Nummer 29. Zondag 9 April 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN Industriëelen! Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. Australië. De Echo van het Zuiden, IVaalwijksck en Langstraalscüe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, houdt zich onledig met het opma ken van het verslag over 1892. Heeren industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig moge lijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd. Waalwijk, 7 April 1893. In de Belgische kamer is het algemeen debat over de grondwetsherziening nu einde lijk gesloten. Nu zal het dus een behandelen worden der verschillende voorstellen,en eer het tot stemming daarover komt, zal waarschijnlijk nog heel wat worden geredevoerd. Het was eene weinige interessante kamer zitting, de vergadering, waarin minister Dupuy als premier het openingswoord van het nieuwe Fransche ministerie aan de kamer voorlas. De rede is naar het vaste model ontworpen; veel woorden zijn gebruikt om weinig te zeggen. De aandacht der kamer wordt ge vestigd op economische en sociale hervor mingen, welke de meest in het oog loopende belangen betreffen der democratie en waar van eenige wetsvoorstellen, als die op de coöperatieve productie-vereenigen en op het landbouwcrediet, reeds ingeschreven op de orde van den dag der kamer, nuttige voor beelden ooieveren. Maar (ging vervolgens de minister voort, en deze zinsnede schijnt de meest beteekenende te zijn), maar uw eerste werk moet de vaststelling zijn van de begrooting voor '93, welke het gevolg zal zijn van de noodzakelijke verstandhouding der beide kamers. Wij zullen met alle macht die verstandhouding trachten te bewerken, en zij zal wij houden er ons van over tuigd spoedig genoeg bereikt zijn om het aanvragen van een nieuw voorloopig twaalfde onnoodig te maken en om der regeering te vergunnen de ontwerpen voor de begrooting voor '94 tijdig in te dienen. Alle vorige wet gevende vergaderingen hebben de vier be grootingen afgehandeld, welke de grondwet aan haar onderzoek onderwerpt. Gij zult niet minder willen zijn dan uwe voorgangsters, en alles willen doen waarop gij recht hebt. De regeering zal niets verzuimen om u de uitoefening er van gemakkelijk te maken. De ontvangst van deze rede was in de kamer van den kant der linkerzijde zeer warm. De rechterzijde en het centrum ont hielden zich meestal van elk teeken van goedkeuring. De senaat was nog duidelijker in het uiten zijner stemming. De rede werd onder een bijna volstrekt stilzwijgen aangehoord. Twee of drie trés biens aan het slot waren het eenig bewijs van instemming, dat Guérin, de nieuwe minister van justitie, die hier de rede voorlas, van den senaat ontving, Dat de nieuwe titularis door zijne collega's in den senaat niet werd gelukgewenscht gaf aan de manifestatie van den senaat een nog vijan diger karakter. De regeering heeft thans bericht, dat het gouvernement van Columbia de Panama concessie voor twintig maanden verlengde. Columbia moet daarbij als voorwaarde hebben gesteld de storting eener waarborg som van 6 millioen fr. en overgave van de machines en van het materieel, dat evenwel aanstonds bij de hervatting van het werk zal worden teruggegeven. Le Gaulois evenwel heeft een geheel an dere lezing, volgens welke niet het materieel aan Columbia is uitgeleverd, maar slechts een inventaris daarvan ter hand gesteld.Ook zijn, volgens deze lezing, geen zes millioen gestort, maar is slechts de betaling van een half millioen toegezegd voor het geval het werk niet hervat mocht worden. Met Duitschland dreigt weer eene onaan gename gedachtenwisseling over eene leelijke gebeurtenis aan de grens, in de buurt van Belfort, waar een beambte der Duitsche douane, zich aan een dertienjarig Fransch meisje heeft vergrepen. Het optreden van den ex staatssecretaris voor Ierland, Balfour, in de protestantsche Iersche provincie Ulster (Balfour trad er op in vervanging van zijn oom, lord Salisbury, den ex-premier, die nog immer zich moet onthouden van lichamelijke en geestelijke vermoeienis) stemt inderdaad tot nadenken: de conservatieven spelen in hun ijver om Gladstone's home rule-plan met alle ten dienste staande middelen te bestrijden, inderdaad met vuur, zij werken door woorden en daden op de lagere hartstochten der groote menigte, 't Is alsof zij alles gewettigd vinden in den kamp tegen home-rule: een dergelijke indruk toch gaf Balfour's betoog, waar deze staats man de hoop uitsprak, dat Ulster nimmer gedwongen zou mogen worden voor zijn vrijheid te strijden, en later, toen hij zeide, dat wat tegenover een tyranniek koning ge wettigd is, dat ook zou zijn tegenover een tyrannieke meerderheid. De zitting der Spaansche cortes is door de koningin-regentes geopend met eene bood schap, waarin gezegd wordt, dat de binnen landsche vrede is verzekerd en dat hartelijke vriendschapsbetrekkingen met het Vaticaan bestaan en met de Amerikaansche Staten. Handelsverdragen zijn gesloten of zijn op het punt om tot stand te komen met Zweden, Noorwegen, Nederland, Zwitserland, Portugal en endere landen. Om aan den financieeler. nood tegemoet te komen, zullen allerlei maatregelen moeten worden genomen en aan alle departementen bezuinigingen ingevoerd. De uitgaven voor leger en vloot zullen moeten worden terug gebracht tot de grenzen, welke de bedacht zaamheid voorschrijft, en de ontvangsten zal men trachten te doen toenemen in overeen stemming met de draagkracht en 't vermogen des lands. Dat H. M. twee millioen van hare civiele lijst in de schatkist stort, wordt in het uit treksel der boodschap niet vermeldmaar dat H. M., ondanks Sagasta's afraden daar toe toch overging schijnt zeker. Tengevolge van een twist tusschen Fran- schen en Italianen, hebben al de mijnwerkers te Ludres het werk gestaakt. Ze eischen dat de Italianen weggezonden worden. Acht dezer laatsten hebben reeds hun boekjes laten af- teekenen. De prefect, de rechter van instructie en de kolonel der gendarmerie zijn ter plaatse aan gekomen met versterkingen om de orde te handhaven. Baïhaut, de ex-minister, voert in zijn ge vangenis te Etampes absoluut niets uit. Na 's morgens zijn bed opgemaakt en zijn kamer geveegd te hebben, zit hij den ganschen dag met het hoofd in de handen te jammeren en te huilen. Niemand, zelfs zijn beste vriendenniet, zou in hem den man herkennen, die eenige maanden geleden het hoofd fier omhoog droeg, zijn onschuld staande houdende. Een ambtenaar, die den veroordeelde dagelijks gadeslaat, meent, dat hij het-geen jaar uit houden zal. Mevrouw Baïhaut zal in den omtrek van Etampes een buitenplaats huren, waar zij met haar dochters zal gaan wonen. Cherles De Lesseps moet voornemens zijn te vragen, zijn straftijd in dezelfde gevangenis door te brengen. HULL, 6 April. Aan de haven heerscht eene groote opschudding tengevolge van eene werkstaking der dokarbeiders. Deze werksta king is veroorzaakt door eene weigering der reeders om zich aan den eisch der dokarbei ders, die geene andere werklieden dan die lid der Union zijn gebruikt willen ziente onderworpen. De reeders hebben 400 werklieden niet- leden der Union, uit Londen laten komen. I)e werkstakers zoeken hen op allerlei wijzen den arbeid te beletten. Benn Tillet houdt heftige redevoeringen, waarin hij dit bedrijf goedkeurt. Er hebben reeds verscheiden ge vechten plaats gehad. De toestand is ernstig geworden. Heden zijn twee escadrons huzaren uit de stad York ontboden. LONDEN7 April. De staat van zaken te Huil verergert en is thans zeer ernstig honderden dokwerkers, die tot den Reeders- bond waren toegetreden, zegden den dienst op en sloten zich bij de werkstakers aan, evenals de arbeiders in aanverwante beroepen zooals lichterlieden, gaswerkers, timmerlieden, stukadoors enz. De aanvoerders der werk stakers dreigen de beambten der spoorwegen over te halen om mede te werken door de weigering om vrachtgoederen voor de geboy cotte stoomschepen over te brengen. Diezelfde leiders be >ogen gelijktijdige werkstakingen te Londen, Liverpool, Glasgow en Cardiff. Te Hull, waar de troepen en politie, de laatst genoemde versterkt door detachementen uit Leeds en Nottinghamde straten trachten schoon te houdenhebben desondanks her haalde botsingen plaats gehad. De troepen werden door het volk uitgejouwd, hetwelk op straat, in weerwil van het politietoezicht, den chef der reedersfirma Wilson aanvielen met een paar klerken die schepen in de haven hielpen laden en lossen. Eene ernstige botsing vond plaats op de kadewaar duizenden werkstakers het stoomschip Montebello, waarop vrijwilligers bezig waren te laden, met steenen wierpen en het trachtten te enteren, maar door militairen en politie teruggedreven werden De overheid vroeg versterkingen aan, daar de gisting toeneemt. De werkstakers zijn voor heden avond voornemens groote meetings en optochten te houden en in het openbaar de tickets van den Reedersbond te verbranden. Zij klagen dat de aangevoerde vrijwilligers tot het Londensch schuim behooren. De Hull- sche politie ontdekte eene poging om de laatstgenoemden te vergiftigen door middel van koffie, gelijk te Homestad in Noord- Amerika. 7 April. Heden avond hebben hier en kele ongeregeldheden plaats gehad. De werk stakers wierpen de ruiten in van de bureaux der reedersfederatie. Er heerscht groote op gewondenheid. De vakvereeniging der dok werkers zal een beroep doen op alle vakver- eenigingen der havens van Londen, Liverpool, Glasgow, Cardiff, en Shields, om zich bij de beweging aan te sluiten wat derhalve een groote strijd zou worden tusschen de vakver eeniging en de niet-aangesloten arbeiders. De militaire wet zal niet, zooals gemeld werd, eerst na den terugkeer des keizers uit Italië in de tweede lezing komen, maar on middellijk na de Paaschvacantie en Von Caprivi heeft reeds alle noodige instructien gekregen, met betrekking tot de door hem te nemen maatregelen indien het voorstel bij tweede lezing wordt afgewezen. In parlementaire kringen wordt gesproken van een interpellatie over het heftige artikel, gepubliceerd door de Nordd. Allgem. Zeitung tegen de uitzetting van den Duitschen jour nalist Brandes uit Frankrijk. Naar bericht wordt heeft de keizer dezer dagen met den rijkskanselier eene conferentie gehad over de uitzetting van Brandes uit Frankrijk. De uitslag daarvan zou zijn, dat na de door de Fransche regeering gegeven ophelderingen deze zaak, welke de keizer aanvankelijk als zeer ernstig opvatte, zoo goed als uit den weg geruimd is. Een dynamietpatroon is Woensdagnacht te Como, aan den oever van het meer ontploft. De slag was verschrikkelijk, maar ongelukkeu zijn er niet veroorzaakt. Men heeft op de plaats nog andere patronen gevonden. De afgevaardigden van 44 werklieden- vereenigingen, behoorende tot hel algemeen werkliedenverbond, hebben besloten den len Mei met een wandeling naar buiten te vieren, waarna een bijeenkomst zal gehouden worden ter bespreking van de wenschelijkheid om de Romeinsche heiden te ontginnen. In een andere vergadering zal de de politieke quaestie behandeld worden. Binnenkort verschijnt een oproeping van alle werklieden om den len Mei niet te arbeiden. Onder de gevangenen der St. Michiels- gevangenis te Rome is Zondagavond een op roer uitgebroken. De mannen, ontevreden over de voeding en de behandeling, sloegen glasruiten en meubelen stuk, braken de deuren open en staken hunne stroobedden in brand. Te hulp geroepen soldaten hadden echter spoedig de orde hersteld. De directeur der gevangenis werd licht gewond. Volgens bericht uit Konstantinopel heeft de regeering beslag gelegd op alle bladen, die melding hadden gemaakt van het zinken van eene stoomboot des sultans, waarbij zestig personen verdronken zijn. Zulks gaf aanlei ding tot geruchten, volgens welke bedoeld ongeluk inderdaad het gevolg zou zijn geweest van eene ontploffing, die zou moeten be schouwd worden als een aanslag tegen den sultan. Deze was echter niet aan boord. Te San Francisco is in den cilinder van de sleepboot „Ethel" een dynamietpatroon gevonden. Met den eersten slag van den zuiger zou het vaartuig uiteengesprongen zijn. Deze misdadige aanslag wordt toegeschreven aan matrozen die tot een genootschap be hooren. Een hevige brand heeft te New York voor 3.500,000 schade veroorzaakt. Een brandweerman kwam erbij om het leren en verscheidene andere menschen werden ernstig gewond. Een vreeslijk treurspel is te Washington, in West Australië, afgespeeld. Zekere Wm. Glass heeft zijn twee dochters doodgeschoten, omdat de eene op het punl was van tegen zijn zin te trouwen en de andere dat huwelijk be vorderde. Hij was de meisjes gevolgd naar een plek, waar zij een samenkomst met den jonkman zouden hebben, en hij wachtte daar na het plegen van den misdaad nog eenigen tijd, of zijn vijand ook kwam; maar deze die gewaarschuwd was, bleef weg. Toen nu Glass hoorde, dat de politie naar hem zocht, schoot hij zichzelven dood. Hij liet een brief aan de overheid na, waarin hij verklaart, dat hij zijne dochters doodde om te voorkomen, dat de eene de vrouw werd van den grootsten schurk in Northampton. Weerkundige waarnemingen Over de maand Maart 1893, te WAALWIJK. Gevallen regen en sneeuw 3374 millim. Vorig jaar Maart 2ls/4 millim., verschil plus lD/i millimeter.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1