C. A. VERWIEL, Verduurzaamde Levensmiddelen KMIPP-MALZKOFFIE, RIJTUIG- en Aloys Verbunt, Levertraan. en KAïHsamis's Advertentiën. WAALWIJK lï. Miltenburg', I. i.Qïie-Btsaöilia, apothsk., bij ANTOON TIELEN. Banketbakker - DEPOT van BINNENLAND. Gemengde berichten. Bekendmaking. Burgerlijke stand. Handelsberichten. niets uitgezonderd. The Kingston Dry Soap. Frick, den directeur der fabriek. Toen de schuldige het fabrieksgebouw wilde verlaten, riep Frick hem bij zich en zeide tot in alle bijzonderheden met de misdaad bekend te zijn, waarop een volledige bekentenis volgde. De kok moet beleend hebben dat de hooi den der werkstakers hem 5000 d. belooning toezegden, indien hij op groote sciiaul ver giftiging pleegde. WAALWIJK, 14 Dec. 1892. In verband met zijne benoeming tot hoofd der school te Liemde, is door den heer C. Goossens, eersten onderwijzer aan de open bare school alhier, tegen 1 Januari als zoo danig eervol ontslag gevraagd aan den ge meenteraad. De tweede kamer der staten-generaal heeft aangenomen de wet tot onteigening voor het afwateringskanaal van 's Hertogen bosch naar Drongelen. In het regeeringsantwoord woidt ge zegd over de schutsluis te Waalwijk Voor de afwatering, bevloeiing en scheep vaart van de landstreek bezuiden den nieu wen Maasmond zijn nadere plannen in on derzoek genomen waarbij ook genoemde schutsluis betrokken is. Omtrent die plannen moet evenwel nog overleg met gedeputeerde staten van Noordbrabant plaats hebben. De handel in hoornvee was vrij leven dig in de Langstraat, aanvoer tamelijk. Prij zen als volgt: kalfkoeien f200 a 260, dito vaarzen f100 a 150, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 80, nuchtere dito f 12 a 18; slachtvee le qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 50 a 60 ct., vette kalveren 80 a 85 ct., vette varkens 56 a 58 ct. (schoon) alles per kg.; biggen f 12 a 14, berekend naar f 1.80 per week. Hooi. In dit artikel is de handel tegen woordig minder levendigterwijl de prijs wisselt tusschen f21.a 23.per 500 kg. In aardappelen is de handel in de Boven- Langstraat op 't oogenblik zeer stil. De prijs is le soort f2.—, mindere soort f 1.25 per Hl. Roode kool 10al2ct.,| witte 6 a 7 ct. savooie 6 a 8 ct. per stuk. De boekhandelaar te Grave, J. P. M. W., werd voor de rechtbank te 's Hertogenbosch gedagvaard, wegens beleediging bij geschrifte. Hij beweerde, dat de officier van justitie niet- ontvankelijk was in zijne vervolging, omdat geen behoorlijke klacht zou zijn overgelegd, zijnde niet uit het procesverbaal gebleken dat de klacht aan beklaagde was voorgele zen. De rechtbank verwierp het middel van niet-ontvankelijkheid en veroordeelde den beklaagde. In hooger beroep vernietigde het hof te 's Hertogenbosch die uitspraak eti ver klaarde alsnog den officier van justitie niet- ontvankelijk in zijne vervolging. Hiertegen voorzag zich de procureur-generaal bij gemeld hof in cassatie en in de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad, concludeerde advocaat-generaal Gregory, die zich gedeel telijk met de meening van genoemden pro cureur-generaal vereenigde, tot vernietiging ran 's hofs arrest, ontvankelijkverklaring van den officier van justitie in zijne vervolging en terugwijzing der zaak naar het hof om op het bestaande hooger beroep te worden berecht en afgedaan. Uitspraak 9 Januari. De Bossche kweekschool Bij de raadsleden van 's Bosch is copie rond gezonden van de bij het gemeentebestuur dier plaats ontvangen missive van den minister van binnenlandsche zaken, inhoudende de eischen door Z.Exc. gesteld bij het bouwen eener kweek- en leerschool voor onderwijzers aldaar. Naar wij vernemen zijn die eischen niet meegevallen en staat een deel der vroede vaderen, weinig bedacht op het onschatbaar voorrecht, dat Den Bosch in genoemde in richtingen bezit, gereed om van zijn vroeger idee om voor die gemeente de school te behouden, terug te komen. Werkeloosheid De heer Henri Tiudal heeft weer eens een adres aan de tweede kamer gericht, ditmaal over de heerschende werkeloosheid, waarin hij aandringt om maatregelen te nemen, ten einde in den nood te voorzien, zonder echter zelf het geneesmiddel bij de kwaal te kunnen aanwijzen. De Zutphensche Ct. bespreekt het adres. Het blad is van oordeel, dat het eenige middel, om een einde te maken aan den treurigen toestand, zou zijn, dat de heer Tindal en zijn standgenooten (de bewoners van Hee- ren- en Keizersgrachten) en zoovele andere schatrijke Hollanders, zich vereenigden en diep in den zak tastten, om een aantal groote werken uit te voeren, landverhuizers te steunen, den Amslerdamschen goederen - handel op te beuren, geen meubelen enz., meer uit het buitenland te laten komen. Richt niet alleen brieven en manifesten tot de tweede kamer, tot alle dagbladen, tot het Nederlandsche volk, doch daal in het volk zelt afgeef u zelf en een deel van uw kapitaal aan het werkelooze volk. Doe gij en de uwen, wat uwe hand vindt om te doen. Handel, toon dat de woorden uwer mani festen enz., meer zijn dan praatjesmakerij. Of meent ge, dat er voor een uwer iets bij te winnen zoude zijn, indien dat volk eens, het wachten moede, door uwe en andere geschriften in den waan gebracht, dat het vraagstuk wel „zeer ingewikkeld/' maar bij eenigen goeden wil toch niet zoo „onoplos baar" is, zelf middelen ging zoeken om de werkeloosheid op te heffen Meent ge, dat het volk gemakkelijker, op ook voor u meer bevredigende wijze, eer. weg zal vinden dan gij en uwe standgenoo ten dat vermoogt Maar komaan dus, niet langer brieven en manifesten geschreven, geen woorden meer. Daden, daden van groote offervaardigheid. De handen uit de mouwen Moed en vertrouwen en wat gezond verstand Om nooit te vergeten Zaterdag in den vroegen morgen werd te Stadskanaal vermist de nog jonge vrouw van den timmerman Bus. De vrouw was eenige dagen ziek geweest, zoodat men des nachts bij haar moest waken. Dit deed haar man. Hij had het reeds eenige nachten gedaan en was dien nacht van vermoeidheid in slaap gevallen. De vrouw had in dien tijd het bed verlaten en zich naar buiten begeven. De man, die eenigen tijd later weder ontwaakte, was duodelijk verschrikt zijne vrouw niet meer te vinden en snelde aanstonds naar buiten om haar le zoeken. Hij vond haar echter niet. Des morgens werd haar lijk opgehaald uit de vaart, welke voor haar huis langs loopt, ongeveer een half uur van hare woning ver wijderd. Zondag avond is bij het station Hee renveen de Hollandsche trein ontspoord. De tender, de bagagewagen en een personenwa gen le klasse ontspoorden; gelukkig werd niemand gekwetst. Door den wissel aan het station is het verkeer niet gestremd geweest. Een landbouwer te Stiens miste eenige dagen geleden een tiental schapen. De politie deed overal ijverig onderzoek en ontdekte, dat ze reeds den volgenden dag op de weekmarkt te Leeuwarden aan een sc hapen handelaar waren van de hand gedaan. De verkooper, F. B., te Finkum, werd spoedig gevonden, en als de vermoedelijke dader in arrest genomen. Te Peize is, door het spelen met een geweer door een jongen, ongelukkig op straat het schot afgegaan. Het drong door tot een nabijzijnd schoollokaal, waar een der leerlin gen aan het hoofd gewond werd. Te Hilvarenbeek is het tienjarig kind van B., ter.vijl het met een zakje graan op het hoofd naar den molen ging, in aanraking met een der wieken gekomen en daardoor zoo ernstig gewond, dat men voor het behoud van het arme kind vreest. De personentrein (C. S.) die Zondag om kwart vóór twee uren te Nunspeet moest aankomen, van de zijde van Zwolle, liep bij het station te Nunspeet, dooreen verkeerden wisselstand, op een zijspoor, waar juist een oogenblik te voren een gedeelte van een goederentrein was opgesteld. Daar de trein moest stoppen, was de gang reeds zeer ver minderd en liep het ongeluk betrekkelijk nogal goed af. De locomotief van den komenden trein werd beschadigd en van den stilstaanden goede rentrein werden twee wagens verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken haddeD niet plaats; de passagiers kwamen met den schrik vrij. Zondag nacht, juist eene week nadat eene bijschuur van den heer Gastman te Beerta is verbrand, naar de oorzaak waarvan de politie nog onderzoek doet, is daar weer eene groote hoeveelheid gepakt stroo, achter de behuizing van den heer H. Dijkema verbrand. Terwijl Zondag ochtend op het Platte- wegsche Wije te Reeuwijk de boutschieters Jan en Teun van Vliet, vader en zoon, bezig waren de aangeschoten watervogels uit den zeer dienen veenplas op te visschen, kantelde de boot en geraakten beiden te water. De vader werd met veel moeite gered, doch de zoon zonk onmiddellijk naar de diepte. Eenige uren later werd het lijk met de zegen opge haald. Aan het Noorderstation te Parijs ontspoorde eergisteravond de locomotief van den snel trein die om 5 uur 10 uit Rijssel kwam. Daar zich een groot aantal wissels bevindt op de plaats, waar het ongeval geschiedde ondervond de dienst tot 11 uur groote be lemmering. De meeste treinen konden niet vertrekken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Budapest houden de studenten der me dische faculteit heftige betoogingen tegen den professor in de heelkunde Kovacs, wien zij ten laste leggen, dat hij zich al te hardhandig en ruw gedraagt tegenover zijn patiënten. Men is bevreesd voor nieuwe schandalen. Een viervoudige terechtstelling wordt be richt uit Louisville in Kentucky, waar 4 mis dadigers te gelijk werden ter dood gebracht. Twee hunner waren negers, die hun vrouwen vermoord hadden; alle vier hadden een moord op hun geweten en werden deswege naast elkaar opgehangen. Maflia. Een drievoudige moord heeft te Saint Jaques (Louisiana) plaats gehad in een door Italianen bewoonde wijk. De justitie heeft haar vermoeden, dat men hier voor Maffia-wraakneming stond, bevestigd gevon den. Van de daders is geen spoor ontdekt. Een bende bandieten wist zich te Odessa toegang te verschaffen tot de woning van een rijk bankier, Mozcs Liwscliness, dien zij vermoordden. Het geheele huis werd door de dieven doorzocht en alles wat van waarde was medegenomen, waaronder een groote som gelds. In darkest Russia. Het ziet er voor de joden in Moskou niet rooskleurig uit. De gouverneur, grootvorst Sergiusschijnt het plan te hebben opgevat stelselmatig iederen jood uit de stad te bannen. Ieder vreemde ling, die in de stad van het Kremlin verblijf houdt, zal in 't vervolg elk jaar zijn ge boorte- en doopacte moeten overleggen. Als een gevolg van den jodenhaat staan meer dan 3000') huizen onbewoond en vallen er dagelijks de meest barbaarsche tooneelen voor. Dezer dagen gaf Sarah Bernhardt, de groote Fransche tragédienne, in Moskou haar eerste voorstelling. Zij trad op in „La dame aux Camélias." De ontvangst was zóó koel, als zij maar zijn kon; Toen zij voorde tweede maal voor h?t voetlicht verscheen, ging het niet beter. De reden daarvan is, dat zij jodin is. NATIONALE MILITIE, OPROEPING TOT-INSCHRIJVING. Burgemeester'e:: wethouders van Waalwijk;ge let op art. '19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72,) zooals die is is gewijzigd bij de wet van 4 April '1892, (Staatsblad no. 56), BltENGEN IN HERINNERING Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januari van het jaar 1893 hun 19e jaar zijn in getreden, namelijk die geboren zijn in het jaar 1874, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maana Januari 1893 voor de militie te doen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehouden lo. hij, wiens vader, óf, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de vVet van 28 Juli 1850, (Staatsblad no. 44); 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip, voor afgaande achttien nnanden, in Nederland ver blijf hield; 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden: de vreemdeling behuorende tot een staat., waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederlceerigheid is aangenomen, terwijl daarentegen hij, die eerst na het intreden van zijn 19e, doch voor het volbren gen van zijn 20e jaar, ingezeten wordt, verplicht is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven; dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zpon van een ingezeten, die geen Nederlander is, en 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; dat de inschrijving geschiedt; lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overledende moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, ol door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de ge meente waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de ge meente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing dat diegenen, welke zich op den 31 Augustus 1893 niet hebben aangegeven overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, den 11 Dec. 1892. Burgemeester en wethouders voornoemd. WAALWIJK. Van 59 Dec. GEBOREN: Johannes Jacobus Theodorus Pulles. Petrus Antonius Kipping. Petrus Her- raanus Graste. Adriana Maria van Gestel. OVERLEDEN: Willem Kuijsten, echtg. van Anna Glaviemans, 56 j. GORINCHEM12 Dec. Men besteedde voorristarwe f 7,25 a f 7.50 roode dito f 6,25 1 6,50, witte dito f 7.k 1 7.50 inl. rogge f 5,25 a 5,50 buitenl. dito f 5,a 5.15 gerst 14„50 a 4,75 haver f 3,25 k 3,75 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad faper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 92 runderen. le qual. Kalfkoeien f200 k 260 Kalfvaarzen f120 a 200 Melkkoeien 1140 k 200 Ilokkeling ossen f k 00 l'/s jarige ossen f 80 k 100 Guiste vaarzen f 80 k 100 Pinken f 60 a 80 Graskalveren f 30 a 60 Nuchtere kalv. f 6 a 12 Aangevoerd 24 varkens van 21 a 24 c., per half kilo65 biggen van f 8,00 a 13.per stuk Eieren f 1.80 a 2.per 26 otuks. Boter 65 a 70 ct. per Va kilo- ROTTERDAM, 12 Dec. Tarwe Vlaarasche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 5.25 k f6.50. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.o0 k 5.30 dito mindere f0,k0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f3.60 a l,f. mindere f 0,a 0,beste Zomei f3.50 a 43); mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.— k 3.60. Mindere f0.a 0. KooLaad. Puik Zeeuw-ch en Overmaasch zak- goed tot f0.afO.Zomerzaad f0,totfO. Kariariezaad f15.tot f17, Paardenboonen. De beste f5.75 k 6.30. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boorien de beste f6,75 a 8,25; Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f5.50 k. 7.50. Mindere f0.k 0. Blauwe erwten. De beste f7.75 a S. Mindere f0.a 0. Koolcerwtende beste partijtjes van 1 0.k 0.mindere van f 0.a 0. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON M. C. A. SPIJKERMAN- Van Beijnen. Waalwijk, 10 December 1893. Onder beleefde aanbeveling heeft ONDERGETEEKENDE de eer te berichten, dat hij zich te heeft gevestigd als Kloosterwerf. assuradeur WAALWIJK, Beveelt zich minzaam aan tot het sluiten van alle J.OU.U-, landbouwersbedrijven enz. met rie tendaken, BILLIJKE premiën en voordeelige polis- en onkostenberekening. Alleen die Levertraan wordt door mij in den handel gebracht, die door mij .PERSOONLIJK, scheikundig is onderzocht en daar door aan het publiek de meest zuivere waarborg geeft der deug delijkheid. Men vrage etiquet en zegel van éénig depót voor Waalwijk, van Vraag gebruikswijze. SLIJTERS of WEERVERKOOPERS ge nieten flink R a b a t. met de gewijzigde dienstregeling van 1 De cember a 15 en 5 ent verkrijgbaar ALS: Bloemkool, Doperwtjes, Soepgroenten, Wor teltjes enz enz., uit de bekroonde fabriek Van Middelburg en Ter Marsch. TEVENS VERKRIJGBAAR Taarten en gebakjes in alle soorten. Extra fijn banket en dessert. Zeer fijn Fondant, Borstplaat en Choco lade tabletten in verschillende soorteD, van StoHwérok en Driessen per V3 kilo 27V> ct. per 7, -kilo 15 ct.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 3