Engeland. Duitschland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. mil Charles De Lesseps voor groote sommen in alle leeningen heeft deelgenomen. Hij ver klaarde dat de politiek dit proces beheerscht en niet het belang van de obligatiehouders. Hij zong den lof van Ferdinand De Lesseps en zeide, dat dit proces de ruïne van het bestaande actief der onderneming is en de oorzaak van eene nationale ramp. Na afloop van het pleidooi van Barboux, wien van verschillende zijden met zijne schit- rende rede geluk gewenscht werd, is de ver der behandeling der Panama-zaak tot Dins dag verdaagd. In de Fransche kamer van afgevaardig den kwam aan de orde het voorstel tot machtiging der bank om voor tot 4 milliarden franken aan bankbiljetten uit te geveu. In Frankrijk doet zich namelijk op het oogenblik het zeldzaam verschijnsel voor, dat het papieren geld er duurder is dan het goud. Wie duizend francs in goud wil wisselen voor een bankbiljet van 1000 francs moet 1 franc toegeven. En dat terwijl in andere landen het goud zeer schaarsch is en men b.v. te Lissabon 1240 fr. in papier moet betalen voorlOOüfr. in goud! De reden van de hooge waarde van pa pieren geld is, dat de Fransche bank, die slechts voor een bepaalde som (S1/^ milliard) aan bankbiljetten mag uitgeven, het maximum bereikt heeft en dus hare uitbetaling in spe cie moest doen. Zaterdag moest o. a. iemand, die 9(J,000 francs aan de bank te ontvangen had, voor 70,000 francs aan goud meedragen, en het was een bijzondere gunst, dat hij de overige 20,000 francs in papieren geld kreeg. Om een eind te maken aan dien onhoud- baren toestand nu diende de regeering het wetsontwerp in. Het is aangenomen met 347 tegen 118 stemmen met een amendement, waarbij de bank verplicht wordt voortdurend 1500 millioen in goud in voorraad te hebben. In het debat, dat vooraiging, had de heer Chiché verdaging voorgesteld tot na afloop van een onderzoek of de pers ook was om gekocht geweest, toen de privilegie der Bank verlengd werd. Ook de Panama-z^ak werd er door hem bijgetrokken, tegen welk in verband brengen met eene instelling als de ■Fransche Bank door den minister van finan cien Tirard met allen nadruk werd geprotes teerd. Chiché's voorstel verwierf toch nog 128 stemmen. Maar 208 deden het vallen. Men hecht zooveel gewicht aan het hu welijk van den hertog van York met prinses Marie van Teek, wijl de kroon van Groot- Brittannie en Ierland, in geval de hertog kin derloos stierf, door de hertogin van Fife, de oudste dochter van den prins van Wales, zou komen aan de kinderen uit haar huwe lijk met een eenvoudig Schotschen pair, dan op het oogenblik aan de kleine lady Alexan dra Duff. Reuter's agentschap meldt dat de Fran sche gezant Waddington op bekomen last van den minister Develle eene nota aan lord Roseberry overhandigd heeft, behelzende dat de Fransche regeering de inmenging van lord Cromer in de Egyptische crisis niet onver schillig kan aanzien, maar die beschouwt als eene daad, waardoor op de onafhankelijkheid van den Khedive inbreuk gemaakt en de volgens de tractaten bestaande toestand in Egypte gewijzigd wordt. BOURNEMOUTH, 20 Januari. Ingevolge het verzoek tot uitlevering van de Fransche regeering is Cornelius Herz te middernacht in zijn hotel, op beschuldiging van bedrog in de Panama-zaak, gevangen genomen. Hij was echter te ziek om het hotel te verlaten en is daar nu onder bewaking gesteld. Te Bildstock is Maandag een vergadering gehouden, waar slechts 250 personen tegen woordig waren, die niets deden dan schel den op „de lafaards," die den arbeid hervat hadden. Woensdag waren er nog 1402 sta kers, 1651 minder dan Maandag. In de om streken van Dortmund zijn de meeste mijnen voltallig. In Essen bleven nog 5500 mijn werkers weg. In het district Herne is het onrustig. Men vreest voor een staking. Van goed onderrichte zijde wordt mee gedeeld, dat besprekingen plaats hebben tusschen de regeeringen over internationale maatregelen tegen de cholera te nemen. Of het daarom tot een conferentie komen zal, is nog niet met zekerheid te zeggen. In allen gevalle zou men daarvoor moeten zor gen, dat ze tot meer practische resultaten leidt, dan de laatste die in Venetie gehou den werd in de eerste weken van het vorig jaar. Amerika zal er zich niet aan kunnen onttrekken, ot het moet erkennen, dat zijn nieuwe maatregelen slechts een grooter ver wijdering van Europa tengevolge hebben. De verantwoordelijke redacteur van de Frankfurter Zeitung is tot 150 mark boete veroordeeld, daar door een hoofdartikel van dat blad de staatssecretaris Von Stephan en het postbestuur zich beleedigd achtten. Hun was nl. verweten, dat ze onvoldoende zorgden voor de ondergeschikte beambten. Een telegram uit Berlijn van Woensdag zegtEr heerschte hier den vorigen nacht en den dag van heden de strengste koude die volgens meteorologische waarnemingen sedert 1850 geheerscht heeftnamelijk 22 graden Réamur. 's Nachts werden de ge- zondheidsposten opgezocht door tal van voorbijgangerswie eenige licliaamsdeelen bevroren waren. Er zijn vier doodeu op straat gevonden. Een dezer, een werkman, is op verschrikkelijke wijze omgekomen. Hij wilde 's avonds een heining overklimmen en viel toen met het hoofd voorover op een sneeuwhoop, waarin hij onderste boven bleef steken, zoodat heden ochtend zijn lijk ge vonden is. Te Berlijn ligt de sneeuw dertig centimeter hoog, iets wat daar hoogst zelden aanschouwd is. Wegens den strengen winter zullen hier 's nachts openbare verwarmingszalen open wor den gehouden, want de nood van dakloozen is hoog geklommen. De toevoer van levens middelen is ook moeilijk geworden. De hier heen aangevoerde groenten en aardappelen zijn onderweg bevroren. Heden zijn bijna alle posten te laat aangekomen. Ook in Bohemen heerscht eene verschrik kelijke koude. Bij Königsgratz is eene uit zestien personen bestaande zigeunerfamilie bij een uitgedoofd vuur bevroren gevonden. NEW YORK, 18 Januari. Te Fremont in Ohio, is Hayes, de gewezen president der Unie (hij was de 19e) hedennacht aan een hartziekte overleden. Hij was president van 1877—1881. Te Kevkuck in Jowa is een passagierstrein gederailleerd, de waggons stortten voor een deel in een ravijn en raakten voor een ander deel in brand. Een passagier is in de vlammen omgekomen en zes anderen zijn doodelijk gewond. Een zekere doctor Gatling, te Harford in Connecticut, heeft een toepassing uitgevonden van de electriciteit op de vuurwapenen waardoor per minuut 2000 schoten kunnen worden gelost. Een electrische motor wordt vastgemaakt aan den loop met een riem; dr. Gatling's uitvinding zal worden onderzocht door de artillerie commissie uit het huis van afgevaardigden. WAALWIJK. Zondag 22 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marche militaire. Brohm. 2. Marie Henriette, ouverture. Montague 3. Fleurs des Bois, fantaisie, Perck. 4. Eolo Walzer. Kessels. Maandag 23 Januari, 's avonds half acht, vocaal en instrumentaal concert, door de zangvereeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien, met hoogstvereerende medewerking van eenige gunstig bekende dilettanten, in de zaal bij den heer Van Krechten. Zie verder programma. B—1^—H—pi—B——KB WAALWIJK, 21 Januari 1893. De alhier door H. H. officieren der d.d. schutterij gehouden collecte ten behoeve van de oudstrijders, heeft opgebracht de som van f26.07. De herijk van maten en gewichten zal van 't jaar plaats hebben, te: Drunen, 15, 16 Mei. Baardwijk 17 Waalwijk 18, 19, 20 Mei. Besoijen 24 Sprang 25 Loonopzand 26 Waspik 6-7 Juni. Capelle 8-9 Heusden 11, 12 en 13 Juni. Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot professor aan het seminarie te Rolduc, den eerw. heer P. J. M. van Gils, van Waalwijk, uit het semi narie te Roermond. De bijeenkomst der eerste kamer, die aanvankelijk op a.s. Maandag avond was bepaald, is nu vastgesteld op Woensdag 25 Januari, 's namiddags 2 uur. Zoo mogelijk zal alsdan terstond met de beraadslaging over de staatsbegrooting een aanvang worden ge maakt. Uit St. Michiels Gestel wordt dd. 20 Jan. geschreven De slag, die gedurende de laatste dagen ons bisdom en vooral het klein seminarie bedreigde, is gevallen. In den hoogen ouderdom van ruim 84 jaar is gisteravond kalm en zacht in den Heer ontslapen de hoogeerwaarde heer Mgr. A. Kamp, de man, die bijna 40 jaren als regent aan het hoofd heeft gestaan van het klein seminarie. Mgr. Kamp was geboren te Waspik den 6en Augustus 1808 en werd, na zijn studiën, aan het klein seminarie aangevangen, elders voltooid te hebben, in 1832 te Munster priester gewijd. Twee jaar later volgde reeds zijn benoemng tot professor aan 't seminarie, terwijl hij in 1842 tot directeur van het grootseminarie werd aangesteld, welke waardigheid de over ledene in 1854 verwisselde voor de gewichtige betrekking van regent over het klein seminarie. De hooge onderscheidingen, welke Mgr. Kamp achtervolgend ten deel vielen, bewijzen beter dan vele woorden de groote verdiensten van den overledene, wiens borst versierd was met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Niet alleen de staat, niet alleen zijn koning erkende Mgr. Kamp's heilrijk en onvermoeid streven tot degelijke vorming van jeugdige priesters ook de geestelijke over heid gaf daarvan ondubbelzinnig blijk. Z. H. Paus Leo XIII benoemde hem tot eere ka merheer en tot kanunnik van het kathedraal kapittel van St.. Jan, in welke laatste betrekking zijn rijke ervaring, groote theologische kennis en ijvervolle toewijding aan de kerkelijke belangen, het bisdom 's Hertogenbosch ten zeerste ten goede kwamen. Moge Z.H.Eerw. in den hemel het loon oogsten voor het vele goede, hier op aarde gesticht! Deze wensch vervult zeker de harten van allen, die wijlen Mgr. Kamp leerden kennen en hoogachten. Te Breda is Woensdag overleden, na een langdurig lijden, Mr. E. de Man Ez. burgemeester dier gemeente sedert 1870, in den ouderdom van 75 jaren. Hij was de eenig overgeblevene der 15 raadsleden, die in 1851, na de afkondiging van de nieuwe gemeentewet, werden gekozen. De stad Breda heelt veel aan hem te danken, met betrekking tot hare uitbreidingharen bloei en hare welvaart. Door de arrondissements rechtbank te 's Bosch is Donderdag middag uitspraak ge schied in de zaak tegen D. D. te Heusden, ontslagen secretaris penningmeester van het waterschap „Hooge Maat dijk van Stad en LanJe van Heusden.» De rechtbank overwoog, dat wettig en overtuigend is bewezen, dat bekl. was secre taris penningmeesterdat op 9 November 1892 in kas behoorde te zi n een bedrag van f 16,474,24, terwijl er slechts was een bedrag van f 1045,54, alsmede een later waardeloos gebleken wissel, en bekl. niet bij machte was het tekort aan te zuiveren; dat het opzettelijke en wederrechtelijke zijner handeling van zelf voortvloeit uit de omstandighedenen de bewering van beklaagde, dat hij in de meening verkeerde, de gelden van het waterschap in zijn eigen zaak te mogen gebruiken, door niets wordt gestaafd, doch hij integendeel zeer goed wist, dat hij ten allen tijde die gelden moest kunnen vertoonen en opleveren. Mitsdien verklaarde de rechtbank op grond van art. 359 W. v. S. beklaagde schuldig aan verduistering door het zich als ambtenaar opzettelijk en wederrechtelijk toeëigenen van gelden, die hij uit den aard zijner bediening onder zich had, en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 2 jaar. (P. N. C.) Van de Nieuwe Amsterdamsche Courant Algemeen Handelsblad verscheen gisteren het 20,000ste nummer. Het 1ste nummer verscheen 1 Januari 1828, het blad kwam toen 2 maal per week uit doch sedert 1 November 1831 verschijnt het blad dagelijks. Van een paar lezers, die van den aanvang het blad lazen ontving de redactie een vriendschappelijke:! groet, gelijk oude ken nissen elkander brengen. De heer W. H. Kuipers te Akkrum, die 1 Februari 84 jaar oud wordt, was van het eerste nummer af getrouw lezer van het Handelsblad, evenals de heer T. van Lohuizen te Vaassen. Als een staaltje van den brutaliteit van de te Rotterdam rondzwervende dieven en inbrekers kan dienen, dat bij den in den Donderdagnacht plaats gehad hebbenden diefstal met braak in de meubelfabriek aan het Doelwater no. 32 zijn gevonden drie stukken papier, waarop o m. geschreven was: „dat de inbrekers de grootste dieven van het vaderland waren, maar toch met het meeste verstand niet te krijgen waren, en dat, hoewel thans niets van hun gading gevonden was, zij goed naar de centen gekeken hadden." Die was eerst snugger! Een marine soldaat paste bij een goudsmid op den Nieuwendijk te Amsterdam een gouden ring en zette het daarmede op een loopen. Hij had evenwel de onhandigheid zijne hand schoenen in den winkel te laten liggen, waarin zijn stamnummer vermeld stond. Het was dus voor de politie niet moeielijk te weten te komen wie de dief was. Hij werd opge spoord en in hechtenis genomen. Woensdagvoormiddag ontstond te Nij megen in het klooster der Duitsche zusters Ursulinen aan den Lindenberg een uitslaande brand, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien zoodat het geraden werd ge oordeeld de talrijke pensionaires van het klooster tijdelijk een veilige verblijfplaats in een hötel te bezorgen. Door de spoedig aangerukte brandweer, die uit vijf brandslan gen der waterleiding den voortgang van het vuur bestreed, werd een grooter onheil voor komen, zoodat slechts het dak en de zolder werden vernield en eenige kamers uitbtandden terwijl veel waterschade aan het gebouw en het meubilair werd toegebracht. Alles was geassureerd. (A C.) Een praatje dat hem heugen zal Donderdagavond zat een heertje in een 3e kl. coupé van Zwolle naar Deventer, en voerde een hoog woord over den toestand in het Noorden, vanwaar hij scheen te komen. Vooral de aanwezigheid van een brigadier e:i een huzaar scheen hem te prikkelen om telkens te herhalen dat er dynamiet was, maar de politie en de huzaren nog niet zoo leep waren als een domme boer. Eenige medereizigers scheen de positie van brigadier en huzaar te amuseeren en het jonge ventje, hierdoor aangemoedigd, ging al verder en verder, dat als de politie alleen maar wist enz., alleen de rustbewaarders waren tedoin. Vreemd keek hij echter op, toen de bri gadier hem uitnoodigde te blijven zitten als zijn arrestant. Dat kon toch niet gemeend zijn. Hij had dat nu maar eens verteld, het was een treinpraatje enz. Maar de brigadier bleef er bij. „Je krijgt in Deventer van nacht vrij logies, en dan mag je morgen eens vertellen, wat je weet." „Och, ik weet niets," bracht hij er tegen in. „Ik heb het van een houthandelaar uit Sappemeer, die het mij in den trein verhaalde, maar ik weet zijn naain niet eens." Dit alles hielp echter nietsin Deventer mocht hij nu met zijn geleide uitstappen, terwijl de lachers even hun naam mochten opgeven, om later als getuigen te kunnen worden opgeroepen. Capelle. Op initiatief van de heeren A. L. Sweep, L. flakkert en P. Uijthoven, heeft zich hier in 't begin der week eene com missie van 10 personen geconstitueerd, die met bekwamen spoed een kinderwedstrijd op schaatsen heeft georganiseerd. Woensdag heeft het feestje plaats gehad. In 't geheel waren er 51 deelnemers: 17 meisjes, de overige jongens. De uitslag was als volgt I. Wedstrijd tusschen meisjes van 7 12 jaar le prijs G. Rozenbrand. 2e A. Schipper. 3e N. de Jong Ad. II. Wedstrijd tusschen jongens van 7—-12 jaar le prijs G. Roomer. 2e A. van Zeist. 3e Th. Korsten. 4e W. Molengraaf. III. Wedstr. tusschen meisjes van 12 14 jaar le prijsJ. v. d Leij. 2e A. Dalmeijer. 3e H. Mes. IV. Wedstr. tusschen jongens van 1214 jaar. le prijs J. Mouthaan. 2e C. van Gooi. 3e H. de Jong. 4e J- Quirijns. 5e A. Oerlemans. Door de uitstekende regeling en de goede zorgen der commissie, aan wie een woord van lof niet mag onthouden worden, liepen de wedstrijden, die door muziek waren op geluisterd en door een talrijk publiek wer den bijgewoond, in de beste orde en tot ieders genoegen af, te meer daar de deel nemers aan den wedstrijd, die geen prijzen behaald hadden, onthaald werden op choco- laad en sinaasappelen. Zaterdagavond zal bij L. van Dongen, aan de Nieuwe Vaart, een bijeenkomst gehouden worden, ten einde te geraken tot de oprich ting eener ijsclub, die dan 't volgend jaar goede diensten kan bewijzen. Opruiing. Wie nog in twijfel mocht zijn omtrent de rol, welke de sociaal-democraten spelen bij de oproerige bewegingen hi het Noorden, heeft, om tot zekerheid te komen, slechts kennis te nemen van hetgeen Luitjes in Con- stantia te Amsterdam gesproken heeft. Dat hij van de gebeurtenissen te Winscho ten, te Pekela, te Finsterwolde enz. eene door en door valsche voorstelling gafdat hij het „eene zeer dappere daad" noemde, dat een werkman eenen huzaar, die de so cialisten gefouilleerd had, „op zijn nek kwam," dat het hem pleizier deed, dat ook kleine burgers een gedeelte der klappen hadden opgeloopen, wij laten het, met zooveel meer, voor hetgeen het is. Er is erger. Her haaldelijk dreigde Luitjes met een algemee- nen opstand, en hij roemde er op, dat het terrein te Sappemeer en omstreken zich zoo uitnemend tot eenen guerillaoorlog leent, om aan het slot zijner rede uit te roepen „Al zegt de commissaris des konings dat wij ge- wetenlooze opruiers zijn, wij zullen blijven opruien, totdat opstand het gevolg is. Wij durven den kamp aan." Niemand zal ontkennen, dat de maatschap pelijke toestanden in sommige deelen van Friesland en Groningen hoogst treurig zijn en het gemeenschapsgevoel zou geheel uit gedoofd moeten zijn, wanneer er geen deer nis ware met het lijden der bevolking, die van deze toestanden het slachtoffer is. Maar wie, die werkelijk door deernis met het lot zijner medemenschen en door niets dan dat gedreven wordt, zal in opstand en burger oorlog het middel tot verbetering zoeken Wie, die zijn land lief heeft, zal de onte vredenen aansporen tot een guerillaoorlog, en er zich in verheugen dat daarvoor het terrein zoo geschikt is Al beroemde men er zich in de vergade ring in Constantia op, dat de geest van ver zet en opstand ook tot het leger is doorge drongen en al verzekerde men dat er in ééne garnizoensplaats onder de militairen 400 socialisten warendie zich verbonden hadden om in geen geval op hunne mede burgers te schieten wij zijn overtuigd dat er op de trouw van het leger nog te rekenen valt, ook waar het geldt de handhaving der

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2