BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. overgaan tot de behandeling der artikelen van het voorstel-Pourquery, waardoor het gezag der ministers verminderd zou worden. Brisson verklaarde dat de commissie hare genomen beslissing handhaafde (Beweging). Het voorstel-Pourquery moest worden aan genomen. Ribot verdedigde de noodza kelijkheid van samenwerking tusschen de regeering en de commissie. Hetgeen Brisson had gezegd, beschreef hij als niet verzoenings gezind. Als de regeering valt, zou Brisson het gezag kunnen aanvaarden. Ten slotte werd het voorstel om over te gaan tot het behandelen der artikelen, verworpen met 271 tegen 265 stemmen, waarna de zitting opge heven werd, te midden eener groote beweging. De regeering zal echter niet haar ontslag nemen. In den loop der zitting lieten Ribot en Bourgeois doorschemeren dat er nieuwe inlichtingen ten aanzien der Panama-zaak ophanden zijn. De ingestelde correctioneele vervolging zou in eene crimineele worden veranderd. 't Was Woensdag de derde dag van de eerste lezing der militaire wet in Duitschlands rijksdag en door de agitatie der conservatieven over Von Caprivi's beschuldigingen (hij had hen solidair verklaard met den anti-semiet Ahlwardt) ging 't er levendig toe, terwijl met betrekking tot de legerwet zelveweinig nieuws werd gezegd; besloten werd tot ver zending van het voorstel naar een commissie van 28 leden. Het voorstel tot herzienning der grondwet van Bulgarije, is door de Sobranje aangeno men met 261 tegen 22 stemmen en daardoor is dus zoo goed als zeker, dat den vorst zoowel als den erfgenaam der kroon volkomen vrijheid zal worden gelaten in de keuze van hun godsdienst, terwijl deze wijziging volgens wel-ingelichten in de eerste plaats zou leiden tot een spoedige huwelijksverbintenis van den prins van Coburg met de dochter van den graaf van Parijs. De tijd zal moeten leeren of Stambouloff, de premier, ditmaal niet heeft misgetast en of hij in deze grondwetsherzie ning Rusland niet juist een middel in de hand heeft gespeeld tot vruchtbare agitatie in Bulgarije. De beschuldigingen, dat prins Ferdinand het land roomsch wil maken zullen met nieuwen ijver worden rondgestrooid en op het punt van zijn godsdienst is de Bulgaar zeer gevoelig, niet uit zuiver religieu- sen zindoch omdat hij den orthodoxen godsdienst nauw vereenigd weet met zijn nationaliteit. Als Stambouloff zijn krachten in deze nu maar niet overschat heeft! Definitief is thans besloten tot het houden eener wereldtentoonstelling te Antwerpeu in 1894. De inschrijving is geopend. Eene uit Tanger ontvangen correspondentie behelst dat de Ksours besloten hebben de Franschen te verjagen. Alle aanhangers van Frankrijk moesten hun heil zoeken in de vlucht naar Sheik Ami. De verbondenen beschikken over eene groote hoeveelheid wapenen. Te Lagos, eene Engelsche bezitting op Afrika's Westkust, zijn thans boodschappers van den koning van Dahomey aangekomen om wel wat laat! de havenplaats Whydah aan Engeland aan te bieden. Zij beschuldi gen de Franschen de verdragen geschonden te hebben door op Abomey aan te rukken Koning Behanzin heeft deswege zeggen de boodschappers zijne hoofdstad in brand gestoken en is met 20,000 man geweken naar Agradute, waar hij een wraakplan over legt. Hij is voornemens verklaren de boodschappers eenen guerilla-oorlog te beginnen. De Franschen weten nu ten minste waar hij is. De voornaamste hoofden zijn nog altijd te zoek. Vermoedelijk zijn zij bij Behanzin. Te Abomey vond men ettelijke, zoo oude als nieuwe kanonnen in den grond begraven. Een paar Duitsche gevangenen zijn uitge leverd aan den commandant eener Duitsche korvet. De nieuwe Spaansche minister van buiten- landsche zaken heeft eene verklaring uitge vaardigd, waarin hij zegt, dat Spanjes inter nationale staatkunde gegrond is op het beginsel van volstrekte onzijdigheid. De regeering zal trachten een handelsverdrag met Frankri k te sluiten en dergelijke overeenkomsten met alle landen van Europa en Amerika. Onder de te Gibralter in garnizoen liggende manschappen heeft zich een ernstig geval van verzet tegen de krijgstucht voor gedaan. Toen er inspectie zou gehouden worden, kwam men tot de ontdekking, dat er 16 man ontbraken. Zij werden later in arrest genomen en voor den bevelhebber gebracht. Elf hunner werd een vermaning toegediend en een week opsluiting opgelegd; de anderen zullen zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden. Allen geven voor beschonken te zijn geweest. De verkiezing van Nabroji, den liberalen afgevaardigde voor Finsbury, is geldig ver klaard. De eisch om ongeldig te verklaren de verkiezing van Pryte Johnes, conservatief afgevaardigde voor Montgomery, is niet ont vankelijk verklaard. De bladen maken melding van het feit dat sir John Bridge, die het vonnis tot uit levering van den anarchist Francis heeft uitgesproken, in alle stilte zijn woning heeft verlaten en zich „incognito" elders heeft gevestigd. Hij ontving van verschillende zijden zooveel dreigbrieven, dat hij zich niet meer zeker achtte in zijne woning. De wet, rakende de rechterlijke organisatie in Duitschland, zal ook voor het eiland Hel goland van kracht zijn. Binnenkort zal een rechtbank van schepenen op dit eiland worden in 't leven geroepen. Volgens den correspondent van het Berliner Tageblatt te Rome zou het Vaticaan vertrouwelijk te Berlijn hebben laten polsen in zake de intrekking der Jezuietenwet. Keizer Wilhelm zou evenwel met een categorisch „nooit» geantwoord hebben. De afgevaardigde prins Odescalchi, wiens verkiezing in de kamer tot een zeer geani meerde discussie aanleiding gaf, toonde in de „couloirs" aan velschillende afgevaardigden een brief van den directeur van een groot dagbladdie hem aanbood zijn verkiezing geldig te doen verklaren door middel van de storting van aanzienlijke geldsommen. Een schandaal schijnt onvermijdelijkdaar het nieuws aan tal bladen telegrafisch is mede gedeeld. Donderdagavond verscheen er eene pau selijke encycliek over de macht der kerk en den noodlottigen invloed der vrijmetselarij. De paus zal het woord rechtstreeks richten tot het volk. Te Budapest loopt het gerucht, dat een aanslag zou zijn gepleegd op het leven van den vorst-primaat mgr. Vaszary, door een jongmensch, dat gewapend met een revolver de woning van den prelaat binnendrong en een aanzienlijke som gelds van dezen eischte en verkreeg, onder bedreiging dat hij (het jongmensch) hem anders een kogel door het hoofd zou jagen. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing ontvangen. Te Krementchoug nabij Poltawa, heeft men in zijn woning vermoord gevonden den lui tenant-kolonel Davidoff. Het lijk was met een bijl afschuwelijk toegetakeld. Ook hier meent men weder met een wraakneming der nihilisten te doen te hebben. Omtrent den moord op generaal Droz gowsku is wel iets naders, maar nog niet veel bekend. Men vond hem in zijn woning te Tashkand vermoord. Behalve een kogelwonde aan het hoofd, had hij ook een diepe wonde in den onderbuik, die hem met een dolk was toegebracht. Beide verwondingen waren doo- delijk. De generaal moet in zijn slaap over vallen zijn en de beddelakens en eenige kleinigheden toonen aan, dat de ongelukkige zich niet eens meer heeft kunnen verweren. Men verdenkt Drozgowsku's oppasser van den moord op zijn meester. WAALWIJK. Zondag 18 dezer, nam. 12 ure, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: 1. La Retraite. Rillé. 2. No. 1 en 2 uit Eine Nacht auf dem Meere. Tschirch. 3. Lentelied. Giessen. WAALWIJK, 17 Dec. 1892. Gisteren avond half zeven was 't openbare vergadering van den gemeenteraad van Waal wijk. De agenda luidde als volgt 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvraag van den heer C. Goossens om ontslag als onderwijzer tegen 31 De cember a.s. 2a. Machtiging tot oproeping van een on derwijzer op eene jaarwedde van f 700. 3. Machtiging tot verkoop van boomen op den Meerdijk en bij de haven. 4. Regeling op nieuw van de huur der gron den van de haven. 5. Aanstelling van een keurmeester van visch. 6. Af- en overschrijving begrooting 1892. 7. Benoeming van a. havenmeester; b. 4 leden der gascommis- sie; c. een lid van het algemeen arm bestuur; d. idem van het R. C. bur gerlijk gasthuis bestuur. 8. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. 9. Machtiging tot verpachting van het markt- geld over 1893. 10. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag 1892. Tegenwoordig waren alle leden onder voor zitterschap van den burgemeester. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd, overeen komstig een vroeger gedaan vorzoek van den marktmeester Kuijten, besloten eene nieuwe jaarmarkt in te stellen in December. Ingekomen was de goedkeuring van gedep. staten op de gemeentebegrooting voor 1893. Aan W. Brok, huurder van het terrein van de veldtent, werd voor 1892 vermindering der huur toegestaan tot f75. Het verzoek van den N. B. Wielrijdersbond om de trottoirbanden bij de Putsteeg te verlagen, werd gesteld in handen van B. en W. Aan den heer C. Goossens werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als len on derwijzer aan de openbare school alhier. In verband hiermede werden B. en W. gemachtigd om eene oproeping te doen voor een onder wijzer met hootdacteterwijl aanteekening voor talen strekt tot aanbeveling: jaarwedde f700.—. Aan den onderwijzer Briels werd op zijn verzoek f50 verhooging van jaarwedde toe gekend. Aan B. en W. werd machtiging gegeven om boomen te verkoopen aan den Meerdrjk en de haven. Besloten werd een keurmeester voor visch aan te stellen op een salaris van f25. Aan de nachtwachts werd een subsidie toegekend van f 10 ieder, voor het aanschaffen van een overjas. Benoemd werden: Tot havenmeester Chr. van den Werfï; tot leden ter gascommissie de raadsleden Tim mermans van Turenhout, Quirijns, van Til burg en Baijens; Tot lid van het algemeen armbestuur F. W. van Liempt; Tot lid van het R. C. burgerlijk gasthuis- bestuur J. B. Timmermans. B. en W. werden gemachtigd het marktgeld te verpachten over 1893. Besloten werd voortaan op de paardemarkten geen marktgeld te heffen van paarden. De heer van Schijndel klaagde over de hoedanigheid van het gaslicht. De voorzitter, het door den heer van Schijn del gezegde beamende, deelde mede dat de gascommissie eene vergadering had gehouden en besloten zoodra mogelijk aan den raad voorstellen te zullen doen tot verbetering nadat alvorens een deskundige zal gehoord zijn. In verband daarmede gaf de heer Timmer mans Wz. in overweging over te gaan tot verlaging der gasprijzen. De voorzitter ant woordde dat daartoe zal worden overgegaan, zoodra de fabriek in orde is; door die ver laging verwacht men meer verbruikers en thans zouden wij niet meer gas kunnen leveren. De heer Verbunt beweerde dat in onze gemeente veel misbruik wordt gemaakt van het verkoopen van sterken drank in 't klein, door personen, die geen vergunning hebben; strenger politietoezicht hierop is noodzakelijk en billijk, daar zij, die vergunningsrecht be talen, behooren te worden geprotegeerd door de gemeente, die jaarlijks f 1000 opstrijkt. Hij geeft daarom B. en W. in overweging den raad voor te stellen, op voorbeeld van andere gemeenten, eene premie uit te loven, b. v. van f 5 voor iedere callange. De voorzitter gelooft dat deze zaak niet te huis behoort bij B. en W. maar bij den burge meester als hoofd der politie; als zoodanig zou deze den raad kunnen verzoeken eene premie uit te loven. De overige punten der agenda werden met gesloten deuren behandeld. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op het veelvuldig voorkomen van brietkaarten, niet van rijkswege uitgegeven, die met geen of een onvoldoend frankeer zegel waren voorzien en waarvoor dus van den geadresseerde een port van 71/2 cent of minder moet worden gevorderd. Het getal van zoodanig briefkaarten beliep gedurende 6 dagen op de drie voornaamste kantoren meer dan 250. (Stct.) Aan de heeren G. J. van den Bosch, te Wilhelminapolder, en Armand Diepen, te Tilburg, is op hun verzoek eervol ontslag verleend als leden der ingevolge kon. besl. van 27 April 1891 ingestelde commissie voor de handelspolitiek, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Tot leden dier commissie zijn thans be- uoemd de heeren mr. C. J. Sickesz, te 's Gra- venhage en J. F. Mutsaerts jr., te Tilburg. Tevens is de secretaris der commissie, jhr. S. van Sitters, benoemd tot lid. „Het zesde" boven S Toen Zondag jl. het gezelschap, dat in de herberg van Vermeulen te Dussen vertoefde, aftrok, meende een aldaar ter afzondering van aan mond- en klauwzeer lijdend vee in gekwartierd milicien, zijn hart te moeten lucht geven met te roepen: „Het zesde re giment boven Dit was nu den Dussenaars niet naar den zin en de „soldaat van het zesde" werd ge ducht afgeranseld en met messen toegeta keld. In verband hiermede zijn twee perso nen, beiden geboren en wonende te Dussen, jl. Woensdag gevankelijk naar Den Bosch en in verzekerde bewaring gebracht. Door den landbouwer C. van Tilburg te Vrij hoeven-Capelle is aan J. de Kort te Baardwijk een 2V2 jarige stier verkocht. Deze stier gewogen zijnde op de veebascule van den Heer A. Straver Jz. te Babyloniën- broek, woog het aanzienlijk gewicht van 810 Kilo's. Bij het vervoeren van een met grond geladen trein op het werk van de Maasmond te Drongelen, sprong Woensdag het deksel van een der cilinders van de locom itief „Maas sluis 3" wat een hevigen knal veroorzaakte. Ongelukken hadden daarbij echter gelukkig niet plaats, alleen een weinig vertraging in de werkzaamheden was er het gevolg van. Uit Zwolle wordt van 15 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht omstreeks 4 uur is een hevige brand uitgebroken in het loge ment van Th. Gunter aan de Veemarkt alhier, grenzende aan het logement van den heer Lukas en aan de Overijselsche veestallen. Door de spoedige werking van drie brand spuiten bleven de belendende perceelen behouden. Het logement, bewoond door Gun ter, is geheel uitgebrand; de eenige logeergast kon nog bijtijds gered worden. De inboedel van G. was verzekerd. De oorzaak is on bekend. Vrijdag zijn te Amsterdam in verzekerde bewaring genomen twee Hanoversche bankiers, die hun intrek hadden genomen in een per ceel Weteringschans 217e. Reeds een maand geleden waren zij op verzoek der Duitsche regeering aangehouden, maar wegens onvol ledigheid der gezonden documenten, weder in vrijheid gesteld. Op bevel der justitie te Roermond zijn te Deume aangehouden en gevankelijk over gebracht de drie personen, J. M., landbou wer, J. v. O., spoorwegarbeider, en A. M., brouwersknecht, die den 27 November jl. den persoon van G. v. S. ernstig aan het hoofd verwondden, zoodat men voor zijn leven vreest. De Pruisische politie vraagt de aanhou ding van August Hölters, oud 30 jaren, te Suchtelen geboren, blind aan het rechter oog, krachtig gebouwd, verdacht vau doodslag te Duiken. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij zich in Limburg ophoudt. Donderdag ochtend is nabij Woens- drecht eene dame gesprongen uit den in vol len vaart zijnde exprestrein van 6.56 v.m. uit Vlissingen. Per dienstwagen naar Ber- genopzoom vervoerd, is zij geneeskundig on derzocht en gebleken dat geen ernstige ver wondingen zijn veroorzaakt. Met den trein van 10.57 voormiddag van Bergenopzoom heeft zij de reis voortgezet. Verleden Zaterdag heeft te St. Anna- land een stier, aan twee boerenknechts uit Poortvliet ontsnapt, heel wat angst onder de bewoners teweeggebracht. Het dier was niet te grijpen, zelfs niet te naderen. Daarom werd besloten het af te maken, hetgeen eerst ge lukte nadat eenige geoefende schutters, waar onder drie heeren van een jachtgezelschap, jacht op den woedenden stier hadden ge maakt. De invallende duisternis had dit een en ander bezwaarlijk gemaakt. Een jachtop ziener werd gewond. De burgemeester van Amsterdam geïn terviewd Herhaaldelijk doen in den laatsten tijd be richten de ronde, dat de burgemeester van Amsterdam het plan heeft ontslag uit zijn hooge betrekking aan te vragen, Nu die ge ruchten telkens weder opkomen en ook in de laatste dagen druk bepraat werden, achtte de redactie van het aldaar verschijnend Vlgd. Blad het zaak ZEI.Achtbare op nieuwer- wetsche wijze te laten „interviewen" of, om Hollandsch te praten: eens te doen uithooren. Het blad zegt „Wij belastten een onzer handigste verslag gevers met de eervolle taak om te trachteu achter de geheime bedoelingen van het hoofd onzer stad te komen. Onze verslaggever liet zich bij den burge meester aandienen en werd op zeer hupsche wijze ontvangen. ZEd. Achtbare wees hem, met een beleefd handgebaar, een stoel aan en zeide niets. „Het zou mij hoogst aangenaam zijn Edel Achtbare," sprak onze afgezant, „om het blad dat ik de eer heb te vertegenwoordigen, een belangrijk nieuws te kunnen verschaffen. Daar om kom ik tot u met de ronde vraag, of 't werkelijk waar is dat u het voornemen heeft ontslag aan te vragen?" De burgemeester glimlachte fijntjes, maar zeide niets. Aangemoedigd door dit vriendelijk tege moetkomen, vervolgde onze verslaggever „Men zegt u gemeend heeft den Amsterdam- schen gemeenteraad naar uwe hand te kunnen zetten, dat dit u mislukte en die mislukking u ergernis baart. Wat moet vau die stemme des volks gedacht worden De burgemeester glimlachte nog fijner en zeide niets. „Ik zal u Edel Achtba:e wel niet behoeven te zeggen," zeide de verslaggever, „van hoe groot gewicht ik de door u gegeven inlich tingen beschouw. Ongetwijfeld zal er bij u geen bezwaar bestaan, dat ik die in mijn blad aan de Amsterdamsche burgerij oververtel." De burgemeester glimlachte thans zóó fijn, dat geen pen in staat is er de fijnheid van te beschrijven, en zeide niets.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2