten einde zich een warm slaap- plaatsje te verschaffen. Ten overvloede sloot hij de deuren van de bedstede nauwkeurig af. Toen nu de zoon Zondag morgen naar de kerk wilde gaan, bespeurde hij dat zijne ouders nog sliepen en liet hen in dezen toestand achter. Bij later onderzoek bleek het, dat de twee menschen door den damp van de briquetten bedwelmd waren. De ge neeskundige hulp wist het gelukkig nog zoo ver te brengen, dat de vrouw des midags en de man des nachts bijkwam. Beiden verkee- ren nog in zorgelijken toestand, De hoogste prijs welke ooit voor eene naaimachine betaald werd. Een van de huwelijksgeschenken welke miss Willing, ter gelegenheid van haar huwelijk met den heer Astor in New-York gekregen heeft, bestond uit eene haar door hare groot moeder gegeven echte Singer-naaimachine. De machine op zichzelve was van de onder de benaming „Vibrating Shuttle" bekende nieuwste constructie en uit het voortreffelijke materiaal vervaardigd, waardoor elk fabrikaat der Singer-maatschappij uitmunt, doch rijk verzilverd, terwijl het onderstel uit verguld gesmeed ijzer was gemaakt. De tafel van de machine bestaat uit een prachtigen mar meren plaat, waarin door middel van kleine steentjes en kristallen, het monogram der jonggehuwden ingelegd is, hetwelk door een krans van rozen en andere versieringen in mosaik omgeven is. De kast en schuifladen zijn van ebbenhout en rijkelijk met goud, zilver, paarlmoer en ivoor in den vorm van bloemen ingelegd en versierd. Deze machine heelt 2800 dollars of 7000 gulden gekosl- Zaterdagavond, omstreeks 11 uur be speurden Legger en zijne vrouw, wonende op eene bovenwoning in de Tuinstraat te Groningen, brand in huis. De in de buurt

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2