BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. toch geen twijfel of in navolging van de Pa nama aangelegenheid zal deze bank-geschie- denis hoewel op veel kleiner schaal nog een naspel hebben in veel bedrijven, zelfs al mocht de leliereine onschuld van alle te genwoordige en vroegere bewindvoerders on - omstootelijk bewezen worden. Zooals men weet zijn de directeur en de administrateur der Romeinsche bank achter slot en grendel gebracht onder beschuldiging van valschheid in geschrifte en vergrijp aan anderer eigen dom, terwijl de voortvluchtige directeur van de bijbank te Rome van de Napolitaansche bank, die niet gearresteerd is, zoo omtrent 2i/s millioen heeft verduisterd. Nauwelijks was er wat uitgelekt van deze geschiedenis of 't gerucht werd verspreid, dat Crispi Torlonia indertijd namens de regeering heeft gemachtigd de grens van de bankbiljetten in omloop te overschrijden, met het gevolg dat er nu van 25 millioen geen rekenschap is te geven. De ex-premier heeft dit met bekwamen spoed doen tegenspreken, doch nu komt een blad van Napels (de Cor- riere di Napoli) vertellen dat niet alleen Crispi, doch ook di Rudini en Giolitti ver antwoordelijk zijn voor de financieele wan ordelijkheden terwijl min of meer er bij betrokken zijn de ministers of oud-ministers Luzzatti, Grimaldi, Nicotera, Lacava, Colombo en Miceli, welke aantijging natuurlijk koren is op den molen dn- oppositie-mannetjes, die 't zaakje ijverig zullen exploiteeren en daarin steun zullen vinden bij de banken zeiven, die willen bewijzen, dat al het haar ten laste gelegde is geschied met medeweten en voor een deel zelfs op aandringen van de minis ters en de premiers, terwijl er lijsten gereed liggen ter publicatie, waaruit zou blijken, dat tal van afgevaardigden bijna onbeperkt kre diet genoten, afgeperst natuurlijk. Wat van dat alles waar is, valt moeielijk uittemaken, hoewel 't al erg gek moet loopen, wil 't zoo verward en duister worden als de Panama zaak, welke den Franschen nog niet geleerd schijnt te hebben zich geheel te wijden aan den balk in eigen oog eer zij zich gaan interesseeren voor 't splintertje in anderer gezichtsorgaan: 't is met een tastbaar leed vermaak dat de Fransche bladen zich ten tolk stellen van alles wat de Ilaliaansche sensatie- en oppositiebladen ten beste geven en er nog 't een en ander van eigen vinding aan toe voegen tevens. Wie ook recht moge hebben met de zelfvoldoening van den Farizeeër zich te verheugen in eigen braafheid en on aantastbaarheid, de Franschman gewis niet! Portugal's kabinet is ook gered of liever de oppositie heeft uitstel van executie ver leend door aanneming van een motie, waarin het ongepast werd geheeten voor 't oogenblik de politiek aan de orde te brengen. Dat votum is aangenomen nadat verschillende partijleiders hadden verteld, dat zij in hun volgelingen in het tegenwoordig kabinet geen vertrouwen stellen, maar 't alleen wilden sparen totdat de schuldaangelegenheid gere geld is. Ook al een bewind bij de gratie der oppositie dus. Minder hachelijk schijnt het Hongaarsche kabinet er aantoetezijn. Allen berichten in tegenovergestelde zin rondgestrooid door de oppositie ten spijt. Noch Czakyde titularis van eeredienst, noch Szilagyzijn collega van justitie, schijnen aan aftreding te denken, doch de mogelijkheid op een plot selinge crisis blijft nog immer bestaan in Hongarije zoowel als in Oostenrijk: in laatst genoemd land door den onwil der oppositie om integaan op de voorstellen van de regeering en in eerstgenoemd koninkrijk door de gods- „Ik sprak hem gisteren avond, toen ik hem de eischen der mijnwerkers meedeelde/' zeide de directeur. „Hij werd doodsbleek, toen ik hem de Jobstijding overbracht; maar verder hoorde hij zwijgend toe, zonder een tittel of jota te antwoorden, en toen ik het waagde met eenige raadgevingen en bemoedigingen voor den dag te komen, niet anders denkende, dan dat wij het geval in het lange en breede zouden bespreken, zond hij mij heen. Hij wilde er eerst alleen over nadenken. Ik vraag umijnheer Arthur en na denken Daarop kreeg ik heden morgen de bood schap u allen tot een vergadering op te roepen." De oude sarkastische trek vertoonde zich weer om Schefïer3 mond. „Ik vrees, dat ik u den uit slag al wel vooraf zal kunnen voorspellen: Heeren, geeft in alles toe, laat u alles welgevallen, over legt alles zoo als ge wilt, maar zorgt, dat er vooreerst geen werkstaking plaats heeft 1 En dan zal hij ons mededeelen, dat hij met mevrouw naar de residentie terugkeert en de zaken laat reilen en zeilen, zooals het den Hemel en Hart man gelieft." 't Is wel erg, zooals hij thans door slag op slag wordt getroffen," mengde Wilberg zich hier in het gesprek, in een opwelling van ridderlijk heid voor den afwezende partij trekkend; „zelfs een krachtiger geest zou er onder bezwijken." vja, gij hebt altijd sympathie voor de zwakke menschen spotte de hoofdingenieur. „Alleen in de laatste weken hadt ge bepaalde sympathie voor het tegenovergesteldeniet waar Ge scheent met Hartman ten minste een hechten vriendschapsband gesloten te hebben. Dweept ge nog zoo met hem?" „Waarachtig niet!" riep Wilberg bijna met afgrijzen uit. „Ik heb een afschuw van dien man, sedert sedert den dood var. mijnheer Berkow!" „Ik ook," zeide de hoofdingenieur kortaf, „en ik geloof, wij allen. Het is vreeselijk, dat wij juist met hem moeten onderhandelen, maar zoo lang men geen bewijzen heeft, doet men zeker best met te zwijgen." „Gelooft ge werkelijk, dat hy daarin de hand zou gehad hebben?" vroeg Scheffer op gederapten t0De directeur zag hem schouderophalend aan. «Bij het onderzoek is gebleken, dat de touwen zijn gebroken. Dit kan van zelf gebeurd zijn, maar of dit werkelijk het geval is, kan alleen Jiartman weten. dienstige aangelegenheden: verplicht burgerlijk huwelijk, doop van kinderen uit gemengde huwelijken enz. In Frankrijk is en blijft 't een amalgama van krantenberichten, een dooreen gehaspel van "personen en zaken, dat men er door aan 't duizelen geraakt, hoewel de kamer haar kalmte bewaart, naar men wil een gevolg van de taktiek der oppositie, die de begrooting er met alle haast door wil halen om dan met nieuwe kracht te gaan ageeren voor kamer ontbinding zoo noodig langs den weg der wanorde en rustverstoring, Le Hérissé, bekend uit den bloeitijd van het boulangisme, wil voorstellen dat die afgevaardigden welke deel hebben uitgemaakt van de beide laatste wetgevende lichamen, zullen worden uitge sloten van de nieuwe kamer een even radicaal als zonderling plan, dat als 't tot uitvoering mocht komen, de afgevaardigden in een moeielijk parket zoude brengen: wie zou nu ook geneigd zijn eigen doodvonnis te teekenen, zelfs al mocht dat zijn in 't belang van land en volk! Herz' arrestatie, zijn kans van uitgeleverd te worden; Arton's verblijf en mogelijke gevangenneming; Reinach's dood in verband met het rapport over de oorzaak er van ziedaar hetgeen, gepaard aan allerlei sensatie-nieuwtjes de Fransche bladen bezig houdt, voor zoover zij ten minste geen kolom men druks wijden om te herroepen, hetgeen zij den vorigen dag hebben medegedeeld De uitnoodigingen tot deelneming aan de internationale tentoonstelling van 1894, te Antwerpen zullen naar de Iudépendance verneemt, van de regeering uitgaan en in het begin dezer week aan de regeeringen der verschillende staten worden verzonden. Uitgenoodigd worden, zegt de Indépendance, „alle Europeesche landende Vereenigde Staten en Brazilië." Waarom mogen Azie, Afrika, Australië en een groot deel van Amerika wel buitenge sloten worden! Het Handelsblad van Antwerpen schreef Zaterdag 11. »Het uitvoerend comité der wereldtentoon stelling werd gisteren door Z. K. H. den graaf van Vlaanderen ontvangen, die het hem aan geboden eere-voorzitterschap welwillend aan vaard heeft. „De graaf was er hoogst gevleid over dat het comité hem dit eere-voorzitterschap in peisoon kwam aanbieden; hij beloofde al het mogelijke te zullen aanwenden om de onder neming met glans en roem voor Antwerpen te doen gelukken." In den nacht van 19 op 20 Januari 11. is le Antwerpen ingebroken bij den heer Bulcke, in de Lange Leenstraat, en zr'n ont vreemd ruim 30 zilveren lepels, verscheidene voetstukken van zilveren coupes, 4 zilveren servetringen, enz. alsmede eene winterjas. Nog zijn te Antwerpen ten nadeele van den heer De Smecht in de Florisstraat ge stolen l biljet van fr. 100, eene beurs met fr. 30, bevevens 17 francs, eene jas en een aantal sigaren. De dieven hebben zich door braak toegang verschaft. Zaterdag jl. was het honderd jaar geleden dat Lode wijk XVI onthoofd werd. In ver schillende kerken te Parijs en in de provincie Andere feitelijke bewijzen zijn er niet voor handen en als er een ander dan Hartman bij was geweest zou er volstrekt geen grond bestaan om hem te verdenken maar die man is tot alles in staat." „Maar bedenk toch, dat zijn leven hierbij ook groot gevaar liep. De sprong, waardoor hij zijn leven redde, was een roekeloos waagstuk, dat negen mannen van de tien hem niet zouden na doen en dat hun evenmin gelukt zou zijn. Hij kon niet anders verwachten, dan mede in de diepte te storten en verpletterd te worden." De hoofdingenieur schudde het hoofd. „Gij kent ITlrich Hartman niet, als ge denkt, dat hij ook maar één oogenblik zou aarzelen om zijn leven te wagen, als hij iets wil ondernemen, waarbij dat leven soms gevaar loopt. Gij waart er immers bij, toen hij de hollende paarden tegenhield. Toen was hij toevallig in een luim om iemand te willen behouden: als hij iemand wil verderven, kan het hem weinig schelen, of het zijn eigen ondergang soms ten gevolge kan hebben. Dat is juist het gevaarlijke van dien man, dat hij zich zelf noch andere ontziet, dat hij zijn eigen per soon desnoods zou opofferen De spreker hield eensklaps op, daar de nieuwe chef op dit oogenblik binnentrad. Arthurs uiter lijk had een groote verandering ondergaan; de diepe rouw, waarin hij gekleed was, deed zijn bleek gelaat nog bleeker schijnen dan gewoonlijk, terwijl voorhoofd en oogen den stempel droegen, als hadden zij gedurende de laatste week alle nachtrust ontbeerd. Kalm beantwoordde hij den groet der beambten en trad in hun midden. „Ik heb u laten ontbieden, mijne heeren, om met u in onderh ndeling te treden over de ver schillende aan gelegen henen, die na de dood mijns vaders in mijne handen zijn overgegaan. Er valt hier veel te regelen en te veranderen, meer wel licht, dan wij in het begin dachten. Zooals u bekend is, heb ik mij tot dusver niet met deze zaken ingelaten en zal het mij eenigszins moeilijk vallen, terstond op de hoogte hiervan te komen, hoewel ik dit gedurende de laatste dagen be proefd heb. Ik reken dus in alle opzichten op uw goeden wil en uwe bereidvaardigheid, om mij hierin voort te helpen. Ik zal beide in groote mate behoeven en betuig u reeds vooraf mijne dankbaarheid." (Wordt vervolgd.) zijn missen gelezen voor de zielerust van den ongelukkigen koning. De deur der boetkapel in den Faubourg St. Honoré te Parijs, waar heen de royalisten zich na het eindigen der mis in de kerk Francois Xavier begaven, was open en de toegang onbezet. Slechts was een tamelijk groote politiemacht in de nabijheid. Naar men verzekert, bepaalt het verslag der deskundigen zich tot de verklaring, dat er in de ingewanden van Reinach geen spo ren van vergif gevonden zijn, zonder daarom nog tot eenen natuurlijken dood te conclu- deeren, aangezien de sporen van het vergif verdwenen kunnen zijn. Volgens bericht uit Ruabon dreigt er in de kolenmijnen van Wales eene reusachtige werkstaking uit te breken, bij welke 90,000 man betrokken zouden zijn. Het geschil loopt over een onbeduidend bedrag; dcch de hee ren mijnwerkers kunnen zich, naar het schijnt weder eens de weelde van eenige weken leegloopens veroorloven en dan is elk voor wendsel goed genoeg. Officieel wordt gemeld dat de regeering besloten heeft de Èngelsche bezetting in Egypte eenigszins te versterken, op grond van de kortelings voorgevallen gebeurtenissen door welke de openbare veiligheid bedreigd werd. De loslating van den dynamietman Egan veroorzaakt in de pers zeer tegenstrijdige uitingen. De Unionistische ziet daarin den politieken dood eener regeering, welke de Iersche partij tot eiken prijs concilieeren moet. De Standard wijst daarbij op Healy's jongste redevoering te Meathwaarin hij Egan's amnestie de voorloopster noemt van andere, terwijl hij ook reeds Egan's candida- tuur voor het Lagerhuis voorschreef. Daaren tegen beschouwt de pers der Engelsehe Ho- merulers Egans loslating als geen politiek precedent, maar slechts als een individueele rechtdoening tegenover eenen niet twijfelloos schuldigen man. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft in een blijkbaar van hoogeihand ingegeven bericht, dat Duitschland bereid zou zijn zich aan te sluiten bij de groote mogendheden, Engeland, Rusland, Oostenrijk en Italië, wanneer deze hare gezanten last gaven op grond van de te Parijs heerschende zucht tot verdachtma king, waardoor ook de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden niet gespaard blij ven, om den verderen loop der gebeurtenissen te volgen buiten Frankrijks grenzen. Indien deze last gegeven werd, zou Duitschland on getwijfeld daarmede instemmen. Volgens te legrammen uit Parijs liep daar reeds het gerucht dat de Oostenrijksche regeering ge dreigd zou hebben haren gezant door eenen zaakgelastigde te vervangen. Als men spreekt van een zeldzaam ju- bilé, dan mag zeker de feestviering zoo hee- ten, die nu te Tölz, in Beieren, vanwege den Duitschen en Oostenrijkschen Alpenverein heeft plaats gehad. Het was een feest ter eere van den schoorsteenveger Paul Gmeiner wegens zijn vijftigjarig jubilé als bergbeklim mer. Namens de vereeniging werd hem het groote prachtwerk Alpenlandschaften aange boden en door den voorzitter werd in een toepasselijke rede een overzicht gegeven van de bergtochten, welke de jubilaris thans mocht herdenken. Die lange reeks is op zijn elfde jaar met de beklimming van den Wendelstein begon nen. Den Benedictenwand heeft hij voor het eerst in 1864 en later nog 23 maal beklom men. Voorts den Zwiefel 80 maal, den Her- zogstand met Heimgarten 13 maal, den Schar- freiter 19 maal, den Kirchstein 16 maal, den Hochalm in het Iserdal 27 maal, den Kam pen 9 maal, den Demmeljoch 10 maal, en nog verscheidene andere bergen een of meer malen, zoo onder anderen de Zugspitze in 1868 geheel alleen. Alles te zamen genomen heeft hij 391 grootere of kleinere toumées gedaan en wanneer men de beklommen hoog ten samentelt, komt men tot een cijfer van 600 kilometers. Wat den jubilaris bijzonder tot eere strekt is dat hij dit niet deed uit louter liefhebberij in het klimmen, niet uit eenig gevoel als van een waaghals, die de voor gezondheid en leven dikwijls dreigende kansen trotseert, maar dat hij alleen er toe werd aangedreven door zijn gevoel voor natuurschoon. Bij som mige beklimmingen heeft hij schetsen van het natuur-panorama gemaakt. Ook heeft hij eene kleine ve:zaraeling gesteenten aange legd. Hij schijnt liefhebberij te hebben gehad in het plukken van Edelweissalthans hij is daarvoor meer dan eens met een geweerschot bedreigd. Eenmaal heeft hij het op eene gevaarlijke wijze te kwaad gehad met een opgejaagd hert, en tengevolge zijner hard- hoorigheid is hij wel eens met jagers in bot sing gekomen. Nu eens op zijn schoorsteen- vegersschoenen, dan weder op kousen, soms ook barrevoets, beklom hij de steilste hoogten en in alle herdershutten waar hij kwam werd hij ten vriendelijkste opgenomen. Het eenige waarover hij zich thans op zijn 62e jaar beklaagt, is dat hij de hardhoorigheid, waar aan hij reeds als kind heeft geleden, nog maar niet kan kwijtraken. Berichten uit Rome melden dat ook het Vati- caan tengevolge der bedriegerijen bij de Banca Romana groote verliezen lijdt. De gevangen gezette directeur der bank, senator Torlonia, dreigt bescheiden openbaar te zullen maken, waardoor een aantal Italiaansche staatslieden in een kwaad daglicht zullen komen. Van 1875 af zouden de meeste verkiezingen met geld uit de emissiebanken betaald zijn; bij die van 1882 zou de Banca Romana het ergst hebben moeten bloeden. Groote sommen zijn er verdeeld onder regeeringsgezinde dagbladschrijvers, bloedverwanten van minis ters en afgevaardigden. De radicale bladen beweren dat er allerlei onthullingen op til zijn. De directeur van de filiale der Napel- sche bank te Rome, Cuciniello, heeft de vlucht genomen, als priester verkleed. In een reistaschje voerde hij een aanzienlijke som gelds mede. Tegen Woensdag a s. wordt de behandeling van de bankaangelegenheid in de kamer tegemoetgezien, de regeering is voornemens de haar gestelde vragen onmid dellijk te beantwoorden, doch zal voorstellen de interpellatien, die tot een votum zouden kunnen leiden, uit te stellen tot na het on derzoek, waarmee nog enkele dagen zullen gemoeid zijn. Crispi zoowel als Fortis hebben geweigerd de verdediging op zich te nemen van Torlonia, wiens benoeming tot senator bij koninklijk decreet is ingetrokken. ROME, 23 Januari. Vóór een huis in de straat San Claudio en vóór het hotel d'An- gleterre in de Via Borgogna zijn bommen ontploft, tengevolge waarvan tal van venster ruiten gesprongen zijn en er aanmerkelijke schade is aangericht aan de meubels. Omtrent het vreeselijk spoorwegongeluk in Rusland op den Slatoust-Samaraspoorwng wordt nader bericht,dat daarbij 49 rekruten om het leven kwamen. De trein, waarmee on geveer 200 rekruten naar hunne regimenten reisden, geraakte in volle vaart in brand. De br ind ontstond vooraan in een waggon en door de vaart van den trein waren de vlam men in een oogwenk door den geheelen wagen verspreid. De jonge soldaten werden voor het mee- rendeel gered. Men liet den trein zoo spoedig mogelijk stilhouden en de brandende waggon werd afgehaakt. Maar onder het angstig dringen waren een aantal der jongelieden bij den ingang beklemd geraakt, zoodat er geen bewegen was aan de opeengepakte lichamen. Zeven werden met moeite eruit gehaald, maar niet dan nadat zij zeer zware brandwonden hadden bekomen, aan welke een hunner overleed. Veertig verbrandden in de wagen en acht anderen stikten door den rook. Volgens bericht uit New York publiceerde het bestuur der wereldtentoonstelling te Chi cago een verslag, aantoonend eene ontvangst van 13.995.020 d. en eene uitgave van 13.462.033 d., terwijl de directie nog beschikt over 6.650.000 d. in activa. Behalve 214476 quadraatvoet werd de geheele ruimte der expositie reeds toegewezen. De Unie staten krijgen 1.787.263, het buitenland 1,419,417 quadraatvoet. Een treurig ongeluk wordt uit Provi dence, Rhode Island (Ver. Staten), bericht. Een groote slee, waarop een gezelschap van ongeveer vijftig personen een tocht onderno men had naar Woonsocket, is 's avonds bij het terugkomen, tusschen die plaats en Paw- tucket, op een overweg van den spoor over reden door een trein die onverhoeds in volle vaart kwam aanstoomen. Vijf heeren en drie dames werden gedood, en zestien anderen bekwamen zoo ernstige wonden, dat waarschijnlijk elf aan de gevolgen zullen sterven. ST. LOUIS, 23 Januari. Tengevolge van eenen brand in een graanpakhuis, verhuurd aan de vennootschap Carondelet, is aan de gebouwen eene schade van een half millioen dollars toegebracht en voor eene waarde van een millioen aan granen verloren gegaan. WAALWIJK, 25 Januari 1893. Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch mr. A. H. Sassen, thans rechter in de arrondis» sements rechtbank aldaar. Door den minister van oorlog is bepaald dat de miliciens van de lichting 1892, die tot het blijvend gedeelte behooren, den 15den Juli a.s. met groot verlof zullen vertrekken. Algeraeene vergadering van de 14e af- deeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, op Maandag den 30 Januari 1893, des avonds ten 5 ure, in het lokaal van den heer L. F. van Dongen, Nieuwvaart te Capelle. Te behandelen onderwerp door den heer P. van Hoek, rijkslandbouwleeraar te 's Bosch: Een en ander over bemesting. Ook toegan kelijk voor niet leden. Verleden Zondag is een alleenwonend ingezetene dezer gemeente, na door den

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2