Nummer 34. Donderdag 27 April 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangea Gltlck auf UITGEVER: ANTOON TIELEN FEUILLETON. Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, en Langstraalsche taant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Aankoop van paarden in het binnenland. Waaraan is het toe te schrijvendat onze militaire remonte commission veelal in het binnenland weinig ol geene geschikte paarden aantreffen, terwijl buitenlandsche kooplieden onze paarden met graagte van de markt nemen? Ziedaar eene vraag, welke meermalen op de lippen komt, en nog onlangs werd geuit, ten opzichte van aankoop in de provincie Gro ningen. Wij zullen trachten op die vraag een antwoord te geven. Ir. de eerste plaats moet herinnerd worden, dat onder het bewind van den minister Weit- zel, de aankoop van paarden in het binnenland zeer werd aangemoedigd begrijpelijker wijze werd toen door de remonte commission ge tracht mede te werken in de richting, welke de regeering voorstond. Zonder te willen beweren, dat die commis sien, om den minister genoegen te doen, on geschikte paarden aankochten, hebben zij toch zeker zooveel doenlijkde binnenlandsche paardenfokkerij getracht aantemoedigen, en die aanmoeiigiug kan slechts bestaan in het aankoopen van paarden, waardoor het uitzicht om ook in den vervolge aan het leger te kun nen leveren, voor de fokkers werd opengesteld. Nadat de minister Weitzel was afgetreden, woei de wind uit een anderen hoek, eu bleek, dat de inspecteurs niet zeer ingenomen waren met de inlandsche paarden. De drie bestaande remonte-commissien werden ontbonden, en door ééne centrale commisie vervangen. De drijfveer, om zooveel mogelijk in het binnenland aan te koopen, hield op te bestaan, veeleer begreep men toen, dat het in de be doeling lag, de eischen veel hooger te stellen, dan te voren het geval was geweest. Vooral de toenmalige commandant der be reden artillerie, generaal Alewijn, was van oor deel, dat de aankoop in het binnenland niet de gewenschte uitkomsten had opgeleverd, waardoor begrijpelijkerwijze hoogere eischen aan de orde werden gesteld en het aantal paarden dat gekocht werd allengs vermin derde. VAN E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 50 ooO- Hij wierp zich in een stoel neder en steunde het hoofd met de hand. Thans, nu geen vreemde oogen hem meer bespiedden, nu hij niet meerde chef behoefde te vertegenwoordigen, van wiens vastberadenheid en zelfbeheersehing die der an deren aihingen, thans week de energie uit zijn wezenstrekken om plaats te mnkeii voor een blijkbare uitputting, waaraan zelfs de krachtigste man niet vermag weerstand te bieden, als hij weken achtereen al zijne lichamelijke en geeste lijke vermogens heeft ingespannen en overspannen. Het was een oogenblik van diepe moedeloosheid en wanhoop, zooals iemand kan overvallen, die altijd en altijd weer te vergeefs strijdt tegen den vloek van een verleden, waartegen hij in geen ander opzicht gezondigd heeft, dan dat hij de plichten heeft geminacht, die ook destijds op hem rustten, terwijl de noodlottige nalatenschap thans niet al haar gewicht alleen op zijn hoofd neer komt. De zware beschuldiging tegen zijn vader, die onwillekeurig aan zijn mond ontsnapte, ver stomde wel is waar op hetzelfde oogenblik bij de gedachte aan de ontzettende mededeeling, die hij straks betreffende den vermoedelijken dood van dien vader had vernomenen toch droeg deze alleen de schulddat zijn zoon, ondanlfs zijn wanhopig worstelen ten 'laatste voor de ijzeren noodzakelijkheid moest zwichten, dat hij thans op den rand van het verderf, verlaten door zijne vrouwverloochend door al zijn voormalige vrienden, naar het laatste middel greep, om zien- zelf en datgene, wat hij voor het oogenblik nog het zijne mocht noemen, te beveiligen tegen de uitbarstingen van een haat, die jaren lang gekweekt en gekoesterdhem thans de wrange vruchten daarvan deed plukken. Afgemat sloot Arthur de Toch werd niet over het hoofd gezien, dat het ook zaak is voeling te houden met de fokkers in het binnenland daar men bij eene mobilisatie veelal op het bezwaar stuit, dat de aauvoer uit het buitenland gesloten wordt, en men dus wel genoodzaakt wordt, zich van inlandsche paarden te voorzien. Om dan niet mis te tasten moet men zich reeds in vredestijd op de hoogte stellen van hetgeen het binnenland oplevert, waartoe keuring en aankoop ook in onze gewesten noodig is. Wat nu evenwel zoozeer de aandacht trekt, nl. dat buitenlandsche kooplieden onze paar den blijkbaar meer waarde 'ren, dan de re monte-commissie, dat mag niet al te zeer verwondering baren. Men gaat, bij het beoordeelen dezer quaestie, veelal van de onjuiste onderstelling uitdat die buitenlandsche kooplieden ook paarden koopen voor het leger, hetgeen volstrekt niet altijd het geval isde meeste onzer paarden zijn bestemd voor rijtuigpaarden, en daarvoor gelden geheel andere eischen. Hierbij zij nog aangeteekend, dat het type rijpaard in ons land slechts weinig wordt aan gekweekt. Voor de ruiterij hebben onze re- monte-commissiön dan ook zelden paarden kunnen aantreffen. Veel meer werd de artil lerie uit het inlandsch ras ingevuld. Voor dezen dienst moet als eisch gesteld worden dat de paarden tot trekken van het voertuig en tegelijkertijd tot dragen van den ruiter geschikt zijn; snelheid van gang, moet gepaard gaan aan krachtigen lichaamsbouw. Gaat men nu aandachtig nawelk soort paarden het meest bij onze landbouwers wordt aangetroffen, dan blijkt dat paarden met sterke rechte ruggen tot de zeldzaamheden behooren. Wel treft men goed gevulde, flinke werkpaar den aan, van het genre dat de oningewijde een ferm stevig paard noemt; maar dat is nog niet het paard, dat men voor het geschut behoeft. H et gevolg hiervan is, dat het inlandsch ras gretig genomen wordt voor rijtuigpaarden, doch veel minder stof oplevert voor de be reden artillerie. oogen en vlijde het hoofd achterover tegen de leuning van zijn stoel hij kon niet meer. Eugenie had zacht haar schuilhoek verlaten en den drempel betreden. Vergeten was al het door gestane gevaar, vergeten de aanklacht van den beambte, die haar zoo even nog met schrik en ontzetting vervuld had, vergeten ook degeen, wien zij gold en alles, wat met hem in betrekking stond; thans, nu zij haar echtgenoot naderde, dacht zij aan niets anders, zag zij hem alleen. De sluierdie zoolang en zoo dicht tusschen hen beiden had gelegen, zou eindelijk vaneengereten worden. Nu zou er licht komen, en toch beefde zij voor de beslissing, alsof deze tevens haar doodvonnis kon zijn. Indien zij zich vergiste, indien zij niet werd ontvangen, zooals zij wilde en moest ontvangen worden, nadat ze hem haar trots aldus ten offer had gebracht het bloed drong de jonge vrouw met onstuimig geweld naar het hart en dat hart klopte hoorbaar van onuit- sprekelijken angst het volgend oogenblik zou immers over hare gansche toekomst beslissen. //Arthur!" zeide zij zacht. Arthur sprong op en zag om zich heen; van waar kwam die stem Daar, op den drempel waar zij hem voor altijd vaarwel had gezegd, daar stond zijne vrouw, en op hetzelfde oogenblik dat hij haar herkende, was het gedaan met al zijn overleg en zelfbeheersehing. Hij maakte een be weging als om haar te gemoet te snellen, en de kreet van blijdschap, die aan zijn mond ontsnapte, het schitteren en tintelen van zijne oogen verried haar alles, wat hij maanden lang voor haar had trachten te verbergen. //Eugenie!'-' De jonge vrouw haalde diep adem, alsof haar een pak van het hart was gevallen. Die blik, de toon, waarop hij haar naam noemde, gaven haar eindelijk de zoolang gewenschte zekerheid; en al bleef hij nu ook te midden van zijn ontstuimigen uitroep steken al poogde hij zich weer achter het oude masker te verschuilen en den verrader lijken blik te omsluieren, 5t was te laat, zij wist thans genoeg! «Waar komt ge vandaan?" vroeg hij eindelijk, moeite doende om op kaimen toon te spreken. «Zoo plotseling zoo onverwachts en hoe hebt ge liet huis kunnen bereiken? Al liet werkvolk is in rep en roer; gij hebt de bergwerken onmo gelijk kunnen passeeren!" Juist omdat het evenwel voor ons leger van overwegend belang is, in oorlogstijd ook ge schikte paarden in onze provinciën aan te treffen, is het wenschelijk, dat onze fokkers er meer en meer naar streven ook het krijgs paard aan te fokken. Om dit doel te bereiken, moet uitzicht tot aankoop voor het leger blijven bestaan en daarom is het wenschelijk, dat in dezen geest medewerking worde aangetroffen bij de re monte-commissie, hetgeen zeer goed kan ge schieden, zonder dat men in het uiterste ver valt, ongeschikte paarden aan te koopen. Alleen door die samenwerking kan het hoog ste doel bereikt worden. (R. N.) De aanneming van het voorstel tot invoe ring van home-rule in Ierland door Engelands lagerhuis eigenlijk geen definitief succes maar toch in elk geval een garantie, dat de zelfregeering in Ierland voortaan slechts een quaestie van tijd is heeft gelegenheid ge geven tot de waarneming van een hopeloos pogen. Geen blad van eenige beteekenis of het heeft 't zich een plicht geacht het relaas der besprekingen en de droge cijfers van het votum nader toe te lichten en er een belang wekkend commentaar op te leveren en dat ernstig willen is, treurig genoeg, niet beloond door een gelukkig welslagen: herkauwingen heeft men verkregen gezichtspunten van weken en maanden oud heeft men opgedui keld en den braven lezers als spiksplinter nieuw opgedischt en deze laatsten van hun kant, hebben, oververzadigd van home rule- beschouwingen als ze zijn, 't alles geslikt met heroïsche zelfverloochening. Terwijl over de aanneming van Gladstone's voorstel eigenlijk niets meer te zeggen valt is 't wel eigenaardig hoe 't buiten de kamer toeging, 't Was buiten vol en toen Glad stone aankwam, trof hij 't zeer ongelukkig zijn getrouwe aanhangers waren er niet, zoodat hij werd uitgejouwd en gescholden, terwijl Eugenie kwam langzaam naderbij. «Ik ben hier eerst voor een paar minuten aangekomen. Wel heeft het mij moeite gekost tot hier door te dringen; vraag maar niet, hoe ik 't gedaan heb gekregen 't is voor het oogenblik voldoende dat ik er ben. Ik wilde bij je zijn, voordat het gevaar je bereikte." Arthur maakte een afwijzend gebaar. «Wat beteekent dit, Eugenie? Koenraad zal je met zijn berichten angst hebben aangejaagd, ondanks mijn verzoek, ondanks mijn uitdrukkelijk verbod. Ik ben waarlijk niet gesteld op een offer, dat plicht en edelmoedigheid voorschrijven. Dat weet gij immers." «Ja, dat weet ik," antwoordde de jonge vrouw vastberaden. «Met dat gezegde hebt ge mij reeds eens weggezonden. Gij kondt het mij niet ver geven dat ik je eens onbillijk beoordeeld had en uit wraak daarover hadt ge mij en jezelf bijna opgeofferd. Arthur, wie was de scherpste, wié de bitterste van ons beiden?" «Het was geen wraak,zeide hij zacht. «Ik gaf je de vrijheid terug gijzelve hadt dit gewenscht.' Eugenie stond thans vóór hem; het woord, dat zij eens voor geen prijs ter wereld op de lippen had willen nemen, het kostte haar nu geen moeite meer, nu zij zeker was van zijne liefde. Zij hief de donkere, in tranen badende oogen tot hem op. «En als ik mijn man nu betuig, dat ik die vrijheid niet verlang, dat ik ben teruggekomen om alles met hem te deelen, wat ons ook moge overkomen, dat ik hem heb leeren liefhebben: zal hij mij dan ten tweeden male wegzenden?" Zij kreeg geen antwoord ten minste niet in woorden, maar zij lag reeds in zijne armen; en in die armen, die haar zoo vast en vurig omklem den, alsof zij het eindelijk verworven goed nooit weer wilden loslaten, onder hartstochtelijke lief kozingen, waarmede hij haar overstelpte, voelde Eugenie, hoe diep haar verlies hem eens had ge troffen en hoe hoog hij hare terugkomst op zulk een oogenblik waardeerde. Zij zag de groote bruine oogen stralen van een glans, zooals zij on danks hun bliksemsnelle flikkeringen nog nooit daarin gezien had. De verzonken wereld was op gestegen uit de diepte en baadde zich nu in koes terend zonlichten zeker had de jonge vrouw eenig vermoeden van al de schatten, die deze haar beloofde, want zij vlijde met een uitdrukking van volkomen overgave en vertrouwen het hoofd aan Balfour, Churchill en Chamberlain (allen be strijders van het home-ruleplan) stormachtig werden toegejuicht; wel was 't beter na afloop der zitting, doch Gladstone's tegenstanders waren toch evenzeer op hun post als zijn aanhangers. In Ierland zelf heeft de aan neming der wet in vele steden aanleidiüg gegeven tot bloedige conflicten tusschen de unionisten en de nationalen, voornamelijk te Dublin, waar zelfs verwondingen werden op- geloopen en arrestatiön plaats vonden. Terwijl over de tooneelen in het parle mentsgebouw zelf alleen nog valt te consta- teeren het zeldzaam enthousiasme der Ieren na publicatie van het votum en de heftige gemoedsbeweging van den „grand old man», valt over het verder lot der wet het volgende te melden: de uitslag der tweede lezing heeft over het lot der wet beslist, wat het lager huis aangaat; de derde lezing is een forma liteit onder de gegeven omstandigheden. De eigenlijke kamp tusschen gladstonianen en conservatieven wordt eerst weder hervat als de wet in 't hoogerhuis komt, hoewel 't aan tal speeches daar geringer zal zijn in aantal. Zoo is eigenlijk beslist over het beginsel van home-rule voor Ierland, niet over de wet zelve en bewezen is door het votumdat Gladstone's oorspronkelijke meerderheid niet is ingekrompen een heel ding, iu aan merking genomen de uiteenloopende elemen ten, waaruit zij is saamgesteld. Zoo moge dan de zege der gladstonianen niet zoo heel treffend zijn, omdat zij vóór lang reeds was voorzien, de teleurstelling der conservatieven over het feit, dat Gladstone's meerderheid onaangetast is gebleven, is het wel, in hooge mate zelfs! Terwijl aan het feestgetij te Rome dag aan dag vele kolommen druks worden gewijd waaruit in hoofdzaak valt optemaken dat Duitschlands heerscher een handig tacticus is, die zooals men dat in de volkstaal noemt het huigje naar den wind weet te hangenzijn er verschillende symptomen, waaruit valt ai te leiden, dat spoedig de de borst van haar echtgenoot, terwijl hij zich over haar heenboog en fluisterde: «Mijne vrouw! Mijn alles!" Door het open .venster stroomden de zachte koeltjes binnen, als brachten zij een groet van de groene bergen in het verschiet. Die stem moest toch n.edefluisterenzij had dit nieuwe geluk immers mede tot stand helpen brengen. Zij had die beide menschen reeds lang gekend, toen zij zichzelf nog niet kenden, toen zij nog in bitteren kamp en trots tegenover elkander stonden en het scheidingswoord uitspraken, juist daër.waar hunne harten elkander leerden verstaan. Maar het helpt niets, al dat dwingen en worstelen der men- schenkinderen, als zij met hunne liefde en hoop onder de betoovering vallen, die de berg geest in zijn rijk uitoefent, in de deinende neve len bij de nadering van de lente en wie elkander dan leeren kennen, behooren elkaar voor eeuwig toel De dag, die zoo onstuimig voor deBerkowsche kolonie was begonnen, liep betrekkelijk kalmer ten einde, dan men na het voorgevallene in den morgen had kunnen verwachten. Iemand, die niet met den toestand van zaken bekend was, had wellicht kunnen denken, dat de rust, die tegen den avond over al de bergwerken lag uit gebreid, nimmer door iemand of iets gestoord was, en toch was het alleen de kalmte van den storm, die een oogenblik ophoudt, om daarop weer met- dubbele woede los te barsten. Ook in de woning van den opzichter heerschte die doffe, drukkende stilte, die zoo veel onheil in haar schoot verborg. De opzichter zat zwijgend in zijn leunstoel bij het vuur; Martha liep 'in de kamer af en aan en wierp nu en dan een blik op Ulrich, die met over elkander geslagen armen het kleine vertrek zonder ophouden op en neder stapte. Niemand sprak tot hem en hij tot nie mand; de vroegere vertrouwelijkheid, die bij het driftig karakter van den jongen onderopzichter wel vaak tot heftige tooneelen, maar even schielijk ook weer tot verzoening aanleiding had gegeven, bestond seder^ lang niet meer. Ulrich beheerschté thans de huisgenooten even onvoorwaardelijk als zijne kameraden en zelfs zijn vader waagde het niet meer, zich tegen zijne besluiten of onder nemingen te verzetten; maar hier zoowel als

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1