Duitschland. Oostenrijk. Italië. Afrika. BINNENLAND. volking. De tegenwoordige politiemacht in Ierland zal langzamerhand worden terugge trokken en eene nieuwe gewapende macht in het leven geroepen. De onderkoning zal voor zes jaren worden benoemd en voor het uitvoerend bewind eene algeheele volmacht hebben. Als kabinet zal hij het executief comité van den privaten raad in Ierland hebben. Op raad van dit comité zal de onderkoning de wetten goed keuren, maar hij zal onderworpen zijn aan de inslructien van zijnen souverein. In den wetgevenden raad zal aan de minderheid ge legenheid worden gegeven mondeling hare meening te uiten. De duur van de wetge vende vergadering in Ierland zal zes jaren zijn. Zij heeft het initiatief voor financieele wetten, maar alleen met een voorafgaand onderzoek van den onderkoning. Het politietoezicht zal aan het nienwe ge zag worden overgedragen. De Iersche afge vaardigden zullen in het keizerlijk parlement zitting hebben, maar zullen geen recht heb ben deel te nemen aan de stemming: le over wetten of voorstellen, die zich tot Groot- Britannie bepalen; 2e over financieele billen die zich tot Groot-Britannie bepalen, 3e over alle kredieten behalve die voor den keizer lijken dienst. Ierland zal een evenredig deel bijdragen in de keizerlijke uitgaven, en dit deel zal volgens spreker de netto opbrengst der douane-rechten in Ierlandzijnde 2.370.000 pond sterling per jaar, kunnen we- z;n. (De keizerlijke uitgaven schatte Glad stone op 59 miïlioen.) De Iersche douane zal door Engeland worden beheerd. Het a cijnsrecht zal door Engeland worden bepaald maar door de Iersche overheid worden ge- ind. Werden zijne voorstellen aangenomen, dan zou het Iersche parlement beginnen met een batig saldo van 520,000 pond sterling. Gladstone eindigde met het parlement op te wekken om, al was het met den laatsten ademtocht, de bill aan te nemen, ten einde Ierland het verleden te doen vergeten. In antwoord op eene opmerking van het lid Clarke, zeide Gladstone, dat de land- quaestie gedurende drie jaren ter beslissing van het keizerlijke parlement zal blijven. Een brand is in het krankzinnigenge sticht te Dover (New-Hampshire) aangesto ken door eene der vrouwelijke verpleegden in hare cel. De vlammen verspreidden zich zoo snel, dat er aan blusschen niet te den ken viel. Meer dan vijftig verpleegden zijn omgekomen. De ongelukkigen wisten zich niet te redden. Een paar maanden geleden was door de plaatselijke bladen het gevaar voor brand in het gebouw aangetoond. Maar de bestuurders beweerden dat er geen brand kon ontstaan. Het stoomschip „Pomeranian" van de Allan-lijn, op 27 Januari naar New York vertrokken, is te Greenock teruggekeerd onder bevel van den eersten officier, die rap porteerde dat het schip in volle zee eene golf overboord kreeg, door welke de brug werd weggeslagen met een twaalftal perso nen er op, onder welken ook de gezagvoer der, andere officieren en vijf passagiers, ter wijl al de zeevaart-instrumenten vernield werden. Aan de Standard wordt uit New-York bericht, dat Frankrijic en Rusland het eens zouden zijn geworden om de Vereenigde Staten te steunen. De regeering de Unie van haar kant zou geneigd zijn een uitleverings- tractaat met Rusland te sluiten, op grond waarvan moord, gepleegd op den czaar, niet zou worden beschouwd als politieke misnaad. De voortvluchtige bankier Arton werd op de spoorwegreis van Dresdeu naar Hannover herkend en door de politie vervolgd. Hij ontsnapte haar echter aan een klein, nog onbekend tusschenstation. De brand in de Central Markthalle te Berlijn heeft nog verscheidene handelaars een extravoordeel bezorgd. De halfverbrandewaren werden namelijk zeer goedkoop verkocht. Zoo verkreeg een slachter twee halve wilde zwij nen, 40 a 50 hazen en 2 reebokken voor 10 mark; een poelier 70 hazen en 2 herten voor 8 mark en een derde 10 kalveren voor 8 mark dat is dus 48 cent per stuk! In een café-chantant te Leipzig is 's avonds gedurende de uitvoering brand uitgebroken. De vlammen verspreidden zich door de zaal voor al de bezoekers uit het lokaal konden komen en zes personen kwamen om het leven. Uit Weenen wordt gemeld, dat er tengevolge van ophoopingen van ijs in den Donau groot gevaar voor overstroomingen bestaat. Vele buitenwijken der stad staan reeds onder water. Boven Praag heeft het ijs in de Moldau een geweldigen dam gevormd, dien de genie door middel van dynamiet poogt te doen springen. Ook in Gallicie worden rampen gevreesd. Zaterdagavond om 8 unr is te Rome een bom gesprongen vóór een politiepost, De bom was met kruit gevuld en in papier gewikkeld. Een hevige slag werd tot op grooten afstand gehoord. De ruiten werden verbrijzeld, maar de commissaris en de agenten, die zich in het gebouw bevonden, werden niet gekwetst. De daders zijn nog onbekend. Om tien uur had een tweede ontploffing plaats vóór den politiepost van het station. De bom was ook in papier gewikkeld en met kruit gevuld, zoodat er geen twijfel bestaat, of dezelfde hand is oorzaak van de beide aanslagen. Ook hier zijn wel de ruiten ver nield, maar werd niemand gewond. De Italiaansche pelgrims, die bij ge legenheid van het jubileum van Leo XIII te Rome gekomen zijn, heeft men wegens het groote aantal deelnemers in twee groepen moeten verdeelen, die achtereenvolgens Don derdag den 16en en Vrijdag den 17en Fe bruari de mis zullen bijwonen, die de Paus in St. Pieter, met het oog op hun tegenwoor digheid, vieren zal. KAIRO, 13 Februari. Volgens de staats rekening voor 1892 hebben de ontvangsten 10,370,000, de uitgaveu 9.595,000 pond sterling bedragen; na alle reduction is er een overschot van 768,000 pond. De conversie der schuld komt in dit overschot voor 331.000. Het totaal van de reserve aan het einde van 1892 beloopt 3.400,000 pond. De reke ningen van 1892 wijzen op een verbetering van de ontvangsten der douane, der spoor wegen en der indirecte belastingen; de uitga gaven zijn bijna niet hooger geworden; de amortisatie der schuld in 1891/92 heeft 430000 pond bedragen. WAALWIJK, 15 Februari 1893. De handel in de Langstraat in 5 jarige paarden was zeer levendig. Verscheidene werden door Fransche kooplieden aange kocht. De prijs bedroeg f 350 a 450. Volgens bericht van H. M. gezant te Brussel zullen de voor den invoer van Ne- landsch vee in Belgie opengestelde douane kantoren Selzaete, Staak, de Clinge,deTrompe, Watervliet en Stroobrugge te rekenen van 13 dezer slechts openstaan voor de dieren herkomstig uit het gedeelte der provincie Zeeland, gelegen tusschen de Belgische grens en de Westerschelde (zoogenaamd Staats- Vlaanderen.) De invoer zal uitsluitend bij dag mogen plaats hebben en na een onderzoek door een Belgischen veearts op kosten van den in voerder in te stellen. De invoerders zullen tevens de herkomst der dieren ten genoegen van de douane ambtenaren moeten bewijzen. (St.Ct,) De Vastenavonddagen zijn in onze ge meente zonder ongeregeldheden afgeloopen. Onder Loonopzand zijn aan twee personen ernstige verwondingen toegebracht; de dader is bekend. Te Kaatsheuvel zijn weer balda digheden gepleegd. Aanvaring op de Noordzee. Zaterdagnacht heeft een treurig ongeluk op de Noordzee plaats gehad tusschen Queensborough en Vlissingen. Omstreeks 2 uur is de mailboot „Prins Hendrik" van de Stoomvaart-Maatschappij VlissingenLonden in aanvaring gekomen met een Fransche sloep „Jeanne Marie" 1402, komende van Boulogne, midden iu zee tus schen de vuurschepen „West Hinder" en „Tongue." De „Prins Hendrik" sneed de boot door midden. Dadelijk werden alle pogingen in het werk gesteld om de opvarenden te redden; doch wegens de onstuimige zee en de duisternis ging dit met zeer veel moeite gepaard. De Fransche sloep zonk zoo snel weg, dat het slechts met buitengewone krachtsinspanning en levensgevaar gelukte den kapitein, den stuurman en zes matrozen te redden; de vier andere matrozen verdronken. Dit jammerlijk tooneel duurde slechts vier minuten. Noch van het schip, noch van de personen die zich er op bevonden, was toen iets meer te bespeuren. Blijkbaar waren zij in den slaap verrast, daar de geredden baast geen kleederen aan het lijf hadden. Treurig was het op het dek van de „Prins Hendrik." De Fransche kapitein weende als een kind en de andere geredden waren als verstomd. De passagiers van de mailboot, door den schok uit hun bed geslingerd, stormden eerst naar het dek in zinneloozen angst, doch zoodra zij van den eersten schrik waren be komen, wendden zij alles aan ter verpleging der geredden. Zij namen de matrozen mede in de kajuit en boden hen ververschingen en droge kleederen aan. Voor de noodlottige aanvaring plaats had werd het sein vertoond, dat de vischsloep voor hare netten lag. Echter bleek het vis- schersvaartuig wel degelijk onder zeil te zijn, zoodat de aanvaring aan de nalatigheid der bemanning zou te wijten zijn. Bij aankomst te Vlissingen is door de kapiteins van deze noodlottige zeereis, waarbij vier menschen het leven verloren, bij de bevoegde overheid aangifte gedaan. Onder de verongelukten bevonden zich een vader en zijn zoon; laatstgenoemde maakte de reis voor het eerst mede. De mailboot „Prins Hendrik" bekwam geen schade. Omtrent den diefstal te Eindhoven kan nader worden medegedeeld, dat de dieven bij den heer Lurmans eene spiegelruit van s/i cM. dikte gebroken hebben en zoo zijn binnengedrongen. Men schat het bedrag aan gestolen voorwerpen aldaar op f 100. Een portefeuille van den heer L. werd met bloed bevlekt in de Dommelstraat gevonden en 12 christoffcl lepels en vorken van denzelfden heer vond men bij den sigarenfabrikant Mig- not, netjes, paarsgewijze op tafel neergelegd. Bij laatstgenoemden heer werden ontvreemd 12 zilveren lepels en vorken, 18 oestervor ken, 12 kurken met zilver gemonteerd; voorts zilveren room-, gember-, fruit en vischlepels, zilveren servetringen en vele andere zilveren voorwerpen. Uit de voetstappen maakt men op dat de dieven drie in getal zijn geweest. Omtrent den belangrijken diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, die vermoe delijk in de maand September 1892 of sedert dien tijd te 's Bosch is gepleegd, kan worden gemeld, dat men eerst tot de ontdekking is gekomen na het overlijden eener weduwe, die de bedoelde voorwerpen van haar zoon in pand had gekregen. Men vermoedt, dat de dader zich in het buitenland bevindt, waar hij zich eveneens aan diefstal moet hebben schuldig gemaakt. Dewijl hij zich daarvoor in handen der justitie bevindt, be staat er alle kans dat er weldra over den geheimzinnigen Bosschen diefstal meer licht zal opgaan. Tot dusver schijnen evenwel de gedane nasporingen nog niet tot eenig be paald resultaat te hebben geleid. Men meldt uit Ruhrort De waterstand is sedert Zaterdag ochtend ruim 2 meter gestegen. De peilschaal tee kent thans M. 6 19 voet en is van den Bovenrijn nog stijgende. Wind Z.W. bedekte lucht. Daar dezen hoogen waterstand is de pas begonnen verlading wederom gestaakt. Naar Rotterdam is Zaterdag tot f 1.65 en groote schepen f 1.25 per kar aangenomen. Zaterdagavond omstreeks 11 uur brak een hevige brand uit in perceel H. 30 aan de Westzijde van de markt te Maassluis. De brand werd veroorzaakt doordat de bewoner, de heer PI. G. van Kroon, drogist en handelaar in verfwaren, struikelend een flesch met terpentijn gevuld, liet vallen, die vloeistof in aanraking met de nog brandende kachel kwam en dadelijk zoo'n verbazende vlam ontwikkelde dat aan blusschen met eigen middelen niet viel te denken. Door de brandende terpentijn was de heer Van Kroon aan beide beenen en voeten ge wond en nam de brand zoo snel toe, dat hij nauwelijks tijd had een ijzeren kistje met papieren te redden; door schrik en pijn uit geput zonk hij op de markt ineen, waar toe geschoten hulp hem opnam en in den Vliet dompelde om zijn brandende kleederen te blusschen, waarna hij met ware menschen liefde door den heer P. H. Van Schie in huis werd genomen, zijn wonden verbonden en hij vooreerst wel eenigen tijd zal moeten verblijven. Door de uitstekend genomen maatregelen van Maassluis' geoefende brandweer was men ten 1 ure, met behulp van 4 spuiten en de waterleiding, die goede diensten bewees, den brand meester. Ondanks den feilen wind heeft men den brand tot het aangetaste huis weten te be perken, terwijl het aangrenzende huis slechts een gedeelte dak heeft verloren en water schade bekomen. Een Bosschenaar, de spoorwegbrug te Hedel tot weg gekozen hebbende, wijl de schipbrug aldaar was weggenomen wegens den ijsgang, werd dezer dagen bekeurd als over treder der spoorwegwet. Door den beambte, die hem snapte, naar naam, enz. gevraagd valt hem in dat hij de kaart van de Bossche IJsclubbij zich draagt. Na de gestelde vragen te hebben beantwoord, zegt hij: Mag ik u nu eens iets laten zien? en toont hem bedoelde kaart. De ambtenaar maakt eene buiging, excuseert zich en beiden gaan huns weegs: De ijsclubkaart had effect gemaakt! Een Waalwijker echter maakte nog minder omslag. Gevolgd van eenige andere perso nen die hi' er ook wel over zou helpen kwam hij aan de voetbrug langs de spoor wegbrug over den Baardwijkschen Overlaat die nog gesloten werd gehouden onder toezicht van een wachter. Toen deze hem wilde beletten over 't hek te klimmen, riep hij hem op ontzagwekkenden toon toe: „Rijkswater staat". Op dit woord trok onze goede wachter zich beleefd terug om den pseudo waterstaats- man en zijn gevolg door te laten. De Vastenavondfeesten zijn le 's Bosch ouder gewoonte druk gevierd. Maandag was er een massa volk van buiten in de stad om getuige te zijn van den optocht, georganiseerd, door de Oeteldonksche Club. Hij bestond uit de volgende groepen: Zigeunertroep met gedresseerde beren Oeteldonksche schooljeugd met schoolmeester op recreatie de Rijkskweekschool Oe- teldonsche heertjes van voorheen en in de toekomst Oeteldonksche producten uit het dierenrijk Drie knappe jongens van Guinea in equipage Oeteldonksche Fanfare: Ta ra ra boem dié! L'Equitation moderne Mooie nommers van Oeteldonk, enz. enz. Personen Tamboer-Majoor Mr. K ch n s met bediende Koningin Elizabeth met gevolg Burgemeester Peer Van den Mug- genheuvel en zijn assesor Knillis Van de Vijverberg Vaandrig van Oeteldonk, enz. De optocht werd opgeluisterd door het Muziekkorps der d.d. Schutterij en de Staf- muziek van het Regiment Infanterie. Na aankomst op de markt bekroning door de Jury; onmiddellijk daarna uitreiking der prijzen in het Clubslocaal (Plaats-Roijaal). De burgemeester van Oeteldonk gaf Maan dag een luisterrijk diner in het hotel De Eenhoorn, waaraan een zestigtal genoodigden aanzaten. De keurig nette invitatiebrief luidt: >Mi dees briefke hè'k et vergenugen oe te „neuen op de skou eetpartij van den burger- „vaojer van Oeteldonk, die oe dè mi ge- „leeigenighet van de vaastelauwend aonpri- „senteert". „Ik verzuuk oe vrindelijk op den dortienden „Febrewoari naeftersmiddegs te zes ure, twit „skoftoe vuutjes onder toffel te skieten in „den ordenoaris „et Inkhoorntje» bij Arts- „Jaansen (oe klurapkes veur de vreeit zulder „uitskieten). „En ieluk word oangerekemedeert zen „poaschbeste kleeroasie aan te trekken en 't „weifvolk teus te loaten.» „De Sikretoaris van de vreeitkemissie, „Peer van Driek van Knilleskes.» Bij den briet is het navolgende menu ge voegd: „Lestje van wèt er gegeeiven zal worre en „de gevuugelukste volgrei, om oewe moag „mer goed vol te kreigen. Uurstes. Durskoten bruu soep mi heette dinsighet. Twides. Skrapsel van de kappoost toe gehak gedreid, beigenoamd perketjes. Driedes. Iet van enen os dè ie laang tusse vel en beeien hi meegedraogen, mi klèn seu- kerpeeikes en errepel. Vierdes. En stuk bleek vlisch van en Oe- teldonks mestkuuske mi gruun bullekes van den ekker van Tinusoome. Op twee noa 't leste. Verrekespotjes mi zwarte dingeskes er in gedoan. Op een noa 't leste. Vet gemaokte veu- gelkes van 't grotste kelieber im zuut en zoer. Om er mee uit te skeien. Verskillende papsorten, zoo as die gan hemmen b'ons op 't durp. Op den hoop toe. Veul vrimdighet en gekkelekhet.» De Prins, Z.K.H. Amadeiro Ricosto di Car- navalo, ridder van hetReksam, heer en meester van Oeteldouken deszelfs watervrije Moerassen en Zandwoestijnen, die door omstandigheden verhinderd is, dit jaar zijn gewoon bezoek aan Oeteldonk te brengen, heeft eene pro clamatie uitgevaardigdwaarin hij de ver schillende, in het afgeloopen jaar voorgevallen gebeurtenissen en eenige plaatselijke toestan den op zeer eigenaardige wijze kritiseert en waarin vooral de vroede mannen der stad herinnerd worden aan tal van in hunne hooge wijsheid genomen besluiten. Uit Leur wordt van 13 Feb. gemeld: Heden heeft hier een afschuwelijke moord plaats gehad. De koopman Z. uit Breda kreeg in een herberg twist met eenige dóór drank verhitte jonge kerels, die hem, toen hij de herberg verlaten had, achtervolgden en ver raderlijk met een mes in den buik staken, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Door de politie zijn de vermoedelijke daders op gespoord en aan de justitie overgeleverd. Uit Maastricht meldt men De echtgenooten Van D. waren Maandag avond, ter gelegenheid van den Vastenavond, voor hun genoegen uit. Zij bevonden zich in de Looierstraatwaar het riviertje de Jeker door stroomt, toen de vrouw even den arm van haar man losliet en zich een oogenblik verwijderde. Onmiddellijk daarop hoorde de man een plof in het water, en bleek het dat zijne vrouw in de Jeker was gevallen. Het mocht niet gelukken haar te redden. Baardwijk, 14 Februari. Zondag avond gaf de liedertafel alhier haar tweede winterconcert voor een zeer talrijk publiek, zoodat het lokaal schier te klein was. Het goed gekozen programma bevatte een paar nummers, die voor 't eerst uitgevoerd werden: „Heidebloem" van Dobbelsteen en „Looft den Heerkoor met accompagnement. Dit stuk, dat telkens aan de Hymne van De Vliegh herinnert werd geaccompagneerd door den bekenden pianist C. Van Helvoirt; het werd goed ge zongen evenals de andere koorstukken. Als solisten traden op de H.H. L. v. Cromvoirt en A. Boom; de eerste met »Op wacht" van Heinze eti „de Ridder van St. Jan" van Eijken, de laatste met „Mijne moedertaal" van Brands Burjs. Beiden hebben eer van hun werk en verdienden het hun gebrachte applaus ten volle. De bekende komische zangers Burmanje en Kools zorgden voor eene vroolijke stemming met hunne aar dige voordrachten: „De moord van Buiksloot", „Dokter Sequah" en „de Schoorsteenveger*. Met „de Gebroeders Meijer" sloot het concert, dat in alle opzichten goed geslaagd mag heeten en zeker veler verwachting ove.troffen heeft. Kaatsheuvel. Het 50jarig bisschopsjubilé van Z. H. Paus Leo XIII zal hier met bij zonderen luister, ook buiten de kerk gevierd worden. Aanstaanden Zondag ten 2 ure na middags zal op initiatief van de Zouaven- broederschap een groote optocht worden ge-

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2