BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Over den vorm, in acht te nemen bij de blootlegging van het bekende dossier en reeds heeft de regeering een nieuwe slag getroffen wel niet doodelijk, maar toch vrij gevoelig. Klakkeloos heeft de kamer met groote meer derheid (met 293 stemmen tegen 253) op 't onverwachtst een hervorming onmogelijk ge maakt, welke sinds een twintigtal jaren door de groote meerderheid der republikeinsche partij wordt geeischt en voor een tweetal weken zeker scheen van haar welslagen. Met genoemd aantal steramen is namelijk een voorstel van den afgevaardigde Chiché aan genomen, de vermeerdering van het aantal vergunningen tot den verkoop van sterken drank verbiedend en daardoor is een der belastingen afgewezen, welke moest dienen als vergoeding voor de algeheele opheffing der rechten op de dranken en is er in de begrooting een bres geschoten van 20 mil- lioen, terwijl de mogelijkheid, dat de regee ring als 't zoo voortgaat 1893 niet eens haalt, volgens velen weer grooter is geworden. De enquête-commissie zit onderwijl niet stilbehalve met de getuigenissen van de door haar opgeroepenen, houdt zij zich ook bezig met de inzage der acten in het tegen De Lesseps aangevangen proces en reeds zijn zes leden benoemd om inzage ervan te nementwee leden der rechterzijde en vier der linkerzijde. De beslissing om inzage te geven van de dossiers kan verschillend be oordeeld worden, doch wel zal ieder 't eens zijn, dat de wijze van handelen in deze sinds de voorlezing der boodschap in de kamer, de regeering moet verzwakken en meer en meer moet verlagen tot een werktuig in han den van de commissie van enquête. Wie toch zou uit minister Ribots betoog van Donderdag hebben kunnen opmaken, dat de regeering zoozeer de commissie ter wille zou zijn Dagen lang is de kabinetscrisis in Spanje hangende gebleven 't zij door Canovas' volhardingsvermogen, 't zij door de mindere gezindheid van koningin Isabella om te ver anderen van kabinetdoch nauw was de attreding van het conservatieve gouvernement een feit en Sagasta belast met kabinetsformatie of 't ging van een leien dakje: Zondagmorgen reeds hebben de nieuwe titularissen den eed afgelegd en volgt de ministerieele verklaring, terwijl als eerste en onvermijdelijk gevolg van de regeeringsverwisseling mag gelden de ont slagaanvrage van tal van prefecten en ge zanten bij vreemde hoven. Sagasta is premier en onder of liever nevens hem zetelen: Armijo voor buitenland; Montero voor justitie: Lopez- Dominguez voor oorlog; Gamazo voor finan cien; Gonzalez voor binnenland; Moret voor openbare werken; Maura voor koloniën, terwijl men nog geen titularis heeft voor marine. De eerste lezing der militaire wet is Zaterdag in Duitschlands rijksdag aangevangen en men kan nu juist niet zeggen, dat de toe komst zich voor de regeering heel rooskleurig laat aanzien: de eenige uitkomst ziet men of in een accoordje met het centrum dat in elk geval niet goedkoop zal zijn of in de verzending naar een commissie. Richter (de leider der vrijzinnigen) zeide, dat de kanselier bij welslagen altijd meer zal vragen; de conservatief Mauteuffel sprak tegen den tweejarigen diensttijd en Hühne, de leider van het centrum, deed duidelijk uitkomen dat zijn partij het voorstel in de tegenwoordige samenstelling niet aannemelijk acht een aangenaam vooruitzicht voor Caprivi! grenzelooze onverschilligheid lag iets, dat iederen slag pareerde en hem in enkele oogenblikken zelfs een geheimzinnig overwicht op de trotsche, hartstochtelijke vrouw verleende, die zichzelve niet altijd voldoende wist te beheerschen. Hij had zich een diepe vernedering moeten laten welgevallen op dien eersten avond, toen ze hem met verpletterende oprechtheid de waarheid ont huld had; ook heden had hij zijn onrecht moeten inzien, toen zij hem onder het oog bracht, hoe verkeerd hij hun beider redder beoordeelde, en beide malen had hij dit beantwoord op een wijs, waartegen alle verachting machteloos bleek. Zij wilde dit niet toestemmen, noch aan zichzelve bekennen, hoezeer zij zich beleedigd achtte, dat hij na die eerste en laatste verklaring tusschen hen beiden geenerlei poging, al was het met een enkel woord, meer had aangewend om in hunne koele verhouding eenige verandering te brengen. Wel zou zij iedere dergelijke poging met al de minachtende fierheid hebben afgewezen, die haar ten dienste stond; maar dat zij in het geheel geen aanleiding hiertoe ontving, dat hij zich nooit de moeite gaf, slechts ééne schrede verder te gaan, dan de uiterlijke vormen van hem eischten, dit griefde haar onwillekeurig. Eugenie placht anders niet lang in het onzekere te zijn, of zij iemand liefhad of haatte, en wat haar echtgenoot betreft, zoo had zij geweten, welk gevoel haar jegens hem bezielde, nog eer zo hem hare hand beloofde doch hoe het zij, ze kon du eens niet van dezelfde ongenaakbare hoogte op hem neerzien als op zijn vader. Een onbe stemd gevoel hiervan vervulde het hart der jonge vrouw, al vermocht zij zich geen rekenschap te geven, waaruit het eigenlijk ontsproot. Toen Arthur de vestibule doorging, ontmoette hij den directeur en den hoofdingenieur, die nog een onderhoud met Berkow gehad hadden en thans op het punt stonden het huis te verlaten. De jonge Berkow bleef plotseling staan. Mijnheer de directeur, mag ik vragen, waarom het eerst aan mijne vrouw werd gemeld, dat Hartman weigerde de hem toegedachte som aan te nemen, terwijl ik er geen woord van vernam?' vroeg hij bits. Waarachtig 1" antwoordde de directeur, min of meer verlegen, „ik wist niet, mijnheer Berkow, dat het u iets kon schelen. Persoonlijk hebt ge u nooit met dit geval ingelaten, terwijl mevrouw er van den aanvang af zooveel belang in scheen Nieuwenhuys en Uytterelst, die bij de opening van het parlement door den koning, aan hun anti-royalistische gevoelens lucht gaven door te roepen: „Weg met den pa pieren koning!» zijn deswege veroordeeld ieder tot zes maanden gevangenisstraf en 300 francs boete. Maandagavond manifesteerden te Gent 400 werkeloozen, aangevoerd door socialisten met eene zwarte vlag voorop, on lanks het verbod der politie. Ten 9 ure was eene meeting van werke loozen afgeloopen, nadat Anseele, Van Be- veren en Millo het woord gevoerd hadden. De socialistische leiders hitsten de werklieden op tot het houden eener betooging. Er werd een stoet gevormd op de Houtlei voor het lokaal Parnassus, met een zwart vaandel en toortsen aan het hoofd. Daarna' ging men op weg in de richting naar den katholieken kring, waar de politie den stoet uiteen joeg. De door de politie te hulp geroepen gendarmes te paard namen een tienlal oproermakers gevangen, die eerst in den katholieken kring opgesloten en vervolgens naar het huis van bewaring overgebracht werden. De pompiers werden onder de wapenen geroepen. Het oproer tooneel duurde slechts enkele minuten, maar was verschrikkelijk. Zoodra de politie den weg versperde, losten de wer keloozen revolverschoten en sloegen zij met bijlen en brandende toortsen. De politie sloeg er met de sabel op en schoot. Er zullen een zestigtal revolverschoten gelost zijn. De werkeloozen liepen met hunne gekwetsten weg. De woeling duurde voort voor het politie bureau aan het stadhuis. Omstreeks 7 uren hadden werkeloozen een bakkerswinkel in de Anonciadestraat geplun derd. Er zijn in 't geheel een dertigtal gekwet sten, waaronder vijf politieagenten. Daarvan drie ernstig. Maandagavond had te Parijs eene bijeen komst van tweeduizend personen plaats om tegen de Panama schandalen te protesteeren. De gewezen afgevaardigde Keiler presideerde en verscheidene conservatieve afgevaardigden waren aanwezig. Een aantal socialisten in de vergadering poogden herhaaldelijk tumult te maken. Ein delijk ontplofte er een kleine bom onder eene estrade, zonder veel schade, waarna de ver gadering in verwarring uiteenging. De Figaro van Maandagmorgen bevat een telegram uit Berlijn, waarin Von Caprivi opnieuw het voornemen wordt toegedicht zijn ontslag te willen nemen, ingevolge de weigering van het centrum om het militaire voorstel ongewijzigd tot wet te verheffen. Nog in deze week zou de ontbinding van den rijksdag plaats vinden en de militaire wet zou bij decreet worden ingevoerd. Te Feignies zijn acht reizigers, komende uit Nederland, in het bezit bevonden van 860 patronen van het Mauser-geweer. Zij zijn gearresteerd en voor den officier van justitie te Avesnes gebracht. Een hunner, die rrij is gelaten, is de zoon van een wapenfabrikant te Maastricht-Luikhij wilde zich naar zijn vader te St. Denis begeven om er met de patronen vergelijkende proeven te nemen. te stellen, dat ik mij verplicht achtte «Zoo?» viel Arthur hem in de rede, terwijl de zenuwachtige trek zich weer vluchtig om zijn lippen vertoonde, «natuurlijk moeten de wenachen van mevrouw geëerbiedigd worden, maar ik verzoek u nochtans, mij bij dergelijke „handels zaken," hij legde een bijzonderen nadruk op dit laatste woord, „niet ten eenenmale over het hoofd te zien, zooals thans is gesehied. Ik wensch in het vervolg evenzeer en wel in de eerste plaats hiervan verwittigd te worden.' Hiermede liet hij den uit het veld geslagen beambte staan en begaf zich naar zijne vertrek ken. De directeur zag zijn collega aan. «Wat zegt ge er nu van De hoofdingenieur lachte. „De wonderen zijn nog niet uit ae wereld Mijnheer Arthur begint zich om handelszaken te bekommeren Mijnheer Arthur verlangt op de hoogte gehouden te worden! Iets dergelijks is nog nooit vertoond zoolang ik hem ken." „Maar dit is immers volstrekt geen handels zaak!" riep de directeur verstoord, ,,'t Is een zaak van zuiver persoonlijken aard; doch ik kan wel nagaan, hoe de vork 'in den steel zit. Hart man zal zich zeker op zijn gewone beminnelijke wijs tegenover mevrouw gedragen hebben. Ik zag er terstond bezwaar in, toen zij hem bij zich ontbood hij met zijn volslagen gebrek aan alle vormen in haar salon Hij is in staat geweest, haar in het aangezicht te zeggen, wat hij mij heden op het bureel durfde antwoorden: dat hij geen betaling verlangde en dat hij zijn leven niet voor geld op het spel had gezet. Me vrouw zal boos hierover zijn en de jonge heer niet minder, en zeker zal de oude heer mij ook nog wel een hartig woordje toevoegen, dat ik dit bezoek heb toegestaan." „Nu, 't zou de eerste maal zijn, dat mijn heer Arthur in iets belang stelt, waarin zijn jonge vrouw mede betrokken is," hernam zijn collega droogjes, terwijl zij samen de stoep af gingen. „Ik vind, dat de gletscheratmosfeer, die in hun huwelijk heerscht, zich langzamerhand ook over de geheele omgeving begint uit te breiden. Men wordt zelf als net ware gekristalli seerd, zoodra men met hen in aanraking komt. Vindt ge ook niet?" „Ik vond, dat mevrouw Berkow er van daag bekoorlijk uitzag. Wel wat koel, wel wat voor naam, maar toen verrukkelijk schoon Zaterdag morgen om 9 uur heeft te Nivillers de opgraving plaats gehad van het lijk van baron De Reinach, ten overstaan o.a. van den rechter van instructie, [en den pro cureur der republiek. Nadat de identiteit van het stoffelijk overschot was vastgesteld, werden onmiddellijk alle mogelijke maarre gelen genomen, opdat niemand het lijk zou kunnen zien. Het lichaam was nog niet tot ontbinding overgegaan, ofschoon het gelaat zeer was opgezwollen. Bij het lijk was in 't geheel geen lucht. Alleen het gelaat werd aan de getuigen getoond. Tijdens het on derzoek, dat vrij lang duurde, liep het gerucht, dat de medici een onnatuurlijken dood zouden hebben geconstateerd. Tengevolge der weigering om toegelaten te worden tot de zaal, waar de lijkschouwing plaats had, hebben de vertegenwoordigers der pers een adres aan het parket verzonden. Zij verklaren daarin, dat hun, met het oog op de opgewondenheid en de emotie in het gansche land, door den dood van De Reinach ver oorzaakt, toegang moet worden verschaft. De procureur der republiek gaf op dit adres ten antwoord, dat hij bij zijn weigering bleef. Zelfs het verzoek der pers om maar even de iden titeit van De Reinach te constateeren, werd formeel geweigerd. Het dagblad Libre Parole verhaalt, dat baron De Reinach zich vergiftigd heeft met akoniet of monniksap en dat de dokters het daarover reeds eens zijn. In den senaat las Sagasta het koninklijk besluit voor, krachtens hetwelk de zitting van den senaat verdaagd wordt, evenals die der kamer. De vergadering begroette deze me- dedeeling met het geroep: Leve de koning! waarop de republikeinen antwoordden met Leve de republiek! Toen werd de zitting onder algemeene verwarring gesloten. De Britsche minister voor Iersche aange legenheden, John Morley, hield Donderdag te Newcastle eene redevoering, waarin hij ontkende, dat sedert het optreden van het nieuwe ministerie het aantal misdrijven in Ierland weer eene vermeerdering was gaan aanwijzen. Het tegendeel was waar. Toege ven wilde hij, dat orde en wet met dwang iets konden uitrichten, maar met rechtvaar digheid en vrijheid nog veel meer. Hij be sloot zijne redevoering met de verklaring, dat de regeering in Februari voor het parle ment zou treden „met een home rule-ontwerp, 't welk Ierland behoort aan te nemen en Groot Brittannic niet mag en zal weigeren." Bladen der tegenpartij blijven verzekeren, dat op dit punt in den boezem van het mi nisterie zich reeds sterke tweedracht open baart en dat met name geen minder iuvloed- rijk lid van het kabinet als lord Rosebery den weg, dien Gladstone op wil, bedenkelijk heeft geoordeeld. In een te Cardiff gehouden vergadering van Iersche kiezers is besloten aan te drin gen op het ontslag van den liberalen afge vaardigde voor deze stad, Edwards Reed, die de houding van Gladstone ten aanzien der home-rule quaestie scherp heeft gelaakt. De stoomboot „Pibsberg," van Middles- borough naar Civita-Vecchia, is vergaan op de zandbanken van Kenti- Knock. Zes per sonen en de kapitein kwamen in de golven om. De reddingsboot, die het schip kon be- »Om 's hemels wil!" riep de hoofdingenieur met voorgewenden schrik, ,,'t is, als of men Wildberg hoort! Gelukkig, dat gij de vijftig al achter den rug hebt! Maar van Wildberg ge sproken de jongen gaat letterlijk op in roman tische bewondering en aanbidding! Ik geloof evenwel niet, dat hij en zijn dichterlijke uit stortingen eenige ijverzucht op het Huis gaande maken. Mijnheer Arthur schijnt even weinig geneigd zijne sehoone vrouw zijne aanbidding te vrijden, als zij begeerig is deze te ontvangen. Nu, 't is geen buitengewone zaak, en dagelijks worden er huwelijken om allerlei redenen, be halve uit liefde, gesloten; maar toch hebikzoo'n idee, dat dit alles zich niet op de gewone manier zal ontwikkelen, dat er zoo iets als een vulkaan onder die ijskorst verborgen ligt, die zich eens op een goeden dag onder bliksem en donder ontwikkelen en ons een voorproefje geven zal van een aardbeving of den ondergang der wereld. „Althans eenige poëzie in de woestijn van het alledaagsche leven I' zou Wilberg dan kunnen uitroepen, gesteld ten minste, dat hij en zijn guitaar bij de uitbarsting gespaard bieven Maar hier scheiden zich onze wegen. Gliick auf, collega I" Meer dan vier weken waren sedert het diner op het landhuis verloopen, maar de heer Berkow scheen er niet de gewenschte voldoening van gehad te hebben, dat hij „zijne kinderen was komen verrassen," zooals hij zijn wel wat vroeg tijdig bezoek bij de jonggehuwdeu geliefde te noemen; reeds na verloop van eenige Sagen was hij althans naar de residentie teruggekeerd. Eerst heden werd hij weer buiten verwacht, om hier ditmaal wat langer dan den eersten keer te blij ven. In het leven van het jonge paar had zich ondertusschen weinig of geen verandering ge openbaard; alleen was de omgang tusschen de echtgenooten zoo mogelijk nog stijver en koeler en afgepaster geworden, dan in het begin. Van beide zijden scheen men evenzeer te verlangen naar het einde van deze „wittebroodsweken," die men zich nu eens had voorgenomen in landelijke eenzaamheid door te brengen, tot dat de zomer elegenheid zou geven, om een groote reis te oen, van waar men dan tegen het najaar in de residentie wilde terugkeeren, ten einde zich hier voor goed te vestigen. De toekomstige huishou ding werd ondertusschen van den kant der Ber- reiken, heeft de overledenen te Ramsgate aan land gebracht. Sedert de uitlevering van Frar.cis schijnt t alsof zich meer en meer verdachte vreem delingen in Londen gaan vestigen. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken en het Britsch gezantschap te Parijs zijn gelijklui dende dreigbrieven ontvangen, zoodat het toezicht op de vreemdelingen verscherpt is. In het laster-proces Ahlwardt is uitspraak gedaan vijf maanden gevangenisstraf wegens drie strafbare beleedigingen. De eisch was geweest anderhalf jaar. Het vonnis verklaart, dat de aangeklaagde zonder kennis van zaken, de geweren van Löwe, die voortreffelijk zijn gebleken, heeft veroordeeld. De bewering van valsche stem peling van 1500 geweren is mede geheel on gegrond gebleken. Verder wordt van andere lasterlijke aantijgingen gewag gemaakt, ter wijl het vonnis sluit met de, voor een vonnis opmerkelijke zinsnede „als er honderd Ahl- wardts waren, zou op't laatst niemand meer over straat durven gaan 1" Admiraal Racchia, benoemd tot minister van marine, heeft zijn portefeuille aanvaard. In marinekringen wordt deze keuze gunstig opgenomen. De geschenken, welke den Paus zullen worden aangeboden bij gelegenheid van zijn jubileum, komen langzamerhand op het Va- ticaan aan. Onder deze geschenken zijn er vele van regeerende vorsten op het vasteland van Europa. Bij de behandeling der begrooting vaa handel en nijverheid ontstond Woensdag in de Italiaansche kamer eene levendige dis cussie over een voorstel om de som, welke op de begrooting uitgetrokken is voor de verbetering van het paardenras, in plaats daarvan te gebruiken tot bestrijding der pel lagra, de ziekte, waardoor de plattelandsbe volking zoozeer wordt geteisterd. Toen de regeering echter verklaarde dit voorstel ni?t te kunnen aannemen, omdat de verbetering van het paardenras ook een zeer nuttige zaak is, werd met bijna algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin de regeering uitgenoodigd wordt op de begroo ting van het volgende dienstjaar een grootere som uit te trekken tot leniging van het lij- dent der pellagra lijders en deze meerdere uitgave te dekken door bezuinigingen op andere posten. Generaal-majoor Draszgowskigewezen voorzitter van den krijgsraad van Taschen, in welke qualiteit hij al heel wat politieke onruststokers heeft moeten veroordeelen, is, uit wraak door de nihilisten vermoord. PITfSBURG, 12 Dec. Er is een complot ontdekt om de niet tot het syndicaal behoo- rende werklieden van Homestead te vergif, tigen. Het aantal slachtoffers is 40, terwijl er 60 gevaarlijk ziek zijn. Reeds hebben 9 ar- restatien plaats gevonden. De koksjongen, aan wien de chef kok alles had geopenbaard! deed mededeeling van het boos opzet aan kow's met buitensporige weelde en onbekrompen pracht in orde gebracht. Het morgenwerk in de mijnen was afgeloopen toen UI rich Hartman naar zijns vaders huis terug keerde, maar hij zag zich ditmaal verplicht zijn anders zoo vluggen stap aanmerkelijk te matigen want naast hem liep de lieer Wilberg, die ook van zijn bureel komende, hem toevallig ontmoet en zich bij hem aangesloten had. Wel was het vreemd, dat een der beambten zoo vertrouwelijk met den opzichter Hartman omging, die niet hoog bij zijn superieurs stond aangeschreven, en zeker was het nog vreemder, dat deze vertrouwelijk heid juist van den kant des heereu Wilberg kwam wellicht alleen te verklaren door de oude leer dat de twee uitersten altijd elkander aantrek ken; maar toch bestond hiervoor thans r.og een andere reden. De hoofdingenieur wist inderf daad niet, hoeveel kwaad hij met zijn los daar heen geworpen gezegde had aangericht; zijn spottenderwijs gemaakte opmerking toch, dat het ongeval bij den feestelijken intocht zoo uitnemend geschikt was, om in een ballade te worden ver eeuwigd, was, helaas 1 in een maar al te vrucht baren bodem gevallen. Wilberg had in allen ernst het plan opgevat, dit onderwerp in poëti- schen vorm te ldeeden, en alleen was hij het nog niet met zichzelf eens, of dit meesterstuk als ballade, heldendicht of treurspel uit zijn brein te voorschijn zou komen; voorloopig stond het echter bij hem vast, dat het al de voortreffe lijkheden van deze drie dichtvormen in zich vereenigen zou. Ongelukkig voor Ulrich had diens doortastende en moedige daad den over zijn onderwerp broedenden dichter op het denk beeld gebracht, dat de jonge redder uitnemend geschikt was, om als held in dit dichtstuk op te treden, zoodat hij hem thans overal aanklampte waar hij hem slechts zag, om zulk een hoogst belangrijk karakter nader te bestudeeren. Toen Hartman nu daarenboven de liera aange boden aanzienlijke belooning met fierheid van de hand had gewezen, waartegen zelfs de direc teur niet was opgewassen, nam de romantische gloriekroon, die zijn hoofd versierde, in Wil berg's oogen nog in luister toe; en noch de onbeleefde zelfs lompe bejegening van den bewonderden persoon zelf, noch de aanmerkingen der liooger geplaatste machten, die dezen vertrouwelijken omgang met leede oogen aanzagen, vermochten dien luister te doen tanen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2