Nummer 38 Donderdag 11 Mei 1893. 16" Jaargang. I oegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iTn ÏC StUkk6n' 'e'den enZ" fTanC" 'e "e"den IT G EVE R ANTOON TIELEN, De Vermogensbelasting'. De Echo van het Zuiden, Maalwijltschr en Laiigs(raa(selie (Jonrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. *rauco per posi door het geheele rijk f 1,15 Waalwijk. Dienstdoende SCHUTTERIJ VAN WAALWIJK. Herinnering schutterij wet Art. 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni zullen de ingezetenen welke op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ou derdom zullen zijn ingetreden, zonderonder scheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behoor en verplicht zijn zich bij het bestuur der gemeente, in welke zij wonenvoor de schutterij té doen inschrijven. Art. 7. Zij, die in meer dan eene gemeen te hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schut terijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voer de personeele belasting zijn aangeslagen; en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden. Binnen eenige dagen zullen door het geheele rijk formulieren worden uitgereikt voor de aangifte in de Vermogensbelasting, die lil de plaats komt van den afgesohaiten zeepaccijns, de vermindering der zoutbelasting en van de belastingen bij overgang van vast Wie betalen moeten. De nieuwe Vermogensbelasting is 1 Mei jl. in werking getreden voor ieder, die binnen net rijk woont en een vermogen bezit van minstens f 13000. Hoe berekent men zijn vermogen Om tot de berekening van zijn vermogen te komen, moet men ook meetellen dat van zijn vrouw (tenzij ze gescheiden zijn van tafel en bed, of wanneer de vrouw zich het beheer van al haar roerende en onroerende goederen en het vrije genot van haar in komsten bedongen heeft; in deze gevallen is de vrouw verplicht zelf aangifte te doen) ook dat van zijn kinderen, zoolang men het vruchtgenot daarvan heeft, maar dit, evenals het verdere vermogen, waarvan men het vruchtgenot heeft, slechts voor 4/6. Tot grondslag der berekening wordt ge nomen de toestand bij den aanvang van liet belastingjaar (1 Mei). Bijvoorbeeld: Iemand bezit f8000; zijn vrouw f 3000; de minderjarige kinderen (tot op 20 jaar) f7500, terwijl hij het vrucht genot heeft van een kapitaal van f5000. Hij zal dan volgens de nieuwe wet aangeslagen worden: Wegens zijn eigen vermogen voor f8000 Wegens dat van zijn vrouw voor 3000 ii a u kinderen (*/- Tan f7500) voor 6000 Wegens vruchtgebruik, y. f5000) voor 4000 f21000 Under vermogen wordt volgens deze wet niet begrepen: meubelen, kleederen, levens middelen, voorwerpen van kunst of weten- schap, goud- en zilverwerkpaarlen en edelgesteenten (geen handelsvoorraad zijnde), polissen van nog loopende levensverzekerin gen, het recht op lijfrenten en pensioenen goederen, waarvan anderen het vruchtgenot hebben, nog niet vorderbare termijnen van renten, van uitkeeringen, van bezoldigingen en van andere inkomsten. Verder wordt het bedrag van het vermo gen verminderd lo. met Het bedrag der schuldvorderingen, ten laste van den belastingplichtige, schuld vorderingen op tijdwaarover geen rente wordt berekend; wissels en ander handels papier worden op hun contante waarde geschat 2o. met het 20-voudig jaarlijksch bedrag der verschuldigde lijfrenten, pensioenen en gevestigde of altijd durende renten; benevens het 20-voudig jaarlijksch bedrag der uitgaven van den belastingschuldige voor verschuldigde verstrekkingen van levensonderhoud, huis vesting of andere zaken. Wegens premiën voor levensverzekering, voor pensioen of voor lijfrente, wegens onverschuldigde uit keeringen en wegens uitgaven voor onderhoud en opvoeding van kinderen wordt niets in mindering gebracht. Is het bedrag van dit een en ander af wisselend, dan neemt men het gemiddelde van de drie laatste jaren, of, indien de schuld nog geen drie jaar bestaat, het gemiddelde per jaar sedert haar ontstaan. Hoe moet men zijn vermogen schatten? De geboowde of ongebouwde eigendommen kan men schatten naar hun verkoopwaarde of naar hun belastbare opbrengst, dat is naar de opbrengst, waarnaar de grondbelasting wordt berekent (men zie zijn aanslagbiljet.) Van die som trekke men de rijksbelasting en de: daarvan geheven opeenten af, de pol der- en waterschapslasten, volgens den laatst bekenden jaarlijkschen omslag, het bedrag of de geldswaarde der jaarlijksche uitkeerin gen ter zake van opstal, erfpacht, vaste huur of pacht, tiend, grondrente of andere op goe deren gevestigde schuldplichtigheid. Van de opbrengst der gebouwde eigen dommen neme men het 15-voud, van die der ongebouwde het 20-voud. Dikwijls is het laatste voordeeliger. Stellen we b. v. dat iemand een huis van 1 50,000 bezit. Laat hij het schatten, dan wordt het op die som gesteld. Maar nemen we aan, dat de belastbare opbrengst f 2500 bedraagt, dat er voor de grondbelasting met de opcenten f250 afgaat, dan is dus de- waarde vau het pand voor de vermogens belasting (2500—250) X 15 f.33750. Intusschen mag men niet het eene ge deelte van zijn onroerende goederen laten schatten en het andere op de laatstgenoemde wijze berekenen; öf het een, bf het ander voor alles. Geen keuze heeft menmaar altijd moe ten naar de verkoopwaarde geschat worden: le Bouwterreinen, hieronder niet begrepen erven en tuinen aanhoorigheden zijnde van gebouwde eigendommengronden aange legd tot parken zoomede gronden ,die min der verkoopwaarde hebben dan één guldeu de centiare 2e Gebouwde en ongebouwde eigendom men, waarvan vrijdom van grondbelasting genoten wordt; 3e Ongebouwde eigendommen in veen- polders waarvoor bij de laatste schatting de oude belastbare opbrengst behouden is 4e Gebouwde eigendommen waarvoor de belastbare opbrengst wegens stichting, her bouw of verandering nog moet worden ge regeld of opnieuw geregeld als zoodanig waarde hebbende venen, ter pen, steengroeven en groeven van andere delfstoffen Onroerende goederen, buiten het rijk ge legen en rechten op die goederen gevestigd. Het 20—voud var, het bedrag der jaarlijk sche ontvangsten wordt gerekend van: opstal, ei f pacht, vaste huur of pacht van uitgegeven goederen, tiend, grondrente of andere op onroerende goederen gevestigde schulplich- tigheid, gevestigde of altijd durende renten, uitkeeringen van polderkassen. Is het bedra" der jaarlijksche ontvangst afwisselenddan wordt het gemiddelde der drie laatste belas tingjaren genomen, of indien de ontvangst "°tf geen drie jaar heeft plaats gevonden het gemiddelde per jaarsedert zij een aan vang nam. Het 21-voud wordt gerekend, indien bij overgang of andere gebeurtenis buitengewone uitkeeringen worden genoten Op haal' geldswaarde, naar de laatst be kende gegevens, worden geschat: Ie Effecten, d. w z. inschrijvingen in grootboeken van nationale en buitenlaudsche staatsschuld, aandeelbewijzen en obligatiën, ook die, welke in den vorm van certificaten ot recepissen zijn opgemaakt 2e Hypothecaire en andere schuldvorde ringen, niet reeds ouder even genoemde ef fecten begrepen, worden geschat op het be drag van het kapitaal. 3e Schuldvorderingen op tijd, waarover geen rente wordt berekend, wissels en ander ïandelspapier worden op hun contante waarde geschat. Indien de schuldvordering of de betaling der rente niet voldoende verzekerd is, wordt de waarde begroot Schepen, vaartuigen en schuiten met toe- behooren, vaste en Josso werktuigen en ge reedschappen in fabrieken en werkplaatsen paarden en voertuigen, tot welke doeleinden ook gebezigd, vee en voorwerpen van het landbouwbedrijf, handelsvoorraden en alle overige zaken worden geschat naar hun gelds waarde in verband met hun bestemming. ie veld staande gewassen worden niet in deze belasting begrepen. Zij, die gewoon zijn hun balans op een ander tijdstip dan den 1 Mei op te maken, zijn met verplicht, uitsluitend voor de ver mogensbelasting, een nieuwe balans te ma ken. Zij kunnen het in hun ondernemingen belegd kapitaal schatten naar de laatste door of namens hen goedgekeurde balans. De ïu-pecteur is dan bevoegd te vorderen, flat hem worde aangetoond, dat bij het on-' maken der balans de baten en lasten zijn geschat naar regels, welker toepassing geen lager kapitaalsaldo aanwijst, dan verkregen zou zijn bij toepassing van de bij de wet gestelde, hiervoor vermelde regels. Het doen van aangifte. Vóór het einde van Mei doet de inspec teur een biljet toekomen aan ieder, die hij meent in de termen der wet ,e vallen. Heeft iemand een biljet ontvangen, terwijl hij minder dan f 13000 bezit, dan verklaart hij dit op het biljet, met zijn naam onder teekend. Ieder, die een biljet ontvangen heeft, is verplicht, binnen twintig dagen na de uit reiking, op dat biljet en volgens de daarop gedrukte aanwijzingen, aangifte van zijn ver mogen te doen. Hij, die, hoewel belasting plichtig, geen biljet ontvangen heeft, is ver plicht vóór den 15 Juni aangifte te doen. Tot dat einde worden biljetten kosteloos verkrijgbaar gesteld, zoowel op de kantoren van de registratie en successierechten als op de secretarieën der gemeenten. Voor minderjarigen, die zelf belasting plichtig zijn, voor onder curateele gestelden of krankzinnigenwordt aangifte gedaan door huil wettige vertegenwoordigers. He aangifte wordt door of vanwege den aangever bezorgd in een der gesloten bussen, groote'ettCTTnaii p7|aMfrmmte'6Adverterlt'?Tez 8 T' P<T rCgeJ opgegeven, worden 2maft| 'A^ve^t|ntien 3 maal ter plaatsing land worden alleen mmoÏÏlöor >-T Du"Mb- Adolf Steiner, Hamburg rL» neJ advertentiebureau van Reclames 15 cent per regel. die zich bevinden op de kantoren van de registratie en successierechten en ter secre tarie van elke gemeente of rechtstreeks, kosteloos aangeteelend per post, toegezonden aan den ontvanger der successierechten, tot wiens divisie de gemeente behoort. Indien de aangifte den inspecteur te laag voorkomt, kan hij die verhoogen. Hij, die geen aangifte heeft gedaan, wordt door den inspecteur ambtshalve aangeslagen. Bezwaren tegen den aanslag. Bezwaren tegen den aanslag moeten binnen 30 dagen na de aanteekening van de uit noodiging tot betaling bij een gemotiveerd bezwaarschrift en gesloten omslag, per post, «angeteekend, worden gezonden of tegen ge- dagteektnd ontvangbewijs bezorgd worden bij den ontvanger, die de uitnoodiging tot betalen beeft gedaan. Indien de aangeslagene of zijn gemachtigde het verlangen daartoe heett te kennen gegeven, wordt hij, te zijner keus, door den inspecteur of den ontvanger m persoon nopens zijn bezwaren gehoord. Up de bezwaarschriften en verzoekschrif ten wordt uitspraak gedaan door den in- specteur. De aangeslagene, die bezwaar heeft tegen die uitspraak, kan in beroep komen bij ten raad, daartoe ingesteld, en wier leden den eed van geheimhouding afleggen. Het beroep geschiedt door° indiening bij dien raad van een bezwaarschrift, dat tegen gedagteekeiid ontvangbewijs bezorgd moet worden bij den voorzitter of bij den ontvanger der successierechten, of wel aan een van hen, aangeteekend per post, moet worden toegezonden. Hij, die door den inspecteur hooger aan geslagen is dan hij zich zelf aangegeven had, kan het bezwaarschrift indienen, uiter lijk 30 dagen nadat hem de uitspraak van den inspecteur is toegezonden. Tegelijk moet overgelegd! ™n insPecteur wori™ Hij die geen aangifte heeft gedaan, kan het bezwaarschrift indienen, uiterlijk 30 dagen nadat hem de uitnoodiging tot betaling is toegezonden. Wanneer en hoe de belasting te betalen. De aanslag in de belasting moet worden betaald: de heltt voor den In November, de andere helft voor den In April van het belas ingsjaar; belde Mf'en mogen in twee gedeelten betaald worden. Voor personen, wonende buiten de ge meente waar het ontvangkantoor gevestigd is, zijn kosteloos postwissels te verkrijgen. De strook van den wissel, in overeenstem ming met dezen ingevuld, door een ambte- naar der posterijen onderteekend en on de uitnoodiging tot betaling vastgehecht, geldt als bewijs van betaling. Hoeveel belasting men moet betalen. va De belasting bedraagt voor een vermogen f 13000 of meer, doch minder dan f 14000 f 2 f 15000 f15000f4 f, niet meer dan f 200.000 is 1 25 verschuldigd van iedere f 1000 aldus" 000 (dus f 10-000 blijven vrij)' van f 20.000 betaalt men. f 12 50 u - 30.000 H 05 40.000 37i50 "ï00-000 n ii -112.50 n -150.000 n -175 Bezit iemand meer dan f 200,000 zoo oetaait hij een vast bedrag van f 237 4(1 beuevens f 2 van elke geheele som 'van 1 1000, waarmee de waarde van het ver-

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1