Nummer 20 Donderdag 9 Maart 1893. 16e Jaargang. Glück auf Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON *- De Echo van het Zuiden, Hiiiilwijltsclif en Liij^railstbf Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentien 1 7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adol? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Terwijl de Oude Wereld op 't oogenblik weinig nieuws levert van belangwekkenden aard, wordt onze aandacht getrokken door de aanvaarding van 't bewind over de Ver. Staten van Noord-Amerika door Clevelanddie Harrison in al zijn ambten en waardigheden heeft afgelost en wiens optreden eigenlijk geacht kan worden een voortzetting van de regeerings-periode der democratische partij, welke door Harrison's presidentschap voor een tijdperk van vier jaar is onderbroken. De aanvaarding van Harrison's nalatenschap aan wetten en quaesties van ernstigen aard, is waarlijk geen lichte taak: de in de minderheid gebleven candidaat der republikeinen gaat heen zonder orde te hebben gesteld op zijn zaken en nog op 't laatste moment heeft hij zijn opvolger een nieuw vraagstuk (de annex atie van Hawaï) op den hals geschoven, als had deze nog niet genoeg voor zijn rekening! Met een uiterlijk vertoon, dat immer indruk wekkend is door zijn eenvoud, heeft de over draging van het bewind Zaterdag plaats ge vonden: even vóór twaalf reden de aftredende president en de man, die 't bewind zal aan vaarden in een met vier paarden bespannen rijtuig van het Witte Huis naar het Kapitool, beiden eenvoudig in gekleede jas, Cleveland links van Harrison gevolgd door een 20000 man troepen. In het Kapitool legde Cleveland den eed af. om onmiddellijk daarna zijn rede te houden, die met zooveel belangstelling door de Oude zoowel als door de Nieuwe Wereld werd tegemoetgezien en waarvan we de hoofdpunten zullen mededeelen. Die rede wordt uitgesproken door den nieuwen titularis zeiven, omringd door de leden van het con gres, het corps diplomatique, hoofdofficieren en hooge regeeringsbeambten en dan klinkt het gejuich der aanwezigen zich vermengend met het klokgebrom en het kanongebulder waarna de beide mannen, de een het verleden, de ander de toekomst der Unie vertegen woordigend te zamen naar het Witte Huis E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 37 -ooO- Wellicht waren er tien minuten verloopen, toen de deur opnieuw geopend werd en Martha weer binnentrad. Haar oom was vertrokken en Ulrich lag in den leunstoel met de handen voor het gelaat. Dit scheen haar echter niet bijzonder te treffen; zij wierp slechts een enkelen 'blik op hem en ging vervolgens naar de tafel, om haar werk op te bergen. Het geluid harer voetstappen had Ulrich uit zijn gepeins doen ontwaken. Hij stond langzaam op en kwam naar haar toe; ge woonlijk placht hij zich niet veel om het doen en laten van het meisje te bekommeren, ten minste er niet met haar over te spreken. Thans deed hij het een zoowel als het ander. Misschien was ook voor die stroeve, teruggetrokken natuur het oogenblik aangebroken, dat hij behoefte had aan het een of ander woord, aan het een of ander teeken van deelneming, juist thans, nu alles voor hem vlood, alles hem ontweek. „Gij en Lorentz, ge zijt het dus eens?' begon hij. „Ik heb hierover nog in het geheel niet met je gesproken, Martha, in den laatsten tijd heb ik zooveel anders aan het hoofd gehad. Hebt gij beloofd zijn vrouw te worden „Ja/ was het korte, half met tegenzin gegeven antwoord. „En wanneer wordt ge de bruid „Daarmede hebben we nog tijd." Ulrich zag op het meisje r.eer, dat met stok- kenden adem en bevende vingers, zonder op te zien, haar werk bijeenzocht; een inwendige stem scheen hem toch te beschuldigen. „Ge hebt verstandig gehandeld, Martha/ zeide hij zacht, „goed en verstandig. Karei is een beste jongen en houdt veel van je, meer misschien dan anderen dit hadden kunnen doen. En terugkeeren, doch nu de aftredende president gezeten links van den zoo juist beóedigde. Een groot lunch, vereenigende alle autoriteiten volgt en als de Cincinnatus der oudheid keert de aftredende president in het gewone leven terug (Harrison heeft reeds den leerstoel aangenomen in het constitutioneel recht aan de Leiand Stranford University te Chicago), 's Avonds na de receptie, was er bal in het Witte Huis het zoogenaamde „Inaugura tion Ball" waaraan elkeen tegen betaling kan deelnemen, om zoodoende de onkosten van den „Inauguration Day" (echt Amerikaansch!) te bestrijden en illuminatie en vuurwerk tot slot. Er is wel eens beweerd dat men een volk in al zijn eigenaardige gewoonten en gebrui ken 't best leert kenen wanneer men zijn nationale feesten meeviert en als dit beweren immer is gebleken waar te zijn, is 't dit zeker niet het minst in Amerika. Op Inauguration Day kon elk Amerikaansch burger, van welke positie dan ook, zich naar het Witte Huis begeven om den hoogsten titularis de hand te drukken en Zaterdag hebben vele duizenden dat gedaan. Met Clevelands optreden begint een nieuwe aera voor de Vereenigde Staten en hoewel geen plotselinge ommekeer in de economische politiek der republiek kan worden verwacht, kunnen toch de vroolijke klokketone», die Grover Clevelands intocht in het Witte Huis bejubelden, veilig geheeten worden de lijk- zang van Mac Kinley's wet. Duidelijk en klaar in zijn boodschap, dat hij zal breken met de douane-politiek der republikeinen, een politiek, welke door de meerderheid der natie veroordeeld is en eveneens zal paal en perk worden gesteld aan den pensioen Schwindel, die enorme afmetingen had aangenomen en de gelden des lands deed aanwenden voor verkiezingsdoeleinden. Cleveland heette een goeden en geregelden geld-omloop noodzake lijk, hoofdzakelijk in 't belang van den arbeider en hij ijverde tegen alle premión, subsidies en syndicaten, welker voordeelen slechts en toch liet ge hem nog eens na ons laatste gesprek zonder antwoord heengaan. Wanneer heeft hij dan eigenlijk je jawoord gekregen „Vandaag voor drie weken." „Vandaag voor drie weken! Zoo! Dat was de dag na het ongeluk in den raijnpnt. Hebt gij het hem dus toen gegeven P" „Ja, ja! Ik kon er niet eer toe komen. Eerst op dien dag wist ik, dat ik zijne vrouw zou kunnen worden." „Martha!" De stem van den jongen man klonk toornig en smartelijk tevens. Hij wilde de hand op haar arm leggen. Zij huiverde en schoof onwillekeurig ter zijde. Ulrich liet zijne hand zinken en trad een schrede achteruit. „Gij ook?" zeide hij opdoffen toon. 't Is waar, dat had ik wel kunnen denken „Ulrich I" kreet het meisje in opwelling van wanhopige smart. „Wat hebt gij tegen ons, wat hebt ge tegen jezelf misdreven Hij stond nog tegenover haar. De hand, waar mede hij op de tafel leunde, sidderde; maar zijn wezenstrekken hadden een uitdrukking van onge kende hardheid en bitterheid aangenomen. „Wat ik tegen mijzelf heb misdreven, dat zal ik ook voor mijzelf weten te verantwoorden. En tegen u Wel niemand wil mij immers aan- hooren l Maar nu zeg ik je ook" en hier ver viel hij weer in zijn dreigenden toon „nu heb ik genoeg van die eeuwige verwijten en toespe lingen; ik houd het niet langer uit! Geloof wat ge wilt en wien ge wilt! 't Is mij voortaan vol komen onverschillig. Wat ik begonnen heb zal ik doorzetten, ten spijt van je allen, en is lief. werkelijk gedaan met het vertrouwen gehoor zaamheid zal ik mij wel weten te verschaffen!* Hij verliet het vertrek. Martha deed geen poging om hem terug te houdenwellicht ware deze ook te vergeefs geweest. Hij smeet driftig de deur achter zich dicht, zoodat liet kleine huis op zijn grondslagen beefde; het volgend oogen blik had hij het reeds verlaten. Op het landhuis had de komst der gasten wel eenige drukte, maar geen meerdere gezelligheid in de huishoudelijke inrichting teweeggebracht. De koele verhouding tusschen de beide eclitge- nooten bleef dezelfde. Hoewel het bezoek slechts eenige dagen zou duren, vond Arthur gelegen- kelen ten goede komen ten koste van 't al gemeen belang. De nadrukkelijke vermelding, dat de tariefhervorming moet geschieden met verstand, niet in wraakzuchtigen geest, doet 't beste verwachten, al heeft men er ook de zekerheid door, dat alles niet als bij tooverslag onderstboven zal worden geworpen. Even voor zijn heengaan heeft Harrison de door het congres aangenomen wetChandler aangenomen, waarbij het verbod van emigratie naar de Vereenigde Staten van toepassing wordt verklaard op alle personen, ouder dan 16 jaar die kreupel of blind zijn, die niet kunnen lezen en schrijven en op hen, die lichamelijke gebreken hebben, waardoor zij ten laste van den staat kunnen komen, terwijl aan hen, die deel uitmaken van vereenigingen met misdad ge bedoelingen tegen het leven en den eigendom, eveneens de vestiging op 't gebied der Unie is verboden. Woensdag het tweede Panama-proces. De pers houdt zich druk bezig met nieuwe ont hullingen omtrent de bedreigingen van Cor nelius Herz, bedreigingen, waaruit duidelijk blijkt, hoe deze buitenlandsche avonturier op een gegeven oogenblik in Frankrijk vrijwel allen, tot de ministers toe, onder den duim had. Aan de grens tusschen Tunis en Marokko zijn Franschen, die daar versterkingen wilden aanleggen, slaags geweest met Marokkanen, die zulks beletten wilden. De omstandigheid, dat graaf SchouwalofFs reis naar Petersburg, Duitschlands antwoord op Ruslands voorstellen van economischen aard meevoerend, samenvalt met de mede- deeling, dat dit jaar geen Russisch eskader Frankrijk zal bezoeken, wekt veelmeer vreugde in Duitsrhland dan teleurstelling in Frankrijk, hoewel enkele Fransche bladen door hun ge schrijf de gemoederen reeds aardig in spanning hadden. Toch mocht Alexander van Rusland de liefdesbetuigingen van „la belle France" wel weder eens beantwoorden door een kleine vriendelijkheid! beid en voorwendsels genoeg, om zich zooveel mogelijk aan het onderling samenzijn te onttrekken; een lieve attentie, waarvoor zijn schoonvader, zoowel als zijn jonge zwager hem ten hoogste dankbaar waren. Na verscheidene weken op de Rabenau'sche goederen, voortaan zijn eigendom, te hebben doorgebracht, keerde de baron eerst thans naar de residentie terug. Bij zijn vorig bezoek had hij zijne dochter reeds den volgenden morgen weer verlaten en dit wel ondanks de schrikkelijke gebeurtenis, die hier juist tijdens zijne atwezigheid was voorgevallen, daar hij de begrafenis van zijn neef natuurlijk mede had moeten bijwonen; maar ook na afloop hiervan, was er nog veel te beschikken en te beslissen overgeblevendat dc tegenwoordig heid van den nieuwen majoraatsheer vereischte. Eerst nu had hij in gezelschap van zijn oudsten zoon, dien hij later bij zich had ontboden, de terugreis aanvaard. Natuurlijk nam men ook dit maal een korten omweg over de goederen der Berkows, en dit te meer omdat jonker Koenraad zijne zuster in zoo langen tijd niet gezien had. Toch zou men opmaken, dat er nog een ge wichtiger reden schuilde achter dit schijnbaar weinig beteekenend bezoek, uit het gesprek, dat op den dag na hunne aankomst in Eugenie's salon gevoerd werd en waarbij Arthur, zooals gewoonlijk, ontbrak. De jonge vrouw zat op de sofa en luisterde naar haar vader, die voor haar stond en ernstig tot haar scheen gesproken te hebben. Koenraad leunde tegen een stoel en zag met een uitdrukking van gespannen verwachting op zijne zuster neder. Eugenie hield het gelaat half achter de hand verborgen zij veranderde niet van houding en zag evenmin op, toen ze op zachten toon ant woordde „Ge behoeft niet zooveel omwegen te gebrui ken, papa, om mij uwe bedoeling duidelijk te maken ge spreekt van een scheiding." „Ja, mijn kind," hernam de baron, „van een scheiding, onder welk voorwendsel en ten koste van welken prijs dan ookSlechts gedwongen onderwerpt men zich aan dwang, dat hadden de Berkows moeten begrijpen. Thans, nu ik weer meester van mijn doen en laten ben, nu ik niet langer hun schuldenaar behoef te blijven, nu zal ik alles op het spel zetten, om je van de ketenen te bevrijden, die gij alleen om'mijnentwil op je In Spanje hadden de Cortes-verkiezingen plaats, niet overal even rustig schijnt het. In de hoofdstad bleef het bij enkele arrestatiön van lieden, die „Leve dc Republiek!" hadden geroepen, maar elders vocht men en kwamen gekwetsten, ja dooden voor. Ie Madrid schijnen de Republikeinen ge wonnen te hebben en is o.a. Zorrilla gekozen. Ook Saragossa en Valencia vaardigden ieder twee Republikeinen af. Te Sevilla is Castelar gekozen. De ruwe en onstuimige wijze, waarop in Engeland de oppositie tegen Gladstones Home Rule voordracht van stal loopt, zal aan die voordracht allicht meer goed dan kwaad doen. De wilde betoogingen der Orangisten te Belfast en te Corken nu weer de onbe schaafde uitval van Lord Randolph Churchill, die in een „open brief" alle goede Britten heeft opgeroepen het rijk te redden uit de klauwen van Gladstones havelooze meerder heid, zijn eigenlijk dingen, waarvoor Gladstone aan zijne tegenpartijders dankbaar mag zijn. Hij zal er op zijne gewone handige wijze gebruik van maken, zegt men, door eerlang in het Huis het streven, om in Ulster bur geroorlog te verwekken in eene gloeiende redevoering aan de kaak te stellen. 't Vlot niet met de Duitsc'ne legerwet. In de commissie verklaarde het Centrum niet verder mede te kunnen gaan en de regeering niet meer te kunnen toegeven. Het oogenblik der botsing is dus nog maar eene quaestie van tijd. In het hertogdom Anhalt heeft de staats minister Von Coseritz den Landdag geopend met een heftig requisitoir zoowel tegen de legerwet als tegen de staatkunde der rijks- regeering op handelsgebied, wat, vlak na de redevoering van keizer Wilhelm, natuurlij* nogal sensatie heeft gemaakt. Te Berlijn heeft men 't aangeuaam voor uitzicht van eene verhooging der gemeente- lasten mei 70 percent. De dagbladen keuren naarat en die je, hetzij gij het al of niet wilt toestemmen, diep ongelukkig maken." Eugenie antwoordde niet. Haar vader ging ne vens haar zitten. „Dit denkbeeld komt je nieuw en onverwacht voor? Bij mij is het terstond opgerezen, toen ik het bericht ontving, ten gevolge waarvan onze omstandigheden zulk een plotselinge verandering ondergingen. Maar toen was de verwezenlijking nog zeer ver af. Welke middelen had die Berkow niet aangewend, om een verbintenis met ons tot stand te brengen! Het was niet denkbaar, dat hij ooit in een scheiding zou berusten, die hem weer geheel buiten de kringen zou sluiten, waar hij zich door ons toegang wilde verschaffen, en tegenover zulk een gewetenloos man, die tot alles in staat was, hadden wij in den strijd moeten onderdoen. Zijn dood heeft met één slag aan dit alles een einde gemaakt en den tegenstand van zijn zoon zullen we kunnen overwinnen. Van het begin af heeft hij een lijdelijke rol in liet gansche geval gespeeld, heeft hij zich in alles door zijn vader laten gezeggen ik iioop dus, dat krachtige maatregelen van onzen kant ook hem weldra zullen doen wijken." „Hij zal toegeven stemde de jonge vrouw op doffen toon toe. „Heb geen zorg daarvoor „Des te beter!" verklaarde Windeg. „Des te schielijker kunnen we ons doel bereiken Hij scheen schielijk genoeg op dat doel te willen afgian; en inderdaad was dit het geval. Den armen diep in schulden stekenden baron, die onvermijdelijk zijn ondergang te gemoet ging, was geen andere keus overgebleven dan Euge nie s offer aan te nemen en aldus zijn eigen naam en positie en die zijner zonen te redden; hoe zwaar dit hem ook viel, hij boog zich voor de noodzakelijkheid, en die noodzakelijkheid leerde hem ook daarin berusten. De majoraatsheer van Rabenau echterdie zijn zelfstandigheid en zelf vertrouwen had herkregendie de ontvangen som zonder eenige moeite kon terugbetalen be schouwde dien dwang als een brandenden hoon en het huwelijk zijner dochter als een zwaar onrecht, dat hij haar had aangedaan en dat hij, het kostte wat het wilde weer ongedaan moest zien te maken. Gedurende al deu tijd, dien hij op zijne nieuwe bezittingen doorbracht, had hij dit denkbeeld niet zich omgedragen het plan was thans gereed en wachtte slechts op de uitvoering.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1