V BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Turkije. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Keizer Wilhelms visite aan zijn bondge noot koning Humbert, geeft sommigen allerlei min vertrouwbare mededeelingen in de pen ten aanzien van de ontstemdheid ten Vaticane tegenover de triple-alliantie in't algemeen en tegenover Duitschland in 't bijzonder en voorts heet men 'skeizers bezoek een wraakneming, omdat generaal von Löe's zending bij den Paus mislukt is, terwijl er ook in wordt gezien een bewijs van wantrouwen vis a-vis den Paus en een onbeleefdheid tevens. Als een bewijs der goede betrekkingen, die tegenwoordig tnsschen Turkije en Bul garije bestaan, meldt de Londensche Standard, dat de Turksche gezant te Belgrado den Bul- gaarschen agent te Konstantinopel bericht zond, van eene in Servie op het getouw ge zette samenzwering tegen het leven van vorst Ferdinand. Daarin waren zoowel Bulgaarsche als Montenegrijnsche uitgewekenen betrokken. Indirect is dit een verwijt van gebrek aan waakzaamheid voor de regeering van Servie. President Cleveland heeft het tractaat be treffende de inlijving van Hawai, bij den senaat ingediend door de regeering van zijnen voorganger, ingetrokken. Te Rive de-Gier is thans de arbeid in alle metaalfabrieken en andere werkplaatsen hervat. Een zonderlinge wedstrijd is te Parijs gehouden tnsschen tien mannen van de markt, forts de la Halle, die aannamen uit de Rue Feydeau naar Corbeil te loopen een af stand van 32 kilometer ieder met een zak zand van 100 kilogram op den rug. Maandagochtends 8 uur vertrokken zij en Maandagavond om 10 uur kwam de eerste deelnemer aan den wedloop, zekere Eabasse, met zijn 100 kilogram te Corbeil aan. Een dergelijk feit werd ongeveer 50 jaren geleden ondernomen door een fort de la Halle. Maar deze man viel een paar kilome ter van Corbeil af, van vermoeidheid dood neer. Jean Labasse, de winner is 29 jaren oud en 1.75 lang. De heer Bertillon constateerde bij hem na den ïnarscheen lengteverminde ring van 3 centimeter. De tweede aankomende was Bourdon, de ontwerper van den wedstrijd. Na hem kwa men nog drie anderen aan, zoodat vijf van de tien den tocht volbracht hebben. Bourdon heeft een krans gelegd op het graf van den man, die vijftig jaren geleden om het leven kwam bij een dergelijken loop. Naar schatting zijn door de grondverschui ving te Sandgale ongeveer 800 menschen van hun onderkomen beroofd. Zij behooren voor het grootste deel niet tot den zoogenaamd „minderen" stand. Het zijn voor het mee- rendeel kamerverhuurders, die nu hun mid del van bestaan missen. Er zijn inschrijvin gen voor hen geopend. De soldaten hebben zich geweerd bij het helpen van de inwoners, om uit hunne ge vaarlijk geworden huizen te vluchten. Maandagavond was Sandgate alweder door gas verlicht. De geleidingbuizen waren alle van gemeentewege hersteldook de water leiding kon met behulp van tijdelijke buizen weer in de behoefte der verbruikers voor zien. De eigenaars van de kolenmijnen in het Manchester-district hebben in overweging genomen, of het niet wenschelijk zal zijn de loonen hunner arbeiders te verlagen met 20 in plaats van met 10 pCt. Te Keulen stierf dezer dagen eene al leenwonende vrouw, die voor zeer arm ge houden werd. De kosten der begrafenis wer den zelfs door het armbestuur betaald. Toen men na de begrafenis haar boeltje wilde op ruimen, vond men in eene kast verstopt een bundel effecten, welke eene aanzienlijke waarde vertegenwoordigden. De erfgenamen der vrouw, die eerst niets van zich lieten hooien, komen thans in grooten getale opdagen. Het schijnt, dat de regeering te Serra di Falco een verbazende pressie Uitgeoefend heeft en dat dit de oorzaak is van de on lusten, die daar hebben plaats gehad. De voorzitter van het kiesbureau heeft niet min der dan 436 brieijes, welker geldigheid be twist werd, mee naar huis genomen en ge weigerd ze terug te geven. De menigte heeft hierover haar ontevredenheid te kennen ge geven, waarop de troepen verscheidene malen een charge met de bajonet uitgevoerd heb ben, met dit gevolg, dat verscheidene bur gers gedood en gewond zijn. Baglio heeft di Rudini een telegram ge zonden, waarin hij zich over de pressie be klaagt en verzekert, dat hij, zonder de wil lekeurige vernietiging van het bovengenoemde aantal biljetten, gekozen zou zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat Leo XIII voornemens is bij het begin van de verkie zingen voor de nieuwe Fransche kamer aan een der voornaamste Fransche prelaten een open brief te schrijven, of door zijn staats secretaris kardinaal Rampolla zal laten schrij ven, waarin hij den geloovigen, in zoover zij gekozen wordenaanbeveelt, in de kamer eene sterke katholieke partij, zich aanslui tende aan de republiek, te vormen. De Paus heeft ook in dien zin gesproken tot de Fransche bisschoppen, die naar Rome getrokken waren, om Leo XIII geluk te wen- schen met zijn jubileum. De buitengewone gevolmachtigde van den Sultan van Turkije ontving het groot kruis der Pio Nono orde en gelijke onder scheiding viel ten deel aan den T urks :hen grootvizier en den minister van justitie. Van officieele zijde wordt nu gemeld, dat de herfstmanoeuvres, waarbij keizer Wilhelm van Duitschland tegenwoordig zal zijn, zullen plaats vinden nabij Steinamanger. Het ter rein is reeds in den vorigen herfst door aarts hertog Albrecht opgenomen. Twee legercorp sen zullen manoeuvreeren. 1500 glas- en kristalarbeiders in het noorden van Bohemen hebben den arbeid gestaakt, wegens geschillen over het loon. Hoewel er al heel weinig uitzicht bestaat op een gunstig gevolg, vreest men een uitbrei ding van de werkstaking. Keizer Frans Jozef bemerkte te Terri- tet niet, dat hij in het „vrije" Zwitserland was. De vreemdelingen, die daar ook ver toeven, maakten het hem zeer lastig door hunne overgroote belangstelling. De keizer werd op ai zijne wandelingen door een me nigte nieuwsgierigen gevolgd. Hij heeft zich al eens driftig omgewend tot al die menschen en hun verzocht hem niet meer na te loo pen. Maandag is hij, ondanks het heerlijke weder, niet uitgegaan om de nieuwsgierigen. De keizerin, die nog eenigen tijd te Ter- ritet blijft, heeft evenveel last van het „fat soenlijk gepeupel." Uit Arad, in Hongarije, wordt aan het Journal des Débats geseind, dat men op een half uur afstand van het station te Paszto het lijk gevonden heeft van een man, naast wien een revolver lag, waarvan een kogel was afgeschoten, in den zak van de jas heeft men een spoorwegkaartje van Nancy naar Pest gevonden. Uit het onderzoek was ge bleken, dat hier een moord is gepleegd Het was niet mogelijk de identiteit van den persoon na te gaan. Het gezicht was gansch en al gehavend en onkenbaar ge maakt. Doch de verdere kenteekenen komen geheel en al overeen met het signalement van Arton. Vijf man van de rooverbendevan Athanasios, die in 1891 een spoorweg bij Tscherkeskoi heeft overvallen en enkele reizigers als gijze laars heeft weggevoerd, zijn door de Bulgaar sche regeering aan de Porte uitgeleverd. De roovers verklaarden, dat Athanasios aan elk hunner 4000 frs. in goud gegeven heeft en dat hij, na eerst naar Rumenie gevlucht te zijn, zich thans waarschijnlijk in Griekenland ophoudt. Volgens bericht uit Petersburg is het in ver schillende gouvernementen zeer treurig gesteld. Zaaizaad ontbreekt allerwege en om in de eertse behoeften te voorzienheeft de regeering 800,000 roebels toegestaan, terwijl met de toe zending van verdere financieele hulp zal wor den gewacht tot de rapporten zijn ingekomen van de commissies, die naar de verschillende provincies zullen worden gezonden. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, 's middags 12 ure, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: Vrede des gemoeds De Vliegh. Omhoog Heinze. Biergalop v. Paesschen Zondag 12 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marie Henriette, ouverture Montagne. 2. Dichter und Bauer, grande ouverture. Suppé. Eerste uitvoering. Zondag 19 Maart geene uitvoering. Aanstaanden Zondag 12 Maart, 12 ure, repetitie door de zangvereeniging „Cecilia" op de bovenzaal bij den heer Van Kregten. 1 Beneden en Boven De Vliegh. 2 Des Schilfers Sontagslied, kwartet Kreutzer. 3 De Martelaars in het Co'.yseum. Rillé. CAPELLE. Aanstaanden Woensdag 15 Maart,uitvoering, te geven door de rederijkerskamer Vrienden trouw, in het lokaal van den heer L. v. Don gen, aan de Nieuwevaart. WAALWIJK, 11 Maart 1893. Bij de verleden Woensdagavond ten over staan van notaris Rant gehoudene definitieve verkooping der onroerende goederen, behoo- rende aan de Nederlandsche fabriek van lederartikelen te Baardwijk, zijn deze eigen dom geworden van de firma Van der Heijden &Van Grinsven,schoenfabrikanten te Waalwijk. Dit mag eene heugelijke gebeurtenis ge noemd worden voor de gansche streek; want het is te verwachten, dat de tegenwoordige eigenaars hunne nieuwe bezitting zullen ex- ploiteeren met dezelfde energie waarmede zij hunne andere zaken reeds zoo lang drijven. Moge de fortuin hun daarbij gunstig zijn dit zal voorzeker strekken tot bevordering van het welzijn des werkmans en van den bloei der Langstraatsche industrie. De handel in Sjarige paarden was de laatste dagen in de Langstraat zeer vlug. Verscheidene werden door buitenlandsclie kooplieden voor f300.— ft 350.aangekocht. Van betrouwbare zijde verneemt de Zw. Ct., dat de bemoeiingen der regeering om Duitschland weder voor den invoer van Nederlandsch vee geopend te krijgen, geheel mislukt zijn. Van een invoer uit de drie noordelijke gewesten naar Duitschland is ook geen sprake meer. Duitschland houdt zich verstoord dat inder tijd Nederland den invoer van vee, (huiden, enz.) heeft verboden wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Dit geschiedde met het oog op Engeland en dit moeten wij nu bezuren. Aan den handel Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de recht bank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen Willem Karei Reuvekamp, koopman aldaar, wonende Zwart Janstraat no. 78, handelende onder de firma E. Roorda Co. Deze persoon moet het hoofd zijn van een daar bestaand flesschentrekkersgilde. In hechtenis bevindt zich reeds zekere Jan Pieter Kind, mede in dezelfde zaak betrokken en eveneens lid van genoemd gilde. Uiterst merkwaardig zijn de voorstellingen van den Amazonen-troep in den circus Carré te Amsterdam, welke dagelijks voor eene stampvolle zaal plaats vinden. Onder aan voering van de opperbevelhebster Gumma, een ietwat slanke, jonge, chocolaadbruine vrouw, en den krachtigen, forsch gebouwden krijger Alfa, wordt door dit vrouwelijke leger uitstekend go d geëxerceerd met geweer en sabel, en zij, die soms tegelijkertijd met twee sabels of kort slachtmes in de andere hand manoeuvreerden en daarbij met tijgerachtige vlugheid springen en naar rechts en links uitwijken, geven een denkbeeld van de ver schrikkelijke wijze van oorlogvoeren onder deze wilde stammen. Ook hel marcheeren in gewonen en versnelden pas, het verdubbelen van rotten gaat gepaard met eene juistheid en discipline, zoo als slechts een degelijk geoefende compagnie ten onzent het te aan schouwen geeft. Behalve de militaire vertooningen worden door die belangwekkende Afrikaansche schare verschillende dansen uitgevoerd, zooalsde Fétisch-dans vóór het ten strijde trekken, wapendans met zwaarden, nationale vreugde zang en dans, offerdans met slachtmessen, en ten slotte wordt een Afrikaansche verwoede strijd voorgesteld, waarbij wilde kreten worden uitgestooten en een eentonig dof tromge- rommel wordt gehoord. Dat veertigtal krijgsters en krijgers geeft ongetwijfeld een denkbeeld van de verbazend zware taak om zulk een volk ten onder te brengen of in toom te houden, wanneer men tegenover duizenden hunner staat, strijdende met verwoedheid en doodsverachting, en onwillekeurig zal bij menig Nederlandsch toeschouwer de gedachte naar onze Koloniën gewend worden, waar onze zonen zoo vaak een dergelijken zwaren kamp moeten strijden. De vertooning is in hooge mate belang wekkend en boeiend. Te Leiden is Woensdagmiddag ge lukkig nog bij daglicht in de St. Jorisstraat hoek Levendaal plotseling een geweldige brand uitgebroken in een ververswinkel, van den heer Hoeke, waar het vuur alle gewenschte stof aanwezig vond om spoedig het perceel te verwoesten, terwijl de huizen aan de over zijde in de steeg werden geblakerd. Spoedig aangerukte brandspuithulp beperkte het woe dende vuur tot het perceel zelf. Weer een noodlottige brand te Amsterdam: Niet alleen, dat het aantal branden te Amsterdam in den laatsten tijd steeds toe neemt, meer en meer hoort men ook van treurige ongevallen, welke daarvan het ge volg zijn. Nauwelijks heeft de ramp op de Geldersche Kade het leven gekost aan drie kinderen, terwijl de moeder, ernstig werd verwond, of een brand met niet minder droevigen nasleep moet worden vermeld. Woensdagavond ruim half elf viel op het tweede bovenhuis vati pand 49 in de Van Woudstraat aldaar de petroleumlamp om. Bedoelde verdieping werd bewoond door den 27jarigen diamantslijper G. Eijlers, met vrouw en kind, terwijl een oude man en vrouw dezelfde verdieping bewoonden. Een verdie ping lager woonde de familie S. H. Leesson en gelijkstraats het gezin van den kruier J. Scheffer. Toen de brand uitbrak, vluchtte Eijlers terstond met vrouw en kindde vrouw ging met haar kind in de kruierij, maar de man, die reeds op straat was, besloot de andere bewoners zijner verdieping in het gevaar te gaan bijstaan, hetgeen aanvankelijk door niemand bemerkt werd. Alleen de oude vrouw, die geen uitweg wist, vertoonde zich aan het venster der 3e verdieping. Een paar voorbijgangers riepen haar toe uit het raam te springen en zouden haar in een deken opvangen. Zij waagde den sprong, doch kwam met de voeten terecht in het kozijn van het tweede bovenhuis, sloeg door den schok om en viel bewusteloos naast de d ken op straat, aan het hoofd ernstig gewond en inwendig gekneusd. Dadelijk werd zij naar de naastbij zijnde apotheek op den hoek van de Van Woudstraat en Stadhouderskade gebracht, waar zij voor- loopig werd verbonden en toen per raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, zag bij haar komst niet veel meer dan zwaren rook. Den brandwachts, die het perceel binnenge drongen waren en geen personen gevonden hadden, wachlte na de blussching op den zol der nog een vreeselijk tooneel. Eijlers had zijn menschlievend pogen met den dood bekocht. Met den ouden man was hij naar boven gevlucht, waarschijnlijk zelfs tot op het dak. Waarom is niet gekend, maar beiden keerden weder naar den zolder terug, waar zij door den zwaren rook stikten. Hun lijken, welke zelfs niet geschroeid waren, werden op zolder, bij een dakvenster gevonden Viouw Eijlers, die wist dat haar man met haar op straat was gekomen, zocht hem overal zonder hem te kunnen vinden. Omstreeks één uur vervoegde zij zich aan het Binnengasthuis, waar haar op zeer omzichtige wijze door een politiebeamte werd medegedeeld, hoe haar man bij zijn poging tot redding van een ander was omgekomen. Geheel verslagen werd de jammerende vrouw door de haar vergezellende buren weggeleid. De toestand der naar het gasthuis gebrachte vrouw gaf weinig hoop op behoud. Zij was voortdurend bewusteloos en is sedert overleden. Zooals reeds gezegd is, was de brand klein van omvangzoo zelfsdat een V echtkraan voldoende was om het vuur te blusschen. De 2e verdieping en een deel der 3e zijn verbrand. Capclle. Aan den heer C. F. Dieleman is in de op heden gehouden raadsvergadering eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ouderwijzer aan de openbare school in de kom alhier, tegen 1 Mei a.s wegens zijne benoeming in gelijke betrekking te Nieuwe- dorp, gemeente 's Heer-Arendskerke. Op elk van de vastgestelde lijsten der kiezers van leden van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van de leden van den raad in deze gemeente komen voor 190 kiezers tegen 191 in het vorige jaar. BAARDWIJK. GEBOREN: Theodorus Antonius z. van wijlen Theodorus Kroot en Adriana Verhoeven Pieternella Cornelia d. van Johannes van Huiten en Catharina Cornelia Klerx Adrianus z. van Cornelis Vissers en Jo hanna van Bone mei Cornelis z. van Hen- drikusJ. *an Heesbeen en Goverdina Klerx Pieter z. van Franci6cus J. van Hest en Johanna Baijens Johannes Martinus z. van Jacobus H. van Hilst en Maria Cath. Buitenkamp Dionisius z. van Martinus Rijnen en Paulina Vrijhoeven Trijntje Wilhelmina d. van Pieter van Herwijnen en Maria Treffers Johannes Gerardus z. van Godefridus van Es en Elisabeth Boon Maria Antonetta d. van Cornelis de Kort en Wilhelmina Pullens Petronella^. van Antonie Pullens en Wilhelmina van Zon Antonius Adrianus z. van Johannes Leij- tens en Christina de Kloe Petronella Theodora d. van Nicolaas Leijtens en Jo hanna Timmermans Johannes Wilhelmus z. van Antonius Baijens en Adriana Schil ders Antonetta Maria d. van Cornelis van de Leur en Johanna Maas Maria Catharina d. van Cornelis Vermelis en Jo hanna Maria van Bijnen Helena Johanna d. van Hendrik Klerx en van Anna Maria Dekkers Adriana Helena Josepha d. van Henricus Martinus van Deursen en Susanna Maria Mosterman. GEHUWD: Johannes Cornelis Vermeer weduw naar van Petronella de Folter 46 jaren en Johanna Pullens 25 jaren Johannes Dek kers 39 jaren en Wilhelmina Schilders 38 jaren. OVERLEDEN Cornelis van de Grint weduwn. van Wilhelmina Pellenders 82j. Johan nes Rijnen 2 m. Willem van Woensel 78 jaar Jacoba van Heuraen echtgenoot van Petrus van Cromvoirt 76i. Antonius Wilhelmus Swinkels 6 maanden Hendrika de Gouw 12 m. Wilhelmina Schoenma kers echtgenoot van Cornelis Klerkx 62 j. Maria Antonetta de Kort 2 weken Adri ana Johanna van Heesbeen 8 m, WAALWIJK, 10 Maart. Er was heden tamelijk veel vee ter markt waarschijnlijk tengevolge van de gedeeltelijke heropening van de communicatie met het over land. Het water blijft gelukkig voortdurend val len, zoodat wij wellicht spoedig van het lastige

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2