Duitschland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. Het wordt met beslistheid tegengespro ken, dat de heer Floquet zieh aan het par lementair leven wil onttrekken. Hij stelt zich opnieuw candidaat voor het presidentschap der kamer. Dinsdagmorgen hebben bijna 7000 man in de mijnen gewerktWoensdag zijn er nog 1541 bijgekomen, zoodat het getal werksta kers nog ongeveer 21000 man bedraagt. Rustverstoringen zijn op enkele plaatsen voorgekomen; o a. heeft men bij niet-stakende mijnwerkers de ruiten ingeslagen. In een stormachtige vergadering te Mittelbexbach gehouden, werd de roomsche geestelijke, die tot verzoening aanspoorde, bedreigd. In Altenkessel is op ambtenaren o.a. op een zeer hooggeplaatsten, met scherp gescho ten. In een vergadering, daar ter plaatse gehouden en bijgewoond docr 3000 personen, waaronder veel vrouwen, werd door drie der laatsten het woord gevoerd en zooals gewoon lijk, spoorden ze aan om vol te houden. In plaats van den gearresteerden Warken is Lambert voorzitter geworden der mijnwer kers-vereen iging voor rechtsbescherming. Het stakingscomité is versterkt met eenige mijn werkers, die reeds lang geleden weggezonden zijn. In de vergaderingen wordt hel lied gezon gen: ,,Heil dir im Siegerkranz, Heil Warken dir!" Op één plaats heeft men den burge meester verzocht met het mijnbestuur te onderhandelen. De advocaat Heijdem heeft een schrijven over den toestand der mijnwer kers en de oorzaken van de staking aan het ministerie gezonden. In regeeringskringen ducht men eene algemeene werkstaking in het Rijndistrict, waar voor het oogenblik alles nog rustig aan den arbeid is. Den 16 Januari zal te Essen een belangrijke vergadering van mijnwerkers plaats hebben, waarbij de algemeene staking zal worden voorgesteld. Velen koesteren de hoop, dat het door Duitschland gegeven voorbeeld zal worden gevolgd door de mak kers in Oostenrijk, Belgie, Frankrijk en Engeland. Het gerucht loopt dat Von Waldersee voornemens is zijn ontslag te nemen, inge volge het verschil in meening tusschen hem en den keizer over het legervoorstel. Dit Amerika komt bericht van eene on gehoord. bloedige botsing, naar aanleiding eener toepassing der Lynchwet, 't Geschiedde te Bakersville, in Carolina, waar 500 ge- maskerden de gevangenis binnendrongen en zich meester maakten van een persoon, die een aanzienlijk burger der stad vermoord had en zijn vonnis wachtte. Zeven gendarmes, die aan de verwoede menigte haar prooi trachtten te ontrukken, maar te vergeefs, werden het slachtoffer hunner plichtsbetrachting. Allen werden ge dood, doch eerst nadat zij zeiven in een verwoed gevecht niet minder dan vijfen twintig man uit de menigte gedood hadden en verscheidene anderen gekwetst, onder welke eenige aanzienlijke burgers. Latere berichten uit Marion,Noord-Carolina, houden in, dat den dag na het gevecht te Bakersville de strijdenden nog tegenover elkaar stonden. De politie ontving versterking en de oproermakers eveneens, üe agenten, die den dood van den sheriff wilden wreken, deden eenen aanval, waaruit opnieuw een gevecht voortsproot, waarin andermaal 25 personen gedood werden. Men verwacht dat er troepen zullen gezonden worden. Een treurig ongeluk verstoorde op Oudejaarsavond te San Francisco bij een huise lijk feestje. Men vertoonde daar „charades en action." De zoon des huizes, de jonge Albert Mc Coy, moest een Russisch ambtenaat voorstellen, en een jonge dame, miss Grace King, was een nihilistisch meisje, dat een aanslag deed op zijn leven. Het meisje had haren enkel bezeerd en den geheelen dag met een kruk geloopen, maar die voor de vertooning weggelegd. Op het oogenblik, dat zij den dolk richtte op de borst van den ambtenaar, zwikte haar enkel, zij viel tegen Mc Coy aan en de dolk drong hem in het hart. De arme jonkman stierf binnen eenige minuten. Het meisje, dat wanhopig was over het gebeurde, werd in hechtenis genomen, maar weldra onder borgtocht op vrije voeten ge laten WAALWIJK. Zondag S Januari, 's middags 12, ure groote matinée door de zangvereeniging Ceciliain de zaal bij den heer Van Krechten. PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 7 Januari 1893. Het zielental dezer gemeente vermeerderde in 1892 met 73 personen en bedroeg ultimo December van dat jaar 4601, naar het geslacht verdeeld in 2266 maul, en 2335 vrouwl. De loop der bevolking was als volgt: Geboren 157 Overleden (zonder de levenloos aangegevenen) 128 35 Komen inwonen 268 Vertrokken 230 38 Verschil in meerder 73 Er werden 26 huwelijken voltrokken. Voor de vacante betrekking van eerste onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich aangeboden 4 sollicitanten; 3 hunner zijn in 't bezit van aanteekening voor 't Fransch. Zij, die na het ijsvermaak, het concert van het strijkorkest der stafmuziek van het 2e regiment infanterie uit 's Bosch hebben bijgewoond zullen zeker hun bezoek niet hebben betreurd. Het geheele programma toch, bestaande uit 10 schoone nummers, werd keurig afgespeeld. Over ieder nummer af zonderlijk uit te weiden, zou te ver voeren, nochtans moeten wij hier noemen de concert- arie voor clarinet en orkest van Schreiner waarin de heer Merison op de meest loffe lijke wijze zich van zijne ïooeielijke taak kweet, en de Quatuor van Val. Hamm, waarin vooral de partij van de Cor (waldhoorn) een ongemeen schoon effect maakte. Jammer, dat door ijsvermaak en andere omstandigheden de opkomst slechts middelmatig was. Daar zooveel schoons te genieten viel, zou men van het kunstlievend publiek uit Waalwijk en omstreken een trouwere opkomst verwacht hebben. Van het ijsvermaak wordt voortdurend druk geprofiteerd op de banen der Waal wijksche IJsclub. Gisteren was 't er buitengewoon druk hieraan is 't toe te schrijven, dat eene juf frouw werd aangereden, met het ongelukkig gevolg dat zij viel en den schouder erg be zeerde. Maandag, ijs en weder dienende, groote wedstrijden. (Zie advertentie Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenigen tijd geleden eene ingezetene der ge meente Waspik een dreigbrief had ontvangen. Door de ijverige bemoeiingen van den briga dier der maréchaussee alhier, Hagenouw, is de zaak thans zoover gevorderd, dat zij de volgende week in instructie kan worden be handeld. Op 12 Januari e. k. zal voor de arron- dissements rechtbank te 's Hertogenbosch te rechtstaan, D. D., ontslagen secr. penningm. v. d. Hoogen Maasdijk. In deze zaak zijn van wege het openb. ministerie gedagvaard 10 getuigen. Herbenoemd zijn tot burgemeester van Oisterwijk, H. van Beekhoven, en van Geer- truidenberg N. Meijers, secretaris dier ge meente. Ter voorbereiding van de invoering der vermogensbelasting is een aanvang ge maakt met het samenstellen van lijsten van hypotheekhouders ten behoeve van den aan slag in de nieuwe heffing. Door ds. Brummelkamp te Groningen is aan den commissaris der koningin aldaar voorgesteld, om eene commissie van invloed rijke mannen en ook eenige arbeiders uit te noodigen de grieven der arbeidersbevolking in de provincie Groningen te onderzoeken en middelen te beramen, welke tot verzoe ning der partijen kunnen leiden. Eene nieuwe toepassing van aluminium. In Frankrijk heeft men aluminium gebezigd, om er platen van te maken, die men tusschen de beide zolen van den schoen plaatst. De platen, niet dikker dan 1 a 2 tiende milli meter, worden gegloeid, om niet hinderlijk te zijn in de buigzaamheid van het schoeisel. Het doel is, te voorkomen, dat het vocht bij regen of sneeuw tusschen het leder naar bin nen dringtterwijl men bij koud weder ge makkelijker warme voeten behoudt, zelfs wan neer de lederen zool versleten is. (M, t. d. V.) Kolonel Ypey, in de manége te Amers foort les gevende, werd door het paard, dat hij bereed, afgesmeten, met het ongelukkig gevolg, dat hij met het hoofd op den grond terecht kwam. Hersenschudding is gecon stateerd. In de Limburgsche gemeente Eisloo moet een moord gepleegd zijn. Een vrouw, die voortdurend met haar buren-familieleden in onmin leefdezou namelijk door een hunner met een bijl zoodanigen slag zijn toegebracht, dat weinige uren later de dood volgde. Een kind, dat bij de stervende'vrouw te bed lag, zou door de moeder bij haar stuiptrekkingen dood zijn gedrukt. In de nabijheid der Belgische grenzen werd Dinsdag avond een bekend zoulsmok- kelaarJ. van E. uit Nederweert, door de rijksambtenaren uit Hunsel aangehouden met een hoeveelheid zout, die hij uit Belgie trachtte in te voeren. V. E. verzette zich tegen de ambtenaren zoodat een dezer zijn revolver trok en een schot op den smokkelaar loste, die in de rechterzijde getroffen werd. De wond is levensgevaarlijk. -- Maandag avond is te Uithoorn door de politie een persoon aangehouden, A. Willemse genaamddie verdacht wordt een moord gepleegd te hebben onder Langeraar, gem. Teraar op eene vrouw met wie hij buiten huwelijk leefde. Het lijk dezer vrouw werd op den Nieuwjaarsdag aan den Woudschen- dijk gevonden, geheel bebloed en vooral aan het hoofd vreeselijk verminkt. Zij schijnt zoo lang op het hoofd getrapt te zijn, dat zij is bezweken. Nog den vorigen dag is zij in gezelschap van den gearresteerde gezien, die haar dikwijls mishandelde. Ofschoon hij onschuldig beweert te zijn is hij gevankelijk naar Leiden gevoerd. De Winschoter bladen melden omtrent het gebeurde te Sappemeer: De aanleiding van het gebeurde op Maan dag is te zoeken in het feit, dat Zondag, na eene lezing in de volksbierhalle door Tra- vailleur, alle bezoekers werden gevisiteerd of zij ook vuurwapenen bij zich hadden, Door den commandant toch van het detache ment huzaren, den len luit. Van Overveldt, was aan den commissaris der koningin in Groningen een schrijven gericht, waarin hij er op wees, det er zooveel revolvers in het bezit der socialisten waren, en waarin h:j verzocht, hun deze vuurwapens te mogen af nemen. Het antwoord op dit schrijven luidde, dat dit binnenshuis niet mocht geschieden, maar wel na afloop van eene vergadering. Aan deze vergunning werd Zaterdag gevolg gegeven en man voor man onderzocht, niet zonder verzet der socialisten en slagen met de karabijnkolven door de huzaren. Eenigen werden licht gekwetst; een van de verzet- plegers, die zeker ook al op minder aange name wijze had kennis gemaakt met den „sterken arm", sprong, ten einde het hazepad te kiezen, op het ijs, doch zakte er door en kwam tot den hals in het water. Door een rijksveldwachter werd hij uit zijn netelige positie verlost. Travailleur zelf was de laatste, die de zaal verliet. Nadat men hem verzekerd had, dat hem geen leed zou geschieden, wan delde hij met zijn moeder naar huis. Buiten werden niettegenstaande het onder zoek schoten gelost, waarop de wachtmeester der huzaren schoot. Eenige personen, die weerstand boden aan het gebod: „Uit elkaar!" werden met geweld uiteengedreven en maak ten kennis met de kolven der karabijnen, tengevolge waarvan nog twee van die wapens werden stukgeslagen. De misnoegdheid onder de arbeiders over het optreden der huzaren was groot, en te verwachten was het, dat zij vroeg of laat daarvan blijken zouden geven. Toen dan ook de huzaar Bergsma Maandag stroo ging halen uit de papierfabriek van den heer Scholten, werd hij door een fabrieks arbeider bij de keel gegrepen, onder den uitroep: „Dat is een dier kerels, die ons gefouilleerd hebben." Eenige arbeiders zagen in den huzaar den persoon, die Zaterdags veel klappen had uirgedeeld. De man werd daarna op onmen schel ij ke wijze door een groote overmacht mishandeld. Men trachtte hem in het kanaal te duwen en aan een paal te binden, hetgeen eindelijk door een paar andere arbeiders belet werd Hij ontsnapte en kwam met 2 maréchaussées terug om proces verbaal te doen opmaken. Ze werden dooreen honderd tal arbeiders ontvangen, die hen uitjouwden, sarden en alweder door opdringen de mannen in de vaart trachtten te krijgen. Tevens werden ze onophoudelijk met steenen geworpen, waar van veischeidene raak waren: Puimbroek kreeg een steen voor het hoofd, die op de klep der pet afstuitte, doch hem het hoofd verwondde, terwijl een ander een zware kei tegen de borst kreeg Op zelfbehoud bedacht gaven de militairen daarop vuur, waardoor P. de Keizer een schot schuin van voren onder de korte ribben in den buik kreeg, terwijl de kogel aan den achterkant weer uitkwam. Niettegenstaande hij oogenschijnlijk doo- delijk gewond is, moet zijn toestand van dien aard zijn, dat er kans op genezing bestaat, aangezien de kogel zich bij langs en niet door door de teere lichaamsdeelen geboord heeft. A. Blauw kreeg een schot in den buik, doch me?r langs de zijde B. Zwiens een in het been, B. ten Cate een in de armen en J. Rieks een schot in het dijbeen, terwijl de persoon van VV. Grasmeiier ook nog geraakt werd. De gewonden zijn allen naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd. Niet alleen echter deze arbeiders, maar ook de maré- chaussée Puymbroek had een verwonding opgeloopen en eene snede over een zijner handen. Terwijl de militairen terugtrokken uit ge brek aan munitie en nog steeds door de arbeiders met steenen werden gegooid heerschte er een ontzettend tumult. De zwaar verwonden boden een vreeselijken aanblik, terwijl vrouwen liepen te huilen en hunne mannen trachtten huiswaarts te brengen. Reeds met den trein van 3.14 arri veerde de kapitein der nuréchaussée Oosterman, te Sappemeer. Een onderzoek werd ingesteld en zwaar geboeid werden te Winschoten onder geleide van twee maréchaussées ge vankelijk binnengebracht de personen van Klaas Mulder, Sieri van der Laan en Berend Bouman, de eerste tijdelijk aan de fabriek te Sappemeer werkzaam. De mishandelde huzaar is bedlegerig. Er heerscht na al het gebeurde een zeer gespannen toestand. Geheel de burgerij van Hoogezand en Sappemeer is eenstemmig van gevoelen, dat de plaatselijke en militaire overheid, na alles wat daar reeds in den laatsten tijd door de socialisten en hunne geestverwanten is uit gehaald, èn tot beteugeling van den over moed èn voor eigen lijfsbehoud tot handelen genoodzaakt waren. Bedrog in den meelhandel Voor eenigen tijd werd een groote meel- fabrikant in Belgie beschuldigd, zijn meel met nieL minder dan 20 pCt. krijt vervalscht te hebben. De chemische expertise bewees dit feit onloochenbaar, doch daar de fabri kant beweerde nimmer krijt in zijn fabriek gehad te hebben, viel de verdenking op den tusschenhandelaar. Dit vermoeden werd des te waarschijnlijker, daar de geconstateerde deeltjes krijt te groot waren voor de in de fabriek aangewende zeetmachines, zoodat de vervalsching van het meel na het verlaten der fabriek moest hebben plaats gevonden Doch nu deed zich de moeilijkheid voor, dat de .plombes, aan de zakken volkomen ongeschonden waren, zooals de fabrikant zelf moest erkennen. Hoe kon dan de tusschen- persoon knoeien Door een zorgvuldig voort gezet onderzoek der justitie bleek nu, dat de tusschenhandelaar een persoon in dienst had, wiens specialiteit bestond, in het uit en in elkaar zetten der plombes en wel op zoodanige wijze, dat niemand liet bedrog kon constateeren. Voor de rechters zeiven werd deze werkman nu uitgenoodigd, zijn kunsten te vertoonen en met behulp van een paar instrumenten omdeed hij de zakken inder daad m zeer korten tijd van de plombes, om ze er daarna weder even vlug aan te bevestigen, zonder dat deze bewerking te ontdekken was. Het Mdbld. t. d. Verv., waaraan wij dit bericht ontleenen, acht het voor onzen meel- handel van groot gewicht, op deze buiten- laudsche specialiteit te wijzen en bij het plom- beeren der meelzakken doeltreffende maat regelen te nemen, ter wering van mogelijk bedrog door tusschenpersonen. Schaatsenrijden op de Zuiderzee! Het eiland Marken wordt tegenwoordig geheel aan zijn isolement onttrokken: reeds in den winter '90 -'91 zag men dagen achtereen een zwarte drom van menschen zich spoe den langs de smalle baan, die men op zee gemaakt had, doch het schijnt dat dit jaar het bezoek nog veel drukker zal zijn, daar het ijs ontegenzeggelijk beter te berijden is. Reeds Maandag werd dit tochtje gemaakt door honderden Amsterdammers en vreem delingen, die, na zich te Monnikendam met het tra litioneele bordje erwtensoep verkwikt te hebben, de terugreis aanvaardden. Cnpcllc. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school: in de kom de heer C F Dieleman te Hoedekenskerke en in de Nieuw- straat de heer K. A. J. Klerks te St. Auto- mepolder. De Koude. De koude is tegenwoordig het praatje van den dag. Niet alleen in Rusland zijn menschen dood gevroren, maar zelfs in het zuiden van Frank- rijk dat men zich dikwijls voorstelt als het land der zon en der kleuren, zijn vier per sonen door de kou omgekomen. De Seine is toegevroren, de Rhone voert schotsen mee en sneeuw; overal sneeuw, is het nieuws, dat ons uit Frankrijk gewordt. Op Corsica zells ligt ze 80 cM. hoog, te funis in Afrika zelfs is alles met het winter- kleed bedekt en de thermometer wijst er vier graden vorst. Uit Engeland komt tijding dat de Theems op sommige plaatsen bereden wordt. De koude wordt geacht strenger te zijn dan in jaren het geval is geweest. Een hon derd duizend personen vermaken zich te Londen met schaatsenrijden. Wie zich niet zoo aangenaam gestemd gevoelen door deze temperatuur, dat zijn de eigenaars van oes terputten. Ze herinneren zich nog al te goed den laatsten strengen winter. In de. Vereenigde Staten, in den staat Montana, heeft een sneeuwval een machine om de sneeuw te verwijderen op de Great Northern Railway bedolven en vier man gedood. Te Triest, in Oostenrijk, staat alles stil tengevolge van een verschrkkelijken sneeuw- storm. Weetien wordt bedreigd met hongers nood, daar de boeren uit den omtrek niet ter stad kunnen komen. De treinen komen er niet of veel te laat aan. In Zwitserland staat de thermometer op 11°, op sommige plaatsen nog lager. Rome en Milaan zijn met sneeuw bedekt. Te Kripenhagen is sedert Donderdagnacht de heele haven toegevroren en de reede tot op een grooten afstand van de kust met sterk ijs bezet. De stoomijsbreker „Brijderen" is voor den postdienst gereed gemaakt, daar de Sond met drijfijs bedekt is. Vele booten hebben den dienst moesten staken. Over de stoomboot „Express," welke Zaterdagavond naar Stockholm vertrokken is, maakt men zich ongerust, wijl men er sedert dien tijd niets van vernomen heeft. I e Petersburg ligt zooveel sneeuw, dat men er geen raad mee weet. De treinen kunnen zich op verschillende plaatsen niet oor de sneeuw werken. H —--^=5-: WAALWIJK, ö~Jan~ Be®st®n weinig aanvoer en handel traag. Kalfkoeien golden f135.—f 210.—a f 0.-^

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2