BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitsehland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. sinds Italië zich is gaan scharen onder de groote mogendheden: met staten, die boven hun stand gaan. loopt 't al even treurig als met menschen, die dit doen, hun bestaan is één harde strijd, eindigend in den regel met ondergang en ellende. V In Belgie zal generaal Pontus als minister van oorlog aftreden en vervangen worden door generaal Brassine. Generaal Pontus is een tegenstander van den algemeenen dienst plicht en zag zijne populariteit juist niet toe nemen, na de krachtige wijze, waarop hij de jongste ongeregeldheden deed bedwingen. Met algemeene stemmen besliste de Duit- sche rijksdags-commissie in zake Ahlwardt dat de stukken, door dezen bij haar overge legd, niets bevatten tot staving der hoogst ernstige beschuldigingen door hem tegen verschillende menschen ingebracht. Zelfs Alhwardt's geestvenvant in de commissie, de anti-semiet PiCkenbach, moest 's mans vol slagen onbetrouwbaarheid erkennen. Gisteren kwam de zaak voor den rijksdag. In het verslag der commissie zou Ahlwardt worden gesommeerd alsnu zijne onware be schuldigingen in te trekken, die hij, het zij terloops gezegd, in volksvergaderingen, waar men hem geweldig toejuicht, nog maar steeds volhoudt. Ook in deze commissie-zittingen is het soms zeer heftig toegegaan en heeft men Ahlwardt uitgescholden, dat het een aard had. Zelfs de president kon een gevoel van wrevel jegens den man zoo weinig onderdrukken, dat hij hem aanmerkingen maakte over het weinig zorgvuldige van zijn toilet, waarop Ahlwardt den volgenden dag verscheen in zijn beste plunje, verzoekende nu ook naar zijn kleeren te worden behandeld. Met de hoogst-ernstige legerwet-quaestie die thans beslissing komt vragen, zal deze onverkwikkelijke aangelegenheid nu wel van de baan worden geschoven. Volgens de Fransche bladen spreekt men in Italië veel over een voorval aan den feest maaltijd op het Quirinaal. De keizer had in het Duitsch eene toespraak gehouden. Toen hij zijne geestdriftvolle toost die overigens door weinigen verstaan werdzeggen de Fransche bladen geëindigd had, richtte grootvorst Wladimir zich tot mevrouw Billot, de echtgenoote van den Franschen gezant, die aan zijne rechterzijde gezeten was, en zeide in het Fransch, zoo luid dat de om ringenden het verstonden „Ik, mevrouw, ik drink op uw vadeiland, zonder frasen en van heeler harte." In Frankrijk ontving men bericht uit Dahomey, volgens welke de Franschen in den laatsten tijd geen enkel wapenfeit be dreven. Koning Béhanzin handhaafde zich nog steeds benoorden Abomey. Te Toulouse is eene vergadering van jeugdige katholieken gehouden,waaronder vele aanzienlijken, waar besloten is zich in geen geval bij .de republiek aan te sluiten. Alle rapporten uit de verschillende steden van Frankaijk leggen met belangwek kende eenstemmigheid getuigenis af van eene volkomen kalmte. In het circus te Lissabon is de Fransche dierentemmer Mauhimin, die bij vijf leeuwen zwaarste schuld zuiveren. Dat gij niet reddet waar gij kondt en moest redden, dit staat niet aan ops'om te beoordeelen. Dit moet ge voor je eigen geweten verantwoorden. Maar Arthur be hoeft althans niet langer te gelooven, dat zijn voornaamste tegenstander ook de moordenaar van zijn vader is. Zeker is het thans te laat voor een verzoening! Gij hebt het te ver laten komen. Ik weet eerst sedert een paar uren, wat er gebeurd is en wat er misschien nog gebeuren zal, als er morgen opnieuw een aanval tegen de mijnen wordt ondernomen. Hartman en de jonge vrouw was onvoorzichtig genoeg, dicht bij hem te komen en de hand smeekend op zijn arm te leggen „Hartman, een schrikkelijke ontknoo ping van dit alles staat voor de deur. Gij hebt mijn echtgenoot gedwongen, zichzelf en de zijnen ten koste van eiken prijs te verdedigen, en hij is besloten, dat te doen. Als er morgen bloed vloeit, bloed vloeien moet, denk dan, op wien het neer komt. Hare nabijheid, die hand op zijn arm, bleyen niet zonder uitwerking op Ulrich; die uitwerking was echter niet gunstig. Zijne stem verloor meer en meer haar doffe kalmte, terwijl hij antwoordde: „Op mij, meent ge? Neem u in acht, mevrouw! 't Kon ook op u neerkomen, als iemand, dien gij lief hadt, toevallig het slachtoll'er werd. Mijnheer Berkow bij voorbeeld blijft zeker niet thuis, als er buiten gevochten wordt, dat weet ik; en ik weet ook, wien ik het eerst zoek, zoodra het ge vecht in vollen gang is." Eugenie had hare hand reeds lang teruggetrok ken, toen zljzelve ook achteruitweek. Zij hoorde dien toon én zag dien blik; ze waarschuwden haar; het was altijd slechts de getemde tijger, die dit oogenblik nog aan hare stem gehoorzaamde, om misschien reeds het volgende met al zijn wilde natuurkracht tegen haar op te staan, en dat oo genblik scheen thans aangebroken, die blik be dreigde ook haar. „Hartmangij spreekt tot de vrouw van ie chef," riep zij, een vergeefsche poging doende om hem tot bezinning te brengen; „als ge hem haat „Mijn chef?" dus viel hij haar schamper in de rede. „Daarnaar vraag ik thans niet; daarmede heb ik alleen aan de spits mijner kameraden te maken. Arthur Berkow is lietdien ik haat, in het hok was geweest* juist toen hij het wilde verlaten, door een leeuwin aangevallen. Na een gevecht van 10 minuten werd het woedende dier door een schot van een clown gedood. Mauhimin was toen zoo deerlijk gewond, dat hij stervend naar het hospitaal werd gebracht. Gedurende hel gevecht had de dierentemmer Poisson de andere leeuwen in bedwang gehouden. Naar aanleiding van eene groote werk staking op Zaterdag in de Victoria-dokken, toen 700 dokwerkers hun gereedschap neer wierpen, dewijl eenige manschappen van den reedersbond aldaar werden ingevoerd, be sloot eene groote meeting van 3000 dokwer kers Zondag gehouden, tot eene algemeene werkstaking. Geene aanvoerders waren daarbij tegenwoordig; maar opmerkelijk was de ver klaring der eensgezinde sprekers, dat de werkstakers een eigen werkstakers-comité zullen vormen, indien de bekende tegenwoor dige volksmenners thans de aanvoering wei geren. De laatstgenoemden blijken trouwens tegen elkander verdeeld. Wilson, sprekend in een Zondag gehouden vergadering, be pleitte weder sterk eene algemeene werksta king; maar Burns opponeerde even sterk in eene andere volksmeeting, waar hij verklaarde dat op het oogenblik eene algemeene werk staking eene daad van nationalen waanzin zou zijn. Intusschen seint men uit Huil dat de werkstakerspartij hoopvoller en vastberadener is dan ooit. De uitbetaling der werkstakers- gelden op Zaterdag schijnt daarvan de oorzaak te zijn. De kas heet thans goed vootzien te zijn. Verscheidene parlementsleden moeten bijdragen gezonden hebben. Tillet verklaarde een vergelijk onmogelijk. De vrouwen der werkstakers zijn voornemens eene demonstra tie te houden ten gunste der voortzetting van den strijd. In de hofkringen wordt niet de minste waarde gehecht aan de mededeeling van den New-York Herald, welke het overhaast vertrek van koningin Victoria van Florence in verband brengt met haar verlangen om een ontmoeting met keizer Wilhelm te ver mijden. Als reden van deze verhouding zegt het blad, dat er opnieuw geschillen zijn gerezen tusschen keizerin Frederik en keizer Wilhelm, waarbij de koningin van Engeland partij zou hebben gekozen voor haar dochter, tegen haar kleinzoon. Ook zou de hertog van York te Rcme tegenover den keizer een zeer gereserveerde houding hebben aangenomen. De onderhandelingen tusschen de re geering en een deel der vrijzinnigen zoowel als van het centrum over het legerontwerp hebben eindelijk tot eene gewenschte uitkomst geleid. Baron Huene zal een voorstel indienen, dat den eisch der regeering voor het eerste jaar mei 30,000 man vermindert. De regeering heeft daarmee vrede. Voor dit voorstel is eene meerderheid „in plenum" verzekerd, daar een deel van de vrijzinnigen en van het centrum er voor zullen stemmen. De regeering haalt dus, zij het ook met een jaar vertra ging, haar gansche ontwerp er door. Te Berlijn is, terwijl niet minder dan zeventien bedienden in het huis sliepen, een brutale en kwaadaardige inbraak gepleegd in de villa Saloschin. Gestolen is er niet zoozeer, maar een groot aantal kunstwerken, schilde rijen, beelden, oudheden, kostbare behangsels enz., zijn er moedwillig vernield, zoodat men aan eene wraakneming denkt. omdat gij zijne vrouw zijt, en ik, ik heb u lief, meer dan iemand op de wijde, wijde wereld. Schrik maar niet zoo! Ge hebt het immers al lang geweten; want ik kon liet niet verbergen, zoodra ik u van verre zag. Ik heb het met kracht en geweld willen onderdrukken het ging niet; het gaat ook nu niet, al heb ik de oude geschie denis: soort zoekt soort zich eerst heden weer zien herhalen, al heb. ik opnieuw moeten onder vinden, dat er voor ons slag van menschen niets anders dan een voornaam schouderophalen over blijft, zelfs dan, als men zijn leven heeft veil gehad. Maar als er nu weer een leven te ver liezen is, dan ben ik het niet, die zich weer zoo dwaas voor u opoffer als dien dag na uw huwe lijk; dan is er een ander mede gemoeid. Ik heb al eens een Berkow met mijn geheele ziel gehaat en ik dacht toen, dat ik niemand ter wereld ooit bitterder zou kunnen haten. Nu weet ik beter! Zijn moordenaar ben ik niet geweest, maar daar leeft nog één persoon, één enkele, wiens moor denaar ik zou kunnen worden. De vader was het nietmaar als ik eens op die wijs met den zoon in aanraking kom, dan zal 't zijn: hij of ik of wij bei'den!" Het was een vreeselijk oogenblik, toen de bijna tot krankzinnigheid opgevoerde hartstocht van dien man de perken overschreed als een losge broken, alles vernielende stroom, die door niets kon worden gestremd of bedwongen. Eugenie zag, dat ieder woord, iedere terechtwijzing thans te laat was en begreep, dat zij met hare macht hier niets meer kon uitrichten. Zj kon niet vluchten; hij versperde haar den uitgang; maar zij vloog naar het schelkoord en trok hieraan met alle kracht. De bedienden waren, wel is waar aan den anderen kant van het gebouw; misschien zou het geluid niettemin tot hen doordringen. Hartman was haar gevolgd. Ilij stond op het punt haar het koord uit de hand te trekken, toen hij op hetzelfde oogenblik achteruitgerukt werd door een arm, waaraan de drift thans kracht ge noeg verleende, om de reusachtige gestalte als een kina op zijde te slingeren. Arthur stond tusschen hen, en met een kreet van vreugde, maar niet minder van angst, klemde Eugenie zich aan haar echtgenoot vast; zij wist wat er thans zou volgen. Ulrich had zich vermand, zonder een woord te De gala-voorstelling in het théater San Carlo te Napels, was Vrijdag zeer druk be zocht. Evenals gedurende het gansche verblijf van het koninklijk paar in Italië, was ook hier de geestdrift zeer groot. De tocht der vorstelijke personen in de golf van Napels is naar wensch afgeloopen. De keizer heeft de evoluties van het eskader met de meeste aandacht gevolgd en herhaal delijk zijn ingenomenheid betuig 1 met hetgeen hi' zag. Later heeft hij zich aan boord van een torpedo begeven die met petroleum gestookt werd en er een kleinen tocht mee gemaakt. Zaterdagavond werd in de sociëteit „de Unie" een bal gegeven. Zes honderd perso nen uit de hoogste standen waren tegenwoor dig. De vorstelijke personen verschenen om half elf met hun gevolg. Om twaalf uur vertrokken de keizer en de keizerindie vermoeid waren, en de koning, de koningin en de prins van Napels deden hun uitgeleide. Daarna zijn echter de drie laatstgenoemden teruggekomen wat door de aanwezigen ten zeerste gewaardeerd werd. Na zich op de innemendste wijze met de genoodigden on derhouden te hebben zijn de koning de koningin en de prins van Napels vrij laat vertrokken. Zondagmorgen hebben de keizer en de keizerin met hun gevolg in de Protestantsche kerk de godsdienstoefening bijgewoond, ter wijl de koning en de koningin de werken zijn gaan zien die men uitvoert om den gezondheids toestand der stad te verbeteren. Te Pompeji hebben de vorstelijke per sonen twee uur vertoefd. In hun tegenwoordig heid werden verschillende opgravingen ge daan waarbij vooral amphora's gevonden werden. Alles, wat in bijzijn van den keizer en de keizerin opgegraven is, heeft men hun aangeboden. De trein, waarmee de keizer van Rusland naar de Krim reisde, werd, volgens den Rus- sischen berichtgever van The Standard, on derweg tot stilstaan gedwongen door een eigenaardige oorzaak. Er waren daar namelijk een paar duizend boeren gekomen, om een adres aan te bieden, die op het spoor gingen liggen en weigerden op te staan voor hun gehoor was toegezegd. De soldaten, die den spoorweg bewaakten, trachtten hen met geweld te verjagen de boeren wilden niet opstaan. In het nu volgend gevecht werden 15 soldaten gedood en 42 boeren werden neergeveld door kogels of verpletterd door den keizerlijken trein. De czar moet ziek geworden zijn door dit voorval. CHICAGO, 1 Mei. De inwijding der ten toonstelling door Cleveland had plaats onder de grootste geestdrift. Het weder was on aangenaam; de lucht bewolkt; maar toch waren de tentoonstellingsterreinen overvol met duizenden menschen. Tijdens den gang van Cleveland en de ministers, met den hertog en de hertogin van Veragua, werden al deze personen levendig toegejuicht, vooral de her togin, wier rijtuig vol bloemen was, haar door de toeschouwers toegeworpen. Nadat de muziek nationale liederen had doen hoorennadat er een gebed gedaan was en eene ode aan Cleveland was opgezegd, werd de openingsrede uitgesproken, waarin o. a. de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden welkom werden geheeten en waarin, in de tegenwoordigheid der afgezanten spreken, doch met van woede verwrongen wezen strekken. Wat daar in zijne oogen vlamde en flikkerdetoen hij zijn vijand herkende 't drukte moord en doodsl g uit; maar Arthur had reeds een van de pistolen gegrepen, die boven zijn schrijftafel hingen en, den linker arm om zijne vrouw slaande, hield hij den ongevraagden indringer met den rechter het doodelijk wapen voor. „Terug, Hartman! Waag het niet, nog één stap te naderen! Nog eene schrede en ik schiet je neer!" De bedreiging bleef niet zonder gevolg; ondanks de drift, waarmede Ulrich voorwaarts wilde drin gen, zag hij toch, dat de loop van het pistool vast en zeker op hem gericht was en dat de hand niet beefdedie het deze richting gaf; reeds bij den volgenden stap moest de kogel hem treffen. Hij was wel gedwongen, voor zijn vijand te wijken, maar balde de vuist, waaraan datzelfde wapen ontbrak. „Ik heb geen pistool," zeide hij knarsetandend. „Had ik het ook, dan waren de partijen gelijk man tegen man stonden we nog nooit tegenover elkander. Gij zijt beter gewapend dan ik;ik heb alleen mijn vuisten om uwe kogels af te weren; en dan behoeft men niet te vragen, wie aan het kortste eind is." Arthur wendde de oogen niet van hem af. „Gij hebt het er naar gemaakt, Hartman, dat men te genwoordig altijd geladen wapens bij de hand heeft. Mijn huis en mijne vrouw zal ik tenminste tegen je beschermenal komt dit mij op een kogel te staan. Terug, zeg ik je nog eens!" Weer zagen beiden elkander een oogenblik aan in dezelfde ademlooze spanning, als bij hunne eerste •ontmoeting, toen zij hunne krachten als schenen te meten, en weer bleef de jonge chef overwinnaar, al was het thans ook zoover ge komen, dat hij een ander wapen dan alleen zijn blik ter zijner verdediging behoefde. Hij stond nog altijd onbeweeglijk, met den vinger op den overgehaalden haan van het pistool en iedere beweging van zijn tegeslander onafgebroken vol gend, tot dat deze eindelijk terugweek. Wordt vervolgd. van de oude wereld, nadruk werd gelegd op de groote dingen, door den jongen morgen tot stand gebracht. Om twaalf uur drukte Cleveland op den knop, die onmiddellijk alle werktuigen in de werktuigengaanderij in werking bracht, even als alle fonteinen. De artillerie loste salvo- schoten, de klokken luidden: een groot koor zong Handel's Hallelujah. Daarna lunch. Donderdag 4 Meijaarmarkt Waalwijk. WAALWIJK, 3 Mei 1893. „Waalwijk en de naburige gemeenten zou- „den den 1 Mei een optocht te zien krijgen „van sociaal-democratendie optocht zou „georganiseerd worden te Sprang, nadat aldaar „een meeting zou zijn gehouden." Aldus liepen de geruchteu de laatste dagen en namen voortdurend in nauwkeurigheid en omvang toezoodat men ten slotte reeds sprak van wel 3 A 400 socialen. Naar aanleiding daarvan waren door de autoriteiten behoorlijk voorzorgsmaatregelen genomen die onnoodig zijn gebleken, want er is niets te doen, niets te zien geweest. Wel zegt men, dat Maandag te Sprang aan een welbekend adres, op heel geheimzinnige wijze, zoodat niemand er iets van gemerkt heeft, zijn aangekomen drie vreemde mannen en eene vrouw, die echter oo dezelfde wijze verdwenen zouden zijn. Hoe dit zij, wij ver heugen er ons over, dat er geen schijn van betooging en dus geen aanleiding tot botsing geweest is. Waalwijk en de naburige ge meenten zijn gelukkig nog geen gunstig terrein voor de beginselen der sociaal-democraten. Onze bevolking lacht met hunnen eisch van achturigen werkdagwaarom 'c meest ge schreeuwd wordt. Onze schoenmakers en stiksters verlangen niets meer dan volkomen VRIJHEID VAN ARBEID. Als 't hun lust, willen zij 't er eens een heelen of hal ven dag van nemen en weinig of niet werken, om daarna de schade door verdubbelden arbeid in te halen; maar het denkbeeld om geregeld 8 uur per dag, niet meer of minder, te werken lacht hun in 't geheel niet toe. Wat de loonquaestie aangaat, zij beseffen heel goed, dat de fabrikanten en bazen dat zoo hoog stellen als maar eenigszins mogelijk is, en dat, zoo dezen soms verplicht zijn het af te zetten of andere kleine voordeelen in te trekken, dit alleen geschiedt omdat anders de concurrentie niet is vol te houden; en als dan de knechts kunnen goedvinden een paar per week meer te maken, wat zij zeer goed kunnen, blijft hunne wekelijksche verdienste even groot. Daarbij komt dat de fabrikanten, als de omstandigheden het medebrengen, langzamerhand van zelf de loonen weder verhoogen, zooals nog Maandag heeft plaats gehad op de schoenenfabriek van de firma Gebrs. van Leeuwen. Neen, wij herhalen het, de Langstraatsche gemeenten zijn geen geschikt terrein voor de sociaal -democratische beginselen. De Lang straatsche werklieden hebben te veel gezond verstand om zich door groote woorden en bombastische redeneeringen te laten aftrekken van hun eigen belang. Moge dit steeds zoo blijven! Gisteren avond omstreeks 9 uur brak alhier brand uit in de Stationsstraat, in een pand, behoorende aan den heer F. A. Baijens en bewoond door dewed. J. Verhulst en A. de Werdt, op wiens zolder het vuur het eerst ontdekt moet zijn volgens de loopende ge ruchten. Aanvankelijk liet zich de brand nog al ernstig aanzien, maar zoodra spuit l op het terrein kwam, was alle gevaar geweken; niettegenstaande het water 130 140 M. ver moest aangevoerd worden, deed zij in D/j minuut dienst en wierp zulk eeu massa water in 't vuur, dat men dit laatste spoedig meester was, zoodat alleen het dak en de zoldering verbrandden. Van de Werdt is nogal inboedel gered; van dewed. Verhulst is bijna niets verbrand dan eenig bedstroo en bedden; schilderijen, lampen en gordijnen zijn alle ongedeerd aan den muur blijven hangen. Alles was verzekerd bij 3 verschillende assurantie maatschappijen. Ten HP/s uur kon de brandweer inrukken. Door de heeren A. den Dekker, te Alra- kerk, en mr. P. C. 't Hooft, vroeger te 's Bosch thans te Arnhem woonachtigis ontslag ge nomen als leden der provinciale staten van Noordbrabant, waarin zij zitting hadden voor het district Heusden. Men schrijft uit het Noord-Westelijk gedeelte van Noordbrabant het volgende Het voortdurend droge weder wordt thans zeer nadeelig voor het beetwortelgewas. Op enkele velden komen de plantjes reeds te voorschijn, doch kunnen niet genoeg ontwik kelen wegens gebrek aau vochtigheid. Ge durende de beide laatste dagen waait boven dien een koude noordoosten wind, waardoor de grond nog sterker uitdroogt, en er veel kans bestaatdat het gewas door insecten zal worden aangetast. Op honderden velden is het bietenzaad reeds gezaaid doch ziet men niets opkomen, daar de droogte de ont kieming van het zaad belet. De vooruitzichten zijn dus zeer ongunstig. Ook werkt de droogte I nadeelig op de vlasteelt. Het gewas komt

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2