BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. dit opdrijven zeer af en noemen het een gevolg van slordig beheer. In Italië is men weinig gesticht over de weigering van den Duitschen rijksdag om het traktement van den Duitschen gezant bij het Quirinaal met 20.000 mark te ver- hoogen. Dit besluit maakt een te pijnlijker indruk, wijl men, gelijk bekend is, uit een der laatste redevoeringen van den rijkskanselier Von Caprivi al, terecht of ten onrechte, zekere geringschatting tegenover den bondgenoot heeft meenen te moeten opmaken. Ook valt het besluit nu juist in dezen tijd van huldiging des Pausenook namens Duitsch- land. Tegen den staat van zaken in Bulgarije, met name tegen de jongste grondwetherzie ning, welke voornamelijk ten doel had de verloving van vorst Ferdinand met eene ka tholieke prinses mogelijk te maken, wordt in de Russische Regeeringsbode weer eens ver zet aangeteekend op de bekende wijze, die eigenlijk beneden Rusland's waardigheid is. Of de zaken op zijn beloop laten, negeeren zou men zeggen of beletten wat on wettig wordt genoemd. Nu zijn het weer de oude declamatiën hierop neerkomend, dat Bulgarije eene re geering van overweldigers heeft, die aan de geestelijkheid en het betergezinde deel der burgerij belet hare stem te doen hooren ten gunste der „geheiligde eeuwenoude traditiën" d. i. de vriendschap met Rusland. Te Brussel zijn van Zater-nacht tot Zondag ochtend drie ernstige branden gebluscht. Eerst werd de stoom-zagerij der firma Van Humble in de Rue des fabriques vernield waardoor een schade werd veroorzaakt van 180.000 francs daarna ontstond in dezelfde buurt brand in een looierij in de Rue Notre Dame du Sommeilwaardoor tevens groole schade werd aangericht in het aangrenzende dépot van den bierbrouwer Grauwelsen in den ochtend verbrandde een meubelmakers- atelier in de voorstad Molenbeek. De fami lie Van Humble kon slechts met moeite gered worden. De Figaro deelt het plan der concentratie der Duitsche troepen mede zooals door de mogenheden van het drievoudig verbond over eengekomen is bij het uitbarsten van een oorlog. Duitschland zal drie legers, samen gesteld uit negen legercorpsen en der garde, uit twee Beiersche legercorpsen en de Wur- tembergsche divisie aan de westelijke grenzen bijeentrekken. Zeven legercorpsen, vijf division cavalerie en vier reserve legercorpsen zullen vereenigd worden aan de Russische grenzen. Dit alles met uitvoerige aanduiding van plaats in genoemd blad. Voorts wordt gezegd, dat naar het vroegere plan door maarschalk Moltke ontworpen, de Pruisische garde rechtstreeks van Berlijn naar Coblentz naar Trier en van daar naar Metz zou oprukken. Doch dit plan is in overleg met de beide andere mogendheden van het verbond gewijzigd. De Figaro verklaart op categorischen toon, dat zijne mededeelingen strikt juist zijn. Indien „Natuurlijk is het je verlangenzoowel als het onze," ging hij voort, //dat deze onaangename zaak zoodra mogelijk onder handen genomen en ten eind gebracht wordt. Ik wilde je voorslaan ons thans onder het een of ander voorwendsel naar de residentie te vergezellen en van daar de noodige stappen doen. Gij weigert dan eenvou dig tot je echtgenoot terug te keeren en stelt hem schriftelijk een scheiding voor. Wij zullen zorg dragen, dat hij zijne aanspraken niet met geweld doordrijft." «Ja waarachtig, dat zullen we, Eugenie!" viel Koenraad hier hartstochtelijk in. „Als hij nu nog mocht weigeren, dien verachtelijken handel weer te niet te doen, dan zullen je broers met den degpn in de vuist er hem toe dwingen. Nu kan hij ons niet meer met schimp en schande, met openbare vernedering dreigen, zooals zijn vader het deed. Het was het eenige, waarvoor de Win- degs ooit gebeefd hebben, het eenige, waarmede men hen een dochter van hun geslacht kon af dwingen." De jonge vrouw maakte een afwerende bewe ging met de hand naar de zijde, waar haar broe der stond. „Je bedreigingen zijn overbodig, Koen- raad, en uwe zorgen evenzeer, papa 1 Datgene, wat gij met gewela meent te moeten verkrijgen en afdwingen, is reeds een uitgemaakte zaak tus- schen Arthur en mij." Windeg hief zich verbaasd op en Koenraad trad nieuwsgierig een schrede nader. Eugenie gaf zich blijkbaar alle moeite, met vaste stem te spreken, maar dit mocht haar niet gelukken hare stem beefde zelfs hoorbaar, toen zij voort ging1 „Al vóór den dood van Berkow waren wij hieromtrent overeengekomen, maar daar wij het opzien wilden vermijden, dat zulk een snelle en plotselinge breuk zou verwekken, bleven wij nog voor den uitwendigen schijn bij elkander „Al voor den dood van Berkow?" viel haar broeder haar in de rede; „dat was immers kort na je huwelijk!" „En dus hebt gijzelve de zaak op het tapijt gebracht?" vroeg de baron met niet minder be langstelling. „Hebt gij er op aangedrongen?" Geen van beiden scheen de smart te begrijpen, die het gelaat der jonge vrouw maar al te dui delijk verried; 't was blijkbaardat zij al hare geestkracht verzamelde, toen zij, thans zonder de officieuse Duitsche drukpers op bevel ook maar de minste logenstraffing er tegenover mocht stellen, hetgeen echter niet waarschijn lijk isdan zullen nadere bijzonderheden volgen. Te Rive de Gier is de werkstaking in bijna alle metaalfabrieken en andere werk plaatsen geëindigd. De patroons hebben eenige concessiën gedaan, zooals weder-aan neming van alle werkstakers, met uitzondering van eenigen hunner, die door de rechtbank veroordeeld zijn wegens geweldpleging ter verkorting van de vrijheid van arbeid. Een eisch der werklieden, om het loon voor over werk met 50 pet. te verhoogen, is daarentegen geweigerd. De republikeinen hebben te Madrid bij de algemeene verkiezingen 4000 stemmen ge wonnen. De socialisten verkregen 1100 stemmen, de clericalen omstreeks 1000. Te Saragossa zijn twee republikeinen, een conservatief en een ministerieelgezinde geko zen te Valencia twee republikeinen en een conservatief. Behalve eenige protesten en eenige onbe duidende opschuddingen hebben de verkie zingen te Madrid geregeld plaats gehad. In de noordelijke voorsteden hebben de repu blikeinen eenige onlusten willen te voorschijn roepen en de kreet aangeheven: „Leve de republiek!" Eenige personen zijn gearresteerd en de orde is daarna hersteld. De zes candidaten, die op de republikein- sche lijst voorkwamen zijn allen gekozen. Voorts zijn twee monarchalen gekozen. Onder de gekozen republikeinen behoort Zorilla. Te Sevilla is Castelar gekozen. De Correo meldt dat er te Quintanila, bij Burgos, onlusten hebben plaats gehad. l)e kreet: „Leve de republiek!" werd aangeheven. De oulusten zijn veroorzaakt door de verkie zingsagitatie. Ook de omstreken van Moterill waren het tooneel van onlusten tengevolge der verkie zingen. Er zijn verscheidene dooden en gewonden gevallen. De gendarmerie heeft de orde hersteld. Zaterdagavond verkeerde het zeebadplaatsje Sandgate nabij Folkestone, in eenen staat van paniek. De burgerij geloofde aan eene aardbeving, daar de straten en muren scheur den en de huizen inzakten, welke men over haast verliet. Het blijkt intusschen dat ernstige grondverschuivingen waarvan de eerste Za terdagavond, de tweede Zondagochtend plaats vond, de gemelde verwoestingen aanrichtten, die de geheele hooggelegen kunststrook ongeveer eene mijl breed landwaartstot Schorncliffe Camp teisterden. Men gelooft algemeen, dat de schokken door het dyna miteeren van een paar gestrande schepen deze aardstortingen teweeg brachten, hetgeen de burgerij van Sandgate zeer verbittert omdat zij herhaaldelijk protesteerde tegen het dynamiteeren der gemelde wrakken. De regeering zond eenen inspecteur, ten einde le rapporteeren van zijne bevinding, alsook de noodige maatregelen te treffen met de plaatselijke overheid. Deskundigen gelooven dat de aardstortingen nog geenszins geëindigd zijn. Overal zijn groote gaten en kloven ontstaan en huizen onbewoonbaar geworden, welker bewoners in de naburige plaatsen een heenkomen zochten. Geheele straten zijn voeten diep gezakt, waardoor het buizennet eenige weifeling in haar stem, antwoordde: „Ik heb dat onderwerp nooit aangeroerd. Ar thur zelf stelde mij uit eigen, vrije beweging onze scheiding voor." De baron en zijn zoon zagen elkander aan, alsof deze mededeeling hun begrip te boven ging. „Dat had ik mij niet durven voorstellen 1" bracht de baron eindelijk uit. „Dat had ik niet verwacht!" „Om het even riep Koenraad in een nieuwe opwelling van hartelijkheid, „als hij je maar aan ons teruggeeft, EugenieGeen onzer heeft zich nog in de erfenis, in onze nieuwe bezittingen kunnen verheugen, omdat we wisten, dat gij om onzentwil zoo ongelukkig waart. Eerst als ge tot ons terugkeert, zal papa, zullen wij allen dankbaar van het nieuwe leven genieten, dat wij thans ingaan; gij alleen ontbreekt er nog maar aan." Hij sloeg den arm om zijn zuster heen en deze verborg eenige seconden lang het hoofd tegen zijn schouder; maar haar gelaat was even doods bleek en ijskoud, als hij het eens voor het altaar had gezien en toch zou zij thans naar haars vaders huis terugkeeren, waaraan zij toen werd ontrukt! Met eenige verwondering zag de baron zijne dochter aan; maar deze richtte zich thans schie lijk op en streek zich met den zakdoek over het voorhoofd.. „Neem mij niet kwalijk, papa, zoo ik u van daag wat vreemd voorkom. Ik voel mij niet recht wel, ten minste niet wel genoeg om verder over dit onderwerp te spreken. Ge moet mij toestaan, mij wat af te zonderen, ik „Ge hebt te veel geleden in den laatsten tijd," viel haar vader haar geroerd in de rede; „ik zie het best. mijn kind, al wilt ge 't niet bekennen. Ga, en laat alles maar gerust aan mij over. Ik zal je gevoel zooveel mogelijk trachten te sparen." „'t Is toch vreemd, papa," begon de jonge baron, zoodra de deur zich achter zijne zuster gesloten had. „Begrijpt gij dien Berkow? Ik niet!" Met gefronste wenkbrauwen stapte Windeg het vertrek op en neder. Voor hem lag in het vreemde dier mededeeling tevens iets beleedigends opge sloten. De trotsche aristocraat had het in den frond van de zaak zeer verklaarbaar gevonden, at een parvenu, die over millioenen kon be schikken, kuiperijen noch offers ontzag om hem vernield is en de gasfabriek stilstaat. De stadsomroeper ging Zondag rond door de stikdonkere straten, verkondigend waar lamp olie en kaarsen verkrijgbaar waren. De keizer schijnt dit jaar weer een tocht naar het hooge noorden te zullen ondernemen. Verder zal hij de Hongaarsche manoeuvres bijwonen en gedurende vrij langen tijd ver toeven aan het hof van Frans Jozef; daarna deel nemen aan de groote manoeuvres in de westelijke provinciën en tegelijk Elzas Lotha ringen bezoeken, zooals reeds het vorige jaar het plan geweest was. NEW YORK, 5 Maart. Een verschrikkelijke cycloon heeft gisteren de Staten Mississippi, Alabama en Georgia bezocht. De schade is zeer groot. Vele menschen moeten omge komen of gewond zijn. De stad Burnett, een station aan de Mississippi, is bijna geheel verwoest; 14 menschen kwamen er om en 20 werden er gewond. Een telegram uit Rio de Janeiro den 4en Maart door Serzedellominister van financiënverzonden, meldt, dat ongeveer 2000 man de grens van Rio Grande do Sul overschreden hebben. Deze zaak is echter van geen gewicht. De regeering heeft maat regelen genomen. De bondstroepen zijn eendrachtig en trouw aan de regeering. In de overige staten is het volkomen rustig. Weerkundige waarnemingen. Over de maand Februari 1892, te WAALWIJK. Gevallen regen 783/s mil- Vorig jaar Fe bruari 225/s mill; verschil -f 55s/4 mill. 10 regendagen 1, 2, 7, 10, 11, 14, 21, 22, 25, 26 Febr. Vorig jaar 13; verschil 3. De meeste regen viel 14 Febr. 14a/8 mill. minste 11 Sneeuw op 12 Febr. Vorst 3 a 6 Febr. Storm op 10 Febr. Karakter van het weer goed doch veel en krachtige wind. Windkracht op: 1, 10, 14, 17, 23, 26 vari- eerende tusschen 5/io en s/10. Overige dagen van Vio—4/io- Windrichting N. 28. O. 24. Z. 17, 19, 27. W. 2, 7, 8, 10 12. N.-O. 23, 25. N. W. Niet. Z.-O. 3, 4, 21, 22. Z.-W. 1, 5, 6, 9, 13 £t 16, 18, 20, 26. Gevallen regen van 1 Maart 18921 Maart 1893 63713/i6- Regendagen van 1 Maart 1892 1 Maart 1893 107 dagen. WAALWIJK, 8 Maart 1893. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen le Waal wijk, L. van Everdingen, te Texel. De handel in kalfkoeien in de Lang straat was, bij tamelijken aanvoer, zeer slap, doordien er geen kooplui waren; de overige soorten waren eveneens in zeer flauwe stem ming. Prijzen als volgt: kahkoeien f150 a 200, dito vaarzen f130 a 160; weikoeien, met veel aanbod en veel vraag, 130 a 180; hok- kelingen en jarige kalveren f 40 a 50, nuch tere dito f 10 a 13; slachtvee le qual. 70 a 75 ct2e qual. 60 a 64 ct., vette varkens 56 a 57 ct. (schoon) per kg.; biggen f 12 a 20, berekend naar f3.per week. Hooi. Handel stil. Prijs f21 a 22 per 500 kg. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat blijft zeer traagprijs naar soort f 1.a 2.— per Hl. Roode kool geldt naar soort 10 a 12 ct. per stuk. Het water blijft zakken; de Buiten polder van Bezooien is nagenoeg droog en de com municatie met Drongelen hersteld, Ook uit de Binnenpolders loopt het water langzamerhand weg. Het bevestigt zich dat ernstig onder handeld wordt over de opheffing der over eenkomst, indertijd tusschen de regeering en het waterschap N. O. Noordbrabant gesloten Bij die overeenkomst werd bepaald, dat het waterschap aan het rijk zou betalen eene bijdrage van i 2,000 000 in de kosten van de opening van de Oude Maas, de sluiting der Heerenwaardensche Overlaten, den aan leg vau een kanaal 's BoschDoeveren en eenige andere werken. De bijkomende wer ken schijnen aan het rijk outzaglijk veel geld te zullen kostenen van de andere zijde blijkt de bijdrage van 2 millioen gulden voor het waterschap te bezwarend. Nu wordt onderhandeld op dezen grond slag Het rijk wordt ontheven van de verplich ting tot aauleg van het kanaal 's Bosch Doeveren, van het bouwen eener irrigatiesluis onder Bokhoven en van de verdere afsluiting der Heerenwaardensche Overlaten. Daaren tegen wordt het waterschap ontheven van de betaling der nog verschuldigde som van f 1,800.000, of na aftrek van f 300,000, die in eigen boezem verwerkt mochten worden, van f 1,500,000. De onderhandelingen moeten echter ook geopend worden met de provincie, die één millioen in boven omschreven werken betalen moest, waarvan bereids 7 ton gestort zijn. Door het bestuur van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden is de volgende voordracht opgemaakt voor secretaris-penningmeester: le candidaat H. J. van Eggelen, te Heusden; 2e candidaat E. Sluijmers, te Wijk; 3e candidaat H. W. Prillevitz Cz., te Heusden. In zijne memorie van beantwoording aangaande de wetsvoordracht tot wijziging en verhooging van hoofdstuk IX der staatsbe- grooting voor 1892 (Bouw van eene brug over den Nieuwen Maasmond bij Heusden) doet de minister van waterstaat opmerken, dat de werken ter verlegging van den Maas mond thans zoover gevorderd zijn, dat eene beslissing omtrent het voor Heusden te kie zen middel van rivierovergang niet langen tijd meer kan worden uitgesteld. Eene verandering van omstandigheden welke aanleiding zou kunnen geven om op de beslissing van 1885 terug te komen, heeft niet plaats gehadevenmin zouden thans daartegen nieuwe argumenten kunnen aan gevoerd worden, die niet reeds destijds ter sprake zijn geweest. Overwegend bezwaar tegen den bouw van eene brug bij Heusden bestaat bij den minister niet, al zou hij uit zich zelf daartoe het voorstel niet gedaan hebben. De vraag of, in het algemeen ge nomen, Keizersveer als plaats van overbrug- te dwingen een verwantschap met hem aan te knoopen, al oogstte lnj met dien dwang niets dan haat en verachting; maar hij had het zijn bur gerlijken schoonzoon nooit vergeven, dat deze de hand eener barones van Windeg zoo onverschillig ontving, alsof er van een gewoon huwelijk sprake was, en dat hij zich ook later even ongevoelig toon de voor die eer, als zijn vader daarop gesteld was geweest. En nu onttrok hij, Arthur Berkow zich aan de verbintenis, nog eer men hem daartoe aanleiding had gegeven. Dit was te veel voor den hoogmoed van een Windeg, die bereid was geweest zijne dochter desnoods met geweld terug te eischen, maar die het niet verdragen kon, haar van de edelmoedigheid of onverschilligheid haars echtgenoots terug te ontvangen. „Ik zal met Berkow spreken," zeide hij einde lijk; „als hij er werkelijk mede instemt, waaraan ik ondanks Eugenie's verklaring nog altijd twijfel, moeten wij er onmiddellijk werk van maken." „Onmiddellijk?" vroeg Koenraad. „Ze zijn nauwelijks drie maanden getrouwd, en ik kan wel begrijpen, dat zij een al te schielijke en on verwachte scheiding willen vermijden." „Zeker, en ik zou hen volkomen gelijk geven, als ik niet mijnerzijds dringende redenen had, om de zaak te bespoedigen. Op de bergwerken hier staan de zaken niet al te best; van bevriende zijde heb ik zelfs een wenk gekregen, dat de thans uitgebroken oproerigheid onder de arbeiders liet vermogen der familie Berkow, dat men zoo onuitputtelijk waande, een gevoeligen slag zou kunnen toebrengen. Geraakt hij werkelijk aan lager wal, dan kan zijn vrouw hem op zulk een oogenblik niet verlaten; voor het oog der wereld kan ze dit onmogelijk doen. Welken anderen en ernstiger grond tot de scheiding wij ook mogen hebben, men zou dezen aannemen en dat mag niet zijn 't Is dus beter dat wij ons het opzien getroosten, dat zulk een snelle scheiding zal ver wekken, dan dat wij ons de handen binden, tegen dat het gevreesde onheil werkelijk plaats heeft. Zulk een industriëele zaak als deze staat en valt niet in enkele weken, hiermede verloopt minstens een jaar, en in de helft van dien tijd kan de scheiding tot stand komen, als Berkow ons geen moeilijkheden in den weg legt. Eugenie moet tot ons teruggekeerd, moet vrij zijn, eer men in de residentie vermoedt, wat hier gaande is." „Ik dacht, dat Eugenie ons plan met veel meer ingenomenheid zou. begroet hebben," merkte Koenraad peinzend aan. /Misschien, als zij reeds vroeger tot dat besluit waren gekomen, was dat denkbeeld haar nu niet nieuw meer, maar toch vond ik haar zoo stil en zoo in zichzelf gekeerd, alsof alles eigenlijk buiten haar omging en hare eigen vrijheid er niet mede gemoeid was," De baron haalde de schouders op. „Zij lijdt bij de gedachte aan het onvermijdelijk opzien, dat die zaak teweeg zal brengen, aan al de onaan gename beslommeringen, die zulk een procés na zich sleept en die haar niet bespaard kunnen worden. Zoo iets is altijd een harde en treurige slap voor een vrouw, en toch moet hij gedaan worden. De geheele residentie hebben wij in dit geval ten minste op onze hand. 't Was, helaas, geen geheim, waarom dat huwelijk gesloten werd; ieder zal begrijpen, waarom wij ons thans haas ten het weer te ontbinden." „Daar komt Berkow I" zeide Koenraad op ge- smoorden toon, toen de deur van de zijkamer geopend werd. „Wilt gij hem spreken, papa Zal ik dan maar liever heengaan?" Windeg schudde ontkennend het hoofd. „Gij zijt mijn oudste zoon en bij zulke samenspre- kingen is het bijzijn van een derde soms niet ongewenscht. Blijf dus hier, Koenraad!" Terwijl deze woorden snel en fluisterend ge wisseld werden, was Arthur de zijkamer door gegaan en trad thans binnen. De begroeting was even koel en hoffelijk als altijd en het gesprek begon met de gewone nietsbeduidende praatjes. De gasten betuigden hun spijt, het gezelschap van hun gastheer zoo zelden te genieten, en deze wendde een opeenstapeling van bezigheden voor, die hem van dit genoegen beroofden weder- zijdsche beleefdheden, die natuurlijk wederzijds niet geloofd werden en waarachter men zich verschanste, om toch iets te zeggen. „Ik hoop, dat Eugenie's gestadig bijzijn u vol doende schadeloos stelt voor mijne gedwongen afwezigheid," ging Arthur voort, terwijl hij den blik door het salon liet wijden, alsof hij zijn jonge vrouw scheen te zoeken. „Eugenie voelde zich niet recht wel en heeft ons voor een poos verlaten," deelde de baron hem mede; „en van haar afzijn, Berkow, zou ik gaarne gebruik willen maken, ora je een wensch mede te deelen, welks vervulling hoofdzakelijk van u afhangt." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2