Griekenland. Amerika. Australië. UI TV OERLNGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. waarbij een honderdtal afgevaardigden ge compromitteerd zouden zijn. Crispi zalnaar men verzekert, Dezerbi verdedigen. De berichten van Zante na de aardbeving luiden allertreurigst. De meeste dorpen op het eiland zijn verwoest, 40000 menschen zijn zonder huisvesting en hebben hunne have verloren. Niettegenstaande er aanstonds hulp van Malta, Athene en Sicilië gezonden is heerscht er hongersnood en zijn er reeds enxelen van gebrek gestorven. Meer dan 2000 huizen zijn vernield en onder de puin- hoopeu liggen de lijken bedolven. Het aantal dooden en gewonden is groot en daar het hospitaal ingestort is, heeft men slechts een deel der zieken en gewonden in de woning van den aartsbisschop kunnen onde brengen. De stad Zante is weinig meer dan een puinhoop en na de eerste verwoesting hebben zich de aardschokken herhaald, waardoor bij kaap Skerni nog een dorp verwoest is en 80 zijner inwoners gedood zijn. De koning, de koningin en de kroonprins hebben zich naar het eiland begeven. In de Triëster bladen komen uit voerige berichten voor, welke van de officieele Grieksche telegrammen niet onbelangrijk af wijken. Deze stellen, naar de Triester bladen melden, de ramp veel geringer voor dan zij in werkelijkheid is. De Mattino en de Piccolo zeggen dat de verwoestingen alle beschrijving te boven gaan en als men deze berichten leest, dan kan men zich voorstellen hoe het mogelijk was dat er, ondanks de spoedige hulp van alle kanten, zooveel ellende is ge leden. Zante, een der Jonische eilanden, ligt slechts weinige mijlen verwijderd van de westkust van den Peloponesus (het schiereiland Morea) en is bekend om zijne vruchtbaarheid en dientengevolge dicht bevolkt. De uitvoer van krenten, olijfolie, wijn, allerlei vruchten, vooral sinaas- en oranjeappelen, verschaffen aan de 40000 inwoners een goed bestaan. De vertegenwoordiger der Vereenigde Sta ten te Honolulu heeft den len dezer op aanvraag van het voorloopig bewind het prolectoraat der V.S. afgekondigd en de Amerikaansche vlag op het gouvernementspa leis doen hijschen. De vlag van Hawai blijft echter waaien op de andere staatsgebouwen. In de proclamatie zegt de gezant dat het doel van den stap is het handhaven der orde in afwachting van den uitslag der onderhan delingen te Washington. De rust is ongestoord. RIO JANEIRO, 9 Februari. In Porto Al legro zijn ernstige wanordelijkheden gepleegd. De Italiaansche consul is beleedigd door kwaadwillige Italianen bij de terugkomst van de begrafenis van den Italiaan Rizzo, die vermoord was geworden. Het consulaatschild is afgerukt. De staatspresident heeft den consul bescherming toegezonden. De moor denaars van Rizzo zijn gearresteerd. Uit nadere berichten omtrent de overstroo mingen in Queensland blijkt, dat de toestand daar allertreurigst is, vooral te Brisbane, waar het water in de voornaamste straten onge veer 10 meter en in sommige gedeelten der voorsteden wel 20 meter hoog stond. Ruim 500 woonhuizen en verscheidene fabrieken werden er vernield. Honderde gezinnen dre ven van alle onderkomen beroofd, in booten rond. In alle opzichten is de schade er ont zaglijk groot. Thans is het water er vallende. De gou verneur kon eerst na veel moeite de stad bereiken, want al de plaatsen tnsschen Ips wich en Brisbane staan onder water. De ramp wordt beschouwd als zonder voor beeld in Australië. WAALWIJK. De gewone repetitie der Hedert.ifel „Oe fening en Vermaak/' kan Zondag 12 dezer niet plaats hebben, ter oorzake van ziekte. BAARDWIJK. Zondag 12 dezer, 's avonds 7 uur precies, Concert door de liedertafel „Lot bloei der Toonkunst," ten huize van den heer Jac. van Woenrel. Zie verder programma. WAALWIJK, 11 Februari 1893. De voetbrug langs de spoorwegbrug over den Baardwijkschen overlaat is Donderdag voormiddag voor het publiek opengesteld. De storm van gisteren heeft aan de kaden en dijken hier in de buurt geen schade ver oorzaakt. We vernemen dat er gemeenschap is daargesteld tusschen het nieuwe scheep vaartkanaal langs den Maasmond en het water in den Buitenpolder, zoodat dit langs dien weg wegloopt. Benoemd zijn tot burgemeesters van Oud- en Nieuw Gastel, C. F. C. de Bie; van Dongen, P. van Gastel. Gedep. Staten van Noordbrabant, heb ben benoemd tot voorzitter van de keurings commissie ran springstieren den heer mr. baron Van den Borch van Verwolde, te Zeveubergen, en tot leden der commissie de heeren H. Santbergen, te Standdaarbuiten, en J. van Beek, te Zevenbergen. In elke keuringsplaats zullen drie premien worden uitgeloofd. Uit de residentie wordt aan de „Tijd" van welingelichte zijde medegedeeld, dat H. M. de koningin-regentes graaf generaal Dumonceau, chef van het militaire huis van H. M. de koningin, heeft belast met het overbrengen van Hoogstderzelver gelukwen- schen aan Z. H. den Paus, ter gelegenheid van diens gouden bisschopsjubilé. Voor de rechtbank te 'sHertogenbosch hebben zes Bokstelsche fabriekarbeiders te recht gestaan, beschuldigd van hun patroon den heer M. J. van der Heijden, op ver schillende tijden te hebben bestolen. De rechtbank hoorde een aantal getuigen en het openb. min. eischte voor T. Kluijtmans, die zich belastte met den verkoop van het gestolene, 2 jaar, voor drie anderen ieder 6 en voor de overige ieder 3 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Reeds sinds 28 December jl. zijn de ver dachten in voorloopige hechtenis. Donderdag stond voor de arrondisse- ments-rechtbank te 's Bosch terecht P. van der B., wonende te Heesch, thans gedetineerd, beschuldigd van zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende gehad. Door het openbaar ministerie werd beklaagde schuldig geacht aan het hem ten laste gelegde en eene gevangenisstraf geëischt voor den lijd van 6 jaren. Mr. W. G. M. Dittlinger. advocaat procu reur aldaar, ambtshalve als verdediger toege voegd, pleitte verzachtende omstandigheden en beval zijn client aan in de clementie der rechtbank. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bevestigd het vonnis, waarbij Ockeloen, te Rotterdam, veroordeeld is tot 10 jaar ge vangenisstraf, wegens doodslag op een politie agent aldaar. Het Algemeen Politiebl maakt melding van eene ontvreemding te 's Hertogenbosch, vermoedelijk in de maand September 1892 of in het tijdvak van September 1892 tot 7 Februari, van 23 goudenen 11 zilveren voor werpen en andere kostbaarheden, waaronder 1 diamanten broche met dito oorhangers in het goud gezet, en andere sieraden met diamant bezet. De officier van justitie te 's Hertogenbosch verzoekt aanhouding en bericht, zoowel van de ontvreemde voorwerpen als van den dader. Sedert Zondag jl. wordt vermist te Sommelsdijk (Zuid Holland) mejuffrouw Jo hanna Mechelina (zich noemeude Jansje) Langejan, oud 30 jaren. Zij is middelmatig van lengte, gekleed met zwarten mantel, waarvan hals en mouwen met zwart peluche zijn gegarneerd, zwarten japon, lederen pan toffels en zwarte kousen. Zij draagt een hoed met groene bloempjes en groen lint. Zij is lijdende aan godsdienstwaanzin, dat uit hare oogen is waar te nemen. Zij was Maandag te Antwerpen. Mogelijk is het, dat zij van daar naar ons land is vertrokken en in het Zuiden van Noordbrabant zich ophoudt. Een ieder die inlichtingen kan geven, wordt dringend verzocht, zich tot de politie te wenden, daar zij in het politieblad is gesig naleerd. Men schrijft uit Noordbrabant Nauwelijks is de suikercampagne afgeloopen of men denkt weder aan vele fabrieken groote veranderingen aan te brengen, waar door men meer en meer in staat zal zijn in den kortst mogelijken tijd het grootste quan tum suikerbieten te verwerken, als ook de grootste hoeveelheid suiker uit de wortelen te kunnen trekken. Bijna elk jaar worden aan de meeste fabrieken groote verbeteringen aangebracht. Verleden jaar werd aan de suikertabriek der „Maatschappij voor Land bouw en Suikerindustrie," te Zevenbergen, een verbetering aangebracht, welke circa f 100,000 kostte. Nu dit jaar zal aan de sui kerfabriek „De Phoenix" een nieuw diffusie- systeem worden geïnstalleerd; ook zullen er nieuwe stoomketels worden aangebracht.Voorts zegt men, dat aan de suikerfabriek „Zwarte- berg," onder Leur, dit jaar aanzienlijke ver beteringen zullen worden aangebracht. I oe- veel voordeel de suikerindustrie in onze provincie oplevert aan alle soorten van handel en industrie in ons land is niet op te sommen. Onze suikerfabrieken worden langzamerhand zoodanig ingericht, dat zij met de beste in richtingen in het buitenland kunnen worden vergeleken. Te Bergenopzoom heeft een jeugdig tamboer van het 3e regim. inf. H. bij het aardappelschillen een soldaat een gevaarlijke messteek toegebracht. De gewonde wordt in het hospitaal ver pleegd, terwijl de tamboer naar 's Bosch is vervoerd om voor den krijgsraad terecht te staan. Nabij de heide te Rukfen, hebben twee ambtenaren tien zoutsmokkelaars op heeter daad betrapt. Een smokkelaar, een knaap van 16 jaar, en ongeveer 400 pond zout viel hun in handen. Omstreeks 9 uur Donderdag avond riep de houder van het café-chantant Alcazar op het Roodezand te Rotterdam de hulp der politie in, om een 5tal personen, die hun gelag niet wilden betalen, uit zijne inrichting te verwijdeten Twee agenten van politie voldeden aan het verzoek, hetgeen met veel moeite gepaard ging. Nadat allen buiten gekomen waren, greep een dezer 5 personen zekere W. M., een 19jarig drukker, wonende in de Dirk-Smitsstraat, den agent-brigadier M. van den Berg bij de keel en wel zooda nig, dat hij hali geworgd werd. De agent 3e klasse D. Hoedeman, die Van den Berg vergezelde, greep hierop zijnen hartsvanger en bracht daarmede den aanrander een ge- duchten houw over de linkerhand toe, waar door deze vrij ernstig verwond is. Tengevolge van het hierdoor veroorzaakte hevige bloed verlies oordeelde de politie het noodig, den knaap, nadat hij aan het bureau in de Pauwensteeg gekomen was, naar het ziekenhuis te brengen, waar hij ter verpleging is opge nomen. Hij zal na zijn herstel strafrechtelijk vervolgd worden, Donderdag avond brak te Amsterdam omstreeks 6 uur een vrij ernstige brand uit in een komenijswinkel, gevestigd in de Bee- renstraat. Bij het aansteken van het gaslicht had men de nog brandende lucifer op een stoel laten vallen, waarvan de rieten zitting vuur vatte; de vlam sloeg over op een dichtbij staanden bak met petroleum, waar door in enkele seconden de geheele winkel in lichtelaaie stond. Het belendende perceel, waarin een lederhandel werd gedreven, had ook. reeds vuur gevat, toen de brandweer aanrukte en er in slaagde den verderen voortgang van het vuur te stuiten. Het perceel, waar het ongeluk ontstond en de bovenver diepingen van het tweede huis brandden geheel uit, zoodat alleen de leerwinkel ge spaard bleef, hoewel daar natuurlijk door het water groote schade is aangericht. Bij Appingedam heeft eene brutale aan randing plaats gehad. S. Sluivinga van Marsum ontmoette een ruw uitziend persoon, die hem vroeg hoe laat het was. Toen S. antwoordde, dat hij geen horloge bezat, pakte de aanrander hem aan; bij de worsteling bleef S. echter overwinnaar. De tegenpartij werd zoodanig toegetakeld, dat de politie hem waarschijnlijk zal ontdekken. Donderdagmorgen had in de Noord te Dordrecht eene aanvaring plaats tusschen de van den Rijn komende sleepboot Elzas en het schip Johanna, schipper Lievers, met graan beladen van Rotterdam. De Johanna kreeg dientengevolge een groot lek en zou zeker gezonken zijn, indien de sleepboot Adriaan, het ongeval ziende, niet onmiddellijk derwaarts ware gestoomd en het schip nog intijds te Papendrecht naar het droge had gesleept. (D. C Te Appelscha is dezer dagen een 4jarig knaapje in een waschvat met kokend water gevallenwaardoor het erge brandwonden bekwam Na eenige dagen lijdens is het kind over leden. De geachte familie De Négri, te Bruns- sum (Limburg) zoowel als eenige ingezetenen, zijn de dupes geworden eener sluwe oplichterij. Een persoongekleed in wit habijten voorgevende pater Augustijn te zijn, was sedert eenige dagen de gast van de familie De Négri, onder voorwendsel, dat hij door de Orde der Karthuizers was afgevaardigd het kasteeltje der familie te koopen. Na inzage der papieren van den zoogenaamdeti pater, bleek het deze maar ten halve in orde waren, en men hier met geen pater maar met een oplichter te doen had. Naar men nader verneemt, heeft deze per soon zich reeds eenigen tijd in die streek opgehouden, en is daardoor het gerucht in omloop gekomen, dat daar een klooster zou worden gesticht. Zaterdag werd te Scheveningen in de renbaan, nabij de Neptunusstraat, een achtja rige jongen gevonden in verregaanden staat van dronkenschap. Naar aanleiding van dit feit werd door den commissaris van politie te Scheveningen een onderzoek ingesteld, waaruit gebleken is dat eene bende Scheveningsche jongens zich toe gang had weten te verschaffen tot de winkels van de Galeries en van het Kurhaus en uit die winkels niet alleen spiritualiën, maar ook verschillende voorwerpen had ontvreemd. Al de leden van de bende zijn opgespoord en zullen vooreerst onschadelijk worden ge maakt. Omtrent het ongeluk dat het stoomschip Schiedam, der Ned. Amerikaansche Stoom bootmaatschappij is overkomen, deelt The Standard o.a. nog de volgende bijzonderheden medeontleend aan een verhaal van den eersten officier. Het schip werd, drie dagen na het vertrek uit Boulogneovervallen door een hevigen storm. Hooge golven sloegen eroverheen en overstroomden de dekken. De 28e deed een hevige schok het geheele schip trillen. De schroef was gebroken door op iets te stooten; maar door de duisternis kon men niet zien waarop; de officieren vermoeden echter, dat het een gezonken schip is geweest. Men liet onmiddellijk de machines stilstaan en er werd hard gewerkt aan het herstellen van de schroef. Eindelijk was die in zoover weer gereed, dat het schip voort kon stoomen, met een snelheid van 4 of 5 mijlen per uur. Voortdurend vreesde men dat de schroef door de heftige golfslagen opnieuw zou breken en dit gebeurde ook na verloop van 36 uren. Weer ging men aan het repareeren; maar nauwelijks was de schroet hersteld of zij brak weder. Toen gaf men het op en de stoomboot vervolgde de reis als zeilschip. Ondanks den hevigen storm kwam de Schiedam goed vooruit. Vrijdag 11. bood de stoomboot Strabo van Liverpool aan, de Schiedam op sleeptouw te nemen; maar men bedankte voor dat aan bod en de Schiedam kwam, gelijk reeds be richt is,_ Dinsdag te Queenstown aan, waar het schip gerepareerd zal worden. Behalve aan de schroef, is het stoomschip niet ernstig beschadigd; alleen is het dek zwaar gehavend. Daar een ingezetene van Stratum zijne vrouw vaak op schandelijke wijze kasttijde had hij een straf verdiend. Die werd hem verleden Zondag op harde wijze toegediend. De vrouwen uit de gansche buurt liepen te zaam, bonden hem handen en beenen en spanden hem daarna in de ploeg. Door exemplaren van het zwakke geslacht, die echter ditmaal nogal kracht ontwikkelden, voorafge gaan, door andere vrouwen, met den stok in de hand, geflankeerd en gevolgd door een grooten stoet, werd de in de ploeg gespannen wreede echtgenoot voortgestuwd, geruimen tijd, over een langen weg, totdat de vrouwen, moe geloopen en moe geschreeuwd, in eene herberg eene versnappering gingen gebruiken, terwijl de ongelukkige, wien zij zoo'n wreede straf deden ondergaan, bij de zoogenaamde „paardskribbe" aan een boom werd vastge bonden. Na nog een tochtje liet men hem vrij. Beloven, dat hij zijn vrouw voortaan niet meer mishandelen zou, deed hij echter niet! Zoo'n stijfkop! Druncn7 Februari. Gisterenavond gaf onze harmonie de „Eendracht" in de volle zaal van den heer C. van Huiten haar 2de winterconcert. Het mag gezegd worden dat alles uitste kend van stapel liep. Over ieder nummer in 't bijzonder uit te weidenzou mijne krachten te boven gaan. In 't bijzonder kan vermeld worden >Julie" concert polka voor piston, dat door den heer Horman uit 's Bosch zeer verdienstelijk werd ten gehoore gebracht, alsook »La Belle Argentière" waarin de jonge heer W. Brohm een schoone en zeer verdienstelijke clarinetsolo l:et hooren. Na de pauze gaf onze nieuw opgerichte Tooneelclub „Vondels-Zonen» een comedie stukje ten beste „Niet Gesjeesd", kluchtspel met zang, waarin alle acteurs ten volle het luide applaudissement verdienden. Een en ander werd afgewisseld door komieke voor drachten door de heer J. Ruthishauser en W. Bogaert; beiden hebben het publiek zeer aan genaam bezig gehouden, en de lachspieren in beweging gebracht, zoodat na afloop een ieder ten zeerste voldaan huiswaarts keerde. Ten slotte mag een woord van lof niet onthouden worden aan onzen verdienstelijken en hooggewaardeerden directeur, den weled. heer G. J. Brohm; hij is de man, die onze harmonie, een waar sieraad voor onze gemeen te, weet op de hoogte van den tijd te houden. (Te laat ontvangen voor 't vorig nummer.) Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veel gelezen blad. Op Zondagavond den 5 Februari 1893 gaf de Tooneelclub „Volharding in den Strijd'» eene uitvoering ten huize van den heer N. de Rooij te Waalwijk. De opgevoerde stukken werden meesterlijk weergegeven. Vooral in het voorstuk »Fer- nand de Speler" werden de hoofdrollen met zooveel tact en gevoel uitgevoerd, dat men haast zou hebben gedacht met acteurs van beroep te doen te hebben. Ook het nastukje werd koddig afgespeeldwaarin vooral de woekeraar met zijn knecht op eene voordee- lige wijze uitkwamen, ja zelis op eene bui tengewone wijze werden de lachspieren van het zoo talrijke publiek in beweging gebracht. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat beide stukken op eene flinke wijze werden afgewerkt. Aan toejuichingen was dan ook geen gebrek, daar het talrijk opgekomen publiek hiervan de beste bewijzen gaf, door bij het einde van elk bedrijf een daverend applaus te doen opgaan. Wij hopen spoedig genoemde vereeniging nog eens te zien optreden. Een getrouw bezoeker, B. Waalwijk, 9 Februari 1893. WAALWIJK, 10 Febr. Bij flinken aanvoer ter veemarkt, was de handel tamelijk vlug. Iialfkoeien golden f135.f 245.a f 0. Dito vaarzen f 115, 145,f000. Jonge varkens aangevoerd stuks van f8.50 a f 14,00 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1342 KG., van f0 95 a f 1,37 per KG. Kippeneieren f4,00 f5.00 per 100 stuks. Voor prima zwaar leder blijft de markt geanimeerd, Bij weinig voorraad is het niet

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2