Nummer 27. Zondag 2 April 1893. 16e Jaargang. Glück auf Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. De Echo van het Zuiden Waalwijksdir en Langslraalsehe Courant Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per posl door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- lar.d worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In Frankrijk zit men weer te midden eener ministerieele crisis. Het kabinet Ribot heeft zijn ontslag ingediend en is, niettegenstaande het aandringen van president Carnot, daarbij gebleven; het heeit zich als volgt toegedra- gein de begrooting van 1893 had de kamer ingevlochten eene belangrijke wijziging in de belasting op de dranken, welke door het verlies, dat zij der schatkist bezorgde de aanneming tengevolge had gehad van ver schillende nieuwe belastingen, als het ontwerp op de beursoperatits, eene wijziging van de patentwet, de belasting van piano's, livreien, rijwielen enz. Desenaat heeft gedaan wat velen hoopten, en, als zijn oordeel uitspre kende, dat dergelijke belangrijke hervormin gen niet als terloops in de wet op de middelen aangenomen, maar zelfstandig beoordeeld moesten worden, waartoe bovendien ditcollege geen tijd gehad had, de hervormining in de belasting op de dranken afgescheiden van de begrooting. Het was een van de weinige hervormingen, die de kamer, welke gaat sterven, had kunnen verwezenlijken. Zij hoopte daarmede op goed succes voor de kiezers. De senaat heeft door die verwachting eene streep gehaald. Hoe zou de kamer de2e daad van den senaat opnemen Welke zou de houding zijn van het ministerie Het eerste gedeelte der zitting, welke voor deze bijzondere gelegenheid te één uur werd ge opend, was zeer rumoerig, maar tevens weinig interessant.Elke poging om tot eene ver zoening of een vergelijk te komen met den senaat werd met geschuifel en rumoer ont vangen. Blijkbaar zou de kamer het liefst de begrooting zonder discussie en ongewijzigd weer aan den senaat hebben teruggezonden. Eindelijk na tal van artikelen, welke de kamer met opsteken der handen op het oorspron kelijke cijfer handhaafde, kwam de afscheiding der belasting op de dranken aan de orde. Tirard, de minister van financien, sprak ten gunste er van, en op hem volgden Salis, Yves Guyot, Jamais, de premier Ribot, Lockroy, Preytal, met uitzondering van den tweede en van Ribot, allen zich verklarende tegen de E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 44 ooO— De jonge vrouw zag er echter niet zoo kalm en bemoedigd uit, als men met het oogi op zulk een gelukkige toekomst met grond had kunnen verwachten. Reeds verscheidene weken was zij nu in haars vaders huis en nog altijd wilde de kleur maar niet op hare wangen terugkeeren, nog altijd wilde haar mond zich maar niet tot een glimlach plooien. Ondanks al de liefde en zorg, waarmede vader en broeders haar omringden bleef zij hier even bleek en stil, als zij het ooit aan de zijde van den haar opgedrongen echtgenoot was geweest, en ook thans zag zij op al dat gewoel daar aan hare voeten neer, zonder dat het aan een dier gedurig wisselende gedaanten mocht ge lukken, hare opmerkzaamheid één oogenblik tot zich te trekken, 't Was een doffe, starende blik, waarmede men niet ziet, wat voor oogen is, maar in de plaats daarvan iets geheel anders, op een geheel verschillende plek. //In uwe residentie ver leert men alles, zelfs om te verlangen naar de stilte van een woud." Dat scheen hier niet het geval te zijn. Men kon zien, dat Eugenie er innig naar verlangde. Eer de baron tegen den avond zijn gewonen rijtoer deed, placht hij doorgaans een half uur bii zijne dochter te komen praten. Dit geschiedde ook heden; maar zijn voorkomen was gewichtiger dan anders. Hij had een papier in de hand. „Ik moet je ditmaal met zaken lastig vallen, mijn kind," begon hij, nadat de eerste begroeting was afgeloopen. //Ik iieb zoo even een samenkomst afscheiding. Laatstgenoemde besloot zijne rede met de verzekering dat de kamer het maar moest weten. Toen na eene vermoeiende dicussie, waarnaar bijna niemand luisterde, de vraag afscheiding of niet? door den voor zitter in stemming zou worden gebracht, verklaarde Ribot, dat de regeering de af scheiding verzocht, ter verantwoording van de kamer de politieke gevolgen latende, welke een tegenovergesteld votum zou heb ben. Met die woorden was de kabinets- quaestie gesteld. Precies te kwart over vijf kwam het bureau weder de kamer binnen en de voorzitter maakte den uitslag der stemming bekend 489 stemmen waren uitgebracht waarvan 247 tegen 242 voor de afschaffing. Uit naam van het kabinet verklaarde Ribot nu eenigeu tijd noodig te hebben tot overleg, waarom hij de kamer voorstelde de vergadering te ver dagen tot des avonds en zoo besloot de kamer tot eene tweede zitting te negen uur. De zitting werd geopend te ruim negen uur om even daarna weder geschorst te wor den. Tusschen opening en schorsing viel slechts de mededeeling van Tirard, den eeni- gen minister die tegenwoordig was, dat de president der republiek het demissionaire kabinet had gemachtigd tot het afdoen der loopende zaken en tot het deponeeren van twee nieuwe voorloopige twaalfden. Het commissoriaal onderzoek dat aan de behan deling in openbare zitting van dit wetsvoor stel moest voorafgaan, maakte een schorsing noodzakelijk. Te kwart voor tien bracht Lockroy namens de commissie verslag uit zich verklarende voor een enkel voorloopig 12de met opsteken der handen, waarmede alle stemmingen geschiedden en waarbij de leden in hun after dinner stemming zich vermaakten om de handen met een klap op de lessenaars te laten neerkomen, werd het voorstel der commissie aangenomen, waarna Tirard zich naar den senaat begaf om dit college het kamerbesluit te laten bekrachtigen. In afwachting van dit votum werd de kamer zitting opnieuw geschorst. De crisis wordt beschouwd van geen langen duur te zullen zijn, haar verklaring vindende in de ont stemming der kamer tegen den senaat en tegen Ribot, die reeds op de nominatie stónd met onzen advocaat gehad, die boven alle ver wachting gunstig is afgeloopen. De zaakgelastigde van de andere partij heeft onvoorwaardelijke vol macht gekregen om al onze wenschen en verlan gens te gemoet te komen; de beide heeren zijn het al volkomen eens, welke stappen er moeten gedaan worden, en de geheele zaak zal oneindig schielijker en gemakkelijker van stapel loopen, dan wij ooit hebben durven hopen of denken. Wilt ge dus zoo goed zijn. dit papier te onderteekenen Hij legde haar het blad voor. Snel stak de jonge vrouw er de hand naar uit, maar even snel liet zij deze weer zinken. „Wat moet ik „Niets anders dan je naam hieronder zetten ,- zeide de baron kalm, terwijl hij het papier op de schrijftafel legde en een stoel naderbij schoof. Eu genie aarzelde, „Is het een notariëele akte? Zou ik den inhoud niet eerst eens lezen Windeg kon een glimlach niet bedwingen. „Als het een stuk van eenig belang was, zouden wij het je natuurlijk ter inzage hebben gegeven; maar dit is niet anders dan een aanvraag tot de scheiding, die de rechter in uw naam doet en. waartoe hij je liandteekening noodig heeft eer. bloote vorm ter inleiding van het proces. Dc nadere bijzonderheden volgen eerst later.Wilt ge evenwel den wooidelijken inhoud weten „Neen, neen 1" viel de jonge vrouw hem haastig in de rede, „dat is niet noodig. Ik zal er mijn naam onder zetten, maar dit behoeft immers niet ter stond? Op het oogenblik ben ik er niet toe gestemd." De baron zag haar verbaasd aan. „Gestemd? Daar wordt niets vereischt dan je handteekening; 't is binnen een minuut gedaan en ik heb den rechter beloofd, hem het stuk nog van daag terug te zenden, daar hij het morgen wil in dienen." „Dan zal ik 't u nog van avond ingevuld brengen. Nu op dit oogenblik niet, ik kan nu niet." De jonge vrouw sprak op zonderling beklem den, bijna angstigen toon. Haar vader schudde om le worden omgeworpen. Er kwam bij dat de zwakke houding van Tirard in den senaat de stoutheid van dit college heeft be gunstigd en dus van radicale zijde moest gestraft worden. De Nordd. Allg. Ztg. behandelt in een blijkbaar door het ministerie van buitenland- sche zaken geïnspireerd hoofdartikel de ver banningen uit Parijs van twee rustige Duitsche correspondentenVon Wedell en Brandes. (Zie onder Duitschland.) In de eerste plaats zet de Norddeutsche uiteen wat voor hatelijke en ongerijmde dingen de Fransche pers en de Agence Havas systematisch tegen Duitsch land hebben uitgekraamd. Tot nu is de Fransche regeering althans sedert 1871 erin geslaagd door hare correcte houding te verhinderen dat het van zulk een ,,woest twiststoken" tot daden kwam. In den laatsten tijd echter schenen de Fransche staatslieden geenen weerstand meer te kunnen bieden aan de verleiding om zich door geheel ou- rechtvaardige en vijandelijke daden tegen Duitschers populair te maken bij de Frausche menigte. Die twee Duitsche correspondenten werden eenvoudig verbannen in weerwil van de aangetoonde ongegrondheid der tegen hen ingebrachte beschuldigingen; zij werden ver bannen om de opgewekte volkshartstochten van de Panama-gebeurtenissen en andere binnenlandsche moeilijkheden af te leiden. Znlk een politiek van afleiding door opstoking van den volkshaat levert echter een perma nent oorlogsgevaar op, en herinnert aan de stelselmatige verbittering van het nationaal gevoel, welke in het jaar 1870 tot den roep ff Berlin heeft gevoerd. Sedert Bismarck's optreden is zulk een krasse toon nog niet tegen Frankrijk aange slagen Terwijl overigens alle bladen eenstemmig zijn in de veroordeeling van de laatste voor vallen te Parijs, speurt Eugen Richter's Frei- sinnige Zeitung in het dreigend artikel der Norddeutsche Allgemeine Zeitung van Don derdagmorgen tegen Frankrijk eenen onge- pasten, oflïcieusen schaakzet tot ondersteuning der Duitsche militaire wetsvoorstellen. In dien geest, schoon minder grof, laat zich de Ger- mania uit. min of meer ontevreden het hoofd. „Dat is een wonderlijke inval, Eugenie. Ik begrijp je niet. Waarom kunt gij dien eenen pennetrek nu niet in mijne tegenwoordigheid doen? Evenwel, als gij er bij blijft dan reken ik er op, dat gij mij van avond bij de thee het papier teruggeeft'; 't is dan ook nog vroeg genoeg om het te verzenden." Hij zag niet, hoe verruimd zijne dochter bij de laatste woorden ademhaalde, maar trad naar liet balkonvenster en liet zijn blik over de woe lige menigte gaan. „Komt Koenraad niet eens bij mij vroeg Eugenie na een korte pauze. „Ik heb hem nog niet anders dan van middag aan tafel gezien." „Hij zal nog moe zijn van de reis en misschien wat rust genomen hebben. O, Koenraad, zijt ge daar! Wij spraken juist van je." De jonge officier, die op dit oogenblik binnen trad, scheen er blijkbaar op gerekend te hebben, zijne zu9ter alleen te vinden; hij zeide ten minste met onmiskenbare verrassing en teleurstelling in den toon zijner stem „Gij hier, papa? Ik dacht dat gij een samen komst met den advocaat in de bibliotheek hadt." „Die is al afgeloopen, zooals ge ziet." Koenraad wenschte waarschijnlijk, dat zij langer geduurd had; hij antwoordde echte* niets, maar stapte op zijne zuster toe en ging vertrouwelijk naast haar zitten. Hij was inderdaad eerst heden middag uit de provincie thuisgekomen; door een wonderlijk, den baron hoog9t onaangenaam toe val, was het regiment, waarbij zijn oudste zoon diende, juist nu naar de stad verlegd, die het meest in de buurt der Berdowsche bezittingen was gelegen, juist nu, terwijl men alle betrek kingen daar liad afgebroken! Er was geen denken aan om "2n poos verlof voor den jongen officier aan te vragen, daar de onlangs uitgebroken be weging onder de arbeiders in die 9treek de geheele provincie in rep en roer bracht. Daar waren on lusten te verwachten, waarbij de militaire macht te hulp moest komen en zoo kon Koeni'aad zich niet aan den dienst onttrekken. Hij vertrok du9 met den bepaalden last zijns vaders, in zijn Ten Vaticane schijnt men vast besloten geen bezoeken te ontvangen van vorsten, die naar Rome zijn gekomen ter gelegenheid van koning Umberto's zilveren feest. Keizer Wil helm, weet men paste er een mouw aan door een uitstapje naar Napels te bedenken, van waar terugkeerend hij dan rechtstreeks naar 't Vaticaan gaat met allures alsof hij kersversch uit Berlijn komt. Maar ten opzichte b. v. van den Oostenrijkschen aartshertog Reinier schijnt het strenge consigne onver biddelijk te zullen worden gehandhaafd, zeer tot leedwezen van keizer van Franz Jozef en het Oostenrijksche hof. De zitting der kamer was Donderdag ta melijk levendig. In naam der uiterste linkerzij de legde de heer Féron eene verklaring voor, behelzende dat, indien het algemeen stemrecht in den ruimsten zin niet aangenomen werd de vooruitstrevende linkerzijde en andere li beralen zich zouden verbinden om te stemmen voor den leeftijd van 25 jaren en voor het toekennen van eene dubbele stem aan hoof den van gezinnen. Een nieuw onderzoek naar den gezond heidstoestand van Cornelius Herz, door vier geneesheeren en sir Andrew Clarke gedaan, heeft tot de eenstemmige verklaring geleid dat zijn genezing bijna onmogelijk is en zijn vervoer thans de ernstigste gevolgen kan hebben. De gezel Calaud, onder den naam Zo d'Axa bekend als hoofdredacteur van een anarchistisch blad, is wegens aansporing tot doodslag veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en 200 francs boete. In hel lagerhuis is bij de tweede lezing beraadslaagd over de wet, waarbij de uit hunne hoeve uitgezette Iersche pachters in nieuwe garnizoensplaats, waar Berkow natuurlijk algemeen bekend was, nog niet van de aanstaande scheiding te gewagen. De baron bleef zijn oor spronkelijk plan getrouwde wereld eer9t met een fait accompli te gemoet te treden, en voor het overige beschouwde hij het als iets, dat van zelf sprak, dat zijn zoon iedere persoonlijke aanraking met zijn voormaligen bloedverwant zooveel mo gelijk zou trachten te vermijden. Deze onderstelling scheen zich ook te bevesti gen; in de brieven kwam Arthur's naam ten minste nooit voor, terwijl er van de voorvallen op zijne goederen slechts als ter loops gewag werd ge maakt, totdat Koenraad wegens dienstzaken naar de residentie, was ontboden. Gedurende de weinige uren, die sedert zijne aankomst verstreken waren, had men niet vrij met elkander kunnen praten. Aan tafel had de tegenwoordigheid van eenige gasten de familie hierin verhinderd; thans echter, nu het anders zoo streng vermeden punt door de van Eugenie vereischte handteekening toch was aan geroerd vroeg de baron ook terloops, even on verschillig als men zich naar den welstand van een verren bloedverwant informeert, hoe het ei genlijk op de goederen van Berkow gesteld was. „Slecht, papa, zeer slecht!" antwoordde Koen raad, het woord uitsluitend tot zijn vader rich-* tende, zonder nochtans zijne plaats nevens zijne zuster te verlaten. „Arthur gedraagt zich voor beeldig onder al het ongeluk, dat hem van alle kanten bedreigt, maar ik vrees toch, dat hij er eindelijk onder zal bezwijken. Hij heeft het nog tienmaal erger te verantwoorden dan zijn collega's op de andere bergwerken; al de zonden, waardoor zijn vader zich in de laatste twintigjaren gehaat heeft gemaakt, al diens dwingelandij en uitzuiging, al diens dwaze speculaties van den laatsten tijd moet hij thans boeten. Ik weet niet, hoe hij het hoofd nog boven water houdt. Een ander zou al lang de vlag hebben gestreken." „Als de beweging hem te machtig wordt, ver wondert het mij, dat hij nog geen militaire hulp heeft aangevraagd," merkte de baron op tamelijk ktfelen toon aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1