Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. daal als wapen, een veldtocht tegen de re publiek organ seert, en dit gevaar als argument had gebezigd ten gunste van het behoud der geheime fondsen. De rechterzijde bleef natuurlijk op dit ver wijt het antwoord niet schuldig. Voor haar trad Provost de Launay in het strijdperk, een spreker als de „droite" er verscheidenen telt, die met zij machtig orgaan en zijn klemmenden betoogtrant een gevaarlijk tegenstander is. Waarom had de justitie dan niet drie, vier iaar geleden de vervolgingen in zake het Panama-schandaal geopend Waarom tegen De Reinach, tegen Herz, tegen Arton, welke laatste, zooals De Ramel beweerde, nog geen acht a tien dagen ge leden eenige uren te Parijs had vertoefd, niet tijdig maatregelen genomen Zoo lokte het eene verwijt het andere uit, en werd de bespreking over den postgeheime fondsen eigenlijk eene nieuwe uitgave van de vele discussies welke de Panama-geschiedenis reeds op haar geweten heeft. En Casimir Périer, voor deze vergadering niet opge wassen, liet aan het debat den vrijen loop. Maar het lot der geheime fondsen was niet onzeker, en na eene onstuimige discussie werd de post met groote meerderheid toege staan. Twee incidenten zijn er uit te vermelden. Het eene de uitdaging aan het adres van Delahaye, om de namen openbaar te maken der honderd en zooveel afgevaardigden welke op zijn geheimzinnig lijstje vermeld staan. De eer gebiedt, zeide Deschanel, dat Delahaye dit geheim onthult, of zoo hij werkelijk door eene gelofte tegenover een derde tot geheim houding verplicht is, dat deze hem van die gelofte ontslaat; en toen Delahaye deze uit daging trachtte te ontwijken door de regeering haar traagheid en gebrek aan activiteit te verwijten, welk verwijt te minister van justitie Bourgeois weder op de tribune bracht, schreeuwde Deschanel, den minister onder brekende, hoog boven het rumoer uitIk constateer dat de heer Delahaye zich ont trokken heeft aan de beantwoording der eerevraag, welke de kamer hem heeft gesteld. Een langdurig handgeklap op alle banken gaf de instemming der kamer te kennen. Het andere onstuimige oogenblik verwekte de bewering van De Ramel, dat de door de regeering gevraagde opheffing der parlemen taire onschendbaarheid tegen een tiental parlementsleden eene komedievertooning was geweest, een decoratiestuk, dat wel ver toon heeft gemaakt, maar door het belang der vervolging in geen enkel opzicht werd gevorderd. Millevoye, die met zijn interpellatie over de te Parijs gevestigde correspondentie-bu- reaux de zitting opende, had weinig succes. Zijne beschuldiging gold voornamlijk de „Agence Dalziel," een instelling met En- gelsch kapitaal, Engelsche correspondenten en te Londen gevestigde maatschappelijken zetel. Haar directeur te Parijs, een Fransch- man wiens verdediging later de prins d'Arem- berg op zich nam, was volgens Millevoye een strooman. Minister Ribot verdedigde in zijn antwoord de uitzetting der drie buiten- landsche correspondenten, en gaf de verzeke ring dat hij op dezelfde wijze zou voortgaan te handelen als dit noodig mocht blijken, en meer in het bijzonder de correspondentie- bureaux zou nagaan. Hij gaf echter toe dat op dit oogenblik van strijd tusschen concur- reerende bureaux hun doen en laten moeilijk kon beoordeeld worden. Met zijn bewering, dat achter de politieke overwegingen, welke de interpellatie heetten te rechtvaardigen, overwegingen van geheel anderen, van persoonlijken aard zich ver borgen, ontnam ten slotte Millerand aan Millevoye's optreden alle verdere beteekenis. Herz wordt nog steeds te Bournemouth op Wight door een Fransch polite agent bewaakt. Hij schijnt zeer zwak te wezen. Arton moet zich op het oogenblik bevinden in de hoofdstad van eene kleine Balkan- provincie, met wien Frankrijk geen uitleverings verdrag heeft, wat trouwens voor zijne in hechtenisneming geen onoverkomelijke hinder paal behoeft te wezen. Mevrouw Baihaut, op wier naam de oud-minister van dien naam een groote som gelds had laten inschrijven, waarvan de her komst verdacht is, heelt, om van dat geld af te komen, boedelscheiding gevraagd. Een anti parnellistisch afgevaardigde met name Kenny is Dinsdag te Dublin door een oud-afgevaardigde van de tegenpartij Ma- honny aangevallen en in het gezicht geslagen. Kenny greep zijn tegenstander in het haar en een worsteling volgde. Een toeschouwer Redmond moedigde Mahonny aan. Eindelijk nam de politie laatstgenoemde gevangen en bracht hem voor de politierechtbank. Hij verklaarde den rechter, dat Kenny kort ge leden zijn moeder beleedigd had, door hem Mahonny voor „halfbloed" uit te maken. Het Anglo-Saksische ras heeft een afkeer van andere rassen, vooral van kleurlingen. Bijgevolg is de naam „halfbloed" een groote beleediging. De getuige Redmond zeide, dat een man, die een vrouw beleedigt, afgestraft dient te worden. De rechter heeft Mahonny in staat van beschuldiging gesteld, die bij zijn vertrek uit het gerechtsgebouw levendig werd toegejuicht. Van de vermeerdering van den bezet tingstroep in Egypte heeft de Britsche re geering aan de Fransche door haren gezant, lord Dufferin thans van ambtswege doen ken nisgeven, onder bijvoeging, dat dit besluit geenerlei verandering brengt in dedoor Engeland vroeger gegeven verzekeringen noch wijziging in de tot nu toe gevolgde staatkunde. Hierop is door de Fransche regeering aan haar gezant te Londen, der. heer Wadding- ton, last gegeven van deze verzekeringen acte te nemen en voorts van den Britschen minister vati buitenlandsche zaken, lord Ro- seberry, nadere inlichtingen te verlangen om trent de redenen, die tot den maatregel ge leid hebben. Om vier uur had Woensdag de voltrekking plaats van het huwelijk van prinses Marga- reta en den prins van Hessen. De openbare en vele particuliere gebouwen vlagden. De keizer heeft bij een ontbijt, gege ven aan de officieren van het regiment gre nadiers «Alexander,» een toost ingesteld. Wij allen, zeide hij, zien in den czaar niet alleen den hoogen chef van dit regiment en den voornaamsten kameraad, maar ook vóór alles den drager der van oudsher bewaarde mo narchale tradities van dikwijls bewezen vriend schap, van innige banden en betrekkingen met onze doorluchtige voorgangers, al het welk in vroegere tijden door het bloed van Russische en Pruisische regementen op de slagvelden bezegeld werd. i oerrah voor den czaar. De Russische troonopvolger dankte voor die woorden en dronk op het welzijn van het keizerlijk regiment. Niet om het gewicht der zaak, maar om een denkbeeld te geven van de politieke ze den in Tessino deelen we de volgende bij zonderheden mede, omtrent een opstandje te Careglia bij Lugano. Een honderdtal bur gers hadden tot den gemeenteraad het ver zoek gericht tegen den 22 Januari een ver gadering te beleggen ten einde rekenschap te geven van zijn beheer. De gemeenteraad voldeed niet aan dien eisch. Dradicalen liepen toen de deur van het gemeentehuis in, en vestigden er zich als voorloopige ge meenteraad. De regeering heeft een gerech telijk en een administratief onderzoek bevo len. De rechter van instructie is ter plaatse aanwezig. De afgevaardigde Ugron heeft in den Hongaarschen rijksdag den minister van oor log geïnterpelleerd over het geval van den kolonel, commandant van het regiment in garnizoen te Karlsburg. Genoemde officier moet bij wijze van straf twee bataljons in een verschrikkelijke kou een marsch hebben doen maken, waardoor 114 man bevroren handen, voeten of ooren kregen. Ugron eischt dat de kolonel voorbeeldig gestraft zal worden. De studenten te Napels hebben hun on geregeldheden voortgezet, zoodat de hooge school gesloten is. De Paus heeft van ruim 700 lazaristen en zusters van liefdadigheid 500.000 francs ontvangen. De Paus heeft hun door een der prelaten zijn dank laten betuigen. Tal van katholieke vereenigingen heb ben verzoekschriften gericht tot den Paus, om van hem de toestemming te verwerven tot deelneming aan den verkiezingsstrijd. Het Vaticaan heeft nog geen beschikking genomen. Volgens telegrammen uit Rome heeft Donderdagavond eene ontploffing van een bom plaats gehad onder de vensters van het Quirinaal, 's konings paleis, terwijl het ko ninklijk paar het middagmaal gebruikte. Nie mand is gekwetst maar er is belangrijke schade. Men gelooft dat hier aan eene po litieke daad gedacht moet worden. Tot dusver heeft er nog geen arrestatie plaats gehad. Het gerucht loopt dat de Porte voornemens is, zich te Londen met kracht er over te beklagen, dat de firman, welke den Khedive het recht geeft zijne ministers te benoemen, door Engeland wordt geschonden. WAALWIJK. Zondag 29 dezer, 's middags 12 ure, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: 1. Omhoog. Heinze. 2. Ave Maria. Abt. 3. Im Walde. Abt. Zondag 29 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Tè-rè-rè boem di jé, marsch. Kessels. 2. Festival-ouverture. Leutner. 3. Les Cloches de Corneville. Planquette. Maandag 30 dezer, des avonds 7 ure pre cies, CONCERT door de liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. Zie programma. Donderdag 2 Februari, 's avonds 7 ure, groot SYMFONIE-CONCERT, door de ka pel van de d.d. Schutterij van 's Bosch, op de zaal Musis Sacrum, voor de leden van den kon. Oranje Doelen. Zie verder programma's. WAALWIJK, 28 Januari 1893. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burge meester van De Werken en Sleeuwijk, A. Verschoor; van Tilburg J. F. Jansen. Woensdag is door de maréchaussée alhier naar 's Bosch overgebracht zekere P. L., die nog eenige dagen gevangenisstraf had te ondergaan, maar zich daaraan had onttrokken, door verblijf in Belgie. Te Baardwijk zijn een aantal socialis tische couranten verspreid; er waren er onder van tamelijk ouden datum. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Sprang door ds. D. Bax. te Hoofd dorp. Uit Den Haag meldt men Aan het departement van financien is men reeds dadelijk aan het werk gegaan met het in gereedheid brengen van het antwoord op het kamerverslag over de beroeps- en bedrijfs belasting. De werkzaamheden geven grond te vermoe den,dat het oorspronkelijke voorstel zal worden omgewerkt tot een geheel nieuw ontwerp. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der infanterie van de lichting van 1892, die niet voor het blijvend gedeelte zijn bestemdop 1 Maart a.s. met verlof zullen worden gezonden, in alwachting van het aan hen op 29 April 1893 te verleenen groot verlof. Tegen Ockeloen is door het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage 15 jaren gevangenisstraf geeischt wegens het dood schieten van een politieagent te Rotterdam. Te Klundert (N. B.) is een 26 jarige jonkman bij het opentrekken eener sluis tus schen de ijsschotsen gevallen en verdronken. De voerman P. Brouwers te Rozendaal wiens paard eenige dagen geleden van de stoomtram schrikte,waardoor hem een ongeluk overkwamis aan de bekomen verwonding in het gasthuis aldaar overleden. Uit Kampen wilden verleden Vrijdag twee jongens, die op Urk thuis behoorden de reis per schaats naar hun eiland doen. Tot aan Schokland ging dit goed, doch op zeer kleinen afstand van Urk gekomen, konden zij niet verder, wegens open water en drijvend ijs. Zij meenden de Urkers reeds te zien en te hooren en ook dat deze hen opmerkten. Dit schijnt echter niet het geval geweest te zijn; althans zij werden niet geholpen. Het tweetal bleef dien nacht zwervende op zee. Den volgenden morgen waren zij weer veel verder van Urk en trachtten toen weer op Schokland te komen, hetgeen hun, na een tocht van eeu heelen dag, is gelukt. Op Schokland overnachtten zij en een hunner is aldaar Zondag gebleven, terwijl de ander dien avond weer te Kampen is aan gekomen. Een eigenaardige, doch niettemin ge animeerde wedstrijd had Woensdagmiddag plaats op de ijsbanen in de Vluchthaven van Tiel, namelijk een „hardlooperij op klompen" verdeeld in vier afdeelingen, voor mannen jongens, vrouwen en meisjes. Voor het overgroote aantal toeschouwers was het soms aardig te zien hoe verscheidenen der deelnemers bij het bijna onvermijdelijke vallen terecht kwamen in het opgcloopen water. Een zonneschijntje en muziek, bene vens de omringende vlaggentooi gaven het geheel een feestelijk aanzien. De prijzen, te zamen voor eene waarde van ongeveer tachtig gulden en bestaande uit levensmiddelen en kleedingstukken, werden door de winners en wiusters dankbaar aan vaard. Op de lijn der GelderschOverijselsche sto omtram-maatschappij (Deventer-Borkeloo) is Dinsdag, niet ver van Borkeloo, een goe derenwagen ontspoord, welke in eene sloot terechtkwam. Er werden gelukkig geen per sonen gekwetstslechts werd eenige schade aan het materiaal toegebracht. De dienst onderging een kort oponthoud en was eenige uren later weder hersteld. De oorzaak is onbekend. Een groote stoomboot, die door zwaren ijsgang te Venloo van de kettingen werd af gebroken, dreef tusschen de groote schollen tot Wel mede en zonk toen in de Maas weg. Door de rijks-ambtenaren uit Ohe en Laak zijn drie smokkelaars met 150 K.G. geraffineerd zout aangehouden, terwijl boven dien nog 5 zakken met onbeheerd en onge dekt zout door hen werden in beslag ge nomen. Dinsdagavond had zekere L. uit 's Gravenzaude op de wisselplaats van de stoom tram te Poeldijk, het ongeluk om, verblind door het felle licht der locomotieflantaarn met de machine in aanraking te komen. Met het hoofd kwam hij juist in het glas van een dier lantaarns terecht hetwelk verbrijzeld werd en verscheidene wonden in het aangezicht ver oorzaakte terwijl hem door de machine een hiel gedeeltelijk werd afgereden. Hevig bloe dend doch overigens niet gevaarlijk gewond werd hem door dr. Huisman de eerste hulp verleend en is hij vervolgens van huis zijner woonplaats getransporteerd. Door het tijdig stoppen van den machinist werd een ernstiger ongeluk voorkomen. De lijkschouwing van den te Tudderen bij Sittard, zieltogend gevonden Paradijs, die Donderdag heeft plaatsgehad, heeft aan het licht gebracht, dat P. aan hartverlamming is gestorven. De op vermoeden aangehoud en personen, met wie hij te voren twist had gehad, zijn op vrije voeten gesteld. Capcllc. In de Zaterdag ten huize van den heer Van Dongen gehoudene bijeenkomst is eene IJsclub geconstitueerdreeds 32 leden zijn toegetreden, maar dit getal zal onge twijfeld nog sterk toenemen als de inteeken- lijsten zullen circuleeren. Het bestuur bestaat uit de heeren A. L. Sneep, president. J. van der Hoeven, vice-president. L, Hakkert, secretaris penningmeester. P. Uijthoven, 2e secretaris. Kaatsheuvel, 26 Jan. Aanstaanden Zondag avond geeft het kruisboogschuttersgezelschap „Concordia" gevestigd bij den heer Jac. Lom- bardts alhier, eene tooneeluitvoering voor hon. leden. Het programma belooft veel. Behalve ver schillende kleine voordrachten geeft het een drama „De wees uit 't gebergte" en een kluchtspel „Niet gesjeesd." Voor niet-leden bedraagt de entrée f0.25. Waspik, 24 Jan. Door de besturen der verschillende waterschappen dezer gemeente, uitwaterende op de rivier het Oude Maasje, is van den heer Jolles, ingenieur van 's rijks waterstaat, een schrijven ontvangen, om in verband met het in ontwerp zijnde uitwate ringskanaal zijn edelgestrenge eene opgaaf te willen doen toekomen van de sluizen, duikers etc., die alsdan tengevolge tot in» laatsluizen zullen moeteu veranderd worden, en andere werken door de verschillende wa terschapsbesturen dienaangaande zullen wor den noodig geoordeeld, met eene vermoede lijke opgaaf der kosten, die allen door het rijk zullen worden bestreden, indien deze werken tengevolge van het te maken uitwa teringskanaal WaalwijkKeizersveer moeten plaats hebben. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur Er is een goed voorbeeld in Waalwijk gegevenen omrede dit niet al te vaak voorkomt, verdient het in uwe courant ge boekstaafd te worden. Dat goede voorbeeld, M. H. dejredacteur, is gegeven door onze jeugdige zangvereeniging Cecilia. Scheen het den laatsten tijd onmogelijk, dat een gezelschap zonder vreemde krachten het publiek kon trekken, op afdoende manier is door onze Cecilia, op haar laatste concert bewezendat Waalwijk in eigen boezem ruimschoots datgene bezit, wat men zoo me nigmaal tot verre in den vreemde is gaan zoeken. M. H. de redacteur, wij hebben zelden, en zeker niet meer in den laatsten tijd, een zoo schoonen en inderdaad gezelligen avond kunnen genieten. Op de eerste plaats deed het ons goed te zien, dat twee Waalwijksche gezelschappen, de harmonie l'Espérance en de zangvereeniging Cecilia, samenwerkten aan het heerlijk geko zen program. Van daar, waar zulke handen zoo eensgezind worden ineengeslaan, kunnen wij meer goeds verwachten! Dan was het voorzeker een oprecht ge noegen voor den heer A. de Bree, den trou wen vriend van Cecilia, zich omringd te zien door dilettanten die, even als hij reeds zooveel jaren deed, belangloos en welwillend hunne talenten ten beste gaven. Ja't was een oprecht genoegen, daar geen anderen te zien optreden dan echte Waalwijkers (den heer Schri'ner ook maar als zoodanig genoemd). De uitvoering van de verschillende num mers was, behoudens eenige kleine aanmer kingen op de koorstukken, voortreffelijk. De hoofdschotel van den avond was voorzeker het groote duet: la reine de Chypre, gezongen door onzen bekenden baryton den heer v. I. en den heer A. V. Het heldere, zachte en toch krachtige geluid van den tenor klonk onvergeetlijk schoon bij het statig'gezang van den baryton, en ruimschoots verdiend was het donderend applaus, dat de zaal deed dreu nen, toen de laatste akkoorden krachtig en flink hadden weerklonken. Het is te hopen, mijne heeren V. en v. I., dat gij beiden in het succes van den avond, en in de dank baarheid der leden van Cecilia en van Waal- wijks publiek aanleiding moget vinden nog dikwijls terug te keeren. De klarinet-solo „le Pirate" met accom pagnement door den heer A. uitgevoerd, bracht zooals gewoonlijk de toehoorders in

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2