Nummer 12 Donderdag 9 Februari 1893. 16e Jaargang. Glück auf Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. De Echo ran het Zuiden, Waalwpscfee en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Er zijn zoo van die periodes, gedurende welke de wereldgeschiedenis tot stilstand schijnt te zijn gekomen, dat kan somwijlen dagen en weken lang aanhouden, doch in den regel duurt 't niet zoolang; ettelijke da gen gaan voorbij in vervelende rust, in de doffe grijsheid en somberheid van 't niet- belangwekkende en dan eensklaps komt er hier of daar een incidentje opdoemen, soms zich opwerkend tot een quaestie, een ander maal bestaande verhoudingen in een andere phase brengend. Dat laatste is nu het geval, in Italië na melijk, waar 't met de bankaangelegenheid gaat als met zooveel andere dergelijke zaken: de kringen worden al grooter en grooter, al ruimer en ruimer wordt 't gebied, dat er bij betrokken is en geen regeeringsmacht is in staat het steeds wassend schandaal dan te onderdrukken. Zoo is op 't oigenblik, der regeering ten spijt, een parlementaire enquête veel waarschijnlijker dan vóór een paar etma len: di Rudini is blijven aandringen op een parlementair onderzoek naar de tegen hem ingebrachte aantijgingen en de kamér heeft besloten op nader te bepalen datum zijn verlangen aan een bespreking te onder werpen een eerste stap op den weg, die tot het algemeen onderzoek van parlements wege zal leiden en Crispi, die er eerst niet op wilde ingaan, begint nu ook te ijveren voor een enquête. Onderwijl wordt het on derzoek van overheidswege met onverpoosden ijver voortgezet en even vlijtig betoont men zich in de verspreiding van opzienbarende nieuwtjes met betrekking tot de dingen, die komen zullen, waaraan alleen een einde kan komen als de regeering zich geneigd toont tot een nauwlettend en onpartijdig onderzoek. Zoo is 't de Gazette de Vénise, welke de ver zekering geeft, dat er een briefje is gevonden, waarin Depretis (Crispi's voorganger als pre mier) aan den directeur der bank van Milaan een som van 500,000 lire ter leen vraagt VAN E. WERNER. Vertaling van Hkrmina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 29 ooO— Ook de beambten schenen blijkbaar een wenk ontvangen te hebben, om de jonge vrouw niet noodeloos te verontrusten; want Eugenie's pogin gen, om nadere bijzonderheden van dien kant te vernemen, hadden niet anders dan beleefde uit vluchten of geruststellende verzekeringen ten gevolge gehad. Zij hadden gezegd dat er niets te duchten viel, dat de gansche zaak weinig of niets te beteekenen had, en dat alles waarschijn lijk eerstdaags wel weer in orde zou komen en toch voelde Eugenie onwillekeurig, dat er gevaar dreigde, evenals zij de verandering voelde, die na den dood van den ouden Berkow met haar echtgenoot had plaats gehad, hoewel zijne houding tegenover haar volkomen dezelfde was gebleven. De jonge vrouw was weinig vreesachtig, te trotsch van aard, om zich door zulk eene in het oog vallende, verschoonende behandeling niet beleedigd te gevoelen, 't Is waar, zij kon geen aanspraak maken op openhartigheid, zij had het recht niet, zooals andere vrouwen, in de zorgen, in de vermoedelijke gevaren van haar man te deelen; dat was niet voor haar weggelegd. Als de scheiding reeds is uitgesproken en men het alleen nog maar //fatsoenshalve" eenige maanden met elkander uithoudt, om der wereld niet al te rijke stof tot praten te geven, dan blijft men immers ook vreemd aan eikaars wederkeerige belangen. Dit begreep zij, en had zij het niet begrepen, dan zou Arthur het haar wel aan het verstand hebben gebracht, die, naarmate hij van dag tot dag zijn vroegere traagheid meer en meer van zich afschudde en zich in ingespannen be zigheden verdiepte, hoe langer hoe meer den afstand tusschen hen bewaarde; zij was er hem nderdaad dankbaar voor, dat hij haar het pijnlijke voor politieke doeleinden en van andere zij den woiden documenten genoemd, die den afgevaardigde Zerbi ernstig compromitteeren, terwijl Tanlongo de verklaring wordt toege dicht, dat de verlenging van haar privilege aan de Romeinsche bank onder Crispi 1.229,036 lire heeft gekost en 1.045,110 lire onder di Rudini, van welke sommetjes de minister-presidenten lang niet 't minst zouden hebben geprofiteerd. 's Is geen wonder, dat Crispi nu aandringt op de benoeming van een commissie, uit vijf leden bestaande belast met een onderzoek naar de relatiën tusschen de verschillende ministers en de banken Vóórdat de czarewith te Berlijn kwam en gedurende zijn verblijf in Duitschlands hoofd stad, heeft de pers zich over 't geheel wonder kalm gehouden, ja de bijna volstrekte afwe zigheid van politieke beschouwingen over deze visite - de gewone banaliteiten der Duitsche bladen over de eer, de onderscheiding, het bewijs van de goede relatiën konden toch niet als zoodanig gelden doch nauwelijks is de jonge grootvorst te Petersburg teruggekeerd of 't eene opzienbarende gerucht omtrent zijn reis volgt 't andere. Zoo zou de czarewitch den keizer van Germanie hebben verteld, dat er tusschen Rusland en Frankrijk geen verdrag is gesloten; over een samenkomst tusschen den czaar en keizer Wilhelm (sommigen voe gen er keizer Franz Jozef nog aan toe) wordt nog druk voortgeredeneerd door sommigen met bepaling van tijd en plaats en natuurlijk blijven de betoogen over „de nieuwe phase van Duitschlands politiek» niet uit, als ware de toenadering tusschen de beide toongevende mogendheden reeds een voldongen feit. In den regel zijn 't bij nabetrachtingen over vorstelijke bezoeken dezelfde oorzaken, die dezelfde gevolgen hebben; aanzien doet ge denken en heel en al onverwacht komen dus die van groote vorstelijke reislust getuigende nieuwtjes niet van den ophanden zijnden stap hierdoor zocht te verlichten, dat hij haar nu reeds volkomen als een vreemde behandelde. Eugenie moest bekennen, dat de dood van Berkow hare wenschen bijzonder in de hand werkte. Het zou zeer moeilijk zijn geweest, zijne toestemming te verkrijgen tot de ontbinding van een huwelijk, dat zijn eerzucht tot stanci had weten te brengen en dat hij duur genoeg ge kocht had. Zijn zoon dacht er anders over. De verbintenis was hem even onverschillig als de vrouw, die hij zich vroeger in zijn lijdelijke stemming had laten opdringen. Vrijwillig bad hij in de scheiding berust, nog eer zij eigenlijk daarom gevraagd had, en een stap, die bijna overal zoo ontzettend veel strijd, zooveel tranen en bittere gezegden uitlokt, die niet zelden alle menschelijke hartstochten uit hun diepste diepten te voorschijn roept, werd hier zoo kalm en be- ïedeneerd gedaan, met zoo volkomen toestemming van wederzijdsche partijen, en met zulk een koelheid, wellevendheid een harteloosheid, dat het wezenlijk bewonderenswaardig was. Afra steigerde plotseling achteruit, het dier was niet gewoon de karwats te voelen, en dit nog wel zoo hevig, als daar even het geval was; het had heden bovendien veel van het ongeduld zijner meesteres te lijden, en ware deze niet zulk een uitmuntende amazone geweest, het jonge, vurige paard zou het haar moeilijk genoeg ge maakt hebben. Met eenige inspanning wist zij- het dan ook spoedig te bedwingen, maar de lijn geteekende wenkbrauwbogen der jonge vrouw bleven saamgetrokken en haar lippen vast op elkander geklemd, als van inwendigen toorn. Over Afra's tegenstand, dan wel over het gebrek aan tegenstand van een andere zijde? Wie zou 't zeggen Intusschen had zij de boerderij bereikt, die op een halfuur afstands in het dal was gelegen, en nu ging het bergop, hoewel niet langs het steile voetpad, dat zij op dien bewusten dag met Arthur was afgestegen en dat, althans te paard, in het geheel niet te begaan was; r:iet ver daar vandaan liep een rijweg, die met verscheidene, doch ge makkelijke kronkelingen naar den top van den heuvel voerde. Haar paard evenwel, niet gewoon om bergen te beklimmen, vond de inspanning, die men van hem vorderde, wel wat te groot; bovenop de hoogte aangekomen, moest zij een Het programma van de Oostenrijksche re geering tot vorming van een nieuwe meer derheid is er nu en hoewel 't heel in 't geheim is vastgesteld en dus alles een ver rassing was, schijnt 't niet zoo erg te zijn meegevallen, 't Berust op de troonrede van 1891.In de eerste plaats wordt de noodzakelijk heid betoogd om Oostenrijks positie als groote mogendheid te handhaven, natuurlijk daartoe vooor alles de ontwikkeling der militaire macht noodig heetend. Gehandhaafd moeten blijven de verhouding tot Hongarije, de zelf- regeering van de provinciën en de staatkundige positie van zekere nationaliteiten. Onder betuiging van haar geneigdheid om de taal- quaestie te regelen, wijst de regeering op de groote beteekenis der Duitsche taal, tevens gelijke bescherming toezeggend aan alle gods dienstige overtuigingen. De economische en sociale vraagstukken zullen een punt van on afgebroken zorg uitmaken, wakende echter tegen alle buitensporigheden. Daar nu geen der partijen sterk genoeg is om dit programma in haar eentje ingang te doen vinden, hoopt de regeering dat de partijen, die het goed keuren, haar zullen steunen Dat Taaffe, de premier, op steun, veel steun hoopt is zeer wel mogelijk, maar oi hij dien ook zal verwerven doot dit program, is een andere vraag, 't Is een stout ondernemen conservatieven, Polen en Duitsch liberalen te doen samengaan en een aanvaarding van het geheel zonder meer, lijkt wel wat al te veel verwacht. Terwijl over de Panama-zaak in Frankrijk nog altijd geruchten de ronde blijven doen, die men leest zonder er nader op in te gaan, heeft de afgevaardigde Millevoye eens wat leven in de brouwerij trachten te brengen door aan Henri Rochefort te vragen of hij eventueel geneigd zou zijn met een vrijgeleide van de Fransche regeering in de kamer te komen vertellen wat Herz hem heeft gezegd met betrekking tot een som van 3V2 millioen, aan Clemenceau, de leider der uiterste lin kerzijde, verstrekt. Wel heeft Rochefort er poos stilhouden, om hem de noodige rust te gunnen. De nevelen waren nu verdwenendie toen rondom het gebergte opstegen en de heldere zon neschijn koesterde liet aardrijk zoo verkwikkend alsof er nooit een tijd was geweest, dat regen en wind elkaar hier de heerschappij betwistten en het geheele landschap in het rond op een vor meloos nevelbeeld geleek. Nog lagen de dalen in de blauwe ochtendschemering gehuld. Des te helderder verhieven zich de tallooze kruinen der bergen, waarvan de eene boven de andere uit stak, de eene de andere verdrong, allen te zaraen een onafzienbare zee van golvende groene bos- schen vormend. De donkere dennen prijkten met hun licht en jeugdig groen en daarbinnen opliet mostapijt, daarbuiten op den rotsigen grond, tus schen wortels en steenen, waar slechts een rank zich kon vasthechten of een plantje wortel kon vatten, daar groeide en bloeide alles in duizender lei vormen en kleuren. En de beken stroomden klaterend af naar het dal en de bronnen bor relden en ritselden en over alles welfde zich een onbewolkte, donkerblauwe lentehemel. Alies zag er zoo heerlijk helder en nieuw, zoo vrij en luchtig uit; men zou werkelijk geneigd zijn te gelooven, dat dit nieuw ontwaakte leven der na tuur nu iedere wond zou heelen, iedere keten verbreken, dat hier niets meer ademde, dat niet met vrijheid en geluk verwant was, En toch zag de jonge vrouw zoo ernstig vóór zich en stond haar gelaat zoo strak, alsof al die heerlijkheid in het rond slechts een verborgen leed bij haar wakker riep. Zij had toch ook ver ruimd kunnen ademhalen bij de gedachte aan de ook haar beloofde vrijheid, waarvan zij zou kun nen genieten, nog eer er weer een lente was aan gebroken. Waarom kon zij dit dan niet, waarom ging haar bij deze gedachte een gewaarwording als van smart door de ziel? Was het wellicht de pijnlijke herinnering aan dat uur, waarin het woord scheiding het eerst was uitgesproken en aangehoord? Verlangde zij dan niet vurig naar die scheiding Smachtte zij dan niet tot de haren terug te keeren Leed zij dan niet zwaar onder de ketenen, die ze nauwelijks meer tor- schen kon Sedert hun laatste bijeenzijn hier boven was dit alles veranderd. Tot dusver was zij onwrikbaar geweest in hare berusting in het haar opgelegde noodlot, in haar haat tegen die- reeds bij voorbaat voor ^bedankt zulk een vernederende aalmoes als een vrijgeleide aan te nemen van de lieden, die hem schandelijk verbannen hebben, maar van een verhoor door de leden der enquête-commissie wil hij wel weten en zoo zal Millevoye dan in de kamer voorstellen Rochefort te doen ondervragen, welke zaak nog wel kan leiden tot incidenten daar minister Bourgeois niet van zins is om Millevoye te antwoorden. De waarde van de gestolen sieraden en juweelen der gravin van Vlaanderen is veel grooter dan aanvankelijk werd gemeld; zij is niet fr. 300,000, maar fr. 700,OoO. Er is ?enige mogelijkheid dat de dieven ontdekt worden; althans er is, toevallig, eene eerste aanwijzing. Een oud heer, vroeger consul van een Zuid-Amerikaanschen staat, heett Woensdag avond in de tram langs de boulevards van het Noorder- naar het Zuider station gezeten met twee heeren, die ieder een reiszakje bij zich hadden en samen Porlugeesch spraken, en in het onderhoud heeft de oude heer zeer duidelijk dit ver staan „Nu, ik hoop dat er bij de verdeeling van den buit ook voor ons een mooie diadeem overschiet." De oud-consul heeft zich uit eigen beweging bij den rechter van instructie aangemeld en een nauwkeurig signalement der twee personen gegeven, dat in alle richtingen verspreid is. Tusschen de politie en verscheidene recruten had Maandag te Gent een gevecht plaats. De menigte trok partij voor de re cruten en wierp steenen en andere projec tielen naar de politiedienaren, die te hunner verdediging de sabel trokken. Verscheidene recruten zijn gewond. Een twaalftal personen zijn in verzekerde bewaring gebracht. Er zijn bijzondere maatregelen verordend. genen, die haar dit lot hadden bereid; maar ran dat uur af scheen er een plotselinge omkeering in hare gevoelens te zijn gekomen. Van dat uur af was de geheime tweestrijd in haar binnenste begonnen, die worsteling tegen een zeker iets, dat, nog nooit onder woorden gebracht, in het diepst harer ziel lag verborgen, en waardoor zij zich voor geen prijs van de wereld wilde laten overheerschen; en toch had alleen dat zekere iets haar dien morgen naar buiten en half tegen haar zin naar deze plek heengedreven, en toch was dit alleen de oorzaak, dat de dochter van den baron Windeg dc etiquette had veronachtzaamd en zich niet door den bediende had laten volgen, die haar anders altijd op hare uitstapjes verge zelde. Zij kon en wilde heden geen getuigen bij zich hebben en wel was 't goed dat zij alleen was; want toen zij eenzaam en alleen daarboven op de hoogte stond, toen overviel haar eensklaps te midden van die lachende, zonnige omgeving, een zonderling onbestemd verlangen naar dat zoo onverklaarbaar bekoorlijk uur, toen nevelen en wolken om haar heen deinden en woelden, toen de dennetakken boven haar hoofd heen en weder wuifden en de wind door de rotskloven en de dalen gierde, toen die groote bruine oogen, die zich voor de eerste maal in al hun glans en diepte lieten zien, ook voor de eerste maal het vermoeden bij haar deden oprijzen, dat die man tot veel, wellicht tot alles in staat had kunnen zijn, indien hij was bemind en had bemind, eer de hand van zijn eigen vader hem in dien maal stroom wierp, waarin reeds zoo menige kracht is ondergegaan. En met deze herinnering out- waakte tevens een gevoel, dat Eugenie van Win deg nooit gekend had en dat eerst de vrouw van Arthur Berkow zou leeren kennen, een ge voel van smart, veel stiller, maar ook veel die per dan alles, wat zij tot hiertoe had ondervon den en zij hield de hand voor de oogen, waar uit zich een heete tranenvloed ontlastte. „Mevrouw 1' Eugenie ontstelde en Afra sprong op zijde, door een vreemde stem opgeschriktmaar reeds in hetzelfde oogenblik had een krachtige hand het dier bij den teugel gegrepen en weer tot staan gebracht, ülrich Hartman stond er neven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1