Enge! and. Duitschland. Italië. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. witch aan Frankrijk betreffende. Na Paschen zou de troonopvolger eenigen tijd te Parijs komen vertoeven. De Figaro meldt uit Petersburg, dat de regeering besloten heeft in April a. s. een Russisch eskader onder bevel van den vice- admiraal Kasnakoff naar Frankrijk te zen den, ter beantwoording van het bezoek van admiraal Gervais aan Kroonsladt. Het eska der zou bestaan uit twee der grootste pant serschepen, benevens een aantal torpedo's en oorlogsschepen van verschillende tonnen- maat. Na een verblijf van eenige dagen in een Fransche haven, die nog niet is vast gesteld, zou het eskader de reis aanvaarden naar Chicago. Voor het gerechtshof van Morbihan zal eerstdaags weder een sensatie-proces in be handeling komen. De beschuldigde is een rijke dame, me vrouw Crouan, echtgenoote van een ingenieur te Nantes. Zij wilde een moordaanslag laten plegen op haren man, van wien zij geschei den leefde en dien zij uit den weg wilde ruimen, om in het onbetwist bezit van hare beide kinderen te zijn. Een paar kruiers, omgekocht door een somnambule, die door mevr. Crouan als tusschenpersoon werd ge bruikt, moesten hem op het eiland Quiboron in zee werpen, op een manier, dat het den schijn had alsof hij een ongeluk had gekre gen. De kru'ers volvoerden echter de op dracht niet en hielden het geld en toen men ouderzocht van waar zij dat geld hadden, kwam het misdadig plan uit. Mevrouw Crouan vluchtte naar Zwitserland maar zij keerde eenigen dagen geleden naar Frankrijk terug en stelde zich in handen van het gerecht. Onder de schatten, welke uit het huis van den markies Panisse Passis te Parijs ge stolen werden door valsche „heeren van het gerecht," zijn ook een aantal schilderijen van waarde, o a. een Wouwermans, een Ruys- dael, een Van Mieris, twee stukken van Te- niers, een van Wael, een Peter Neefs, enz. Voorts zijn 430 stuks tafel- en ander zilver werk voor een groot deel van het familie wapen voorzien gestolen, alsmede een aantal curiositeiten en kostbaarheden van al lerlei aard. In het Lagerhuis verklaarde de heer Gar- nier, dat de veeziekte alle wege in Europa voortduurt, uitgezonderd in Noorwegen. Hij achtte het dus niet mogelijk het verbod van invoer op te heffen. Sir Edward Grey gaf te kennen, dat de regeering niet voornemens is oorlogsschepen naar Honolulu te zenden. Spreker gelooft dat het leven en de eigendommen er veilig zijn onder de Amerikaansche bescherming. De regeering heeft ook geen protest inge diend tegen het gebeurde. De parnellisten in het Lagerhuis hebben besloten een amendement op het adres van antwoord voor te stellen ten gunste van het loslaten van alle Iersche politieke gevangenen. Labouchère draagt een amendement voor tegen de inlijving van Uganda. Vincent ac centueert in een amendement de aanspraken der lagere volksklassen op eene onmiddellijke wetgeving te haren bate. De oppercommissaris Tupper is er in geslaagd te Parijs een Fransch-Canadasch handelsverdrag tot stand te brengen, hetwelk evenwel nog de goedkeuring behoeft der wetgevende macht zoowel in Frankrijk als in Canada. Aan de Times wordt uit Kaïro gemeld, dat er een gevoel van onrust en onzekerheid blijft heerschen tengevolge der voortdurei.de woelingen onder het volk tegen de Engelschen en christenen, hetgeen onderhouden wordt door de pacha's en bey's, laatstgenoemde omdat onder het Engelsch bestuur, het uit zuigen der bevolking hun belet wordt. De Arabische pers blijft het volk tegen Engeland ophitsen. In de provinciën heeft de politie het verspreiden van een oproerig geschrift belet. Het korps studenten in de geneeskunde te Kalro is in eene oproerige stemming. Te Tantah zijn kreten tegen de christenen ver nomen. Vele letterkundige vereenigingen te Kaïro beginnen zich met politiek te bemoeien. Al deze verschijnselen hebben op zichzeh niet veel te beduiden, doch krijgen betee- kenis door dat ieder weet dat de khedive zelf de Engelschen slecht gezind is en door zijn stilzwijgen de levenmakers aanmoedigt. In enkele Berlijnsche bladen leest men dat de Bonapartistische partij te Londen eene leening tracht te sluiten van 200,000 p. st. ten einde voor prins Victor Napoleon werk zaam te kunnen zijn. De leening zal 5 pet rente dragen en, naar het heet met 200 pet. worden afgelost, zoodra prins Victor tot president der republiek benoemd zal zijn. Wordt het keizerrijk hersteld, dan zou de geldschieter met de hertogelijke waardigheid bekleed worden. Intusschen zouden alle po gingen om keizerin Eugénie voor dit plan te winnen, tot dusver geheel vruchteloos zijn. Onder de geschenken, welke den Paus worden aangeboden, ter gelegenheid van zijn gouden bisschopsfeest, is ook een verzame ling zeldzame handschriften, welke de Zwit- sersche regeering zendt voor de bibliotheek van het Vaticaan. Duitschland zendt drie afgevaardigden en verscheidene geschenken; de prins regent van Beieren zal het hoofd der roomsche kerk een groot geschenk aanbieden; de Fransche re geering zendt ook verscheidene huldebewijzen. De Belgische regeering geeft geen geschenk, maar koning Leopold zendt den Paus zijn levensgroot portret in olieverf. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. ingelegd f 3152,14; terugbetaald f 1390,20. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1573. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 2110.80 terugbetaald! 765.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 971. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Kermisraarsch. Kessels. 2. Wie es weint und lacht, ouverture Berlin. Conradi. 3. Fleur des Champs, fantaisie. Korn. 4. Jeannette Walzer. Taclc. WAALWIJK, 4 Februari 1893. Uit ons welwillend verstrekte inlichtingen blijkt, dat de kansen, de Waalwijk-sché haven door eene schutsluis rechtstreeks verbonden te zien met den Nieuwen Maasmond, zeer zijn toegenomen. Wel worden aan Waalwijk voor 't oogenblik nog te hooge eischen ge steld, maar er schijnt gegronde reden te bestaan om aan te nemen, dat men 't daar over wel eens zal worden. Natuurlijk zouden er, met het oog op den toestand der gemeentefinancien en der YVaal- wij ksche industrie en op de mogelijkheid op het graven van een kanaal langs Tilburg, ernstige bedenkingen bestaan tegen het op leggen van duurzame zware lasten aan de gemeente, maar onze gemeenteraad zal daar mede wel rekening weten te houden en alles in 'l werk stellen om de aan te gane ver plichtingen zoo licht mogelijk te doen zijn. Als Waalwijks koninkl. Oranje Doelen iets doet, dan doet hij 't waarlijk op onbe- krompene wijze reeds meermalen heeft hij dit getoond en ook nu weer met het con cert, verleden Donderdag den honorairen le den aangeboden. Daarvoor was namelijk ge- engageerd het strijkorkest van het muziek korps der d.d. schutterij van 's Bosch, onder dirtctie van den heer Ogier. De zaal was eivolwel een bewijs hoe groot de verwachting was. Nu, deze werd in 't minst niet teleurgesteld, maar zelfs over troffen. De verschillende nummers van 't met zorg gekozen programma, bestaande uit heer lijke, opwekkende muziek, werden uitstekend ten gehoore gebracht en verwierven den uit- bundigsten bijval, zoodat een paar nummers op algemeen verlangen gebisseerd moesten worden. In nadere bijzonderheden te treden achten wij overbodighet corps heeft zijnen gevestigden roem gehandhaafd en ons eenen genotvollen avond verschaft, die niet licht zal vergeten worden. Bij deze gelegenheid werd namens de wer kende leden door het jongste lid, den heer Max Govaerts, aan den president van „Oranje," den weledelen heer A. van Tilburg, aange boden dezes portret in crayon, vervaardigd door den heer Th. A. van Delft, alhier. De voorzitter, het geschenk dankbaar aan vaardende, zag daarin een bewijs van de goede verstandhouding onder de leden. Als 't gezelschap mag blijven rekenen op den steun der honoraire leden, zullen hun nog meermalen dergelijke genoeglijke avonden worden aangeboden. Nu, wij hopen het, want wij hebben we zenlijk genoten; onze dank daarvoor aan „de mannen van Oranje" en het door hen ge- engageeide muziekkorps. Zooals van algemeene bekendheid mag worden geacht, viirt Z. H. Paus Leo XIII, den 19 Februari a. s zijn vijftigjarig bis - schops jubilé De liedertafel Oefening en Vermaak stelt zich voor, naar aanleiding daarvan dien dag een Leo-uitvoering te geven. Te Vierlingsbeek (N.-B.) heeft een goed gekleed persoon, die zich als Duitscher voor deed en zich uitgaf voor Untervorsteher aan het station Horst en ook wel als veekoop man, getracht oplichterijen te plegen. Gelukkig schonk men hem niet veel vertrouwen en toen hij een valsch 100 markbiljet trachtte uit te geven werd hij door de politie aange houden en naar Boksmeer overgebracht. Daar vertelde hij dat hij als onderofficier in gar nizoen te Wesel was gedeserteerd. De man is daarop over de grenzen gebracht. Moord te Nieuwesluis Te Nieuwesluis (bij den Briel) is Maan dagmorgen de onlangs benoemde ontvanger der rijksbelastingen de heer R in zijn kamer op den grond dood liggende gevonden, met een revolver naast zich. De kasten waren opengebroken en men vond geld op den grond. Naar het oordeel der geneesheeren moet het slachtoffer des nachts half drie vermoord zijn. De politie zoekt ijverig naar den dader of de daders. Het gerecht uit Rotterdam en Brielle heeft op de plaats zelve een onderzoek ingesteld. Dc gedoode was vroeger ontvanger te Vlijmen. De groote boerderij van den heer L. Geertsema te 't Waar, provincie Groningen, is Woensdag avond voor een groot deel door brand verwoest. De brand wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. Het gerucht, dat te Lobith een artillerist door het te vroeg afgaan van eene dynamiet- patroon zou gedood zijn, is, naar van daar ge meld wordt, ongegrond. Uit Nijmegen wordt gemeld: Donderdagnacht omstreeks 121/4 uren kon digden drie kanonschoten aan dat het ijs zich op de Waal opnieuw in beweging had gezet. Met ontzettend geweld werden in den beginne de zware, groote ijsschollen tegen de pijlers der spoorwegbrug geslingerd, waarvoor ze met donderend geraas braken, om daarna in pijlsnelle vaart door den bruisenden stroom der losgebroken, machtige rivier verder te worden medegesleurd. Bij het nachtelijk uur maakte dit natuurtafereel een overweldigden indrukwelken zij die getuigen van dit „kruien» .cjer Waal waren, niet licht zullen vergeten. Weldra was eene groote menigte toeschouwers op de Waalkade gekomen om de werking van den Waalstroom in al zijn majesteit en kracht te aanschouwen. Om 7 uren Donderdag ochtend vertoonde de rivier reeds grootendeels blank water, zoodat wij met genoegen kunnen mededeelen, dat deze Rijn- arm thans van zijn winterboei" is ontslagen. Het water is ook reeds belangrijk gevallen. Pastoor Brouwerste Bovenkerkis Zondag aan een groot gevaar ontkomen. Dien avond uit zijne pastorie in de kerk gaande werd hij daar een man gewaar, uit wiens be wegingen hij, gelijk later bleek terecht, op maakte dat hij iels kwaads in zijn schild voerde. Door zijne tegenwoordigheid van geest te bewaren en flink tegen den indringer op te treden overblufte de heer B. den man met het gevolg dat deze zich ijlings door een openstaand raam uit de voeten maakte, in zijn vlucht een mes, dat hem blijkbaar uit de hand viel, achterlatende. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de kerel zich na kerktijd had laten insluiten met de bedoeling om roof te plegen. Te Velzen is eene locomotief, die aan 't rangeeren was, in 't kanaal gereden, door dat de brug openstond. De drie personen, die zich er op bevonden, zijn waarschijnlijk onder 't ijzeren gevaarte verpletterd hunne lijken zijn nog niet gevonden Verdwaald in den doolhof van den St. Pieter! De vermaarde St. Pietersberg (bij Maastricht) heeft weder eens van zich doen spreken. Zondagmiddag waren 5 jongens van 12 tot 16 jaren, zonder gids, in die onderaardsche gangen afgedaald en daarin verdwaald geraakt. Den geheelen nacht werd tevergeefs naar hen gezocht, tot het eindelijk Maandagmorgen een bewoner van St. Pieter, den heer Ferdinand Schols, mocht gelukken, de vermisten op te sporen en van een wissen dood te redden. Er zullen thans maatregelen worden ge nomen om dien onderaardschen doolhof niet meer zoo gemakkelijk toegankelijk te maken. De arbeider W. V., te Willemsoord had erge kiespijn en nam een lucifer, waarmee hij in het tandvleesch ging pluizen. Binnen weinig tijd zwol de mond van binnen geheel op, de pijn was niet te verdragen en de hulp van dr. Koster werd ingeroepen. Deze ver klaarde dat er bloedvergiftiging ontstaan was; van genezing was geen sprake. Na vele pij nen overleed V. Donderdag ochtend te ruim 5 uur is bij Zandvoort gestrand het Italiaansche bark schip Luigia Radivo, kapitein Lallich, welk schip met een lading campêchehout van Sa vannah la-Mar bestemd was voor Rotterdam. L)e uit 11 koppen bestaande bemanning is met eigen boot aan wal gekomen. De sleepboot Simson is van IJ muiden naar de strandings plaats vertrokken. Een paar jongens hadden Woensdag de verregaande onbeschaamdheid om uit een woning op de Rechtboomsloot twee rollen baai te ontvreemden en daarmee aan den haal te gaan. - De bestolene liep de jongens op aanwijzing var. een voorbijganger na in de richting van de Nieuwemarkt, waar hij ze spoedig ontdekte. Hij waarschuwde een agent, maar zoodra kregen de jongens dit niet in de gaten, of ze zetten het weer op een loopen, zoodat het niet mogelijk was er een te pakken. De bestolene, boos geworden omdat hij meende, dat de agent zijn best niet genoeg gedaan had om de jongens te achterhalen, gaf aan zijn verontwaardiging in luide bewoordingen lucht en vond natuurlijk dadelijk tal van gretige toehoorders, die zich in een kring om hem en den agent schaarden. Dit begon den bewaker van orde ten langen leste te vervelen; hij maande den lastigen kwant aan om door te loopen en toen deze niet spoedig genoeg aan dit bevel gehoor gaf, nam hij hem mede naar het bureau om aan het standje een einde te maken. Een der gestolen rollen baai werd intus schen later teruggevonden in een trapportaal aan de Gelderschekade. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur Gelieve mij eenige regels in uw geöerd blad at te staan om hulde te brengen aan den Koninklijken Oranje doelen tan Waalwijk, voor het schoone concert dat hij ons gisteren te genieten gaf, en dat in alles zoo uitstekend geslaagd is. Ja, alle rangen en standen hadden voor dit concert een entrée over en alle waren hier ook zoo druk vertegenwoordigd, dat de zaal Musis Sacrum van den h er Gerris veel te klein was. Wij hopen dat dit succes den heer Gerris aanleiding zal geven om dikwijl der zijne zaal beschikbaar te stellen voor zulke concerten. Het concert, gegeven door de kapel der dd. schutterij van 's Bosch onder leiding van haren nieuwen kapelmeester, den heer Ogier, die voor ons nog een vreemde was, heeft eer van haar werk; de inleidingmarsch Groet aan den Bosch van den heer Ogier, was al een bewijs, dat hij is een man van groot talent, en deed al direkt begrijpen dat het verdere deel van 't programma ons wel zou bevallen. De twee grootsche ouvertures Raymond en Caid, beide van Thomas en zeer zeker de groote mooie fantasie van de Opera Zampa van Herold gaven ons bewijs, dat wij met een degelijk koor te doen hadden; de zuivere stemming, fijne nuanceering, opvatting, alles was naar wensch. Ja zoo, dat wij het nooit beter hoorden en de meeste moeielijke passages werden glansrijk en gemakkelijk vertolkt. Wat het verdere gedeelte van't programma aangaat, zooals Traumbilder, fantaisie Lum- bije, Sérénade de Mandolina, Loin dü bal, van Gillert, Die Mtlhle ira Schwarzwald van Eilenberg en ten slotte O, bitt liebe Vogelèin van Wi sman, solo's voor cello, clarinet, piston, trombonne, fluit, daar behoef ik niets van te schrijven; genoeg is 't te zeggen dat zij zoo geapplaudiseerd zijn geworden, dat zij alle genoemde nummers twee maal hebben moe ten maken. Hiervoor zijn wij den directeur dankbaar. Verders moet ik nog met een enkel woord hulde brengen aan alle solisten le viool cello, clarinet, fluit, piston, trombonne, hoorn, alle waren uitstekendu nogmaals mijn extra dank, zij hebben het groote publiek te genieten gegeven wat zij nooit of zelden hoorden. Ik geloot ook de tolk te zijn van het geheele publiek als ik den wensch uit de schutterij van 's Bosch met haren jeug digen wakkeren kapelmeester aan 't hoofd, weer spoedig hier in Waalwijk te zien om ons weer op zulk een concert te vergasten. Waarlijk wij hebben genoten. Waalwijk, 3 Februari. Z. WAALWIJK, 3 Febr. Er was heden veel vee ter markt, handel vlug vooral voor kalfbeesten. Kalfkoeien golden f145.f 235.a f 0. Dito vaarzen f 115, 160,f000. Jonge varkens aangevoerd stuks van f 8.25 a f 18,00 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1498 KG., van f 0,80 a fl,32 per KG. Kippeneieren f4,00 a f4.50 per 100 stuks. In ruwe huiden was iets meer handel voor onmiddellijke behoefte. De voorraad is op bijna al de voorname huideumarkten niet groot en toch vertrouwt men den toe stand niet. In gezouten Mataderos huiden blijven de aanvoeren regelmatig aanhouden, zelfs eenigszins meer dan in vorige jaren, maar voor Saladeros schijnt in La Plata p. m. 60,000 stuks minder voorraad ge constateerd te zijn op 15 Januari 11. dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Men ver neemt van andere zijde echter, dat dit deficit in den loop van een paar maanden zal ingehaald worden. De berichten over het belangrijke getal mindere slachting wordt beschouwd als middel om de prijzen op te drijven. Zooals de eerste hand nu reeds de nieuwe slachting aan de markt wil brengen tegen de betaalde prijzen in Buenos-Ayres, Montevideo en Uruguay zou men op onge veer trp. 60 a 63 voor Saladeros ossen van 25-32 kilo's moeten rekenen, een prijs die de looier aan de tegenwoordige lage prijzen voor gelooid leder in geen geval betalen kan. Voor goed beleerd zoolleder bestaat veel vraag, prijzen zijn wel zoo hoog. Da meeste looiers houden hun leder vast, er is over 't algemeen niet veel voorraad. Daar

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2