Nummer 8. Donderdag 26 Januari 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Glück auf UITGEVER: ANTOON TIELEN FE LILLET O 2V. Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Laiigstraalschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Kamers van Arbeid. De heeren Pijttersen en Schimraelpenninck v. d. Oye hebben aan de tweede kamer in gezonden de memorie van antwoord op de afdelingsverslagen over hunne wetsvoorstel len, betrekkelijk a. de instelling van kamers van arbeid en nijverheid, en b. de oprichting van kamers van arbeid. De heer Schimmelpenniuck v. d. Oye heeft bij zijne memorie gevoegd een antwoord op de nota van den heer Levy. De gevoerde gedachtenwisseling heeft de voorstellers geleid tot samensmelting van de beide ontwerpen tot één gemeenschappelijk wetsvoorstel. Bij de samenstelling daarvan heeft blijkens de memorie van toelichting op den voorgrond gestaan het ernstig streven om, met het handhaven van eigen beginse len, voor zoover het hoofdpunten betrof, door toenadering daar, waar deze noodig en mogelijk bleek, het vereenigen van beide voorstellen mogelijk te maken. In het ge meenschappelijk ontwerp zijn dientengevolge opgenomen ook die artikelen, waaromtrent geen overeenstemming werd verkregen en waaromtrent de eindbeslissing aan de kamer wordt overgelaten. De inhoud van het nieuwe wetsontwerp komt op het volgende neer: In iedere gemeente of* voor verschillende gemeenten gezamenlijk kunnen van regee- ringswege hetzij uit eigen beweging, hetzij op aanvrage van het gemeentebestuur of van belanghebbenden, een of meer kamers van arbeid worden ingesteld. Het doel is de bevordering van de gemeen schappelijke belangen van patroons en werk lieden; inlichtingen en gegevens te verzame len en adviezen uit te brengen over arbeids aangelegenheden voorts te trachten de goede verstandhouding te bevorderen tusschen pa troons en werklieden, geschillen te voorko men en te beslechten en een scheidrechter- lijke uitspraak tot stand te brengen tusschen de partijen, die de kamer van arbeid niet heeft kunnen verzoenen. E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 25 ooO- De ce-ste week met hare gewichtige plechtig heden was voorbij, maar de sombere stemming, die in ieder sterfhuis heerscht, was nog niet geweken en openbaarde zich des te sterker, nu de drukte van de begrafenis en de bezoeken van rouwbeklag waren afgeloopen. Aan bewijzen van uitwendige deelneming had het niet ontbroken. Berkow's positie, zijn algeraeene bekendheid en uitgestrekte verbintenissen maakten zijn dood tot een belangrijke gebeurtenis. De lijkstoet, waaraan zich natuurlijk de beambten en arbeiders van al de mijnen hadden aangesloten, was buitenge woon luisterrijk geweest. Een tallooze menigte kaartjes en brieven bedekte de schrijftafel van den jongen erfgenaam, wiens echtgenoot de be zoeken uit den ganschen omtrek ontving. Men bewees beiden alle mogelijke deelneming en belangstelling, en dit des te meer, daar men tegenover hen geen „vooroordcelen" had te over winnen, zooals de baron van Windeg het diplo matisch uitdrukte. Eigenlijk was niemand door dit sterfgeval getroffen, misschien niet eens de eenige zoon van den afgestorvene, voor wien hij toch zooveel had overgehad; want het valt moei lijk lief te hebben, als de achting ten eenenmale ontbreekt. Overigens was het niet gemakkelijk uit te maken, of de dood zijns vaders Arthur Berkow wezenlijk diep of slechts voorbijgaand getroffen had. Wie de bedaardheid zag, die hij tegenover anderen aan den dag legde, moest wel van het laatste gevoelen zijn, en toch was hij sedert dien tijd ontzaglijk ernstig geworden en bijna ontoegankelijk voor ieder, met wien hij niet hoog noodzakelijk moest omgaan. Eugenie's kalme stemming kon niemand verwonderen, die de omstandigheden meer van nabij kende. Voor Verdeeling van de kamer kan plaats heb ben in zoovele afdeelingen als daartoe be drijven geschikt worden bevonden; gelijk soortige of verwante bedrijven, die ieder op zich zelve de noodige elementen tot verte genwoordiging niet bevatten, kunnen samen eene afdeeling vormen. Elke afdeeling is samengesteld uit een ge lijk aantal patroons en werklieden. Het aan tal leden der afdeelingen wordt bepaald zoo veel mogelijk in verhouding tot het aantal patroons en werklieden, werkzaam in de be drijven, die door de afdeeling vertegenwoor digd worden. De vereenigde vertegenwoordigers der pa troons en die der werklieden vormen elk eene sectie der kamer. De leden der kamer en hunne plaatsver vangers (die den ouderdom van 30 jaren moeten hebben vervuld en gedurende de laatste twee jaren in eene gemeente tot het ressort der kamer behoorende in hetzelfde of een verwant bedrijf werkzaam zijn geweest) worden verkozen door hen, die op de lijst van kiezers voor deze kamer zijn gebracht en met de meeste stemmen benoemd. De werklieden, wier bedrijf door eene zelfde af deeling wordt vertegenwoordigd, kiezen uit hun midden hunne vertegenwoordigers voor die afdeeling. Op dezelfde wijze worden de vertegenwoordigers der patroons door laatst genoemden verkozen. Mocht hun aantal on voldoende zijn voor het in de afdeeling ge vorderd getal, dan wordt het door de pa troons aangevuld uit ingezetenen die dezelfde vereischten moeten bezitten als de leden. Deze bepalingen gelden evenzeer ten op zichte van de plaatsvervangers, wier aantal minstens de helft moet bedragen van dat der leden, De leden der kamers en hunne plaatsver vangers worden benoemd voor drie jaren. Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar Bij overlijden, bedanken, ontzegging van het of verlies van een der vereischten voor het lidmaatschap, treden de plaatsvervangers op. De kiezers moeten voldoen aan dezelfde haar, evenals voor haar vader, nam met den dood van den ouden Berkow ook de haat tegen hem een eind: van een ander gevoel was hier*nooit sprake geweest welk standpunt ongelukkig door velen gedeeld werd, en waartoe velen maar al te zeer reden hadden. De beambten waren al te zeer in hun eerge voel gekwetst door den trots en de onbeschoft heid van den parvenu, die hunne kennis en be kwaamheden enkel als koopwaar beschouwde, waarover hij, in ruiling voor het salaris dat hij hen gaf, naar willekeur kon beschikken, als dat zij een chef zouden betreurd hebben, die zich om karakter, persoonlijkheid noch soliditeit be kommerde, maar alleen om het meerdere of min dere voordeel, dat deze of gene hem in zijne betrekking kon aanbrengen. En nog meer open baarde zich het volslagen gebrek aan medelijden en deelneming onder het werkvolk. Wat men Berkow overigens ook ten laste mocht leggen, zoo was hij toch ontegenzeglijk een industrieel genie van den eersten rang geweest. Hij had zich uit armoedigen en nederigen staat tot een aan zienlijke hoogte weten tc verheffen, had reusachtige scheppingen in het leven geroepen, die, wat hare uitgebreidheid betreft, met de eersten des lands mochten wedijveren; hij had eene positie in de maatschappij veroverd, waarin hij duizenden tc-n zegen had kunnen zijn. Hij was het niet geweest; hij had het niet willen zijn. En zoo moest zijne nagedachtenis dus wel het oordeel uitlokken, dat zijn onverwachte dood door ieder in zijne ge heele omgeving, in al zijne grootsche scheppingen als een soort van verademing gevoeld werd, die zich uitte door een algemeen: „Goddank!" Of de erfenis van zulk een leven en van het zaad, door zulk een man sedert jaren uitgestrooid, inderdaad zoo benijdenswaardig was als hetscheen. mocht met grond betwijfeld worden. In elk gevai legde deze erfenis den jongen erfgenaam retds een last van zorgen en bezigheden op de schouders, waartegen hij, volgens ieders oordeel, volstrekt niet was opgewassen. Wel had hij genoeg beamb ten bij alle afdeelingen, genoeg vertegenwoordi gers cu gevolmachtigden; maar. hoe meer zijn vader de kunst had verstaan, hen allen van zich afhankelijk te maken en onvoorwaardelijk aan zijn opperbestuur te gewennen, des te meer misten zij thans de hand en het oog van den meester, misten zij den meester zelf. Nu moest vereischten als de leden behalve dat hun leeftijd op minstens 25 jaar wordt gesteld. De patroons, wier bedrijf door eene afdeeling wordt vertegenwoordigd, doen jaarlijks op straffe van een boete van ten hoogste f100 opgave van alle in hun dienst zijnde personen, die het kiesrecht kunnen uitoefenen. Elke afdeeling benoemt uit haar midden (voor een jaar) een verzoeningsbureau, samen gesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordi gers der patroons en der werklieden. Deze kiezen uit de overige leden der afdeeling iemand, die als voorzitter van het bureau optreedt. Dit bureau vergadert eenmaal 's maands tot het onderzoek en afdoen van alle geschillen en voorts zoo dikwerf dit wordt gevorderd. Bij het dreigen of het ontstaan van een geschil geven partijen daarvan schrif telijk kennis aan den voorzitter van het ver zoeningsbureau der betrokken afdeeling. Het bureau wordt dan zoo spoedig doenlijk bij eengeroepen. Geschillen van geringe betee- kenis en omvang kunnen ook mondeling ter kennis van het bureau worden gebracht. De tusschenkomst van het verzoeningsbu reau een er afdeeling kan ook worden gevraagd voor een geschil in een bedrijf dat niet door eene afdeeling is vertegenwoordigd, of wel uitgeoefend wordt in eene gemeente niet behoorende tot het ressort eener kamer. Ook een commissaris der koningin of een burge meester kan in buitengewone gevallen de tusschenkomst van een verzoeningsbureau inroepen. Indien door het bureau geen overeenstem ming wordt verkregen tusschen partijen, dan wijst elke partij een lid aan uit de haar in de afdeeling vertegenwoordigende categorie, dat als tijdelijk lid zitting neemt in het bureau, welk laatste alsdan na vernieuwd onderzoek uitspraak doet. Indien de genomen beslissing de goedkeu ring van partijen verwerpt en de belangrijk heid van het geschil, naar het oordeel van het bestuur der kamer, eene oplossing wen- schelijk maakt, biedt genoemd bestuur zijne bemiddeling aan en lokt eene scheidsrech- zijn zoon de teugels van het bewind aanvaarden, en eer het nog zoover was gekomen, moest ook hij zich het oordeel of liever de veroordeeling laten welgevallen, die zich in een bezorgd schou derophalen van zijne gezamelijke onderhoorigen kond deed. Allen waren het volkomen eens, dat er op hem in geen geval te rekenen viel. Nu de eerste dagen van rouw verstreken waren, was het geheele beambten personeel in de spreek kamer vergaderd, in afwachting van den nieuwen chef, die hen op dit uur bij zich had ontboden. Maar ieder, die de wanhopige, ontroerde, gedeel telijk zelfs angstige gelaatstrekken dier heeren zag, moest wel tot de onderstelling komen, dat hier meer verhandeld zou worden, dan waartoe een eenvoudige eeiste begroeting en voorstelling aanleiding kon geven. //Dat is een slag zeide de directeur zoo even tot den heer Scheffer, die uit de residentie was overgekomen. //De ergste, die ons nu kon treffen! Wel wisten wij sedert lang, wat zij onder elkan der bepraatten en beraadslaagden en ook, dat diezelfde geest op al de bergwerken in den omtrek heerschte. Men had het zien aankomen, men had maatregelen daartegen genomen, maar thans, juist op dit oogenblik! We zullen ons op genade en ongenade moeten overgeven //Hartman heeft zijn tijd goed gekozen nam de hoofdingenieur het woord. „Hij weet best, wat hij doet, ab hij alleen voortgaat, zonder dat de anderen hem steunen. De chef dood, de zaken stilstaande of in verwarring, de erfgenaam vol komen onbekwaam om krachtig handelend op te treden en daar komt hij met zijn vorderingen voor den dag I Ik heb het altijd wel gezegd: die Hartman is ons een doorn in het vleesch. Het werkvolk is goed en men kan 'then niet kwalijk nemen, dat zij bij den arbeid in de mijnen het leven niet willen inschieten en het noodzakelijke voor het dagelijksch onderhoud verlangen. Zij hebben het lang genoeg uitgehouden onder den druk, dien zij zich, vrij wat meer nog dan an deren, moesten laten welgevallen en zij zouden ook verstandige eischen gesteld hebben,"die men had kunnen inwilligen. Maar wat zij ons onder dien leider durven voorschrijven, dat gaat alle verbeelding te boven, dat is in strijd met alle wetten en verordeningen I" //Wat zou de jonge heer doen?' vroeg Wil- berg, ongetwijfeld de wanhopigste en angstigste 'terlijke beslissing uit. De vergaderingen hebben in den regel in het openbaar plaats. Bij herhaalde staking van stemmen heeft de voorzitter eene be - slissende stem. Wanneer het aantal aanwezige vertegenwoordigers der patroons niet overeen komt met dat der vertegenwoordigers van de werklieden, hebben zóó veel leden, aanvan gende met het jongste lid in jaren der tal rijkste categorieals het verschil tusschen beide categorieën bedraagt, slechts eene raad gevende stem. De regeering kan eene kamer, het bestuur eener kamer of eene afdeeling of wel ver schillende kamers, besturen en afdeelingen tot eene buitengewone vergadering bijeenroepen, ten einde advies in te winnen over maat regelen, voorstellen of onderwerpen, welke de bepalingen van den arbeid raken. En in Italië, èn in Portugal, èn in Hongarije, zijn de wenschen van hen, die een ministe- rieele crisis, of kan 't zijn, een kabinetscrisis een aangename afwisseling heeten en dus allicht geneigd zijn alle geruchten in dien zin voor waar aan te nemen, niet verwezen lijkt, doch wat niet is, kan worden en er schijnt in al die landen wel iets gaande te zijn, dat reden geeft tot hoopvolle verwach tingen. 't Is zoo ongeveer dezelfde oorzaak, die in Italië dezelfde gevolgen heeft als in Frankrijk: net Apennijnsche schiereiland heeft zijn Panamazaakje („Panamino" heet men 't heel liefelijk en welluidend) en zelfs heeft het gerucht geloopen, dat Giolitti dezelfde rol zou spelen als Loubet in Frankrijk, hij zou namelijk den koning zijn ontslag aan bieden om in de gelegenheid te zijn die van zijne collega's, welke 't meest bij de bank- aangelegenheid betrokken is, te laten schie ten. Hoewel deze den Italiaanschen premier toegedichte plannen nu reeds weder van officieuse zijde zijn tegengesproken, lijdt 't onder die wanhopige eu angstigste schaar, op neerslachtigen toon. „Wat hij onder deze omstandigheden wel doen moet," antwoordde Scheffer enstig; in de eischen toestemmen." „Met uw verlof, dat kan hij niet!" barstte de hoofdingenieur uit. „Dan was het tevens met alle orde en tucht gedaan en was hij binnen een jaar een geruïneerd man Ik althans blijf niet ergens werkzaam, waar in zoo iets wordt toe gestemd." Scheffer haalde de schouders op. „En toch zal hij er wel aan moeten gelooven Ik heb u immers al gezegd, dat de omstandigheden lang zoo schitterend niet zijn, als men oppervlakkig zou denken. Wij hebben in den laatsten tijd ver scheidene, zelfs zeer aanzienlijke verliezen'geleden; we hebben tekortkomingen moeten dekken, groote' offers moeten brengen; daarbij moest nog'menige andere verplichting worden nagekomen kort om, we moeten thans enkel van de oogenblikke- lijke opbrengst der mijnen bestaan. Rust het werk nu eenige maanden en kunnen wij de voor dit jaar gemaakte contracten niet nakomen, dan is het met ons gedaan." „Het werkvolk moet hiervan door den een of ander zijn ingelicht," hernam de hoofdingenieur bezorgd, „anders zouden zij het niet wagen, op deze wijs het hoofd op te steken; ze weten maar al te goed, dat men de hen gedane concessies later niet meer herroepen kan. Hartman zal alles op het spel zetten, om de zaak nu door te drijven, en als hij onder den tegenwoordigen druk der omstaudigheden werkelijk gedaan krijgt maar wat zeide mijnheer Arthur wel, toen ge hem dezen stand van zaken meedeeldet?" Het was zonderlipg, dat de gezamenlijke be ambten nooit van „mijnheer Berkow" of van „hun chef" spraken, alsof het hen bepaald onmo gelijk was, zich den jongen man als zoodanig voor te stellen; zij noemden hem nog altijd „mijnheer Artur" of „den jongen heer," zooals zij hem altijd genoemd hadder:. Bij deze laatste vraag vestigden aller oogen zich op Scheffer. //Hij zeide niets," antwoordde deze. „Ik dank u Scheffer!"Dat was alles. Hij heeft alleen de papieren onder zich gehouden, die ik tot nader uitleg en ver klaring had medegenomen, en zich in zijn eigen kamer teruggetrokken. Sedert heb ik hem nog niet weer gesproken

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1