Nummer 37 Zondag 7 Mei 1893. 16e Jaargang. Glück a u 1" Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FE UIL LET O 2V. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. van het Zuiden, ilwfjksclie en Lnisgstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per posï door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Aan gebeurtenissen en aangelegenheden waarover veel en velerlei valt te schrijven heeft 't in de juist geëindigde maand waarlijk niet ontbroken en 't zal in Mei wel evenzoo zijn. Belgie heeft de gansche beschaafde wereld eenige dagen in spanning gehouden in de April-maand; Servie's koning bereidde gansch Europa op 't onverwachtst een groote verrassingDuitschlands keizer droeg ook 't zijne bij tot de politiek van den dag en on derwijl kwam men in Duitschland maar bitter weinig verder met de militaire wet, terwijl in Engeland door de aanneming van Gladstone's home rule-vooTStel de overwegingen ten gunste ervan spoedig weer in aantal konden wed ijveren met de betoogen ertegen. De belangstelling der openbare meening in Duitschland voor de militaire wet, ingesluimerd wel d >or het kleurlooze geschrijf, telkenmale vervallend in een onsmakelijke opwarming van dingen, die reeds vóór maanden er vóór of er tegen zijn in 't midden gebracht die belangstelling is weer herleefd nu de groote dag der beslissing nadert en de bladen van alle richting vullen hun kolommen opnieuw met overwegingenafgewisseld door mede- deelingen van zeer twijfelachtige vertrouw baarheid over 't geen de verschillende fracties wel willen besluiten. Zeker schijnt het in- tusschen dat sinds Donderdag de kansen van het legerontwerp van uur tot uur wisselen. Terwijl het Donderdag middag nog heette dat de verwerping van het ontwerp en de ontbinding van den rijksdag vaststonden, werd er in het begin van den avond over de kansen weer gunstiger geoordeeld, naar men beweert omdat de Donderdag door Caprivi afgelegde verklaring, dat de door den heer Hüne voor gestelde schikking voor de regeering het ver kiezingsparool zou zijn, in verscheiden kies districten welke thans Duitsch-vrijzinnigen afgevaardigd hebben, gunstig voor de regee ring zou zijn. Dientengevolge moet onder E. WERNER. Vertaling van Hermina. (Overgedrukt met toestemming van den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem) 53 ooO— //Ik heb nooit veel prijs op mijn leven gesteld," hernam Ulrich op tartenden toon, en ik dacht dit althans aan u beiden overtuigend bewezen te hebben, maar ik raag mij hier niet als een hond laten doodschieten; ik moet eerst nog met u afrekenen. Beef en sidder toch niet zoo, me vrouw Zijn arm houdt u immers omvat en hij is immers veiligvoor het oogenblik ten minste; maar we zijn nog niet aan 't eind Al staat ge daar met u beiden, alsof niets ter wereld u van elkander zou kunnen scheuren, als waart ge voor tijd en eeuwigheid aan elkander geketend, eens zal ook mijn uur slaan en dan dan zult ge aan mij denken Hiermede ging hij heen. Zijn zware stap weer klonk eerst in de zijkamer, toen in't voorvertrek, eindelijk op het portaal. De jonge vrouw vlijde zich dichter in de armen van haar man; ze had thans ondervonden, hoe goed die armen haar konden beschermen. „Ge kwaamt juist bij tijds, Arthur/ zeide zij, nog bevend van het voorgevallene. //Ik had on danks je verbod mijn eigen vertrekken verlaten; 't was onvoorzichtig, dat weetik; maar ik wilde je hier afwachten en in huis dacht ik ten minste veilig te zijn/ Arthur legde het wapen neer en trok haar dichter aan zich. „Ge waart het echter niet, zoo als we gemerkt hebben! Wat deed Hartman eigenlijk hier in mijn kamer?" /Ik weet het niet. Hij zocht u, zeker niet met een goede bedoeling." „Ik ben van dien kant op alles voorbereid," antwoordde hij kalm, terwijl hij de pistolen op zijii schrijftafel legde. „Ge ziet, ik liad mij al op iets dergelijks gewapend, maar ik vrees, dat dit een gedeelte der Duitschvrijzinnige partij de stemming weder neiging tot omdraaien hebben. Ook in den boezem der centrumpartij werd opnieuw geagiteerd om althans nog enkele stemmen te winnen of om ten minste een grooter getal van hare leden, die thans nog weifelen, over te halen zich bij de stemming te onthouden. Feitelijk hangt de beslissing in hoofdzaak hiervan af, hoeveel afgevaar digden bij de stemming ontbreken of zich onthouden zullen. Donderdagavond gaven de rijkskanselier en de minister van eeredienst parlementaire soupersvoor welke verscheiden afgevaar digden genoodigd waren, en waarbij ook de keizer verschijnen zou. Door het persoonlijk optreden van dezen laatsten zouden misschien nog een aantal stemmen gewonnen worden. De keizer legt ten aanzien van het legeront werp cene zeer groote belangstelling aan den dag. In den vorigen nacht heeft hij nog lang geconfereerd met Caprivi. Alles bijeengenomen is het zeker, dat het lot van het legerontwerp ten slotte afhangt van slechts enkele stemmen. Het bij den lijksdag ingekomen voorstel- Huene ten opzichte van het legerplan heeft het volgende ten doelDe in het ontwerp voorgestelde legersterkte op voet van vrede wordt blijvend verminderd met 18800 man met inbegrip van 1095 onderofficieren. Voorts heeft er voor het eerste jaar, door niet-indienst- stelling van 11000 man, in het aantal ont brekende onderofficieren eene daaraan geëven- redigde vermindering plaatsdie binnen hoogstens vijf jaren geleidelijk verdwijnt. Verder zal in het eerste jaardoor ontslag van ter dispositie blijvende verlofgangers naar den tegenwoordigen omvang, de voor gestelde legersterkte 5000 man minder bedra gen. Alzoo gezamenlijke vermindering voor het eerste jaar met 29800eene blijvende vermindering in het aantal recruten met 6500 en tijdelijke vermindering met 11000. De vermindering der blijvende kosten wordt be rekend op 9 millioendie voor het eerste jaar op 4 millioenwelk bedrag in de vol- slechts een voorspel is van het eigenlijke treur spel, dat ons morgen wacht. Ziet gij er tegen op, Eugenie? De gevraagde hulp kan eerst tegen den avond hier zijn; den geheelen dag moeten wij alleen nog de muiters het hoofd bieden. „Aan uwe zijde zie ik nergens tegen op. Maar Arthur/ en haar stem klonk angstig en smee- kend, „maar wang je niet meer, zooals van middag, alleen te midden van dat gewoel. Hij is daar ook, en hij heeft je den dood gezworen." Arthur hief zacht haar hoofd op en zag zijne jonge vrouw vast en diep in de oogen. „Hartman 'alleen kan niet over leven en dood beschikken; de beslissing hangt immers nog van een ander af. Wees gerust, Eugenie! Ik zal mijn plicht doen, maar toch op eene andere wijs dan alle vorige dagen; ik weet nu immers, dat ijn vrouw zich bezorgd over mij maakt, en dat vergeet men zoo licht niet Buiten op het terras stond Ulrich Hartman. De avond was gevallen en men kon de uitdrukking van zijn gelaat niet meer onderscheiden, toen hij naar de bovenvensters van het huis opzag, dat hij zoo even verlaten had maar zij verried zich in de stem, waarmede hij halfluid, als met een plechtigen eed, de bedreiging herhaalde, die hij straks tegeu Arthur Berkow had geuit: „Hij of ik, of als het zijn moet wij beiden De volgende morgen I De gedachte daaraan vervulde niet alleen Arthur en Eugenie met groote zorg, maar allen, die in eenige betrekking tot de familie Berkow stonden. Nu was hij aan gebroken, de gevreesde morgen en inderdaad bleken al die vrees en angst niet ijdel te zijn geweest. Ondanks het vroege uur, waren al de beambten reeds in de woning van hun chef bij een. Of zij tot eene vergadering waren opgeroepen, dan of zij derwaarts gevlucht waren het scheen wel, dat dit laatste het geval was, want de heeren zagen er geweldig bleek, opgewonden en knorrig uit, en onderstellingen en replieken, uitroepen, voorslagen en waarschuwingen wisselden elkan der in bonte wanorde af. „Ik blijf er bij, het was verkeerd de drie mannen achter slot te zetten 1* beweerde SchefTer, zich tot den directeur wendende. „Zoo iets had men kunnen wagen, als de militaire hulp reeds was komen opdagen, maar nooit of nimmer op gende jaren naar. evenredigheid vermindert. Eindelijk zullen er ook niet onaanzienlijke besparingen plaats hebben in de uitgaven voor eens. Ook bij betrachting van de Oostersche wijs heid, welke aanraadt niet alleen den avond af te wachten vóór men den dag prijst, maar zelfs den volgenden dag, kan men zijn oor spronkelijk meening over het verloop van den eersten dag van Mei niet wijzigen, alleen in Frankrijks hoofdstad heeft de manifestatie nog een klein naspel gehad, 't Waren de heeren Dumay en Baudin afgevaardigden van sociaal-democratische richting, die in de kamer de houding der politie laakten, die spraken van mishandeling der gearresteerden en zelfs van uitlokking van wanordelijkheden docr de politie zelve. De minister van bin- nenlandsche zaken antwoordde kalm en waar dig, dat niemand boven de wet staat, zelfs niet zij, die haar maken, hij prees de hou ding der politie en zeide ten slotte dat Baudin zijn arrestatie heeft uitgelokt, door drie weken lang op straat te argeeren. Dat was wel wat al te veel gezegd door den heer Dupuy en toen hij later Baudin aanraadde 't met zijn revolutionaire plannen niet te pro- beeren, ging hij weer wat al te ver; hij stelde een soort van premie op de arrestatie van afgevaardigden, ook door een onderzoek te weigeren, welke weigering de kamer goed keurde met 319 tegen 130 stemmen en 120 onthoudingen. De Fransche ministerraad heeft zich bezig gehouden met de begrooting van 1894. De regeering zal trachten de begrooting samen te stellen op denzelfden grondslag als dit loopende jaar, waardoor de begrootiug zoo spoedig mogelijk zou kunnen worden aange nomen. De ministers van oorlog en van marine zijn uitgenoodigd te onderzoeken welke be zuinigingen er nog gemaakt kunnen worden de hervorming der belasting op de dranken zal in het begrootingsontwerp worden opge- ons eigen houtje. Nu zullen ze het huis bestor men om de gevangenen te bevrijden en moeten wij hen toch weer vrijlaten." „Met uw verlof, dat zullen we niet!" riep de hoofdingenieur, die als gewoonlijk lijnrecht tegen over zijn beide collega's stond. „Wij zullen de bestorming afslaan en ons desnoods hier in huis verdedigen; mijnheer Berkow is hiertoe vast be sloten." „Nu, gij zult dat zeker wel weten. Gij zijt immers zijn eenige raadgever 1" merkte de direc teur min of meer gebelgd aan. 't Is waar, hij kon zich niet op zulk een vertrouwelijken omgang met den jongen chef beroemen, hoewel zijn rang hem hierop wellicht nog eer aanspraak gaf. „Mijnheer Berkow pleegt gewoonlijk zelf zijn besluiten te nemen/ antwoordde üe hoofdinge nieur droogjes. „Zooals altijd ben ik het echter ook op dit punt volkomen met hem eens. Het zou met recht en geweten in strijd, het zou on vergeeflijk lafhartig zijn geweest, de drie misda digers te laten loopen Ze hadden geen ander plan dan om de machines onbruikbaar te maken." „Op Hartman's bevelwierp Scheffer hem tegen. „Om het even, zij zouden het schelmstuk vol voeren. Mijnheer kwam nog juist bij tijds om het te verhinderen, en ik zou wel eens wilien weten, wie onzer de noodige kalmte had bezeten om de schelmen ongestraft te laten ontsnappen. Hij liet hen in verzekerde bewaring nemen en daarin had hij groot gelijk. Hartman zelf was er niet bij; hij hield zich nog bij de mijnen op, waar het oproer juist in vollen gang was en waar hij toch het instijgen niet kon verhinderen, omdat zijn eigen vader hem uit al zijne macht weerstand bood.' „Ja, 't was gelukkig, dat de opziener ons te hulp kwam/ zeide de directeur. „Hij schijnt be grepen te hebben, dat hem geen ander raiddel overbleef om het uiterste te voorkomen, toen hij heden morgen uit eigen beweging aanbood, het volk in de mijnen te voeren, hoewel dit volstrekt niet zijn werk is. Hij wist wel, dat zijn zoon zich niet aan hem zou durven wagen, en geen van de anderen hief ook maar eene hand op tegen de kameraden, toen ze hun aanvoerder zagen terugwijken. Alleen aan den ouden man hebben wij het te danken, dat de zaak gelakt is en de goedgezinden nu weer aan het werk zijn/ In een artikel getiteld «de toestand van het leger", critiseert de Exercito scherp de tegenwoordige militaire organisatie in Italië op grond van de waarnemingen, bij de laatste wapenschouwing opgedaan. Hetzelfde blad vermeldt, dat officieren van den staf van generaal Marcelli de volgende week een reis naar Sicilië zullen ondernemen, met het doel alle plaatsen, die uit een krijgs kundig oogpuut van gewicht zijn, op le nemen. Deze officieren zouden vooral belast worden de punten, geschikt voor een landing, aan te wijzen. L'Exercito verzekertdat de verdeeling der ridderorden veel ontevredenen gemaakt heeftomdat men er naar alle kauten zeer mild mee geweest is. De Brusselsche politie is den man, die een aanval op den burgemeester Buis gewaagd heeft, nog niet op het spoor. De ebbenhouten stokdien men gevonden heeft, is niet van den aanvaller, maar van een voorbijganger Charlier, die, uit verontwaardiging over den aanval, den stok stukgeslagen heeft op den rug van den aanrander. Maar er zijn heel wat Charliers te Brussel, zoodat men den gezochten nog niet gevonden heeft. Is dit het geval, dan zal men van hem wel eenige bijzonderheden van gewicht vernemen. Een jaloersche vrouw van 42 jaren te Tourcoing heeft Zondag onder een familie maaltijd haren man met een tafelmes dood gestoken, omdat hij te vriendelijk was jegens hare zuster. De moordenares werd onmid dellijk in verzekerde bewaring gebracht. Zij deed geen poging om hare misdaad te ont kennen. „Zooals ik zeg, 't was geducht jammer, dat dit door dwang moest geschieden," hield Scheffer vol; „meer dan de helft van de mijnwerkers bleef hierbij neutraal en zoo men hem niet door de gevangenneming van hun kameraden in't harnas had gejaagd, zou alles rustig en vreedzaam zijn afgeloopen." „Rustig en vreedzaam, zoolang Hartman het roer in nanden heeft?" hernam de hoofdingenieur op schamperen toon; daarin vergist ge u. Hij zocht een voorwendsel tot den aanval, onverschillig welk, en had dezen desnoods ook zonder voor wendsel ondernomen. Zoo ooit, dan is het hem dezen ochtend gebleken, hoezeer zijne macht aan het dalen is, hoe de een na den ander hem afvalt, en nu waagt hij zijn laatste troeven. De kerel weet nu, dat hij verloren is en sleept ieder met zich in het ongeluk, die hem nog uit vrees of gewoonte volgt. Hij behoeft niets ineer te ontzien, en ons ontziet hij het allerminst." Dit gesprek werd door Wilberg afgebroken,die zich bleek en ontsteld van het venster afwendde waar hij de laatste tien minutan post had gevat, „Het wordt buiten hoe langer hoe erger/zeide hij angstig, „'t Is niet twijfelachtig meer, dat ze een aanval tegen het huis in den zin hebben, als mijnheer Berkow niet toegeeft. Het ijzeren hek van het park is al verbrijzeld, het geheel plant soen is vernield en vertrapt. Hoe jammer van die heerlijke rozen op de terrassen. „Blijft ons van het lijf met die sentimenteele ontboezemingen I" barstte de hoofdingenieur uit, terwijl de directeur en Scheffer naar het venster ijlden. „Nu, terwijl de opstandelingen het huis bestormen, denkt gij aan vertrapte rozenstruiken! Wilt ge soms niet even gaan zitten en die ge knakte rozen bezingen? Mij dunkt, gij zijt juist in de rechte dichterlijke stemming." „Ik ben sedert eenigen tijd ongelukkig genoeg, door alles w t ik zeg of doe het ongenoegen van mijnheer den hoofdingenieur gaande te maken," antwoordde Wilberg beleedigd, maar toch met een zekere zelfbewustheid in zijne houding, die de gramschap van zijn superieur nog meer scheen op te wekken. „Omdat ge ook niets verstandigs zegt of doet!" mompelde deze, terwijl hij hem den rug toekeerde en zijn collega's volgde, die het steeds toenemend rumoer met bezorgde blikken uit het venster aanstaarden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1