Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. De nasporingen van de justitie naar de schuldigen in den juweelendiefstal ten paleize van den graaf van Vlaanderen, schijnen succes te hebben daar bij de arrestatie van den anarchist Schouppe gebleken isdat deze aan den diefstal niet vreemd is. Van het gevaar der lange spelden waar mee tegenwoordig de dameshoeden worden vastgestoken, heeft men onlangs te St. Josse ten Noode een treurig voorbeeld gezien. Een meisje, dat daar met hare ouders wandelde werd door een voorbijganger met confetti geworpen; zij keek om en bij die plotselinge beweging drong de punt van haar hoedespeld in het oog van hare moeder. Het oog werd daardoor zoo ernstig gewond, dat het voorgoed verloren is. Jules Ferry, die zoo plotseling overleed, werd den 5en April 1832 geboren te Saint Dié. Hij genoot zijn eerste opleiding aan het lyceum te Straatsburg en studeerde in de rechten te Parijs, waar hij in 1856 als ad vocaat werd ingeschreven. Na het overlijden vau zijn vader in het bezit van een niet onaanzienlijk fortuin, gaf hij de rechtsgeleerde praktijk op, om zich geheel aan politiek te wijden. Zoodra keizer Napoleon de pers wat meer vrijheid verleende, was hii als journalist werk zaam aan bladen der oppositie, eerst aan la Presse, later aan le Courrier de Paris; maar vooral opgang maakten zijn artikelen in le Temps (comptes fantastiques d'Haussmann), waarin hij den toenmaligen prefect der Seine bestreed. In 1863 gaf hij zijn Manuel electoral en la Lutte électorale uit, waarin hij de verkie- zingspolitiek der regeering bestreed. Tot volksvertegenwoordiger gekozen in 1869 zette hij in de kamer den strijd tegen Hauss mann en tegen de officieele candidaturen voort, en weldra was hij een van de voor naamste mannen der oppositie. Toen het keizerrijk gevallen was, werd Ferry lid van de regeering der „nationale verdediging" en kort daarna maire van Pa rijs. Bij het oproer van 18 Maart 1871 ont snapte hij ternauwernood aan de volkswoede. Van 1872 tot 1873 was Ferry Fransch ge zant te Athene, maar na het aftreden van Thiers nam hij zijn ontslag en keerde terug naar het vaderland, waar hij spoedig weder lid van de kamer werd. In 1879 werd hij minister van onderwijs in het kabinet Waddington en in de zes daaropvolgende jaren was hij tweemaal aan het hootd van een ministerie (1880 81 en 1883) en driemaal lid van een door anderen gevormd kabinet. Na zijn val als minister en afgevaardigde voor de Vogeezen zijn scheldnaam was toen „de Tonkinees" werd hij door dat zelfde departement tot lid van den senaat gekozen. Zonder succès trad hij nog op po litiek terrein op als eandidaat voor het pre sidentschap der republiek, na het aftreden van Grevy in April 1889 en werd sedert vrijwel vergeten, tot eerst onlangs de senaat hem met glans rehabiliteerde door hem tot voorzitter te kiezen, welk ambt hij op 27 Februari j 1. toen met eene waardige toe spraak aanvaardde. De tijdingen uit Dahomey maken van geen verandering sedert het vorige telegram melding. Generaal Dodds wacht het droge jaargetijde in October af, om Behanzin te onderwerpen, die bij zijne vlucht slechts door „Mijnheer Berkow schijnt op alles voorbereid/' merkte de directeur aan. „Hij heeft mevrouw in allerijl in veiligheid gebracht; en daaruit kan men opmaken wat hij van zijn eigen werkvolk ducht." „Met ons werkvolk zou 't zoo'n vaart niet loopen hernam zijn collega. „Met hen zouden we de zaak wel klaarspelen, als die belhamel er maar niet was. Zoolang hij echter het bevel voert, is er aan rust noch vrede te denken. Konden we Hartman maar eens een week van hier verwijde ren ik stond u borg voor den uitslag!" „Ik heb al eens gedacht de directeur zag behoedzaam achterom en liet toen zijn stem dalen, „ik heb al eens gedacht, of wij niet ons voordeel zouden kunnen doen met de achterdocht, die ieder, en zeker niet ten onrechte, hier tegen hem voedt? Wat dunkt 'i daarvan?" „Dat zou niet gaan. Achterdocht hebben we genoeg, maar waar haalt gij de bewijzen vandaan? Aan de machine en touwen heeft men niets kunnen ontdekken, dan dat ze gebroken zijn; de heeren van het gerecht hebben dit nauwkeurig genoeg onderzocht. Hoe het kwam, en wat daar beneden in de diepte is voorgevallen, kan alleen Hartman weten, en deze staat zijnen man, ook wat het ontkennen betreft. Men zou hem onver richter zake weer in vrijheid moeten stellen." „Maar een crimineel onderzoek zou hem voor- loopig onschadelijk maken. Als hem eenige woken gevangenisstraf werd opgelegd De hoofdingenieur fronste het voorhoofd. „Zoudt gij de woede van het werkvolk durven trot- seeren, als men hun leider aantastte Ze trotseeren het huis, zeg ik u, als zij die manoeuvre door zien, en dat doen ze stellig.' „Dat zou nog de vraag zijn. Hij ondervindt niet meer de oude hartelijkheid." „Maar hij heeft er nog wel de oude vrees onder. Hiermede regeert hij hen despotischer dan ooit en dan ge kent onze mijnwerkers niet, als ge denkt, dat zij hun kameraad, hun aanvoerder, alleen op een losse verdenking in den steek zouden laten. Ze mogen hem wellicht vreezen, langzamerhand zelfs wat van hem vervreemden op het oogenblik, dat wij de hand aan hem slaan, scharen allen zich om hem heen en nemen hem in bescherming. Neen, neen, dat gaat niet. Juist datgene, wat wij ten koste van eiken prijs vermijden moeten, een bloedige botsing, zou dan onvermijdelijk zijn, en bovendien ben ik over tuigd. dat mijnheer Berkow de hand niet tot zoo 1500 man en eene batterij geschut gevolgd werd. De zwartgallige berichten der dagbladen over den gezondheidstoestand in Dahomey berusten op dwaling. Het is onjuist, dat er tusschen de regeering en generaal Dodds verschil van meening zou zijn gerezen over de maatregelen te nemen tegen de gewa pende handelslieden. In het noorden van Frankrijk hebben Zaterdag ongeregeldheden plaats gehad, daar een paar studenten van de katholieke hooge- school van Rijsel een valsch geldstuk in be taling gegeven hadden. De Progrès du Nord deed het voorkomen, of ze dat opzettelijk gedaan hadden. Twee honderd vijftig stu denten hebben toen het bureau van het be doelde blad bestormd, den boel stuk gesla gen en een der redacteurs verwond. Een veertigtal arrestatien hebben plaats gehad. Te Roubaix zijn de socialisten in een niet openbare vergadering binnengedrongen van de katholieke Unie, waar de afgevaar digde Tellier de Pontheville zou spreken over den socialen vrede. Een vreeselijk tu mult is ontstaan en eerst, nadat de politie hulp verleende en verscheiden indringers ge vangen nam, was de strijd geëindigd. PARIJS, 21 Maart. Er is uitspraak gedaan in het Panama-proces. Ten aanzien van De Lesseps, Blondin en Baïhaut is het „schul dig" uitgesproken; voor de andere beschul digden: Fontane, Sans-Leroy, Béral, Dugué de la Fauconnerie, Gobron en Antonin Proust is vrijspraak gevolgd. MADRID, 20 Maart In den afgeloopen nacht heeft een hevige brand gewoed te St. Sebastiaan, waardoor drie huizen in een der nieuwe wijken van de stad in de asch ge legd werden 8 personen kwamen in de vlammen om. Het aantal slachtoffers moet grooter zijn. De brand ontstond in een li keurstokerij De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte eene circulaire heeft gericht tot de buitenlandsche agenten tegensprekend het gemelde omtrent anti Armenische onlusten te Cesarea. Desondanks besloot de secretaris der Amerikaansche legatie tot eene enquete- reis daarheen. Men gelooft dat de tijdingen overdreven zijn. De Times verneemt uit Kairo dat Riaz Pasha aan de grootste Arabische courant eene waarschuwing zond op v erzoek van den Britschen agent, wiens regeering zij voortdu rend bestookt. Een Londensch syndicaat tracht in Egypte katoenweverijen op te rich ten, alsook China-gras aan te planten, waar voor klimaat en bodem der Delta geschikt zijn. Het syndicaat beweert de hoofdhinder paal bij de vezelbereiding, namelijk het weg nemen der gom, overwonnen te hebben. De Times verneemt uit Calcutta dat het dienstjaar '91-92 sloot met468/4lakhs overschot. Zonder de groote spoorwegontvangsten en de opiumrevenuen zou het dienstjaar een be langrijk tekort hebben aangewezen. De Times verneemt uit Kaapstad dat er wrijving bestaat over het onderzoek naar de verkiezing van den Transvaalschen staats president. Joubert's partijmannen verklaren hunne rechten en belangen te zullen hand haven. Te Sandgate worden nog steeds tee kenen van geringe grondverschuiving waar iets zou willen leenen." „Heeft hij nog geen verdenking op Hartman?" „Neen. Niemand waagt het natuurlijk, in zijn bijzijn hierop te doelen, en ik geloof, 't is beter dat we hem ook verder in dit opzicht sparen. Hij heeft al genoeg te dragen." „Ja, meer dan genoeg, en de jobsboden der laatste weken, zoowel als Scheffer's brieven uit de residentie, schijnen ook niet zonder gevolg te zullen blijven. Ik geloof, dat hij er ernstig aan denkt om toe te geven.' „'t Mocht wat!' riep de hoofdingenieur uit „daarvoor is het nu te laat. Eer hij de lieden geantwoord had, bleef hem ten minte nog de keus over, of hij zijn geld wilde wagen, dan wel onder de plak van Hartman wilde zittenmaar na de manier, waarop hij hem toen te woord stond kan hiervan geen sprake meer zijn. 't Is voor goed met alle autoriteit gedaan, als hij niet op zijn stuk blijft staan. Hij moet voorwaarts, en voor waarts te moeten is altijd een voordeel in eiken strijd." „Maar als het vermogen er bij op het spel staat!" „Maar als de eer er bij op het spel staat De beide heeren geraakten weer in een dier heftige en vruchtelooze debatten, waarvan ge woonlijk het resultaat was, dat ieder bij zijn eigen gevoelen bleef; en dit was ook thans het geval, toen zij kort daarop scheidden. „'t Is wat liefs, die vreesachtigheid!" mokte de hoofdingenieur zijn collega achterna, terwijl hij zijn huis binnentrad. „Altijd maar voorzichtig, altijd maar zorgen om met alle partijen op een goeden voet te blijven, daar men niet weten kan wie het roer eens in handen krijgt! Ik wenschte, dat al die lafaards hoe, Wilberg, wat voert gij daar met mijn doGhter uit?" De beide jonge lieden, tot wie deze woorden gericht waren, stoven verschrikt uiteen, alsoi zij op een misdaad betrapt waren, hoewel het in werkelijkheid slechts een zeer onschuldige hand kus was, dien Wilberg zich veroorloold had; maar hij deed dit op zulk een zielroerende wijs en Melanie zag er zoo aangedaan uit, dat haar vader, door zijn gesprek met den directeur boven dien geërgerd en in een knorrige stemming, hier als een donderslag tusschenbeicle kwam. „Ik vraag u wel excuus," stamelde de jonge beambte, terwijl Melanie, in het bewustzijn dat een h ndkus onder alle omstandigheden veroor loofd was, tamelijk vrijmoedig tot huar vader genomen; maar men hoopt door het vullen van de ontstane spleten en kloven, waaraan nu druk gewerkt wordt, verdere ernstige aard stortingen te voorkomen. Inmiddels beijvert men zich op verschil lende manieren de noodlijdenden door de ramp te hulp te komen. In den rijksdag bij de derde lezing der oorlogsbegrootingbestreed Liebknecht het militarisme. Ahlwardt verklaarde zich voor het legerontwerpdoch tegen de belasting op het gedistilleerd. Hij handhaafde zijne bewering omtrent de geweerloopen, en werd tot de orde geroepen omdat hij den heer Löwe van mein »ed betichtte. Caprivi ver klaarde dat slechts ontzag voor den rijksdag hem weerhield van te zeggen wat hij anders lot Ahlwardt zou gezegd hebben. De geweren van Löwe zijn volkomen goed. Ahlwardt kan praten zoo veel hij wil hij zal nimmer het aanzien van het legerbestuur en van de justitie kunnen aan het wankelen brengen. De commissie voor de nijverheidsten toonstelling, welke in 1896 te Berlijn zal ge houden worden, is thans geconstitueerd. Het waarborgfonds ten bedrage van 1 raillioen mark is reeds volteekend. Er zijn ongeveer 3ü00 inzenders ingeschreven. Bismarck's verjaardag zal den 4 April te Darmstadt feestelijk worden gevierd. De directeur der bank te Mannheim, Ekkhardt de leider der nationaal-liberalen uit Baden zal de feestrede houden. Het bondsgerecht te Bern heeft aan Duitsch land de uitlevering geweigerd van den te Zürich verblijf houdenden Duitschen sociaal democraat Kosteromdat deze alleen een staatkundig misdadiger is. Zooals men weet wordt hij vervolgd wegens meineed en ma jesteitsschennis. In hofkringen is men van meening. dat alle regeerende Europeesche huizen bij de huwelijksfeesten van den koning van Italië zullen vertegenwoordigd zijn. De minister van onderwijs heeft last gege ven de uitgraving en de blootlegging ran het paleis der caezars op den Palatijnschen heuvel te bespoedigen, opdat het Duitsche keizerpaar in staat zou zijn het eerst de zalen van keizer Augustus te betreden. Te Rome is een bom gesprongen in het paleis, bewoond door den ambassadeur der Vereenigde Staten. De schade is aan zienlijk. Men vond op de trap van de sociëteit van de adellijke lijfwacht des Pausen een bom, waarvan de ontploffing nog in tijds verhin derd is. Men schrijft uit Rome aan de Daily Chronicle, dat de Fransche anarchist, Barnard, die onlangs gearresteerd isde man is die al de aanslagen te Rome van deze laatste weken gesmeed heeft. In de kamer heeft Giolitti, na de stukken betreffende de emissie-banken te hebben over gelegd, de kamer verzocht 5 harer leden aan te wijzen voor eene commissie welke de lijst der noodlijdende waarden zou hebben na le gaan. Hij voegde er bij dat de regeering geen enkel document bezit, waarop de namen opzag. „Mag ik weten, wat dit te beteekenen heeft riep de hoofdingenieur verstoord. „Wat hebt ge hier in de gang te doen? Waarom gaat ge niet binnen, zooals het behoort 't Was echter moeilijk, de verlangde verklaring in weinige woorden te geven, hoewel de jonge lieden onschuldig genoeg aan deze samen komst waren. Wilberg had zich naar de woning van zijn chef begeven met een boodschap van den heer Berkow in het hoofd en diepen wee moed in het hart. Deze laatste had natuurlijk zijn oorsprong in het vertrek der jonge mevrouw, welk plan hij reeds den vorigen avond vernomen had. Dien morgen had hij zich echter verslapen. De jonge beambte was geen vriend van vroeg opstaan en had nooit de lichtzinnigheid begaan, zich aan de koude, mistige ochtendlucht bloot te stellen, waarin men zich een rheumatische ziekte op den hals kon halen. Hij was het niet geweest, die bij het aanbreken van den dag onder de dennen had gestaan, daar, waar het bosch den straatweg begrensde, geduldig wach tend, mist en koude trotseerend, terwille van die ééne minuut, waarop het rijtuig voorbijkwam, ter wille van dien éénen blik, die daar binnen een gelaat zocht, dat hij niet vond, omdat het met gesloten oogen diep in de kussens lag ge doken. Toen die ander, huiswaarts keerend, zijn venster voorbijging en het huis van den opziener binnentrad, lag Wilberg nog in diepe rust, wat hem echter niet verhinderde, zich bij zijn ontwaken grenzeloos ongelukkig te voelen en er zoo be drukt uit te zien, dat iuffrouw Melanie, die hem toevallig bij de voordeur ontmoette, niet kon nalaten vol belangstelling te vragen wat hem eigenlijk scheelde. De jonge dichter verkeerde juist in eene stem ming, om het leed, dat hem drukte, in een mee warige ziel over te stortenhij zuchtte dus ver scheidene malen, liet zich eenige aandoenlijke gezegden ontvallen en eindigde natuurlijk met zijn geheele hart te ontlasten, om even natuurlijk een onbegrensd roedelijden hiervoor in ruiling le ontvangen. Was de jonge dame vroeger nieuwsgie- rig geweest, nu was zij werkelijk met geval begaan. Zij vond het vreeselijk romantischdie arme Wilberg was te beklagen, meende zij, en zoo liet zij het dan ook zonder eenige beschroomdheid toe, dat hij bij het eind van al deze mededee- lingen en vertroostingen hare hand greep, om er ran 73 leden der kamer zouden voorkomen, gelijk men beweerd heeft. Giolitti kan niet medegaan met het voorstel om eene parlemen taire enquête in te stellen. De beraadslaging is uitgesteld tot morgen. In de stad Orechow (de Krim) is groote schade aangericht door eene overstrooraing. Door plotseling smelten van de sneeuw op de bergen kwamen geweldige waterstroomen neer op de stadin de diepte. De laagst- gelegen straten waren in een oogwenk onder- geloopen. Vele huizen stortten in of werden met grondslagen en al weggerukt door den geweldigen stroom. Er kwamen gelukkig geen menschen om het leven. NEW-YORK, 19 Maart. Volgens een te legram, dat de Herald uit Valparaiso (Chili) ontving, zijn in Brazilië de regeeringstroeoen, onder bevel van generaal Tellos, bij Ypacaray verslagen door het leger der federalisten onder generaal Tavarez. Tavarez zond da delijk eene afdeeling zijner troepen de vluch tenden achterna, en eene andere in de richting van Santa Anna (op de grens van Uruguay), dat bezet wordt door eene sterke macht onder generaal Hipolito. 20 Maart. Naar luid van een tweede telegram,dat de Herald uit Valparaiso ontvangt, zond de nationale regeering van Brazilië versterkingen onder generaal Portugal naar het oord van den strijd. Zaterdag tastte generaal Portugal bij Santa Anna do Livra- mento de opstandelingen aan en sloeg hen. Dezen namen op Uruguayaansch grondgebied de wijk. Hier werden velen door troepen van Uruguaya ontwapend. Volgens een gerucht zou er tusschen Tana- rez en andere federelistische aanvoerders een gevecht zijn ontstaan. Ook spreekt men van een treffen tusschen de troepen van Brazilië en Uruguay. Eene afdeeling van het regee- ringsleger overschreedde opstandelingen vervolgendede grens van Uruguay. Hier beval men hun terug te keeren. Toen gaven de Brazilianen vuurde Uruguayanen vuur terugde Brazilianen werden ten slotte over de grens gedreven. Uruguay zal aan Brazilië genoegdoening vragen. NEW-YORK, 21 Maart. Heden nacht heeft er eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in eene meelfabriek te Lichfield in Illinois, Door ontvlamming van het meelstof werden 40 naburige huizen vernield; twee elevators, bevattende 200,000 bushels graan en twaalf spoorwegwagens zijn verbrand. Overal in den omtrek zijn de glasruiten gebroken. Tal van personen zijn door het instorten der huizen ernstig gekwetst, doch alleen de fabrikant zelf is dood. De schade wordt op 1.150.000 d. geraamd. ^SSSmmmmmfa—■MBBBB—9 PAARDENMARKT te Waalwijk op Donderdag 23 Maart. CAPELLE. Woensdag 22 Maart, 's avonds 71/, uur, door de rederijkerskamer „Vriendentrouw" in de zaal van den heer Van Dongen. WAALWIJK, 22 Maart 1893. In ons verslag van het verhandelde in de laatste raadsvergadering, maakten wij o. a» een kus van dankbaarheid op te drukken; hierbij was immers niet het minste gevaar, daar een andere al zijne ziel en zinnen innam. Te midden van dit roerend tooneel trad de hoofdingenieur nu op met al ziin prozaïsche, vaderlijke autoriteit en verlangde te weten, waarom die uitstortingen des harten hier bene den in den gang en niet boven in de gezelschaps kamer geschiedden waar mama's bijzijn, zoo als van zelf sprak, een stokje daarvoor zou ge stoken hebben- In het gevoel dat hij grootelyks verongelijkt werd, raapte Wilberg al zijn moed bijeen. „Ik kom hier met een boodschap van mijnheer Berkow," verklaarde hij. „ZooDat is iets anders. Ga naar boven, Me lanie Ge hoort immers, dat wij zaken te ver handelen hebben." Melanie gehoorzaamde, terwijl haar vader onder aan de trap bleef staan, zonder den jongen beambte zooals anders, uit te noodigen hem naar boven te volgen, zoodat deze verplicht wa9, zich hier van zijn last te kwijten, „'t Is goed," zeide de hoofdingenieur bedaard. „De gevraagde teekeningen staan mijnheer Ber kow ten dienste; ik zal ze hem zelf brengen. En nu een enkel woord tot u, Wilberg! Ik heb u, ondanks een zekere antipathie, die, naar ik meen, weerkeerig tusschen ons bestaat, altijd recht doen weervaren." Wilberg boog. „Ik be schouw u zelf9 als een uiterst geschikt beambte." Wilberg boog opnieuw. „Maar ook als iemand, die op één punt krankzinnig is." De jonge man, die op het punt stond, een derde buiging te maken, richtte zich op en zag met starende oogen zijn superieur aan, die met onverstoorbare gemoedskalmte voortging: „Ik bedoel uwe manie, om verzen te maken. Dat gaat mij niet aan, meent ge wellicht. Ik hoop het. Achtereenvolgens hebt gij Hartman, mevrouw Berkow en mijnheer Berkow bezongen. Dat staat u vrij, als gij er plezier in hebt, maar neem het niet in de gedachte, mijne Melanie te bezingen daarvan verzoek ik verschoond te blijven. Ik verkies niet, dat het kind dergelijke onzin in het hoofd gebracht wordt. Als gij vol strekt een nieuw voorwerp voor uw dichterlijke ontboezemingen noodig hebt, neem dan mij of den directeur; wij zijn tot uw dienst." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2