Frankrijk. Spanje. Engel au d. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Afrika. Australië. Maandag zijn uit de Schelde bij Oude - naerde de lijken van 8 miliciens opgehaald Men weet niet of zi' door een ongeluk den dood in de rivief gevonden hebben of dat zij ten gevolge van een gevecht met elkaar in het water zijn geraakt. De Fransche kamer arbeidt nu kalm voort aan de begrooting en keurde Zaterdag 20 hoofdstukken koloniën goed. Het regeerings-ontwerp beursbelasting is onverwacht door de begrootings commissie verworpen. Zij stelt zich evenwel voor zelve een dergelijk ontwerp in te dienen, op een andere leest geschoeid. In het Panamageding heeft naar ver zekerd wordt, de kamer van beschuldiging beslist, dat afgevaardigden met ambtenaren zijn gelijk te stellen. Tevens zou zij hebben uitgemaakt, dat tegen Rouvier, Léon Rénault, Devès en Grévy geen vervolgings termen bestaan. Columbia moet 10 millioen franken als waarborgsom vragen voor de vernieuwing der Panama concessie. De gemeente; aad te Parijs heeft Zater dagavond een bal gegeven, het eerste in dit seizoen, dat door een of twee gevolgd zal worden, gelijk in de laatste jaren steeds het geval is geweest. 1 oeveel duizenden in het raadhuis verschenen waren, is kwalijk te zeggen. Te tien ure waren de zalen reeds zoo vol, dat men moeilijk heen en weer kon gaan. Bij elven verscheen de president der republiek met zijne gemalin. Aan de groote trap werden zij opgewacht door de voorzitters van den gemeente- en gewestelijken raad en het verdere personeel van de bureaux en door de prefecten der Seine en van politie. Zoodra de heer Carnot en zijne echtgenoote verschenen waren liet de muziek der Garde républicaine de tonen der Marseillaise hooren. De Figaro van Maandag bevat een sensatietelegram uit St. Petersburg, volgens hetwelk de czaar ra kennisneming van het gefingeerde bericht met betrekking tot den aanslag op zijn persoon te Berlijn verspreid, gezegd zou hebben „Deel Wilhelm mede, dat zijn valsche en aanstellerige potitiek mij verveelt en hem duur te staan zal komen. Laat hij op zijn woorden en daden acht slaan, want mijn geduld heeft grenzen." Yolgens ontvangen bericht van docter Fraser, den geneesheer van Cornelis Herz, gedateerd 5 dezer, half elf 's avonds, nemen de hoofdpijnen, de koorts en de zwakheid van den lijder toe. Bij het tort Roncia, niet ver van de Mont Cénis, heeft een voorval plaats gehad, dat tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Vier gewapende personen schoten van de Fransche grenzen op het Italiaansche wacht- corps en ontvluchtten daarna over de grenzen. -- De socialistische maire van Marseille heeft een proclamatie, die in zeer heftige woorden gesteld is, uitgevaardigd tegen de bakkers. Dezen zijn hierover zeer veront waardigd, zoodat men vreest dat de werk staking weer beginnen zal. Ribot en Bourgeois hebben een circulaire tot de rechterlijke macht gericht, betreffende de toepassing van de nieuwe wet, die ten doel heeft het wekken van wantrouwen in de Rijkspostspaarbanken tegen te gaan, welke wet Zaterdag afgekondigd en Maandagmorgen van kracht geworden is. De beide ministers noodigen het parket uit, de ter hunner kennis gebrachte feiten, onmiddellijk te vervolgen. Lachize, een socialistisch afgevaardigde, is te Rive-de Gier aangekomen. Baudin zal hem weldra volgen De socialistische groep uit de kamer zal bij de mijnwerkers van Rive- de-Gier een permanente commissie vestigen gelijk aan die te Carmaux. De regeering heeft duidelijke bevelen ge geven om een herhaling van de betreurens waardige voorvallen, die te Carmaux hebben plaats gehad, te voorkomen. Ribot is besloten krachtig op te treden. Men zal zich dus stipt binnen de grenzen van de wet moeten houden, wil men niet dat de minister van binnenland- sche zaken tusschenbeide kome. Zondagavond na afloop van een nieuwe meeting, die door de studenten van Barcelona was belegd om hun tevredenheid te betuigen over de opening van een protestantsche kerk te Madrid is het nabij den schouwburg tot ongeregeldheden gekomen. Een anarchist trachtte het woord te nemen; de politie ver bood de samenscholingen en dreef de menigte uiteen. Eenige revolverschoten werden gelost en bij de arrestatie van eenige belhamels werden een agent van politie en vijf burgers gewond. Een anarchist wierp een agent met den inhoud van e n flesch in het gelaat, naar men meent, vitriool. Het hoofd der politie is door een kogel getroffen, doch omtrent zijn toestand is nog weinig te zeggen. De toch reeds kleine en min of meer kunstmatig bijeengebrachte meerderheid waarop in het Britsche lagerhuis het kabinet Gladstone steunen moet, is geen gelukkig voorteeken bij den aanvang der zitting! andermaal een cijfer lager geworden. In plaats van den overleden Gladstoniaan Summers verkoos namelijk het district Huddersfield den conservatief Grosslandmet 35 stemmen meerderheid boven den door de Gladstonianen gestelden heer Woodhead. Daar in het lagerhuis de beraadslaging over het adres van antwoord zoo lang aanhoudt, zal de Home Rule voordracht waarschijnlijk eerst de volgende week worden ingediend. Reeds nu voordat ze in hare onderdeden bekend is worden in beide huizen allerlei hatelijkheden aan haar adres verkondigd. Ook de maatregelen van clementie, in de laatste tijden door de regeering tegenover sommige Iersche leiders genomen vinden aikeuring. Kolonel Saunderson noemde een der ontslagenen een „moordzieken schurk"» en was eerst met moeite te bewegen die woorden in te trekken en ze te vervangen door de qualificatie: „opgewonden partijman", wat in hooge mate de hilariteit van het huis wekte. In het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft Maandag de nationaal liberaal Knebel uitdieping van den Rijn voorgesteld om de rivier rechtstreeks voor zeeschepen bevaarbaar te maken. Minister Thielen antwoordde, dat de Strom- Bau-directie te Coblenz de zaak van een technisch en financieel standpunt onderzoekt. Het grootste bezwaa echter ligt in de om standigheid dat Nederland daaraan moet medewerken. Van Keulen tot aan de Neder landsche grens heeft men reeds drie meters diepte. Nederland daarentegen heeft van de grens tot aan de monding slechts M. 2.70 diepgang en deze te vergrooten tot de ver- eischte vijf meter zal uiterst moeilijk zijn. In Zwitserland is men uiterst verbolgen op de Fransche regeering, wijl deze, zonder een ge voorafgaande waarschuwing, van Zwitsersche handelsreizigers een gelijk recht is gaan heffen, als Zwitserland het van de Fransche doet waar men echter zoo beleefd was daar te voren kennis van le geven. De onderlinge verhoudingen worden dus steeds onaangena mer. Bij het spoorwegstation te Altavilla, op Sicilië, is het lijk gevonden van Notarbartolo, oud-directeur van Siciliaansche bank, bedekt met 26 wonden met een dolk toegebracht. Notarbartolo was met den trein vertrokken om zich naar zijn landgoed te begeven. Twee zijner bedienden en twee gendarmes waren gezeten in een waggon, volgende op zijn coupé eerste klasse, maar zij schijnen niets gehoord te hebben. Hit het onderzoek is gebleken, dat twee personenals heeren gekleed, te Termini in denzelfden coupé waren gestegen, en deze moeten hem vermoord en het lijk uit het portier geworpen hebben. De coupé was hier en daar met bloed bevlekt, en de sporen van eei.e hevige worsteling waren aanwezig. Het horloge, een veertig lire en het geweer van den vermoorde zijn gestolen; doch men gelooft dat die diefstal gepleegd is om de justitie op een dwaalspoor te brengen en dat hier eene persoonlijke wraakneming in het spel is. De trein voerde veertig gedarmes mede. Dit moeten de moordenaars geweten hebben, en men is dus te meer verbaasd over het geen zij hebben gedurfd. De afgevaardigde Zerbi zal Donderdag a.s. voor den rechter van instructie verschij nen. Baron Michel Lazzaroni, administrateur der romeinsche bank, der nijverheidsbank en der Engelsch Italiaansche bank is Zondagavond in zijn paleis in hechtenis genomen. Hij is een neef van Cesar Lazzaroni, die als lid van den raad van administratie der romein sche bank reeds in hechtenis is. Michel Lazzaroni is sinds 1890 ridder van het Legi oen van eer en alleen zijn jeugd (hij is eerst 28 jaar) heeft hem weerhouden zich candidaat te stellen bij de laatste algemeene verkiezingen. Terrini, kassier der volksbank te Pesaro, is met eene aanzienlijke som gevlucht. De Hongaarsche volksvertegenwoordiging heeft zich Zaterdag bezig gehouden met het bespreken der feesten, die gegeven zullen worden ter herdenking van het duizendjarig bestaan van de Hongaarsche staatsregeling. De ministers Weckerle Lukacs hebben het denkbeeld eener internationale tentoonstelling welke de linkerzijde verlangde, verworpen, vooral om de aanzienlijke kosten, die het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven zouden verstoren. Er zal dus een nationale tentoonstelling te Buda-Pest gehouden wor den, evenals in 1885. Overigens heeft de regeering verklaard, dat ze aan de feesten den meest mogelijken luister wilde bijzetten. Te Lemberg hebben studenten ongere geldheden plaats gehad. Wegens het samen vallen van het Carneval met den verjaardag der laatste verdeeling van Polen had een deel dezer jongelingschap voorgesteld zich ditmaal van alle feestelijkheden te onthou den. Die „nationale rouw" werd echter niet door allen betracht en toen hebben de stu denten op twee gemaskerde bals de deel nemers uitgejouwd, ja mishandeld, de glazen van het gebouw ingegooid enz. Met de sabel moest de politie er een eind aan maken. Tegen 50 studenten is procesverbaal opge maakt. Uit Egypte goede berichten. De Khedive wordt op zijne spoorweg-inwijdingsreis overal met groote geestdrift ontvangen, maar er ge schiedt niets vijandigs tegen de Engelschen. Over Zanzibar komt uit Kis.naya bericht, dat men daar moeilijkheden heeft gehad met de Somali's, die een agent der Anglo Afri- kaansche maatschappij hebben mishandeld. Het Britsche oorlogschip Widgeon heeft toen op de inboorlingen gevuurd en er acht ge dood, waarop de overigen de vlucht namen. Een tweede oorlogsschip, Philomel, is onder weg en de commandant zal een onderzoek instellen. MELBOURNE, 5 Februari. Noodlottige overstroomingen hebben Brisbane en de ko lonie Queensland geteisterd I)e aangerichte schade is ontzettend. In de stad Ipswich zijn gansche huizen weggespoeld. Men weet reeds van 22 dooden, doch men geloott dat de slachtoffers veel talrijker zijn. De bevolking vlucht om zich te redden, naar het gebergte. SYDNEY, 6 Februari De laatste tijdingen melden hartverscheurende bijzonderheden van de overstrooming in zuidelijk Queens land. Te Bundabery zijn honderden familien zonder dak. Te Maryborough is de brug in gestort. Men gelooft dat een dertig personen verdronken zijn; honderden huizen zijn ver nield. De stad Tiaro staat onder water. Te Brisbane, waar twee groote bruggen door den stroom weggespoeld zijn, is de toestand hoogst bedenkelijk. Het water staat er twin tig voet hoog in de voornaamste straat van het zuidelijk kwartier. gemaakt langs de spoorlijn; met het oog daarop zijn langzamerhand de vaartuigen vervallen en.... nu houdt men de voetbrug gesloten tot groot ongerief en nadeel vooral van de talrijke werklieden uit Drunen enz., die hier in Waalwijk hun kost moeten ver dienen. Kan 't ongerijmder Naar wij vernemen zal ook de zang- vereeniging „Cecilia» zich bij gelegenheid van het aanstaande Pausfeest niet onbetuigd laten. Op Zondag 19 dezer zal zij een matinée geven, waarop, onder meer zal worden uit gevoerd het groote koor „Hulde aan Z. H. Leo XIII van W. H. van Besouwen." Met ijver wordt dit prachtig stuk bestudeerd en met reden mag men dus .van die matinée iets schoons verwachten. De justitie te 's Bosch heeft eene ver» volging ingesteld tegen den geschorsten chef van de stoomtram 's Bosch Helmond, wegens de voor eenige dagen plaats gehad hebbende ontsporing. Op eene desbetreffende vraag van het gemeentebestuur van Heusden is door den minister van binnenlandsche za«cen te kennen gegeven, dat de kosten, vallende op de maat regelen voorgeschreven in art 8 van het koninklijk besluit van 4 September 1892 (Staatsblad no. 215) tot vaststelling van bui tengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uit breiding en gevolgen, door de gemeente be- hooren te worden gedragen. Te Utrecht is het Leofeest gisteren ge vierd in de groote zaal van het parkt Tivoli, des namiddags te 1 uur. Da feestrede werd uitgesproken door dr. H. J. A. M Schaepman. Hieraan ging vooraf de Leo-hymne, gevolgd door Tu es Petrus (8-stemmig met begeleiding van orgel en ba zuinen), beide van P. H Thielen. Des avonds werd het feest besloten door een groot vocaal en instrumentaal concertuitgevoerd door ruim 300 zangers, met medewerking van de heeren J. I. Rogmans, tenor, en J. M. Orelio, bariton, en van het Utrechtsch symphonie- orkest. Weerkundige waarnemingen. Over de maand Januaril892, te WAALW IJ K. Gevallen regen en sneeuw 913/4 mill. vorig jaar Januari 461/* mill. Verschil-f-45Vs mill. 3 Regendagen, 22, 23 en 31 Januari (on gerekend de dagen waarop sneeuw viel.) De meeste regen viel op 22 Januari (in clusief de op dien dag ontdooide sneeuw) 751/2 mill. De minste regen viel op 23 Jan. 23/4 mill. Sneeuw 9, 10, 18 en 19 Januari. Vorst 1 A 8 streng en op sommige der overige dagen niet streng. Mist 19, 20, 26 Januari. Windkracht op 10, 14, 16, 31 Januari va- rieerende van J/10 tot G/10 overige dagen van Vio tot 3/10. Karakter van het weer afwisselend. Windrichting N. 23. O. 6, 7. Z. 17, 26, 29. W. 13, 15, 21, 23, 24. N.O. 1, 10, 11. N.W. 14. - Z.O. 3, 4, 5, 8, 9, 12, 19, 28. Z.W. 2, 16, 18, 20, 25, 27, 30, 31. Gevallen regen van 1 Februari 1892 tot 1 Februari 1893 =r 5821/1G mill. Regendagen van 1 Februari 1892 tot 1 Fe bruari 1893 110. WAALWIJK, 8 Februari 1893. De handel in kalfkoeien was in de Langstraat bij flinken aanvoer zeer vlug, verscheidene Belgische kooplieden waren aanwezig. Kalf koeien golden f 195 230, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 50 nuchtere dito f8 A 12; slachtvee le qtial. 60 a 7ü ct., 2e qual. 6q A 64 ct., vette kalveren 90 a 95 ct., vette varkens 60 a 62 ct. (schoon) alles per Kg.; biggen f9 a 12, berekend naar f 1.80 a 2. per week. Hooi. Handel stil. Prijs f 22 a 23, stroo 10.A 12.50 per 500 Kg. De handel in de Boven Langstraat in aard appelen is zeer traag. De prijs blijft statio nair en bedraagt naar soort zand f 0.90 A 1.25, klei fl.50 A 2.— per Hl. Ten gevolge van den hoogen waterstand is de provinciale weg van 's Bosch op Vlijmen overstroomdzoodat de gemeenschap met 'Waalwijk en het Land van Heusden voor voetgangers en voor voer- en rijtuigen is verbroken. Ook de kunstweg over Pettelaar naar Sint-Michiels-Geslel is geïnundeerd. De Baardwijksche overlaat is Zaterdag be ginnen te werken, de Buitenpolders van Baard wijk en Waalwijk staan onder. De voetbrug langs de spoorbrug in den Overlaat is niet open; men is verplicht over 't hek te klimmen, wat aanvankelijk geregeld geschiedde. Nu zijn er echter wachters bij gesteld om dit te beletten en tegen de overklirnmers te verbaliseeren. 't Is wezenlijk een bespottelijke toestand De communicatie wordt ten bate van 't rijk door 't water verbroken, er is eene voetbrug De maskaradepret in den Bosch is gere geld volgens onderstaand grappig programma: Stad van den Bosch. Oeteldonksche Club. Carnaval 1893. Fistgeleier Zondes den twelfden Fibrewoarie te lfJVa uur skrikkelik skon Matjenee in't Clubslecoal Plats Rijoal. Optreeien van alle en wed- streit tusschen alle uutgezochte weezeluke en noagemakte kemiekers en vuurvreeters. Een en ander gezoamelik mi meziek opgesierd. Den intreei is gereselveerd veur de leeien die me te geleik veur 11 en skon verraasing oanprisenteeren. Moandag den dortienden Fibrewoarie Wedstreit veur gemaskeerde truupkes van los'.oopende maansminse en vrollie. Afdeeling A (truupkes) preis f 100, f 75, f 50 en f 25. Afd. B en C (maansminse en rrollie) f 30, f 20 en f 10, in iedere afdeeling Zuuk et verder ut in de weitsporige pergrames. Te 1 uur saaftersmiddags Stoassie Optocht deur de deelneeimers, loangst de stroaten, opgeluusterd deur twee meziekherremenieën. Noa afloop (ommedebei 3 uur) bekrooning op et mertveld, woarachter de preisutdeeling in 't Clubslecoal. Meziekmoaken in 't pavejoen op et mertveld. Densdags den virtienden Fibrewoarie van l1/;toe 3 en van 3 toe 4^2 uur saafter smiddags Fistmeziek van ons bei herremenieön op et mertveld. Tusschen et skoften: Groote verlooting van Oeteldonksche Kunstveurwerpe zoo as en Vet Verreke, Peuperkoek, Mik, Bier, Veugelkes en inne skone gezonde Worst en nog al zo veul en dèi alles veur 't prefeit van „Koffie en Brood." Zondes, 12— Moandag, 13 en Densdag 14 Fibrewoarie Groote Dansperteien in de doar veur oangeschafte geleegenigheden. De Raad van Elf. Een brutale inbraak heeft Zondagavond te Aalsmeer plaats gehad in de woning van den heer G. van Dillewijnkoopman in sigaren, tabak enz. Na zorgvuldig alles gesloten te hebben, gingen de bewoners des avonds om 10 uur een nabijwonend familielied be zoeken, en toen zij een paar uur later le huis kwamen; lag alles overhoop. Eene kast was opengebroken, de laden waren uitgehaald en doorzocht, terwijl in den winkel niets onaan geroerd was gelaten. Vermist werden eenige kistjes sigaren, flesscheu met eau de cologne, pakjes thee en bussen cacao, benevens een paar gouden ringen, een kerkboek en eenige kleedingstukken. De dieven hebben zich door een bovenraam aan de achterzijde der woning toegang weten te verschaffen. Men verwondert zich er over, hoe zij onopgemerkt nebben kunnen blijven, daar er in den winkel en in de woonkamer licht brandde, en de woning midden in het dorp staat, waar het tot laat in den avond op Zondag druk op straat blijft. De politie doet ijverig onderzoek. Men meldt uit Dordrecht Zondagavond tegen half twaalf, terwijl een massa ijs de rivier kwam afzetten, vernam het personeel van het Papendrechtsche veer noodkreten van de zijde der rivier. Het bootje lag, wegens het vele drijfijs, sedert 6 uur n.m. aan den wal; wel had men zich

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2