Advertentiën. Aanspreker enz. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. ADRIAN A J. M. VERWIEL- Van Loon. J. BATAILLE, agent, die meende dat hij dronken was, ried hem aan zijns weegs en naar huis te gaan; toen bracht de man een pistool te voorschijn en loste twee schoten op Gladstone's huis. Hij werd gevangen genomen. In een aantee- kenboekje van hem vond men dwaze zinnen tegen Gladstone en de home-rule. De zaak zal over acht dagen voorkomen. In het Lagerhuis verzocht Asquit nog geene vragen te doen over den aanslag tegen Glad stone, daar hij de zaak wel als ernstig be schouwde en zij gerechtelijk wordt onderzocht. De vrouw van Townsend verklaart dat haar man sedert verscheidene jaren tijdperken van slapeloosheid heeft, die dikwijls aanvallen van waanzin ten gevolge hebben. Een zonderling voertuig heeft een te Londen wonend Duitscher gekozen voor een reis van Londen naar Birmingham. Hij heeft namelijk den geheelen weg —400 kilometer afgelegd op een grooten rollenden kogel. Den 27 Maart vertrok hij en eenige dagen geleden kwam hij behouden te Birmingham aan. De kogel was ruim 2 meter in middellijn en de zonderlinge reiziger moest 15maal trappen om hem eenmaal te doen omwentelen. Het stadje Altenkirchen, in het Rijnge- beig.'* Westerwald, is voor een deel verwoest door cc? hevigen brand, die zich na de langdurige Jroogte zoo snel uitbreidde, dat binnen een uui huizen in vlammen ston den. Onder de veilende gebouwen is ook de fraaie Evangelische kerk. Ruim 100 ge zinnen zijn zonder onderkomen. Na afloop van het gehouden tournooi, dat door 20U00 menschen bezocht was, zoodat de entreegelden het niet onaardig bedrag van 100,000 gulden beliepen, begaven de vorstelijke personen zich naar het Quirinaal. Rechts van de koets des keizers, waarin ook koning Humbert, de keizerin en Margareta gezeten warenreed de kroonprinslinks de hertog van Aosta in hun schitterende costumes. Achter de rijtuigen kwam de prach tige stoet der 450 deelnemers aan 't tournooi. De menigte menschen was oorzaak, dat de vorstelijke personen, voorafgegaan door een afdeeling gendarmerie en kurassiers, slechts zeer langzaam vooiuitkomen konden.Wanneer de koets met de keizerlijke en koninklijke personen naderde, brak de menigte in een langdurig gejubbel uit. De dames wierpen bouquetten, zoodat het rijtuig er mee gevuld was, de heeren wuifden met hoeden of doe ken. De keizer heeft Dinsdag ook 't bestuur der Duitsche kunstenaarsvereniging ontvan ger. Hij verklaarde, dat hij van plan was te Rome een Duitsch kunstenaarshuis te stichten. Woensdag had een garden-party op het Quirinaal plaats, die om 4 uur zou be ginnen, doch hun majesteiten verschenen eerit om 5 uur, daar de keizer, later dan verwacht was, van een uitstapje naar Albano terugkeerde. Bij Frascati waren de paarden gevallen en was de dissel gebroken, waardoor eenig oponthoud ontstond. Op de garden party waren zooveel gasten tegenwoordig, dat van dansen heel weinig sprake kon zijn. De koning heeft een som van 250.000 gulden gegeven tot stichting van een gebouw waarin kinderen van bij den arbeid omge komen werklieden zullen opgenomen worden. Hij liet er bij weten, dat het hem niet mo gelijk was, om tot alle liefdadigheids instel lingen, die men wenschte op te richten, bij te dragen; daarom had hij deze som be schikbaar gesteld voor een stichting in de hoofdstad. NAPELS, 27 April. De Duitsche en Ita- liaansche souvereinen zijn te 2,18 hier aan gekomen en door eene zeer groote menigte toegejuicht. Zij zijn aan het spoorwegstation door den hertog van Genua, de plaatselijke autoritei ten en den kommandant van het Duitsche oorlogschip Nixe ontvangen. De schepen ter reede begroetten de vorsten met salvo's en de troepen presenteerden het geweer. De vorstelijke stoet, samengesteld uit 13 rijtuigen, begaf zich naar het koninklijk paleis. Volksvereenigingen hebben voor het paleis den souvereinen en hunne gemalinnen eene ovatie gebracht. Daarna verschenen de keizer en de koning op het balcon. De keizer en de koningin wuifden met haar zakdoek. De volksvereenigingen defileerden vervol gens voor het paleis. De levendigheid in de stad is buitenwoon groot. Het rooklooze kruit, dat in de laatste acht maanden in Rusland werd fabriceerd, is on bruikbaar bevonden als het 5 maanden gelegen heeft en de geheele gefabriceerde voorraad is vernield. De fout moet schuilen in de bereiding van het katoen, dat de grondstof is van het kruitmaar het is niet mogen gelukkende goede wijze van bereiden te vinden. Men blijft voortgaan met het nemen van allerlei proeventot het oplossen van deze voor het Russische leger zoo belangrijke quaestie. NEW-YORK26 April. Heden zijn 36 oorlogsschepen waaronder ook de Amerikaan- sche en de Van Speyk naar hunne ligplaatsen voor de betooging van morgen gestoomd. Het was een schitterend schouwspel. In het heerlijke weer stond eene opgetogen menigte aan de boorden van den stroom. Duizenden ook waren op stoom- en zeilbooten. Uit de forten werden saluutschoten gelost en de oorlogsbodems gaven antwoord met het strijken van de vlag. Het is feest in de stad. De kleuren van alle volken waaien uit. WAALWIJK. Zondag 30 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Brigade Marsch Kom. 2. Feuilles d'Album, fantaisie Bouman. 3. Potpourri Verdi WAALWIJK, 29 April 1893. 1 Mei 1893. De eerste Mei 1893 zal een dag zijn die met gouden letteren in de geschiedenis van Nederland zal geschreven worden. De eerste reeks belasting-wetten van den minister Pierson treedt dan in werking en hiermede wordt eene belangrijke schrede voorwaarts gedaan op den weg der sociale rechtvaardigheid. Door deze wetten wordt de belastingdruk verplaatst van beneden naar boven de minder bedeelden worden ontlast en deze last overgebracht op de rijkeren. Op 1 Mei 1893 treden vier wetten in wer king, waarbij 1. de zeepaccijns wordt afgeschaft 2. de zoutaccijns wordt verminderd met f6 per 100 kg. en gebracht op f3, 3. de rechten op overdracht van onroerende goederen worden verminderd van 6,27 op 2,15 percent en wanneer de overdracht binnen het jaar plaats heeft van 1,0972 op 0,4972 pet. en eenige andere registratie-rechten worden verlaagd. 4. eene belasting op het vermogen wordt geheven van hen, wier vermogen minstens 1 13000 bedraagt. Verder is op 1 Januari 1893 nog in werking getreden eene wet, waarbij de grondbelasting met een millioen gulden werd verminderd. De gevolgen van dit een en ander zijn onder meer de volgende a. dat met 1 Mei a. s. de zeep per kilo 10 cent en het zout per kilogram 6 cents goedkooper wordt b. dat bij openbare verkoopingen van onroerend goed, waar vroeger lOpct. onkosten moesten worden betaald, thans volstaan wordt met 5.88pct., terwijl bij verkoop binnen het jaar slechts 4, 221/2pct. zal behoeven betaald te worden. c. dat bij openbare verkoopingen van roerende goederen, waar vroeger 10 pet. on kosten werden betaald, thans 9 pet. zal wor den gevorderd.Het registratierecht, dat vroeger 3 pet. bedroeg, wordt nu 2 pet. Voor veld vruchten is U/s pet. verschuldigd. Door de verschillende belasting verminde ringen lijdt de Staat een verlies van 91/* millioen gulden, hetgeen goedgemaakt wordt voor een bedrag van ongeveer 9 millioen door de vermogenbelasting. Al moet erkend worden, dat door deze wetten nog niet is gedaan wat gedaan moet worden, toch staat het vast dat het Neder- landsche volk aan minister Pierson dank is verschuldigd voor zijn werk. Wanneer zijn ministerieel leven het toelaat, zal hij voorzeker nog veel in deze goede richting tot stand brengen. Aanstaanden Maandag 1 Mei vangt de zomerdienst aan op spoor- en tramwegen. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, komt er om zoo te zeggen geen wijziging in den dienst op de lijn Zwaluvve—'s Boschook bij de Noordbrabantsche stoomtramwegmaat schappij blijven de uren van vertrek dezelfde. De volgende week ontvangen onze abonné's volgens gewoonte de dienstregeling van spoor en tram en van het postkantoor te Waalwijk. Spoorboekjes 5 en 10 cent zijn verkrijg baar bij den uitgever dezer courant. Bij kon. besluit van 25 dezer is C. P. van Huiten benoemd tot burgemeester der gemeente Drunen. Naar wij vernemen zal de plechtige instal latie plaats hebben Donderdag 18 Mei a.s. Groote toebereidselen worden gemaakt om aan dit feest allen luister bij te zetten. Heden is het 25 jaar geleden dat Wou ter Leysten brigadier brigade-commandant te Elshout, benoemd werd tot rijksveldwachter aldaar. Meer dan de helft van dat tijdsverloop fungeert hij reeds als commandant der rijks- veldwacht in de kantons Heusden en Waalwijk Hij heeft zich steeds als een flink en ijverig politieman doen kennen, maar zich ook door zijn kameraadschappelijken geest en zijne humaniteit de algemeene achting weten te verwerven. Het zal hem dan ook zeker bij zijn jubilé niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Op de onderwijzersvergadering, gehou den j.l. Woensdag, werd in plaats van den heer C. Goossens, weleer onderwijzer alhier de lieer A. van der Heijden gekozen tot bi bliothecaris der arrondissements -bibliotheek. Donderdag j.l. had in het hotel „de Eenhoorn" te 's Bosch de eerste Algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de maatschappij het Algemeen Noord-Brabantsch werkliedenfonds. Vertegenwoordigd waren 109 aandeelen uitbrengende 25 stemmen. Blijkens het door den directeur uitgebracht rapport, werkt het fonds in een aantal ge meenten reeds met succes. Aan ziekengelden werd tot 31 December uitgekeerd f662,20 en wegens één accident dat lichte, doch levens lange verminking ten gevolge had, een bedrag van f 80 (gereassureerd bij de Eerste Ned. Verzekering Maatschappij {te 's Gravenhage). De tarieven van afd. B. (verzekering bij leven en overlijden) zijn in bewerking. Daartoe van verschillende geachte zijden aangezocht, hoopt het bestuur ook deze afdeeling spoedig open te stellen, ten einde niet tegenover doch naast de bestaande wel ingerichte maatschappijen den onzedelijken invloed die sommige begrafenisfondsen nog al te veel op den werkenden stand uitoefenen, zooveel mogelijk tegen te gaan. Voorts bleek uit genoemd rapport dat ver schillende notabele ingezetenenvooral te 's Bosch, voor jaarlijksche donateursbijdragen hebben geteekend en dat na de oprichting te 's Bosch Breda, Eindhoven, Rozendaal', Vucht en Boxtel nog aandeelen z'jn geplaatst. Na vaststelling van de door de bij de statuten benoemde commissie van onderzoek goed gekeurde winst- en verliesrekening en balans werd het voorstel van het bestuur om naar aanleiding van ingekomen aanvragen ook buiten de provincie Noordbrabant correspon dentschappen te vestigenmet algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der commissie van verificatie over het boekjaar 1833, werden benoemd de heeren Jhr. Jos. de la Court te 's Bosch Frans Klep te Breda en H. van Puijenbroek te Goirle. Hierna werd de vergadering door den pre sident commissaris, rar. Alph. van Rijcke- vorsel, gesloten. De publieke verkoop van den in staat van faillissement verkeerenden stoomtramweg TilburgWaalwijk met het daarbij behoo- rende materieel en de te Tilburg en Waalwijk staande gebouwen, zal den 27 Juni plaats hebben. Heden avond zal de gemeenteraad van 's Bosch eene beslissing nemen over de kweekschool, naar aanleiding van het inge komen schrijven des ministers. Het antwoord van den minister op de vraag van het gemeentebestuur luidt: dat het rijk de huur van f 2000 blijft betalen; dat hel hel onde houd der gebouwen voor zijne rekening neemt, maar zich niet verbindt ten aanzien' van het behoud dier school voor een bepaald aantal jaren. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Dinsdag veroordeeld G. Vos en diens huis vrouw H. van Vugt, beiden woonachtig te Osch, wegens meineed in de zaak tegen Antoon van Berkum, tot een gevangenisstraf van drie jaar voor ieder. De moord te Osch Dinsdag werd, tijdens de openbare terecht zitting der arrondissements - rechtbank te 's Hertogenbosch, op last van de justitie aan gehouden een persoon uit Osch, die zich onder het publiek bevond. Aanleiding tot deze aanhouding zou ge weest zijn, dat deze persoon in ruwe taal een bedreiging zou hebben geuit tegen het leven van den wachtmeester der koninklijke maréchaussée, die wijlen Hoekman als brigade* kommandant te Osch is opgevolgd. Uit Schiedam wordt gemeld Er zijn alhier twee pakhuizen, aan den buitenhavenweg gelegen, aangekocht door de firma Jurgens te Osch, naar men verneemt, om daarin botei fabrieken te vestigen. Onmenschelijk Te Beek (bij Breda) heeft een 30-jarige vrouw haar kind met een touw geworgd en daarna het lijkje in een zak gewikkeld en het onder de bedstede van haar broeder ver borgen. Door de maréchaussée uit Breda is een onderzoek ingesteld en bovenstaande aan het licht gebracht. De daderes is in voorloopige hechtenis ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Hij had er niet noodig! De Oudezijds Armsteeg te Amsterdam is een van die straatjes, waar iemand, die er niet noodig heeft, nooit komen moet. Bijna elk huis is daar een huis waar roof en allerlei misdaad welig tiert. Zoo gevaarlijk is 't daar, dat des avonds aan beide uiteinden van die steeg een politieagent wordt geplaatst, ten einde de menschen, die er ingaan of ingelokt worden, te waarschuwen. Vaak worden daar gevechten tegen de politie geleverd, de straat als het ware gebar ricadeerd, en met allerlei werptuig uit deuren en ramen wordt dan de politie bestookt. Niet altijd helpen de waarschuwingen van de politie. Zoo ook was het Maandagavond. Een buitenman, geleid door een zekere vrouw, naderde, als een os ter slachting, de beruchte steeg. De politieagent waarschuwde, maar de man luisterde niet en verdween met zijn ge leidster in een berucht huis. Ongeveer een kwartier later kwam hij er uit vluchten en liep op den agent toe, die hem gewaarschuwd had. De man was alles kwijt wat hij bezat en dat was niet weinig: een gouden horloge, een Russisch effect ter waarde van f 1200; een bewijs op de Neder- landsche Bank van f 14,000 en een beurs met f 50. Nu moest de politie helpen. Een paar rechercheurs werden er heen heen gezonden, maar ook voor deze mannen is het in die steeg gevaarlijk. Meestal is het zoeken hope loos, omdat het aantal roovers in de buurt zoo groot is; toch gelukte het nu aan de politie een belangrijke ontdekking te doen. De zaak is nu in handen der justitie. Deze week werden twee personen uit die steeg eveneens voor plundering veroordeeld, tot drie en twee jaren gevangenisstraf. Twee buitenlieden die eens voor hun plezier een avond in Amsterdam waren, en nogal geld bij zich hadden, maakten kennis met drie personen, twee Duitschers en een Hollander. Eerst werd er het een en ander gebruikt, maar het duurde niet lang of de drie onbekenden stelden hun nieuwe vrienden voor om een kaartje te leggen. De buitenlui waren onvoorzichtig genoeg om op dit voor stel in te gaan en het slot was, dat de een zevenhonderd en de andere zeshonderd gul den kwf't raakte. De „winners" gingen er met het geld van door, terwijl er voor de buitenlui niet anders op zat, dan zich bij de politie te gaan be klagen. Vrij brand Een kolossaal kraaiennest werd deze week opgeruimd uit een der schoorsteenen van het huis bewoond door L. De Reus te Oud- Beierland. In den loop van de 10 jaren dal deze schoorsteen niet werd gebruiktwas daarin door de kraaien eene hoeveelheid hout bij eengezameld die thans 30 takkebossen op leverde Woensdagmiddag brandden te Erm, gemeente Sleen, vijf boerenwoningen af. In tien minuten tijds stonden alle vijf in lichte laaie vlam. Het vee is gered kunnen worden op eene koe en eenige biggen na. Slechts twee der woningen waren tegen brandschade verzekerd. Met het huisraad was dit slechts bij één der bewoners het geval. Capeile, 29 April. Van nacht is 't huis op de Hoogevaartdat bewoond werd door De J. en K. en hunne gezinnen, totaal afgebrand. De bewoners hebben met moeite zich zeiven en hunne kinderen gered, en K. nog eenige kleeren maar verder is alle huisraad't schaap en de geit, enz. verbrand. W A AL wTj K728~Ap HL Er was heden weer veel hoornvee ter markt, maar noch voor kalfbeesten en vet vee, noch voor weibeesten was de handel van eenige be- teekenis. Voor het grasgewas is het weder zeer ongunstig; ditgevoegd bij den belemmerden handel op den uitvoer naar t buitenland, doet de prijzen niet stijgen en den kooplust verminderen. Kalfkoeien golden fllO.—, f 200.a f 0. Dito vaarzen 1 80, 145,00 f000. Jonge varkens aangevoerd 93 stuks van f 8.50 a f 15,50 per stuk. Weilammeren f2.25 a f5.aanvoer 120a0st. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 688 Kg. van f 0.86 a f 1.05 per Kg. Kippeneieren f2.50 a f3.50 per 100 stuks. In ruwe huiden blijft het voortdurend stil. De prijzen zijn iets achteruitgaande. Voor goed zoolleder betaalt men prima zwaar be leerd f0,70 a f0,7772 tweede qualiteit f 0,60 f 0,6272» f0,677s, derde en vierde soort f0,5772 tot f 0,50 f 0,45 per h. K. Voor goede voorjarige schors is eenige vraag aan betere prijzen. De campagne voor het nieuwe gewin is in vollen gang. De qualiteit zal weer uitmuntend zijn als het weder daarop gunstig blijft. Over 't geheel zal er echter dit jaar minder geoogst worden dan de twee vorige jaren. Van de prijzen voor inl. schors nieuw ge was hoort men nog niets. Voorspoedig bevallen van van eene wel geschapen DOCHTER Waalwijk, 28 April 1893. De ondergeteekende koster der R. K. kerk alhier, neemt de vrijheid zich aan het R. K. publiek van WAALWIJK, bij ge legenheid van sterfgevallen aan te bevelen als wat van ouds aan de kosterij verbonden is. Door eene prompte volbrenging der gege ven orders hoopt hij de gunst van het R.K, publiek van Waalwijk waardig te worden. Zich beleefd aanbevelende, Uw Dv. Dienaar, Koster.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2